SPROKKELINGEN MONTGOMERY 1948 i HUIS QVICK OSCAR STOCK AMERICA! N Albert SLOSSE - DIERYCK UIT HET BINNENLAND UiT HET BUITENLAND De Nieuwe RADIO TOESTELLEN Doorgangstraat, 5 I E P E R RONSE en OMSTREKEN AFSLAG! AFSLAG! AFSLAG VAN 10 TOT 25 Kelder der Cinema FLORA, Grote Markt, IEPER en Rijselstraat nr 42, IEPER ALLES NIEUW GOED! Prijzen buiten konkurrentie Hel ereloon tan «ie ge mestieren Hes Nationaai Fonds tegen Ziekte en Invaliditeit zou voorlopig afzien een kwijt schrift van ereloon van de dokters te ei sen De personen aangesloten bij een ziekenkas, zullen voortaan de terugbeta lingen kunnen bekomen op voorlegging van de gewone bewijsstukken De bankbiljetten van duizend frank en .Wider r. De geruchten betreffende het gebeur lijk intrekken, van de bankbiljetten van duizend frank «iienen als loutere ver zinsels bestempeld te worden Ook de nieuwe geruchten betreffende het intrek ken van de bankbiljetten van 50 fr.. 20 fr 10 fr en 5 fr. dienen als misdadige verzinsels beschouwd te worden. Deze geruchten komen voort van enige ongure speculanten die de .goedgelovigheid der massa wensen uit te buiten. Be stand der werkloosheid Tijdens de week van 22 tot 28 Februari zijn dagelijks gemiddeld 75400 volledige werklozen gecontroleerd evenals 98 500 gedeeltelijke of toevallige werklozen Ver geleken bij de vorige week wordt een vermeerdering van ongeveer 3 500 volle dige werklozen en van 3.400 toevallige werklozen aangestipt het Postrheckambt inlichtingen ge ven Krachtens de beschikkingen der wetten van 30 Mei 1879 en 28 December 1912 mag het bestuur der postchecks aan derden generlei inlichtingen verstrekken omtrent de stand en de bedrijvigheid van een postcheckrekening behoudens de uitdruk kelijke toestemming van de rekeninghou der of de van justitiewege in behoorlijke vorm ingediende vorderingen. He', bestuur der postchecks is nochtans gehouden, overeenkomstig de wetten van 15. 16 en 17 Oktober 1945. over een be paalde postcheckrekening alle inlichtin gen te verstrekken aan de inspecteurs en de speciale controleurs, ten einde hun in staat te stellen, nasporingen te doen in zake de belastingen wegens leveringen aan de vijand, exceptionele winsten en be lasting op het kapitaal. Be-zoek van parlementairen aan straf inrichtingen. De leden van de Kamer der Volksver tegenwoordigers en van de Senaat mogen de gevangenissen en strafinrichtingen op vertoon van hun medaille bezoeken. Zij Financiële maatregelen De minister van financiën heeft in ant woord op een parlementaire vraag mede gedeeld dat uit benaderende gegevens blijkt, dat ongeveer 56.000 laattijdige aan giften van effecten onderworpen aan de financiële maatregelen van de heer Gutt. werden ingediend Aan 33.000 gevallen kon eer. bevredigend gevolg gegeven worden De overige 23 000 gevallen om vatte' er nog ongeveer 16.000. die in gun stige zin zullen kunnen afgehandeld wor den voor zover de belanghebbenden evenwel zekere voorwaarden vervullen en hun eigendom op 6 Oktober 1944 kun nen rechtvaardigen. Nieuwe aanvragen tot laattijdige verklaring kunnen niet meer in aanmerking genomen worden ten nieuw filmfestival in België 7 De Belgische Filmpers bond heeft met een grote meerderheid van stemmen een motie goedgekeurd waarbij de wens uit gesproken wordt dat de regering in 1948 een nieuw filmfestival zou helpen inrich ten Het vorige festival kostte de Staat 10 millioen frank