FILMWERELD Arabische Nachten in indië ATHLETIEK UIT DE PROGRAMMA'S Filmnieuwsjes leper Basket-Ballclub werd officieel aan- ges oten bij de Belgische Bond Haar aan- siuitingsliist teide een vijftiental leden Verschillende kwesties drongen zich naar voren- in de schoot van de pas-ont loken club. Regelmatige verplaatsingen onderhou den van terrein en materiaal, tal van on voorziene onkosten verplichtingen jegens de Bond en rond de scheidsrechters. Dit waren al moeilijkheden en formaliteiten die niet zonder een offer, de weg ruim den voor een wilskrachtige jeugd. Ook tegenslagen kwamen onvermijdelijk de eerste vruchten van de jonge vereni ging betasten De zwaksten onzer broe ders schrikkelden al eens een vervelende oefening of lieten door afwezigheid hun makkers radeloos in de steek voor een te ondernemen verplaatsing. Last in de terrein kwestie deed zich ook een tijdlang gevoelen, en nogmaals werd volharding in de nood. de zegevierende leuze van die enkelen. Wij staan aan de ingang van de poort die ons de weg naar Eerste Afdeling wijst Wij betuigen onze sportieve dank aan diegenen die hulp en materiaal ten dien ste hebben gesteld voor het oprichten van dit nieuwe sportmonument in onze stad dat er na twee jaar een van eerste klasse ge orden is in de Belgische sportgeschie denis Wij richten ons tot het bestuur van de Ieperse Basketclub dat met hart en ziel in de branding stond, en steeds de mooiste oplossing veil had en heeft voor de bloei van deze toekomstsport Samen met de spelers zullen zij niet verpozen en de hand leggen waar- het moet tot heil van net Mens sa na in cor- pore sanos. en in echt-sportieve band allen hand in hand staan, vastberaden en zonder vrees voor de ^oekomst- Gij allen. Ieperlingen. kende ternauwer nood die opgang en dit bestaan De bes ten onder U zagen reeds de goede en minder goede prestaties van de jonge club. doch allen zonder het hoe of het waarom te weten, gingt ge er prat op. dat er een sportvereniging was in uw stad die de weg gevonden had. waarover gij destijds in sportieve nachten droomde Mocht gij u thans allen beijveren om de Basket-Ba 11 te leren kennen door uw aanwezigheid in de Hallen of op het Es planadeplein. en tevens bewijzen dat gij een goed oog hebt voor elke gezonde sport. JACSTON. HET VPEKSCH NIEUWS» BU. 8 Prachtige prestatie van V. Hellem Zaterdag 11- gingen te Brussel de cross kampioenschappen door voor alle catego rieën. Van de Ieperse Athletiekclub was slechts één athleet aan de start, namelijk Valeer HeUem. In de categorie der seniors. A en B te zamen In de vooruitzichten die een paar dagen voor de wedstrijd, ongeveer in alle dag bladen verschenen, konden we met ge noegen vaststellen dat Valeer vermeld stond bij het pui(j der athleten die zich bijzonder zouden onderscheiden. En Valeer heeft dat ruimschoots bewe zen. want op een ongewoon zware omloop, waar het kruim van de Belgische Athle- tiek aanwezig was. heeft hij een prachti ge 23e plaats veroverd. Tevens moeten wij onderlijnen dat hij veruit als eerste Westvlaming over de eindmeet ging. daar zelfs de kampioen van Westvlaanderen. Delrue. zich slechts als 43e klasseerde. Flink zo. Valeer, de Ieperse Athletiek club is fier op u TNEMA FLORA HET KADETTEN-ESKADER net Veronica Lake. Ray Milland. Brian Jonlevv. William Holden en Wayne Morris Gedurende een oefeningsvlucht boven Los Angeles valt een vliegende vesting e pletter In de puinen wordt het lijk /an een jonge vrouw gevonden Jeff, de jiloot. komt voor het militair gerecht, vordt beschuldigd de bevelen van Kpt. lunter niet nageleefd te hebben. Kpt. lunter echter vraagt de vrijstelling. Dc film geeft ons terugblikken van Ran- iolph Field, opleidingskamp voor piloten. vaar drie vrienden het vliegen aan het •anleren zijn. Jeff Young, jonge snob. Al .udlow. de werktuigkundige, en Tom, ge- schuld van Sally, de loopbaan van Jeff in gevaar wordt gebracht, trouwt Ludlow met haar. Jeff is ondertussen piloot van een vlie gende vesting