LiMonsecco vAn Houien's VCTGN/CHAPPELUK bij het bakken van Uw brood. Voordrachten over Tabakteelt Slechts l gram Van Houten's Limonsecco op één kilogram meel of bloem is noodig om een veel beter brood te bakken. U be hoeft daartoe de Limonsecco slechts op te lossen in het watdT, waarmede U het deeg bereidt. Het resultaat is prachtig. Het brood plakt niet, het is grooter van volume en de korst laat niet los. Neemt U ook een pyramide Limonsecco in gebruik, want er zijn nog vele" andere gebruiksmogelijkheden. U zult er genot en ple zier van hebben. Maar bewaart U het vooral op een droge plaats. De inhoud van een pyramide komt in geur en smaak overeen met het sap van 10 citroenen. Naamdagen Maan Opgang Ondergang Maanstanden Wijzigingen in de samenstelling en de prijzen van het broodmeel De rantsoeneeringszegels voortaan op bijzonder papier gedrukt TREKKINGEN LOTEN LEUNING 1932 De toelagen aan de slachtoffers van werkongevallen worden met 10 t. h. verhoogd Collecten, Loterijen en andere liefdadige uitingen 10. BET YFEBSCHE t - 7 - 1#« AARDBEVINGEN (Vervolg) De opteekening geschiedt, zooals reeds gezegd, door ten naald Deze laat men gewoonlijk op beroet papier krassende bekennen figuur wordt gefixeerd door na behandeling met een schellakoplossing Om een duide lijke teekening te verkrijgen, wordt de beweging van den slinger sterk vergroot door middel van een serie hefboompjes aan de schrijfnaald aangebracht. Voor een aardbeving ter plaatse is een seismograaf een veel te delicaat toestel, zoodat de naald in het alge meen breekt door de te hevige schokken. Dit gebeurde eveneens te Ukkel bij de aardbeving van 1938. Deze toestellen dienèn dus vooral voor bevingen op te tee kenen die op afstand plaats hebben. Er bestaan slingers in Göttingen, Jena. Zurich en Straatsburg, die 20.000 kg. wegen en die de bodembewegingen 2000 maal vergroo- ten Ook bestaan er instituten waar men de trillingen fotografisch registreertmen laat daarbij een licht puntje over lichtgevoelig papier loopen. Om hierover te sluiten willen we nog zeggen dat alles feitelijk niet zoo eenvoudig is als hier beschreven. Hier wordt enkel het principe aangegeven. Moest U een mo dern Wiechert-seismograaf zien. dan zoudt U pas be seffen. wat uit dit principe gegroeid is. Weetlust» in zijn hooger reeds vermeld artikel gaat verder Als de vader van het aardbevingsonderzoek be schouwt men den enkele jaren geleden gestorven Zwit- serschen geoloog prof Albert Heim. die reeds in het aar 1878 een aardbevingswachtde eerste ter wereld stichtte en daarmede den stoot gaf tot de op richting van dergelijke wetenschappelijke instellingen in alle beschaafde landen ter wereld. Reeds 2 jaar na de stichting van het Zwitsersche in stituut ving in Japan de British Association Comittee of Earthquakeshaar werkzaamheden aan en in 1883 volgde Rome dit voorbeeld en stichtte een aardbevings wacht Omstreeks 1925 waren er. verspreid over de gansche wereld, reeds 300 instituten van deze soort, ten deele echter nog met verouderde instrumenten uitgerust. Wat Europa betreft stond Duitschland op dit gebied vooral op den voorgrond. Dit land stichtte registratie- stations te Aken. Bochum, Durlach. Feldberg, Göttin