SPROKKELINGEN WeM Soete-Boerhave! N IJVERAARS - BOUWKUNDIGEN - SMEDEN LANDBOUWERS - GARAGISTEN EN ALLE «BREVET SHOOP» Firma STEVENS Gebr UIT HET BINNENLAND ALLE MEUBELEN IEPER EN HET TOERISME IN 1948 39, Statiestraat Telef. 182 - I E P E R METAALBEWERKERS WERKHUIZEN HILAIRE VAN EENAEME Elverdingestraat 76 IEPER Komt zien: oordeelt! JIT HET BUITENLAND '*en KWAüt El ,S Radio-tcesfe! vindt U bij VRAAGT EEN DEMONSTRATIE HET YPERSCH MFI'WSBlz. 4 Gevallen van Typhus in de provincie Luik- Te Saint-Georges-sur-Meuse nabi Huy in de provincie Luik. werden in de loop van twee dagen twee gevallen van typhus Vijl Zondagen in de maand Februari. Dit jaar heelt de maand Februari vijf Zondagen. Dit. is een zeldzaam feit. daar het alleen kan voorkomen in een schrik keljaar ;n de eerste Februari op een Zon dag vall- Voor de burgerlijke slachtoffers van de oorlog 1M0-19I5. Thans is eindelijk het wetsontwerp tot toekenning van herstelpensioenen aan de burgerlijke slachtoffers van dc oorlog 1940-1S45 en aan hun rechthebbenden uit gewerkt Het .werd ook reeds aan de mi nisterraad voorgelegd. Thans moet dit ontwerp echter nog door verscheidene in stanties onderzocht worden, zodat het nog een tijdje kan aanlopen vooraleer het zijn definitieve vorm ter goedkeuring en wettelijkheid krijgt Dc kolenbevoorrading. Van officiële zijde wordt medegedeeld dat net zeer onwaarschijnlijk is dat de rantsoenering der kolen dit jaar zou wor den afgeschaft. Immers spijts de zachte Winter die we tot nu toe hadden, zal Bel gië alles bij elkaar genomen gedurende het huidige jaar over geen grotere kolen- voorraad beschikken dan in het vorige jaar Een vroege merel. Deze" week werd in een Brusselse tuin een merel gehoord, die lustig zong. Daar deze vogels zich enkel bij de naderende Lente laten horen, wordt verondersteld dat het beestje zich door het uiterst zacht weer heeft laten verleiden. Reeds Meikevers. In sommige streken van ons land zou den er nü reeds meikevers gezien zijn. Week van de soldaat. Van Zondag 25 Januari tot Zondag 2 Februari richten de Belgische Jeugdbe wegingen. zowel Vlaamse als Waalse een Week van de Soldaat in. De week heeft tot doel de sympathieke aandacht te ves tigen op de vraagstukken, die rijzen en zullen rijzen, en vooral op de morele pro blemen. zowel in de kazernen in België als in de Belgische bezettingszone in Duitsland en later misschien ook in Kongo lie herziening van zekere barema's. Zodra de toestanden het mogelijk ma ken zal de Regering een algemene her ziening van de weddeschalen doorvoe ren in afwachting hiervan is besloten de wedden en de classificering van de func ties niet meer te wijzigen. De invoer van Auto's. Tijdens het afgelopen jaar werden 46.765 auto's ingevoerd, tegen 10.754 in 1946 Het gevolg hiervan is dat er enerzijds een zekere verzadiging bestaat op de binnen landse markt, vooral voor de kleinere voertuigen, en anderzijds, dat er een ver traging bestaat in de levering der grotere auto's. Verminderingskaarten op het spoor voor grote gezinnen. De in 1947 afgeleverde verminderings kaarten op het Belgische spoor en de buurtspoorwegen zijn sedert 15 Januari 1948 ongeldig en moeten vernieuwd wor den. De belanghebbenden moeten volgen de stukken voorleggenhet trouwboekje, of een uittreksel uit de bevolkingsregis ters gelijkende foto's, metende 3x4 cm., het hoofd ten minste 1 cm, de ongeldig geworden kaarten De belanghebbenden moeten een formiilier tot aanvraag onder tekenen en 15 frank per gezin betalen voor onkosten. Opsporing van vermiste personen. In de loop van 1948 zal een Interna tionale Dienst voor Opsporingen der Ver misten ingericht worden. Ten einde op vaste gronden het juiste aantal der ver miste personen te kunnen bepalen, ver zoekt het ministerie van Wederopbouw de families, die tot hiertoe het nodige niet deden, een gedetailleerde aanvraag in te dienen (Volledige identiteit van de