Mi O D E R N E BLAUWBAARD FLORA STELT VOOR CROCHET in LAPIERE'S Zaal, d'Hondtstr. 5 STAD YPER CINEMAPROCRAMMAS R I E M A N N YPERSCHE VOETBALKRONIEK Op Zondag 20 September 1942 vanaf 6 ure Verschillende prijzen Kampioenschap Beginnende Clubs Westland leper Bij White Star leper HET YPERSCHE 18 - 9 - Hit FLORA Groote Markt De Moderne Blauwbaard Duitsch gesproken met Johannes Riemann en Kathe Haack Vrijdag, Zaterdag, om 8 u. Zondag, 2 5 en 8 uur Maandag, om 8 uur. MAJESTIC Rijselstraat Keizer van California Duitsch gesproken met Luis Trenka Kinderen toegelaten. Zaterdag, om 7 J uur Zondag, om 2 J, 5 en 7 J u. Maandag, om 7 J uur OUD IEPER R Colaertplaats Het Meisje van Fano Duitsch gesproken met Brigitte Horney en Joachim Gottschalk Zaterdag, om 7 1 uur Zondag, om 2 j, 5 en 7 J u. Uitslagen der Matchen van Zondag 13-9-42 IIe Provinciaal F. C. i rugge Wevelgem Sp. 5-4 R. C. Harelbeke R. S. Waregem F. C. Izegem Deerlijk Sp. Waregem Sp F. C. Torhout Stade Kortrijk W. S. Houthulst C. S. Brugge, F. C. Komen en C. S. IIe Gewestelijk B F. C. Roeielare S. C Bizet W. S. leper B. S. Poperinge C. S. Yper S. K. Vlamertinge S. K. Roeselare S. C. Meenen W. S. Passchendale S. K. Reningelst Klasseering IIe Provinciaal 7-0 5-3 3 0 5-3 Yper. 1-1 6 0 2-1 5-1 2-4 R. C. Harelbeke 2 2 0 0 10 2 Stade Kortrijk 2 2 8 0 12 3 F. C. Brugge 2 2 0 0 8 6 W. S Houthulst 2 1 1 0 10 0 F. C. Torhout 2 1 1 0 4 3 Wevelgem Sp. 2 1 1 0 6 5 F. C. Izegem 2 1 1 0 5 5 Waregem Sp. 2 1 1 0 7 7 C. S. Brugge 0 0 0 0 0 0 C. S. Yper 1 0 1 0 2 3 F. C. Komen 1 0 1 0 2 3 Deerlijk Sp. 2 0 2 0 3 12 R. S. Waregem 2 0 2 0 0 11 NICOLAAS BEETS Geboren IS September 1804. Hij is de schrijver van het alombekende boek: Camera Obscura». Het is nu meer dan honderd jaar geleden, in 1839, dat de vijfentwintigjarige stu dent zg"n boek liet verschijnen. En ver buiten zijn ver wachtingen moest hg na een halfjaar reeds ten twee den maal laten drukken. Het boek verscheen - onder het pseudoniem: Hildebrand Over hem wordt ver teld dat hij dezen schuilnaam koos omdat hij dag in dag uit voorbij een slachterij met name Hildebrand kwam, zoodat hg dezen naam goed onthouden heeft. Of we daarop mogen steunen is heelemaal niet zeker. Blf jaar na den tweeden druk, werd er een derde noodig. Nu was het boek compleet, Hildebrand had nog verscheidene stukken aan zijn werk toegevoegd, zoodat het in 1851 den zelfden inhoud had als heden. Het boek kende een overgroot succes. In 1854 ver scheen een vierde uitgave. Deze was weldra uitgeput ea in 1858 kende het boek zijn vijfden druk. Een zesde uitgave kwam reeds in 1864... Een twintigste, eeti dertigste, een veertigste druk verscheen. Bij de veertigste uitgave, de Jubileumuitgave van da Camera Obscurawerd de illustratie toever trouwd aan den meesterteekenaar Jo Spiers. Twee volle jaren heeft hij gewerkt om de verschillende karakters van de figuren (die zoozeer het boek zou den opluisteren), zoo goed mogelijk uit te beelden. Van Jo Spiers kan men gerust zeggen dat hij met dezelfde liefde bezield was als de schrijver zelf, alleen is de afstand van den tijd groot. Coenrad Busken Hoet schreef over de Camera Obscura «Zij is een huiselijk boek, een boek met Rotterdamsche zijkamers en Haarlemsche hofjeswo ningen; met Noordhollandsche buitenplaatsen en Noordhollandsche boerenstulpen; een fijn, een