P L O R A DE KORTRIJKSCHE VERZEKERING :6ROOTE FIGURENi U KENT KORFF NOG NIET in LAPIERE'S Zaal, d'Hondtstr. STAD YPER CINEMAPROCRAMMAS YPERSCHE VOETBALKRONIEK UITTREKSEL Noordwatering van Veurne Zondag 23 Augustus, vanaf 6 ure BIJZONDER PROGRAMMA Drie Komische Clowns POPOL, DÉDÉ en NENETTE Voor de bescherming van den Oogst LET OP Gij die roerende of onroerende goederen bezit. BRAND - LEVEN - ONGEVALLEN - Bijkantoor IEPER, Patersstraat, Nr 8. HOOFD - OPZIENER Omer ROBYN - TEMPERMAN. HET TPER8CHE 21 - t - 194C FLORA Groote Markt MAJESTIC Rijselstraat OUD IEPER R Colaertplaats U kent Korff nog niet Duitsch gesproken met Heinz Rühmann en Agnes Straub Het verdwaalde Hart Duitsch gesproken met Camilla Horn en Anneliese Uhlig Kinderen toegel a ten Ave Maria Duitsch gesproken met Benjamino Gigli en Kate Maria Vrijdag, Zaterdag, om 8 u Zondag, 2 i, 5 en 8 uur Maandag, om 8 uur. Zaterdag, om 7uur Zondag, om 2 5 en 7 1 p. Maandag, om 7 j uur Zaterdag, om 7 J uur Zondag, om 2 4, 5 en 7 u. Maandag, om 7 uur k'i.'llJLW './SW?! KABEL VAN DE WOESTIJNE. ■en groot figuur, waarvan de faam nog dagelijks aangroeit! Van zijn derde jaar af las en schreef de kleine Karei reeds. En hij was pas tien jaar toen hij aan 't dichten ging. Karei hield buitengewoon veel van lenen, en zoo las hij alles wat hem maar voor de handen kwam. Dertien jaar was hij toen zijn vader plots stierf. Later zal hij over dien teerbeminden man aan het dichten gaan. Zjjn moeder wilde dat haar oudste zoon, Karei, voor ingenieur ging studeeren. En zoo komt het dat hü op het atheneum te Gent terecht komt. In 1899, de dichter was toen aan de universiteit, vluchtte hij naar St. Maartens-Laathem-aan-de-Leie. Hij nam de wt|k uit de stad om daar rustige oogenblikken te vinden. Maar helaas! Hij begon zijn eersten verzenbundel Vaderhuis verschenen in 1903. Blijkbaar was er dan een zekere berusting in het hart van den dichter getreden. Vergeten wij niet dat Karei tot de verfranschte burgers behoorde. Maar dank zij zijn uitstekende leeraars in het Nederlandsch, dichtte Van de Woes tijne in zijn Moedertaal. Daarmee mogen wij, Vla mingen, erg blij zijn, want Karei Van de Woestijne is een der grootste figuren uit onze Nederlandsche letteren geworden. Met zijn studiemakkers had hij een club gesticht De Heremanszonen Door hen werd dan een bun del uitgegeven. Daarin verschenen heel wat verzen van Karei Van de Woestijne, ook werken van Herman Teirlinck en andere Vlaamsche schrijvers. Eeventien jaar was hij toen hij in Van Nu en Straks schreef. Achttien jaar geworden werd Karei zwaar ziek. Een tijdlang verkeerde hij in doodsgevaar, maar ge- lukkiglijk werd hij beter. Later zou hij Verzen eener ziekte dichten, en Gezichten mijner dood Uit dezen bundel volgt hier de laatste strofe: Gfl komt. Ge zijt de beelden van mijn zachten dood... Hoe jong ge zrjt! Ik zie hoe zich uw mond ontsloot voor 't simpel woord dat deze nieuwe vrede beidde... Ik ben zoo licht. Ik ben een knaap die needrig gaat in 't zoete wenken van uw goelijk wijzen raad; en mijne nieuwe jeugd die ademt aan uw zijde. Men kan duidelijk merken hoe vertrouwd Van de Woestijne was met de gedachte van den dood. In de tweede strofe van dit gedicht zegt hij zelfs van de Gezichten van zijn dood: Ik min u. Ge zijt mijn; ik leef, Ik leef van u,... De Zee-gedichten die de dichter schreef, behooren misschien wel tot het schoonste van al wat hij nage laten heeft. Urenlang kon hij alleen dichtbij de zee vertoeven en luisteren naar het klotsen der baren. Wanneer hij zich ziek gevoelde en het voorgevoel had dat hij voor het laatst de machtige zee aanschouwde, dichtte hij Danke, God, die 't wonder deê: na wat ik heb geleeën, bewuste vree na zulke weeën... Nog eenmaal de aard-omgrende