FILMWERELD MONTGOMERY 1948 HUIS QVICK OSCAR De Wonderdoktoor Libert SLOSSE - D1ERTCK W8M. Soete-Boerhavel UIT DE PROGRAMMA'S ALLE MEUBELEN 39, Statiestraat Telef. 182 - I EP ER De Nieuwe RADIO TOESTELLEN Doorgangsfraat, 5 IEPER Komt zien: oordeelt! Belgische Premielening 1933 Belgische Premielening 1932 HET VPERSCH NIEUWS Blz. 8 ■i WIE HEEFT VICKY LYNN VER-MOORD met Betty Grable. Victor Mature, en Carole Landis De manager Frank ie Christopher, ont- kt in een klein restaurant, een wijn- oefster van buitengewone schoonheid cky Lynn Hij besluit dan ook haar op de planken brengen en er een grote ster van te iken. De onderneming lukt zo goed dat Vicky n contract aangaat voor Hollywood ettegenstaande zijn ontgoocheling gaat ankie op de vooravond van haar ver- ik Vicky opzoeken om haar goede reis wensen. Hij vindt het jonge meisje rmoord in haar appartement. Een wei- l later komt Jill Lynn. Vicky's zuster de politie verwittigt De zaak wordt toevertrouwd aan in- ecteur Cornell, die Frankie kost wat st wil doen hangen. Jerry Mac Donald, n ander detectief tracht Frankie te ver- digen. maar Cornell houdt zijn beschul- ging staande- Daar hij geen enkel be- js kan aanvoeren, noch tegen Frankie ch tegen Jill, die eveneens ondervraagd ;rd. is hij verplicht Frankie in vrijheid stellen Harry Williams, de portier van t gebouw waar Vicky woonde, wordt eneens verdacht maar deze kan een bi voorleggen. Ondertussen vindt Jill een brief die or Frankie aan Vicky werd gericht, ■ze brief kan hem in een lastig parket engen. Jill, wiens gevoelens van haat wantrouwen tegenover Frankie ver zenen zijn en voor een diepe liefde heb- n plaats gemaakt, laat hem dit schrij- n lezen. Cornell komt hierop uit en wil ankie aanhouden Met Jill's hulp ge kt het hem te ontsnappen, doch zij zrdt aangehouden in zijn plaats. Van nu af heeft Frankie zich voorge- •men zelf de ware moordenaar te ont- askeren Hij vindt een spoor dat hem ar de portier Williams leidt. Deze had echter reeds bekentenissen af- legd aan Cornell, die hem echter onder in bescherming had genomen. Wanneer Frankie zich naar Cornell be seft om over dit feit uitleg te vragen, ndt hij deze in een kamer die behangen met foto's van Vicky Lynn. Cornell geeft toe dat hij de ware toe- acht van deze moordzaak verzwegen ■eft om zich op Frankie te wreken. Hij ;minde Vicky en koesterde de hoop haar huwen, maar Frankie verijdelde zijn annen. Na deze bekentenis die hem veroordeelt, zemt Cornell vergif in en sterft op het tenblik dat Jill Frankie ter hulp snelt. TOORS GORDIJNEN m in i n TAPIJTEN 'an de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen. (40) HOE GROEN WAS MIJN DAL met Walter Pidgeon. Maureen O'Hara. en Donald Crisp. Hoe groen was mijn dal is de ge schiedenis van een volk en een dal... van een volk dat gelukkig was... en een dal dat groen was... in vervlogen tijden Vader Morgan en zijn zoons, de ne genjarige Huw uitgezonderd, werken in de mijn. Zij worden er goed betaald en leggen al hun wedden te zamen in een gezamenlijk fondswaarover de vader beschikt voor het welzijn van de familie. Huw. een tenger en gevoelig kind. is op Bronwen. Ivor's verloofde, verliefd, maar Ivor en Bronwen trouwen en Mr Gruffydd. de nieuwe predikant van het dorp zegent hun huwelijk. Na enige tijd melden de eigenaars van de mijn een loonsvermindering. Morgan's zonen komen tegen deze maatregel in op stand Zij besluiten blok te vormen en nemen Ianto tot hoofd. Een hevige dis cussie hitst hen tegen hun vader op en Gv/ilym. Owen. Dary en Ianto verlaten het vaderlijk huis. Huw en Angharad blij ven dus alleen met hun ouders. De staking van de mijnwerkers dom pelt het dorp in angst en afwachting. De meestergast vraagt Morgan aan zijn zo nen te zeggen het werk te