geestig, •en plezierig boek, en ook wel verheven, doch niet verhevener dan de nok van een gereformeerd bede huis. Hildebjrand heeft gewerkt voor het volk, hg staat dicht bij het volkshart. Dat vooral is zijn grootste verdienste geweest. In alle wereldtalen, tot in het Esperanto toe, werd het boek vertaald. In het Fransch werd het gedeel telijk vertaald onder den titel van Scènes de la vie Hollandaiseen onder den titel van Chambre Obscure Dat zijn werk zoozeer in den vreemde opgemerkt werd beteekent weinig voor den schrijver der Camera Obscurabij de groote genegenheid die hjj ondervond bij zijn eigen volksgenooten. De fijnste en voornaamste stukjes uit het boek ■Ün «De familie Stastok en «De familie Kegge». In de hand van Hildebrand wordt het taalinstrument dat vroeger al te stijf en te saai was, een gewillig ea gesnijdig werktuig. Ze is licht, levendig en vlot. Vooral den verhaaltrant maakt hij levendig door zijn talrijke dialogen. Verder schreef hij vooral verzen. Betrekkelgke let terkundige waarde heeft zijn eenvoudige huiselijke poësie. Dank zg de Camera Obscura zal Nicolaas Beets •teeds gekend blijven, want al is het boek nu meei dan een eeuw oud, toch is het nog zeer frisch ge bleven. 4 4 4 2 2 2 2 2 0 0 0 0 0 4 4 3 3 2 2 1 1 0 0 0 0 Klasseering IIe Gewestelijk B S. K. Reningelst 2 2 0 0 12 4 Yper 2 2 0 0 4 2 Roeselare 2 10 17 3 Bizet 2 10 15 3 leper 2 1 10 8 4 Vlamertinge 2 1 10 5 4 S. K. Staden 10 0 12 2 F. C. Roeselare 10 0 111 F. C. Komen 10 10 2 8 B. S. Poperinge 10 10 0 6 W S. Passchendale 2 0 2 0 4 8 S. C. Meenen 2 0 2 0 2 7 C. S. YPER 2 S. K. VLAMERTINGE 1. Sedeyn wint den opgooi en het zijn de spelers van Vlamertinge die mogen opzetten. Aanstonds zitten ze voor Dewulf zijn kooi en dringen zelfs gevaarlijk aan. Tweemaal naeen dwingen ze corner af, die ech ter niets opbrengt. De rood-witten verplaatsen nu het spel en dwingen op hun beurt twee corners af die insgelijks niets opleveren. Het spel is nu wat meer verdeeld. Aan de 16<- minuut bekomt Cercle een vrijschop vóór de backlgn. Van Becelaere A. neemt hem, de bal botst op den voet van Gruwez en het is 1-0 voor Cercle. Tot aan de rust wordt er nu goed doorgespeeld, waarbij S. K. het meerendeel aanvalt en dan ook nog 6 corners mag nemen, waarvan er nochtans geen enkele in doel kan omgezet worden. Na de rust is Vlamertinge opnieuw terug de eerste ten aanval en dwingt nogmaals tweemaal naeen hoekschop af, zonder te kunnen doelen. Ook Cercle bekomt een corner, die niets opbrengt. Weinige oogenblikken nadien wordt penalty gefloten tegen leper, maar De Wulf kan prachtig in duikelsprong, in corner verwerken. S. K. blijft nu aandringen en aan de 13* minuut wordt de gelijkmaker door den rechtsbinnen van Vlamertinge binnengezonden. leper blijft nu een tijdje de meerdere en S. K. speelt met drie backs. Toch kan Cercle twee corners af dwingen, maar ze leveren niets op. Aan de 30* minuut bekomt Vlamertinge nogmaals penalty, maar het schot wordt recht op De Wulf afgezonden, zoodat hij zonder veel moeite den bal kon houden. Een mooi schot kan door Dewulf nu moeilijk ge houden worden en het leder zou de fatale lijn over schreden hebben, doch de scheidsrechter laat door spelen. Cercle neemt nu terug de teugels in handen en wordt zelfs gevaarlijk. Aan de 40* minuut kan Gru wez den stand voor rood-wit op 