Huis Christiacn SPROKKELINGEN TURCQ SPORT STOCK AMER8CAIN UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND TE Y P E R Boterstraat, 28 Telefoon 301 ALLE HERSTELLINGEN IEPER MAAKT PROPAGANDA IEPER TE BRUSSEL NOG OVER EEN TENTOONSTELLING... OVER DIEST HET GEKEND HUIS (A. TURCQ - ROETYNCK) Lening tot Wederopbouw Verwoeste Gewesten 1921 Trekking der Koloniale Loterij DE REORGANISATIE VAN HET LEGER AFSLAG! AFSLAG AFSLAG VAN 10 TOT 25 Kelder der Cinema FLORA. Grote Markt, IEPER en Rijselstraat nr 42, IEPER ALLES NIEUW GOED! Prijzen buiten konkurrentie Margarine voor dr landbouwers. Van 1 April af zal aan de landbouwers ;.e: margarinerantsoen worden, toegewe- l>r ompensaiirboos- Uit betrouwbare bron werd vernomen dal er geen sprake is van compensatie bons toe te kennen aan andere categorieën personen dan diegene, die er reeds van Beroepsziekten. Personen die de voordelen genieten van de wet in zake beroepsziekten kunnen voortaan de terugbetaling bekomen van de geneeskundige en pharmaceutische kosten, die hun toestand vereisen Deze terugbetaling zal geschieden ten belope var. de bij de schalen voor de verplichte verzekering tegen ziekte of invaliditeit voörziene bedragen. De prijs der Franse boeken Franse boeken worden in België na de devaluatie van de Franse frank verkocht tegen de maximumkoers van 33 1/3. die voorlopig is en'nog voorzien voor een ter mijn van een maand Een nieuwe her ziening van de prijzen zal eerlang in werking treden, waardoor de Franse boe ken nog goedkoper zullen worden. Burelen van de Nationale Bank gesloten. De burelen, kassen en brandkastenklui- zen der Nationale Bank van België zul len op 27 Maart gesloten blijven De win ketten van de Rijkskassier blijven als naar gewoonte open. De vestiging van beenhouwers. Het ministerieel besluit van 11 Februari 1948 betreffende de bijzondere voorwaar den voor het verlenen van vergunningen aan kleinhandelaars in vleeswaren, aan beenhouwers en aan spekslagers is er geenszins op gericht iedere nieuwe ves tiging van beenhouwers te verbieden Voornoemd besluit somt de voorwaarden op. waaraan een beenhouwerij moet vol doen Weldra alleen nog bevroren vlees. Geruchten doen de ronde dat van 12 April af het verboden zal worden, voor een periode van vier weken, nog vers vlees te verkopen, om dus de staatsstock van bevroren vlees ten dele te kunnen likwideren Boter uit Denemarken. Er werd een officiële overeenkomst met Denemarken afgesloten, dat vijftien mil- lioen kilo boter zal leveren tegen 75 fr. per kilo Kaai Antwerpen Een millioen kilo zal binnenkort aankomen, alsook een millioen kilo uit Argentinië Accijnsrechten worden verhoogd. Met ingang van 12 Maart 1948 zullen de rechten op alcoholhoudende vloei stoffen drie en een half maal meer be- drager dan in 1939 De accijnsrechten op het bier werden, in vergelijking met 1939. op een coëfficiënt 3 gebracht, bc Hoge Raad voor het Gezin. De Hoge Raad van het Gezin heeft aan ric kabinetschef van de heer Spaak, haar wensen overgemaakt aangaande de wedde- politiek. Er werd o. m. gevraagd dat de verhoging der bezoldigingen zou gepaard uaan met een gelijktijdige verhoging der gezinsvergoedingen en dat de Staat zou tussenbeide komen om aan de ontoerei kendheid der inkomsten van de werkne mers met gezin te verhelpen Belgische uitvoer aanzienlijk afgenomen. De heer minister Van Acker deelde mee dat de Belgische uitvoer, tijdens de maand Februari met ruim een milliard is afgenomen. Dit