SPROKKELINGEN Jean LECLERCQ-BRAEM CINEMA FLORA menicjtQuil UIT HET BINNENLAND TECHNISCHE SCHOOL 1 Avondleergangen UIT HET BUITENLAND Daarom laat al uw schilderwerken uitvoeren bij: Boezingestraat 8 I E P E R De grote oppervlakten worden in een recordtijd met de pistool afgewerkt HOLIDAY INN i I 4 i 1 ii s I i I i j Het Ministerie van Ravilaillering wordt ■oir niet afgeschaft. Het Ministerie van Ravitaillering is overgegaan tot de afdanking van leden van het personeel, naar gelang de kon- troje van de verkoop van sommige arti kelen wordt opgeheven. Maar er is geen sprake van het departement van ravi taillering nu reeds af te schaffen. Berekening van het betaald verlof lMf- Het bedrag van het betaald verlof van de arbeiders gedurende het jaar 1948. zal voor ieder belanghebbende berekend wor den op de basis van het gemiddeld dag loon tijdens het laatste kwartaal van 1947 Nationale Meubeljaarbeurs te Mechelen. De meubelfabrikanten en houtbewer kers van het arrondissement Mechelen hebben besloten opnieuw een Nationale Meubeljaarbeurs in te richten, en wel van 6 tot 14 Maart. Ze zal te Mechelen gehouden worden. De bestelling van huisbrandstoffen. Er dient aangestipt dat de bestellingen van vette kolen door bepaalde kolen mijnen in een zeer korte tijdspanne uit gevoerd wordendaarentegen ondergaat de uitvoering der bestellingen van mage re brandstoffen een vertraging, die van mijn tot mijn verschillend is. De bevoor rading der kleinhandelaars wordt in het huidige rantsoeneringsstelsel verzekerd aan de hand van bestelbons die. voor elke levering, door de verbruikers aan de klein handelaars worden overhandigd Stand der werkloosheid. De statistiek voor de verzekering tegen werkloosheid wijst er op. dat in de week van 11 tot 17 Januari 1948 gemiddeld 105 800 volledige en toevallige gecontro leerde werklozen per dag waren. Verge leken bij vorige week betekent zulks een vermeerdering van ongeveer 2.000 werk lozen. Duitse oorlogsmisdadigers te Schaarbeek aangekomen. Verleden Zaterdag is in het station te Schaarbeek, een transport met 28 oorlogs klaas en omgekeerd Van Gent naar Aalst Kortrijk. Dender- monde De Pinte. Brugge en omgekeerd En op de volgende verbindingen Brug ge - Oostende Charleroi - Namen Di- nant - Namen en Luik - Verviers en om gekeerd. Deze boekjes zijn drie maanden geldig Von Falkenhausen wordt uitgeleverd aan België. Naar verluidt zou. in het kader van de uitlevering aan de Belgische overheid der Duitse oorlogsmisdadigers, in Fe bruari a s: de gewezen opperbevelhebber van België en Noord-Frankrijk, generaal von Falkenhausen naar België overge bracht worden. Men citeert eveneens de namen van ge neraal Raeder en Canaris- HET YFERSCH MEIWS. BU 4 In de lokalen van hei Kon- Atheneum» TOfisiismmw DEMONTSTRAAT 11 I E P E R Nieuwe postzegels in Nederland. Nieuwe Nederlandse postzegels zullen in omloop worden gebracht? Het zijn ze gels van het type Hartz in de waarden van 45. 50 en 60 cent en zijn respectie velijk blauw, sepia en oranjerood. De grootste ruwe Diamant ter wereld. De grootste ruwe diamant ter wereld zal tentoongesteld worden op de jaar beurs van de Britse nijverheid, die op 3 Mei geopend wordt. De diamant weegt 770 karaat. Hij werd in Januari 1945 in de Wyierivier (Sierra Leone) gevonden. Polen zal 4,6 millioen ton kolen aan Bel gië leveren. Krachtens een voorlopig protocol zal België een totale vergoeding van 4 600 000 ton steenkolen ontvangen als compensatie voor de door de Belgische industriëlen ten gevolge van de nationalisatie der in dustrie in Polen geleden schade. De leve ranties waarmede op 1 Januari 1951 een aanvang zal worden gemaakt, zullen over 15 jaar verdeeld worden. Nationalisatie der Nederlandse Bank in Tweede Kamer goedgekeurd. De Nederlandse Tweede Kamer keurde met 522 tegen 23 stemmen het wetsvoor- Eigenaars Nu de lonen verhoogd zijn is het in Uw voordeel MEER WERK te kunnen laten uitvoeren VOOR DE ZELFDE PRIJS Laatste nieuwigheid Bijzonder geschikt voor crépi en olieverf. het witten van muren. (132) misdadigers uit Duitsland aangekomen. Onder de gevangenen bevonden zich Harth Bernhart. tolk bij de Sicherheits- polizei van de Louizalaan te Brussel, als mede Heinrich