zee; dan, grensloos, hemelzeeën. Ben dichter als Karei Van de Woestijne bezingt alles, en is nooit uitgezongen. We zien hem als dich ter in Het Vader-Huis Verzen Interludiën I en II», «De Gulden Schaduw», «De Modderen Man «Substrata», Het# Berg-meer enz... Karei Vande Woestijne is'een geniaal dichter! KABEL VAN DE WOESTIJNE ALS PBOZASCHBIJVEB. Niet alleen een groot dichter is Karei Van de Woestijne, maar ook een uitstekend prozaschrijver. Zelf vertelde hij aan vrienden dat hij schreef om eigen genoegen, meer dan tot andermans, met meer liefde dan kunde, meer om schoonheid dan om ge schiedenis Sommige van zijn beschrijvingen: Laethemsche Brieven Kunst en geest in Vlaanderen God delijke verbeeldingen Beginselen der chemie De schroeflijnDe Leemen Torens en nog vele andere boeken gaf Van de Woestijne uit. Al wat hij schreef is niet te vervangen. Alles wat hij voortbracht is en zal blijven, en overal is zijn taal die van een groot kunstenaar. Gedeelten uit zijn werken werden in het Fransch, Duitsch, en zelfs in het Italiaansch vertfiald. Samen met Gezelle hebben wij in den laatsten tijd in de Nederlandsche letteren twee groote meesters btJgekregen. Nochtans, het werk van Van de Woes tijne is niet dat van Gezelle, maar beiden hebben al him krachten gebruikt om de Vlaamsche poëzie en bet proza te dienen. Het werk van Van de Woestijne en Gezelle zal blijven bestaan zoolang de zth voor schoonheid leven dig blijft. G. D. B. wonderbaar tegen achter, of wegblijven der maandstonden. MICHEL, Apoth., 102. Wetst. Brussel. Terugbet. 37 fr. Bij exploot van Meester Alberfc VAN CAPPEL, deur waarder te leper, in datum van dertienden Oogst 1942 heeft Mevrouw Margaretha DELAMEILLEURE, huis vrouw, wonende te Staden. Bruggestraat, 1, toegelaten tot de kostelooze rechtspleging bij beslissing van het Bureel van Gerechtelijken Bijstand bij de Rechtbank van eersten aanleg van leper, in datum van 19/12/1941 hebbende als pleitbezorger. Meester Jos. VAN DER MERSCH. advokaat-pleltbezorger te leper, de Stuers- straat. 8. een eisch in scheiding van goederen ingesteld, tegen haar echtgenoot. Heer Maurice DEREEPER, gara gist. wonende te STADEN leper, den 14 Oogst 1942 Voor uittreksel Jos- Van der Mersch. Maakt daarom toch geen verdriet Deze wonderbare man, Toont u heden wat hij kan. Eigenlijk een muzikant Is hij snel beroemd in 't land. Niet toch met zijn instrument, Maar omdat hij dieven temt, En nog zonder het te weten Z'in den bak doet steken. Bijna kostte 't hem zijn vel, Maar hij wordt ervoor vergeld, Want 't is Doortje, een lief ding En de dochter van een rijkeling. En daarmee is d'angst geborgen. Deze kostelijk prent Wordt gespeeld door een talent Rühmann, Duitschland's leukste man. 't Is een kolfje naar zijn hand, Want de rol is hem geknipt En de film voor iedereen geschikt. Jan o— De Regie der Noordwatering van Veurne heeft de eer de eigenaars die 30 Hectaren grond in gezegde wate ring bezitten, tot eene Algemeene Vergadering bijeen te roepen, welke zal plaats hebben in het Hotel van Com merce te Veurne, op Dinsdag 1 September naast, te 10 i uur voormiddag DE REGIE. o Ten overstaan van de talrijke diefstallen van veld vruchten, welke den laatsten tijd gepleegd werden niet alleen dooT afzonderlijke personen, maar zelfs door vrij groote benden, heeft de militaire bevelhebber bevel ge geven bij de kommandanturen bijzondere rechtbanken samen te stellen, welke de misdrijven tegen de maat regelen ter bescherming van den oogst getroffen, dief stallen van eiken aard door benden uitgevoerd, aanval len op Belgische veiligheids- en controleoTganen en der gelijke daden van geweld bij spoedberechting te von nissen zullen hebben. Bovendien kunnen de krijgsrecht- banken, op grond van de