i wuiitwm ,i Al ME CRU WEZ Zoon Albert SLOSSE-DIERYCK HUMOR u e i w r .e Voor Uw textielwaren... één huis... IN DE PUPPEN stoors gordijnen matten tapijten &A - ^5?' .---3^5 /y''- ''"2$* SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG: Russische Eieren Asperge- soep Varkensgebraad Gekookte Aardappelen Rabarber - Schuim kop MAANDAG Koud Vlees Komkommer- sla Gebakken Aardappelen Be- sciiuitensouffié. DINSDAG: Gekookte Schelvis Eier- saus Gekookte Aardappelen Kruit. WOENSDAG Lamscoteletten Spinazie Gekookte Aardappelen feiwit- pudding. DONDERDAG: Biefstukjes (van bevroren vlees) Aardappelcroquetten Ge bakken sneden Havermout. VRIJDAG: Gebakken Pladijs Sla - Frites Fruit. ZATERDAGVerse Worst Bloemkool Gekookte Aardappelen Karne melk pap VOOR DE LEKKERBEKKEN. Russische Eieren. Onder c Russische Eieren verstaat men gekookte of ge vulde eieren, met mayonnaise of versie ring De opvattingen over dit gerecht zijn zeer uiteenlopend Men kan o- m. als volgt te werk gaan. Men kookt 4 eieren bard. gedurende 10 a 12 minuten, dompelt ze in koud water en pelt ze dan Snijdt aan een kant een kapje af. haalt voorzichtig de dooier er uit. Zeeft de dooier. Roert 2 lepelsboter tot ze zacht is. vermengt ze met de gezeefde dooiers, wat peper zout en mosterd. Vult met deze boter de eiwitten weer. Snijdt aan de onderkant een klein kapje af. zodat de eieren kun nen staan. Zet ieder ei op een stukje ge roosterd brood, met de open kant naar boven. Plaats op het eigeel een opgerol de ansjovis-filet (die 1 a 2 uur in water met melk geweekt is) en een kappertje Zet de eieren op een platte schotel. Gar neert met frisse slabladen, plakjes tomaat en augurkjes. Presenteert er mayonnaise bij. Aspergesoep. 250 gr. kleine aspergen - worden schoongemaakt en in kleine stuk jes gesneden (werpt de schillen niet weg en houdt de kopjes afzonderlijk). De schillen worden gewassen en dan in 2 1. water met zout. gedurende een vijftien minuten gekookt. Dit water, dat aldus een goede aspergesmaak heeft gekregen, wordt door een zeef gegoten, en in dat water worden de aspergen. behalve de kopjes, gaar gekookt. Dan wordt de soep door gestoken. Intussen heeft men de kopjes afzonderlijk met wat boter gaar gestoofd. De soep wordt met een paar lepels bloem of maïzena of 2 geraspte aardappelen ge bonden. De kopjes worden dan bij de soep gevoegd, en kort voor het opdienen strooit men gehakte peterselie in de soep Een eierdooier of een kopje melk er bij. maken deze soep bizonder fijn. Rabarber-Schuimkop. We hebben daartoe nodig1 bos rabarber, 2 i 3 eie ren. 100 gr. suiker, wat custard of aard appelmeel om te binden We koken van de rabarber met de sui ker rabarbermoes en binden dit met wat aangemengde custard of aardappelmeel. We kloppen de eierdooiers en gieten deze. wanneer de 'rabarber enigszins be koeld is. bij de groente, aanvankelijk druppelsgewijze, om schiften te voorko men We kloppen het eiwit daarna zo stijf mogelijk. We poeren er wat suiker of poe dersuiker doorheen en leggen telkens een lepei van het eiwit op de rabarber, die inmiddels in een vuurvast schoteltje is gedaan. We zetten het schoteltje in een tamelijk lauwe oven. laten het eiwit stollen en dienen het gerecht daarna warm op. Eiwitpudding. Het gebeurt wel eens dat we eiwitoverschotjes hebben en niet precies weten wat er mee aan te vangen. Een eiwitpudding geeft ons een beste uit komst. temeer daar hij ook door minder goed onderlegde keukenprincessen kan ge maakt worden. We kloppen het wit van vier eieren tot sneeuw en vermengen het met 100 gr. sui ker en een pakje vanillesuiker. Vervol gens bestrijken we een vuurvaste vorm me; boter, bestrooien hem met suiker en vul.en hem tot op 2 vingers van de rand A'dus laten we de pudding een kwartuur in een waterbadkoken, waarna we hem nog gedurende 15 minuten in een matige oven plaatsen. Zodra de pudding een weinig afgekoeld is. storten we hem op