2-1 brengen. De laatste minuut bekomt Vlamertinge nog corner, maar hg brengt niets op en einde wordt gefloten met een 2-1 zege voor leper. Sportief gesprotten had een puntenverdeeling de juiste weergave van het spel geweest. Nu een klein woordje over onze spelers. Bij de verdediging was De Wulf de beste. Sedeyn en Mail- lard kunnen beter dan hetgeen ze vertoonden. In de halflijn was Knockaert de sterkste. Ook Litière speel de een schoone partij. Bij Giller is er tekort aan oefening. De voorlijn was nog goed bg schot, maar had met een goed spelenden keeper af te rekenen. Van Bece laere speelde een goede partij, maar zal moeten lee- ren links schieten. Bij de binnenspelers was Boudry de beste alhoewel Gruwez beide doelen voor zich nam. Beide hoeken speelden een bevredigende match. Dechièvre kreeg weinig ballen, terwijl Alleman nog al veel schrik had om op den man te gaan. Wat het gebeurde na den wedstrijd betreft, laten wij die betreurenswaardige feiten liever niet indie- pen. Het getuigt van weinig sportiviteit en alhoewel de scheidsrechter voor zulke taak niet opgewassen scheen, toch bestond er geen reden om hem aan te vallen. Anderzijds mag nog vermeld worden dat de spelers gedurende den wedstrijd zich allen sportief aangesteld hebben, niettegenstaande de derby-atmos- facr. De B-ploeg is Zondag bije. De A-ploeg ontvangt het bezoek van F C. Brugge die verleden seizoen met 10 man slechts met 2-1 moest onderdoen. De rood-witten vertrekken ditmaal nogmaals als favoriet. Matchen van Zondag 20 September 1942 II* Gewestelijk B S. K. Vlamertinge S. C. Meenen F. C. Komen W. S. Passchendale S. K. Reningelst F. C. Roeselare B. S. Poperinge S. K. Roeselare S. K. Staden W. S. leper S. C. Bizet en C. S. Yper. Vrij 2—6 forf. 3—2 7—2 1—0 2—8 5—1 Uitslagen van Zondag 13 September 1942. Union Abeele H E. Watou H forf, 5 Ex. Oostvleteren E. Westvleteren E. Boezinge B Brielen Sp. B S. K. Zilelbeke A Houthem Sp. A S. K. Zillebeke B Houthem Sp. B Prior Langemark B Klerken B Prior Langemark A Klerken A G. S. Voormezeele B Houthem Sp. B S. C. Zonnebeke W. S. Passchendale II C. A Langemark F. C. Zandvoorde B. S. Poperinge B Boeschepe Wedstrijden voor Zondag 20 September 1942. 15. u. W. S. Proven n F. C. Roesbrugge II 17 u. W. S. Proven I F. C. Roesbrugge I 15 u. S. C. Zonnebeke W. S. Passchendale n 15 u. W. S. leper II C. S. Yper C 15 u. S. K. St. Juliaan S. K. Vlamertinge H 14 u. V. J. Dikkebusch H Klytte 16 u. V. J. Dikkebusch I S. K. Nieuwkerke I 14 l/2u. Brielen Sp. n S. K. Elverdinge II 16 u. Brielen Sp. I C. S. Langemark I 15 u. Prior Langemark W. S. Houthulst H 15 u. E. Boezinge H C. S. Langemark n 15 u. F. C. Westouter S. K. Reningelst n (terrein B. S. Kemmel) 17 u. B. S. Kemmel H Abeele II 15 u. G. S. Voormezeele S. K. Vlamertinge 17 u. S. K. Zillebeke H S. K. Nieuwkerke n (terrein G. S. Voormezeele). Maandag 21 September 1942 17 u. Eendracht Westvleteren Excels. Oostvleteren De Secretari», Janssen*. WHITE STAR I B. S. POPERINGE: 6—0. Er was Zondag veel volk naar den Bruggesteen- weg afgezakt, om den derby te volgen. Geen wonder: in ieders geheugen lag nog de herinnering aan de kampen van de Westland-finalewaarin beide ploegen ook tegen mekaar stonden, en hard gekampt hebben om het meesterschap. Scheidsrechter Blauwe riep de ploegen in lijn. leper heeft zijn