MONTGOMERY 1948 HUIS QVICK OSCAF SPROKKELINGEN Koleri Mazout Gas F. LACANTE Jean LECLERCQ-BRAEM Verwarmings= installatie Albert SUISSE - DIERYCK 35, Rijselstraat IEPER RADIO TOESTELLEN Doorgangstraat, 5 IEP' UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Voor Uw met 17, Rijselstraat, YPER Bestek op aanvraag Daarom iaat a! uw schilderwerken uitvoeren bij: Boezingestraat 8 IEPER De grote oppervlakten worden in een recordtijd met de pistool afgewerkt MET YPERSCH MEIWS Biz. 5 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGHuzarensla Witte Bonen soep Rosbief Schorseneren met eiersaus Gekookte Aardappelen Gevulde Sinaasappelen. MAANDAGKoud Vlees Sla Ge bakken Aardappelen Griesmeel pudding. DINSDAGGestoofde Schelvis Peter seliesaus Gekookte Aardappelen Fruit. WOENSDAG Schapenbout Witte Boon tjes Aardappeltaart Vanillecrème DONDERDAGVarkensgehakt Ge stoofde Peren Gekookte Aardap pelen Broodpudding. VRIJDAG Mosselen Frites Karne melkpap. ZATERDAGKalfsoesters Snijboon tjes (uit blik of ingemaakte) Ge kookte Aardappelen Beschuitpud ding. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Huzarensla. We wassen en laten uit lekken een paar kroppen sla of stronkjes andijvie. We vermengen met 'een half bietje aan schijfjes, een paar gesnipper de zure appels. 250 gr. gekookte of ge braden vleesresten en 500 gr. gekookte fijngewreven aardappelen. We maken dit mengsel aan met een paar lepels olie en azijn, wat zout en mosterd of overgieten net met mayonnaise. Daarna versieren we de sla met gehakte augurkjes, uitjes, biet, eiwit en eigeel in stervorm of in figuren er op gelegd. Gevulde Sinaasappelen. Benodighe- den(voor 4 personen) 6 sinaasappels. 1 dl. kookroom. 75 gr. suiker, 2 eierdooi ers. 4 eiwitten, het sap van 1 citroen. 15 gr. gelatine. Voor het KLEDEN van UW KLEIN TJES. GEEN ZORGEN MEER WENDT U TOT HET HUIS VOOR KINDERARTIKELEN Mw Ch. STRUYVE - DUMON Manteltjes Kinderkleedjes 8 Voorschootjes Barboteusen Kinderkostuumpjes IJoopartikelen Verven - Nieuwwassen - Droogkuiscn - Rouw in 12 uren (150) WerkwijzeBorstel de vruchten, behal ve de citroen, in warm water schoon en rifoog ze daarna stevig met een doek af. Rasp van twee der sinaasappelen de schil rnet een paar suikerklontjes af. Snijd dan de vruchten middendoor en pers ze uit. Snijd van de andere vier sinaasappelen een kapje af, en haal er voorzichtig het vruchtvlees uit en wrijf het door een zeef. Pers nu de citroen uit, Voeg vrucht vlees, sap en suiker bij elkaar en laat de -uiker op een zacht vuurtje oplossen. Voeg dan deze massa, van het vuur, voor zichtig bij de eierdooiers, die met de sui ker tot een glad mengsel zijn geroerd en •verwarm alles samen au bain marie, on der voortdurend kloppen, tot de eierdooi ers gebonden zijn. Laat intussen de gela tine in koud water weken, los de uitge knepen blaadjes vervolgens in zo weinig mogelijk kokend water op, laat het meng- -el enigszins afkoelen en voeg. van het vuur, bij de overige massa. Roer er nu nog de kookroom doorheen en laat het mengsel, onder af en toe roeren, enigszins bekoelen. Klop het eiwit zeer stijf, schep net door de gelatinemassa, laat alles ge elachtig worden en vul er dan de uit geholde sinaasappelen mee. Plaats op iedere sinaasappel het dekseltje en steek er ter versiering een groen blaadje in. Aardappel taart. We bereiden eerst aardappelpuree van 1 kgr. aardappelen. 50 gr. boter. 