Een welriekende Wereld WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ON AFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET AR PION DISS EM ENT YPER. DE IEPERSE HANDELSFOOR Ie JAARCANC Nr 13 PRIJS 2 Fr. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS HET YPERSCH NIEUWS ■BESTUUR EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tel m Postcheckrek. 4€1.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. MELODIE EN GEDICHT. Is een mooi meisje als een melodie, dan is het parfum dat haar begeleidt, de tekst Immers er behoort smaak toe. zich op pas sende wijze te parfumeren. De kunst is zo oud als de wereld, maar de wetenschap verdrijft geleidelijk de welriekende geu ren der bloemen om ze door synthetische olie te vervangen Ja. waarschijnlijk is de kunst der par fumerie de oudste van alle kunsten. Zij die geloven dat Atlantis werkelijk heeft bestaan veronderstellen dat de bewoners van dat verzwonden werelddeel de welrie kende essenties kenden Dat zou dan 23 000 jaar voor Christus geweest zijn Maar meer positieve geleerden zoeken de oor sprong van parfum in Mesopotamië en Arabië. en dit is van jongere datum, maar toch ook al oud genoeg. In alle geval staat het vast. dat de mens al heel vlug zijn toevlucht nam tot per- fum om zijn godsdienstige plechtigheden luister en vooral geur bij te zetten. Het woord bestaat uit par door. en fum van fumumroken. Inderdaad, in de Oudheid brandde men zekere soorten aro matisch hout. planten en hars. vermoe delijk vooral op het altaar De oude Egyptenaren gebruikten voor het eerst binnenhuis-parfumerie, samen met binnenhuis-versiering. Bij de feestelijke maaltijden werden saffraan- en lotusbloe men van boven naar beneden gestrooid om er tafels en vloeren mee te bedekken. Er werden zelfs bij de wanden der eet zalen aromatische stoffen gebrand, en bloemen rond de wijnroemers gevlochten De Joden hebben veel en velerlei van de beschaving der oude Egyptenaren overge nomen. Zij verborgen aromatische pro ducten in hun klederen, en het staat vast. dat zij ook hun kamers parfumeerden, want in de Bijbel, onder de rubriek Spreuken lezen wij «Ik heb mijn bed geparfumeerd met myrrhe. aloës en cinnamoon De Perzen der Oudheid schatten de kunst der parfumerie zeer hoog. Welrie kende stoffen werden voortdurend bran dend gehouden in de paleizen der vor sten en bij hoogwaardigheidsbekleders. Toen Alexander de Grote Darius versloeg, liet hij deze vervolgen omdat de Perzi sche vorst een schandelijk misbruik had gemaakt van aromaten. Maar later moet Alexander zijn mening gewijzigd hebben, want ook hij liet weldra de vloer van zijn paleis met welriekende stoffen be sprenkelen Het was de tol. die de barbaar aan de beschaving betaalde De oude Grieken gebruikten, meer dan welk ander beschaafd volk. de kunst van de welriekendheid om hun binnenhuis te veraangenamen. Hun geleerden trachtten nieuwe ontdekkingen te doen en nieuwe toepassingen te vinden. Zo lezen wij in oude verslagen, hoe een Griekse gastheer op de gedachte kwam. om parfum in de vleugels van duiven te doen De vogels werden dan losgelaten..en fladderden bo ven en rond het hoofd der genodigden De kunst der parfumerie werd eerst recht verbeterd ten tijde van de oude Ro meinen. Zij maakten er zelfs overdreven gebruik van. Het was een vereiste dat het tricliniumof de eetzaal een welrie kende en doordringende geur verspreidde. Geen banket kon doorgaan in een niet- geparfumeerde zaal. zonder dat de gast heer zou verweten worden voor een hope loze plomperd. MODERNE PARFUMERIE. In deze tijd. die in het teken staat van de doelmatigheid, gaat men de keuze van het parfum beschouwen als een