aanvrager, volledige identiteit van de ver miste persoon, bijzonderheden over de laatst ontvangen berichten, enz.) bij de DirectieOpzoekingen, Documentatie en Overlijden, Residence Palace Wetstraat 155- Brussel. Het verhoogd station te Brussel. Het "zal nog tot midden Mei duren al vorens de nieuwe perrons in het Noord station te Brussel voor de electrische lijn Brussel-Antwerpen in gebruik kunnen onomen worden Bond der Belgische Steden en Gemeenten Een belangrijke vergadering van de Bond der Belgische steden en gemeenten zal plaats hebben op het stadhuis te Brus sel. op Zondag 25 Januari onder voorzit terschap van de heer Van de Meulebroeck. De heren Ministers van Binnenlandse Zaken en van Begroting zullen apnwezig zijn De bond groepeert ongeveer 1300 gemeenten, die een bevolking van zes en een half millioen inwoners vertegenwoor digen. Hun afgevaardigden zullen de her vorming van het regime der gemeente- finanties en hei belangrijke woningvraag stuk onderzoeken Gedetineerden als Bloedgevers. Meer dan tweehonderd gedetineerden hebben de oproep beantwoord van het Rode Kruis van België, dat bloedgevers vroeg. De Minister van Koloniën naar Kongo. De heer Wigny. minister van Koloniën, zal Maandag. 26 Januari. Brussel verlaten met bestemming naar Leopoldstad. De minister zal gedurende een veertien da gen Neder-Kongo bezoeken. De werkloosheid. Tijdens de week van 4 tot 10 Januari waren er dagelijks 105 000 volledige en gedeeltelijke werklozen in ons land Publiciteit in het officiële treinboek. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Publiciteitsdienst van de Spoorweg maatschappij. bureel 61-25. Leuvense Weg. 17. te Brussel. Telefoonnummer 12.30.50 post 36 52. De intekeningen wor den afgesloten op 15 Februari 1948 voor het eerstvolgende treinboek. Het personeel van provinciale en gemeen- tebesturen. De heer Minister van Binnenlandse Zu- ken beloofde de ongunstige toestand waar in het personeel der provinciale besturen zich bevindt, alsook een aantal punten, die het gemeentepersoneel aanbelangen te onderzoeken en heeft een gunstige be slissing beloofd binnen een tijdsbestek van twee maanden. De alcoholwet. De Nationale Federatie der Hotelhou ders protesteerde tegen het wetsvoorstel, dat onlangs werd ingediend en een stren ger toezicht op het alcoholverbruik be- oogt. Er wordt namelijk aangevoerd dat de alcoholwet van 1919 schade berokkende aan de houders van hotels, spijs- en kof fiehuizen. De federatie geeft de voorkeur aan een wetsontwerp, dat reeds van voor de oorlog dagtekent en onder meer voor schrijft het schenken van alcohol wordt alleen toegelaten in spijs- en koffiehui zen dit op vastgestelde uren; de alcohol moet geschonken uit de oorspronkelijke flessen die vooraf aan een onderzoek door een commissie voor openbare gezondheid worden onderworpen Lichte prijsverhoging der kolen. De kolenproducenten mogen de prijzen van de brandstoffen voor huishoudelijke of ambachtelijke doeleinden bestemd met 15 frank per ton verhogen wanneer de brandstoffen bestemd zijn voor een klein handelaar waarvan het magazijn gelegen is op het grondgebied van een der ge meenten van de Brusselse agglomeiutie of geleverd aan een speciale verbruiker van de Brusselse agglomeratie; met 25 fr. per ton voor de brandstoffen bestemd voor de andere kleinhandelaars of speciale verbruikers van het Rijk. 300 kgr. Belgische chocolade voor de Pa- rijse kleuters. Een afvaardiging van Souveniruit Brussel, is te Parijs aangekomen met 300 kgr chocolade en versnaperingen voor de kinderen van Parijs. Toulouse en Montpel- lier. Een groep kleuters bood de afvaardi ging bloemen aan waarop een receptie volgde. De bevoorrading in bevroren vlees. Dank zij de door de regering gevoerde aankooppolitiek, beschikt het ministerie van Invoer en Ravitaillering thans over grote hoeveelheden bevroren vlees van verscheidene herkomst en gerookt «ba con» of