SPROKKELINGEN GRAND BAZAR Arthur Baert J. MYLLE-MARKEY Zonen Eetplaatsen - Slaapkamers WeM. Soste-Boerhave Ad. CLAEYSSENS-TÏTECA uiT HET BINNENLAND VOOR UW NIEUWJAARGESCHENKEN wendt U tot IEPER - Tel. 463 plooiwagens, parken, kinderstoelen. 14 Boterstraat kinderwagens. LLË MEUBELEN 39, Statiestraat Tefef. 182 - IEPER Komt- zien: oordeelt! UIT HET BUITENLAND Vervoer Verhuizingen 120, Dikkebuschsteersweg IEPER - Tel. 189 KOOPT IN VERTROUWEN 129, Zonnebekesteenwes;, 129, YPER Volledige keukens vanaf 3585 fr. of 320 fr. per maand Alle soorten BUFFETTEN, STOELEN en MATRASSEN HET VPER-CH NIEUWS BU. 5 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK BONDAGSardines met vinaigretien;aus Bouillon van Kalfsvlees Kalfs- ragout met Paddestoelen Gekookte Aardappelen Chocolade Bavaroise. MAANDAGVarkenscarbonaden Ge sloofde Prei Gekookte Aardappe len Appelbeignets. DINSDAG Gekookte Wijting Boter saus Witte Boontjes Fruit Y.'OENSDAGRumpsteak Schorsene ren Aardappelen Vanillepudding DONDERDAG NIEUWJAARSDAG Zalmsla met Mayonnaise Kippen soep Gekookte Kip (uit de soep) Eiersaus Gekookte Rijst of Aard appelen Lichte Cake met Rozijnen Fruit- I IJDAGGegratineerde Schelvis Witte Garnaalsaus Duchesse Aard appelen (fijn doorgestokén) Fijne Wafeltjes. TERDAG: Zuurkool Frankforter Worstjes Aardappelpuree Fruit. OOR DE LEKKERBEKKEN. Vinaigrettensaus We hakken de blaad- Hes van 2 takjes dragon. 2 takjes kervel, "i takjes peterselie, een kleine ui en een Linie kappertjes fijn. We doen dit meng- L in een stenen kom met bijvoeging van leen weinig peper, zout en wat Worcester- Is uus en we vermengen het geheel met 1 2 dl. azijn en 2 dl slaolie en 2 hard 'i.kookte eieren Chocolade-Bavaroise. We smelten Brie repen chocolade in een kwart liter [melk. We voegen er 4 in lauw water ge- v cekte bladen gelatine bij en. zodra deze ppgelost zijn. 4 eierdooiers. We gieten Ice massa in een kom en laten koud wor- [c ïn doch roeren van tijd tot tijd. Zodra [échter het mengsel begint te stijven, voe- jgen we er enkele gesuikerde en stijfge- 'klopte eiwitten bij. We gieten het dan in |écn gesmeerde vorm en zetten deze ge- Ki; rende enkele uren in de kelder. Lichte Cake met Rozijnen. We roe den 150 gr. boter met 150 gr. suiker tot leen zalfachtig mengsel. We voegen hierbij, [ten voor één. 4 eieren, telkens zolang roe tend tot het ei volkbmen in het mengsel [opgenomen is. We doen er dan 150 gr. dozijnen door en een beetje vanille-essen- te of citroensap. Dan strooien we er lang zaam 250 gr. gistende bloem door en blij- Iven flink roeren tot we een gladde luch- Uige massa bekomen. We scheppen nu het deeg in een beboterde en met bloem bestrooide vorm. en laten de cake. in ma- warme oven. gedurende ongeveer 45 minuten, bakken. Fijne Wafeltjes. We maken een deeg an 300 gr. boter. 600 gr. suiker(200 gr. meel- liker en 400 gr. geraspte). 2 eieren, een Mtuifje kaneel en een halve tas melk en 750 gr. bloem. We laten dit deeg nu min- -tens 4 uur rusten, maken er dan bolle- es van (ieder ongeveer 15 gr.) en bak ken hiervan wafeltjes met een matig ver warmd ijzer. Berliner Bollen. We mengen 35 gr. -met een weinig lauwe melk en voegen e: dan een halve kilo meel, 4 eieren en dl. lauwe melk bij. We maken er met jde hand een goede deeg van en slaan het dan goed door. We laten het deeg 15 mi nuten op een met meel bestoven tafel rijzen We vermengen het daarna met 50 gr witte suiker. 