2 dl- melk. een eierdooier, wat peper, zout en kruidnoot. Dan doen we de spijs in een vuurvaste schotel, die vooraf wat geboterd werd. Bovenop ma- ven we enige tekeningen, leggen er hier en daar een nootje boter op en laten in de oven korsten. Men kan het mengsel ook in een taartblik vooraf met boter be- >meerd en met paneermeel bestrooid doen. en in de oven laten bakken. Wanneer we een vorm met schouw hebben, zodat ar in de taart middenin een opening blijft, dan garneren we de opening met groenten. keukengeheimen. Bevroren groenten, fruit of vlees legt men. alvorens het te bereiden, enige tijd in koud water. Sommige soorten appelen geven bij het maken van compote een grondsmaak. Indien ge dit eens meemaakt, voeg dan een weinig citroensap bij de compote. Water, voor koffie of thee te zetten, moet men in een speciale waterketel koken Gebruik vooral nooit een pot'of pan waarin soms vettige spijzen gereed gemaakt worden want dit zou absoluut de fijne smaak van uw koffie of thee be derven. Om het stijfkloppen van eiwit en room te vergemakkelijken voegen we er een tikje suiker aan toe. De onaangename lucht na het eten van ajuinen verdrijft men uit de mond door een glas melk te drinken. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Vergeet vooral nooit dat alle huiselijk werk. dat ge even goed zittende als staande kunt doen, zittende gedaan moet worden. Al zal het U voor enkele werkzaamheden zelfs dwaas toeschijnen, deze zittende te verrichten, na korte tijd echter zult ge U niet kunnen be grijpen. waarom ge ze altijd staande deed Bedenk, dat klachten over pijnlijke knieën, doorgezakte voeten, dikke enkels, welke op latere leeftijd zo dikwijls voorkomen, in bijna alle gevallen ver oorzaakt zijn door het vele werk. dat staande verricht werd. Er is bijna niets zo vermoeiend als staan. Neem een keukenvloer altijd nat of voch tig opstof in een keuken is zeer on hygiënisch. Een goede ventilatie is van groot be lang. Waterdamp van koken, wassen, strijken, koolzuur bij verbranding van gas en petroleum, lucht van poetsen, stoken, koken, verontreinigen de lucht. En dat niet alleen. Bij onvoldoende af voer van slechte lucht krijgen alle voorwerpen een vettige aanslag, de geurtjes trekken door het gehele huis. Niet nodig te zeggen hoe onaangenaam dit is en hoe ongezond. Werkjes als schoenen poetsen, drogen van wasgoed, 'doet men bij voorkeur bui tenshuis. BOODSCHAPPEN DOEN. Indien ge steeds noteert, welke levens middelen aanvulling behoeven, dan blijft U de onaangenaamheid bespaard om, ter wijl ge met de bereiding van een gerecht bezig zijt. hiervoor speciaal een of ander ingredient te gaan halen. Dit noteren geldt eveneens voor alle andere zaken. Na het boodschappen doen hebt ge dan niet de spijt en de ergernis van toch nog juist iets vergeten te heb ben. dat ge dringend nodig hadt. Verder kunt ge met een dergelijk bood schappenlijstje een praktische route-inde ling maken van de winkels waar ge in kopen wilt. zodat geen tijd onnodig ver loren gaat en ge kunt achter de genoteer de boodschappen in de winkel dadelijk de prijs invullen. Dit boodschappenlijstje heeft tevens het voordeel, dat later voor het huishoudkas- boek niets uit het hoofd behoeft te wor den opgeschreven en tevens hebt ge con trole over prijzen en eventuele fouten. GEVAREN VAN ELECTRICITEIT. In de eerste plaatswees voorzichtig, zorg er voor, nooit met natte handen een schakelaar of stopkontakt aan te raken. Dit geldt ook voor de fittingen in de lam pen e. d. Daarin schuilt een groot gevaar. Verder moet ge nooit trachten iets te herstellen aan