gewordenhij ontmoet te March Field Kpt Hunter, die bevelheb ber is van het reuzenvliegtuig. dat de zelfde avond zal deelnemen aan de schijn- aanval op Los Angeles. Zij hebben daar bij. als aangename verrassing. Ludlow als werktuigkundige, die terug in het vlieg- wezen is gekomen. Kort voor het vertrek, komt Sally, radeloos van schrik. Al op zoeken in de loods. Zij smeekt hem haar te verbergen, daar zij door de politie voor moord wordt opgezocht. Al stuurt ze weg Ze verbergt zich heimelijk in het vliegtuig, en gedurende de vlucht M0Ê veaen voetbalkampioen De onderrich ter is Kpt. Hunter. Jeff wordt verliefd op de journaliste 'aroline Hun geluk wordt hard op de roef gesteld door de aantrekkelijke Sally /auhn. zangeres in een nachtclub en 'aarmede Jeff een tijdje erg geflirt heeft it die uit ondervinding, de slechte in- loed van de' avonturierster kent. dwingt aar Jeff gerust te laten... Enkele tijd adien. krijgen de drie vliegeniers hun revet van piloot en worden naar Kelly ield gestuurd Tom wordt gedood, wan eer zijn vliegtuig op de grond te pletter alt. Al Ludlow, als eskaderchef verant- ■oordelijk gesteld voor het ongeval, wordt fgedankt. Om te vermijden, dat door de steekt zij een toorts aan Kpt. Hunter tracht de toorts weg te werpen, verliest het evenwicht en wordt door Al van een dodelijke val gered door zich aan zijn valscherm vast te klampen. Jeff, op groot gevaar af. kon dicht bij hen neerdalen en. spijts de bevelen van Kpt. Hunter, tracht hij terug op te stij gen maar zijn vliegtuig valt te pletter. Sally vindt er de dood Na het verhaal aanhoord te hebben, wordt Jeff door de krijgsraad vrijgesproken en gaat eindelijk zijn geliefde Caroline terugvinden. Dank aan Kpt. Hunter, wordt Ludlow terug op genomen in het pilotencorps van het Ame rikaanse leger. INEMA OUD IEPER: DE ONZICHTBARE VROUW net Virginia Bruce, John Barrymore, John Howard en Charles Rugrgles. De schatrijke Dick Russell kan niet ,nger krediet verlenen aan professor ibbs. een buitensporig geleerde, die een /podermische oplossing, dus een oplos- ng die op de huid inwerkt, gevonden ;eft en die ook een toestel daartoe ge luwd heeft. Worden die twee dingen men aangewend, dan kan om het even. ie er onzichtbaar door gemaakt wor- ;n. Kitty Carroll, mannequin bij Crowley, il zich wreken op haar al te bazerige erkgever Zij gaat in op een uitnodiging in de professor, die op zoek is naar een. •oefkonijn. En de proefneming van Dr. ibbs slaagt volkomen, zodat hij Dicb rpücht zich rekenschap van de verkre- ■n uitslagen te komen geven. Maar de onzichtbare Kitty is verdwe- ■n. Ze is er uitgemuisd om haar wraak koelen en Growley door allerlei pla- •rijtjes te duivelen En Dick, die alleen aar Kitty's afwezigheid kan vaststellen. er meer dan ooit van overtuigd, dat -ofessor Gibbs slechts een gek is en ver- ekt voor enige dagen naar het gebergte, aar hij een chalet bezit. Wanneer Kitty weer opduikt, trekt ibbs met haar op zijn beurt naar het irghuisje van Dick en'deze moet ten- jtte wel toegeven, dat de geleerde in jn proefnemingen geslaagd is. Kitty's litensporigheden geven evenwel aanlei- ng tot aanhoudend getwist tussen haar Dick, zodat George, de dienstknecht, bijna het hoofd bij verliest Om zich onzichtbaar te maken, is Kitty rplicht zich helemaal uit te kleden, en doet zij op zekere dag zo n zware rkoudheid op. dat zij stevige grogs ne en moet om er weer bovenop te komen aar dan doet zich iets onvoorziens voor tty is niet in staat haar zichtbare ge- ante aan te nemen zolang de alcohol in haar nawerkt. Gibbs en Dick zijn de kluts kwijt en begeven zich in allerijl naar het labora torium, waar zij tot de vaststelling komen, dat het toestel gestolen werd door hand langers van Blackie Cole, een gangster, die zich in Mexico schuil houdt, maar incognito, of liever onzichtbaar, naar de Verenigde Staten wenst terug te keren. De dieven vergaten evenwel de hypo- dermische oplossing mee te nemen, zon der dewelke het toestel zonder uitwer