100 gr. boter, 5 gr. zout en een weinig citroenrasp. Dan laten we et deeg nogmaals een half uur rijzeh op een niet te warme plaats. We rollen |het dan uit ter dikte van een pink en ;eken er ronde plakjes van. We leggen 5p het onderste plakje een weinig con tour. maken deze kant vochtig met wa- ïr en drukken hier een ander plakje op ast We laten ze aldus op een met meel jestoven servet nog even rijzen, en bak en ze dan in hete slaolie, waarna we ze door suiker en kaneel rollen KEUKENGEHEIMEN. Weet U dat noten een grote hoeveel heid eiwit en vet bevatten, en bizonder goed zijn voor kinderen, die niet veel 1 vlees eten Een boterham met confi tuur of honing, waardoor wat gemalen noten geroerd zijn. is niet minder voed zaam dan brood met boter en vlees, en ook niet minder smakelijk Om de kop van een vis te verwijderen, maken we een schuine insnijding, waar- I door het fijne vlees dat dicht bij de kop -igt niet verloren gaat. Om gekookt visvlees witter en vaster te maken voegen we bij het kookwater een cheutje azijn of wat citroensap. Dit zal evens de smaak der vis verhogen. Om, bij het bereiden van pudding, het vormen van klontjes te voorkomen, zor gen we er steeds voor de kokende melk "■'an het vuur af te nemen, alvorens de aangeroerde puddingpoeder er in te gie ten Hierna laten we dan het mengsel aog even doorkoken. Vooraleer een nieuwe frituurpot in ge bruik te nemen, zal men deze aan de ninnenzijde flink met een stukje onge zouten spek invetten. HUISHOUDELIJKE WENKEN. We zorgen er voor dat fornuis, kachel of haard niet wordt aangemaakt, voor en aleer we die goed hebben schoon gemaakt. We zijn zuinig met het aanmaakmate- riaalteveel schaadt ook hier en bete kent een verkwisting. Ondervinding leert ons hoeveel papier en houtjes vol doende zijn. We gooien nooit geen petroleum en ze ker geen benzine in een brandende of smeulende kachel, fornuis of haard. Willen we die licht brandbare stoffen toch gebruiken, we doen zulks dan door er iets van te storten op een turf of versleten stuk stof buiten de kachel en leggen daarna pas die turf of door drenkte stof in de kachel Berfzine ech ter is en blijft hoogst gevaarlijk en mag feitelijk nooit gebruikt worden We laten de aanmaakhoutjes eerst flink doorbranden Immers de ondervinding '.eerde ons dat alleen als een behoor lijk gloeiende onderlaag verkregen is. we met sukses kolen kunnen bijvullen. Het kolen bijvullen moet in het begin eveneens voorzichtig gebeuren, het is te zeggen niet te veel in eens. We bestuderen de luchttoevoer-regeling van onze haard, omdat het goed en zui nig stoken daar heel veel van af hangt. We laten onze haard niet te ver leeg- branden. want dan bestaat de kans. wanneer we hem bijvullen, dat veel stof en een onaangename lucht in de ka mer komt. door een kleine explosie welke ontstaat, doordat het vuur te laag ligt en zodoende de gasvorming niet da' delijk boven de brandstoffenlaag kan ontsteken. OUDEJAARSAVONDVIERING. Oudejaarsavond is een herdenkings avond met ietwat ernstige strekking. Hij wordt gewoonlijk gevierd in gepaste vro lijkheid er wordt een bizonder lekker glaasje geschonken, er worden in de huis kring gewoonlijk oliebollen of pannekoe ken gebakken, en op die avond worden dan de gebeurtenissen herdacht, die in het vervlogen jaar het huisgezin hebben be roerd. Dat kunnen soms heel treurige her denkingen zijn. het indachtig zijn van lie ve afgestorvenen, het kunnen echter ook gelukkige feiten zijn die worden her dacht en die dan eens reden tot jolijt en pret geven. Het is een gezellige gewoonte dat mgn bijeen blijft, totdat de klok twaalf uur slaat Men is