Eerste en Plechtige Commnnie Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat, YPER Kosmos Toerisme V r o e d v r o u w Maria BARBE GROTE KEUS VAN Missalen en andere Kerkboeken Paternosters Communiebeeldekens Geschenken ter aan de ieperse bevolking ieperse handelsfoor aanbesteding Zorgï voor uw onf-spanningsreisjes Ï2 dagen AZURENKUST. oostenrijk Landbouwers, Handelaars in sproeistoffen... Exf-ar Sandoz Apotheek - Drogerij - DELANOTE - groot b. n. b. - bal LENA GEVAERT ZON DAGDIENST STERFGEVAL bedanking remerciement ZIELMISSEN Het comiteit der Handelsfoor doet een oproep tot de bevol king van leper, opdat ze zoveel mogelijk zou vermijden de Handelsfoor te bezoeken op de twee Paasdagen, gezien de gro te toeloop van bezoekers die te verwachten is. op die dagen. We vestigen de aandacht er op dat de Handelsfoor open blijft tot de WOENSDAG NA PASEN. leper moet gedurende de Paasdagen op zijn best staan en een feestelijk uitzicht vertonen daarom gedurende de Handels foor de Vlaggen uit en des avonds algemene verlichting der uitstalramen. Iedereen werke mee tot het wellukken onzer Handelsfoor. Tentoonstellers in de Lakenhalle. Vleeshalle en Vandenpeereboomplaats Mevr. Baert. Naaimachines Singer Bonte August, Uurwerken. Optiek Beroepschool. Schoolwerken. Burgho Fernand. Radio's. Electriciteits- toe passing Cherchye-Bonte, Glas, Spiegels. Marbrite Christiaen Edmond. Radio's. Coekelbergs Valère, Moto's en onderdelen. Comyn Maurice, Banden Coulier Raphael, Bouwmaterialen. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Denys-I.ebbe Albert, Stoven Dewulf Joseph, Oliën. Vetten. Dehollander Albert, Muziekinstrumenten. Firma Dewilde en Zonen. Mekaniek. Sta len Meubelen. Demey, Auto's. Dassonville Guslaaf, Auto's. Gazelec, Gas- en electrische toestellen. Handel en Nijverheidskamer. Hnflark Fr., Rijwielen. Kosmos, Toerisme. Lenoir, Auto's. Lacante André. Radio's. Verlichting. Larante Fernand, Verwarmingstoestellen. Lcterme Clovis. Landbouwmachines. Mottrie C„ Auto's. Monkerhey-Vanneste Leon. Eternit. Bouw stoffen» Maton, Uurwerken. Brillen. C. Mylle, Meubelen. Mattan, Zonneschermen. Ligzetels. Mylle-Markey Jules, Meubelen. Meubelcentrale. Nijverheidsschool. Odenl M., Stoven, Wasmachines. Ontmijning, (Kapitein Samyn) Fauwels Jozef, Wasproducten. Koose Cyriel, Naaimachines. Rood Kruis van België. Sedeyn André, Radio's. Wasmachines. Stevens Gebroeders, Radio's, Electrische Toestellen Stevens André, Stoven. Gasvuren. Sedeyn Daniel, Auto's. Speybrouck Gerard, Boeken. Tissage l'Alpaga, Stoffen. Tant Marcel, Auto's. Valentin Firmin, Ladders. Vandaele Albert, Matrassen. Meubelen Vanmarckc Cesar, Auto-artikelen. Verdoene M., Naaimachines- Vandermeersch Gaston, Auto's. Verhaeghe Albert, Auto's. Verfaillie Leon, Pompen. Picanol, Weefautomaten. STAD YPER Bouwen van een toegang naar de Stede lijke Meisjesschool in de St Elisabethstr. Op Maandag 19 April 1948. om 3 uur 's namiddags zal in 't openbaar ten Stad- huize overgegaan worden tot de opening der inschrijvingen voor bovenvermeld werk Plan», lastenboek en meetstaat zijn ter inzage in het Bureel der Werken, alle