DUITSCHE LEGERBERICHTEN André SEDEYN HERSTELLEN ALLE RADIO S Gemeente LANGEMARK 2, Rijsselstraat (Groote Markt) Y P E R RADIO'S - PICK - UP S PHONO - PLATEN NAALDEN Kontant en Krediet MET WAARBORG Aankoop van oude Platen aan de hoogste prijzen. HET VPKRSC1IK 26 - fi - 1942 Al de versterkingswerken ten Noorden van Sebastopol door de Ouitschers veroverd. - In Noord- Air ïka trekken de Britten zich op Bardia terug. - De vesting Tobroek geeft zich over. - De Duitsch- Italtaansche troepen bereiken de Libysch-Egyptische grens en hebben benevens een aanzienlijken bint me>r dan 33 000 krijgsgevangenen gemaakt - Een landingspoging der Sovjets aan de Zee van Azov afgeslagen. - Malta opnieuw gebombardeerd. - Duitsche duikbooten kelderden nogmaals talrijke vijandelijke schepen. DONDERDAG 18 JUNI 1942 Ir. tien strrrd om Sebastopol bestormden intanterie en genietroepen. hierbij doelmatig gesteund door gecon- centreerd artillerievuur en vliegeraanvallen tijdens zware lijf-aaii-lijfgevechten. de voornaamste forten in Noordelijk gedeelte van het goed versterkte vesting- systeem, waaronder het fort «Maxim Gorki», dat ais he: modernste en ;t'erkste van de vesting kan worden beschouwd Hierdoor werd de aanval In dezen front- se. lor tot op 3 km van den ingang van de haven der \es ir.g gebracht Op het Zuidelijk front der vesting werden de Sowjets, ondanks een hardnekkigen tegenstand door Duitsehe en Roemeensche troepen uit belangrijke heuvelposities geworpen In het havengebied werden opslagplaatsen van materieel en bevoorradingsvaartuigen van den vij and door luchtaanvallen vernietigd In den centralen sector van het Oostelijk front werd de strijd tegen verspreide vijandelijke afdeelingen in het achterwaartsch frontgebied voortgezet. Aan het Wolchowfront leden ook gisteren hevige vij andelijke aanvallen schipbreuk. In de haven van Moermansk. vielen duikbommenwer per. vijandelijke bevoorradingstransportschepen aan ■lachttoestellen. die als begeleiding dienden, haalden hierbij 11 vijandelijke jagers naar beneden. In Noord-Afrika is het 8 Britsche leger in twee dee- len uiteengeslagen Een gedeelte heeft zich op Tobroek teruggetrokken. Sterke formaties van Duitsche en Ita- liaansche tanks achtervolgen de vijandelijke vluch tende afdeelingen in de richting van Bardia. In het Zuidelijk voorterrein der vesting Tobroek werden Brit sche steunpunten en eenige woestrjnforten ingenomen. Formaties van het Dui.sche- en Italiaansche luchtwa- pen b engen aan de wijkende Britsche kolonnes hooge verliezen aan manschappen en materieel toe Aan de verplettering van het Britsch konvooi in het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee was een flo- tille van luitenant-kapitein Kemnade. deelachtig. Het flotille torpedee de twee Britsche kruisers, waarvan een kruiser door twee torpedo's werd getroffen en waar schijnlijk gezonken is. Reeds bij vo-ige operaties voor de L:bvsc'ne kust brachten de torpedcmotorbooten een des- trcver, een geleide-schip, een duikbootjager alsmede 15 hOO brt. bevoorradingsscheepsruimte tot zinken. Duitsche duikbooten vielen in den Atlantischen Oce aan goed beschermde konvooien aan en brachten 7 schepen met in totaal 34.000 brt. tot zinken Een ander stoomschip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Verder werden in de Caribische Zee spijts den ster ken afweer der Amerikanen 12 schepen met een ge zamenlijke tonnemaat van 75,000 brt. vernietigd. H erdoor verloor het vijandelijk scheepsverkeer al weer 19 schepen met in totaal 109,000 brt. In de wateren rond Engeland bracht het luchtwapen tijdens den afgeloopen nacht 2 schepen met in totaal 5.000 brt. tot zinken. 