DUITSCHE LEGERBERICHTEN AANDACHT 4 Dat is werkelijk een zeer zeldzame gelegenheid UITTREKSEL VAN VONNIS Daitsche en Roemeensche troepen hebben over de straat van Kertsj de verbinding Krim - Kaukasus verwezenlijkt. - In alle sectors van het front worden de herhaalde aanvallen der Sovjets afgeslagen. - •P het schiereiland Taman werd Tamanskaja ingenomen. - Noworossisk, de laatste belangrijke oorlogs haven aan de Zwarte Zee nog in handen der Sovjets, insgelijks gevallen - In het vestiagsgebied van Stalingrad werden nieuwe hoogtestellingen veroverd. - Duitsche duikbooten kelderen 17 vijandelijke schepen DONDERDAG 3 SKtTKMBKR 1942 i lichters gekelderd. In den Kaukasus werd een nieuwe n Zuid-Ooster, win Anapa werden verscheidene hoogte Ingenomen. In den sector van Stalingrad wor- V il8ef!?ü!ieü i y-r den de gevechten verwoed voortgezet. De vliegvelden van Stalingrad, ten Oosten van de Wolga en de ver- Ntrworossisk werden een motorboot en een mijnen veger gkelderd Duitsche snelbooten kelderden in de Zwarte Zee 2 ïaiiK boeten 2 stoomschepen en 6 groote lichters Vóór Stalingrad werd de vijand uit sterk verschanste bun ko: -tellingen verjaagd De luchtmacht bestookte voor den oorlog van belang zijnde installaties te Stalin grad i n scheepsdoelen op de Wolga Ten Zuid-Westen van Kaloega, ten Noord-Westen van Medyn, in het ge bied van Rjew ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad mislukten de vijandelijke aanvallen Het luehtwapen bestreed Sovjetrussische batterijstellingen op het Visschersschiereiiand evenals een luchtsteun- punt bij Moermansk Op 1 en 2 September verloren de Sovjet;- 184 vliegtuigen 8 eigen vliegtuigen keerden niet terug Aan het Egyptische front levendige bedrijvigheid van «Ie verkennings» roepen Gister werden 21 Britsche vlieg tuigen neergeschoten Een Duitsch toestel ging ver toren Verscheidene Britsche vliegvelden rond Kairo vrden gebombardeerd Na Miccesiooze storingsvluchten overdag uitgevoerd bou n West-Duitschland. werd Karlsruhe 's nachts door het Britsch luehtwapen aangevallen. 6 der aanvallen de bommenwerpers werden naar beneden gehaald Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten gister bommen van zwaar kaliber op industrie- en verkeers- ïnrichtingen op het eiland Wight en aan de Engelsche Zuidkust 's Nachts werden militaire doelen in Mid den- Engeland gebombardeerd. VRIJDAG 4 SEPTEMBER Den 1* September hebben Duitsche en Roemeensche troepen de straat van Kertsj overschreden, ondanks den taaien tegenstand de vijandelijke kustverdediging doorbroken en de verbinding met de uit Oostelijke richting aanvallende Roemeensche troepen tot stand gebracht De gevechten op het schiereiland Taman du ren nog voort Ten Noord-Westen van Nowoorssisk wer den nieuwe vers'erkte heuvelposities ingenomen In de Zwarte Zee werden twee vijandelijke schepen en een tank boot tot zinken gebracht. Gister werden de Weste- Mjt.e voorsteden van Stalingrad bereikt. Ten Zuid- Westen van Kaloega en in het gebied van Rjew wer den de vijandelijke aanvallen algeslagen Tijdens een vi-andelijken luchtaanval op een Dunsth vliegveld In den centralen frontsector werden van de 37 aanval lende vliegtuigen 24 toestellen neergehaald. Ten Zuiden van het Ilmenmeer en van het Ladogameer. alsook bij Leningrad reden meerdere vijandelijke aanvallen schip breuk Bij een poging om de Newa over te steken wer den 30 vijandelijke booten van de 28 vernietigd In Egypte slechts gevechten van lokale beteekenis. Tijdens luchtgevechten werden 35 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Boven de Duitsche bocht werden gister nacht twee Britsche vliegtuigen naar beneden gehaald Duitsche ■v egtuigen bombardeerden industrieele bedrijven en •poorweginrichtingen aan de Engelsche Zuidkust ZATERDAG 5 SEPTEMBER Op het schiereiland Taman werden de stad en de ba ven Tamanskaja stormenderhand ingenomen Ten Noord-Westen van Noworossisk wordt de aanval der Duitsche en Roemeensche troepen