werkdagen van 9 u. tot 12 u. De Secretaris De Burgemeester, A VERSAILLES. J. VANDERGHOTE (426) Wekelijks naar het Municipaal Thea ter van Rijsel. Prijs 55 fr. Donderdag 25 Maart: RIGOLETTO Vertrek te 18 uur. Maandag 29 MaartLE PAYS DU SOURIRE Vertrek te 14 uur. Donderdag 1 AprilLA TOSCA. Vertrek te 18 uur Reserveert tijdig uw plaatsen Wekelijks naar het A. B. C. Theater van Brussel. Prijs110 fr. Zondag 28 Maart. Zondag 4 April: FEERIE DE LA GLACÉ. Vertrek om 13 30 uur •?rUs4.875 fr. Afreis op 22 Maart. ]0 daagse Autocarreis naar forfaitaire prijs van 3.500 fr. persoon. Afreis op 26 Maart. J^agt iniichtuigen per Tel. 515 of 656 of onze burelen. Grote Markt. 26. leper. 182) BIJ DE JONGE BALIE Door de Jonge Balie van leper werd in de gehoorzaal van het Gerechtshof van leper een C^nfejentie gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zichffe hh Matton. VooEzityer der Rechtbank van Eerste Aanleg Z. E. H. Deken Verhaeghe Burgemeester Vanderghote verder tal van Magistraten, tri (Tiers, de voorzitter der Kamer van 'Notarissen en verscheidene zijner confraters, enkele burgemeesters en secretarissen van omliggende gemeen ten Na een inleidend woord door Mr Six. Voorzitter der Jonge Balie, die de spreker voorstelde, werd het woord verleend aan Mr Fernand Lefère. onder-voorzitter der Jonge Balie. In een belangwekkende voordracht han delde spreker over de Raad van State. Hij verklaarde de functie van de nieuwe staatsinrichting en gaf een overzicht van de waarborgen welke deze biedt aan de particulieren welke in een geschil met een publiek orgaan komen. Deze voordracht werd door de aan wezigen hartelijk toegejuicht. Na een slotwoord van Mr Six. werd de zitting geheven. HUISHOUDSCHOOL De reizende huishoudschool zeer goed gekend in de gemeenten onzer streek is naar leper gekomen. Het onderwijs is kosteloos, practisch en zeer nuttig. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Aan de meisjes van leper en om liggende. welke kunnen deze leergang van 12 weken bijwonen, hartelijk welkom! De lessen hernemen op 4 April om 1 u. St Jacobsstraat 24. HET BESTUUR PARADIJSVOGELS Voor een bomvolle zaal tientallen mensen stonden zelfs recht gaf de Ko ninklijke Nederlandse Schouwbprg van Antwerpen een wel geslaagde opvoering van Paradijsvogels Gaston Martens, de schepper van het -tuk. behandelde het gegeven met die sap pige humor welke ons Vlaamse volk ken merkt soms wel wat breugeliaans. maar toen steeds sprankelend van levenslust en levensblijheid. i" De hoofdpersonnages van het werk. Rietje Rans en Bolle Verbuyck werden op meesterlijke wijze getypeerd door Luc Philips er. Robert Marcel. Bijzonder eerstgenoemde verdient een bij zondei c vermelding, ornaat hij zijn rol vertolkte in de gewestspraak van Gast..n Martens. hel dialect der streek van Zul- t.s en Deinze. waar de schrijver ongetwij feld zijn stuk gelocaliseerd had. Genrainc Loosveldt. Rosa Hermans en Ketiy Vrn de Poel leverden knap werk. Ook Jenny Van Santvoort deed haar best maai bezondigde zich soms wel wat aan overdrijving, bvb in het derde bedrijf toer. ze op de sterfkamer haar hoest- en