3 andere vrachtschepen werden door bomtreffers beschadigd In de periode van 3 tot 16 Juni verloor het Britsche luchtwapen 307 vliegtuigen, waarvan 137 boven de Mid dellandsche Zee en in Noord-Afrika. Gedurende het zelfde tijdsbestek gingen in den strijd tegen Groot- Brittanje 71 eigen toestellen verloren VRIJDAG 19 JUNI De aanval op Sebastopol voerde gisteren tot beslis sende resultaten De in den Noordelijken sector van het vestingfront in den strijd geworpen Duitsche infanterie divisies doorbraken de laatste verdedigingslinies van den vi and. welke door het aanwenden van sterke afdeelin gen artillerie en formaties vliegtuigen werden gehouden en bereikten over een breed front de baai van Sewernaja tegenover de stad Sebastopol. Dientengevolge viel na 12 dagen harden strijd het geheele Noordelijke gedeelte van de vesting tot op een kustfort na. in den Zuid-Wes telijken secto in onze handen. De inneming van .dit laatste steunpunt is nakend Vertwijfelde tegenaanvallen der Sowiets leden schiobreuk. In het Zuidelijk gedeelte van het vestingfront werd de vijand door Roemeensche troepen, na zware gevechten uit belangrijke stellingen geworpen. Het aantal gevangenen en de gemaakte buit tijdens de periode van 7 tot 17 Juni heeft zich tot 7.585 gevangenen. 20 pantsers. 68 stukken geschut, en 1 pant-* serbatterij verhoogd. Tijdens zware afzonderlijke ge vechten werden 1 288 grond- en betonbunkers ingenomen en 46 239 mijnen uit den weg geruimd Op het overige gedeelte van het Oostelijk front woordt de zuivering van het achterwaartsehe gebied voortgezet. Versche dene plaatselijke aanvallen der Sowiets wer den afgeslagen. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werden bommen van zwaa- kaliber op de haveninstalla ties van Moermansk en Jokonga geworpen, waarbij een koopvaardijschip van 6.000 brt tot zinken werd ge bracht Een ander groot vrachtschip we:d beschadigd. In Noord-Afrika werd de vijand verder naar het Oos ten geworpen. Duitsche en Italiaansche t-oepen hebben de vesting Tobroek omsingeld. Bij de vernietiging van talrijke weerstandsnesten, werden opnieuw 1 000 Brit ten gevangen genomen. 10 pantsers vernietigd, en een groote hoéveelheid oorlogsmateriaal alsmede een groot bevoorradingsdepot bu'tgemaakt. Aan de Zuidkust van Engeland wierpen lichte ge vechtsvliegtuigen bij dag opslagplaatsen van de haven Brulxham in brand In 't West-Duitsche kustgebied. ve~oo-zaakte een aan val bij dag van een afzonderlijken Britschen bommen werper. geringe verhezen onder de burgerbevolking. ZATERDAG 20 JUNI Voor Sebastopol wordt de vernietiging van de zich nog ten Noorden van deSewemaja-baai bevindende overblijf selen van vijandelrke afdeelingen voortgezet Een ver sterkte artilleriestelling en een te-rein langs beide zrj- den van een droogdok werden ingenomen. Om 't bezit van het laatste kustfort in het Noordelijke gedeelte der vesting, dat tot nu toe stand heeft gehouden, worden verbi terde gevechten geleve d. In der. Zuidelijken sector van het omsingelingsfront rukten Duitsche en Roemeensche troepen na het af weren van vijandelijke tegenaanvallen verder op en namen ve-scheidene vers'e kte heuvels stormenderhand in Het luchtwapen zette de vernieling der vestingwerken met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber voort. Een Duitsche torpedomotorboot b-acht in den nacht van 18 op 19 Juni voor Sebastopol een troepentrans- po tsohrp van 3.000 ton tot zinken Jn de Zwarte Zee brachten Italiaansche torpedomo- torbooten eer duikboot der Sovjets alsmede