hervatten, maar hij weigert. De mijnwerkers zien dat Mor gan de burelen verlaat en denken dat hij met de directie samenspant. Mevrouw Morgan komt te weten dat de mijnwerkers een geheime meeting hou den in de bossen. Zij gaat er met Huw heen en vraagt de mannen haar man geen schade te berokkenen. Op de terugweg steekt een hevige stormwind op en de arme Mrs Morgan stort in een ijskoude waterval. De jonge Huw tracht haar te redden, maar door de koude gevat zal hij verlamd blijven. Volgens de dokter zal hij nooit meer kunnen gaan. De goede dominee Gruffydd denkt er nochtans an ders over, hij is ervan overtuigd dat met geloof, hoop en wilskracht, men er toe komt de moeilijkste gevallen te overwin nen. Huw volgt gewillig zijn raad... cn heim lief. en later, tijdens een feestmaal ter ere van. de genezing van Mrs Morgan en het weerkomen van de zoons gegeven maken zij hun liefde bekend- De staking is ten einde. De lonen zijn verminderd Owen en Gwilym nemen elk het deel van het familiebezit dat hen toe komt en gaan naar Amerika De dag van hun vertrek wordt Ivor met zijn koor door de Koningin ontboden om op het kasteel van Windsor te zingen... dit was de groot ste eer welke de familie Morgan ooit toe kwam Op zekere dag hoort Gruffydd dat zijn jonge vriend Huw weer naar school mag ongeluk op de familie Morman neer. Bij een mijnongeval wordt Ivor gedood, juist wanneer Bronwen haar eerstgeborene het leven schenkt- Huw verlaat dan de school en wordt zoals zijn vader en broers mijn werker Hij wil de jonge weduwe helpen en gaat bij haar inwonen Wanneer ook Ianto en Owen naar be tere streken vertrokken zijn komt Angha rad alleen van Zuid-Afrika. waar zij met haar man heen was, terug. Zij woont bij haar mans familie, maar de meid strooit, alhoewel vals. geruchten over betrekkin gen tussen haar en de predikant, in de omgeving. Angharad is altijd van de pre- in de verscheidene HOUTSOORTEN en STIJLEN bij (oud gekend Huis) gaan. Het nieuws maakt hem zeer geluk kig, niet voor lang want Angharad zegt hem dat zij hem niet wil huwen en dat zij met Yestin. zoon van de mijneigenaar gaat trouwen. Huw leidt op school een jammerlijk le ven, hij wordt door een vlegel mishandeld maar besluit zich niet te laten wegschop pen. Dai Bendo, een ouds bokskampioen en Cyfartha leren hem de goede manier om zijn vuisten te gebruiken. De lessen schijnen hun doel niet te missen en wel dra heeft Huw het aanzien van zijn ka meraden gewonnen. Bliksemsnel komt nochtans een nieuw dikant blijven houden, maar wat men over hen vertelt is niet juist. Gruffydd klaagt de lasteraars aan... schikt zich voor altijd in zijn lot... en vindt nog slechts in zijn Geloof een toevlucht. Bij een nieuwe instorting is het de oude Morgan die zijn tol betaalt. Huw, Gruffydd en Dai Bendo doen al wat mogelijk is om hem te redden tevergeefs, vader Morgan sterft in de armen van zijn jongste zoon. De geschiedenis is eenvoudig... dood gewoon misschien... maar het is de scho ne geschiedenis van een volk dat geluk kig... en een dal dat groen was... reeds lang... lang geleden! het wonder gebeurt... het kind kan weer gaan Maar Gruffydd's intrest in Huw's voor uitgang is niet de enige reden die hem naar het huis van de Morgans trekt. An gharad en hij hebben elkaar in het ge- Vervaardigd met de beste grondstoffen, ongeëvenaarde muziek weer gave, zijn te verkrijgen in het HERSTELLINGEN van Radio's en allerhande Elektrische Toestellen (63) Stevig, duurzaam werk 0 Beste kwaliteit 0 Trouwe bediening 0 Wettelijke prijs. I <94) TREKKING VAN 17 JANUARI Betaalbaar met 50000 fr. reeks 356 555. Betaalbaar met 25.000 fr. reeksen 108.108 114.578 118.232 121.332 124.848 181.034 212 684 236 217 304020 307.874 312.776 399.739. behorend tot een uitge recht op een vijfde