voor het nieuwe film festival zouden, naar beraming, vier millioen frank volstaan Telling van de beteelde gronden. In het Staatsblad verschenen de onder richtingen betreffende de telling der op 15 Maart beteelde gronden, voorbereidend tot de land- en tuinbouwtelling van 15 M-i 1948. HET YPEBSCH NIEIH5 Bli 4 de werkplaatsen te wrpeteren er van overtuigd «lat de kleuren een grote in vloed uitoefenen op de geestesgesteldheid van de arbeiders en bijgevolg ook op de voortbrenging. De ondervinding heeft aangetoond dat gepaste kleurenschakeringen de werklust aanwakkeren en het gevaar voor onge vallen verminderen In Australië werden door de regering tien kleuren uitgekozen bijzonder geschikt voor de versiering van de nijverheidsondernemingen, terwijl de Verenigde Staten voorstander zijn van een standaardcode samengesteld uit ze ven kleuren. De verbetering der gezichtsvoorwaarden is een der eerste doeleinden van deze nieuwe methode maar de psychologis«die roi is niet minder belangrijkde keu ze er. de verscheidenheid van de kleuren veraangenamen het werk en begunstigen de geestesontspanning, terwijl zij het concentreren van de aandacht vergemak kelijken Tapijten geborduurd door Koningin Mary rerkocht. In de Verenigde Staten werden zes ta pijten voor stoelbekleding voor 10 000 dol lar (440.000 fr.) verkocht. Deze tapijten werden door Koningin Mary, de moeder van de Engelse Koning, geborduurd. De graantoestand in de wereld. Uit een verslag opgesteld door Britse deskundigen blijkt, dat de graantoestand in de wereld aanzienlijk is verbeterd. Het overschot van de graanvoortbrengende landen wordt thans op 37 millioen ton geraamd, terwijl het verleden jaar slechts 25.000.000 ton bedroeg. Men verwacht er zich aan. dat deze overvloedige graan oogst de prijzen op de wereldmarkt zal doen dalen. Herenkledij voor de komende eeuw. In een groot warenhuis te Chicago wor den thans modellen tentoongesteld van de herenkledij in de 21e eeuw. Deze klede Vervaardigd met de beste grondstoffen, ongeëvenaarde muziek weer gave, zijn te verkrijgen in het HERSTELLINGEN van Radio's en allerhande Elektrische Toestellen (63) mogen evenwel slechts opgeslotenen of geïnterneerden bezoeken, met toelating van het hoofdbestuur of van de bestuur der van de inrichting. Alleen de voor zitters van de Kamers mogen in gesloten briefwisseling treden met geïnterneerden, alsook de advokaten. Het weekeinde aan de kust. Tijdens het laatste weekeinde mocht de kust en vooral Blankenberge. zich op nieuw in een grote belangstelling van be zoekers uit het binnenland verheugen De radiotaks voor 1948. De Regie zet de achterblijvers nadruk kelijk aan. zich aanstonds in regel te stellen De verschuldigde taks voor het dienstjaar 1948 bedraagt 144 fr.. som die op postcheckrekening Nr 290 van Radio- Omroeptaksen dient gestort of overge schreven. De wet Lejeane. De minister van Justitie, de heer Struye. deelde mede dat de wet Lejeune. die voor ziet dat een veroordeelde na een derde der otraf tot de voorwaardelijke invrijheid stelling kan voorgesteld worden, nooit ge wijzigd werd en nog steeds van toepas sing blijft. Er dient nochtans verstaan dat het geen recht is, maar een gunst, en bijgevolg onderhevig is aan een reeks voorwaarden, waaronder de aard der fei ten. de verbetering en de reclassering, wat fataal als gevolg kan hebben dat het voorstel tot voorwaardelijke