Sociale Kroniek DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN A. Stevens - Vandermarhere i' STORT 72 fr. DE WIEG DER BESCHAVING BINNENLANDSE PREMIELENING 1938 LENING VAN WEDEROPBOUW Neermarkt 5 Tel. 523 Y P E R STOVEN met KOLEN TAMINES - SURDIAC - KREFFT - EFEL AMERIKAANSE MAZOUT STOVEN EVANS - QUAKER HOOFDAGENT der PRIMACAZ Drukkerij DUMORTIER GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE 1938 Bijvoegsel aan HET YPER8CH NIEUWS 10-4-48 2 OVEK DE VERSCHILLENDE SOCIALE WETTEN Alvorens aan te vangen met de praktische en meer uitge breide studie der verschillende sociale wetten, is het nodig en r.uttig voor onze lezers dat wij een algemeen overzicht ge ven van de bijzonderste wetten, en tevens aanduiden tot welk organisme de bijdrage-plichtigen zich moeten wenden om aan de wetsbepalingen te voldoen. Wij zullen hoofdzakelijk, en in de volgorde welke hieronder js aangebracht, die wetten bestuderen die een algemene be langstelling moeten genieten en die het meest van nutte zijn tevens zijn het ook die wetten die het meest aanleiding geven tot betwistingen en tot verwikkelingen op administratief ge bied. Laten wij vooraf de beide categorieën van bijdrage-plichtigen goed onderscheiden- 11 De onafhankelijke of zelfstandige arbeiders zij die wer ken voor hun eigen rekening en die geen werknemers bezit ten die onderworpen zijn aan de besluitwet van 28 Decem ber 1944 nopens de sociale zekerheid 21 De werkgevers: zij die werken voor hun eiger. reke ning en die daarenboven werknemers betrekken in hun bezig heid die onderworpen zijn aan de sociale zekerheid Het feit nu van ondergebracht te zijn in een der beide ca tegorieën zal U reeds duidelijk aantonen aan welke wetten hier aangebracht, gij ondergeschikt zijt. Beoogde Wet Personen eraan onderworpen l'ilvoerend organisme Aanmerkingen Wet van 11-4-3" die De onafhankelijke Onderlinge kas voor de Gezinsvergoedingen arbeider en de werk- Gezinsvergoedingen of uitbreidt tot de niet- gever. (1) loontrekkende arbei ders en tot de werk gevers. Onderlinge Sectie voor '1* Afhangende van de Compensatie-kas bij deivei- Gezinsvergoedingen ke de werkgever is aangesloten voor zijn loontrek- kenden. Koninklijk besluit van 24 Oogst 1946 die 'n forfaitaire bijdrage oplegt voor de seizoen arbeiders. De onafhankelijke arbeider en de werk gever. <2) Compensatie-kas voor Betreft alleen de landbouwers de veefokkers en de Gezinsvergoedingen, bij uitbaters van bosontginningen. die ten minste 5 Ha. toepassing van de wet bebouwen van 4 Oogst 1930 (2> De bijdragen worden onmiddellijk gestort bij de Compensatie-kas. terwijl de bijdragen die verschul digd zijn bij toepassing van de wet van 4 Oogst 1930. voor de loontrekkenden die onderworpen zijn aan de Maatschappelijke Zekerheid, begrepen zijn in het be drag dat wordt gestort aan de Rijksdienst voor Maat schappelijke Zekerheid (R M. Z.) en overgebracht worden naar de Compensatie-kas door dit organisme Wetsbesluit van 28 Dn-, 1944 die de R. M Z. instelt óm de bij dragen op te neme.i en te verdelen die door de werkgevers en de onafh. arbeiders wor den gestort. De werkgever R. M. Z (Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid) De bijdragen bevatten de verschillende delen voor Verzekering tegen Ziekte en Ongevallen Verzekering Werklozensteun Gezinsvergoedingen Huishoudelijke I Wederuitrusting en Betaalde Verlofdagen (alleen voor de arbeiders). Het aandeel voor Pensioen wordt ge stort onmiddellijk aan het verzekeringsorganisme. Wet van 24 Dec. 1903 Alwie loontrekken- Gemeenschappelijke over het herstel van den bezit die al of niet Verzekeringskas. de schade voortkomend onderworpen zijn aan Verzekeringsmaat van arbeidsongevallen de Maatschappelijke schappij met vaste pre Zekerheid mie. Waarborgsfonds. Het is klaar dat wij hier slechts vraagstukken daarstellen die van algemene aard zijnde bepaling waarbij het feit wordt vastgesteld of men al dan niet onderworpen is aan de wet. t t. z. of men moet bijdragen betalen, het feit van de betaling der bijdragen, enz... dat alles maakt het onderwerp uit van de volgende kronieken. Onze Sociale Raadsman zal persoonlijk antwoorden per brief aan alle aanvraag om verdere bijkomende inlichtingen voor persoonlijke en uitzonderlijke gevallen. Alle briefwisseling in verband met deze kroniek cnoet wor den geadresseerd aan D. C. K.. Niellonstraat. 