van aan de reeks waartoe 159.253 236.304 357.965 Elke 178.582 261.540 383.639 obligatie lote reeks geeft het lot toegekend ze behoort. TREKKING VAN 24 JANUARI Betaalbaar met 100.000 fr. reeks 153.909 Betaalbaar met 25.000 fr. de 11 volgen de reeksen 120.401 135 077 163.494 183.659 193.339 197.950 201 005 208.777 234 687 282 760 283.198. Iedere obligatie behorend tot een uit gelote reeks geeft recht op een tiende van het lot toegekend aan deze reeks. Er werd daarenboven overgegaan tot de trekking van 689 reeksen waarvan de lijst in het Staatsblad verschijnt en waar van de obligatiën aflosbaar zijn met 575 fr. of met 550 fr. naar gelang ze al dan niet werden omgezet krachtens het ko ninklijk besluit van 11 Mei 1935- FEUILLETON door Jos. JANSSEN Vraag vader 'n keer hoeveel jijpen dat ie alle dage smoort Z'n >ijpe is nooit koud. En toens klaagt e van z'n mage. Maar ik zeg. dat het laarvan is. Ge moet z'n mage 'n keer ;nderzoeken, kozijn. Met plezier," valt Steven m. We zullen z' eens in 't nieuw zet- en. In 't nieuw zetten?... Zo 'n dok- .oortje van z'n eerste broekske, ienkt Manten. terwijl ie Steven net 'n wantrouwig oog aankijkt.. Nee, nee. nee. bromt ie. k Heb al m'n remedie. Ja 'n Remedie van Dokus Gee- raert. Dokus Geeraert Dat kan toch nooit geen doktoor zijn. «Wie is dat informeert Steven. Thea geeft het antwoord n Oud boertje uit Barevelde. Daar hebt ge 't- Ha. 'n kwakzalvertje Manten wordt wrevelig om het minachtend toontje, dat uit Steven's stemme klinkt. 'n Slim manneke. Waaraan dat de doktoors nog vele zouden kunnen leren. Onwillekeurig moet de jonge dok toor lachen. Hij weet wel. dat er te lande hier en daar nog van die ke reltjes bestaan, die voor alles 'n re medie kennen voor de mensen even goed als voor de beesten en voor de vruchten. Maar dat kozijn Manten, die ie kent als geen van de domste, inte gendeel, zich zou gelegen laten aan de raad van zo 'n alweter, dat kan ie maar moeilijk geloven. «En gaat ge daar werkelijk bij. kozijn Manten's oogskes kijken Steven scherp aan. En waarom niet 'k En zou ze de kost niet geerne geven, al de zie ken, die Dokus genezen heeft. Voor de ziekten in 't binnenwerk en is er geen betere te vinden in geheel het land. Ja, Ja Maar ineens denkt ie er weer aan, dat kozijn Steven doktoor is en dat de doktoors 'n gloei ende hekel hebben aan mannen ge lijk Dokus. Maar 't is waar ook. mom pelt ie. dat en zou ik aan u niet mogen vertellen. «Ge moet niet benauwd zijn, lacht Steven grootmoedig, 'k ga hem niet aanklagen. Die minachting voor 'n man gelijk Dokus, waar Manten het meeste res pect schijnt voor te hebben, raakt bij hem de gevoelige snaar. «Ja ja, die doktoors en kunnen niet verdragen, dat 'n simpel man ook entwat kent van de nature vah de mens. Maar ik zeg voor mijn paart de ondervifldinge, dat is de beste doktoor. En zonder ondervindinge... «Jamaar kozijn. valt Steven hem in de rede, alles wat we in de Universiteit geleerd hebben is de vrucht van de ondervinding van de honderden en duizenden doktoors van over honderd en duizend jaar. Thea knikt instemmend. Wat kan kozijn Steven het goed zeggen, hé 't Is te horen, dat ie Universiteit ge daan heeft. Maar Manten laat zich door geen klein gerucht uit z'n lood slaan. «Ja, dat kan zijn... geeft ie toe. Maar, ge moet dat allemaal eerst zelve ondervonden hebben. Ironisch zucht Steven Ja, als ge dat denkt... «En... ge moet daarenboven de gave hebben... Dat is wat nieuws. De gave vraagt Steven. Welja, de gave. bevestigt Manten met klem. Dat is aan ei kendeen niet gegeven, kozijn Steven. En dat en leert ge in 't dikste boek niet... Steven staat perplex 'k Be grijp u niet 'n Hoekske van Manten's mond krult omhoog. Nee g' Hewel, Dokus bivoorbeeld en heeft u maar te bezien en ie zal