invrijheids- stclling steeds intreedt op de helft of op de tweede derde der straf. Wat een hogeschool-student aas bet land kost- Volgens een berekening op grond der begroting van het departement van Open baar Onderwijs, voor het dienstjaar 1948 zou een student aan een van de twee universiteiten Gent en Luik, aan de Staat ongeveer 30.000 fr. per studiejaar kosten STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Pee re boom plaats 27, IEPER De Grootste Kens Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. RouwTërstrrtnge* - Marktenen. (40) TISKfflOU ren zijn vervaardigd uit plastische stof zijn waterdicht en kreukvrij. Zij kunnen met een vochtig lapje gereinigd worden en er zijn knopen., veters, boorden, das sen noch zakken aan Een armband, die een uurwerk en een aansteker bevat, vervangt de zakken en het pak zal volledig zijn. wanneer het uitgerust is met een toestel dat tevens dienst doet als telefoon en radio-ontvangst apparaat. Er bestaan van dit model stads- sport- en avondpakken. doch er worden noch geen bestellingen aanvaard Amrrikaanse studenten naar Europa. Driehonderd Amerikaanse studenten en professoren zouden op 3 Juli uit de Ver enigde Staten vertrekken met bestemming naar Europa, om er een cursus van 12 weken te volgen voor de bestudering ter plaatse van het Marshall-plan. Zij zul len de voormalige slagvelden en de nijver heidsstreken bezoeken Vijfhonderd Britse kinderen naar België- Vijfhonderd Britse kinderen zullen een verlof van drie weken in België door brengen Het Belgisch comité, dat dit ver lof administreert, zal de kinderen niet al leen een kosteloos verlof van drie weken bezorgen, doch ook hun reiskosten ver goeden en bovendien aan ieder kind een trui en een paar schoenen uitreiken. De bomen uit het park Sans Soucite Potsdam naar Rusland. De 100-jarige citroenbomen en de lau rierbomen van het park Sans Souci te Potsdam', zullen naar Rusland worden overgebracht Verder wordt gemeld dat het Russisch instituut voor opzoekingen, dat thans is ondergebracht in de Kruidtuin en de Oranjerie, die Frederik II in het park van Sans Souciliet bouwen, reeds 60 van de zich daar bevindende zeldzame planten naar Rusland heeft gezonden- Tegen stadslucht'beveiligd leder. Door de Britse Vennootschap voor Wetenschappelijk Onderzoek werd zo pas een nieuw procédé gevonden, dat naar verwacht wordt zal kunnen aangewend worden om leder, dat aan de stadslucht blootgesteld is, ten minste 50 jaar langer te doen meegaan. Het leder met na me boekenleder ondergaat aldus een scheikundige behandeling, waardoor het beveiligd wordt tegen de inwerking van het zwavelzuur, afgescheiden door de zwaveldioxide, die in berookte stads- atmosfeer steeds aanwezig is. Naar verluidt gebruikt het British Mu seum, dat vroeger zijn grote boekenver zameling driemaal per eeuw opnieuw moest laten inbinden, thans uitsluitend dit scheikundig bewerkt leder. De kleuren in de werkplaatsen. In vele landen zijn de personen, die tot doel hebben de arbeidsvoorwaarden WEEK VAN 14 TOT 20 MAART 1948 NAAMDAGEN Zondag 14 Maart Judica Maandag 15 MaartLonginus Nican- der Dinsdag 16 MaartCastor. Eusihia. Heribertus Woensdag 17 Maart Gertrudis Patri- cius. Donderdag 18 Maart: Gabriël. Aurelia Cyriel. Vrijdag 19 MaartJozef. Jef. Jos Zaterdag 20 MaartJoachim Claudia. Wulframus BIZONDERE DAGEN Zondag 14 MaartPassiezondag Plech tige Communie in sommige plaatsen van het land. o. m. te Brugge Maandag 15 MaartH Longinus. pa troon der ridders. Donderdag 18 Maart H Gabriël. pa trones der brie vendragers Vrij«iag 19 MaartH Jozef patroon der timmermans en schaliedekkers Zaterdag 30 Maart Lentedag, schorsel- dag MAANSTANDEN Nieuwe Maan 10 Maart te 22 u. 15 m. Volle Maan 25 Maart te 4 u. 10 m. IN DE NATUUR. 