Bank van Roeselare, N. V. In LAPIERE'S Zaal. d'Hondtstr. Einde Augustus OPENING van het AGENTSCHAP IEPER, 22, Diksmuidestraat WINTERHULP - IEPER maaltijden vacantiehuizen WINTERHULP KRONIEK VLAAMSCHE KERMIS Verhooging van het aanvullend Accijnsrecht op Tabak De verdeeling van Smeerkaas De nieuwe marktregeling van Groenten en Fruit KAPITAAL FR 10.000 000 Ko«>rdi»lraat, 36, te ROEHELARE Het vervoer van vroege Aardappelen Maximumprijs der vroege Aardappelen Prijsvrhooging van Brood en Meel Het gebruik van Verven en Vernissen De Mobilisatie van den Graan- en Peulvruchtenoogst 4942 TOEKOMENDEN ZONDAG De bekende duettisten YVETTE RAY alsook nabootser van Tino Rossi HET YPERSCHE 10-7-1942 van 9 uur tol 10 uur van 10 uur tot 11 uur van 11 uur tot 12 uur van 14 uur tot 15 uur van 15 uur tot 16 uur van 9 aur tot 10 uur van 10 uur tot II uur Vanx: van II uur tot 12 uur W van 14 uur tot 15 uur Z van 15 uur tot 16 uur EIER- EN VISCHBEDEBLINa Op Maoudaf li Juli, zal er een eter- en vischbedeeling plaats hekben, waarop de onderataondon van Winterhulp, vaa 50 tot 60 jaar 60 jaar niet Inbegrepen) recht hebben RANTSOEN I ei en 250 gr. sardienen. Gepast geld 3 frank. Winterhulpkaait en rantsoeneeringskaart medebrengen. BEDEELING VAN VITAMINEN C en D GEDURENDE HET GROOT VERLOF De leerlingen, tutscben 6 en 18 jaar. van scholen in leper, en die de stad bewonen, kunnen, voor den duur van het groot verlof vitaminen bekomen op het secretariaat van Win terhulp. Zij zullen, door tusschenkomst van het bestuur hunner school in het bezit gesteld worden van ten bewijs, zonder hetwelk zij geen vitaminen kunnen bekomen. De vitaminen MOETEN afgehaald worden op volgende dagen en uren Donderdag 16 Juli: Beginletters A tot en met B C Dej Dek Der Des E P I Vrijdag 17 Juli beginletters J tot en met M N U: V Ve X Aantal vitaminen 56. Pr|s niet ondersteunden 4 frank niet ondersteunde krccstrljke gezinnen 2 frank, onderstrun i. k steloos. Kaart van kroostrijk gezin of van Winterhulp medebrengen! N. B. De vitaminen voor leerlingen beneden de 14 jaar meeten afgehaald worden door een OUDER PERSOON VAN HET OEZIN. SCHOOLSOEP OEDURENDE HET VERLOF Dp dezelfde dagen en uren, als vermeld voor de bedeeling van vitaminen, kunnen de leerlingen zich laten inschrijven voor de soepbedeelirg gedurende het verlof, en dit voor een der volgende uitdeeiingscentra Mariaschoo! Lamotten), Rijselstraat. St jozefsschool. Potyze. St Jozefsschooi. Kalfvaart. St Jozefsschool, Meenensteenweg. Mariaschool H Hart), Capudenenstraat. St Maartenskring. Lange Meerscbstraat. Ligywijk. Kr 164. t*g gebrek aan gasdruk wordt de soep slechts op Dinsdag, Donderdag en'Zaterdag telkens te In u. 31) uitgereikt De betaling geschiedt bij voorbaat op ons secretariaat, voor de periode van 18 lull tot en met 15 September, by de inschrijving Niet ondersteunden 12.50 fr. Niet ondersteunde kroostrijke gezinnen 6 fr 25. Ondersteunden kosteloos. Er worden geen rantsoenzegels geëischt. Kaart van kroostrijk gezin of van Winterhulp medebrengen. De maaltgden voor ondervoede kinderen zullen ook plaats hebben gedurende het groot verlof. Door de zorgen van Winterhulp zuilen er dertig der meest noodiydende kinderen onzer stad, gedurende één maand, en vanaf 29 Juli in vacantlehuizen te Oostakker. Lendelede, Zulte en Laeken ondergebracht worden. Zl| zullen er kosteloos opgenomen worden en van