RANTS0ENEER1NQSTABEL der EETWAREN vanaf 1 Juli tot 3© Juli I» «Sïi De bedeeling van Smeerkaas De bedeeling der achterstallige boterrantsoenen De dienst voor Kolen aan zieken Regeling van het vervoer van hout en houtwaren per water- en spoorwegen 9 Kalender der Vlamingen HET YPERSCHE 3 - 7 - 1942 LUIT Artikel 1 Met ingang van 1 Juli tot en met 30 Juli 194t m de verdeeling van de gerantsoeneerde eetwaren geregeld volgens onderstaande tabel, tegen afgifte van Geldig aegel PRODUKTEN Dagelijksch rantsoen Totaal voor 30 dagen Hoeveelh. per zegel Aantal zegels voor 1 tijdperk i Naar keuze A. Keukenbrood 225 gr. 6 k. 750 225 gr 30 B. Meel 162 gr. 4 k. 860 162 gr 30 C. Deegwaren 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 D. Biscotten en beschuit, vervaardigd uit tarwemeel, gebuild tot 72 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 E. Dieetlevensmiddelen (De inhoud van die producten aan tarwemeel gebuild tot 72 mag niet meer dan 80 t. h. bedragen.) 175 gr. 5 k. 250 175 gr. 30 F. Peperkoek 250 gr. 7 k. 500 250 gr. 30 G. Banketgebak 450 gr. 13 k. 500 450 gr. 30 2 Gebrande gerst 1,65 gr. 50 gr. 16,5 gr. 3 3 Onbenuttigd. 4 Boter 10 gr. 300 gr. 100 gr. 3 5 Cichorei 4,15 gr. 125 gr. 41,5 gr. 3 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, «vergeoise», bruine suiker, ruwe suiker, en naprodukt 50 gr. 1,5 kg. 500 gr. 3 7 Onbenuttigd. 8 Zetmeelhoudende producten (buiten het niet gerantsoeneerde aardappelmeel): rijst en derivaten, maïs en derivaten, pud ding-powder. haverderivaten, peulvruchten, enz. 50 gr. 16,5 gr. 3 9 Onbenuttigd. 10 Versch en bevroren vleesch. alsook vleeschconserven. (Mits rekening te houden met de voorschriften van artikelen 14 en 15 van het Besluit van 9 Februari 1941 en artikel 2 van het 0 12 Besluit van 20 December 1941) Onbenuttigd 20 gr 600 gr. 20 gr. 30 13 Kunsthonig, invertsulker en vloeibare suiker, suiker- en kandij- 7,5 gr. 225 gr. siroop, broodsmeersels 75 gr. 3 14 Confituur, gelei, fruit- of bietensiroop, vruchtenmoes, compote 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 3 20 Aardappelen 200 gr. 6 kgr. 200 gr. 30 Art. 2. De aardappelzegels geven recht op 200 gr. aardappelen. De drie volle zegels zijn zonder waarde. Art. 3. Bij afwijking van de beschikkingen van ar tikelen 19. 2' alinea, en 21 van het besluit van 28 Januari 1942, betreffende het verleenen van bijrantsoenen brood, vleesch en margarine aan handwerkers, hebben de spe ciale vleeschzegels een vaste waarde van 35 gram. Deze zegels dienen door de kleinhandelaars op afzonderlijke zegelborderellen geplakt met het oog op hunne omzet ting in machtigingen tot bevoorrading A Art. 4. De nog voorhanden zijnde voorraden mar garine mogen slechts worden verkocht tegen de bijzon dere zegels waarvan sprake .n het vooimeld besluit van 28 Januari 1942. Art. 5. Mits overlegging van een geneeskundig ge tuigschrift mogen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder persoonlijk zegel Nr 4 tegen vier zegels Nr' 11 ruilen. De aldus geruilde zegels Nr 4 worden op het geneeskundig getuigschrift geplakt en onmiddellijk geannuleerd. Gedurende de 2'' en 3C decaden van het rantsoenee- ringstijdperk. mogen belanghebbenden respectievelijk slechts 2 zegels of 1 zegel Nr 4 omruilen Voor de personen lijdend aan ongeneeslijke of chro nische ziekte wordt er maar een enkel getuigschrift ver- eischtde volgende maanden plakt de aangestelde be ambte de geruilde zegels Nr 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het geneeskundig getuigschrift voorkomende aan duidingen vermeldt, te wetennaam