SPROKKELINGEN C. NOLF-DONCH E N° 40 - Rijselstraat - N° 40 Verwarmings= installatie Kolen Mazout Gas F. LACANTE Huis DERAEVE-MAES - Rijselstraat - I E P E R Grote keus van sacochen vanaf 100 fr. in LEDER en SIMILI-LEDER uIT HET BINNENLAND Voor Uw met 17, Rijselsrraat, YPER Bestek op aanvraag. SPECIALE MAZOUT en SUPER KEROZENE A. VANDEWYNCKEL Cr Zoon UIT HET BUITENLAND Koopf MEER, door GOEDKOOP te kopen Hoek Jansenius 25, Diksmuidestraat, YPER »-< HET YPERSCH MEITVSBlz. 5 SPIJSKAART VOOR DE GANSE HEEK O ZONDAGChampignonsouffié Bouil- jon Vleescroquetten van Soepvlees Aardappelpuree Annanaspud- ding MAANDAGGebraden Worst Rode Kool Gekookte Aardappelen Be schuit met Yohourt. DINSDAG Gebakken Pladijs Sla van Witloof Gebakken Aardappelen Fruit. WOENSDAGGehakt Bloemkool Gekoekte Aardappelen Karnemelk- pap. DONDERDAG KERSTDAG-MENU Gar- naalpastijt.e» Ossenstaartsoep Gevulde Gans Gestoofde Vruchten Gekookte Aardappelen Kerstbrood VRIJDAG Gekookte Rog Gewelde Bo ter Gekookte Aardappelen Plum pudding met Punchsaus. ZATERDAG Stampot van Savoyekool en Gekookt Spek Fruit VOOR DE LEKKERBEKKEN. Champignonsoufflé. We ontdoen 125 gr Champignons vari het huidje, snijden ae hoedjes in stukjes en houden de steel tjes afzonderlijk. We brengen de steel tjes met een bodempje water. 30 gr. boter, wat tijm. een peperkorrel, een takje pe terselie. aan de kook en laten ze 10 minu ten smoren- We doen er dan de hoedjes bij en laten de champignons nu nog 20 minuten smoren We scheppen dan de c .impignons uit het vocht en zeven het vocht We vullen het met water aan tot ongeveer 2 dl. We maken'nu het sausje. Daartoe brengen we 20 gr. bloem en 20 gr. boter roerende aan de kook. en voegen _er het warme champignonvocht bij en laten het sausje roerende gaar koken, ter- vijl we er nog voorzichtig een eierdooier, wat nootmuskaat en wat citroensap aan toevoegen Dan scheppen we de champig nons door het sausje. We kloppen een ei wit stijf, en scheppen het zo luchtig mo gelijk door de champignonmassa- We vul den er vier beboterde soufflépotjes mee en .aten de inhoud gedurende 20 minuten in een matig warme oven rijzen. Het ge rechtje moet onmiddellijk opgediend wor den- Kerstbrood- We roeren 250 gr. boter tot room. We voegen er 200 gr- suiker, één voor één vijf maar even geklopte eieren. 300 gr bloem. 250 gr. rozijnen of een mengsel van krenten en rozijnen, 125 gr- gestampte amandelen. 75 gr. suc- cade. 25 gr. snippers, wat geraspte ci troenschil. kaneel en nagelgruis en een lepel rum of cognac. We bakken dit meng el in een hete oven. en bestrooien het daarna met poedersuiker. Plumpudding met Punchsaus- We ver mengen 250 gr. 'bloem met 200 gr. kalfs- cf rundvet. 125 gr. rozijnen, evenveel krenten en succade. 50 gr. amandelen, waaronder een paar bittere, 50 gr. suiker, ven lepeltje kaneel of geraspte citroen- chil. 4 met wat zout geklopte eieren en 1 2 dl. rum. We koken de pudding een paar uur au bain marie. ofwel bakken in de oven. in een beboterde met beschuit of ander paneermeel en poedersuiker be -trooide vorm Hem bij het presenteren, met wat rum overgieten en deze aanste ken of er Punchsaus bij aanbieden. De punchsaus maken we als volgtwe kloppen twee eierdooiers met 2 lepels suiker, daarbij wat citroensap en geraspte -chil We roeren er au bain marie. 