een dubbel rantsoen genieten De oproep, verleden week in de pers gepubliceerd, en die de Iepersche bevolking uitnoodigde tot mede werking aan het inrichten van een Vlaamsche Ker mis, werd op zeer bevredigende wjjze onthaald. Be- w\js: de ruime Raadzaal van het Stadhuis was volzet wanneer de zitting geopend werd. De vergadering, door de afdeeling Propaganda op touw gezet, werd door dhr. Advocaat J. H. Boone, Propagandaleider, voorgezeten, omringd van Mevrou wen Notebaert, Devos de Molderghem, van der Mersch, en W. Boonen, Mejuffer Biebuyck, de Hee- ren Dehem, Camerlynck en Hoflack. De Voorzitter gaf relaas over hetgeen door de afdeeling Propaganda in het verloopen seizoen ge realiseerd werd en legde nadruk op de ellende waar onder ons volk dreigt ten onder te gaan en op de noodzakelijkheid alles in het werk te stellen ten einde in dien nood te voorzien. Winterhulp moet op de medewerking kunnen rekenen van allen die van goeden wil zijn om haar objectief te bereiken. In dat verband schenkt het inrichten van een Vlaamsche Kermis daar een uitstekende gelegenheid toe: mede werkers en medewerksters dienen talrijk te zijn daar het te verrichten werk enorm is. De talrijke aanwezigen bewezen de noodzakelijk heid van de collaboratie begrepen te hebben. Dadelijk beloofde eenleder zich ter beschikking der organisa- teurs te stellen. Zonder talmen werden schematis de groote lijnen van de organisatie kenbaar gemaakt. De sectieleiders en -leidsters werden aangesteld en hadden het geluk te ondervinden dat eenieder oogenblikkelijk een ploeg Overvolle medewerkers bekwam. Onder de aanwezige Dames en Juffers werd geen enkele ontstentenis vastgesteld! Prachtig resultaat dat eens te meer aanwijst dat de Ieperlingen Winterhulp wenschen te leeren kennen om haar hun vertrouwen in haar zending te schen ken. Na deze vergadering is het ordewoord: aan het werk! Op 1 Oogst moet en zal alles tot in de minste détailpunten geregeld zijn. Aldus geven wij aan de bevolking een aangenaam verzet en aan ons groot nationaal Werk een bron van inkomsten. De Propagandaleiding deelt mede: In de onmogelijkheid allen te bedanken die mijn oproep, verleden week verschenen, beantwoord heb ben, ben ik gelukkig, langs den weg van de pers om, uiting te geven aan mijne gevoelens van erkentelijk heid. Het weze mij toegelaten onomwonden te verklaren dat de opkomst onze meest optimische verwachtin gen overtrof. Het valt niet te betwijfelen dat de medewerking van tweehonderd nieuwe werkkrachten Winterhulp in haar zending, en het Plaatselijk Comité in zijn actie, van het grootste nut zal zijn. En wat meer is, niet alleen mochten wij ons om het getal verheugen, maar we heetten ons gelukkig om de kwaliteit, waar wfl het grootste belang aan hechten. En die was er zeker. Van dergelijke collaboratie verzekerd, zfln wij er vast van overtuigd dat onze Vlaamsche Kermis tot een overgroot succes zal uitgroeien. Van heden af hoeven we geen woorden meer te gebruiken. Het uur der daden is geslagen. 