21. Brussel II Er wordt slechts 25 fr. gevraagd voor consultatie-kosten, te storten aan zijn P. C. 7699 36. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). PIANO. Woensdag. 7 April 1948. DE REIS VAN DE PRINS-REGENT. Waarom reist de Prins-Regent naar de Verenigde Staten Er werd tot nu toe nog geen officiële mededeling daarover verstrekt. Aldus berusten alle antwoor den. op deze vraag, op veronderstellin gen De meest voor de hand liggende is wel dezeom ekonomische en militaire redenen Het ekonomische België verkeert in een betrekkelijk goede toestand het wist zich op bewonderenswaardige wijze van de gevolgen van de tweede wereldoorlog te herstellen Verder is België één van de zestien landen, die van het Marshall plan zullen genieten. Daarenboven mag geenszins uit het oog verloren, dat de reis plaats heeft, korte tijd nadat de Beneluxlanden Frankrijk en Engeland het Westers Pact te Brussel ondertekend heb ben. De Westerse Unie heeft echter een mi litaire ruggesteun nodig. En de Verenig de Staten, die er alle belang bij hebben, dat Europa hen niet definitief ontglipt, hebben er alle belang bij. die militaire steun aan West-Europa te verzekeren. Al dus zou het dan geenszins te verwonde ren zijn dat de heer Spaak. Eerste-Minis- ter. de Prins-Regent op zijn reis verge zelde In de grote Europese bladen wordt zelfs de nadruk er op gelegd dat de heer Spaak aldus de eerste ondertekenaar van het Westers Pact is, die de Verenigde Staten na de ondertekening bezoekt. De heer Spaak zou van zijn verblijf in de Verenigde Staten gebruik maken om tarief- en kredietkwesties te bespreken. Minister De Groote van zijn kant zou een bezoek brengen aan de pletterijen te Pittsburg en zou ook in de gelegenheid werden gesteld, zich rekenschap te geven van de moderne uitrusting van de Ame rikaanse kolenmijnen. Volledigheidshalve dient nog het feit onderstreept, dat de heer Spaak thans te Washington verklaarde dat het niet waar is. dat hij naar Amerika reisdeom er militaire kwesties te bespreken. De on dervinding leerde echter, dat alle verkla ringen van ministers en regeringen niet steeds geloofd mogen worden, dat er in veel. gevallen beroep op het gezond ver stand moet gedaan worden, om sommige kwesties te begrijpen. DE KIEM VOOR ANTI-VADERLANDSE t"»oc.r«j*LNGtN LEEKT Enkele weken geleden zijn we stilzwij gend het feit voorbijgegaan, dat zich te Gent voordeed jongeren, betoogden zon der toelating met trom en leeuwenvlag, gevolgd door een paar honderd ouderen van jaren, hun anti-Belgischegevoe lens Nü echter ook Antwerpen door een scnaar rumoerige jongeren, die het Na tionaal Lied en de Belgische vlag uit jouwden, werd beroerd, menen we het onze plicht daareven bij stil te staan Inderdaad, meer en meer wordt er be- statigd dat er weer een kiem opleeft. Sroeit. vastere vorm krijgt, die het gevaar voor anti-vaderlandse groeperingen mee brengt. Het jongste feit mag geenszins gemini maliseerd worden Met Pasen werd er door de katholieke Vlaamse Landsbond te Antwerpen een kongres der Vlaamse jongeren belegd. Welnu door sommige kongressisten werd op die vergadering niet alleen een verbitterde, doch ook een opruiende taal gesproken, zodat volks vertegenwoordiger L. Kiebooms. hoofd opsteller van De Gazet van Antwerpen die gedurende vier jaar in de Duitse concentratiekampen wegens zijn verzet tegen de bezetter werd opgesloten, pro test moest aantekenen. Doch dit protest kon alleen de opwinding verhevigenhet verhoog werd op een moment door tegen sprekers ingenomen, zodat het nodig bleek langs de mikro de zaal tot bedaren aan te sporen. Te vergeefsToen het Natio naal Lied werd aangeheven ontstond een nog groter tumult en gefluit. En ook de Nationale vlag werd uitgejouwd We wensen