gewend op dat middernacht uur elkander allerhartelijkst een blijde intrede van het nieuwe jaar te wensen. ONS MODEPRAATJE. Voor Feestdagen en -Avonden. De etalages der grote modemagazijnen herinneren er ons aan dat met de feest dagen ook de feestavonden in aantocht zijn. Bals. soiree's, concerten- en schouw burgbezoek vragen naar het bezit van een gezellige avondjapon. Vooral voor het jonge meisje is dit een hele gebeurtenis. Ik zag dan ook menig vrouwtje in de dopmet stralende en begerige blik naar de uitstallingen zien. waarin de soireejaponnen, op verlokkende wijze, uitgestald stonden De modellen zijn over het algemeen vrij eenvoudig, bijna klassiek met het zeer nauw aansluitend keurslijfje in heel wijde rok, die tot op de grond hangt. We zien er veel met wijd-uitstaande mouw- jes. welke buitengewoon flateren. De cein turen eindigen meestal, in een grote strik, opzij. Naast roze. lichtblauw en andere tere pasteltinten zien we weer veel zwart, kleur welke zelfs bij het heel jonge meisje al in de smaak schijnt te vallen. Kiest zij deze laatste kleur, dan moet er wel op gelet worden dat het model heel jeugdig is. Een zeer geslaagde combinatie is ook de avondjapon, die uit een zwarte wijde rok bestaat, meestal van taftzijde of ver- loers chiffon, met een lichte effen of be drukte tolousse. die met een kort klokkend schootje boven de rok wordt gedragen. Een groot voordeel biedt dit model zeker, daar op dezelfde rok verscheidene blous- se's kunnen gedragen worden, die telkens een geheel ander effect zullen maken Ik veronderstel echter, dat er onder onze lezeressen 'eigenlijk weinig vrouwen zijn. die zich aan deze bespiegelingen in teresseren. maar zij kunnen wellicht die nen om een opkomende dochter, zuster of jonge vriendin raad te geven, bij het kie zen van dergelijk japonnetje. Aan de vrouwen die niet naar soiree's gaan. en bijgevolg geen avondkleding no dig hebben, geef ik echter volgende raad hoe druk uw huishoudelijke werkzaam heden ook mogen zijn. en U dcor uw groot gezin verplichten de feestdagen thuis in familiekring door te brengen, kleedt U deze bizondere dagen toch ook eens met bizondere zorg aan. Kiest Uw beste wollen kleedje uit. en haalt voor deze gelegenheid uw eenvoudige sieraden eens boven. Uw kinderen en echtgenoot zullen zich nog zo gelukkig voelen als moe der er ook eens echt feestelijk uitziet TANTE DIWA (Nadruk. »sk g-edeefcciük. verbod»»). Telefoontarieven. Vanaf 1 Januari wordt het stelsel der telefoongesprekken tussen België en Frankrijk vereenvoudigd. België zal, be halve net grensgebied, nog slechts één zone uitmaken. Frankrijk nog enkel vier- Zo zal een aansluiting tussen om het even welke Belgische abonnent en Rij- sei: 20.25 fr. kosten en met Parijs 31-50 fr. De Gasvoorziening. De toestand in zake gasvoorziening der bevolking blijkt dit jaar. dank zij een be tere werking der cokesfabrieken. buiten gewoon verbeterd te zijn tegenover ver leden jaar. De gasfabrieken en gasverde- lingsbedrijven beschikken bovendien dit jaar over gasvoorraden. Gedurende de enkele dagen van strenge vorst zou er dit jaar een bijkomende hoeveelheid gas aan de bevolking kunnen geleverd wor den. tijdens de spitsuren's morgens van 6 tot 8 u.. 