king blijft. Blackie vaardigt dan maar opnieuw zijn mannen naar de Verenigde Staten af om voor hem de professor te kid nappen. die intussen het middel gevonden heeft om de uitwerking van de alcohol cp Kitty's gestel te keer te gaan. Het meisje wordt opnieuw zichtbaar De professor en Kitty worden ontvoerd en bij Blackie gebracht. Maar het meisje weet een hoeveelheid alcohol te bemach tigen en... wordt andermaal onzichtbaar Zij slaagt er in de misdadigers te over meesteren net op het ogenblik, dat Dick ter plaatse verschijnt om een redding te... mimeren. Iets wat trouwens volkomen overbodig was. maar dat dan toch Kitty er van overtuigt dat Dick... een held is. CINEMA OUD IEPER: VADERTJE GOEDZAK met Xoël-Noël. Mijnheer Martin is makelaar in verze keringen in een kleine Franse stad. Hij is een rustige zestigjarige welke door zijn menigvuldige vrienden bijgenaamd wordt Vadertje Goedzak Hij leeft temidden van zijn vrouw en zijn kinderen. Monique en Pierre. De vrouw, brave huishoudster die zich slechts bezighoudt met haar huishoude lijke zorgen zal van hem zeggen in het begin van de film c Hij wordt oud. mijn arme man... zijn partijtje smousjas met zijn vrienden in de herberg of zijn pan toffels bij de haardhoek zijn hem vol doende Het actuele oorlogsgebeuren en de Duit se bezetting lokken dikwijls meningsver schillen uit tussen Martin en zijn jonge zoon. vurige jongeling van 16 jaar. die aan zijn vader openlijk zijn laksheid én zijn onderwerping in de nederlaag ver wijt. In waarheid, en bulten de weet van iedereen, is Martin de leider der weer- standsgroëperingen van de ganse streek, want 's nachts, en niemand kan het beter weten dan hij. plaatst hij bommen waar van de ontploffing door de ganse stad gehoord wordt, bij het krieken van de morgen Enkel zijn dochter Monique, snugger meisje van 20 jaar. zal bij stukken en brokken vernemen welke de verdoken en moedige aktiviteit is van haar vader. De zoon, minder doorzichtig, die zich niet kan neerleggen bij de schijnbare apathie van zijn vader, sluit zich aan bij de on dergrondse bewegingen. Daags voordien werd hij afgerammeld in het college door een van zijn vrienden die zijn vader als collaborateur bestempelde. In rijn af scheidsbrief zegt hij dat er toch minstens één weerstander in de familie zal zijn. Op een zekere dag. temidden van zijn gezellen, wordt hij door een samenloop van omstandigheden in tegenwoordigheid gesteld van de leider der streek, en gans verbauwereerd herkent hij in deze zijn vader. Bij de bevrijding herneemt Martin zijn plaats tussen de zijnen. Een weinig ont goocheld door het naoorlogs gebeuren wei gert hij alle eerbewijzen en stelt zich tevreden met het genoegen te weten dat hij moedvol zijn plicht heeft gedaan Frank Churchill, die de onvergetelijke muziek van Sneeuwwitje maakte, heeft zes verrukkelijke romancen gecomponeerd voor de nieuwe kleurenfilm Dumbo. de vliegende olifant In Berlin Express met Merle Oberon en Robert Ryan, waarvan sommige tonelen te midden der puinen der Duitse hoofd stad gedraaid werden, zullen we een lie ve brunette zien het is Rosemary Murphy, de dochter van de gezant der Verenigde Staten in Duitsland. Alle kostuums uit de film Joan waar in Ingrid Bergman als vedette optreedt, werden uitgevoerd volgens tekeningen uit de beroemde Geschiedenis van Jeanne d'Arc van Boutet de Monvel. In de nieuwe film van Samuel Gold- wyn A song is born waarin de on weerstaanbare fantaisist Danny Kaye de hoofdrol speelt zullen de overweldigende muzikale variaties van Benny Goodman en zijn befaamd orkest een der voornaam ste attracties uitmaken. Ter gelegenheid van zijn verjaardag kreeg Fred Mac Murray, met Frank Si natra en Alida Valli de vedette in t The Miracle of the Bells van een onbekende een fluit ten geschenke. En sindsdien sluit de artist zich in zijn loge op om Pan's volgeling te worden Maar ver heeft hij het nog niet gebracht, beweren zijn beste vrienden. EEN SPROOKJESLAND. Indië blijft het