ons van alle kbmmentaar te onthouden WEDERAANPASSING EN -OPNEMING VAN ONWAABDIGEN IN DE MAATSCHAPPIJ. In Het Laatste Nieuwslezen we o. m. het volgendeThans hebben meer dan drie jaar na de bevrijding, reeds een groot aantal veroordeelden wegens klei nere feiten, hun straf uitgeboet, zodat ze werden in vrijheid gesteld. Met deze in vrijheidstelling rijst echter het netelige en dringende vraagstuk van hun weder aanpassing en -opneming in de maat schappij. Het past niet zich daartegen afkerig of zelfs onverschillig te betonen. Men zou inderdaad een slechte dienst be wijzen aan het land. indien men de we deropneming in de maatschappij wilde beletten van degenen, die hun dwalingen volledig erkennen en werkelijk betreuren Het belang van het land vergt, dat er geen klassen van uitgestotenen gevormd worden, zodat de zwakkelingen onder hen later opnieuw zouden kunnen te vinden zijn voor de een of andere staatsvijandige beweging. Daarin wordt trouwens voor zien door de wet. En verder lezen we in hetzelfde blad Zoals de heer Hanssens, raadsheer bij het Hof van Beroep, die zich bizonder aan de wederopvoeding gelegen laat, deed opmerken, zou het verkeerd zijn, van wege de werkgevers, stelselmatig te wei geren kinderen van veroordeelden het zij als bedienden, hetzij als werkman aan te werven. Er bestaat inderdaad geen c:ike.e reden opdat deze ainae.-tn z_u- den boeten voor een misdrijf, dat ze zelf niet gepleegd hebben. TIJL mm op postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt «Het Yperseh Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1948. Voor zo ver wij in het verleden een blik kunnen werpen en aan de hand van vertrouwbare gegevens staat het vast, dat de beschaving uit het Oosten is gekomen en dat zii de kringloop van de zon heeft gevolgd. Eigenaardig is het. dat wij spreken van China en. in verbinding met een andere nationaliteit van sino bij voorbeeld van de Sino-Japanse oorlog. China is niet de oude benaming. Men had het in de Oud heid over Katai. De wortel «sino». waar van dan wellicht China is afgeleid ge worden. komt eigenlijk van het Griekse Sinai Dit woord werd gebruikt dooi de beroemde aardrijkskundige der Oud heid. Ptolemaus. wanneer hij het had over: «het volk in het Oosten»... Of hij echter hiermede het volk in het Verre Oosten bedoeld heeft, is de vraag. Er zijn nu aanduidingen genoeg, die er op wijzen dat het oud-Chinese volk alreeds een hoge graad van beschaving heeft gekend. Geen beter bewijs dan het feit. dat zij alreeds papier gebruikten om er hun gedachten aan toe te vertrouwen en deze aldus te verspreiden. Schrijven zal wel. zoals zoveel andere dingen, even oud zijn als de wereld zelf. In de duisternis van de spelonken' heb ben de primitieve holbewoners zeker al de pen gevoerd, zij het dan in de vorm van grove stift, een stenen stift natuur lijk. en met dp punt hebben die eerste mensentekenen gegrift op de rotsmu ren hunner woning. Op onze dagen nog ontdekt men geregeld dergelijke oeroude graffiti. Gedurende het bronzen tijdperk moest de stenen stift de plaats ruimen voor de ijzeren penDertig eeuwen geleden gebruikten de schrijvers in het oude Egypte een ijzeren stift om daar mede te schrijven op zachte kalkplaten of op was. In China werd echter de inkt uitgevon den. Nadien werden penselen met men senhaar gemaakt, en de Chinezen von den dan de methode om hun letters te schilderen, dewelke heden ten dage al daar nog steeds in gebruik is gebleven .bij de massa. Toen dan de aanmaak van papier mogelijk was geworden, kon men de kostbare wijze van schrijven op per kament (kalfsvel) vervangen en men ge bruikte het product, dat door de papy- rusplant werd geleverd, maar men moest op zgc.v .