FILMWERELD jean LECLERCQ-BKAEM Verwarmings= installatie Kelen Mazout Gas F. LACANTE GRAND BAZAR De Wonderdoktoor UIT DE PROGRAMMA'S Daarom laat al uw schilderwerken uitvoeren bij: Soezingestraat 8 I E P E R De grote oppervlakten worden in een recordtijd met de pistool afgewerkt i Voor Uw met 17, Rijseistraat, YPER Bestek op aanvraag - VOOR De rantsoenering van de zeep Compensatiebons voor oude beden boven de 65 jaar UW KINDERWAGENS - wendt U tot 14 Boterstraat IEPER - Tel. 463 DE LAATSTE MODELLEN, VANAF 995 fr. V HET VPEKSCH NIEUWS» Bil. 8 ET GEVOLG VAN EEN LEUGEN («LOVE LETTERS») Bft Jennifer Jones en Joseph CoMen. (Frans gesprokeni. Twee Britse officier^i. een sentimentele lan Quinton. en een fuiver. Roger Mor- nd. bevinden zich met hun regiment .een dorpje onmiddellijk achter de lurlijn. op het Italiaanse oorlogsfront. Ten prooi aan heimwee, schrijft Alan, ider de naam van Roger Morland, lief- sbrieven aan Victoria, een meisje in tgeland. doch wanneer Roger hem be nt dat hij van plan is Victoria te hu- en. berouwt hij het zich meer dan ooit. Terug naar Engeland wegens opgelopen vetsuren. verneemt hij aldaar dat zijn •iend onder geheimzinnige omstandig- ;den vermoord werd. Victoria werd van oord beschuldigd en liep één jaar ge- ingenisstraf op Zijn geweten dat hem niet met rust laat. vingt hem tot nader onderzoek en hij idekt ten slotte Victoria, die sedert de oord het geheugen verloor en bij een riendin inwoont onder de naam van Singleton. Hij wordt verliefd op haarzij treden in de echt en gaan samen hun intrek ne men in Alan's landhuis. Enige tijd later, terwijl Victoria in de tuin bessen plukt, en plots haar handen met het rode sap besmeurd ziet, krijgt haar geheugen een schokopnieuw be seft zij de tragische omstandigheden van de moord, doch steeds herinnert zij zich haar werkelijke naam niet. Zij meent zelfs dat Alan verliefd is op een zekere Victoria. Wanhopig gaat zij op zoek naar haar tante van wie zij een brief ontdekt had. waarin van Victoria spraak was. Zij vindt haar tante terug in het huis der misdaad en hier wordt voor haar alles helder. Zij verneemt nu de ware toedracht toen Roger haar wegens de liefdesbrieven sloeg, werd hij door haar tante neerge stoken. Gezien de tante met lamheid geslagen is. wordt zij niet vervolgd voor de moord. En niets kan nu nog het geluk van de twee jonge mensen beletten. E'en toneel uit de film «Leren Sterven» (Hitler's children) Eigenaars... Nu de lonen verhoogd zijn is het in Uw voordeel MEER WERK te kunnen laten uitvoeren VOOR DE ZELFDE PRIJS Laatste nieuwigheid Bijzonder geschikt voor het witten van muren, crépi en olieverf. (132) NACHTCLUB met Charles Coburn. Robert Paige, en Ginny Simms. Na een woelige ontmoeting in de trein van Chicago, vinden de Adjunkt-Com- missaris. Bob Wendell en de beeldschone maniertjes wegstopt. De Politie tracht reeds lang Marty ge vangen te nemen want zijn bedrijvigheid is gekendjammer dat er geen klaar blijkelijke bewijzen bestaan. Ondertussen zijn Bob en Lee op elkaar verliefd geworden. hetzelfde ongeluk wendt U in volle vertrouwen tot het oud gekende huis (2) Lee Appleby elkander toevallig terug in de Skyline Club die zich in de Stad der Grote Slachthuizen bevindt. Lee is het nichtje van Kolonel