en Gjendriesky Paul, van de G. F P. te Gent. beulen van de con centratiekampen van Siegburg en Wolfen- buttel. Sriene van de Gestapo Namen- Dinant en militairen, die hebben deelge nomen aan de moord, die in Mei 1940 te Vinkt op Ardeense Jagers is gepleegd. De ic Plasticwerd door een Vlaming uitgevonden. In het boek La Vie commence de- main vertelt de heer A. Labarthe, dat de plastic door een Vlaming uitgevonden werd. Hij schrijft namelijk het volgende Hendrik Baekeland van de Universiteit van Gent. een scheikundige, die naar Amerika uitgeweken was. en die het foto papier Velox uitgevonden had. ontving in 1907 één millioen dollar van de maat schappij Kodak. Hij maakte gebruik van zijn nieuw vermogen om zijn navorsingen voort tè zetten, die leidden tot de ontdek king van het bakeliet. Hij overleed in 1944. na gans zijn leven gewijd te hebben aan de studie van het synthetisch hars en de plastische stoffen. Al zijn onderne mingen werden met bijval beloond. 2.000 Vreemdelingen niet in regel rond Genk. Naar aanleiding van de - volkstelling, werd door de politie te Genk vastgesteld, dat ongeveer twee duizend vreemdelingen verblijf houden in de omtrek, zonder re gelmatig te zijn ingeschreven. Zij zijn in het bezit van vervalste papieren of be zitten helemaal geen identiteitsbewijs. De meeste van deze vreemdelingen schijnen op illegale wijze in ons land te zijn ge komen. Verrichtingen bij de spaarkas. Voor de maand December bedragen de spaarinlagen bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas 658 millioen frank en de geldafhalingen. het recordcijfer van 548 millioen frank. Het lot van 1 millioen voor simpele men sen van Ouwegem. Het landbouwersgezin Jozef Moreels- De Ganck viel een blijde verrassing te beurt Bij de trekking van de Wederop bouw wonnen deze bejaarde mensen het lot van één millioen. Hun ganse leven hebben beide echtelingen hard moeten zwoegen- Thans valt er wat late zon op hun leven Het is hun van harte gegund. De spoorboekjes voor tien heen- en terug reizen. De N. M B. S- herinnert er aan dat er boekjes voor tien heen- en terugreizen te verkrijgen zijn voor de volgende ver bindingen Van Brussel naar Aalst. Antwerpen. Luik. Leuven. Mechelen. Charleroi Gent Bergen, Namen en Hasselt en omgekeerd Van Antwerpen naar Mechelen. St Ni- stel goed betreffende de nationalisatie van de Nederlandse Bank. Uitwisseling van studenten. Op een vergadering van professoren in de natuurwetenschappen en de technolo gie. te Londen, werd een plan opgesteld voor de uitwisseling van meer dan 800 studenten van tien nationaliteitenBrit se Belgische, Deense. Finse. Franse. Ne derlandse. Noorse. Tsjecho - Slovaakse. Zweedse en Zwitserse. De studenten zullen een vergoeding voor hun reiskosten ontvangen, benevens voor hun kosten van levensonderhoud voor een tijdperk van acht weken. Amerikaans comité voor het kind. Door het internationaal fonds voor het kind. een organisatie van de UNO. wordt de oprichting van een Amerikaans comité voor het kind bekend gemaakt. Dit co mité zal zich inspannen om particuliere fondsen te verzamelen ten einde de UNO- organisatie te steunen in haar bedrijvig heid ten voordele van de ongelukkige jeugd in de door de oorlog getroffen lan den Mogelijkheden voor kolonisten in Kivoe. Het Kivoe-gebied in Belgisch Kongo is thans in 1948 in volle ontwikkeling. Voor al de landbouw-kolonisatie heeft er een merkwaardige vlucht genomen. Nieuwe teelten zijn er tot stand gekomen De nij verheids- en ambachtskolonisatie biedt nieuwe mogelijkheden en de handel biedt er grote uitbreiding. Thans beschikt het Nationaal Comité van Kivoe over 64.000 Leer techniek zonder moeite Houtbewerking. Metselwerk. Elektriciteit. Mechanica. Vaktekenen Bekom een goede betrekking dank zij Boekhouden. Handelscorrespondent. Steno en Dactylo. (praktische oefeningen). Leer moderne talen Frans Engels. Gij slaagt in het leven dank zij de MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Voorbereidende Afdeling. STAATSDIPLOMA'S. Let op het adres DEMONTSTRAAT II I.EPER Treinen na 8 u. 