voortgezet In het versterkte gebied van Stalingrad werden taai verde digde gevechtsposities ingenomen en vijandelijke ont- tastngsaanvallen afgeslagen Ten Oosten van de Wolga worden de verkeers- en vliegveldinstallaties gedurig door het luehtwapen aangevallen. Ten Zuid-Westen van Kaloega duren de zware afweergevechten voort. Ten Noord-Westen van Medyn. ten Zuid-Oosten van Rjew. te» Zuiden van het Ilmenmeer en voor Leningrad le der. de herhaalde aanvallen der Sovjets schipbreuk. Op 3 en 4 September werden 187 Sovjetvliegtuigen ver nield en gingen 14 eigen toestellen verloren. Verleden nacht voerden de Soviets storingsvluchten uit boven het Genera al-Gouvernement en Oost-Duitschland. De vijand verloor een vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front van Egypte laden verscheidene Britsche aanvallen schipbreuk. In de Middel- laadsche Zee werd een Britsche destroyer door torpedo's •ener Duitsche duikboot getroffen. De havenstad Dover werd door het ver-dragend artillerie- geschut onder vuar genomen. Den laatsten nacht werd de stad Bremen door Britsche vliegtuigen gebombardeerd II der aanvallende bommenwer pers werden naar beneden gehaald. Duitsche vliegtuigen vie len de Engelsche Zuid- en Zuid-Oostkust aan. ZONDAG 6 SEPTEMBER. Gansch het Schiereiland Taman, ten Oosten der ■eeëngte van Kertsch, werd veroverd. De Duitsche en Roemeensche troepen naderen stap voor stap Noworossisk. Duitsche snelbooten hebben In het Oos telijk gedeelte der Zwarte Zee 4 stoomschepen en 4 keerswegen der Sovjets worden dag en nacht gebom bardeerd. Op de Wolga werden 20 sleepbooten be schadigd. Nabij Voronesj werden in luchtgevechten en zonder eigen verliezen 27 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten. Ten Zuid-Westen van Kaloega en van Rjew leden de vijandelijke aanvallen schipbreuk. Ver scheidene bolsjevistische vliegvelden werden aange vallen en 20 Sovjet-vliegtuigen ten gronde vernield. Herhaalde vijandelijke aanvallen tegen een bruggen hoofd van de Wolchow, ten Zuiden van het Ladoga meer en langs het omsingelingsfront van Leningrad mislukten. Nabij Kronstadt werden een Sovjetische mijnenveger en een lichter in den grond geboord. Een andere mijnenveger werd in de Finsche golf bescha digd. De haven van Moermansk werd met goed ge volg gebombardeerd. Van 25 Augustus tot 4 Septem ber verloren de Sovjets 1062 vliegtuigen tegen 49 der onze. In Noord-Afrika werden de Britsche stellingen door het luehtwapen aangevallen. 20 vijandelijke vliegtui gen werden neergehaald. Tijdens overvluchten boven de bezette gebieden in het Westen werden 10 vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Gisteren hebben Duitsche vliegtuigen de Zuidkust en het Oosten van Engeland aangevallen. MAANDAG 7 SEPTEMBER. Bjj Stalingrad behaalden de Duitsche en Roemeen sche troepen verdere terreinwinst. De hernieuwde ontlastingsaanvallen van den vijand werden alle afge slagen met bloedige verliezen voor den tegenstander. Het stadsgebied van Stalingrad werd voortdurend door het luehtwapen aangevallen. Bovendien werden 's nachts vliegvelden ten Oosten van de Wolga en ten Noord-Westen van Mosko\/ gebombardeerd. Bij Medyn alsmede ten Zuiden van het Ilmenmeer en van het Ladogameer leden de vijandelijke aanvallen schipbreuk. In tegenaanvallen werden vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Op het Lado gameer werden een bewakingsschip en een sleepboot gekelderd. In den centralen sector van het front in Egypte werd een vijandelijke aanval afgeslagen. Britsche stellingen en een vliegveld aan de Arabierengolf, werden door Duitsche vliegtuigen bestreden. In lucht gevechten werden 15 vijandelijke toestellen naar be neden gehaald. Het Britsch luehtwapen, na enkele storingsvluch ten overdag uitgevoerd, viel 's nachts West-Duitsch land aan en richtte schade aan, voornamelijk te Duis burg. Van de aanvallende vliegtuigen werden er 11 neergeschoten. De vijand verloor nog 7 andere toe