twee kleine oo loesvaartuiven tot z'nken. Jn het gebied ten Noord-Oosten van Charkov werd een d visie der Sovjets door een omvattenden aanval omsln- ge'd en grootendeels vernietigd. In den Centra'en sector van het Oostelijk front wer- <j.nieuwe gebieden van verspreide benden Bolsje- vts en gezu'verd Noordelijken rector werd op versehe'derte front door het uitvoeren van aanval len naar voren verlegd Aan het Wolchow-f.ont leed een door tanks gesteunde poging tot doorbraak der Sovjets tijdens hardnekkige gevechten schipbreuk In Noord-Afrika zijn de Duitsch-Italiaansche troepen nog steeds in aanvallende positie en achtervolgen den vijand- Belangrijke fcevoorradingsdepots werden buit gemaakt en verscheidene honderdtallen manschappen gevangen genomen. In het Kanaal brachten Duitsche mijnzoekers en -ve gers tijdens een nachtelijk zeegevecht, een Britsche ka nonneerboot en een torpedomoiorboot tot zinken, brach ten zware beschadigingen toe aan verscheidene andere torpedomotorbooten en namen tijderfs gevechten van op geringen afstand, een aantal manschappen gevangen Een eigen mijnzoeker, die onder een hevig vijandelijk vuur een beschadigden mijnenveger op sleeptouw had genomen, werd daarbij zwaar beschadigd. Vóór de Belgisch-Hollandsche kust haalden Duitsche jagers zonder eigen verliezen te lijden, vijf Britsche jachttoestellen naar beneden. Tijdens den afgelcrpen nacht vielen Britsche bom menwerpers eenige plaatsen van Noo d-West Duitsch- land aan. waarbij hoofdzakelijk brandbommen werden uitgeworpen Te Osnabruck werdén talrijke gebouwen getroffen De burgerbevolking heeft slechts geringe ver liezen Negen Britsche bommenwerpers werden neerge haald. ZONDAG 21 JUNI In het Noordelijk gedeelte van de vesting van Sebas- topó is h« e.del* Ion,re g sier insgeLjxs in onze handen gevallen. Dienvolgens zijn al de forten van net nootoe-jn. ironi van seoas^opoi in 't bez.t der Duitschers Or.der deze bevinden zich de sterke vestlngs- werken Staline. Maxime Gorki, het bolwerk Molctov, talrijke oude forten en verscheidene artilleriestellingen. Duitsche troepen zijn in het verdedigingswerk der kust gedrongen, dat door den vijand nog hardnekkig verde digd wordt, en zij strijden in hevige lijf aan lijfge vechten voor hét bezit der kazematten, die nog in han den van den tegenstander zijn Gister ook heeft het luchtwapen, bij middel van sterke contingenten, de gevechten gesteund die geleverd wor den voor het bezit der versterkingen en heeft bevoorra dingsinrichtingen van de stad gebombardeerd, alsmede vijandelijke schepen die in de haven gemeerd waren. Tijdens een aanval tegen de haven van Jalta. gelegen aan de Zwarte Zee. we.d een Sovjetische snelboot zoo danig door de kustartillerie beschadigd dat met haar verlies moet rekening gehouden worden. Nachtaanvallèn, door het luchtwapen uitgevoerd tegen Rostov, hebben in verscheidene wijken der stad nog al groote branden veroorzaakt, In de andere sectoren van het Oostfront valt alleen een plaatselijke gevechtsbedrijvigheid aan te stippen. Tijdens vluchten in de richting der Kanaalkust heeft de R.A.F. gister, in luchtgevechten, negen toestellen ver loren Een andere Britsche jager we.d door eenheden der vloot neergeschoten. Engeische vliegtugen hebben bij dage ondoelmatige storingsaanvallen uitgevoerd tegen het kust- en grens gebied van het Noord-Westen van Duitschland. Tijdens nachtelijke aanvallen, door Britsche bommenwerpers tegen de stad Emden gericht, hebben branden schade veroorzaakt vooral in de bewoonde wijken. Nachtjagers, het luchtafweer en de vlootartillerie hebben tien