een of ander electrisch ap paraat alvorens ge dit hebt uitgescha keld en de stop bij de meter hebt losge draaid of uitgenomen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Uitverkoop. Hoewel we nu pas in het putje van de Winter zitten, en het oude spreekwoord De dagen lengen, maar de nachten stren gen nog van toepassing zal blijken, zien we toch reeds in de magazijnen zowel in de grote als in de kleine een verandering komen De Winterstoffen wor den met grote hoeveelheden bij elkaar ge legd en worden met SOLDE en UIT VERKOOP «-prijzen en etiketten gemerkt. Couponnen van alle kleuren, lengten en kwaliteiten zullen op de tafels en toon banken ter «OPRUIMING» opgestapeld worden, en vele vrouwen zullen er om heen staan en zich laten verleiden iets te kopen. Inderdaad met thans, in de periode der Winteropruiming, een coupon stof te ko pen kunnen we dikwijls voor een koopje datgene in ons bezit krijgen, wat we juist zochten en goed khnnen gebruiken Maar hoeveel vrouwen laten zich niet beetnemen (en U mag zich immers niet laten beetnemenen kopen er maar op los. omdat het nu eenmaal wat goedkoper is. Veelal komen die vrouwen, bij him thuiskomst dan tot de ontdekking, dat de coupon te klein ofwel nadelig te groot is. om er datgene van te maken waarvoor ze hem toch bestemd hadden. Als U van plan bent er nog een Win- terjurkje bij te kopen, komt het er in de eerste plaats op aan te letten op de kwa liteit -en de afwerking der stof En U kan ook eens in overweging nemen of U niet beter confectie koopt, daar ook hierin de (Vervolg onderaan volgende kolom) Vervaardigd met de beste grondstoffen, ongeëvenaarde muziek weer gave. zijn te verkrijgen in het HERSTELLINGEN van Radio's en allerhande Elektrische Toeste,! De belasting op het kapitaal. Er werd te Parijs, door de bevoegde overheden een Belgische-Franse overeen komst ondertekend- met het oog op het vermijden van een dubbele belasting op het kapitaal. De taks op de autovoertuigen. De betaling van de taksen op de auto- vcertuigen zou mogen geschieden met de geblokkeerde veertig t. h. De belastingsplichtigen. die van dit recht wensen gebruik te maken, moeten hun bank opdracht geven het bedrag te storten, nadat ze het aanslagbiljet ont vangen hebben- Het openen of vergroten van winkels. Zonder voorafgaande toelating van de Minister van Ekonomische Zaken en Mid denstand. is het verboden te openen of te vergroteninrichtingen met menigvul dige afdelingen voor verkoop in 't klein van handelswaren, die commercieel niet samenhoren. Dit verbod is slechts van toepassing op de inrichtingen waarin ten minste drie personen werkzaam zijn, de handelaar en zijn echtgenote niet mede- gerekend. Vergoedingen voor goederen weggenomen door verzetsgroeperingen. De aanvraag tot vergoeding voor weg genomen goederen onder de vorm van op eisingen of geldleningen door verzetsgroe peringen moeten gezonden worden aan het ministerie van Landsverdediging, Dienst van het Verzet. 10. Palmerston- laar, Brussel. De betrokkenen worden dringend verzocht de aanvragen voor 1 Maart 1948 te verzenden. De reeds inge diende aanvragen moeten niet hernieuwd worden. De nieuwe nummering der gebouwen. Met het oog op de algemene volkstel ling. wordt thans door de gemeentebe sturen overgegaan tot het in orde bren gen van de nummering der gebouwen. Daar de nieuwe nummering noodzakelijkerwijze het adres van de bewoners en de firma's van zekere straten zal wijzigen, en ten einde vertragingen en vergissingen bij de