's avonds in de volgende richtingen Roeselare, Poperinge, Komen. (186) ha. grond, die vrij zijn van alle inlandse vorderingen, en heeft nog het oog op 132.000 ha. Zodoende kunnen de kandi daatkolonisten onmiddellijk over grond beschikken. Verloving van Ex-Koning Michaël wordt bevestigd. In de omgeving van ex-koning Michaël van Roemenië, wordt het bericht van zijn verloving met prinses Anna van Bourbon- Pa rma bevestigd. Serums tegen tering uit zeeschildpadden. Franse specialisten, die serums tegen de tering uit zeeschildpadden vervaardig den. werden in beschuldiging gesteld van overtreding van de wet op de entstoffen en de serums. Eisenhower wordt geen President. Generaal Eisenhower heeft verklaard te weigeren kandidaat voor het president schap van de Verenigde Staten benoemd te worden. «Ik ben niet beschikbaar», zo zei hij. «en ik kan dus geen benoe ming tot een belangrijke politieke post aanvaarden. I ii Sterker door Strijd Koningin Wilhelmina heeft er in toe gestemd. dat aan het wapen van Rotter dam de woorden Sterker door Strijd worden toegevoegd, als herinnering aan de moed en de kracht waarmede de be volking van Rotterdam alle beproevingen van de oorlog heeft gedragen en het be langrijk aandeel dat zij genomen heeft in de bevrijding van het land. De zetel van de aanstaande UNO-verga- dering. De definitieve beslissing kan omstreeks half Februari worden tegemoet gezien. De sterkte der Amerikaanse vloot. De Verenigde Staten zouden op het ogenblik slechts over driehonderd oorlogs schepen beschikken in staat onmiddel lijk in dienst te treden De Amerikaanse marine had gedurende de jongste oorlog 7.200 eenheden en haar effectief bedroeg toen drie millioen man tegen 392 000 offi cieren en matrozen, die thans onder de wapens zijn. Een half millioen dollar voor vier moeders met negen kinderen elk. Bij zijn overlijden in 1926. liet de heer Charles Millar een testament na. waarbij hij 500.000 dollar schonk aan de inwoon ster van Toronto die tijdens de eerste tien jaren na zijn dood. het grootste aan tal kinderen zou hebben. Vier moeders uit de stad zijn ex-aequo aangekomen in deze eigenaardige wedloop met elk negen kinderen en zullen de nalatenschap delen Een harer. Annie Smith, is zopas op 42 jarige leeftijd overleden. Het heeft geen zin de schoonste en rijk ste bibliotheek te bezitten, zo men de boeken er van niet kan of mag lezen het heerlijkste bos is zonder enige char me zo het voor de wandelaar ondoor dringbaar is of eenvoudig niet toeganke- lijk. We kunnen de voorbeelden nog uitbrei den. maar bepaald nodig is zulks niet. We willen hiermede alleen maar aanto nen dat het niet volstaat toeristische merk waardigheden te bezittenmen moet ze toegankelijk stellen. Voor verscheidene on zer bezienswaardigheden is dit totaal on voldoende zoals we het verleden week aantoonden. Thans behandelen we bondig de volgen de punten Een toeristische stad of ge west moet gemakkelijk te bereiken zijn. Op het gebied van wegen kan de toestand in zijn geheel beschouwd als bevre digend worden beschouwd. De spoorweg verbindingen zijn echter steeds het cru ciale punt geweest voor de uiterste weste lijke hoek van ons land. Of hierin ooit een werkelijk bevredigende verbetering zal komen, weten we niet. maar het is in elk geval steeds een gelegenheid voor onze parlementsleden om er de hoge omes eens op. te wijzen, dat we in de 20e eeuw leven en dat leper ook nog in België ligt. Wat vooral de aandacht moet hebben zijn de snelle verbindingen en vooral de nog vluggere aansluitingen. Een toerist wil vlug ter plaatse zijn en eens zijn bezoek afgelopen, wil hij weer even vlug elders zijn. Het derde punthotelwezen. Als cen trum voor overnachtingen van toeristen heeft leper uitgedaan of zo goed als uitgedaan. Het ware interessant hier over eens statistieken te zien. zo ze be staan. Van meer belang is echter het res taura tiebedrijf. Er heeft eens iemand ge zegd. dat de toerist vooral wordt aange trokken langs zijn maag om. En dat is zeker waarAls een reis ongeveer half weg is in de buurt van twee plaatsen A «>n B. en men weet vooraf dat men te B een flink restaurant heeft, waar men voor zijn geld goed eet. dan houdt men natuur lijk niet te A stil. Het is voor een groot deel de hotelier, de restaurateur die de streek koestert. En dan niets ééns. op een faam van