van den genees heer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum van aflevering BERICHT 1* Van 1 Juli 1942 af, dienen de gemeentediensten de zegels Nr 1, met inbegrip van deze der verloopen pe riode. om te zetten in machtigingen voor meel op basis *an het nieuw rantsoen van 162 gram, hetzij naar rato ▼an 306 zegels voor 50 kilogram meel (zie maandelijksch rondschrijven van 4 November 1941 Belgisch Staats blad dd. 10-11 dito. rubriek 533 21. litt. B). Wanneer de bon A niet wordt opgemaakt voor een hoeveelheid van 50 kilogram of een veelvoud van 50 kilogram, moet het daarop vermeld gewicht juist over eenstemmen met het getal ingeleverde zegels, afgerond tot het hooger decagram 2° Brood en meel, deegwaren, biscottes, biscuits, dieetlevensmiddelen, peperkoek en banketgebak. De bakkers, banketbakkers en kleinhandelaars mogen voor den verkoop van een van voormelde producten aanvaarden 1. van 1 tot 7 Juli, de zegels Nr 1. genummerd van 1 tot 9 2 van 8 tot 14 Juli. de zegels Nr 1, genummerd van 1 tot 16 3 van 15 tot 21 Juli de zegels Nr 1, ge nummerd van 1 tot 23 4. van 22 Juli af. de zegels Nr 1, genummerd van 1 tot 30 3° Vleesch. De vleeschhouwers spekslagers en andere kleinhan delaars mogen, voor den verkoop van hetzij welk vleesch. aanvaarden 1 van 1 tot 7 Juli, de zegels Nr 10. genummerd van 1 tot 9 2. van 8 tot 14 Juli, de zegels Nr 10, genum merd van 1 tot 16 3. van 15 tot 21 Juli. de zegels Nr 10, genummerd van 1 tot 23 4. van 22 Juli af. de zegels Nr 10, genummerd van 1 tot 30. De speciale vleeschzegels mogen, zooals voorheen worden afgeleverd aan schippers en zwangere vrouwen. 4° Aan inschrijving bij den kleinhandelaar onderwor pen producten. Blijven aan inschrijving bij den kleinhandelaar on derworpen de boter, de suiker en de aardappelen 5" Confituren, gelei, fruit- of bietenstroop, fruitdeeg en ctimpole. Deze producten dienen tegen zegels nr 14 verkocht, welke ook de verhouding suiker weze die zij bevatten. 6. Melkzegels. De melkzegels voor de periode 1-30 Juli. geldig in de groote agglomeraties (rondzendbrieven van 16 Januari en 23 Februari 1942). zijn rood getint, terwijl de melk zegels geldig in andere gemeenten blauwachtig zwart zijn. Naar de Nationale Landbouw- en Voedingscorpo ratie mededeelt werd er een aanvang gemaakt met den aanmaak van magere smeerkaas. De benoodigde grondstoffen zijn in voldoende mate aanwezig en aan de negen kaassmelterijen, die met de fabrikatie van de smeerkaas gelast zijn, werd een bepaald vervaar- chgingscontingent toegewezen. Ook zal er in de maand Juli met de eerste bedeelingen van magere smeerkaas kunnen aangevangen worden. Uit het Staatsblad van 30 Juni: Gezien de vertraging welke zich in sommige geval len voordoet bij de bevoorrading der kleinhandelaars in boter, zullen de verbruikers die hun gansch rant soen niet bekomen vóór het verstrijken van den geldigheidsduur hunner rantsoenzegels, het ontbre kend rantsoen ontvangen tijdens het volgend tijdperk. Te dien einde, en in navolging van hetgeen reeds werd voorzien gedurende vroegere perioden in ge lijkaardige gevallen, zijn de kleinhandelaars er uit zonderlijk toe gemachtigd, vóór de levering van de •vereenstemmende waar, de nog door hun ingeschre ven klanten niet benuttigde boterzegels in te zame len en ze binnen den gestelden termijn, in te dienen bij den gemeentedienst voor ravitailleering en rant- ■otneering, met het oog op him zegelafrekening model 6. Bij ontvangst van de waar mogen zij, zonder an dere formaliteit, overgaan tot de verdeeling van de nog aan hun ingeschreven