een servetschotel en overgieten hem met een aalbessen saus die met aardappelmeel aangemaakt en met de nodige suiker op smaak ge biecht wordt. KEUKENGEHEIMEN. De smaak van uw rabarbercompote zal nog geuriger worden, wanneer U er enkele druppels citroensap bij zal voe gen In deze tijd van het jaar vertonen de aardappels veel zwarte of donkerblauwe vlekken Enkele druppels azijn bij het kookwater zal dit euvel doen verdwij- nen. En voor een onaangename na smaak bestaat niet de minste vrees. Als we gekookte vis op tafel brengen en we zijn niet in het bezit van een spe ciale visschotel, kunnen 'we hiervoor een gewone schotel gebruiken waarop we een gevouwen servet leggen om het wa ter op te slorpen. Een kalfsoester is een mals plat rond stukje kalfsvlees. Gebakken vis is moeilijker te verteren dan gekookte. Hoe vetter de vis is hoe lastiger hij verteert Voor maaglijders vermijden we dus het gebruik van tar bot. paling, zalm en zeelt. We geven hen liever schelvis, forel, karper, snoek of tong. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Blanke eiken meubelen kan men het best afzemen en daarna opwrijven. In dien men ze in de was wenst te zetten, hetgeen echter niet nodig is. dan is het wenselijk een vloeibare was te gebrui ken Dan - wordt het hout maar heel even in de was gezet, want er blijven nf melijk vlug strepen achter. Echte varkensleren handschoenen kan men gewoon wassen in een lauw sop va:i een goede zeepsoortdaarna in schoon water uitspoelen. De handschoe nen hangend en opgeblazen drogen Tenslotte worden ze tussen duim en wijsvinger soepel gewreven. Veren moeten, vooraleer ze als vulsel kuni*n worden gebruikt, gedesinfec teerd worden. Dit wordt het best door een vakman gedaan. Daarom wordt bij voorkeur geïnformeerd in een zaak, waar matrassen worden verkocht. Het leer van de kinderwagen dient re gelmatig met was ingewreven te wor den. opdat het soepel zou blijven. Wan neer de wagen in de volle zon gezet wordt, is het aan te raden om over de kap een doek te leggen, zodat de felle zonnestralen niet kunnen inwerken. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Regen als schoonheidsmiddel. Het stadje Broomfleld. irj het Engelse graafschap Essex, heeft van oudsher de roep. de mooiste blondjes van heel En geland te bezitten. Maar het is niet alleen het prachtige blonde haar. maar vooral de mooie huid. die de Broomfleldse meis jes beroemd heeft gemaakt Wie in En geland een dame een complimentje wil maken, vertelt haar, dat ze een echte Broomfieldse huid heeft. Natuurlijk weten de inwoners van het stadje dat bizonder voorrecht op prijs te stellen en er bestaat dan ook sinds jahr en dag een Vereniging tot bescher ming van de blondines en haar huid •De voorzitter van deze vereniging be vocht reeds enkele jaren geleden een glo rierijke zege in een proces met de Essex- waterleiding Er was namelijk in 1939 besloten, dat ook Broomfield. dat tot dus ver zijn water uit een natuurlijke bron ontving, hierbij zou worden aangesloten. De voorzitter tot bescherming van de blondines beweerde echter., dat het har de water het Broomfieldse vrouwenschoon zou bederven en... hij won het proces, de aansluiting van Broomfield bij de Essex- waterleiding werd voor enige jaren uit gesteld We vestigen thans de aandacht van onze lieve lezeressen op dit feit. om hen even in herinnering te brengen dat een der oudste en zeker wel meest eenvoudi ge schoonheidsmiddelen voor onze huid een flinke regen isHet is bekend ge noeg dat regenwater zeer zacht is en door vele primitieve volken als waswater wordt opgevangen. De moderne schoonheidsver zorging erkent eveneens de goede eigen schappen welke regenwater voor de huid bevat en inderdaad is er geen betere mas sage. dan wanneer wij ons gelaat eens aan een flinke stortbui blootstellen. De lauwe regen, welke 's Zomers neervalt, doet de druppels gelijkmatig op de huid neerkomen, maakt alle