netelige questie van persoonlijke smaak. De gebruikte nuances moeten passen bij een bepaalde personaliteit Er mogen geen dissonanten zijn.. Men is in de mondaine wereld even streng op het stuk van par fum als in de wereld van de muziek voor de harmonie der klanken of. in de mode. voor de elegante lijnen en de symphonic der kleuren Men is dan ook een methode gaan op stellen. De welriekende stoffen zijn in drie hoofdzakelijke groepen ingedeeld de na tuurlijke dierlijke stoffen, de natuurlijke essentie uit olie van bloemen eh. ten slot te de synthetische producten, die gefa briceerd worden Deze laatste evenaren niet enkel de natuurlijke geuren, doch overtreffen ze meestal, maar de technici van het parfum zijn er zelfs in geslaagd, een hele reeks nuances te scheppen, die men in de natuur niet kant. Onder de natuurlijke producten die van de dieren afkomstig zijn. kent men vooral muscus en amber. Muscus wint men van het mannelijke muscus-dier. dat men vindt in de wildernis van Tibet. Amber-grijs vindt men vlottende op zee in grote pak ken. die soms ook in Indië of op het ei land Ceylon aanspoelen of op het strand geslingerd worden Het komt van zieke walvissen. Verder wint men nog parfum van een soort van katten, die vooral in Abjssinië levert. Dit laatste parfum wordt echter zeiden afzonderlijk gebruikt, doch dient veeleer als onder-product en wordt soms met andere nuances gemengd. Hetzelfde gebeurt veelal met muskus en amber-grijs. ofschoon de originele geur ook aangenaam is. in alle geval veel aan genamer dan die van de meerkat De essentie van olie wordt gemaakt van de delen der bloemen, die een welrieken de geur verspreiden. Met deze fabricage is groot kapitaal gemoeid, en er zijn be langrijke ondernemingen te Grasse in Zuid-Frankrijk, in Bulgarije, en in dit laatste land heeft men het middel gevon den om de beste rozenolie van de wereld te distilleren Alvorens de wetenschap zich met de parfumerie had bemoeid, had men in de fabricage vijf en twintig duizend kilo viooltjes nodig om 12.5 gram natuurlijke viooltjes-olie te winnen Duizend kilo ro zen moesten er zijn om 125 gram rozen olie te verkrijgen. Toen kwamen de scheikundigen, zijnde de moderne tovenaars, en zij vonden wel dra de middelen en wegen om deze geu ren langs kunstmatige weg te fabriceren Zij overtroffen het natuur-product. maar vonden dan ook nog talrijke andere, nieu we geuren- Eerst stelden zij de lijst op van alle natuurlijke geuren en maakten die alle na langs synthetische weg. Aldus kwamen de technici tot een totaal van twee honderd soorten van parfum, die allemaal in de natuur te vinden waren. Het langst van alles hadden zij last met de namaak van muscus-geur. Dit was de aller-belangrijkste geur daar muscus. ook als hij synthetisch wordt gewonnen, de basis vormt van de meeste andere geu ren. De scheikundigen losten echter ook dat probleem op. In deze tijd is het zo ver gekomen, dat de fabrikanten-parfumeurs om het even welke geur kunnen produceren. Men heeft proefnemingen gedaan en goede uitslagen werden bereikt bij het vorsen naar het parfum van gedroogd hooi. van Marok kaans en Russisch leder, van vochtige heidegrond gelijk hij geurt na overvloe dige Zomerregen Men kan dus zeggen dat ook dit pro bleem geen moeilijkheden meer biedt. Voor de mensen die van parfum houden en wie doet dit eigenlijk niet komt het er nu alleen nog maar op aan. zijn keuze te vestigen. Jonge mannen moeten zich herinneren, dat het jonge meisje een melodie is. en haar parfum de tekst moet vertegenwoordigen. Willen zij het innerlijke van het jonge meisje ontleden, dan moeten de jonge mannen, met een variante op Multatuli. weten dat de jeugd zich moet oefenen in het bepalen... van de welriekende geuren. Nadruk verboden). Woensdag. 