der aanvallende bommenwerpers neergehaald. Duitsche en Italiaansche troepen hebben, onder het bevel van kolonel-generaal Rommel, gisteren het groote gedeelte van de sterk uitgebouwde vesting Tobroek stormenderhand ingenomen. Daarop bood heden vroeg in den ochtend een Engelseh onderhandelaar bij den staf van een Italiaansch korps, de overgave van de vesting aan Stad en haven zijn bezet. Tot dusver werden over de 25.000 gevangenen, waaronder verscheidene generaais. binnengebracht en onoverzienbare massa's wapens, oorlogsmaterieel en voorraden buitgemaakt. Tijdens een hardnekkige achtervolging in Oostelijke richting van de verslagen Britten werden Bardia en Bir El Gobi ingenomen. MAANDAG 22 JUNI In het Noo delijk gedeelte van de vesting Sebastopol werd na harde gevechten het kustfort ingenomen, en het terrein, ten Noorden van de Sewernaja-baai van vijanden gezuiverd. De vernietiging van de op de uiter ste landtong nog weerstand biedende overblijfselen van den vijand wordt voltrokken. Op het overige front der omsingeling namen Duitsche en Roemeensche troepen, door s.erke formaties van het luchtwapen ondersteund, verscheidene als vesting uitgebouwde en taai verdedigde stellingen op de hoogten stormenderhand in. Herhaalde tegenaanvallen van de Sovjets bleven zonder gevolg. Boyen Sebastopol en ten Oosten van den Donctz schoten Duitsche jagers gisteren 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Zuidelijk gedeelte van het Oostfront beschoten escadriljes torpedoviiegtuigen met goed gevolg spoor installaties en bevoorradingsko'.onnes van den vijand. In den centralen frontsector werden verscheidene vij andelijke aanvallen afgeslagen en in het achterwaart sehe gebied verscheidene bolsjewistische benden en kam pen vernietigd. Aan het Wolchowfront viel de vijand opnieuw met sterke, door pantserwagens ondersteunde strijdkrachten aan De verbitterde gevechten duren nog voort. In Noo d-Afrika viel een flottielje Duitsehe snelbooten in de ochtenduren van 21 Juni. vóór de havon van To broek, een vluchtende formatie van kleine Britsche een heden aan en vernietigde haar volledig Een voorpos tenboot, zes- kustvaartuigen en 1 transportschip van 4.500 brt dat reeds door luchtaanvallen was beschadigd, werden tot zinken gebracht. Drie andeie kustvaartuigen werden opgeleid en 175 manschappen gevangen geno men. Een Duitsch flottielje mijnenvegers baanden zich een weg doo- de mi ^versperringen tot in de binnen haven van Tobroek. Het aantal van de bij de gevechten om Tobroek gemaakte gevangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Het vaststellen van den buit aan kanonnen en zware wapens is nog niet beëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de Nederlandsche kust brachten mijnenvegers bij nachtelijke zeegevechten drie Britsche kanonnee-- snelboo'en tot zinken en beschadigden zwaar verschei dene vijandelijke eenheden. De vijand staakte daarop het gevecht. Blokkade-brekers en marine-artillerie schoten twee Britsche bommenwerpers neer Het haven- en stadsgebied van Southampton was ver leden nacht het doelwit van het luchtwapen Door spring- en brandbommen werd aarzienTjke schade aan gericht aan installaties die voor den oorlog van belang zijn. DINSDAG '23 JUNI In het Noordelijke vestingagebied van Sebastopol, zijn de op de uiterste landtong ten Noorden van de Sewer naja-baai neg weerstandbiedende overblijfselen van den vijand omsingeld. In de overige sectors van' het vestigsfront we:den zware afzonderlijke gevechten, bij uiterst lastige bodemgesteldheid, talrijke bunkers bui ten gevecht gesteld en andere verdedigingsinstallaties ingenomen Sterke formaties gevechtsvliegtuigen steun den d eaanvallen en bombardeerden vijandelijke re serves en rrunitiekampsn Aan de Noordkust van de zee van Azov, werd een plaatselijke landingspoging van de Sovjets afgeslagen De overblijfselen van de verslagen Sovjet-Russische divisie, die zich In het beboschte gebied ten Noord- Oosten van Charkov bevond, werden vernietigd 6C0 dooden werden geteld. 