14 MaartBloei van de primevera. 15 MaartNa deze datum was er in ons land nooit geen vorst meer van 10 v 16 MaartBloei van het maagdenkruid en het viooltje *17 25 Maart de gewone periode van de slagregens. 18 Maartde perzikboom bloeit 20 MaartVan deze datum af kan de thermometer, 's namiddags. 20 bereiken In de maand Maart komen de wantsen, muggen, vliegen, kevers te voorschijn. De hazen hebben jongen Ook de watersala manders. padden en kikvorsen komen te voorschijn De bruine kikvors legt eieren. De kievieten hebben eieren. VOLKSE WEERKUNDE. 17 MaartSint Gertrudis In sommige streken van Vlaanderen neemt men aan. dat Sint Geertrui een einde aan de win ter maakt I Op Sinte Geertruid Komt de warmte de grond uit! 21 MaartDe wind blijft zes weken zo als hij op het ogenblik van de evening was. De zuidenwind wordt ten zeerste gewaardeerd, want hij kondigt een goed jaar aan. HERDENKDAGEN. Toen we vóór veertien dagen schreven over de schone stad Oudenaarde dachten «e aan die andere stad van Oostvlaan- deren die eveneens de moeite loont be zocht te worden niet zozeer om haar kunstschatten maar wel om haar heerlijke omgevingwij bedoelen Ronse. Zoals leper en Poperinge elkaar niet goed kunnen lijden men moet zijn ge breken ook durven zeggenzo stellen het de mannen van Oudenaarde niet al te best met die van Ronse. Dat heeft al tijd dezelfde oorzaken nl. de naijver, dus een kwestie van portemonneeWie daarover meer wil vernemen die leze eens het kleine maar interessante boekje, daar over geschreven door een Ronsenaar. Va leer de Pauw het heet Zuid-Vlaande- ren roept» en 't is uitgegeven in de Sei zoenenreeks door de Nederlandse Boek handel te Antwerpen. Ronse heeft als ieder dorp of stad in ons land zijn geschiedenis, die voor de echte historicus zijn aantrekkelijkheid heeftwat we daar vooral moeten uit ont houden is dat alles wat enigszins belang rijk was. in de loop van de eeuwen ver loren gegaan is, omdat Ronse veel oor logsrumoer gekend heeft En branden In 1478 door de Gentenaren vernietigd, in 1518 een grote brand die meer dan 700 woningen in de as legt. in 1559 een nieu we brand, die drie kerken en twee kloos ters bijna totaal vernietigt, in 1566 ko men de beeldstormers wat er nog gaaf gebleven is. naar de vaantjes helpen. En zo gaat het maar steeds voort. Is het dan te verwonderen dat er te Ronse niets te zien is zoals men wel eens beweert En tochIs er te Ronse niet de St Her- meskerk. een prachtig gebouw, met een buitengewóón schoon herstelde crypte of onderaardse kerk De crypte is in de Ro maanse stijl, en zou reeds dagtekenen uit de 11e eeuw; de kerk zelf is gotisch. St Hermes wordt er vereerd iji 860 liet een Duitse keizer. Lodewijk. de relikwieën overbrengen naar Ronse. St Hermes is de heilige die de duivel overwonmen ziet in de kerk een beeld van de heilige die de duivel met een ketting met zich voort trekt Deze heilige wordt dan ook aange roepen tegen de bekoringen van de helse Satan Van daar dan ook de bescherming 14 Maart 1879Geboorte van Albert Einstein. Hij wordt