zou het gevolg zijn van te hoge prijzen. Wederopbouw van het land Volgens de jongste schattingen zou de heropbouw van het land de bagatelle van vijftig milliard frank kosten De winst in de staalnijverheid. De gewezen eerste-minister Van Acker deelde mede dat de winst in de staal nijverheid momenteel te hoog is en dient genormaliseerd te wordenzij zou thans 70a millioen frank bedragen Dc toestand van onze landbouw. Het Instituut van Statistiek geeft en kele cijfers omtrent de toestand van de Belgische landbouw op 1 Januari 1948. Dit jaar werden 226 000 ha. bezaaid me' graangewassen rogge, tarwe, gerst* tegen 252 000 ha. in 1947. De veestapel is eveneens verminderd tegenover verleden jaar. Dit wordt voldoende aangetoond door onderstaande cijfers 1947 1948 Landbouwpaarden 26^.000 251 000 Gewone paarden 43 000 37.000 Ezels en muilezels 2 960 2.699 Hoornvee (waaronder 1.652.000 1 588.000 Melkkoeien 700 000 653 000 Schapen 144.000 107.000 Varkens 776.000 648.000 Geiten 74 000 56 000 Pluimvee 5 484 000 5 641.000 Deze achteruitgang zou te wijten zijn aan verschillende oorzaken. De landbouw-1 paarden worden op de grote bedrijven langzaam vervangen door de motorisatie Het hoornvee is verminderd tengevolge van de droogte. De varkens hadden vorig jaar gebrek aan voedsel Wederoprichting van het Belgisch distri butie-comité. Het Belgisch Distributie-Comité werd weder opgericht. Het heeft tot doel oor deelkundige oplossingen voor te stellen voor de huidige moeilijkheden, zoals o. m de veralgemening der werkwijzen van de best ingerichte ondernemingen, met het oog op de verhoging van de voortbrengst. vermindering van de kostprijs der ver deling en de bevordering van groeperin gen voor de uitwisseling van bevindingen. Mejuffer Spaak verloofd. De verloving van Mej Marie Spaak, oudste dochter van onze eerste minister, werd bekend gemaaktzij zou in het hu welijk treden met heer Michaël Palliser. van het Engelse Foreign Office Hij is de zoon van admiraal schout-bij-nacht Arthur Francis Eric Palliser. die in 1940- 1941 vleugeladjudant van Koning George HI T YPER-CH MECW- Biz 4 rhten. zal worden Vertraging door oorlogsomstandigheden. Een inwoner van Klein Maldegem ont ving dezer dagen een brief, welke door zijn zoon tijdens de Meidagen 1940 ge schreven en gepost werd Naar verluidt dragen de brieven, die thans met ongeveer acht jaar vertraging besteld worden, het postmerk Amster dam». met de vermelding: «Vertraging door oorlogsomstandigheden 88.000 frank voor een sonnet. Op een veiling te Londen, werd het handschrift van «Happy in England I could be contenteen sonnet van de beroemde dichter Keats. verkocht tegen 500 pond sterling, weze ongeveer 88.000 frank. Radarsignalen door de maan weerkaatst. Australische geleerden zijn te Sidney per radar met de maan in contact getre den. Na enkele seconden werd op het scherm van het radartoestel het signaal weerkaatst, dat van de maan was afge stuurd Deze proefneming welke reeds het vorige jaar werd gedaan, toen het sig naal van de maan twee en een halve se conde op zich liet wach herhaald Een bom van Ï1 ton in de Verenigde Sta ten. Een niet geladen bom van 21 ton werd in de buurt van de iuchtvaartbasis van Muroc in Californië door een vliegende -reuzenvesting afgeworpen Deze bom de zwaarste ter wereld is meer dan acht meter lang Een plan om de Rhone bevaarbaar te ma ken. Een Zwitserse organisatie voor uitbrei ding van de binnenlandse waterwegen werkt in