Appleby, een keurige gentleman en een fijn heer tje. die in het kaartenspelen uitmunt. Bob verneemt dat Lee in de nachtbar van Marty Martin zingtMartin is een gangster die zijn ware rol achter mooie overkomt de kolonel en de tante van Bob. Mevrouw Butch. dewelke de millioenen van de familie beheert. Wanneer de diensten van Bob bezwa rende stukken bij Marty aangeslagen heb ben, worden de zaken zeer ingewikkeld. Om aan het gerecht te ontkomen, maakt Marty gebruik van een der gemeenste trukjes. Hij stuurt een photo naar Bob van zijn zuster Gloria, waardoor haar goede naam in opspraak kan gebracht worden. Marty behoudt de film van de photo met het inzicht alzo aan alle ach tervolging te ontsnappen. Hij heeft nochtans buiten de handigheid en de kennis van de kolonel gerekend. Want tijdens een kaartpartijtje. hetwelk de gangsterverliest, maakt men zich van Marty's sigarettenkoker meester, die de photo-film bevat. De Kolonel heeft de eer van Gloria gered. Bob. Lee. tante Butch en de Kolo nel kunnen zich nu gans aan hun geluk toewijden. Met net oog op de rantsoenering van in landse zeepproducten voor de maand Ja nuari 1948 worden geldig gemaakt 1) De zegels F3 en P3 der zeepkaar:. 2) De speciale zegels FR en PR Een zegel F3 of een speciaal zegel FR reeft recht op een stuk toilet- of huis houdzeep. Een zegel P3 geeft recht op 250 gr. waszeep (zachte zeep of zeeppoeder). Een speciaal zegel PR geeft recht op 125 gr. waszeep (zachte zeep of zeep- ooeder) De zegels Fl. PI. F2 en P2 der zeep- kaart zijn waardeloos vanaf 12 Januari 1948. Deze zegels moeten uiterlijk op 20 Januari 1948 door de kleinhandelaars aan de grossiers of fabrikanten afgegeven wor den. De grossiers en fabrikanten moeten gezegde zegels uiterlijk op 31 Januari 1948 laten geworden aan het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand. Al gemene Directie van Handel en Nijver heid. Dienst voor de Distributie. Lopiza- laan, 177. te Brussel. Talrijke oude lieden zijn onwetend over het feit. dat zij in bepaalde gevallen recht hebben op de compensatiebons. voor zo ver zij niet onderworpen zijn aan de bij gevoegde personeelsbelasting. Inderdaad, het art. 9 van het besluit, van 15 November 1947 vermeldt uitdruk kelijk. dat ten persoonlijke titel, de,per sonen. die ouder zijn dan 65 jaar van het stelsel der compensatiebons kunnen genieten voor zover er geen afhoudingen plaats hebben, op hun inkomen en daar door onderworpen zijn aan de bijgevoeg de personeelsbelasting. Duidelijker nog dan de voorgaande tekst, haalt de onderrichting daaromtrent aan. dat zelfs in gevallen waar het gezinshoofd geen recht heeft op het stelsel der com pensatiebons. zekere leden van het gezin dit recht wel mogen opvorderen, wanneer zij onder de toepassing vallen van het hierboven vermelde artikel. Aldus is het van belang eraan te herin neren, dat ouden van dagen, die ten on rechte hun compensatiebons werden ont nomen, een klacht mogen indienen bij het gemeentebestuur. De personen die vrijgesteld worden van de bijgevoegde belasting, zijn deze wier in komen de 25000 fr. niet overschrijdt. In gemeenten beneden de 30000 inwoners werd dit inkomen bepaald op 30.000 fr% en in al de andere gemeenten reikt het inkomen tot 40.000 fr. Voor de gezinshoofden, die