schilfers los en rei nigt de huid volkomen. Wellicht zullen de bezitsters van een mooi gekapt hoofdje hare lokken niet zonder meer aan een malse regenbui blootstellen, doch een badmuts voorkomt, dat de haren nat worden en een goed slui tende regenmantel beschermt de kleren. Ook voor dp ogen is regenwater goed. Men vangt het in een schone kom op. en niet langsheen de dakgoot, brengt het over in een glazen oogbadje en baadt hierin de ogen. De zenuwen worden hier door aanmerkelijk sterker en menig ge val van zwakte wordt overwonnen Zelfs indien we aan zee vertoeven en een bad nemen zal een onverwachte re genbui ons niet naar het badkoetsje of naar het hotel behoeven te verjagen, doch laten we de regen in flinke stromen op onze huid neervallen. Het gevolg hiervan is. dat het bloed -krachtiger gaat stromen en hierdoor een betere circulatie verkre gen wordt. OM EVEN NA TE DENKEN. Zelfs een moeder van tien kinderen kan aan elk van,deze haar gehele ziel geven. (Nadruk, ook gedeeltelijk verboden) TANTE DINA. Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis ALFRED DEKEYSER Werktuigkundig-technieker 62. Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhoud - Verhuringen In uw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. (539) WEEK VAX 25 APRIL TOT 1 MEI NAAMDAGEN. Zondag 25 AprilMarcus. A man us. Ermintis- Maandag 26 April: Cletus. Marcellinus Rijkaard. Exuperantia. Dinsdag 27 AprilPetrus. Canisius. Anasiasius Zita Frank a Woensdag 28 AprilPauwels, Vitalis. Clara. Francisca. Theodora. Donderdag 29 AprilRobrecht. Pieter, Peter. Pier. Vrijdag 30 April: Katharina Laurent. Sophia. Hildegarde. Forannan. Zaterdag 1 MeiFilip. Jacob. BIZONDERE DAGEN 25 AprilMarcus de vlaszaaier. Gla zenmakersdag St Marcusprocessie. 26 AprilGasthoudersmesdag. 27 April: Zita. zalige maagd uit Italië patronesse van de dienstmaarten 30 AprilMeiavond, meikotjes bouwen, meivier maken, meibomen planten, meien steken 1 MeiOfficiële feestdag van de ar beid. Rustdag. Meipalmen. meitakken, meipotten. meihane. meidans, kranen- dans. kroenekranen. MAANSTANDEN. Volle Maan -23 April te 14 u. 28 min. Laatste Kwartier1 Mei te 5 u. 30 min IN DE NATUUR. 25 AprilDag waarop de barometer- druk gemiddeld de hoogste in April is (756 mm 6) De Spaanse klaver schiet boven. 26 AprilDe muurzwaluw vertoont zich gewoonlijk op deze datum weer voor het eerst in ons land De vijgesnep vertrekt- 27 AprilBladschieting van de acacia en de notelaar. 28 Aprilde vlinder verschijnt. Blad schieting van de eik. de beuk en de kas tanjeboom. Bloei van de lilas. 29 AprilDe gemiddeld warmste dag van April. 30 AprilDe grauwe eksterwordt ros kleurig en de vliegenvangers komen te voorschijn. De esseboom wordt groen. 1 MeiVan 1 tot 31 Mei verhoogt de temperatuur gemiddeld met 4° 4 (Dit is de grootste maandelijkse temperatuursver- hoging). Gewoonlijk de koudste dag van de maand Mei. VOLKSE WEERKUNDE. Opdat het jaar goed weze. moet het weder gedurende de maand Mei vochtig zijn Een natte Mei Geeft boter in de wel. Quand mai est mouillé et juin sec. Le laboureur doit preparer beaucoup [de sacs. Als Mei nat is en Juni droog. Moet de landman veel zakken ge- Ireedmaken Wat de temperatuur aangaat, men ver langt in Wallonië dat het gedurende de maand Mei warm is Du mols de mai la chaleur de tout l'an fait la valeur. Een warme Meimaand Is goed voor het gehele jaar. In Vlaanderen daarentegen heeft men liever fris weder Mei koud en nat, Vult zak en vat. In Engeland A windy May makes a" fair year. Een winderige Mei maakt een goed Tjaar. In Duitsland Mai kalt und Nass Füllt Sack und Fass. Mei koud en nat Vult* zak en vat. In Frankrijk Chaude et douce pluie de mai Fait belle fleur et riche épi. Warme en zachte meiregen Geeft schone bloemen en rijke aren. HERDENKDAGEN. 25 April 1595Dood te Rome van de Italiaanse dichter Torquato Tasso. 1599 Geboorte te Huntingdon van Ollivier Cromwell. Engels Dictator. 