sprookjesland bij uitstek. Velen zijn de nuchtere Europeërs. die dat land en zon volk niet kunnen begrijpen, en wel licht was het een vonnis, dat Rudyard Kiplipg uitsprak, toen hij zegde Oosten is Oosten. Westen is Westen er. zij zullen elkaar nooit verstaan Want Kipling kende Indië en hij kende het goed. Maar het uiterste Westen is Ame rika, en het loont de moeite na te gaan, hoe de bij uitstek nuchtere Yankees denken over dat onmetelij ke rijk in het Oosten, want zij. de Amerikanen, .vertellen al heel wat ongerijmdheden wanneer zij hun in drukken geven óver Europese lan den en volkeren. Wat kan het dan worden als zij het over Indië heb ben Charles Baskerville is een jonge Amerikaanse kunstschilder. Hij reis de in Brits-Indië en slaagde erin. al daar de onder-Koning te bezoeken. Bovendien werd hij nog als gast uit genodigd bij tal van regerende vor sten. Hij legde daarna zijn indrukken vast in tal van brieven, en uit deze geven wij hier nu de bijzonderste uittreksels weer. Drie mannen met naakte voeten, gehuld in een uniform van dienst knecht en een tulband op het hoofd, stonden onder de leiding van mijn eigen drager, aldus vertelt Basker ville, en daar was dan ook nog de majoordoom van het paleis. Om ne gen uur in de ochtend brachten zij mijn ontbijt bij mijn bed. Vijf man bleken daar nodig te zijn om alles op te dragen, wat ik eten zou tal rijke variëteiten van Oosterse vruch ten, verse pruimen in overvloed en room van melk. Om tien uur was ik behoorlijk aangekleed. Een auto van de staat reed voor met chauffeur en voetknecht, beiden in hun uniform met witte en rode kleur. Bij de uit gang van het paleis van de Maha- radsja moest ik het register der be zoekers tekenen. Ik had het verlangen uitgedrukt, schetsen te maken in het oude stads gedeelte, gelijk het te voren in tal van andere landen was gebeurd, maar door het feit, dat ik in de wa gen van de staat werd getranspor teerd, was ik vergezeld door een nieuwsgierige menigte, en ik kon niet schetsen. Dadelijk besloot ik er uit, dat ik een geheel andere ge dragslijn zou te volgen hebben, als ik daar werkelijk aan de arbeid wilde gaan om het leven van de inboorlin gen te bekijken en op papier of doek vast te leggen. CEREMONIE EN BELEEFDHEID. In geen ander land ter wereld wel licht wordt de hoffelijkheid zo zeer op prijs gesteld als in Brits Indië. De- dag te voren was ik met de trein in de stad aangekomen, en wij ar riveerden zo dat de uitgang van on ze trein precies tegenover de uit gang van het station lag. De politie hield het luidruchtige en nieuws gierige gepeupel op afstand, en bui ten stond een hele groep auto's ge reed met een regiment dienstknech ten om oris met overdreven erebe- toon te ontvangen. De Maharadsja was er een van de oude stempel, een strenge Indiër, en daarom wilde hij dat zijn gasten zou den verblijven in een speciaal daar toe bestemd paleis, ten einde te be letten, dat zij hinder zouden onder vinden vanwege andere standen of van verstotelingen, zoals men de ne- derigen ginder heet. Dit Paleis der Gasten is een. lieflijk gebouw, dat boven op een heuvel ligt, uitgestrek te tuinen heeft en bewaakt wordt door soldaten. Pas was ik er aangekomen, of men bracht mij een uitnodigingskaart van groot formaat, waarop de bekende gouden olifanten van Travancore stonden. Er zou dus een officieel banket plaats grijpen, en de Maha radsja zou voorzitten en dit feest zou doorgaan in een speciaal daartoe bestemd gebouw. Om 4.36 uur vertrokken wij, weer in een auto van de staat, en vier mi nuten nadien arriveerden wij al bij net paleis, waar wij thee moesten drinken en tennis speelden. Er liep een leger dienstboden rond, bewaakt door zeven ceremonie-meesters met wijnrode broek en wit-flanellen bur- noes. De theetafel was gedekt onder een paviljoen met puntdak. Na de thee speelde ik een partijtje tennis met een jonge prins, die reusachtige diamanten in zijn oren droeg. Ik ge raakte weldra verward in de q-_ leefdheidsformules. die