gezouten spek uit penemarken. Vac heden af zijn de vleeshouwers ge machtigd zich rechtstreeks bij de Coöpe ratieve Maatschappij Biva St. Jacobs- markt 45. te Antwerpen of in haar op- iagplaatsen te bevoorraden. Deze maatregel werd hoofdzakelijk ge troffen voor de vleeshouwers, die zich niet regelmatig bij htm groothandelaar zouden kunnen bevoorraden. De verbruikers worden verzocht de bij- rantsoenen. waarop ze recht hebben bij hun vleeshouwer te eisen. Vlaams letterkundige overleden. De Vlaamse letterkundige Jef Simons is in de leeftijd van 60 jaar overleden De overledene was de schrijver van een veer tigtal boeken en van talrijke novellen, waarin hij het leven in de Kempen be schrijft. Hij was geboren te Oelegem. Btlgisch-Noorse onderhandelingen. Op 22 Januari worden te Brussel Bel gisch-Noorse onderhandelingen ingeleid, met net oog op het in evenwicht brengen van de betalingsbalans tussen de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie en Noor wegen. Uitgifte van nieuwe postwaarden- Krachtens een ministerieel besluit, wor den. ter bevordering van de Belgische uit voer. de hierna opgegeven postwaarden uitgegeven Postzegels van 0.60 fr.. 1-35 fr.. 1.75 fr.. 2 25 fr.. 3.15 fr en 6.30 fr. Postkaarten van 1.75 fr. Omslag-brieven per luchtpost met af druk van een zegel van 3.15 fr. waarvan het onderwerp en de teksten betrekking hebben op de metaalnijverheid. Deze om- slagbrieven zullen tegen de prijs van 4 fr. verkocht worden en zonder toeslag kunnen gebezigd worden in de betrekkingen tus sen België eensdeels en al de Europese landen en Belgisch-Congo anderdeels. De hierboven bedoelde postzegels van 0.60 fr.. 1.35 fr.. 2 25 fr.. 315 fr. en 6.30 fr. alsook de omslag-brieven t per luchtpost zullen op het einde der lopende maand in al de postkantoren te koop gesteld wor den. De zegels van 1.75 fr. en de postkaar ten van 175 fr. zullen verkocht worden zodra ze gedrukt zijn. De zeevaartdienst België-Congo met een eenheid vermeerderd. Om het hoofd te kunnen bieden aan het druk goederenverkeer tussen België en in kapper- sa ions te Moskou. Leningrad en elders. De foto van Clark Gable genoot veel bijval. Lam met zeven poten en twee staarten. Te Wurmsbach. bij Arnsberg. in Duits land werd een lam met zeven poten en twee staarten geboren. Eén van de poten is voorzien van vier hoeven in plaats van twee en een andere bevindt zich op de rug van het dier. De strijd tegen de kinderverlamming Een geleerde uit de Verenigde Staten heeft meegedeeld dat hij het eerste zui vere bestanddeel heeft ontdekt van de smetstof die kinderverlamming veroor-, zaakt. Deze ontdekking zou de weg ope nen naar het bereiden van een entstof voor het voorbehoeden van mensen tegen de ziekte, daar men eerst over een smet stof moet beschikken om de entstof te kunnen vervaardigen Er wordt vermoed dat men er nog deze Zomer klaar zal mee komen. Tunnel onder het Kanaal opnieuw be sproken. Zo de plannen, die te Parijs door Fran se en Britse deskundigen werden bespro ken. door de betrokken regeringen wor den goedgekeurd, dan is het niet-uitgeslo ten dat onder het kanaal een tunnel tus- en Frankrijk en Engeland wordt gegra ven. in de loop van de zes eerstkomende jaren. De Ooievaar reeds op komst bij Prinses Elizabeth. Prinses Elizabeth van Engeland heelt haar intieme vrienden toevertrouwd, dat zij een kind verwacht tegen de Herfst. Banvloek van de kerk tegen het kommu- nisme 7 Er is in Italië ten zeerste sprake van de mogelijkheid dat de Heilige Kerk zrm besluiten een definitieve banvloek j,t 1' spreken tegen de Kommunistische waarvan de leden zouden uitgesloten V,- den. De Nobelprijs. Het Nobel-komiteit van het Noorse pa, iement heeft een aanschrijven betreffend de toekenning van de Nobelprijs von- j. vrede voor 1948 gezonden aan de mink ters van Buitenlandse Zaken van ver scheidene landen De kandidaten moeten voor 1 Februari 1948 worden