1/4 1. verdunde rum en punch door, met wat ater om te verdunnen Na bekoeling er het stijfgeklopte eiwit doorroeren. DRANKEN VOOR DE FEESTDAGEN Anijsmelk voor de kinderen. We bren ten een liter melk met een halve lepel anijszaad (of een tabletje) langzaam aan ce kook. Dan zeven we de vloeistof en maken ze af met een lepel suiker en sago. Warme wijn voor de Dames. We ver vat-men een fles rode wijn in een goed zesloten geëmailleerd pannetje, en laten tegelijk enige kruidnagelen, een stukje foelie en een stukje citroenschil meetrek ten We vullen met deze warme wijn trcgglazen tot ongeveer de helft, en voe ten er voor de rest warm water en sui ter naar smaak bij. en doen in ieder glas v. ïjn nog een schijfje citroen. Rumgrog voor de Heren. We doen in een grogglas een hoeveelheid rum naar -maak. We voegen hierbij een flinke schep poedersuiker en gieten dan het glas vol met warm water tot bijna aan de rand. We leggen dan nog in het glas een schijf- citroen en dienen de grog zo warm mogelijk op ONS MYSTIEK BELEVEN VAN KERST .MIS. We zullen op Kerstdag ons best doen, póat ook de geestelijk goede mens in ons zou zegepralen. We zullen ons losrukken uit de ontaarde laag-'oij-de grondse ge woonten. We zullen geluk om ons heen verspreidende huiskamer zal gezellig ,'ersierd zijn. het beste kraaknette tafel kleed komt op tafel, de middagmenu wordt bizonder goed verzorgd- we zorgen voor uitnemende gezelligheid in huis. en boven al voor vrede des harten. Die dag ruimen we op. met alle veten, wij blijven niet slechts bij goede voornemens, maar ont plooien daadwerkelijke goedheid ten aan zien van allen, en dus ook ten aanzien van degenen die minder gelukkig zijn. Jawel, we zullen eens royaal in de beurs tasten voor de comité's. die zich beijveren om het kerstzonnetje te doen schijnen, juist daar. waar uiterste grauwheid heerst. KEUKENGEHEIMEN. Bij het trekken van bouillon, zetten we het vlees altijd op met koud water. Ko kend water zou het vlees direct doen sluiten, waardoor een groot gedeelte der voedingstoffen in hét vlees zou blijven, en we daardoor geen geurige bouillon zouden bekomen. Ook moet hierbij de temperatuur iets beneden het kook punt blijven Vanille-pudding is vlug te bereiden en is voedzaam Maar vooral kinderen krij gen het niet altijd gemakkelijk binnen. Probeert U het echter eens door de pud dingmassa. in plaats van in een grote vorm. in verschillende kleinere (b v. tasjes of drinkglaasjes) te doen. zodat iedereen z'n eigen puddingske heeft, die U dan versiert met een lepeltje rode bessen- of kriekenkonfituur. De kinde ren zullen verrukt zijn. en het met smaak opeten. Is uw doos vruchten niet in één keer opgegeten en wilt U de rest nog wat bewaren, laat dit dan nooit in de doos zelf staan. Doe het dan in een glazen bokaal en voeg er een mespuntje sa- licylpoeder bij. Afgesloten met een dek sel en op een koele plaats kunnen deze vruchten dan nog wel een week be waard blijven. Knolselderij wordt het best bewaard onder zand. op een vorstvrije plaats. Als we in dit jaargetijde erwtjes wil len eten, zijn we aangewezen op gesteri liseerde of ingeblikte. Om deze laatste smakelijker te maken, laten we bij het verwarmen een sneedje spek meekoken Dit spek kan U echter niet meer opeten. ONS MODEPRAATJE. De praktische kant Het heeft er veel van weg, dat de he dendaagse vrouw verstandiger modeop vattingen koestert dan haar grootmoeder in haar tijd. Immers voorspelde men voor deze Winter de wespentaille niet Ja niet waar En wat hebben we er tot op heden van gezien?... Zeker is het dat de mode lijn een ander uitzicht heeft gekregen, maar toch in de verste verte niet