niesbui k^eeg Deze suksesvolle opvqpring gaf ons liet bewijs dal ons vólk" toch nog voor dege lijke spektakels te vinden is. Weliswaar heeft onze schouwburg thans te kampen met harde concurrentie wekelijks laten honderden mensen zich verleiden om naar het nabije Rijsel de puike operaprogiam- ma's te gaan bijwonen maar toch blijict het dat een puike voorstelling nog ten volle zaal kan lokken. Laat ons hopen dat de Koninklijke Nederlandse Schouwburg vóór het einde van dit seizoen nogmaals naar leper zou kunnen itoraen. Men moet het ijzer sme den wiir het heet is R. D. Waarom nog risico's oplopen bij de be strijding van onkruiden in graangewas sen en vlas Gebruikt de beroemde Zwit serse specialiteit het werkt zonder verbranding. Doet nu uw voorraad op. Vraagt prijzen en inlichtingen in de Tel. 139 LANGEMARK Depot der SANDOZ producten- Groothandel in sproeistoffen. (334) SLACHTHUIS VAN LEPER Dieren afgeslacht in het stedelijk slacht huis te leper, alsmede pet respectievelijk gewicht per diersoort- met betrekking tot ae week van 11 naar 17 Maart 1918 Diersoort Aantal Gewicht Stieren 6 2409 kgr. Ossen 6 1955 kgr. Vaarzen 11 3854 kgr Koeien 7 4173 kgr. Kalveren 37 2349 kgr Schapen 2 70 kgr. Varkens 149 17262 kgr Paarden 6 3115 kgr DE WEDSTRIJD VOOR SLACHTERS Onder ruime belangstelling werden Dinsdag jX in het Ieperse slachthuis de kandidaten uit de'streek geschift, die zich hadden aangemeld om als slachter de ti tel en het ereteken van Belgisch laureaat van de Arbeid te verdienen. Weinig slach ters voldeden aan de inschrijvingsvoor- waarden en slechts twee deelnemers had den zich laten inschrijven om proef te leveren van hun netheid, handigheid, vak kennis. beroepseer, enzAlleen de wed strijd voor het afslachten van runderen ging door en de altoos bereidwillige Jo seph Dumortier. vleesgrossier uit leper, had te dezer gelegenheid twee gepaste en gelijke vaarzen ter beschikking ge steld Ongeveer een zestigtal punten wa ren te verdienen en de kandidaten wer den beoordeeld over het bedwelmen en kelen, het afhuiden. het verwijderen der ingewanden, het kloven, het algemëen uitzicht van vlees en organen, terwijl de slachting maximum 1 uur mocht duren. Een regionale jury met als Voorzitter Dr. veearts Alfred Caenepeel (leper) en ver der bestaande uit de heren Grillet (Mee- nen), Cardoen L. (Geluwe). Maertens G (leper) en Vanoverbeke G. (leper) konden na uiterst nauwkeurig onderzoek slechts één verliespunt op rekening brengen van M. Desmet uit leper en zeven op het pas sief van deelnemer Soenen van het slacht huis Meenen De twee dosiers werden naar de landelijke jury. zetelend op het Ccmmissariaat Generaal der Regering overgemaakt en we betwijfelen geenszins of beide vakmannen zullen onvoorwaar delijk het diploma en het ereteken van Laureaat van de Arbeid bekomen, .terwijl slachter Maurice Desmet door de mede dingers die in de verschillende andere slachthuizen van het land getest werden, bezwaarlijk geëvenaard wordt. Proficiat. Slachthuisrat. DE ALCOHOLKWESTIE Door de Beroepsvereniging van Her, bergiers. Hotel- en Restauratiehouders van Yper en omliggende, werd