klanten verschuldigde rantsoenen. Sedert 1" dezer is de dienst voor Kolen aan zieken van het ministerie van Binnenlandsche Za ken en Volksgezondheid, overgebracht naar de Zuid straat, nr 133, te Brussel, waar thans alle aanvragen, om een bijkomende hoeveelheid kolen te verleenen door dezen dienst, dienen gestuurd. In het Staatsblad van 27 Juni verschijnt een besluit waarbij het vervoer van hout en houtwaren per water en spoorwegen wordt afhankelijk gemaakt van het verkrijgen van een geleibrief. De drie eerste artikelen luiden als volgt: Artikel 1. Is onderworpen aan het voorleggen van een geleibrief, alle vervoer per water- en spoorwegen, van een hoeveelheid van ten minste één Ton: hout, boomen, stammen, brand-, generator-, gaspil-, mijn-, distillatie-, vezelhout-, takkenbossen, palen, peilers, gezaagd of te zagen hout, bewerkt, gedraaid hout, houtwol, triplex, plakhout, platen, samengeperst en ander hout. Die geleibrieven worden afgeleverd door den directeur der Houtcentrale, volgens de hierna volgende bepalingen. Art. 2. De geleibriefaanvragen dienen gericht te worden tot den directeur der Houtcentrale, Groote Markt, 18, te Brussel, door den verzender der hout waren. Die aanvragen worden opgesteld volgens het model dat bij onderhavig besluit gevoegd is. Art. 3. De vervoerder mag alleen het hout vervoe ren na het voorleggen van een door de Houtcentrale afgeleverde geleibrief. WOLFGANG AMADEUS MOZART (Slot) Na ongeveer 1786 ontwikkelde Mozart zich zoo sn* dat zijn bewonderaars deze evolutie niet meer bij kon den houden en men hem hoe langer hoe meer een ro- mantischen en stijlloozen componist ging vinden En daar hij sedert 1787 geen concerten meer gaf. kwam hit er financieel hoe langer hoe slechter voor te staan Daar noch hij, noch zijn vrouw geld konden beheeren en daar een deel van zijn composities door anderen op een on geoorloofde manier werd geëxploiteerd, was het eind resultaat dat Mozart de laatste jaren van zijn leven voortdurend geldzorgen had Zijn werk Figaro's Bruiloftbekwam een kort suc ces, maar werd door de Italiaansche stukken spoedig van het repertoire verdrongen. Voor de stad Praag, waar hij tevoren een groot succes had beleefd dat hem 1000 gulden had opgebracht, moest hij een opera componee- ren en zoo ontstond «Don Giovanni» Ook dit werk werd warm ontvangen. Zijn werktempo versnelde steeds, doch bracht hem steeds minder op en zijn geldzorgen deden niets dan vermeerderen Nog eenmaal maakte hij een groote con certreis naar Noord-Duitschland. Waardeering en lof kreeg hij genoeg en ook de opdracht tot het componee- ren van eenige stukken. Zijn vrouw werd echter ziek en al het verdiende verdween in de zakken van dokters en apothekers. In 1789 werd hij hofkapelmeester in de hoofdkerk. Hij heeft echter van deze financieele verbetering niet genoten, daar hij het jaar daarop stierf. Allerlei teleur stellingen en moeilijkheden hadden hem van een blij en levenslustig tot een somber en zielsziek mensch ge maakt. Zijn laatste levensjaar zou een lange, eentonige litanie van zorgen door ziekte, geldnood en gebrek aan belangstelling worden. In het voorjaar werd hem ver zocht een kasstuk te schrijven om hem uit zijn geld verlegenheid te helpen en zoo ontstond «De Toover- fluitOok in ijn laatste levensjaar schiep hij zijn Requiem dat echter niet voltooid geraakte. Slechte voeding, overspanning en zware zorgen verminderden zoodanig zijn weerstandsvermogen, dat een reeds lang voortwoekerende ziekte hem eindelijk de rust van den dood bracht. De 10° voorstelling van De Tooverfluit