helemaal aan de Middeleeuwen moeten herinr. - ren. x 's Avonds moest ik naar een ander banket, waar avondkledij voorge schreven w-as. maar het was er z0 warm. dat ik vreesde, dat mijn hals boord in bezwijming zou vallen. Dit gebeurde echter» niet. want in de wanden van de eetzaal waren zoveel electrische waaiers aangebracht, dat de gasten van buiten koel werden gehouden, wat niet belette dat het zweet hun langs de leden lekte op alle plaatsen, die met klederen wa ren bedekt. De gasten moesten vijf minuten voor de gestelde tijd aan komen en ook vertrekken. Soldaten eo- politie vormden een kring, een koninklijke kapel speelde een exoti sche muziek, en het talrijke en schit terende gezelschap hield zich precies alsof alle leden niet eens in hun zweet baadden. AMUSEMENT IN TRAVANCORE. Mijn vrouwelijke partner bij de feestdis was vriendelijk en voor naam. Bovendien sprak zij sierlijk Engels. Zij droeg het haar in een reusachtige wrong. blauwachtig zwart haar, donker als de vlerken van een raaf, en er stond een rood kleurig merk op haar voorhoofd ge schilderd, aan hetwelk ik haar voor treffelijke stand moest kunnen her kennen. Aan beide neusvleugels droeg zij zware diamanten, en er hing van haar neus een ring met dia manten. die voor haar mond bengel den. Natuurlijk denkt men onmid dellijk. hoe zij zich met het eten uit de slag trok. Wel, naar de wijze van de strenge Indiërs, at zij niets dan een bete broods, en zij dronk slechts één slok sodawater. Het programma der vermakelijk heden was zo ruim bezet, dat ik practisch geen gelegenheid kreeg om te Travancore te gaan schetsen, maar toch won ik er een hoop gedachten en inzichten bij. Wij kregen alle mogelijke volksdansen te zien. Ze kere avond was er een invitatie voor een prachtige dans-pantomineik werd vergezeld door een koerier van de staat en vernam dat de vorstelij ke Hoogheid aan de dames verbod had gegeven om het feest bij te wo nen. Het toneel lag binnen een ge- improviseerde zaal. waarvan de wan den gevormd waren door palmbla deren. bananenstruiken, pijn-appel- loof en allerlei planten die te voren naar een tempel waren gebracht ge worden als huldiging voor de goden. Daar werd dan de geschiedenis van Ramagana gedanst, in groteske mas kers, die de eeuwen hebben getrot seerd en teruggaan tot een oude tra ditie. Zes uren lang duurde deze danspartij. Ik was erin geslaagd, en kele schetsen te maken, zittende op een mat in de kleedkamer der dan seressen, terwijl de laatste hand aan haar toilet werd gelegd. Toen wij Travancore verlieten, voerde een auto ons naar een ander voornaam gasthuis in de nabijheid van een tempel bij Kaap Cormoran. de meest-zuidelijke punt van Indië. Toen wij er verbleven, rees de volle maan op- in een diafane hemel, 's nachts gingen wij baden in het hel dere water in de golf van Bengalen op de plaats waar de Arabische zee de Indische Oceaan ontmoet. Op zekere avond was ik te gast bij bet bal dat de onder-Koning gaf bij wijze van finale van het gezel schapsleven. alvorens hij voor een tiental dagen naar Burma vertrekt. De plechtigheid overtrof alles vat men buiten Engeland te zien kan krijgen ;n deze mederne tijd. Over een afstand van ongeveer drie kilo meter stonden de troepen opgesteld, en overal zwermden in rood-en-gcud- gevatte dienstboden rond. Uniformen en decoraties werden daar gedragen bij de vleet, maar de regerende vorsten hadden hun ju welen thuis gelaten. Sommigen droe gen klederen, die met reusachtig? edelstenen werden dichtgehouden, anderen hadden grote diamanten ;n de oren. maar er waren geen snoe ren te zien. De vorstelijke hoogheic. de Maharani van Cooch-Behar, was gehuld in een kleed, bezet met ivoor en zilver en zij droeg een diaman ten snoer. Zij bewees dat haar inter nationale faam van goddelijke schoonheid gegrond is. want er be staan ter wereld geen mooiere ogen dan deze van de vorstelijke Ariër? vrouw van Cooch-Behar. (Vervolgt'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8