3 Maart 1948 alarm over europa. Door de radio en in de kranten kon men vernemen dat de Communisten, als minderheidspartij, een staatsgreep in Ts echo-Siowakije beëindigd hebben Est land. Letland: Litauen. Polen. Roemenië en Hongarije zijn Tsjecho-Slowakije voorafgegaan Tsjecho-Slowakije was nog de enige Oost-Europese staat, die binnen de invloedsfeer van Sovjet-Rusland lag. en waar naar de West-Europese princie pen. tot nog toe een minimum van demo cratische vrijheden gehandhaafd bleef Thans is Tsjecho-Slowakije" eveneens vol- Iedig algeheel in de Sovjet-groep opge slorpt. Tegen dit feit ging in West-Europa en °QK in Amerika een geweldig protest op. Ook de Nederlandse Partij van de Ar beid protesteerde geweldig tegen de mach-greep in Tsjecho-Slowakije. en wel bij monde van haar partijvoorzitter Koos Vorrink. die jn een herhaaldelijk door ap plaus onderbroken rede de gebeurtenis sen in Oost-Europa, na het einde van de oorlog, aan de kaak stelde. «Het lot van Tsjecho-Slowakije al dus Vorrink treft ons nog dieper dan dat der andere Oostfeuropese landen, mis schien omdat het hier een republiek be treft van Thomas Masaryck. een der groot ste humanisten, heldenfiguren en staats figuren uit de moderne tijd... Er moet weerstand worden georganiseerd om een nieuw noodlottig avontuur tegen te gaan. De strijd tegen het communisme moet worden aangebonden ook in Nederland. Echter, het steriel anti-communisme zon der meer is niet genoeg. Het Westen moet een eigen weg vinden voor herstel, ver nieuwing en wederopbouw DA LA DIER VOORSPELT COMMUNISTISCHE STAATSGREEP IN ITALIË. Ook de Franse ex-premier Ed. Dala- dier deed een geweldige uitval tegen Rus land en voorspelde in een toespraak een aanstaande communistische staatsgreep in ItaliëNagenoeg de helft van Europa en omtrent honderd millioen Europeanen zijn thans onder de heerschappij van Rus land gevallen ddor een reeks staatsgre pen vanwege de communistische partijen dezer landen, met de hulp van de bolsje wistische diplomatie en de bedreiging van het Rode LegerOngetwijfeld komt Ita lië gauw aan de beurt. Het is dwaas te geloven dat diplomatieke nota's of mini steriële stappen deze dramatische gebeur tenissen kunnen tegenhouden. Het komt er op aan te weten of de Fransen die niet wensen zich aan deze slavernij te onder werpen. in staat zijn zich te verenigen en te organiseren voor de vrijwaring van hun vrijheid EN FINLAND Rusland heeft Finland om een militair akkoord verzocht Het heeft eveneens een lijst gevraagd van alle Finse officieren Nu luidt het alhier, dat Finland een mi litair akkoord opgelegd wordt, dat het verzoek veeleer als een ultimatum dient aanzien te worden, waartegen het kleine fjinland niets vermag. Toch blijft de Fin se regering- tegenspartelen, tracht tijd te winnen Aldus heeft president Paasikivi aan Maarschalk Stalin schriftelijk zeven vragen gesteld, inzake het ontwerp van het Russisch-Fins verdrag van wederzijd se bijstand en vriendschap. De Finse president vraagt o. m Welke verplichtingen zou het verdrag opleggen aan de Finse strijdkrachten, die reeds voor het vredesverdrag zijn beperkt Wel ke uitwerking zou dit verdrag hebben op de openbare opinie Welke invloed zou het verdrag hebben op het* vredespact Nu wordt verder gemeld dat het Finse parlement over deze hoogst gewichtige aangelegenheid zal beslissen. Voorop wordt gesteld dat de Finnen de handhaving be pleiten van goede betrekkingen met Rus land. maar oordelen dat de beste houding voor Finland de neutraliteit is. Ook wordt verklaard dat de Finse partijen zich voor