gen. Hamburg. Hausham. Heidelberg. Koningsstuhl, Hof. Hohenheim. Jena. Jungenheim, Karlsruhe. Koningsberg. Leipzig. München. Nordingen, Plauen en Potsdam Ook Nederland is niet ten achter gebleven en zoo zijn de seismografische waarnemingen van De Biltvan erkende wetenschappelijke waarde. (In België maakt men zulke waarnemingen te Ukkel). Hoe is nu eigenlijk het aardbevingsonderzoek over de geheele wereld georganiseerd Reeds in 1898 werd door Rabeur-Paschwitz en Gerland voorgesteld, dat alle seis mologische stations over de geheele wereld hun waar nemingen zouden uitwisselen en gemeenschappelijk zou den publiceeren. Op de Eerste internationale aardbe vingsconferentie in 1901 te Straatsburg gehouden, werd dit voorstel aangenomen. Door combinatie van de diagrammen van verschil lende stations is het thans mogelijk geworden graad, uitwerking en verloop van de aardbevingen zelfs op de grootste afstanden nauwkeurig te bestudeeren 8 KAN MEN ZICH TEGEN EEN AARDBEVING BESCHERMEN 7 Alvorens te trachten deze vraag te beantwoorden, zul len we er een tweede stellenIs het mogelijk van te voren een aardbeving aan te kondigen en zoo de ver nietigende uitwerking te beperken De wetenschap geeft op deze vraag ten antwoord, dat een voor de practijk bruikbare voorstelling niet moge lijk is. In Mexico en in Japan heeft men weliswaar reeds ondervonden dat zekere atmosferische storingen soms de aardbevingen voorafgaan. Als deze storingen optre den. verlaten de in de mijnen werkende Indianen met den kreet Terremoto (aardbeving) de gangen. Of er werkelijk verband bestaat tusschen deze storingen en de bevingen is echter nog niet uitgemaakt. Aardbevingen die veroorzaakt schijnen door bewe gingen van het zoogenaamde magma (het gloeiend vloeibaar gedeelte van de aardkern) kondigen zich ge woonlijk tevoren aan door sterke magnetische afwij kingen. die men «magnetische onweders» noemt. Deze treden ongeveer 24 30 uur voor den sterksten schok der aardbeving op Wat nu de bescherming betreft tegen de aardschok ken, hier ook is het antwoord zoo goed als negatief, men hoeft slechts de tabel na te gaan over den sterkte- graad. Het is natuurlijk veiliger in een betonnen huis te wonen dan in een oude krotwoningin Japan bouwt men de huizen zoo, dat zij den meest mogelijken weer stand bieden wat niet belet, dat er steeds talrijke slachtoffers zijn zelfs in die speciaal gebouwde huizen, alles hangt natuurlijk van de sterkte van den schok af. (Slot volgt). Ten einde de talrijke tabakplanters uit onze streek vertrouwd te maken met de moderne teeltwijze der ta bak en ze aan te zetten te streven naar het verbeteren der kwaliteit van de door hen gekweekte tabak, zullen er in verscheidene steden en gemeenten van West- Vlaanderen over dit onderwerp een aantal lessen ge geven worden, waarvan wij hieronder deze vermelden d ie het meest onze streek aanbelangen: 20 Juli. te leper, om 7 uur. 23 Juli. te Geluwe. om 7 uur. 27 Juli. te Passchendale. oen 7 uur. 30 Juli. te Moorslede, om 7 uur 3 Aug.. te Beselare. om 7 uur 7 Aug.. te Komen, om T uur Van 5 tot 11 Juli 1942. Zondag 5 Juli: Philomena, Zoé, An toni us, Maria Zaccaria. Maandag 6 Juli: Gocfard. Dinsdag 7 Juli: Cyrillus, Methodius, Willibald. Woensdag 8 Juli: Elisabeth van