algemeen als een der groot ste mathematische fysici beschouwd en heeft zich vooral als grondlegger der t relativiteitstheorieeen we reldnaam verworven. In 1921 be kwam hij de nobelprijs voor fysica Thans houdt hij zich eveneens met de atoombom bezig, en verblijft in de Verenigde Staten van Amerika 1883Overlijden van Karei Marx. 1938Kanselier Hitler houdt zijn plech tige intrede te Weenen 15 Maart 1815Afkondiging, waarbij de Hollandse Koning. Willem van Oranje, voor goed bezit van België nam. Deze vereniging van ons land met Hol land duurde tot in 1830. 1908 Groot Hertogin Adélaïde wordt tot erfelijke Groot-Hertogin van Luxem burg uitgeroepen. 16 Maart 1793 Kortrijk werd voor een eerste maal met Frankrijk verenigd 1922 De Egyptische onafhankelijkheid wordt uitgeroepen. 17 Maart Nationaal Feest in Ierland. 1783 Keizer Jozef II vaardigt het bevel uit waardoor een groot gedeelte der kloosters afgeschaft werden, en waarbij tevens verbod werd gege ven nog iemand in de kerk te be graven. 1888 Het Odéon-Théatre te Parijs wordt door 1200 Edison-lampen verlicht 18 Maart 1848 Revolutie te Berlijn. 1898t De Gelijkheidswetvan Juliaan De Vriendt wordt in tweede stem ming met 99 tegen 19 stemmen aan genomen. 19 Maart 1813Geboorte van Livingstone te Blan tyreontdekkingsreiziger in het Oosten van Afrika. 20 Maart 1792Het schavot (de guillotine) wordt te Parijs aangenomen, voor de bi zonderste terechtstellingen tegen de krankzinnigen, die in de Mid deleeuwen beschouwd werden als heb. bende omgang met de duivel. De Ronse- naars heten daarom nog altijd «zotten»" Naast de St Hermes-kerk staat de ver vallen St Maartenskerk, met haar moo~ achtkantig torentje, het is eveneens een zeer typisch gotisch gebouw. En ten slotte heeft men. dicht bij 't station de nieuwe kerk. die slechts dagtekent uit 1895 Ronse is thans een industriestad van zowat 25.000 inwoners. De stad is uiterst belangrijk op het gebied der weefnijver. heid. die sedert de Middeleeuwen reeds in deze stad bloeide. Zegt de geschied- schrijver Sanderus in zijn Flandria n. lustrataniet van Ronse dat hij ze on. middellijk plaatst achter de drie grote steden van Vlaanderen, nl. Gent, Brugge en leper. Maar vooral om zijn weergaloze om geving verdient Ronse bezocht te worden Ronse zelf ligt in een kuip. maar de om- streken zijn allemaal bergen en heuvels in de zin van onze Westvlaamse Bergen Deze allemaal gaan opsommen en be schrijven kunnen wij natuurlijk niet doen maar we willen toch de aandacht vesti gen op de Kluisberg. die de meesten on der ons kennen. Ook de omgeving van de Hootondberg. die 150 m. hoog is, verdient meer dan een gewone aandacht. Er is dan verder nog de Muziekberg, ook ongeveer zo hoog hij ligt in de richting van Louise- Marie. in het noord-oosten, een dorpje dat zijn naam kreeg naar Louise-Marie, de echtgenote van Leopold I, onze eerste koning. De ontdekker van deze heerlijke streek mogen wij hier niet onvermeld laten Omer Wattez. in leven atheneum leraar aan verschillende inrichtingen voor mid delbaar Onderwijs. Hij heeft deze prach tige streek leren kennen, en ze gedoopt onder de naam van de Vlaamse Arden nen En dat ze die naam waard zijn zult ge kunnen vaststellen, zodra ge Ronse en zijn omstreken eens bezoekt. Maar ga dan het liefst op de Zondag na Sink sen. dan kunt ge meteen de beroemde processie, de Fiertel van Ronse, bijwonen die dan geheel deze