's middags van 11.30 tot 14 u- en 's avonds van 18 tot 20.30 uur. Rocdvonkepidemie in Wallonië. Te Enneton-sur-Biert. in Wallonië, is een roodvonkepidemie uitgebroken De scholen werden voor een periode van 50 dagen gesloten. Opeisingen door het Leger. De minister van Landsverdediging kreeg machtiging een wetsontwerp ter onderte kening voor te leggen, dat een uiterste datum vaststelt, voor het indienen van aanvragen om vergoeding wegens opeisin gen door het Belgisch leger. De voorziene termijn werd vastgesteld op één maand na terugbrenging van het leger op vre- desvoet- De Militievergoedingen. Een nieuw wetsontwerp, in zake militie- vergoedingen. voorziet de afschaffing, met ingang van "1 Januari 1948 van alle aan de ascendenten verstrekte militiever goeding voor het tijdperk tijdens hetwelk het leger zich op oorlogsvoet bevindt en handhaaft, in zekere gevallen de maan delijkse vergoeding van 1000 fr. voor vrouwen of kinderen van dienstplichtigen. ▼inden in aan de voordeligste prijzen (41) U zult er ook een overgrote rh i in de verscheidene HOUTSOORTEN en STIJLEN bij (oud gekend Huis) die de verlofvergoeding voor die periode nog niet hebben ontvangen, worden ver-, zocht vóór 31 December 1947 een klacht in te dienen. Daarin moeten de namen der werkgevers of firma's, bij wie zij werkten, en het aansluitingsnummer bij de Rijksdienst voor Maatschappelijke Ze kerheid vermeld zijn. De intellectuele samenwerking tussen België en Nederland. De technische kommissie van de Neder landse-Belgische kulturele overeenkomst kwam te Brussel samen Er .werd gehan deld over het zeer ingewikkeld vraagstuk van de gelijkwaardigheid der diploma's een gebeurlijke uitwisseling van profes soren en studenten tussen de universitei ten der beide landen, werd in het voor uitzicht gesteldook werd het probleem van de artistieke betrekkingen besproken. Belgische paarden voor Frankrijk. De Franse kommissie voor aankoop van paarden in België heeft 25 hengsten, 30 merries en 10 veulens aangekocht, her komstig uit de beste* fokkerijen van He negouwen Namen. Brabant. Luik en de beide Vlaanderen. De prijzen schommel den tussen 100 000 en 120 000 Belgische fr. De kompensatievergoedingen voor bijrant soenen. De afrekening voor September-Decem ber dient uiterlijk op 31 December 1947 aan de gemeentedienst overgemaakt te worden. Na deze datum wordt geen be wijs van speciale zegels meer uitgereikt. Ons land wordt arm gesmokkeld. Aan de Frans-Belgische grens, in de omgeving van Moeskroen. zijn de Franse douaniers in aantal vijfmaal sterker dan de Belgische. Opzoekingen in Egypte. De h. Stracmans. docent aan het Insti tuut voör Philologie en Oosterse Geschie denis aan de Vrije Brusselse Universi teit. zal tijdens de maand Januari 1948 naar Egypte vertrekken. Aldaar zal hij deelnemen aan de opzoekingen, welke on der leiding van prof. R. Weill, van de Sorbonne. te Dara worden ondernomen. Werving van douaniers. Door het vast secretariaat voor wer ving van het Rijkspersoneel wordt, in de loop van de maand Februari 1948. een vergelijkend examen ingericht, dat het zij in het Nederlands hetzij in het Frans, kan worden afgelegd, met het oog op de toelating tot de proeftijd van 410 aange stelden der douanen, namelijk 150 Ne derlandstalige en 260 Franstalige. Voor nadere inlichtingen kunnen de be langstellenden zich wenden tot het Vast Wervingssecretariaat, Middaglijnstraat. 