Woens dag voormiddag in het lokaal Patria een persconferentie belegd. De Voorzitter, hr Willy Rootsaert, heette de aanwezigen welkom, waarna hij het woord verleende aan dhr Prosper Cou- telle. secretaris Deze zette het doel van deze persconferentie uiteen en overhan digde aan de persmannen het Verslag over de AlcoholkwestieHij verklaarde dat dit verslag op het zelfde ogenblik door een afvaardiging van de Nationale Ver eniging aan de Eerste Minister zou over handigd worden. Het^doel van de Beroepsvereniging is een nerziening der Wet Vandervelde die sedert 1919 in toepassing is en de ver koop van alcoholhoudende dranken re gelt Spreker zette de wensen uiteen van Vereniging en gaf de uitdrukkelijke verzekering dat de Beroepsvereniging zelf sommige beperkingen voorstelt. Volgende week zullen we een klein over zicht geven van dit Verslag over de Al coholkwestie. GEMEENTERAADSZITTING Dagorde van de gemeenteraadszitting van Vrijdag 19 Maart 1948 te 17 uur 1) Proces-Verbaal der zitting van 13 en 20 Februari 1948. 2) Stadskas Proces-Verbaal van on derzoek. 3) C. O. O- Verpachting van een weide- 4) C. O- O. Verkoop van bomen. 5) C. O- O- Verpachting van een woonhuis. 6) Kerkfabriek van St Niklaas Be groting 1948. 7) Stedelijke Muziekakademie Be groting 1948. 8) Stedelijk Slaehthuis Afbraak van militaire schuilplaats (oorlogsschade) goedkeuring van ontwerp en lastenboek bestek. 9) Besteniging van voetpaden (verdeeld in 3 loten) goedkeuring van ontwerp en lastenboek bestek. 10) Besteniging van voetpaden (verdeeld in 7 loten) goedkeuring van ontwerp en lastenboek bestek. 11) Yper» oorlogsmonument oprich ting van nieuwe omsluiting goedkeu ring van ontwerp en lastenboek bestek. 12) Hof omsluiting R. Colaertpiaats herstel der oorlogsschade aan het: a) metselwerkb) smeedijzer goedkeu ring van ontwerp en lastenboek be stek. 13) Zwemdok Nieuwe kabienen goedkeuring van ontwerp en lastenboek bestek. 14) Taxi- en huurautodiensten in trekking der verleende machtigingen- 15) Inrichting door N. M. der Belgische Spoorwegen van een autobusdienst tussen Yper en Roeselare advies. 16) Mededelingen. Toekomende week brengen wij U een omstandig relaas van deze zitting. ZAAL L.4PIERE IEP ER Op Zaterdag 27 Maart 1948 te 20 uur met de medewerking van de Gaity-Play ers i», uit Roubaix en de wereldberoemde zwarte stepdanser Billy King. Ingang 20 fr. Leden 10 fr. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN '.Verden ten politieburele aangegeven GEVONDENOp 15-3-1948 door Mw Danneels Paterstraat. 1. een fantasiebroek. Berust bij de vindster VERLOREN: Op 11-3-1948 door Oli vier Louis. Nieuwstraat. 22. te Roucourt (Henegouwen) op de baan Ieper-Meenen een vorenste autonummerplaat 612902. Op 13-3-1948 door Mortreu Joseph, rue du Faubourg. Comines. een zilveren ring. Door Ollevier Walter, wezenhuis leper, een rijwielplaat. nr. 470.207. Op 15-3-1948 door Mw G. Cottegnie- Mortier. Surmontstraat. 56. een verguld armbandhorloge met de letters Gerard- Anna. Goede beloning voor de vinder. Op 16-3-1948 door Moerman Maria. Ca- pucienenstraat. 