3. H. Boone, Propagandaleider. OI Bij besluit, verschenen in het Staatsblad van 1 Juli, wordt het bedrag van het aanvullend accijnsrecht, gevesUgd bij artikel 5, par. 1, van het besluit van 17 Januari 1941, op 50 til. van den op het fiscaal bandje vermelden kleinhandelsprijs verhoogd. Voor de heffing van het accijnsrecht, hoofdrecht en aanvullend recht, wordt aan de tabaksproducten foifaitair de hierna volgende waarde toegekend, wel ke geacht wordt hun kleinhandelsprijs te vertegen woordigen Sigaren, het stuk 1 fr. 50; cigarillos, het stuk 0 fr. 40; sigaretten, het stuk 0 fr. 20; tabak in bla deren andere dan groene tabak of tabak waar van de vervaardiging niet gansch voltooid is, rook-, snuif- en droge pruimtabak 70 fr. het kilo; groene tabak (gewicht te bepalen op voet van de officieele opbrengst van het gewest) 70 fr. het kilogram. Evenwel, voor gewone tabak geteeld door planters die hoogstens 300 planten gezet hebben, dient het accijnsrecht (hoofdrecht en aanvullend recht) gehe ven tegen het forfaitair bedrag van 3 frank per plant. Deze verhooging is den 1 Juli in voege getreden. De verdeeling van magere smeerkaas, waartoe vanaf deze maand zal overgegaan worden, in ver vanging van margarine, zal geschieden zonder zegels op grondslag van de inschrijvingen voor boter, door de voor den verkoop van dit laatste product aange wezen kleinhandelaars en uitsluitend ten voordeele van de bij hen ingeschreven klanten. Het rantsoen voor de maand Juli is op 100 gram per persoon vast gesteld. Vanaf 9 Juli mag niemand handel drijven in fruit of groenten zonder een daartoe bekomen vergunning vein de algemeene groepeering Tuinbouwproduc ten In dit verband werd het land verdeeld in leve- rit. gsdis trie ten, welke onderverdeeld werden in op- ha'ingsdistricten. Het vervoer van groenten en fruit moet gedekt zijn door een vervoervergunning. De verbruiker mag vervoeren in de gemeente zijner inwoning of een daaraan palende gemeente voor de gewone behoeften van zijn huisgezin; vanuit andere gemeenten tot een maximum van 5 kilo. Bovendien van uit zijn hof voor een hoeveelheid, welke niet uitgaat boven de behoefte van zijn gezin, en met toestemming afgegeven door den plaatselij ke n secretaris van de N. L. V. C. van de gemeente waar de hof gelegen is. Xetel AGENTSCHAP KANTOREN VEURNE, Noordstraat, 24 ARDOO E DADIZEELE LEDEGEM MOORSLEDE PASSCHENDALERUMBEKESTADEN St-ELOOI'S WINKEL. Het hoofdbestuur van de Controlediensten deelt mede dat het vervoer van vroege aardappelen, zelts de geringste hoeveelheid, zonder regelmatig vervoer- bewijs, streng verboden is. De agenten der Controlediensten en de rijkswach ters hebben hieromtrent zeer strenge bevelen ont vangen en alle onwettig vervoerde hoeveelheid zal onmiddellijk aangeslagen worden. Daarenboven zijn strenge sacties voorzien zoowel tegen de koopers als tegen de verkoopers. Elke pro ducent, die in overtreding genomen wordt voor on wettig verkoopen of vervoeren, zal onmiddellijk ter beschikking van den Procureur des Konings gesteld worden. Voor de periode van 6 tot 12 Juli 1942 werd de verkoopprijs van den kleinhandelaar aan den verbrui ker voor de inlandsche vroege aardappelen op 2 fr. 56 per kilo bepaald. Bij besluit van 6 Juli, genomen door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening in samenwer king met het Commissariaat voor Prijzen en Loonen, wordt de maximumverkoopprijs voor broodmeel zon der suiker, voor den verbruiker, vastgesteld op 2 fr. 80 per kg., gebeurlijke verpakking inbegrepen. De maximumverkoopprijs van broodmeel met toe voeging van 5 t.h. suiker is, voor den verbruiker, vastgesteld, op 2 fr. 95 per kg., gebeurlijke verpak king inbegrepen. De maximumverkoopprijs van het brood van 900 gram is