^aüii iijiar c».n w i'- schrijfinstrument. Kwamen die eveneens uit China Wij weten het niet. Wij kun nen het enkel vermoeden Het oude Egyp te. Armenië en Perzië gebruikten in oer oude tijden een ganzepen. die zeker de oorsprong van onze moderne, metalen pen is geweest. Zeker is het dus. dat de wieg der be schaving in het Oosten heeft gestaan en dat de cultuur tot ons werd gebracht langs de weg van pen en papier. De ganze- en zwanepenneft werden door 'metalen pennen vervangen omdat zij al te vlug versleten waren. Het duurde ech ter nog tot de tweede helft van de acht tiende eeuw alvorens men er in slaagde een degelijke metalen pen te maken, die even goede dienst deed als de ganzepen Woensdag 7 April 1948. DE INCIDENTEN TE BERLLJN. Hebt ge 't al gehoord "t Spant er in Berlijn zulle! Als het er niet ver betert. zullen de poppen aan het dansen gaan en zitten we met een derde we reldoorlog geplakt Dat wa% bet refrein dat de melk- en groenteboer de jongste dagen op hun tournee van ieder klant te horen kre gen. De mensen hadden wat over inci denten te Berlijn in hun gazette gelezen, ze hadden ook één en ander er over in de radio vernomen en daarop was de verbeelding gaan werken, en... oef. 't was zo late. de oorlog stónd weer al een keer voor de deur Wat is daar nu allemaal van aan Bekijken we de zaak eens zo nuchter mogelijk. Berlijn is algeheel door de Rus sische zone ingesloten, maar de Duitse hoofdstad zelf werd door de vier geallieer de overwinnaars in vier stroken ver deeld een Russische, een Britse, een Ame rikaanse en een Franse. Tot nu toe had den én de Amerikanen, én de Engelsen én de Fransen van uit eigen zone vrije toegang tot hun Berlijnse strook Maar het kan verkeren, en nu hebben de Rus sen opééns besloten, dat alwie htm zone wil doorreizen, om in Berlijn terecht te komen aan een Russisch onderzoek bloot staat Het Russisch gedacht werd tot da den omgezet, en de Russen probeerden dus de Engelse treinen, die door de Rus sische zone anders is er geen weg de Engelse strook in Berlijn wilden bereiken, te doorzoeken. Doch daarop kwam een Engels protest. En ook de Amerikanen lieten zich dergelijk Russisch onderzoek niet welgevallen. Vandaar tegenmaatre gelen én van de Engelsen én van de Amerikanen. Ze verzetten zich hardnek- nig tegen deze kontrole, zouden hun trei nen zonodig met bombardementsvliegtui gen laten vergezellen en ook met aanval- jagersEn als de Russen dan nog aan hun militaire treinen een hand durfden uitsteken, dan zouden ze beginnen bom barderen! De Russen moesten eens voor goed begrijpen dat ze nog geen baas wa ren over de Engelse en Amerikaanse sol daten En... er is nog geen definitieve oplossing voor dat tiieuw gestelde pro bleem gevonden. De Russen houden zich momenteel koest, en zullen zich wel nog eer heel poosje blijven koest houden Waarom dan die nieuwe moeilijkheden met de Russen Zeer eenvoudigde Rus sen zouden het leven der Amerikanen. Engelsen en Fransen onmogelijk in Ber lijn willen maken, omdat ze Berlijn zou den verlaten, algeheel aan Rusland zou den overlaten. Maarhet mispakte Amerika en Engeland lieten weten dat ze te Berlijn hun strook zullen blijven behoudenPunt. Jawel, meer dan een poging, zonder gevolg was en is het niet. Of toch Wellicht is het wél iets meer voor de Duitsers zelf. Immers- daarmede hebben de Duitsers andermaal eens een duidelijk bewijs gekregen dat het geens zins tussen de Westerse mogendheden en de Sovjet foetert. Vandaar stijgen de Duitse akties op de toekomst geweldig. Inderdaad, als de Duitsers een beetje aan chantage willen doen en waarom zouden ze het niet doen dan kan het Westen tegen het Oosten ten eigen profijte uitgespeeld worden, en daardoor zou een krachtdadige en bezonnen politiek van wege de vier geallieerden tegenover Duits land onmogelijk gemaakt worden. DE PALESTIJNSE KWESTIE. Op 16 April komt het Palestijnse vraag stuk op de rol van de Algemene Verga dering van de UNO te New-York Aldus zal het opperste orgaan van de Verenigde Naties deze kwestie nog eens behande len. Er zijn twee oplossingen mogelijk. Ofwel komt de speciale kommissie to: de slotsom dat Palestina moet verdeeld worden in een Joodse en in een Arabische Staat, en dan moet na 15 Mei. dag waar op de Britse troepen Palestina zullen ver laten, een UNO-macht de orde aldaar handhaven. Ofwel geeft de bizondere UNO-kommi.