42, een borstspeld in wit metaal, met steen in 't midden. Op 18-3-1948 door Bouckaert Paula. Dik- kebuschsteenweg. 216. haar eenzelvig- ►-.eidskaart. Elverdingestr. 10. IEPER Tel. 738 (100) BURGERLIJKE STAND van 9 Maart tot 15 Maart 1948 Geboorten Van Hoorne Mireille. Re- colp. 5. gehuisvest te Langemark DUerck Gilbert. Recolp. 5. van Langemark Cou- lembier Erik. Recolp. 5. Casselstraat. 4 Alleman Rony. L Torhoutstraat. 25, Ligy wijk. 51 Lesage André. Recolp. 5, Malou- laan. 38Platteau Rosa. Recolp. 5. van WijtschateGabriel Annita. Recolp. 5. Ste Godelievestraat. 12Verheerst Noël. Re colp. 5. van ElverdingeStubbe Aleidis. Recolp. 5. Frenchlaan. 32 Geeraerdt Les lie. Recolp 5, Dikkebuschsteenweg. 180 Decock Wivinne. Recolp. 5. Fochlaan. 20 Six Christiane Recolp. 5. Zaalhof. 2. Overlijdens Couture Christiane. 24 u. van Sint Jan Mouton Gustave. aardewer ker. 55 jaren, echtg Jacob Julia, van Ko men Sweetlove Augusta. 59 jaren, echtg. De Preytere Camillus. gepensionneerde. Capucienenstraat. 94Déclercq Leon, werkman. 42 jaren, echtg. Cany Alice, van MeesenBurggraeve Pharailde, rente- nierster. 74 jaren, wed- Vande Vyver Ar thur. Dikkebuschsteenweg, 56Legrand Gaspardus, 65 jaren, schilder, echtg- Bon te Alphonsina. Zaalhof. 8 Carrette Leonie. 79 jaren, echtg. Wallyn Auguste. L. Tor houtstraat. 34. Huwelijksbeloften Huyiebroeck Al- bert. handelaar, gehuisvest te Xper en Yvonne Moermans. zonder beroep, ge huisvest te AuvelaisMerlevede Louis, autogeleider, qn Debeuf Martha, huishoud ster. beiden gehuisvest te YperDeschie- tere Pierre goudsmidsgast gehuisvest te Harelbeke en Maria Deschuytter. zonder beroep, gehuisvest te Yper Tyteca God fried. bediende bij de ijzerweg. en Simon- ne Tytgat. zonder beroep, beiden gehuis vest te Yper: Notebaert Roger, elektrie- ker en Desmadryl Angèle. zonder beroep, beiden gehuisvest te YperSix André. advocaat, gehuisvest te Komen en De Cock Marie-Jeanne. Air-hostess, gehuisvest te Yper Knockaert Cyrille, bediende, ge huisvest te Vlamertinge en Degroote Su zanne. zonder beroep, gehuisvest te Yper Geldhof Robert, magazijnier en Lauwers Lucienne. zonder beroep beiden gehuis vest te Yper. Voor Uw permanenten. wend U bij Frenchlaan 15 IEPER (357) UIT DE OUDE IEPERSE DOOS Niet Palestrina. maar een Ieperling, de Vlaamse musicus Jacobus de Kerle heeft te Trente de kerkmuziek gered. In een nummer van de Collectanea Mechliniensa heeft Mgr. Van Nuffel een belangwekkend artikel laten verschijnen waarin hij de legende weerlegt als zou Palestrina de kerkmuziek hebben gered met voor het Concilie van Trente de Paus Marullus-Mis te schrijven. Het is de Vlaamse musicus. Jacobus van Kerle. kapelmeester te Augsberg. geboren te leper en overleden te Rome in 1583. die vanwege kardinaal von Waldburg de opdracht ontving «Preces Speciales» te componeren die tijdens het Concilie (dat van 1545 tot 1563 werd gehouden) zou den worden uitgevoerd als toonbeelden van zuivere kerkelijke muziek De namen van Kerleof zijn vervor mingen de Keerle zijn geen onbekende in leper en het ware wel belangwekkend na te gaan of in Ieperse registers de naam Jacobus van Kerlenog ergens kan terug gevonden