voorgestel Inbraak om zijn lief een gebit te bezor gen. Te Parijs werd een 26-jarige man aan gehouden. die te Amboise een inbraak ir. een villa had gedaan. Hij verklaarde deze eerste inbraak gepleegd te hebben, omdat hij geen geld bezat om zijn lief n -ebit te betalen, dat ze absoluut nodig had. Churchill terug in Londen. De heer Winston Churchill is terug in Londen aangekomen, na een verblijf Marokko, waar hij aan zijn gedenkschrift ten werkte. Tariefverhoging op de Luxemburgse spoor, wegen. De Luxemburgse spoorwegen hebben de prijs van de biljetten met 12 tot 15 t h verheogd naar gelang de afstand. De nieuwe tarieven zullen van 21 Janu. ari af van kracht worden. Verminderde prijzen worden voorzien voor heen- en te rugbiljetten. De geldigheidsduur van de reiskaartjes zal gewijzigd worden. Wat het goederenvervoer betreft, zal de vermeerdering met 80 t. h.. die sedert 1 December 1945 wordt toegepast, op 125 t h worden gebracht. iDfflSFmoni in de verscheidene HOUTSOORTEN en STIJLEN (oud gekend Huis) DE ROBST DOET ALLES VERDWIJNEN ZELFS UW GELD DAAROM VOORKOMT de roest door METALLISATIE BESCHERMT DE METALEN Doet al uw ijzerwerk metalliseren zoals pwitreilen, landbouwmachines hangaars. afsluitingen, ijzeren deuren, ra men beloon*. gesneden stukken enz enz., door metalen bekleding met zink. koper tin. lood of alluminium. enz Goedkoper daa verven TWINTIG JAAR W AARBORG Koude herstellingen van gebarsten motoren, pompen culassen. car ters. ketels ens ijzer, gietijzer, alluminium koper. enz... GEWAARBORGDE UITVOERING. TALRUKE REFERENTIES. Sebleren van alle stukken Prijzen op aanvraag Ijzer, koper. glas. hout. enz. Elektrisch Autogeenla ssen ULTRA MODERNE INRICHTING. ENIG IN DE STREEK H. R. leper #51 Tel. 1##. (ltl Stevig, duurzaam werk Beste kwaliteit 0 Trouwe bediening Wettelijke prijs. (94) li- commando van kapitein Caillou. eveneens op deze lijn in dienst gesteld. Het schip is met 2.300 ton goederen vrij dagmiddag naar Congo vertrokken. Congo, heeft de t Compagnie Maritime Beigehet motorschip Burkel onder De finantiële toestand van Italië. De Italiaanse minister van Financiën. Luigi Inaudi, heeft verklaard dat het dienstjaar 1947-1948 wel met een tekort van 400 milliard lire zou kunnen afslui ten. De geldomloop is in één jaar met 282 milliard lire gestegen Bizondere belastingen in de Verenigde Sisten- Het wordt mogelijk geacht, dat de be lasting op de buitengewone winsten in de Verenigde Staten opnieuw zal ingesteld worden, of dat de gewone belasting op de winsten der bedrijven zal opgevoerd worden tot 51 7c. De verhoging zou toe laten een fonds op te richten voor com pensatie van de levensduurte. Oudste vrouw van Frankrijk overleden- Mevr. Santamaria. waarschijnlijk de oudste Franse vrouw, is op 107-jarige leeftijd overleden Prins Olaf huwt een Burgermeisje. De 24-jarige prins Olaf. zoon van prins Harald en neef van wijlen koning Chris- tiaan. zal met een meisje uit de burger stand huwen, namelijk met Annie Pug- gard-Moeller. Na het huwelijk zal ^hij afzien van zijn rechten op de troon en de naam van graaf van Rosenberg dragen Verkoop van foto's van Amerikaanse film sterren verboden in Rusland. De Russische overheid heeft de verkoop verboden van de foto's van artisten uit de Amerikaanse filmwereld Deze foto's werden de laatste tijd zeer veel verkocht Het slot van het artikel in ons blad van 10 Jan. laatstleden «Yper op de drempel van 1948heeft me deze kroniek inge geven. In bewust artikel breekt de schrijver een lans om het toerisme in leper nieuw leven in te blazen, en wel in de vorm de bestaande merkwaardigheden verder in te richten en de nog niet bestaande of nog immer in puin liggende op te bou wen Het slot van de korte passage heeft vooral mijn aandacht gehadOp de drempel van 1948 ligt voor al wie het hier goed meent, een grote taak te vervul len. Wij zullen aan onze plicht niet te kort komen. Zulks