moest juist plaats hebben op den dag dat hij stervende was. In zijn koortshitte, dacht hij het werk te leiden. Hij riep de spelers bij him naam. moedigde hen aan. riep: «piano! fortissimo!» beproefde nog eenige ma ten te zingen en gaf den geest Dé begrafenis verliep droeviger dan bij den een- voudigsten man uit het volk: Constanze lag ziek te bed. de enkele vrienden, die den armoedigen stoet zouden vormen, keerden bij de deur terug, omdat het zoo re gende en Mozart werd in een massagraf ter aarde be steld. zonder dat een bewonderaar of een vriend bij het dalen van de kist aanwezig was. Toen Constanze na haar herstel het graf wilde bezoeken, kon niemand haar precies wijzen, waar Mozart rustte Zijn vrouw en kinderen bleven onbemiddeld achter, ja, zelfs had het gezin nog meer dan 1000 gulden schul den. die echter door Keizer Leopold de opvolger van Jozef II. in orde gebracht werden. Haydn. de vriend, die hem jaren lang een moreele steun was. verbleef helaas te Londen terwijl de ongelukkige Mozart zijn zwaarsten tijd doorleefdehet jaar van zijn ziekte dat eindigde met zijn dood. Van Mozart's hand bleven een ongelooflijk aantal werken voor het nageslacht bewaard en dit niette genstaande hij slechts 35 jaar werd. De voornaamste komposities waren 20 operas, 3 oratorios. 36 missen, litanieën en offertorios, 1 requiem. 4 kantaten. 60 Ita liaansche duos en trios. 39 symphonieën, 41 «divertis sements 8 kwintetten, 29 kwartetten, 10 trios, 4 bal letten, 13 concertos, 5 pianokwartetten. 32 klaviertrios en 31 solos en sonaten Dr. A. Snellaert. geboren op 21 Juli 1809 te Kortrijk. was in 1838 geneesheer te Gent waar hij op 3 Juli 1872 overleed Met Blommaert was hij een onvermoeid strij der voor de rechten van de Vlamingen en stichtte o. a. het letterkundig genootschap De Tael is gansch het Volk». Hij leverde ook «Schets eener geschiedenis der Nederlandsche Letterkunde Op denzelfden dag overleed in 1910 de letterkundige Julius Sabbe. Hij schreef een leven van Peter Benoit en een dichtbundel: «Mijn Brugge». De bekende schilder en etser Feljx Klipstein overleed op 4 Juli 1941 te Giessen. Hij werd in 1880 te Gent ge boren, ontving zijn opleiding in Duitschland en is vooral bekend geworden door zijn landschappen en stadsge zichten. De Noordbrabantsche Jezuïet en volksschrijver bij uitstek Adrianus Poirters stierf te Mechelen op 4 Juli 1674. Men noemt hem doorgaans den Zuidnederland- schen en katholieken Cats. Felix Timmermans kwam op 5 Juli 1886 het blijde leven ingestapt. Voor alles is hij een populair vertel ler met sappigheid en goedwilligen humor Zijn natuur lijkheid en zijn direktheid zijn een verheugend en ver- frisschend verschijnsel in een literatuur die herhaalde lijk zucht onder literaire perversies. Daarom vergeven we het graag dat hij ons soms kleurige prentenboeken schonk in plaats van levensechte belijdenissen Op 6 Juli 1934 overleed te Hooglede Warden Oom, deknaam van den schrijver Edw. Vermeulen. Zijn echt- volksche kunst eerst begonnen op 50-jarigen leeftijd, omvat enkele romans en veel novellen. Op denzelfden dag overleed in 1939 te Knokke-aan- Zee den volksgeliefden schrijver en redenaar A. Hans- Zijn talrijke romans behooren tot de liefste lektuur van het Vlaamsche volk. Op 8 Juli 1811 geboorte van J- Th. Van Rijswijck, den goeden Door genaamd. In 1866 stichting van de Kon. Vlaamsche Academie te Gent. Op 9 Juli 1441 werd volgens sommigen Jan van Eyck te Gent geboren. In 1853 geboorte te Brugge van den letterkundige Karei de Flo*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 9