vastgesteld op 2 fr. 60. De centrale voor scheikundige producten herinnert eraan dat, volgens verordening van 12 Maart 1941, het gebruik van verven en vernissen van geljjk welke samenstelling voor alle werken, zoowel binnen- als buitenshuis, zonder een voorafgaande schriftelijke machtiging niet toegelaten is. Deze werken zijn even eens verboden, indien de verven en vernissen door elk andere persoon dan schilder geleverd wordea. Alleen het gebruik van waterverf is toegelaten. In het Staatsblad van 8» dezer verscheen een ree ka besluiten betreffende de prijzen der inlandsche gra nen, de organisatie van het dorschen van den oogst 1942, alsmede de modaliteiten en data voor de leve ring van broodgraan, gerst, haver en peulvruchten. De verkoopprijzen voor de producenten worden voor granen van gezonde, onvervalschte, voor den verkoop geschikte, goede middelmatige kwaliteit van den oogst, respectievelijk vastgesteld als volgt: Tot Vanaf Vanaf 17-10-'42 18-10-'42 13-12-'42 Tarwe per 100 kg. netto 220 210 200 Rogge 210 200 190 Spelt 195 185 175 De prijs van masteluin wordt berekend volgens het percentage van de verschillende graangewassen die het bevat. Gerst en wintergerst worden als broodgraan aan zien en de verkoopprijs ervan als volgt bepaald. Tot 14-8-1942, 205 fr. en daarna 185 fr. per 100 kg. netto. De verkoopprijs van haver wordt vastgesteld op 180 fr. per 100 kg. netto. De dorschaannemers moeten door de hoofdgroepee- rnlg Graangewassen en Veevoeder erkend worden en daar m binnen de maand een aanvraag indienen. De in 1941 aangestelde dorschaannemers, die geen blaam opliepen, zijn van die aanvraag ontslagen. De producenten zijn verplicht hun oogst zoo vlug mogelijk te laten dorschen. Van 1 October 1942 moe ten zij, wier leveringsverplichtingen 2000 kg. niet te boven gaan, het dorschen van hun ganschen oogst in een enkele dorschverrichting beëindigen. Het dor schen van den ganschen oogst moet in twee dorsch- verrichtingen beëindigd worden door deze wier leve ringsverplichtingen minder dan 10.000 kg. graan bo dragen, ln driemaal indien minder dan 30.000 kg. en in ten hoogste vier dorschverrichtingen Indien meer dan 30.000 kg. graan moet geleverd worden. Voor broodgraan, gerst en haver worden de leve ringsdata als volgt vastgesteld: Minder dan 500 kg.: in één levering, vóór 30 No vember 1942. Van 500 tot 5.000 kg.: per Ainlmum-hoeveelheld van 500 kg., de helft vóór 31 October 1942 en het overschot vóór 31 December 1942. Meer dan 5.000 kg.: per minimum-hoeveelheden van 1000 kg., 1/3 vóór 30 October 1942; 2/3 vóór 15 November 1942, en het overschot vóór 31 Januari 1943. De erwten, bij minimum-hoeveelheden van een der de van de totale te leveren hoeveelheid, respectievelijk vóór 30 November 1942, 31 Januari en 30 April 1943. Indien echter de totale te leveren hoeveelheid 500 kg. niet te boven gaat, dient de totale levering Ineens gedaan en dit vóór 30 November 1942. Indien meer dan 500 kg. moet geleverd worden, dient iedere levering ten minste 500 kg. te bedragen, met even tueel saldo. De boonen, bij hoeveelheden van ten minste 50 t.h. van de totale te leveren hoeveelheid, respectievelijk vóór 15 Maart en 31 Mei 1943. Indien ln 't geheel niet meer dan 500 kg. moet geleverd worden, dient de totale levering ineens gedaan en dit vóór 15 Maart 1943.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2