hoekspelers gekeerdterwijl Blue Star een paar nieuwe elementen in 't gelid bracht. Onmiddellijk zijn beide ploegen in actie. Het is echter te zien dat de bezoekers nog mangel hebben aan oefening. Anderzijds kunnen ze zich ook moei lijker acclimateerenaan het terrein. Het valt spoedig op dat het verdedigingssysteem der bezoe kers niet 't zelfde is als verleden seizoen. Beide backs, en meest Bonduelle, doen raté's, die op ge vaarlijke standjes uitloopen. Gelukkig is de over weg bewaakt. Aan de 8e min. heeft Leire succes, wanneer hg den bal toegespeeld krijgt, d.e beide backs passeert, en neven den uitgeloopen doelman inzendt. Aan de 10e min, zal Leire van op zijn hoek een prachtige bal inzenden, die door Tresy la volée wordt binnengeschoten. Steeds blijft White Star aandringen: de halflgn is prachtig op dreef: breekt alle aanvallen van de be zoekers, en zendt voortdurend de eigen voorlijn op doel. Aan de 25e min. heeft J. Vierstraete den bal te pakken: hij placeert zich heel goed, zonder daarin door 'n tegenstrever gehinderd te worden. Van op 25 meter kanjert hij naar Desmadryl, die geen kans heeft om den bal te pakken: voorwaar' een mooi doelpunt. Na 15 min. heeft White Star een voorsprong van 3-0. Dat werkt ontmoedigend op de zenuwen der bezoekers, en een paar elementen gaan er wat duch- tiger op los! Gelukkig zal de scheidsrechter op rijd remmen. Cnockaert die doorbreekt, schiet onbegrijpelijk ne ven. Aan de 35* min. loopt Leire er weer van door, en herhaalt zgn eerste punt: 4-0! Ondertusschen blijven de Bleu's niet werkloos! Ook hun aanvallen zijn van tel, daar weet onze verdedi ging van te spreken. In den beginne waren onze beide backs erg onzeker, maar na een tiental minuten was dat voorbij, om naderhand met een blijvende kalmte en zekerheid te opereeren. Georges Tresy, onze doelman, was in prachtcon ditie, en heeft heel wat moeilijke ballen te verwer ken gehad. In deze eerste helft heeft hij een zestal prachtschoten moeten houden, die in de goede rich ting werden afgezonden door Sansen, Bruynooghe of Orbie. Daarbenevens duikeldehg enkele keeren zeer gevaarlijke momenten op Rust werd gefloten met 4-0 voor White Star. De tweede helft was op verre na niet zoo aantrek kelijk: het spel werd van langsom brutaler, en langs beide zijden, hebben verscheidene spelers zich te bui ten gegaan. Het meesterschap van leper werd tijdens deze helft hard op de proef gesteld. Tegen de gewoonte in, liet White Star zich een 20-tal minuten indrukken, en op zijn helft plakken. Tijdens deze pauze, waarin de voorlijn van Blue Star slechts het eindschot miste, heeft onze verdediging harde noten te kraken gehad. En wanneer de overweg even onbewaakt was, kon Sabbe met 100 t.h. kans den bal wegschoppen, die anders voorzichtig in 't doel rolde. Tijdens deze spelphase ook waren de zenuwen ten top. Aan de 10* min. moest E. Alleman een vrijschop geven van halfweg het terrein. Hij geeft een zeer mooie inzending, die bij Leire terecht komt: zonder aarzelen maakt hjj er een doelpunt van: 5-0! Na een meerderheid der B. S.-mannen, die ruim 20 min. duurde, kwam White Star weerom uit zijn schelp. Er volgden heel wat aanvallen, die gevaar brachten in het kamp der bezoekers, maar de doel man van B. S. was er wat meer In: hij klaarde den

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 5