uitreiking der briefwisseling te voor komen. verzoekt het Bestuur der Poste rijen de betrokkenen in hun eigen belang, de ingetreden wijziging ter kennis van hun correspondenten te willen brengen. De compensatiebons voor December-Jan. De handelaars mogen deze bons tot 31 Januari 1948 aanvaarden De bons kun nen vervolgens ter omzetting worden aan geboden tot de 10e werkdag van de maand Februari, hetzij bij de post, hetzij bij de banken. Het indexcijfer voor December met vijf punten gestegen. Volgens de officiële berekeningen 'zijn de indexcijfers onderscheidelijk 364 voor December en 359 voor November 1947. 52. Emiel Jacqmainlaan. (Vervolg bovenaan volgende kolom) STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen. (40) (63 prijzen wel wat zullen dalen Confectie biedt dit voordeel dat het on middellijk in gebruik kan genomen wor den. en we direct zien of het gekozen mo del wel of met staat. Iets wat we zeer zeker nog moeten afwachten, ingeval we onze stof bij een naaister brengen en er een model uit een modeblad kiezen. Bij goedkope confectie laat de afwerking wel dikwijls wat te wensen over. maar hier. zal een handige vrouw in een paar uur tjes veel zelf aan kunnen opknappen. Een nadeel van confectie evenwel is dat we geen overschot stof zullen hebben, en dat ze over het algemeen enkel bij een nor maal figuur goed passend zal zijn. Voor hen. die zelf hun kleedje maken, volgen hier enkele raadgevingen, die hun bij het uitkiezen va ft een model zeker van nut zullen zijn Zijt ge al te slank, dan bent U het best gebaat met een mo del waarvan de lijnen en garneringen ho rizontaal lopen. Bent U daarentegen wat te dik. kiest dan liever de lijnen verti caal, geen drapering of wijduitslaande plooien. Voor haar. die nogal klein van stuk is zal een model met platte plooien, die reeds in het corsage beginnen, het jesie zijn, terwijl tenslotte zij. die een flinke lengte bezit er het voordeligst uit zal zien, als haar japon met een span nend lijfje en wijde klokrok gemaakt is. Om te eindigen, nog een woordje over de garnering met bijpassende kleur. Veel vrouwen schijnen absoluut geen begrip te hebben voor een harmonieuze kleuren combinatie. Bedenken we daarom dat zwart met alle kleuren samengaat, behal ve met donkerblauw of bruin. Wit vormt wel de mooiste garnering op om het even welke kleur. Het spreekt echter van zelf dat deze garnering niet mag vastgestikt worden, dat ze gemakkelijk moet te ver wijderen zijn. om regelmatig gewassen te nnnpn worden. Zeer geslaagde kleuren combinatie^ zijn verdermarineblauw met rood, geel of lichtblauwbruin met eel.roze of groen donkerblauw met zilvergrijs of goudbruin. TANTE DUMA. Vadnk, ook gedeeltelijk, verboden). r'VEN NA TE DENKEN. Toms is de mens zelf meester van zijn lot, t .door de schuld van ons gesternte. [Brutus door ons zeiven zijn wij klein en [nietig- Aldus is het indexcijfer de jongste maand met vijf punten gestegen 3,25 fr. voor een ei. In het Staatsblad verscheen een mi nisterieel besluit houdende regeling van de prijzen der eierende prijs van de eieren die door de verbruiker moet be taald worden, is bepaald op 3.25 fr. Nederlandse bankbiljetten in België. De personen, die oordelen onrechtvaar dig te zijn getroffen door een beslissing ter zake en de herkomst van de gelden die zij indienden, kunnen bewijzen, mo gen schriftelijk hun geval uiteenzetten aan de Belgische Nationale Bank, dienst van Buitenlands toezicht. De Nederland se Bank en de Belgische Nationale