desbetreffende Duitsche wets bepalingen, de doodstraf opleggen, die dan onverwijld ten uitvoer gebracht moet worden. De Belgische recht banken worden niet uitgeschakeld door het feit dat bij zondere rechtbanken zijn samengesteld, doch de tus- sehenkomst dezer laatste zal afhangen van de mate waarin de Belgische rechtbanken blijk zullen geven van verantwoordelijkheidsgevoel tegenover de bevolking. Het is U zeker bekend hoe de prijs van om het even welke soort goederen gestegen is, zoowel van gebouwen als andere soorten goed. Hebt U dan ook eens aan uwe verzekering ge dacht Is de dekking wel groot genoeg Zoo niet vraagt eens inlichtingen in vertrouwen bij de VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ N. V. F. C. Komen 1 C. S. leper 1 Volgende ploeg komt in lijn De Wulf Maillard Boudry Sedeyn (kap.) Litière Giller Dechievre. Samyn. V. Becelaere. Knockaert. Alleman Sedeyn wint den opgooi en verkiest met de zon ia den rug te spelen Onze verdediging mag aanstonds ingrijpen, maar de backs ontzetten hun kampweldra is het de beurt aan Rood-Wit om aan te vallen en onze voorwaartsen dwin gen tweemaal corners af. die echter niets opbrengen Alhoewel er nu langs weerszijden goed wordt aangeval len. is het toch leper die zich de sterkste toont, maar tot doelen komt het niet Aan de 30'' minuut bekomt Rood-Wit een penalty die door Van Becelaere lichtjes in de handen van den kee per wordt gegeven. Langs beide zijden bekomt men nog een corner en rust komt met blanke scoor, alhoewel leper toch een paar doeltjes verdiende Na de koffie gaan de Rood-Witten aanstonds ten aan val en 20 minuten lang blijven ze op het doel van Ko men geplakt en dwingen twee corners af. maar doelen is onmogelijk. Litière, gekwetst zijnde, speelt vervolgens op halve krachten Komen neemt deze gelegenheid te baat om er door te komen en hun centerhalf stuwt dan ook altijd zijn mannen vooruit Komen bekomt ook penalty en zendt c fairIn de handen van De Wulf. Wij moeten de 30 minuut afwachten om het eerste doelpunt te zien aanteekenen Alleman zendt mooi in en de back van Komen, willende ontzetten, schiet zelf den bal in het doel. Enkele minuten nadien is het Komen die doelt met een grondsch erend schot en de stand wordt 11. Tot het einde toe zien we geen veranderingen meer en de cijfers blijven ongewijzigd, alhoewel een 1S uitslag voor leper de juiste weergave van het spel had geweest C. S. Yper 3 F. C- Roeselare 3 Het is de heer Grimmonprez die. om 14 u. 30. de vol gende ploegen tussehen de krijtlijnen fluit S. K. Roeselare Verfaillie A Vanneste J. CompernolLe L Deserrannoo R Vanderhaeghe H Maertens M. Maenhaeve E., Haverbeke R.. Rebry E Mistiaen A [Muiier M C. S. Yper Godderfs A Deplancke A.. Dumalin M.. Cherchye E [Woets A. Lesage A., Gauquie M. Dauchy C. Versa vel Vr Doolaeghe C. Dumalin C. Rebry wint den toss en zijn mannen zijn ook aan stonds in den aanval. Zoo moet Dumalin C. reeds aan de 2C minuut hoekschop toestaan, doch Versavel weet te ontzetten. F C Roeselare speelt uitstekend, er is wer kelijk in het elftal geen zwakke plek te vinden, alles loopt gesmeerd en zoo zien we de half-backs en Insides even goed aanvallend als verdedigend optreden. Na 7 minuten spel moet onze keeper zich, onverwacht, op hoog en verrassend schot van Mistiaen gewonnen ge ven (0-1). Het is stikkend warm en toch wordt er in snel tempo gespeeld met de bezoekers licht in de meer derheid Maar langzamerhand komen de rood-witten onder doom en de Rodenbachs verdediging wordt op proef gesteld, Vanneste is echter een back van eerste gehalte en telkens weet hij, geholpen door Comper- nolle en Verfaillie onze aanvallers schaakmat te zetten. Aan het halfuur nochtans kan Berten Woets gebruik maken van een mooien pas van