een stad maakt, zoals het ook dezelfde persoon is die het toerisme in een stad of in een streek kapot maakt Onge lukkig zijn er nog overal zulke uitbaters van hotels en restaurants, die nog te dik wijls gebruik maken van wat men in 't Frans heet le coup de fusilvan de drukte of van het seizoen misbruik maken om zijn klanten een slecht maal voor te dissen. Er zijn er nog steeds, spijtig ge noeg. Hoteliers, verzorgt uw klanten, dat is voor uw zaak de beste propaganda. En zo belanden we aan het laatste puntde toeristische propaganda. Zij moet aan vele voorwaarden voldoen zij weze intensief, gepast, verzorgd en voor al. zij kome tijdig. Intensiefniet wachten tot men kome vragen wat er te leper of om het even waar te zien is. maar de klant opzoeken hem losschudden uit de apathie die hij misschien onbewust, voor uw stad of uw streek koestert. En dat niet ééns. op een zeker moment van het jaar. maar voort" durend, zodat het voor de toerist een ot>- sessie wordtWij gaan ook eens naar dat leper, waar men gedurig zo over spreekt. Gepastof beter nog. aangepast aan de mogelijkheden. Maken wij geen pro" paganda voor een langdurig verblijf te leper, als wij weten dat de stad zijn be zoekers zo lang niet kan interesseren. Verzorgd Wat niet verzorgd is, vooral het drukwerk, wordt misprijzend van kant geschoven Iedereen van ons zal stenig reeds een Zwitsers propagandadrukwer-:Jt- in handen gekregen hebben. Welnu dat alleeri reeds te bezitten en te bekijken doet u het water in de mond komen van verlangen. TijdigIn ons blad van verleden week krijgen wij de eerste mededeling dat het Kattefeest dit jaar doorgaat en met meer luister dan de vorige malen. Onze eer lijke mening hierover te laatWil men het Kattefeest laten doorgaan als een lo caal of zelfs een gewestelijk feestje dan goed Maar als men er iets degelijks wil van maken, als men het over geheel het land wil laten kennen, dan zal men vroe- ger moeten beginnen met de bekendma king. wijd en zijd, van onze locale fees telijkheden. Het besluit ligt voor de hand En wi; stellen de vraag, of de propaganda voor leper voldoet aan deze volstrekt nodige eisen. Wij bezitten, naar het schijnt een vereniging die de propaganda voor het toerisme verzorgt. Krijgen wij van haar een verslag ter geruststelling Tientallen grote toeristische organisaties vragen slechts goed ingelicht te worden over de interessante doelpunten waarheen ze hun ééndaagse of meerdaagse reizen en' uit stappen kunnen richten. Dat de Ieperse vereniging voor toerisme er voor zorge dat ze die organismen bereike. Dat ze van heden af late blijken dat leper nog be staat en dat het op het gebied van toe risme iets kan presteren. En dat er vooral, in alle eerlijkheid en zonder enig chauvinisme of kleinsteedse mentaliteit, gestreefd worde naar een toe ristisch var bond. een eenheid van toeris me in de zuidwestelijke hoek van West- Vlaanderen. leper en Poperinge en de Westvlaamse Bergen vormen een toeris tisch geheel. Voeg daarbij nog enkele bui tengewoon interessante kleinere plaatsen als Watou en Westvleteren met zijn zeer merkwaardige kerken. Elverdinge. Vla- mertinge en Boezinge met zijn mooie kas telen. Westvleteren met zijn St Sixtus- abdij. Meesen met zijn prachtige Romaan se crypte, enz. en wij zijn er van over tuigd dat de toerist, die maar slechts en kele dezer bezienswaardigheden zal be zocht hebben nóg naar het Westland za. terugkeren. De tijd dringt zo het toerisme in 1948 nog wat worden wil. Het hangt slechts var. ons af. Alle hens aan dek VIATOR U zag reeds BING CROSBY U zag reeds FRED ASTAIRE Deze week ziet U BING CROSBY en FRED ASTAIRE voor de eerste maal samM in EEN film. In een merkwaardige verwezenlijking die de grootste muzikale film van het jaar genoemd wordt (DE LIEFDE ZINGT EN DANST) Een waar feest voor oog en oor. Bing zingt en Fred danst, prachtig bijgestaan door Marjorie Reynolds en Virginia Dale, beiden een veropenbaring. De beste liederen en dansen van Irving Berlin. Eenvoudige en gemakkelijk te onthouden muziek vol -melodie en Rythme. Een van de best geslaagde films in dit genre en die iedereen dan ook moet zier en herzien. (21*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4