zeggen waar dat het u hapert. Ons lichaam staat daar uitgetekend voor zijn ogen. Nu moet Steven hartelijk lachen. Maar, kozijü, wij doktoors, kennen dat waarschijnlijk 'n beetje beter dan uw Dokus. Er is geen ader tje in 'n mens z'n lichaam, dat ik niet iloemen kangeen vezeltje, dat ik niet weet liggen geen beentje, dat ik niet zou kunnen uittekenen. Nijdig bijt Manten op z'n pijp, ter wijl Thea de jonge doktoor bewon derend aankijkt. Maar Manten geeft zich zo gemak kelijk niet gewonnen. «Ja 't Maar de zieke plek ken vinden en de goeie, natuurlijke remedies om ze te genezen, kunt ge dat Kent ge de kruiden der aarde gelijk Dokus Kent ge de kracht van afgekookte schaapspoten, van slek- kenzalve, van de pens van 'n kik vors, van klokkensmeer, van poeder van 'n gedroogde verkensblaas, van 'n omgekeerd hondenvel, van... van... Schaterlachend doet Steven teken met de hand Hou op, kozijn, hou op. Ge doet me 'n breuk lachen Daar lacht die kerel om Ver- djuuvloekt Manten binnens monds. En meteen barst ie voor goed los. 'n Breuke?... Hewel ja. Kent ge wel 'n fatsoenlijke remedie daar tegen, menere de doktoor Steven wil-invallen, maar Manten is hem voor. «Ja ja, 'k weet het alsnijden, hé Dat is tegenwoordig 't eerste en 't laatste bij de doktoors. Ze weten niet goed wat ge mankeertvooruit, onder 't mes. Als ge in vier stukken ligt gaan ze 't wel vinden. Ze snijden u 'n nier uit alhier, 'n long aldaar, 'n stuk van uw darmen, de amandels uit uw keel... Daar moet ge dan maar zónder gedoen. En dat heten ze geneeskunde. Ze genezen zij niks. Waar ze geen weg mee weten, dat kappen ze simpelijk af... Dat kan onze beenhouwer ook...» Steven zit z'n eigen te verbijten en wil de woordenvloed van z'n ko zijn onderbreken. Maar Manten laat hem niet doen. Nee, nee.'t is genezen dat ze moeten doen... En dat kan Dokus. Uw breuk, newaar hewel, die smeert ie in met manevet en 'n maand latere... Dat vindt Steven zo zot. dat ie in 'n harde lach uitbarst en roept 'n Maand later hebt ge 'r. 'n dub bele. De bliksemse kerel!... Manten klemt zich aan de armen van z'n zetel vast en gilt het nu bijna uitZijt gij ze kwijt, man. ra- dikaal kwijt. Dat is 'n remedie, hon derd jaar oud. 'n Serieuze remedie, die haar preuven gedaan heeft. En omdat Steven blijft doorlachen, bijt ie hem grimmig toe Maar bij U, doktoors, kramen ze. vandage alzo en morgen precies op de tegen overgestelde ma'ffiere. Nog niet lange geleden gaven ze de zieken Engels zout, tot dat ze geel en groen uitsloegen en hun eigen 'n ongeluk... kakten. Daarna werd ons bloed afgetapt op alle mogelijke manieren. Toens kregen we van die- smerige bloedzuigers op ons lijf om 't dik bloed eruit te zuigen. Nu en hoort ge van al die dingen niet meer. Nu zijn 't poeders en pil len. De doktoorderie, dat is 'n pills- en 'n. poederwinkel geworden. 't Allerlaatste nieuwtjeieksestra- len en inspuitingen. En als dat niet en helpt an avang- 't mes erin. En in 'n laatste uitbarsting van wrok en spot, bromt Manten Mode Mode Alle jaren 'n nieu we precies gelijk bij 't vrouwvolk.» Meteen doet ie 'n paar halen aan z'n pijp, blaast voldaan de rookwol ken voor zich heen, leunt even ach teruit in z'n zetel, alsof ie zeggen wilde En gij nu Steven is 'n ogenblikje verrast door dt scherpe uitval van kozijn Manten. t Is waar. dat de geneeskunde ver van volledig en almachtig is. Niemand die dat beter beseft dan hij. En ietwat aarzelend werpt ie op De geneeskunde evolueer^ ieder dag, kozijn, gelijk trouwens elke andere wetenschap. Voor Manten telt zo 'n argumentje niet. «Ja ja. spot ie. Maar on dertussen betale*n de zieken 't gela? van die... van die revolutie.» (Vervolgt! VtnMimrMIIkr aii«eTCT L DVJüOJmm 34 Beter»tr»«t

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8