946 gevangenen en 200 kanon nen binnengebracht. In dén centralen sector van het Oostfront, geringe ge vechtsbedrijvigheid Aa het Wolehow-f'ront leed de vijand bij verbitterde woudgevechten met wisselenden afloop, zware verliezen Het luchtwapen der Sovjets, verloor gisteren 100 vlieg tuigen. 5 eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben de voorhoeden de- Duitsche en Italiaansche divisies, de Libysch-Egyptisthe grens bereikt Bij de verovering van de haven van Tobroek brarhten legerafdeelingen een kanonneer boot en 6 klei nere transportsthepen met te samen 52 000 brtdie met Britsuhe troepen trachtten te vluchten, tot zinken. De soldaten, die zich aan bcord bevonden, werden gevan gen genomen. Op Malta bestookten Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen. de installaties van het vliegveld Lucca met bommen van zwaar kaliber. De stad Emden werd verleden nacht opnieuw door Britsche bommenwerpers aangevallen. De burgerbe volking leed geringe verliezen Talrijke gebouwen in de Woonwijken werden getroffen 4 der aanvallende vlieg tuigen werden neergeschoten Uitreiking derFantsoeneeringszegelsder 27e Periode De gewone zegels, de melkzegels en aardappel zegels zullen voor de maand Juli 1942 uitgereikt worden op de hiernavermelde dagen en uren. Ter zelvertijde zullen ook de zeepkaarten voor de periode Juli-Oktober 1942 Uitgereikt worden op voor legging van de rantsoeneeringskaarten en voor de zeepkaarten C op afgifte der oude strook. Op Maandag' 29 Juni 1942: Van 9 tot 12 uur: Klerkenstraat, Beekstraat, Kleine Merkemstraat, Boezingestraat. Van 2 tot 4 uur: Mangelaarstraat, Galgestraat, Wulvengrachtstraat, Grasstraat. Van 4 tot 5.30 u.: Poelkapellestraat, Eeckhoutmo- lenstraat, Korte Eeckhoutmolenstraat, Schreiboom straat, Hoeyaardstraat, Groenestraat, Korte Ieperstr. Op Dinsdag 30 Juni 1942: Van 9 tot 12 uur: Zonnebekestraat, Keerzelaar- stiaat, Bruinebroekstraat, O. L. Vrouwstraat, Roese- laiestraat, Peperstraat, Markt, Stationstraat, Don- ktrweg lep-rstraat. Van 2 tot 4 uur: Bruggestraat, St. Juliaanstraat, Hazeweidestraat, Waterstraat, Wijngaardstraat, Ver loten Hoek. Van 4 tot 5,30 u.: Bikschotestraat, Diksmuide- stiaat, Melkerijstraat, Pottestraat, Nieuwe Kalsijde, Cayennes traat. N. B. Het is verboden zegels af te halen voor verschillende gezinnen. MAALVERGUNNINGEN. Er wordt bekend gemaakt dat de producenten van broodgraan verplicht zijn hun voedingsreserven voor de maanden Juli en Augustus te doen malen voor 15 Juli a.s. Na 15 Juli zal er onder geen voorwendsel nog gemalen worden. Maalvergunningen mogen nog slechts afgeleverd worden tot 10 Juli e.k. Ten einde de gemeentediensten en de loonmolens niet te overlasten gedurende de laatste dagen, wor den de producenten verzocht hun maalvergunningen zoo spoedig mogelijk af te halen en hun graan te laten malen. BIJRANTSOENEN. Zwangere vrouwen: 7 Juli 1942. Handarbeiders: 8 Juli 1942. KLEINHANDELAARS. De rantsoeneeringszegels der 26ste dragende den datum l-6-'42 moeten ten laatste op 9 Juli '42 Inge bracht worden ten einde in machtigingen A omgezet te worden. HUIS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 4