zoals de meesten van ons het zich hadden voor gesteld Bij het wandelen door de stad merken we wel op dat reeds veel rokken tot een behoorlijke lengte zijn gegroeid, en dat de heupen opvallend breder zijn gewor den. Dit laatste is echter geenszins toe te schrijven aan een korset, maar heel een voudig door het model van het kledings stuk. hetzij door opvallende plooien, klok kende schootjes of breeduitstaande zak ken. Voor de japonnen ook veel door een drapering rond de heupen. Maar van een zogénaamde wespentailleis. mijn in ziens nog geen sprake. Vandaar mijn op merking dat de vrouw van heden het wij zer aan boord legt. inzake mode, dat eer tijds grootmamade moderne vrouw is meer bekommerd om haar gezondheid dan om haar lijn Ook schijnt de vrouw van heden veel praktischer te zijn gewordenzij draagt niet meer blindweg het eerste het beste kledingstuk, omdat dit nu juist in de mo de is Zij kijkt wel degelijk naar de prak tische kant. en vraagt zich niet alleen af Staat het mij maar ookIs het wel geschikt voor me Getuige daarvan de vele tailleurs, welke vooral door de vrouw, die haar werk buitenhuis heeft zeer op prijs worden gesteld. Geen won der ook. want bestaat er wel een kledij waarvan we meer plezier hebben dan van een goedzittend mantelpak Werden de ze. tot voor enkele jaren, alleen in het voorjaar gedragen, thans zien we ze het gehele jaar door. In de Zomer met een frisse luchtige blousse. terwijl het nu in volle Winter dienst kan doen met een wol len blousse of pull-over, als japon op het werk. Wat een uitkomst voor onderwijze ressen. sekretaressen. verkoopsters in ma gazijnen. enz Want het staat niet alleen gekleed het is ook warm en geeft op straat een keurige indruk onder een wijde losse mantel of bontjas. TANTE DINA (Nadruk *ok gedeeltelijk verboden). o BIJ AANKOOP VAN ELKE SACOCHE KRIJGT EEN NUTTIG GESCHENK TOT 15 JANUARI E K. (73> Opeising van leegstaande huizen. Ingevolge een ministerieel besluit, heeft iedere burgemeester het recht, de huizen, die langer dan één maand leeg staan- op te eisen op voorwaarde, dat dit gebeurt met het doel ze te laten bewonen Ieder een mag de aandacht van de gemeente vestigen op een leegstaand goed en vra gen dat dit zou opgeëi*. worden De ge meente is nochtans niet verplicht daar aan gevolg te geven Uitstel voor militiepicht 1919 De militairen van de lichting 1949. die een uitstel van onbepaalde duur. een ge woon uitstel of de hernieuwing van een uitstel of ontslag van aktieve dienst in de hoedanigheid van politieke gevangene uit de oorlog 1940-1945. die een gevangen schap van minstens zes maanden hebben, ondergaan, aanvragen worden verzocht zich bij het gemeentebestuur van hun woonplaats aan te melden tussen 1 en 20 Januari 1948. om de vereiste formalitei ten te vervullen. Zij kunnen zich ook schriftelijk en binnen hetzelfde tijdperk en liefst per aangetekende brief tot de burgemeester van hun gemeente richten. De huishuurverhoging gaat door. De verhoging van de huishuur van 1 Januari 1948 af is toepasselijk. Er werd echter een compensatiestelsel ten gunste van de mindervermogende huurders in gesteld wendt U in volle vertrouwen tot het oud gekende huis (2) Hel pensioen der oorlogsweduwen. Het ministerie van Begroting zal van 1 Januari 1948 af. door bemiddeling van de kas der oorlogspensioenen, het pen sioen der oorlogsweduwen uitbetalen. Dit pensioen bedraagt 2.000 fr- per maand. De sommen voor de kinderen zullen door een compensatiekas