29 te Brussel - 3. waar de aanvragen uiterlijk op 23 Januari dienen toe te ko men. Stevig, duurzaam werk 0 Beste kwaliteit 0 Trouwe bediening Wettelijke prijs. V A <94) Militaire Pensioenen en Frontstreepver- goedingen. De ministers van Begroting en van Landsverdediging zullen hun overleg voortzetten, teneinde een ontwerp van wet op te stellen, waarbij voldoening zal kunnen gegeven worden aan de billijke eisen van hen die recht hebben op mili taire pensioenen betaald voor lichamelijk etsel tijdens de dienst opgelopen van de vergoedingspensioenen en van de front- strepenvergoeding. De verkeersongelukken in België. Tijdens de maanden April, Mei en Juni van dit jaar hebben zich in België 7 215 verkeersongelukken voorgedaan. Deze on gelukken hadden alle stoffelijke schade tot gevolg, bovendien veroorzaakten zij 3.021 slachtoffers, waarvan 150 op slag gedood. 578 zwaar en 2.293 licht gekwetst werden. In 225 gevallen was de bestuur der onder invloed van drank. Teruggang in het Sparen. Het totaal der inlagen bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas. bedroeg in No vember 556 millioen frank tegen 647 mil- lioen in de maand Oktober. De terugbe talingen beliepen 341 millioen. zodat het spaargeld met 214 millioen is aangegroeid tegen 257 millioen vorige maand. Aldus vermindert het sparen in ons land. De ongunstige toestand van de Belgische Akademi es- Prof. Haesaert vast sekretaris van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor We tenschappen. Letteren en Schone Kun sten heeft aan de minister van Openbaar Onderwijs een verslag gestuurd over de nog steeds ongunstige toestand, zowel op finantieel als op algemeen gebied, waarin de akademiën in België zich bevinden. De veriofvergoeding voor 1946. De Rijkskas voor Jaarlijks Verlof. Elyzese-Ve'.denstraat 12 te Elsene Brussel, brengt de belanghebbenden ter kennis, dat van 1 Januari 1948 af geen enkele verlofvergoeding voor 1946 werkpe riode 1 April tot 31 December 1945 meer zal uitgekeerd worden De arbeiders Shaw verdient bijna een millioen ped maand. Het blijspel Man and Superman van G. B Shaw, dat voor 45 jaar werd ge schreven en thans te New-York reeds se dert drie maand wordt vertoond, zou de schrijver ongeveer één millioen frank aan auteursrechten per maand opbrengen. De meeste auteurs bekomen slechts 10 auteursrechten, terwijl Shaw 15 ont vangt. De rattenbestrijding in Nederland. In Nederland blijken er meer ratten dan Nederlanders te leven. De schade door deze dieren aangericht, bedraagt per aar verscheidene millioenen gulden, af gezien nog van de onrechtstreekse gevol gen als besmetting, enz... In Noord-Hol- and wordt thans een omvangrijke be strijding op touw gezet, door middel van vergiftigd brood. Het jaargeld van de Engelse Prinses Elizabeth. De Engelse prinses Elizabeth bekomt thans een jaarlijkse staatsrente van 7 040.090 fr-, en haar gemaal, de hertog "v 1 Edinburg 1.760.000 fr. Een handtekening van 150 millioen dollar- President Truman heeft verleden week de noodhulpwet ondertekend, waardoor een eerste bedrag van 150 millioen dollar ter beschikking wordt gesteld voor onmid dellijke hulpverlening aan Frankrijk. Italië en Oostenrijk. >n komeet 1947 met vijf staarten. De reusachtige komeet, die in 1947 is verschenen, heeft vijf enorme staarten, die zich millioenen kilometer ver uitstrek- :ea. De nieuw ontdekte komeet zal na nieuwjaar tamelijk onduidelijk in het noordelijk halfrond zichtbaar worden, twee tot drie uur na zonsondergang, en dit op alle punten van het noordelijk half rond. Na de vliegende schoteltjesthans ge heimzinnige. valschermen Thans verschijnen in de dagbladpers be richten over het neerkomen van geheim zinnige valschermen in de streek van Dijon en Auxerne in Frankrijk. Belgische geneeskundige te Parijs be- 1 i 31, De Stuersstr., IEPER Leder- en Rokersartikelen. Aankomst der wereldberoemde Naaimachienen SINGER. Herstellingen. Toebehoort