verheugt ons in hoge mate. Het toerisme te leper kan worden wat men wil. dat het worde I Maar er moet de wil zijn om dat doel te bereiken. leper heeft merkwaardigheden, zijn merkwaardigheden, die eigen zijn aan de stad en waar geen andere stad kan op bogen. Wij moeten de opsomming van de ze bezienswaardigheden niet hernemen, nadat er al zo dikwijls werd op gewezen. Laten we hier eerst vooropstellen, dat er geen bevredigend toerisme mogelijk is zonder de volgende principes 1) er moet wat te zien zijn2) de bezienswaardig heden moeten met een minimum moeite en tijd kunnen bereikt worden3) er moet. desgevallend, gelegenheid zijn tot '.cueren en het gebruiken van maaltijden 4> eens dat dit alles in orde is. moet er de aandacht van het publiek op gevestigd wórden. In verband met deze punten stellen we vastdat een zeer belangrijke beziens waardigheid van onze stad. nl. het Bel fort. waarin vóór de oorlog een uiterst interessant museumtje was ingericht nog niet toegankelijk isdat de toren van het Belfort, waar eveneens jaarlijks duizen den toeristen het prachtige zicht gingen bewonderen, ook nog niet toegankelijk is dat het Museum (Boomgaardstraat) wel is waar weer open is. maar dat de be zoeker er niet naar behoren kan genieten Er ontbreekt b v. sedert jaren een flinke catalogus. Over de verdere heropbouw van de Hal le zullen wij niet te veel zeggen, maar toch moet het ons van het hart. dat. hadde men elk jaar sedert 1919 een zekere som besteed aan de Halle. ze stellig na bijna 20 jaar zou opgebouwd zijn geweest La ten we ook niet te lang herinneren aan de voorstellen, die een jaar of tien gele den. werden gedaan om de heropgebouw de vleugel van de Halle met muurschil derijen te versieren. Wij hebben prachtige vestingen, die ir hun huidige vorm uit de zeventiende eeuw dagtekenende beplanting had tijden.' de oorlog en vooral na de bevrijding, ir de barre Winter van 1944-45 geweldig te lijden. Werd er al iets gedaan om deze wonden te helen Wij hebben een kathedraal die door iedere toerist werkelijk bewonderd wordt en bezocht, als hij er de gelegenheid toe heeft. Maar de toeristen lopen er. als geen bereidwillige gids bij zich hebben doelloos rond. Sedert achttien jaar is dt St Maartenskerk terug in gebruik geno men. maar de toerist kan zich niet een' een boekje aanschaffen, hoe bondig ook om in dat prachtige gebouw ietwat weg wijs te worden. Wie zet zich aan de ploeg cm zo iets te verwezenlijken Het station Ik meen dat. van toeris tisch standpunt uit. de kwestie van liet station niet meer het belang heeft dai men er wil aan hechten. Laten wij ons goed uitdrukkeneen nieuw station zot stellig het uitzicht van de stad vermooien en veraangenamen Maar de toerist van onze tijd komt meestal per autocar of per privaat auto. Het station interesseert hem minder, vooral als het ligt op een tweede- of derderangsspoorlijn. Maar dat wil daarom niet zeggen dat wij dat ver molmde rattenkot niet al lang moegezier, zijn in het Ieperse stadsbeeld. Quousque tandem Hoelang toch nog Er zijn in de laatste oorlog weer eens zoveel puinhopen ontstaan, dat men al licht de oude wonden zou vergeten dat juist mag leper niet laten gebeuren Bij de aftocht der Duitsers in 1944 were de koepel van het Brussels Gerechtsho. in brand gestoken. Thans is men votop met de herstelling aan de gang en d" ;a millioenen kosten! Wij willen we. aannemen dat het voor dit gebouw nodig was. Maar. is men gedurende de periode tussen de twee oorlogen, wat betreft dt heropbouw van onze kunstgebouwen het bijzonder van de Halle. niet te 'ar moedig geweest Hiermee zij we -echter niet uitgepraat over het toerisme te leperWe kom® er daarom volgénde week nog op terug. VIATOR t andenpeereboompl. 7 Ieperstraat 5 IEPER poperinge EIGEN LABORATORIA. GESPECIALISEERD PERSONEEL OFFICIËLE PRIJZEN. A GEMAK VAN BETALING. ui»'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4