Bank zullen dan .een aanvullend onderzoek in stellen. Vaststelling der overtredingen inzake bouwvergunningen. In het Staatsblad van 6 Januari ver scheen een Ministerieel Besluit, waarbij zekere ambtenaren en beambten van het Ministerie van Openbare Werken worden gemachtigd de overtredingen in zake bouwvergunningen vast te stellen in de gemeenten, die aan het urbanisatiestelsel onderworpen zijn. De administratieve zuivering. In zake administratieve zuivering blij ven slechts nog enkele honderden grens gevallen te onderzoeken. De commissies hebben verslag uitgebracht over 4.018 dossiers2.489 gevallen werden buiten hen om beslecht. Tot nog toe werden 2.363 personen ontslagen 1.977 ondergingen een lichtere straf. In 1 984 gevallen werd geen tuchtmaatregel getroffen. Beroepsopleiding en Beroepsvolmaking. Op 6 Januari verscheen in het Staats blad een Ministerieel Besluit, betreffende de beroepsopleiding en volmaking in de ambachten en neringen. Er zullen, inge volge dit besluit, een Nationaal Comité en Nationale Commissies voor Beroeps volmaking. provinciale Comités, provin ciale commissies, gewestelijke comitë's en gewestelijke commissies voor beroepsop leiding opgericht worden. Werving van tijdelijke klerken, steno typisten en typisten. Door het Vast Sekretariaat voor wer ving van het Rijkspersoneel (Middaglijn straat. 29 te Brussel) wordt thans een wervingsreserve van tijdelijke klerken, steno-typisten en typisten aangelegd. De aanvragen dienen uiterlijk op 31 Januari 1948 toe te komen. Naar een staking in de metaalnijverheid Duizenden werklieden uit de metaal nijverheid van het Centrum, hebben be sloten tot staking over te gaan. zo de werkgevers het standpunt van de vak bond niet aannemen. De vakbond wil na melijk de tweede schijf van de wedde- schaal voor 17 Januari zien toepassen. Benelux-adres. Het Nationaal sekretariaat van het Co mité van Belgisch-Nederlands-Luxemburg- se Samenwerking is te Brussel gevestigd De oudste man ter wereld 140 jaar oud- Saip Oglu Veli, uit het bergdorp Maga- noera ,in Oost-Turkije. is thans 140 jaar oud en aldus de oudste man ter wereld. Elke dag wandelt hij acht uur de bergen in. Veli beweert onder zes sultans en twee presidenten van Turkije geleefd te heb ben Hij heeft in 1839 (dus honderd en tien jaar geleden!), tijdens de Napoleon tische oorlog van Mizip tegen de Egyp- tiërs gestreden. Hij vertelde onder meer aan een reporterIk heb slechts melk en yochürd als voedsel en enkel een geit om mij te verzorgen. Als je dus een vrouw kan vinden, die op me passen wil, stap ik wel weer in het huwelijksbootje. Kind met zestien vingeren en zestien tenen. In de kliniek voor verloskunde te Padua is in de kerstnacht een meisje geboren dat zestien vingers heeft, acht aan iedere hand. en aan iedere voet acht tenen. Het kind is overigens vol leven. Amerikaanse kolen voor Europa. De uitvoer van Amerikaanse kolen werd door het ministerie voor Handel voor Ja nuari op 3 millioen ton vastgesteld. Frank rijk. Italië en België zullen daarvan het grootste deel ontvangen. Een nieuwe munt in Duitsland. De munt van het Brits bezettingsleger in Duitsland, bekend onder de naam B A. F V. (British Armes Forges Vou cher) werd van 6 Januari af vervangen door nieuwe waarden. De oude biljetten moeten tegen nieuw geld ingewisseld worden. Lonen en koopkracht in Rusland. De Amerikaanse deskundige. Will Liss- ner. heeft nagegaan hoeveel minuten een Amerikaans en een Russisch arbeider moe ien werken om zich