geen voldongen feit zullen laten plaatsen, maar er op zullen aandringen, dat het Verdrag aan het parlement ter grondwet telijke bespreking wordt voorgelegd Met spanning wordt naar de einduit slag van dit internationaal probleem uit gezien. NAAR EEN WEST-EUROPESE UNIE De Benelux landen zouden thans beslo ten zijn in te gaan. mits zekere voorwaar den. op het voorstel van de Unie met En geland en Frankrijk. Er gaan echter tweeërlei stemmen op sommigen menen dat de gebeurtenissen van de laatste dagen er nü reeds op wij zen dat men nooit meer tijdig klaar kan komen met een We^t-Europe.se Unie an deren wijzen er op dat een strikte afzij digheid of «neutraliteit» in de huidige omstandigheden het verstandigst zou zijn In elk geval, morgen. Donderdag, komen de Vijf te Brussel bijeen en zal er wel naar gestreefd worden om op zijn vlugst een degelijk West-Europees Blok te vor men. NAAR EEN ..DEMOCRATISCHE INTERNATIONALE» Hét internationaal comité voor de stu die der Europese vraagstukken stelt in zijn laatste verslag de instelling voor van een «democratische internationale» waar van de zetel te Londen zou gevestigd zijn. Afschriften van dit verslag werden reeds aan de eerste-ministers van de vroegere geallieerde landen toegezonden In het verslag wordt o. m. gezegd «Indien de democratie wil overleven moet een derde macht in het leven geroepen worden een democratische internationale, die het hoofd kan bieden aan de communistische derde internationale Om de strijd aan te gaan met de totalitaire stelsels, dient zich thans in de gehele wereld een omwenteling in de geester) te voltrekken, om het de de mocratie mogelijk te maken vooruit te gaan UITBREIDING VAN DE AMERIKAANSE LUCHTMACHT. Vanzelfsprekend ijvert ook Amerika mee in de geschreven en gesproken anti-com munistische actie. Maar Amerika waakt daarenboven en verstevigt en verruimt zijn luchtmacht, zijn leger In een Amerikaans document van het gemengde bureel voor de luchtvaartpolitiek van het Amerikaan se congres wordt aanbevolen de sterkte van de luchtmacht der Verenigde Staten op 35.000 toestellen te bepalen. Het docu ment waarschuwt allereerst tegen het be staan van wapens «die nog groter ver woestingen kuipien aanbrengen dan de atoombom Welnu de Amerikanen willen bij een eventuële aanval onmiddellijk doeltreffend kunnen antwoorden. Daarom wensen zij zich in te richten om ogen blikkelijk weerwraakmaatregelen te kun nen nemen tegen een vijandelijke aanval. Aldus bekomen wij de onprettige in druk steeds verder van de vrede af te wijken, steeds dichter bij mogelijke oor log te komen. Toch dient met Léon Blum erkend te worden, dat de gebeurtenissen van de laatste dagen geenszins betekenen, dat wij nu onvermijdelijk voor een nieuwe oorlog komen te staan Immers wij blij ven nog steeds op ons vroeger ingenomen standpunt staan voor 1950 krijgen wij geen oorlog, en voor deze datum zullen de twee machtige landen wellicht tot het eens gezinde inzicht gekomen zijn. dat het wij selijk is een akkoord te vinden, in plaats van de ganse wereld te vernietigen. SPECTATOR. Woensdag, 3 Maart 1948 KOMT ER MORGEN AFSLAG Enkele toonaangevende Belgische politieke krapten trachten thans hemel en aarde te verzetten om hun lezers de eindindruk te geven dat er morgen't is te zeggen weldra, algemene prijsvermindering komt- Aldus onderlijnde het Antwerpse So cialistische dagblad Volksgazet in een hoofdartikel het feit dat zich in de beur zen van Chicago en New York voordoet, en waardoor de graanprijzen aldaar ge weldig'naar omlaag gingen. Het hoger vernoemd blad tracht daar uit af te leiden dat ook wij in ons land optimistisch mogen zijn. daar er zeer ze ker