uitbetaald worden De postdiensten op Kerst- en Nieuwjaars dag Ten einde de postdiensten tijdens de komende feestdagen niet uitermate te overlasten is het aannemen van zendin gen zonder adres of frankeerzegels ge schorst van 24 December dezer tot en met 7 Januari, uitgenomen voor de druk werken welke als dringend beschouwd worden, zoalsnieuwsbladen, doodsbrie ven. marktberichten, oproepingen tot vergaderingen en uitnodigingen tot fees ten of plechtigheden. De luchtpost voor Congo ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar Van 15 December tot 10 Januari, zal een verminderd bijrecht toegepast wor den voor het vervoer per vliegtuig van Kerstmis- en Nieuwjaarskaarten, van prentkaarten onder open omslag, bestemd voor Congo Dat bijrecht is vastgesteld op 1.25 fr per 5 gr. Om het voordeel van dit vermin derd bijrecht te genieten, mogen de zen dingen geen andere geschreven aandui dingen dragen, dan de naam. het adres en de handtekening van de afzender, de datum van verzending en een beleefd heidsformule. uitgedrukt in ten hoogste vijf woorden De volledige frankering van een soort gelijke briefwisseling, van 5 gram of min der bedraagt dus 1.75 fr. Banket en bakkerijprodukten Het Staatsbad van 14 December publi ceert een ministerieel besluit, waardoor voor een periode van 21 tot 31 December 1947. ter gelegenheid van de Kerst"- en Nieuwjaarsfeesten, de beperkingen van artikel 1 van het besluit van 20 Augus tus 1947 op het verbruik van banket- en bakkerijprodukten. andere dan wettelijk brood, opgeheven worden. De vervallen Nederlandse biljetten. De kwestie van terugbetaling der ver vallen Nederlandse biljetten, die aan in België verblijvende personen toebehoren, heeft het voorwerp uitgemaakt van be sprekingen tussen vertegenwoordigers van de Nationale Bank van België en de Ne derlandse Bank. Luidens een mededeling dienaangaande op 1 December door de Nationale Bank gepubliceerd kunnen de houders wier aanvraag om terugbetaling verworpen werd. doch menen de goede herkomst van deze biljetten te kunnen bewijzen, zich schriftelijk wenden tot de t Dienst Bui tencontrole s van de Nationale Bank van België- Dit werd doör de minister van Buiten landse Zaken in herinnering gebracht naar aanleiding van een vraag van een ■•olksvertegenwoordiger Het verlopen der loten van de 11e schijf 1947 van de Koloniale Loterij. De winners der 11e schijf 1947 worden er aan herinnerd dat de loten toegekend aan de biljetten of coupures van deze schijf niet meer zullen uitbetaald wor den na 20 December 1947. Gedeeltelijke leveringen van brandstoffen. De kontroleurs staan gedeeltelijke le vering van brandstoffen toe. In dit geval, dient de verbruiker het bevoorradingsti cket (ontvangstticket), bij de eerste leve- rir.g aan zi n handelaar te overhandigen Deze laatste moet aan zijn cliënt een _att,ést overmaken, met vermelding van het nog te leveren saldo van het rantsoen. Kolen voor België. Het Amerikaans ministerie van Han del heeft bekend gemaakt dat België ge durende de maand Januari 1948 veertig rachtschepen (van 9-000 ton ieder) Ame rikaanse kolen zal ontvangen, dat /naakt 360.000 ton echte Amerikaanse kolen Lening tot wederopbouw geheel gedekt. De Lening tot Wederopbouw is geheel gedekt. Toch zal. de uitloting. voor de éerste keer slechts; op 17 Januari 1948 plaats hebben. Dan gaat het om de on derstaande loten 2 loten van 5 millioen frank. 2 loten van 2 millioen frank. 