eenzelfde product te kunnen aanschaffen, en kwam o. m. tot wendt U in volle vertrouwen tot het oud gekende huis (2)1 de volgende bevinding Aantal minuten Rusland Ver. Stat- 500 gr. roggebrood 31 7 500 gr. tarwebrood 70 7.5 500 gr. kalfsvlees 315 34,5 500 gr. boter 642 48.5 Een fles bier 171 7.5 Katoenen kostuum 1911 142 Wollen kostuum 34815 1664 De goederen der geallieerde onderda»e« in Duitsland. Het Amerikaans militair bestuur in Duitsland heeft besloten de termijn, die aan de onderdanen der geallieerde landen was gesteld om hun goederen in de Ame rikaanse zone, waarop het geallieerd mi litair bestuur in 1945 gerechterlijk be slag had gelegd, terug te krijgen, tot 31 Maart 1948 wordt verlengd. De heer Struye in gehoor bij de Paus. De Belgische minister van Justitie, de heer Paul Struye, is door de Paus in par ticulier gehoor ontvangen. De heer Struye was vergezeld van zijn dochter. Franse letterkundige prijs. De prijs Renouveau Francaisdie verleden jaar door de Vereniging vat* Franse schrijvers in het leven werd ge roepen, werd toegekend door een jury, voorgezeten door Georges Duhamel De prijs werd gewonnen door Mevr. Elizabeth Barbier voor haar roman Les Gens de Mogador Geweldige sneeuwval te New York. De Amerikanen in de Oostelijke Staten van de Verenigde Staten hebben het ge weldig, door de overtollige sneeuw te ver duren. Honderden gemeenten zitten zon der telefoon en vele andere hebben noch licht noch water. De treinen rijden vet over tijd en in vele gebieden stijgen de vliegtuigen niet op. Te New York blijven daardoor de effecten- en katoenbeurs ge sloten. Duizenden mensen blijven thuis en durven zich niet naar hun werk begeven. Meer papier voor de Franse bladen. De Nationale Bond van de Franse Pers heeft besloten dat, van 5 Januari af, de dagbladen dagelijks op 4 bladzijden zul len verschijnen. Deze beslissing werd ge troffen in verband met de verbetering in de papierbevoorrading. Hevige koude in Siberië. Een hevige koudegolf met ongewoon lage temperatuur wordt uit Siberië ge meld. In Jivtamoer, langs de Transbai- kal en de Oost-Siberische spoorlijnen heerste een temperatuur van ongeveer 35 onder nul (Celsius). Een orkaan zou verscheidene dagen gewoed hebben ovei het gebied van de Sovjet maritieme spoor lijn. Goedkoop procédé voor het mistvrij ma ken van vliegvelden. De correspondent voor luchtvaartaan- gelegenheden van de Daily Telegraph schrijft dat het Fide-procédé, of het ver-i drijven van de mist door de warmte, eer: j systeem dat toegepast werd bij moeilijke j landingen, veel goedkoper is gewordeni Tijdens de oorlog kostte een Fide-lan- ding ongeveer 45.000 frank, thans nog slechts 10 a 20.000 frank. Door het hui-; dige Fide-procédé kan de mist 500 voel; hoog verdreven worden en over een af-; stand van een mijl kan men een goedt zichtbaarheid bereiken. Zulks gebeur1 i zelfs bij de dichtste mist in 2 minuten IC sekonden. De uitvoering van het Amerikaans nood hulpplan. Uit Washington werd verklaard, dat heij Staatsdepartement reeds goederen vooij een bedrag van 147.136 000 dollar (6.58f'' millioen frank) aan Italië Frankrijk erj Oostenrijk in gevolge het plan voor tus-Jl sentijdse hulp toegewezen heeft en reed: J j een gedeelte verzond. Hagenaars Nu de lenen verhoogd zijn is het in Uw voordeel MEER WERK te kunnen laten uitvoeren VOOR DE ZELFDE PRIJS Laatste nieuwigheid Bijzonder geschikt voor het witten van muren, crépi en olieverf. (132)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5