minstens 3 minderjarige kinderen ten laste hebben, worden bovengenoemde bedragen ver hoogd met 1/5 voor ieder kind ten laste. U zult er ook een grote keus vinden in PLOOIWAGENS, PARKEN, KINDERSTOELEN, enz... aan de voordeligste prijzen. (41) NS FEUILLETON door Jos. JANSSEN De lach verdwijnt even van hun ïider gezichten. •Fn langzaam zegt ie: «Ik ook... )e.n waart gij... vijftien...» Zó goed weet ie het nu weer, of gisteren gebeurd ware. Hun gedachten gaan samen terug aar ginder, naar de kermesse te ynkel Isidoor's. «En gij waart er achttiene. yleindigt het meiske 'n beetje ver- ard. Even zwijgen ze allebei, terwijl ze tekaar met bhje ogen aankijken. Het is 'n momentje heel stil in uis. Alleen de zware tik van 'n oude angklok breekt de stilte. Plots "schrikt het meiske op, lacht eer helder, zodat haar witte tan en tussen haar kersrode lippen blin- en Maar 'k late u daar staan, ge- jk of dat ge... Zet u, kozijn Steven, ?t u. Hier zie. En welk geluk van hier te zien. Zet u. En ge gaat "n lazeke bier drinken, 'n Hele wan- elinge van Ballegem statie naar ter. hé Thea heeft Stevens hoed afgeno- ien. z'n valies op'zij gezet, 'n stoel yoruit geschoven. «Ja, zucht Steven. "t is jna twee uren ver. Enne... nog al- id geen tram 'n Tram lacht het meiske. Och. we weunen hier aan "t einde -m de wereld. Er komt hier nooit -en levende ziele. En guitig voegt z'er aan toe Zal ook wel daarom zijn, dat ik ■zijn Steven in zolange niet meer gezien heb «Misschien, nichtje.» lacht de jonge doktoor. «En dan die universiteit, hé?... Daar en peinzen ze niet meer aan... aan de kermesse te nonkel Isidoor's. Steven voelt de bedoeling. 'n Beetje ernstiger antwoordt ie «Wie weet?» Ja, die universiteit. Daar heeft ze zóveel van gehoord. Die studenten Allemaal niet verder te betrouwen, dan men ze ziet. Zou hij óók In haar stemmetje klinkt 'n tikje weemoed. doorheen het luchtig toontje. Daar hebben ze... wat anders te doen. aan de universiteit, die studenten... De jonge doktoor gooit het op n lachje. Nichtje, ge zijt nog altijd het zelfde spotvogeltje gebleven, geloof ik?» Misschien Och. met welk recht zoekt ze hem uit te horen omtrent z'n studenten tijd Met 'n ruk loopt ze de deur uit. 'k Zou 't bier vergeten. En weg is ze. keuken en kelder in. met de oude blauwaarden kan. Steven kijkt rond. Het ziet er ge zellig uit. De rood-tichelen vloer is helder geschuurd en bestrooid met wit zand, waarin z'n nichtje met de borstel allerhande arabesken tekende. Daar, de schone oude Vlaamse haard met op het berd de bebloemde pronkteljoren. Links het trapke dat naar de voute kamer leidt. Rechts de lakast met het Lieve-Vrouwebeeld onder glazen stolp en de koperen kandelaars. Het witte tafelblad is helder blank geschuurd. De biezen stoelen staan ordelijk langs de wanden. In de ven sterkozijnen bloeien de geraniums en de geldbeurzekes, achter kraakwitte gordijntjes. Wat is 't heerlijk, na zolang door de brandende zonne te hebben ge lopen, nu in die koele, heldere kamer te zitten. Daar herleeft 'n mens van. Klabetterend met haar lichte kloef- kes komt Thea de kelder uit met 'n schuimende kan bier. En terwijl ze in de kast 'n bierglas zoekt, zegt ze lachend Wat gaat vader staan kijken. Nu pas denkt Steven aan kozijn Manten. 