7 loten van 1 millioen frank. Studiedagen van de Belgische Boeren bond. In de aanstaande Kerstweek.-van Zon dag 28 tot Dinsdag 30 December, houdt de Belgische Boerenbond zijn gebruike lijke jaarlijkse studiedagen in het St Pie- t.erscollege te Leuven. Het algemeen thema luidt<t Proble-. men van heden en morgen Het program ma voorziet een aantal belangrijke les sen met bespreking aangaande landbouw, tuinbouw en veeteelt, alsmede verschil lende besprekingen van organisatorische en sociale aard. I itgifte van liefdadigheidszegels. Het Bestuur der Posterijen zal eerlang een reeks van 5 bijzondere postzegels uit geven. met toeslag, ten bate van het Bel gisch Nationaal Werk tot Bestrijding der Tuberculose, van «Solidariteit» (inrich ting van preventoria) van het Nationaal Verbond tegen Kinderverlammingvan het Verbond Braille en van de Stichting A. Fraiteur. Deze zegels, welke in diepdruk zullen vervaardigd worden op vellen van 50 ex emplaren. zullen de wapenschilden van Belgische steden, met de zinnebeeldige kentekens der locale nijverheid, voorstel len. De reeks zal de waarden omvatten van 65 c. 35 c.90 c. 60 c.1.35 fr. 115 fr. 3.15 fr. 4- 1.85 fr. en 20 fr. 20 fr.. welke in al de postkantoren van het land zullen verkocht worden van 15 December 1947 tot 14 Februari 1948. De toeslagen worden in geen geval te rugbetaald. Deze zegels zullen voor frankering. in binnen- en buitenlandse dienst, geldig blijven tot 30 September 1948 Elizabeth Kenny naar Brussel. Elizabeth Kenny, de verpleegster die wereldberoemd geworden is door haar methode, ter bestrijding van de kinder verlamming. zal in April e. k. naar Brus sel komen. Zij zal in de Belgische hoofdstad Ken- ny-klinieken openen. Een stille held gevallen. De h. De Deyne, voorzitter van de ver eniging van de Westvlaamse bloedgevers, i. Maandagochtend in een ziekenhuis te Brugge overleden. Tijdens de jongste vijf jaar had hij zich voor meer dan 200 bloedaftappingen ter beschikking gesteld. Belgische troepen blijven verder Rijnland bezetten. Een woordvoerder van het Britse leger heeft de geruchten tegengesproken, als zouden de Belgische bezettingstroepen in Rijnland worden teruggetrokken. In de natuur. De reeks der 12 kortste dagen is op 16 December begonnen zij duren negen uur en 16 minuten. De nachten zijn 14 uren en 44 minuten lang. Op 28 dezer begin nen ze langzaam langer te worden De vier laatste dagen van December zijn elk een minuut langer dan de vorige. 25 De cember is de normale datum van de eer ste zware vorst, minstens 5 gr. 26 Decem ber is gemiddeld de koudste dag van de maand. voor gelijk welke verwarmingsstoven Te bekomen bij Diksmuidestwg. 44. IEPER - Tel. 446 Men bestelt dagelijks ten huize, in bidons van 20 liters, in ijzeren vaten, ofwel met tankwagen. OOK NAFTE EN AL'TO-OLIEN, VASELINE. VETTEN, ENZ. ia* Amerikaanse geneesheren komen op voor zachte dood van ongeneeslijke zieken. Meer dan duizend geneesheren hebben een aan de New-Yorkse autoriteiten ge richte petitie ondertekend, waarin zij een vrijwillige dood bepleiten voor hen. die lijden aan een ongeneeslijke ziekte. Zij stelden een plan voor, waarbij euthana sie (zachte dood) door de wet beschermd zou worden. Lord Baldwin schielijk overleden. Lord Baldwin gewezen premier van Groot-Brittannië, is in zijn woning plot seling overleden. De intrekking van het Franse papiergeld. Luidens een dekreet van 19 November 1947. zullen de Franse biljetten van 100 fr en 50 fr-, die in Amerika werden ver vaardigd. alsook de