-- sie het verdelingsplan op en dan moe: een voorlopige toestand van mandaat bewind of trusteeship gevestigd worden Wat het besluit ook moge wezen, da: staat vasthet besluit zal zeer gewich tig zijn, en zal niet gemakkelijk geno men worden. Immers we mogen geens zins vergeten dat er reeds eenmaal een beslissing genomen werd. waarop reeds zes maanden later moest worden op te ruggekomen. Het is echter geenszins uit gesloten, dat Engeland genoodzaakt word: van zijn voornemen, op 15 Mei Palestine te ontruimen, af te zien. Maar het blijft toch een raadsel hoe het Joodse en Ara bische standpunt zullen kunnen tot over eenstemming gebracht worden. EEN FINS-RUSSISCH BIJSTANDSVERDRAG ONDERTEKEND. Het verdrag van vriendschap, samen werking en wederzijdse bijstand dat tus sen Finland en Rusland sedert geruime tijd werd besproken en overwogen en gewijzigd heeft eindelijk vaste vorm ge kregen en werd zelfs heden te Moskou ondertekend Uit het verdrag zou blijken dat Finland in geval van oorlog alleen J zijn eigen grondgebied moet verdedigen. I Hét voorlopig gesloten verdrag moet nog echter door het Fins Parlement bekrach- tigd worden. Verwacht wordt dat sommi ge Finse Parlementsleden zich bij de vri.i zekere goedkeuring van dit verdrag zul- len onthouden, om op een duidelijke wijze blijk te geven van hun tegenzin van een Oostelijk Blok deel uit te maken. Waar schijnlijk zou het Finse Parlement nog op het einde van deze week bijeenko men. dus op het moment dat dit bericht verschijnt. EN ITALIË?... Nog een paar weekjes en de verkie zingen in Italië zullen een nieuwe faze van het wereldgebeuren inluiden. Inder daad de 'ganse beschaafde werejd kijkt met een bizondere spanning naar deze verkiezingen uit. en wil weten of Italië wel dan niet overwegend kommunistisch zal stemmen. Het zullen dagen van bizondere span ning en opgewondenheid worden. Ook Rome weet zulks maar al te goed. En juist omdat het zich daarover geen illu sies maakt, heeft thans het Italiaanse leger te Rome een parade gehouden, wel ke de grootste was sinds de dagen van Mussolini25 000 militairen trokken door het centrum van de stad, waar zij door ongeveer een half millioen mensen wer den toegejuicht. De regering heeft er geen twijfel over gelaten, dat dit militaire machtsvertoon in de eerste plaats bedoeld was. om de kommunisten te waarschuwen en de anti-kommunisten gerust te stellen Immers de minister van Binnenlandse Zaken heeft in een radiorede gezegd, dat een troepenmacht van 150.000 man. Helke met de meest moderne bewapening i.- uitgerust, klaar staat om bij de verkie zingen gebeurlijk geweld met geweld te beantwoorden. 180 000 man zullen de stem lokalen beschermen, vier man bij elke bus. SPECTATOR. TREKKING VAN 5 APRIL 1 Lot van 250.000 fr. De uitslag van de 114e trekking van de Binnenlandse Premielening 1938 luidt 250.000 fr. 109 881. 25 loten van 25 000 fr. 109.348 110.417 120 049 122.722 126233 129 776 134.440 134.724 137.442 138772 138.588 182.832 198 424 201 092 204.321 209-935 218.529 219.869 222 260 224 826 230.394 241.552 256 582 259.421* 263 046 De 18e trekking van dé Lening vart de Wederopbouw heeft Zaterdagvoormiddag plaats gehad Hier volgt de uitslag 5 millioen frank lot nr 295 serie 1555. 2 millioen frank lot nr 849 serie 1652 1 millioen frank lot nr 758 serie 2147 Voor uw stoven één huis Het best gekende der streek: p, WOESTEN Veurnestraat 24 Bijhuizen: POPERINGE LE BIZET 4 eurnestraat 20 Armentiersstraat 30.5 De beste merken van GASVUREN en GASRADIATEURS Grote keus en beste kwaliteit in alle HUISHOUD ARTIKELEN (354) Alle Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat IEPER TREKKING VAN 5 APRIL 2 Loten van 100 000 fr. De uitslag van de 113e trekking van het Gemeentekrediet van België 1938 luidt 100.000 fr. 115.172 250 671. Vijf loten van 25.000 fr. 146334 148.950 198.492 238.557 278.202 Twintig loten van 10 000 fr. 149.963 151.564 165.806 170.456 176.165 189.547 189.951 191.593 205 808 2192:7 221.854 225.499 230.425 232.995 247.780 260.114 261 638 283 575 290.581 335 397

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9