streek doortrekt, ze; uren lang. Maar daar spreken we nog wel eens over ter gelegenheid van de proces sies van Sinksen 7*1 VIATOR Nationaal Verbond der Weggevoerden OOK DE ONDERGEDOKENEN WERKWEIGERAARS I Het N V W. zet onverpoosd zijn aktie voort om het verschijnen van de toepas singsbesluiten van het statuut der werk- weigeraars en burgerlijke weerstanders te doen bespoedigen. De werkweigeraars wachten reeds van af de bevrijding opdat men zou overgaan tot hun erkenning als werkweigeraar. Hun ongeduld is dan ook gerechtvaardigd De propaganda en aktie omtrent de aanvraag om erkenning als gedeporteerde bezorgt ons ook vele brieven van werk weigeraars die uitleg vragen omtrent hun erkenning. De werkweigeraars die nooit vertrok ken. kunnen hun aanvraag om erkenning nog niet indienen. Zij moeten nog een paar maanden geduld oefenen. Het N. V. W spant zich in om hen zo vlug mogelijk in staat te stellen dit te doen. Van zo- haast de toepassingsbesluiten voor het statuut van de werkweigeraars versche nen zijn. zullen wij dit bekend maken, alpmede de nodige richtlijnen die te vol gen zijn om de erkenning te bekomen De personen die eerst gedeporteerd werden en daarna ter gelegenheid van een verlof b v. b.. onderdoken en de personen die. nadat ze eerst geweigerd hadden achteraf toch gesnapt werden, kunnen er kend worden én als werkweigeraar én als gedeporteerde. Om erkend te worden als gedeporteerde moeten zij onmiddellijk reeds een aan vraag om erkenning indienen, volgens de zelfde richtlijnen aan de andere gedepor teerden.- Om erkend te worden als werkweige raar moeten zij zoals de personen die nooit vertrokken zijn. nog een paar maand ge duld oefenen. Werkweigeraars volgt het voorbeeld van de gedeporteerden, laat U onmiddellijk inschrijven als lid van het N V. W. (Na tionaal Verbond der Weggevoerden). Te leper, Arrondissementsverbond St Jacobstraat. 28. Poperinge, bij Devos Roger, Ieperstr. 9 Geluwe, bij Jozef Flament, G. Gezelle- straat, 10 Geluveld, bij Henri Deboeuf, Ieperstr. 70 Zillebeke. Hij Blanckaert René. Statie straat. 20 PRIORITEITSRECHTEN De gedeporteerden en werkweigeraars die verlangen te genieten van prioriteitsrech ten voor openbare ambten moeten ons volgende gegevens bezorgen tot het be komen van een bewijs Naam en voornaam. Plaats en datum van geboorte Adres, gedane studies, aangevraagde plaats (nauwkeurig omschrijven). Hoedanigheidgedeporteerde of werk weigeraar. alsmede het nummer der lid- kaart van het N. V. W. Datum van wegvoering en terugkomst ip.et bewijzen, of datum van onderduiking met bewijzen. Alle aanvragen die deze gegevens nie' vl'rmelden zullen de afhandeling van hun geval bemoeilijken en vertragen Altijd 500 regenmantels in magazijn. beschikbaaCn VeSt in zuiver wol voor 500 tot 550 fr. (Slechts 100 stuk ^ane.'ie 'akens 75 en 15« fr. het paar Korte broeken voor. scholieren aan 5« fr- ^eratT^n"), 'itarbr0eken blous°^ hemden vanaf 65 fr. tot 135 fr* overals vesten, handschoenen, vanaf 35 tot 150 fr. aa^r ^sMtnritzerf116 maten' fantasie" en provisiezakken in plastiek en leder COfrnpreSSeurJï hlusapparaten, autobanden alle maten ver- liteit an pnjs verder nog honderd artikelen nieuw en van le kW*- Vooraleer iels te kopen, komt zien en overtuigt U. De ingang is vrij en zonder verbintenis. De reparaties onzer regenmantels zijn gratis- (326)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4