samenwerking met belangheb benden in Frankrijk aan een plan om de' Rhone van de Middellandse Zee tot Genève bevaarbaar te maken en Zwitser land een waardevolle uitgang naar de zee te verschaffen. De Zwitserse ingenieurs achten het plan uitvoerbaar, ondanks het feit. dat Genève meer dan 300 meter bo ven de zeespiegel ligt Duitse anti-nazi-schrijvers Een bloemlezing van tweehonderd schrijvers, die onder het Nazi-regime ver boden waren is te Berlijn op de markt gebracht De oplage bedraagt 70.000 exem plaren Men treft in die bloemlezing uit treksels aan van Thomas Mann Stefan Zweig Ernst Toller. Erich Maria Remar que en Emil Ludwig. Koningin Wilhelmina moet wederom en kele weken rust houden. Wegens gezondheidsredenen zal de 67- jarige Koningin Wilhelmina der Neder landen genoodzaakt zijn enige weken rust te nemen. Er bestaat geen reden tot be zorgdheid over de toestand van de Ne derlandse vorstin. Onthulling van een standbeeld van Pre sident Roosevelt te Londen. Op Grosvenor Square te Londen zal op 12 April een standbeeld onthuld worden van president Roosevelt, het werk van beeldhouwer Sir William Reid Dick. De plechtigheid zal o. m. bijgewoond worden door Mevr Roosevelt, in aanwezigheid van Koning George VI en Koningin Eli zabeth. De koning van Zweden naar Nice. Koning Gustaaf van Zweden heeft Ko penhagen per trein verlaten, met bestem ming naar Nice De koning zal aldaar zijn gewone voorjaarsvacantie doorbrengen Koning Michaël van Roemenië in Amerika De gewezen koning Michaël van Roe menië. is in de Verenigde Staten aange komen. Op het zonnedek van het schip «Queen Elizabeth» hield hij een pers-con ferentie met 150 journalisten en fotogra fen Hij deelde mede dat alleen een oor log zijn land nog uit de greep van het Communisme kan bevrijden, en dat zijn troonafstand gedwongen en diensvolgens ongeldig Is. o (133) leper maakt propaganda, waarover wij ons in hoge mate verheugen Deze pro paganda slaat niet alleen op het zuiver toeristische element maar ook op het eco nomische. nl. bijvoorbeeld op de Handels foor. Zeer goed. Wij hadden de gelegenheid het blad te zien waarin deze propaganda verscheen een onooglijk blaadje bijna uitsluitend met advertenties gevuld en enkele arti keltjes die niemand interesseren. Dat blaadje kost daarbij 50 fr tot in Sep tember Welke toerist koopt dat. als hij in d. gelegenheid is. prachtige vouwbla den gratis te ontvangen Over leper wordt afgedrukt een p-,v pec'u? uitgegeven vóór de oorlog maakt er nog propaganda voor het seum van de Ieperse Uitsprong (uit lepe. vertrokken in 1939-40) en voor het u» ceurr, van het Beifort en het beznci, VCl wunnw. ilCl seum van het Belfort en het bezoek het Belfort! Was er dan te leper ?etT men. meer die deze tekst eerst kon he-" iojen. vooraleer hii in de handen iezen. vooraleer hij in de handen gestotr weva van de uitgever van dat blaadje Voegen wij hier eerlijkheidshalve bij dat het blad een artikel over het Katte! feest afdrukte in een van zijn vroegere nummers. Wij bezochten verleden week de toe- i istischc tentoonstelling Kent U Bel gië 7die te Brussel gehouden wordt in cie Belliardstraat 58. en nog open blijft tot 21 Maart Deze expositie werd inge richt ooor het Commissariaat-Generaal toer Toerisme in samenwerking met het Commissariaat voor Arbeidsaangelegen- heden Het is een mooie tentoonstelling met kaarten, schilderijen, foto's, toonkas- ten met producten der kunsten en ambach ten Een zeer degelijke