1792 Eerste auditie te Strasburg van de Marseillaise 1874Geboorte te Griffona. van de Ita liaanse physieker Marconi. 26 April 1711Geboorte te Edinburg van David Hume. Engels wijsgeer 1731 Dood te Londen van Daniël de Fcë. Engels romancier. 1784: Eerste vertoning van Le Mariage de Figaro» van Beaumarchais. 1910Overlijden van Bj. Björnson. 27 April 1791 Geboorte van Samuel Morse, Ame rikaanse physicus. uitvinder van de electro-magnetische telegrafie. 1820Geboorte van Herbert Spencer, En gels socioloog en wijsgerige evolu tionist. 1848Dekreet van de constituele vereni ging waardoor alle slaven vrij ver klaard werden 1882 Emerson gestorven. 28 April i338. Bijeenkomst te Male van de Vei- tegenwoordigers der Vlaamse ge meenten. -• 1911 Grote huldiging te Gent van de bekende Vlaamse romanschrijfster Virginie Loveling 1925De bekende Nederlandse toneel speler Louis Bouwmeester gestor ven 29 Apriï 1676 De Nederlandse zeeheld Michiel de Ruyter sterft Hij was in 1607 te Vlissingen geboren. Zijn vader was alkomstig van Bergen-op-Zoom en was daar bierdrager. De zeeheld be gon zijn loopbaan als gewoon ma- IMSTISKfOn® WAT NUTTIG TE WETEN IS... VRIJSTELLING VAN' VERGUNNING VOOR INVOER EN UITVOER Door het Ministerie van Economische Zaken wordt vrijstelling van vergunning verleend voor goederen die niet het ka rakter hebben van handelsartikelen met een maximumwaarde van a) 10 000 fr. zo ze door de reizigers ingevoerd werden (dus alleen voor wie naar België komt) 2) 2 500 fr. door al dan niet het grond gebied van de Belgisch-Luxemburgse Unie bewonende reizigers (dus voor ons bv. als we naar het buitenland gaan) uitge voerd. voor elke andere bestemming dan Duitsland. Bedoelde vrijstelling van vergunning is niet toepasselijk op pharmaceutische pro ducten, noch op buiten- en binnenbanden voor wielen van voertuigen, noch op brandstoffen van automobilisten, noch op voedingswaren behalve evenwel een maxi- mum-hoeveelheid van één kilo voor het gebruik bereide levensmiddelen (b. v. vlees- of visconserven. chocolade, sand wiches. enz.) met uitsluiting van koffie in bonen of gemalen, niet gesmeerde bo ter en andere vetstoffen. Door goederen die niet het karakter hebben van handelsartikelen dienen ver staan de geringe hoeveelheden producten die geen aanleiding kunnen geven tot voortverkoop (één uurwerk, één handtas, één fles reukwerk, één fles likeur, enz.) DE V. V. V. EN HET TOERISME Dank zij de voorzorgsmaatregelen wel ke de Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer in 1948 en 1947 troffen, zal het toeristisch België in 1948 er zeer keurig uitzien en op programma's van eerste rargsaantrekkelijkheden kunnen bogen. De Kust. de Ardennen, onze Kunststeden en de schilderachtige streken, zullen over het algemeen, alle bijdragen om een gun stige atmosfeer te scheppen. Toch dringt het Commissariaat-Gene raal voor Toerisme er bij de V. V. V. op aan om haar centra degelijk uit te rus ten onthaal van de reizigers, inlichtin gen. signalisatie, opleiding van bevoegde gidsen, documentatie inzake wandelingen verfraaiingen en onderhoud van de wan delpaden, verzorging van sportgelegenhe- den en permanente aantrekkelijkheden. België is overrijk aan natuur- en ste denschoon en uit dat kapitaal van natio nale rijkdommen moet het land een maxi- muifi-voordeel halen. Ook voor onze stad geldt dit. Wij kun nen ten volle waarderen wat reeds op dit gebied werd gepresteerd. Wij hebben met vreugde het feit begroet dat weer de belforttoren kon bestegen worden, dat steeds nieuwe verbeteringen worden na- gestieefd voor sommige aantrekkelijkhe den als b. v. de zwemkommaar er blij ven stellig nog zaken te doen op het ge bied van het receptief toerisme. Voor de oorlog b. v. was er ernstig sprake van boven op het belfort oriëntatieplaten te laten aanbrengen. Is deze studie reeds opnieuw ter hand genomen En hoe ver staat het met de herinrichting van het belfortmuseum dat voor de bezoekers van onze stedelijke toren buitengewoon in teressant was ENKELE FOLKLORISTISCHE MANIFESTATIES IN MEI Ten gerieve van onze lezers die het inzicht hebben hun vrije Zondagen op interessante wijze door te brengen ge ven wij hier de kalender van de folk loristische manifestaties in de maand Mei. Wel te verstaan deze welke niet te ver van leper plaats hebben. 