Portugal, Lan- drada. Donderdag 9 Juli: Martelaren van Gorcum. Vrijdag 10 Juli Amelberga Felicitas, Rufina. Secunda. Zaterdag 11 Juli: Godelieve, Plus I, Charlotta. Zon Opgang Ondergang Zondag 5 Juli 5 u. 35 21 u. 58 Maandag 6 Juli 5 u. 36 21 u. 58 Dinsdag 7 Juli 5 u. 37 21 u. 57 Woensdag 8 Juli 5 u. 38 21 u. 56 Donderdag 9 Juli 5 u. 39 21 u. 56 Vrijdag 10 Juli 5 u. 40 21 u. 55 Zaterdag 11 Juli 5 u. 41 21 u. 54 Zondag 5 Juli 1 u. 50 13 u. 59 Maandag 6 Juli 2 u. 00 15 u. 05 Dinsdag 7 Juli 2 u. 15 16 u. 09 Woensdag 8 Juli 2 u. 40 17 u. 11 Donderdag 9 Juli 3 u. 10 18 u. 11 Vrijdag 10 Juli 3 u. 43 19 u. 08 Zaterdag 11 Juli 4 u. 20 20 u. 01 Laatste kwartier: 5 Juli, te 10 u. 58. Nieuwe maan: 13 Juli, te 14 u. 03. Van 29 Juni 1942 af, zal het broodmeel 5 t.h. suiker bevatten. Terwijl de maximumprijs van het broodmeel zonder suiker behouden blijft op het bedrag vastgesteld bij besluit van 24 September 1940 betreffende de maxi mumprijzen van het meel en van het brood, mag het broodmeel, waaraan suiker werd toegevoegd, van Maandag 29 Juni 1942 af, verkocht worden tegen volgende prijzen: Maximumprijzen Bij vertrek uit den molen, taxes ten laste van den kooper: 245 frank voor 100 kilogram; Van den grossier aan den kleinhandelaar: 2 fr. 625 het kilogram; Van den kleinhandelaar aan den verbruiker: 2 fr. 90 c. het kilogram. Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorzie ning deelt mede: Met het doel, het uitgeven van valsche rantsoenee ringszegels krachtig tegen te werken, heeft het mi nisterie voor Landbouw en Voedselvoorziening, voor de zegels der volgende periode, een bijzonder papier doen vervaardigen, rood-gevlamd papier genoemd. Dit papier wordt gekenmerkt door veelvuldige kleine roode lijntjes die het doorstrepen. Deze zijn voornamelijk aan de keerzijde der zegels zichtbaar. De handelaar zal aldus gemakkelijk kunnen vast stellen of het papier al dan niet oorspronkelijk is. Zekere vervalschers zouden kunnen trachten de roede streepjes door een specialen druk na te bootsen. Ofschoon deze nabootsing noodzakelijk zeer grof zal zijn zouden personen hierdoor toch kunnen misleid worden. Zoo deze lijntjes op Arabische gom zijn gedrukt, de zegels nat maken om onmiddellijk gom en druk sel te doen verdwijnen. 124e Trekking van 25 Juni 1942 Een lot van 500.000 fr. is toegekend aan de reeks 148495. Elf loten van 25.000 fr. zijn toegekend aan d« volgende reeksen: 107364 138865 160118 164196 166607 180057 181190 260009 262711 281539 282070 Het bedrag der ouderdomsrentetoeslagen, der we- duwerentetoeslagen, der toelagen van het bijzonder fonds tèn bate der gebrekkelijken en verminkten, alt-ook der toelagen van de Voorzorg- en Hulpkas ten behoeve der Slachtoffers van Werkongevallen, wordt verhoogd met 10 t.h. vanaf den eersten ver valdag die volgt op het verschijnen van dit besluit in het Belgisch Staatsblad. Het besluit van 22 October 1940 betreffende dt collecten, loterijen en andere liefdadige uitingen wordt gewijzigd. Op alle collectebussen, ticketten, aanplakbiljetten, enz. moet de vermelding voorko men Toegelaten bij besluit van het Hoofd van hel Departement van Blnnenlandsche Zaken en Volks gezondheid dd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10