M. Gauquie om. op prachtige wijze, den stand in evenwicht te brengen (1-1). Rebry en C'r gaan echter daarmede niet akkoord en 5 minuten later wijzen de bordjes 1-2 voor de gasten. De Cerclemannen dringen nu een oogenblik aan. scho ten van Cherchye en Deplancke kennen echter weinig geluk en zoo moeten we de 41' minuut afwachten voor aleer we... Woets A (wederom hij), op geharrewar voor het doel van Verfaillie, een tweede doelpunt voor de C S. Y. zien netten. Met 2-2 stand wordt rust gefloten. Na de poos zien we mooi en vlug voetbalspel, doch tot doelen komt het niet Het Is dan ook slechts na 40 minuten spel dat Vanderhaeghe met kanonbal, de Club voorsprong geeft. Wordt het wederom een 2-3 neder laag De minuten gaan voorbij... nog 1 minuut en de match is ten einde. Daar dribbelt Dré Godderis een paar man en. goal Pas wederom opgezet of het eindsi gnaal weerklinkt en zoo boeken de rood-wltten een prachtig 33 resultaat. Beschouwing. We mogen zeer tevreden zijn over de match van ver leden Zondag, er werd namelijk langs beide zijden ge speeld zooals verwacht, zoodat de gewenschte animo er was om de toeschouwers te boeien Vooral gedurende de eerste en laatste 15 minuten waren we ooggetuige van een hoogstaand en vlug voetbalspel. Club Roese lare speelde aanvankelijk prachtig om dan geleidelijk een wpinig te verzwakken, zonder daarom echter flauw te fungeeren. integendeel. Club evolueerde bijvoorbeeld veel sterker dan S. K Roeselare verleden week. Ja Het was werkelijk een propaganda-ontmoeting en sup porters zoowel als bestuursleden en spelers verlieten voldaan het terrein. Een phase uit den kamp nochtans, moeten we hier aanstippen. Het tweede doelpunt voor Roeselare werd genet op vergissing en dit mag bij vol gende matchen niet meer gebeuren Het is slechts wan neer de scheidsrechter het beslist, dat het spel mag gestaakt worden en niet wanneer het publiek roept off-side Dat onze rood-witten dit goed in him hoofd prenten Verder kregen we verleden speeldag eens te meer de proef op de som, dat een wedstrijd slechts gespeeld is na tweemaal 45 minuten, immers gedurende de laatste 5 minuten werden er nog 2 doelpunten ge scoord. Dus zooals we reeds schreven marcheerde de ploeg over het algemeen genomen goed. Bijzonderlijk A Woets. die twee doelen voor zijn rekening nam. Gau quie, Versavel en Deplancke presteerden puik. Zondag krijgen we nu C. S Yper - K. Kortrijk Sport en deze match wordt vast en zeker het hoogtepunt van onze reeks oefenwedstrijden immers de Leiezonen be schikken over een sterke ploeg, samengesteld uit voet balvirtuozen zooals Deroeck. Vandevenne. Duyck, Rem- merie, Lapauw Coornaert, Dermaux. enz... Cherchye en zijn mannen zullen zich dus flink moe ten inspannen om degelijk figuur te slaan, maar... waar er een wil is. Is er een weg. De vele supporters die deze ontmoeting zullen willen bijwonen geven we den raad, tijdig op het terrein aanwezig te zijn willen ze een goede plaats hebben, want... 't zal vollen bak zijn Dit gezegd zijnde, wenschen we onze jongens goed heil en... tot Zondag. Bij het afscheid van Emiel Vandamme. Miel Vandamme heeft den wensch uitgedrukt niet meer actief bij Cerele op te treden en we maken van deze gelegenheid gebruik, om den sympathieken Miel. die gedurende jaren eerst als kadet. dan als scholier en junior en tenslotte in de A ploeg voor de C S Y. in de bres stond, geluk te wenschen Niet om zijn af scheid, neen. want we hadden hem nog graag vele jaren in ons elftal gezien, maar om de toewijding waarmede hij. als back. kanthalf. rechtbuiten en middenvoor tij dens gansch zijn voetballoopbaan de rood-witte kleu ren verdedigde Nu dat Miel de schoenen opbergt, durven we hopen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 5