't Is waar. hoe is 't met kozijn Manten Goed. Nog altijd gezond Gelijk 'n vis in 't watere. En dat doet er haar ineens aan den ken, dat kozijn Steven nu sedert 'n paar jaar doktoor is. Ze kan 't bijna niet geloven. Hij... doktoor?... «Ja, t is waar ook, ge zijt nu doktoor. hé Steven knikt. «En woont ge nog altijd in Brussel Even aarzelt ie «"Voor 't ogen blik, ja... Maar... Tr ga d'r misschien weg. Het meiske kijkt op, terwijl ze Steven's bierglas aan t volschen ken is. Weg? Enne... waar naartoe? 'k Weet het nog niet En langzaam voegt ie er bij 'k Zoeke naar.naar 'n post in de buiten. In de buiten denkt Thea. Gingen de zaken misschien niet in Brussel vraagt ze stil. De jonge doktoor haalt z'n schou ders op 't Kon beter. In de stad, daar is 't al, of... niets.» Dat is waar. Niks gedaan voor mensen gelijk wij, dat stadsleven. Neen 't, nichtje. Zonder bluf en blaai komt ge daar niet ver. Het doet haar goed Steven dat te horen zeggen. «En daarom ga 'k m'n geluk eens elders beproeven.besluit de jonge doktoor. Ineens ritst 'n blijde gedaente door Thea's hoofdje. Waarom zou kozijn Steven... Kom naar hier, kozijn. Hier en hebben we nog geen doktoor. Steven lacht. Kijk, dat heeft z'n nichtje nu eens onmiddellijk geraden. 't Is daarvoor, dat ik eens overgewaaid ben. Ja vraagt het meiske. En haar hartje staat even stil van de klare blijdschap. Dat ware wel. dat. En eer ze zelf beseft wat ze zegt. flapt ze 't er uit «Ge zoudt eerst 'n tijdeke bij ons kunnen inwonen. Dat is meer dan Steven hopen durfde. Als kozijn Manten dat zou goedvinden Daar had het meiske niet aan ge dacht. Vader houdt niet veel van fa miliebezoek, en noch minder van me risen met hoeden op en 'n wit boordje aan. Maar och, kozijn Steven ziet er zo'n brave jongen uit. Met dié zou vader wel over weg kunnen. Wel zeker.zegt ze, 'n beet je onvast. «En nichtje Thea?» vraagt Steven, met 'n tinteling :n zijn ogen. «Ik?» Er komt 'n blos op ieder van haar wangen. Waarom niet Onwillekeurig doet ze even haar ogen dicht. Misschien wel, omdat ie niet zien zou wat er in haar hartje omgaat. Dan schudt ze 't van haar af. over mant zich, schuift het bierglas naar hem toe en lacht Toe, drink nu 'n keer. Drinkt ge niet mee Lachend schudt ze haar hoofdje Ik en mag niet te vela bier drin ken. Maar met kozijn Steven wil ze toch eens tikken. Ze haalt 'n glas uit de kast. Steven kijkt haar na Waar om niet 'k Zou kunnen tè plezierig worden, kozijn.-antwoordt ze. terwijl ze haar glas volschenkt. Gezondheid, kozijn. Gezondheid, nichtje. Zachtjes stoten de glazen tegen een, terwijl ze elkaar in de ogen kijken. Ineens weten ze niet meer wat ge- zeid. Er is hen allebei plots iets over komen, en ze weten nog niet bepaald wat. Hoger en hoger rijst de koorn- schelf boven het nu vlakke land. Met 'n vlugge zwaai tilt Wiesten de koornbundels met z'n riek de hoogte in en gooit ze boven op schelf voor de voeten van het boertje- die ze zwierig op hun plaatse tast. Het paard staat loom te kwispel staarten om de lastige vliegen te ver drijven. Van tijd tot tijd stampt het de kwaadste dazen van zich af, staai dan weer te knikkebollen. (Vervolgd Yera*two«rdeiijfce «itffeyec L DUMORTIBR. 34. Boterstraat. Yf#

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8