tentoonstelling, maar in een te beperkte ruimte 's Na middags worden films over België afge rold. Hoe is Iepjer en het Westland hier ver tegenwoordigd Wij begrijpen volledig dat het hier enkel te doen is om een syn- these aan te bieden van wat er in Bei. gié te zien is. maar als Ieperling moe; het ons toch van het hart. dat wij er geer voldoening hebben gevoeld. Inderdaad buiten de kaarten waarop leper vermeid staat als kunststad was er niets te Zjer. van ons gewest. En Westvlaanderen wa in zijn geheel buiten Brugge en zijn kantindustrie zeer povertjes bedeeld Wij zijn de mening toegedaan dat e: voor de vertegenwoordigers van onze ver eniging voor vreemdelingenverkeer nog hee! wat werk op de winkel is om lepe; en zijn omstreken te leren kennen in on> iand Ir de lokalen van de Toeristische Fe deratie van de Provincie Brabant, Lom* baardstraat te Brussel, eindigde zo pas een tentoonstelling van schilders die hun bestr werk gewijd hadden aan het Bra bantse landschap Nu kondigt deze federatie een tentoon stelling aan over Diestzij zal intussen reeds geopend zijn en blijft te bezoeken tot 27 Maart e. k. Naar het schijnt zullen aldus de voor naamste verenigingen voor vreemdelin genverkeer van de provincie Brabant hun beurt krijgen Het is een uitstekend idee Meenensteenweg, *19, IEPER biedt U tegen de LAAGSTE PRIJZEN, grote keus van Kinderbedden, stoelen, wippers, kinderwagens en poussetten naar het laatste model, (plooi- en bakwagen te zamen). INGANG VRIJ. KOSTELOZE THUISBESTELLING. KOMT ZIEN. OORDEELT ZELF. Internationaal toezicht op de publiciteit. Door het comité voor publiciteit van de Internationale Kamer van Koophandel, werd tijdens een te Parijs gehouden ver gadering. het «Wetboek van Internationale Loyale Praktijken» aangenomen. Voor noemd wetboek wil de gebeurlijke mis bruiken in zake publiciteit op het in ternationaal plan voorkomen en bij de adverteerders het verantwoordelijkheids gevoel tegenpver het publiek ontwikkelen. Te dien einde bevat het een zeker aantal voorschriften, waardoor de gevallen van een oneerlijke publiciteit kunnen bepaald worden. De ziekte der lucifersdoosjes. De reeks kwalen in Duitsland gebracht door de oorlog en zijn gevolgen, is zopas aangevuld met de ziekte der lucifersdoos jes. Het gaat hier niet om een phobie of een manie, maar om een huidziekte, die in Rijnland-Westfalen is vastgesteld. Het strijkvlak van de lucifersdoosjes is be dekt met een scheikundige oplossing, waarvan het contact een huidontsteking teweegbrengt. Zulks geschiedt zelfs dwars door de klederen, althans volgens de vast stelling van rokers, die hun lucifersdoos je in hun broekzak dragen. Oude klassen van het Russisch leger wor den gedemobiliseerd. De oude klassen van het Russisch leger zullen tegen het einde van de maand Maart gedemobiliseerd zijn. Ingevolge deze maatregel zullen slechts de lichtingen 1926 en 1927 onder de wapens blijven. Strijd tegen het Communisme in Enge land- In Engeland zou het plan overwogen worden om alle communisten uit de be stuursposten te ontslagenaldus zou in de toekomst geen enkel lid der Commu nistische partij nog een staatsbetrekking kunnen bekleden. Stijgend tekort op de handelsbalans in Brazilië. Tijdens zijn openingstoespraak in het Braziliaans parlement heeft generaal En rico Dutra. de president van Brazilië, be kend gemaakt dat het deficiet van de han delsbalans voor 1947 zeker 1.609 878.000 cruzeiro bedraagt. De toestand in het land verzwakt