en. (21) kroond. De prijs Rourceret van de Akademie voor geneeskunde te Parijs, werd toege kend aan Dr- Moureau uit Luik voor zijn werk «Bijdrage tot de studie van de bloedgroep A. 3 Goedkope ontspanningsreizen naar Kongo in het vooruitzicht. De dienst voor het koloniale toerisme bestudeert thans de mogelijkheid tot uit breiding van het toerisme in Kongo. Voor het herstel van Europa. De konferentie der 16 zou in het begin van volgend jaar opnieuw kunnen samen komen. ten einde het Europese aktieplan te onderzoeken, in het licht van het her stelprogramma. Wereldkonferentie over kinderverlamming. Zestig landen werden uitgenodigd tot de eerste wereldkonferentie over de kin derverlamming. die op 12 Juli 1948 te New York zal geopend worden. Ze zal gewijd worden aan de uitwisseling van inlichtingen over deze verschrikkelijke ziekte. Ter bevordering van het Toerisme. De Britse spoorwegmaatschappij Sou thern Railway heeft een publiciteits- en propagandaprogramma van 't Belgisch toerisme in Groot Brittannië uitgewerkt. Verscheidene maatregelen werden ge troffen om de wederzijdse reizen tussen beide landen tot het maximum op te voeren. Tanks uit Plastiek. Volgens militaire deskundigen zullen in een mogelijke nieuwe oorlog tanks uit plastiek vervaardigd, van het ene front naar het andere per vliegtuig kunnen vervoerd worden, en aldus een beslissen de rol spelen. Warmte-voortbrengst door middel ran Atoompile. Professor P. B. Moon, sekretaris van de vereniging der atoomgeleerden, verklaar de dat er nog heel wat jaren zullen ver lopen, alvorens men mag hopen dat de atoomenergie voor de natie van werkelijk Verzorgd werk Matige prijzen (3»J nut zal zijn De eerste atoompile van be perkte afmetingen bevindt zich in het la boratorium voor onderzoek te Harwell zij brengt warmte voort, die wellicht ge lijk is aan die van een electrisehe radiator. Schacht bestudeert munthervorming. Dokter Schacht, de gewezen president van de Reichsbank tijdens het Nazi-regi me. en grootmeester van de Duitse finan ciën, werkt voor het ogenblik met de Brits-Amerikaanse autoriteiten een plan uit voor de munthervorming in de dub belzone. Belgen in Rusland. Er werd een lijst samengesteld van 120 namen van Belgen, die nog in Rusland weerhouden werden. De juiste adressen konden er bij gevoegd worden. Deze lijst werd overgemaakt aan het ministerie van Buitenlandse Zaken dat ze op zijn beurt aan de Sovjet-Unie zond. Ruim vijf maand zijn sindsdien verlopen en men is nog steeds zonder verder nieuws. Wel integen deel ondertussen komt er nu en dan nieuws van steeds andere jongens uit de Russische kampen. Een tentoonstelling van tourisme te Lis sabon. Te Lissabon werd een tentoonstelling van tourisme geopend, waaraan Frank rijk Zwitserland en België deelnemen De Portugese dagbladen stellen veel belang in de deelneming van het Bel gisch commissariaat voor tour isme. Schenking van Prinses Elizabeth. Prinses Elisabeth en Prins Philip heb ben al het geld, dat zij als huwelijksge schenk ontvingen, 13 000 pond (2.275 000 fr.) aan liefdadigheidsinstellingen gege ven De Prinses koos zelf twaalf weldadig heidsverenigingen uit, die in aanmerking kwamen voor de schenking. De meeste houden zich bezig met steun aan zieke kinderen In uw belang koopt uw meubelen in een huis van vertrouwen bij (rechtover de Cité Ligy) VERZORGD WERK matige prijzen Gemak van betaling in 6 - 9 - 12 - 18 of 24 maandstortiögen. (66)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1947 | | pagina 5