3 MeiProcessie van het H. Bloed te Brugge. Het zal wel niet nodig zijn een bijzondere nadruk te leggen op deze pro cessie. die zoals men weet, sedert 1311 elk jaar te Brugge uitgaat en een ontzag lijke massa volk aantrekt. 9 MeiProcessie van het H. Haar te Kortrijk. Een processie die. zo ze niet in rijkdom deze van Brugge evenaart toch buitengewoon veel belangstelling heeft vanwege de buiten Kortrijk wonen de mensen. Warm aanbevolen 16 Mei (Sinksen) Jaarlijkse ommegang van de Processie te Halle in Brabant Men herleze een onzer vroegere kronie ken aan het stadje Halle gewijd. >p dezelfde dag te ZottegemOmme gang der Reuzen. 17 Meite Kortrijk, de Peperbollen- ommegang Te Ecaussines de wijdbekende Goü- ter matrimonialhet verlovingsfeest van de jeugd in dat kleine Zuidbrabantse plaatsje 23 Mei: (H. Drievuldigheidsdag) te Moi.'SGrote Processie met de Gouden Wagen van de H. Waldetrudis (te 12.30 u. Gevecht van de Lumegon en gevecht van St Joris met de Draak). Op dezelfde dag te Ronse de beroemde Fiertelommegang. 30 MeiZeewijding te Blankenberge. Hei ir mogelijk dat wij op enkele dezer plechtigheden in onze volgende kronie ken nog wel de aandacht vestigen. Intussen kunnen de echte toeristen reeds hun keuze laten vallen op een dier fees- te-i .dit hun zeker een aangename dag zullen bezorgen. VIATOR. Firma Ligy Degels gesticht ln 1782 Opvolger Boterstraat 2 en 4 YPER Kijhuizen POPERINGE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 Enkele prijzen der week ochortestof op 1.50 m. aan 47 fr. de meter. Fijn bedrukte Rayonnestof aan 59 fr. de meter. Franse Nylon kousen 333 super kwaliteit 139 fr. Opgemaakte keukengordijnen vanaf 12.50 fr. de meter. (96) trooseerst op een kaperschip, en daarna op de oorlogsmarine. In 1665 was hij opperbevelhebber van gan= de vloot der Nederlanden. In 1673 versloeg hij de Fransen en Engelsen bij Schooneveld In de slag bij Sy racuse tegen de Fransen, werd hij door een kanonkogel zwaar gewond maar hij ging door met bevelen geven, totdat de overwinning be haald was. Hij stierf twee dagen later. 30 April 1898: Dood te Londen van Filip Calde- ron Engels schilder. 1919: Eén-Meiviering te Parijs verboden 1 Mei 1830: Geboorte van de Vlaamse geniale priester-dichter Guido Gezelle 1886: Overlijden van de Nederlandse schrijver C Busken Huet. O. P. Van de Pee re boom plaats 27, IEPER De Grootste Kens Meubelpapi** DE LAAGSTE PRIJS. RouwTersieringea. - Markiexe*. (40) VOOR HET GERECHT Dus mevrouw, u bekent openhartig en zelfs trots, de kellner uit «Café Lion d Orop het hoofd geslagen te hebben zodat hij een bloedige wonde opliep Het voorwerp waarmede u geslagen hebt. waarschijnlijk een gummi-stok of zoiets, hebt u ergens weggestopt Wilt ge on* vertellen waar ge het verscholen houdt Ik heb het niet opgeëten. edelacht bare. Dat weet ik ook, mevrouw, dat ge het niet zoudt opeten. Spot niet met het ge" recht, dat zoudt ge u kunnen beklagen- Waarmede hebt ge het slachtoffer zulke wilde slagen toegebracht Met de biefstuk, zonder zegels, dl hij mij opdiende. WAAR GEBOREN Heer John. waar zijt ge geboren John In Engeland, mijnheer. Heer.— Welk deel? .Jj John Deel Helemaal, natuurlijk- IN DE SCHOOL Onderwijzer Wat (is het meervou van cent Henkie 'n Nikkeltje, meneer- DE ATTRACTIE Tom Hoe komt het toch dat a vrouwen op u verliefd zijn - ik I Hein OhDat is heel eenvoudig- doe altijd een paar druppels benzine mijn zakdoek en dan denken ze dat een auto heb

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8