een algemene prijsdaling komt. Het blad schrijft o. m Als redenen voor de 'fiuidige ommekeer worden opgegeven de grote verschepingen uit Argentinië en Australië, de gunstige vooruitzichten voor de oogst, zowel in de Verenigde Staten als in Europa, de mogelijkheid om uit het Oosten van ons werelddeel graan te be trekken en de waarschijnlijkheid dat in Amerika, eens de presidentsverkiezingen voorbij, de kunstmatige bescherming, die de pachters thans genieten, spoedig zal ophouden. Voorzichtigheidshalve schrijft dat zelfde blad. in dat zelfde artikel Joch ook Doch het zou vermetel zijn. nu te gaan specu leren of alles op één kaart te zetten, die ondanks de gunstige vooruitzichten toch nog alijd een kans heeft niet uit te ko men. Daarmee moeten allen, die een op lossing zoeken voor het nijpende vraag stuk van lonen, prijzen en winsten re kening houden Intussen bestatigen wij echter dat het indexcijfer van kleinhandelprijzen ti'dens de maand Februari jongstleden van 366 tot 387 punten is gestegen, weze 21 pun ten in één maand tijds. Dit is een werke lijkheid. waarmede wél dient rekening gehouden te worden- Want weliswaar werd de compensatievergoeding met en kele franken verhoogd, doch uiteindelijk is de koopkracht van de arbeider vermin derd- is de nood van het volk vermeer derd Het mag evenmin over het hoofd ge zien worden dat ons land thans weer re gelmatig aan volledige en tijdelijke wer kelozen een honderd duizend mensen telt. die om steun verzoeken daarbij zijn dus nog niet eens de velen gerekend, die alhoe wel ze werkloos en hulpbehoevend zijn geen- officiële steun durven vragen noch kunnen krijgen. Realistisch bekeken ziet het er aldus weinig rooskleurig uit. en zou het ons geenszins verbazen dat de regering naar een ekonomische oplossing zal moeten uitkijken, die én de werklieden én de weikgevers kan bevredigen. Lukt de hui dige regering daar niet in. dan zullen we heel gauw met nieuwe dan regelmatige werkstakingen af te rekenen hebben. EEN LIBERALE STEM. De jongste weken werden allerlei proef ballonnetjes opgelaten, die tot doel had den een duidelijke taal der liberalen te horen, in zake de huidige politieke hou ding der liberalen. Het Laatste Nieuws sprak zich thans andermaal politiek uit «Wat de huidige regering betreft», schrijft het Brusselse blad. waren de liberalen wel degelijk bereid om van een drieledige grondwettelijke regering deel uit te maken De socialistische onderhan delaars hebben die deelneming echter on mogelijk gemaakt, en de christelijke volks partij heeft het thans meer dan lastig om aan zekere eenzijdige maatregelen weer stand te bieden, die de marxistische poli tiek ten goede komen. Men mag zelfs ge tuigen. dat al wat er op internationaal zowel als op nationaal gebied, zelfs on der een socialistische eerste-minister in de goede richting gebeurt, een liberale stempel draagt. We leiden uit deze taal af. dat de Vlaamse liberalen althans niet vijandig staan tegenover de hnidige regering, doch wel graag een woordje medezeggenschap wensen. Het is onze oprechte overtuiging, dat in het belang van het land een drieledige Katholieke. Socialistische. Liberale regering thans wel het best zou zijn. voor- ai daar er geweldige internationale pro blemen gesteld worden, waaraan ons land niet zal kunnen ontsnappen. DE LANDBOUWPOLITIEK. Gisteren namiddag werd in de Kamer een debat over landbouwpolitiek voortge zet. Uit deze bespreking wijzen we op een tussenkomst van Chalmet. Hij meent dat. alhoewel de landbouwers reden heb ben tot klagen, de toestand toch niet pes simistisch is. Integendeel, meent hijde boeren kennen betere toestanden dan zij vroeger ooit beleefd