biljetten van 2,50 en 10 fr. geen koers meer hebben en geen wettig betaalmiddel meer zijn van 1 ja nuari 1948 af. Een 400 000 jaren oud olifantsgebeente blootgelegd. Op een diepte van 100 meter werd in een bruinkoolmijn, op de hoogvlakte van Leffe Cin Italië) het gebeente van een olifant ontdekt, die ruim 400 000 jaren ge leden zou gestorven zijn. Het mooie geslacht door een man over wonnen. In een cinema te Goulburn. in New- South Wales, had de finaal van een wed strijd voor de mooiste benen plaats. Op dat het publiek, dat tevens de jury vorm de. zich niet zou laten beïnvloeden door het overige lichamelijk schoon van de deelnemers, kreeg het alleen de benen te zien. Als grap bedoeld werd besloten dat een mannelijk bediende van de cinema, Ffederich Newling. aan de wedstrijd zou deelnemen. De man schoor zorgvuldig de haardons van zijn benen af, en deed een paar dameskousen aan. Welnu de man overwon zijn vrouwelijke mededingsters in deze wedstrijd voor de schoonste benen. Nieuwe Staartster ondekt door Japans geleerde. Een nieuwe staartster Honda ge naamd, werd door een Japans geleerde van het sterrekundig observatorium van Tokio. prof. Minoroe Honda, ontdekt. De komeet, die reeds uit het gezicht verdwenen is, volgde een parabolische loopbaan. In tegenstelling met de ellip tische staartsterren, wier loop men af en toe kan bemerken, verschijnen de para bolische staartsterren slechts eenmaal op hun loop door het heelal. De Monniken van de grote St-Bernard hebben hun klooster verlaten. Voor de eerste maal sinds een duizend tal jaar hebben de Monniken van de Gro te St-Bernard. hun beroemd Alpenkloos ter verlaten, dat als toevluchtsoord dient voor uitgeputte reizigers. Zij zijn naar de vallei afgezakt, naar de stad Ycone, sa men met hun honden. Dit vertrek der Monniken zou te wijten zijn aan gebrek aan levensmiddelen en finantiële moei lijkheden. Koning Leopold trekt naar de Antillen. Le Soirverneemt uit Zwitserland, dat koning Leopold III tijdens zijn aan staande reis. tamelijk lang in de Antillen zou vertoeven. Onzichtbare straal bij de Olympische Spelen 1948. Tijdens de Olympische Spelen te Lon den in 1948 zal voor de eerste maal bij het doen van opmetingen van een ultra modern wetenschappelijk en technisch apparaat, gebruik gemaakt worden. Er zullen daartoe tussen twee palen onzicht bare stralen worden uitgezonden De ou derwetse methode van opmeten met be hulp van meetstok of meetlint voldoet reeds lang niet meer. Het nieuwe meet apparaat werkt feilloos. De wereldoogst van Rijst. Men verwacht dat de wereldoogst van rijst 1947-1948 met 150 millioen bushels, die van verleden jaar ovefrtreft. Deze hoeveelheid ligt evenwel nog met 350 mil lioen bushels lager dan het gemiddelde van de vooroorlogse oogsten HERBERGIERS Aanplakbiljetten met de «WET OP DE OPENBARE DRONKEN SCHAP zijn steeds te verkrijgen ter Drukkerij Dumortier, Boterstr. 34, Yper. EEN huis vcor Yper en omliggende Hieronder volgen prijzen van enkele artikelen DEKENS Zuiver Wol Pastel, effen kleur, 1.80 x 220 295 en 395 fr. 1-95 x 2.45 445 fr. Jacquard. 1.80 x 2.20 335 en 495 fr. 1.95 x 2.45 415. 550 en 575 fr. Double-Face, 2 x 2.40 685 fr. W ERKALYNS-CONFECTTE, eerste kwaliteit Engels leder (zwarte stof) broek 110 fr. vest 115 fr. kostuum 220 fr. Fantaisiebroek 165 fr. fe. ENZ„ ENZ A ij aanvaarden de wederuitrustingbons voor de aankoop van AL onze artikelen. (61)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1947 | | pagina 5