worden Een aanduiding althans is dat hij naar het getuigenis van Mgr. Van Nuffel in 1583 zou gestorven zijn. En daar hij tus sen 1545 en 1563 zijn Preces Speciales componeerde (wij mogen onderstellen dat hij toen van 30 tot 40 jaar oud was) moet hij te leper geboren zijn rond 1510-1520. Wie zoekt dat eens op En nu men zo vaak op zoek is naaf- gepaste straatnamen, waarom niet eens gedacht aan de óude Ieperse ster. die er machtig toe bijgedragen heeft de litur gische polyphonie te redden Zijn alleen van dienst op Zondag 21 Maart 1948. Dokter V. Snick, Maloulaan. Apotheker Vanrobaeys, Boterstraat. Mevrouw Camille Gouwy, geboren Elisa Bollengier. zijn echtgenote Heer en Vrouw Jean-Baptiste Gouwy-Plas en kinders. Heer en Vrouw Albert Gouwy-Godderis en zoon. Heer en Vrouw Jozef Claus-Gouwy en kinders, zijn kinders en kleinkinders De familiën Gouwy en Bollengier melden met diepe droefheid-- het overlij den van Heer CAMILLE GOUWY echtgenoot van Vrouw Elisa Bollengier geboren te Woesten, op 18 Juli 1878, en godvruchtig overleden te leper, op 17 Maart 1948. voorzien van de Gerechten onzer Moeder de H Kerk. De plechtige lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Niklaas te leper, op Zaterdag 20 Maart te 9 uur- Vergadering ten sterfhuize. Capron- straat 4. om 8.30 uur. De vrienden en bekenden, die bij ver getelheid geen rouwbrief zouden ontvan gen hebben, worden verzocht dit bericht als^ dusdanig te aanzien. (425) Mijnheer en Mevrouw Lëonce Van Alleyn- nes-Masschelein Mejuffer Charlotte Van Alleynnes. Mijnheer en Mevrouw Fritz Van Alleyn- nes-Bens, kinderen en kleindochter Mijnheer en Mevrouw Albert Masschelein- Verstraete en kinderen. Mijnheer en Mevrouw Albert Colaert- Masschelein. De familiën Van Alleynnes, Masschelein. Colignon en Carton danken vrienden en kennissen om de tal rijke blijken van deelneming hun betuigd bij het afsterven van hun teergeliefde zoon broeder, neef en kozijn. Heer Paul VAN ALLEYNNES 55. de Stuersstraat. Yper. Monsieur et Maddme- Léonce Van Alïeyn- nes-Masschelein. Mademoiselle Charlotte Van Alleynnes. Monsieur et Madame Fritz Van Alleyn- nes-Bens. leurs enfants et petite-fille Monsieur et Madame Albert Masschelein- Verstraete et leurs enfants. Monsieur et Madame Albert Colaert- Masschelein, Les families Van Alleynnes, Masschelein Colignon et Carton remercient les amis et connaissances pour les marques de sympathie qui leur ont été temoignées lors du décès de leur regretté fils. frère. neveu et cousin. Monsieur Paul VAN ALLEYNNES Rue de Stuers, 55, Ypres. Zondag 21 Maart te 8.30 uur in St Maartenskathedraal, jaarmis voor Heer August ANNOOT echtg. van I rouw Alice Demazeure Slachthuisstr. 17. leper. (397) Zondag 21 Maart te 9 uur :n St Niklaaskerk. gezongen jaarmis voor Juffrouw Jeanne HANSSENS dochter van wijlen Hr. Jozef en Vr. Julia Baeyen (398) Zondag 21 Maart te 10 uur in de kerk der E. E. P. P. Capucienen. ge zongen zielmis voor Heer Gasten COMPERNOL echtg. v. Vr. Clinckemalie Madeleine. zijn overleden ouders en broeder. Capucienenstr. 110, leper. (416)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 3