hebben en zij zijn tevreden. De meesten zeggenkonden wij het zo maar houden. Chalmet herinner- OVERGROTE BELANGSTELLING. Dat de Ieperse Handelsfoor gun stig aangeschreven staat en door het ganse land bekend is. kunnen we be statigen door de talrijke aanvragen om inlichtingen uit alle middens en uit alle delen van het land. die op het secretariaat der foor toestromen. De dag- en weekbladen vestigen de aandacht van hun talrijke lezers op deze prestatie en in lovende artikels wordt er op gewezen hoe in de West hoek van Westvlaanderen een bedrij vige en nijverige bevolking "leeft die vol durf en wilskracht ijvert om de vroegere welstand en rijkdom aan de streek terug te bezorgen. Door het comiteit der Handelsfoor wordt niets verwaarloosd om zoals telkenjare te zorgen dat de Paas dagen voor leper en de streek uit groeien tot een machtsvertoon van de handelaars en nijveraars, die met wilskracht medewerken opcfat deze 18e Handelsfoor een succes moge worden. Meer dan 200 handelaars en nijve raars verlenen hun medewerking en steun, hetzij door het oprichten van een stand, hetzij door het sieren op een kunstrijke wijze, van hun uitstal ramen. Gedurende de Paasdagen zullen een 14-tal muziekmaatschappijen de stad doorkruisen en op de Grote Markt en René Colaertplaats kunstconcer ten ten gehore brengen. Een tombola begiftigd met talrijke prachtige prijzen zal aan de bezoe kers kosteloos aangeboden worden. In aansluiting met de Koloniale Tentoonstelling zullen er in de cine mazaal Flora, Grote Markt, op Dins dag 30, Woensdag 31 Maart en op Donderdag 1 April, telkens te 16 en te 20 uur kosteloze filmvoorstellin gen gegeven worden! Paas-Maandag wordt een Frans- Belgische daghoge bezoekers uit Frankrijk zullen ter stede ontvangen en ver wekodmworden fik i? en verwelkomd worden. De Beroepsschool in volle bedrij vigheid zal aan al wie het aanbelangt toegang verlenen tot haar lokalen op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Maart. Zo zal deze 18e Handelsfoor terug een aanmoediging en steun wezen voor handelaars en nijveraars voor de kopers zalhet een gelegenheid zijn nader kennis te maken met de Ieperse firma's, die beide kopers en verkopers ten goede moet komen. de er aan. dat ook de landbouw af te re kenen heeft met de internationale toe stand. Vandaar Benelux. Toch zijn de landbouwprijzen nog te hoog. meent spre ker. en ook de productiekosten zijn over dreven. Dit stelt de kwestie van de grond stoffen. der arbeidskracht, der lonen en der verzekeringen, en ook deze van de productiviteit. De pachtprijzen in België zijn eveneens hoger dan in andere landen Spreker wijst er verder op dat landbouw ondernemingen. die met verlies werken toch belastingen moeten betalen. Verbe tering van de wegenis en van de electri- citeitsaansluitingen dringt zich op De heer Orban. minister van landbouw deelde mede dat hij volgende week aan de Senaat een regeringsontwerp zal voor leggen voor de herverkaveling van land bouwgronden. en dat een ontwerp voor de hervorming van de landbouw gereed ligt, doch dat het moeilijkheden aanbiedt wegens onteigeningen- ANTI-KOMMUNISTTSCH. In de Senaat werd andermaal hard van leer getrokken tegen de Kommunisten. De heer Nothomb wees bij ordemotie op de gebeurtenissen te Praag, waar zo zei hij een dictatoriaal regime is ingesteld onder leiding van een vreemde mogend heid. Hij stelde daarop voor een groet van de Senaat te zenden aan het Tsjechi sche parlement. En eindigde hij wij zullen weldra aan de regering moeten vragen welke maatregelen zij denkt te nemen om te voorkomen dat hier het zelfde. zou gebeuren. TIJL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1