van jaar tot jaar, zo voegde hij er aan toe. en wij moeten dergelijke achteruitgang beslist tegengaan Hij stel de éen reeks maatregelen voor om de pro ductie op te voeren, onder meer een pro gramma tot mechanisatie van de land bouw en tot uitbreiding van de graan- teelt. (379) TREKKING VAN 13 MAART 1948 Het lot van één millioen frank werd toegekend aan de obligatie reeks 3208. nr 823 EEN LOT VAN EEN MILLIOEN FR. Trekking van 15 Maart. Maandag had de 204e trekking plaats van de lening van de Verwoeste Gewes ten 1921. Is betaalbaar met één millioen frank reeks 128341 nr 18. De andere nummers van de reeks zijn betaalbaar met 250 fr. elk. De trekking van de vierde schijf 1948 der Koloniale Loterij, zal in het openbaar plaats hebben, op Zaterdag 20 Maart 1948. in het Wintervelodrome te Gent en wi.i drukken de wens uit dat iets der gelijks zou tot stand komen te Brugge of aan de kust Pasen (alhoewel het al te laat is hiervoor) en Sinksen zijn uitste kende data om de aandacht te trekker op enkele plaatsen in onze provincie, me; de bedoeling ze in de loop van de Zomer te doen bezoeken. Graag zouden wij nog in deze kroniei een woordje zeggen over het mooie Dies', maar dan wordt het weer te lang en we behcuder. dat voor een volgende gelegen- heid. VIATOR Naar verluidt zal het verslag van de gemengde militaire commissie, die de her vorming van ons leger bestudeerde, door luitenant-kolonel de Fraiteur, minister van Landsverdediging weldra aan de regering worden voorgelegd Het leger van morgen zal éen heel an dere structuur hebben dan het huidige Het aantal manschappen zou ingekrompen worden, maar dat zou gecompenseerd worden door een verbetering van de hoe danigheid Een leger van 600 000 man. zo als wij er een hadden bij het begin var. de jongste oorlog, belemmert de bewe gingsvrijheid in de moderne oorlog en be rokkent bovendien economische moeilijk heden. vermits het de jonge mannen zijn welke het eerst in massa opgeroepen worden. Het ingenomen standpunt is dat bi; een eventuele nieuwe oorlog, de natie ui haar totaliteit moet kunnen ingezet wor den. Hiermee wordt niet bedoeld dat ie dereen de wapens moet opnemen maar de mobilisatie zou in dit opzicht totaal zijn. zodat de belangrijke knooppunten der economie en der bevoorrading verzekerd worden. Het leger zelf zou dus niet meer zijn dan een stuk op een schaakbord maar een gemotoriseerd, goed uitgerus stuk dan. De uitgaven voor de lands verdediging zouden nog belangrijk zijn maar die voor het eigenlijke «leger» zou den aanzienlijk kunnen ingekrompen wor den Inderdaad zijn militaire deskundigen de mening toegedaan, dat het leger op oorlogsvoet alleen nog 150 000 man z°u moeten bedragen. k Altijd 500 regenmantels in magazijn. Een fantasiebroek en vest in zuiver wol voor 500 tot 550 fr. (Slecht® 100 stuk beschikbaar). Fianelle lakens >5 en 150 fr. het paar- Korte broeken voor scholieren aan 50 fr- Canadiennen en fantasiebroeken, blousons, hemden vanaf 65 fr. tot 135 {T- overals vesten, handschoenen, vanaf 35 tot 150 fr. A -jrkschoenen alle maten, fantasie- en provisiezakken in plastiek en leder aan spotprijzen, compresseurs. blusapparaten, autobanden alle maten ver kocht onder de tarifprijs, verder nog honderd artikelen nieuw en van le kwa liteit ooraleer iets te kopen, komt zien overtuigt IJ. De ingang is vrij en zonder verbintenis. De reparaties onzer regenmantels zijn grut» <326'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4