stellen boven de bezette gebieden van het Westen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestreden gisteren voor dgn oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden Engeland, alsmede haveninstellingen aan de Engel sche Noord-Oostkust met bommen van zwaar kaliber. Duitsche duikbooten kelderen langs de Oostkusten van Amerika, in den Atlantischen Oceaan en voor de Afrikaansche Westkust 11 schepen met een totaal van 108.000 brt. DINSDAG 8 SEPTEMBER. Tijdens de gevechten om Noworossisk werden tot op heden 6.758 gevangenen binnengebracht en een aanzienlijken buit gemaakt. In dit gebied worden nog gevechten geleverd tegen vijandelijke groepen die zich op verbitterde wijze verdedigen. Aan het Terekfront deed de vijand een vruchtelooze tegen aanval en werden 27 Sovjet-vliegtuigen door onze jachtvliegtuigen neergeschoten. In het vestingsgebied van Stalingrad werden nieuwe hoogten veroverd. Ten Zuiden der stad werden de bruggen over de Wolga gebombardeerd. In den centralen sector werden slechts plaatselijke gevechten geleverd. Bij Lenin grad werden verscheidene vijandelijke aanvallen afge slagen. Op 6 en 7 September verloren de Sovjets in luchtgevechten 125 vliegtuigen. 40 toestellen werden door het afweergeschut neergehaald en 3 andere op den grond vernield. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvlieg tuigen treffers op concentraties van tanks en auto's, alsmede op de Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië en in het gebied van Suez. Tijdens overvluchten boven West-Duitschland en MAMÜEM en VROUWEM U wordt een zeer ^zeldzame gelegenheid aangeboden, kosteloos een stiel in het metaalvak aan te leeren. Ouderdom 18 tot 55 jaar. De omscholing geschiedt in Kortrijk. B«t>tw verpleging met zwaararheiderBtoeglng, tegen een zeer lagen prijs. Ver wonende arbeiders kunnen ondergebracht worden in de instelling I GEDURENDE de OMSCHOLING wordt een HOOG LOON UITBETAALD I —MMM i II—aw—r Wacht niet langer I Zorgt voor U zelf en voor Uwe familie I I %Mel«lt U onmi<l<lelli}k I bij de omscholir.gsinstelling, Sint JOZEFSBEROEPSCHOOL, KORTRIJK, Oudenaardesteen weg de bezette gebieden in het Westen, werden 3 I vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsch lucfeta bombardeerde belangrijke objectieven in het Oaste» van Engeland. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. Bjj de bestorming eener hoogte ten Zuid-Omte» van Noworossisk werden meer dan 1000 gevangene» gemaakt en een groote hoeveelheid materiaal buit genomen. In de Zwarte Zee werd een transportschip gekelderd. Bij Stalingrad werden taai verdedigde stellingen ingenomen en ten Westen der stad be- heerschende hoogten veroverd. Ten Zuid-Wee tea vaa Kaloega werden herhaalde vijandelijke aanvallen af gewezen. In het gebied van Rsjev hadden geen aan zienlijke operaties plaats. Van 30 Juli tot 6 Septem ber werden 2.126 Sovjet-pantsers vernietigd. Aan het omsingelingsfront van Leningrad mislukten afzon derlijke vijandelijke aanvallen. Op het Ladogameer werden 3 Sovjet-kanonneerbooten beschadigd. Een vliegtuigsteunpunt aan de Kolabaai en het havenge bied van Moermansk werden door gevechtsvliegtui gen aangevallen. In dit gebied werden 26 vijandelijke vliegtuigen neergehaald zonder eigen verliezen. Gis teren verloren de Sovjets 137 vliegtuigen en 4 etge» toestellen gingen verloren. Boven de bezette Westelijke gebieden en bove» West-Duitschland werden in luchtgevechten 10 Brit sche vliegtuigen neergeschoten, 's Nachts werd Zuid- West Duitschland door het Britsch luehtwapen aan gevallen. Van 28 Augustus tot 8 September verloren de Britten 246 vliegtuigen. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 59 eigen vlieg tuigen verloren. Overdag en overnacht werden fabrie ken en militaire installaties aan de Engelsche Zuid kust, evenals in Midden- en Zuid-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen bestookt. HENDRIK CONSCIENCE 10 September 1883. LEVEN. Als een kleine jongen kon hij niet spelen zooals alle andere kinderen, want van z'n geboorte af was hij zieke lijk en zwak geweest. En die kwaal verergerde, eoodat het jeugdig ventje weldra niet meer gaan kon. Toch verveelde hij zich niet. en bracht de gansche dage» door op zolder. Die zolder lag vol oude boeken, ea dag in dag uit doorsnuffelde hij de werken. Daar ia het ook. nadat vader hem het alphabet geleerd had. dat hij titels trachtte te ontcijferen en zoo. geheel uit zichzelf, begon te lezen Eens z'n zeven jaar voorbij, werd hij. tot ieders groote verwondering en blijdschap, stilletjesaan beter &t het jaar nadien ging hij naar school. Hendrik, de beste leerling uit de klas. zou voor on derwijzer studeeren. En eens onderwijzer was hij de vriend van iederen leerling Hij werd vrijwillig soldaat van de Revolutie van 1830 Het volgend jaar werd hij sergeant-majoor benoemd Maar Conscience was een droomer. Het soldatenleven was niets voor den gevoe- ligen man, en hij vroeg om het leger te verlaten. Dan was hij 24 jaar Hendrik Conscience begon nu goed te schrijven. Het ging zelfs uitstekend. En zoo kwam stilletjesaan z'n eerste boek tot stand Het Wonderjaar Maar wat al moeilijkheden kende hij niet om dat te kunnen late» drukken En de grootste moeilijkheid was wel omdat het in het Vlaamsch geschreven was Hendrik durfde niets over het boek aan zijn vader, Pierre Conscience, vertellen. Toen deze het hoorde, was hij woedend. Hij. een Fransch krijgsman, en z'n eigen zoon. zou ee» Vlaamsch boek uitgevenAch. wie sprak er. of wie las er dan Vlaamsch. En Hendrik verliet het ouderlijk huis. Het boek verscheen, maar hij had er 500 fr schuld aan Gelukkiglijk hoorde koning Leopold I over dien jonge» Vlaamschen schrijver, en schonk hem hulpgeld. Ver volgens kreeg Hendrik Conscienre een plaatsje op ee» bureau, maar hij gaf spoedig zijn ontslag. Hij wilde zich met volle vrijheid aan zijn letterkunde wijden. Hij werd hovenier, maar dat was ook z'n taak niet. Daarna was hij. dank zij een vriend veertien jaar lang griffier der Academie Daarop gaf hi] veer z'n ontslag In dien tijd verschenen veel boeken van zijn hand. waaronder de alombekende «Leeuw van Vlaanderen». De invloed van dat boek is overweldigend geweest De Vlamingen kenden de geschiedenis hunner voor ouders niet meer In 1857 werd hij tot arrondissementscommissaris te Kortrijk benoemd Daar verbleef hij 10 jaar. en 20 zijner werken verschenen er. Hij heeft veel gereisd met vrienden. Bijna alle steden van ons landeke heeft die groote man in ale richtingen doorkruist. Daarna kende hij nog een verblijf te Brussel, waar er 24 boeken van zijn hand verschenen. Waar hij ook kwam. nergens kon hij z'n geliefd Antwerpen vergeten. Plots trof hem een zwaren slag In één week stierven Hildevert. z'n oudste en Hendrik, z'n jongste zoon aan typhus Z'n dochter Maria huwde den dichter Antheunis In 1881 werd hem schitterende hulde gebracht ter gelegenheid van de uitgave van z'n honderdste boek. Conscience, de man die gansch z'n leven onafgebroken gewerkt had voor z'n geliefde Moedertaal, zat ont roerd te luisteren naar de talrijke feestredenen Twee jaar daarop overleed de groote man. En nog steeds is bij het volk een groote genegen heid voor hem, die z'n volk leerde lezen Bij beslissing genomen door den Heer Arroodlsae- mentskommissarls van leper; VANNESTE Camiel-Paul, landbouwer, Wtfk F. 47, Geluwe, wordt veroordeeld: Tot eene geldboete van Twee en twintig duizend Franken (22.000 Fr.) wegens valsche aangifte ran den rundveestapel, achterhouden van melk en ver vaardigen van boter zonder vergunning. Tot verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. Tot publicatie van een uittreksel van het vonnis tn de plaatselijke weekbladen Het Iepersche eo D« Poperingenaar Tot de kosten dezes en van publicatie. Gedaan te leper den 3-9-'42. De Arrondissementskommisaarti, (get.) Willem Boonea.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 4