A SPROKKELINGEN PLANTEN e n DIEREN IJSKASTEN «FRIGIDAIRE» STEVENS Gebroeders UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND WERKZAAMHEDEN IN DE MAAND MEI koelkasten... ttna turner Opening Dames - Coiffeursalon Mevrouw DANIEL SEDEYN Bijvoegsel aan HET YPER8CH N1E0W8 8-5-48 gfischecks voor Frankrijk. De aankoopkoers van reischecks in Bel- ■icche franks, uitgegeven door de Natio- e Bank. is vastgesteld op 696.50 Franse ff voor 100 Belgische fr. Deze koers geldt voor het tijdperk van 18 tot 31 Mei Deen dubbele zomertijd. De bevoegde kringen overwegen dit jaar geen invoering van het dubbele zo meruur Het Indexcijfer met drie punten gestegen. Het algemeen indexcijfer, berekend vol gens de officiële methode, bedraagt voor de maand April 396.3 tegenover 393 3 in Maart Volkswagens worden niet ingevoerd. De kommissie voor ekonomische coör dinatie zou de invoer van Duitse volks wagens niet toelaten. Dit besluit zou ge nomen zijn. omdat de invoerprijs van de auto's meer dan 60 000 fr. zou bedragen en de betalingen bovendien in dollars moeten geschieden. Ouderdomspensioenen. De minister van Arbeid en Sociale Voor zorg zal een voorstel indienen, ten einde de ouderdomspensioenen voor de gezin nen tot 18.000 fr. en voor de ongehuwden en gelijkgestelden op 12.000 fr. te ver hogen Sociale voorlichting. Door de Vrije Radiotribune van het N I. R zullen op 27 Mei de antwoorden uitgezonden worden op de vraagWat denkt U. moet de jeugd ja dan niet een sexuele voorlichting krijgen De antwoorden moeten opgezonden worden voor 13 Mei. naar de Vrije Radio tribune van het N. I. R.. Eug. Flageyplein, Elsene bij Brussel. Wedstrijden voor boekhouding. De Centrale Examenkommissie voor Boekhouding, zal in Juni haar 47e jaar gang houden. De inschrijvingen voor de examens van hulpboekhouder, boekhouder, kandidaat-accountant en professoraat in boekhouding en sekretariaatsleer moeten in de Koloniënstraat 28. te Brussel toe komen. Fotowedstrijd van de Touringclub. De nationale fotowedstrijd 1948 van de Touringclub van België werd zopas ge opend Alle inlichtingen kunnen bekomen worden in de zetel van de Belgische Tou ringclub (fotowedstrijd), Wetstraat 44, Brussel. De geblokkeerde 60 der vermogens. De administratie der belastingen aan vaardt. ter vereffening van zekere be lastingschulden der schatplichtigen. de obligaties der muntsanering (geblokkeer de 60 en wel voor: de bijzondere belastingen ,op de win sten voortvloeinde uit leveringen en pres taties aan de vijand de extra-belasting op de in oorlogs tijd behaalde uitzonderlijke inkomsten, winsten en baten de belastihg op het kapitaal. Anderdeels werd beslist, dat de gewo ne belastingen verschuldigd door schat plichtigen. die over geen andere betaal middelen beschikken en geen andere ac tiva dan hun geblokkeerde rekeningen bezitten, mits vervulling van zekere for maliteiten. mogen vereffend worden door middel van de geblokkeerde 60 De toekenning van de haardvergueding De minister van Begroting heeft mede gedeeld, dat bij onstentenis van een pen sioensvermeerdering ten gunste van de kinderen ten laste, de agent-weduwnaar en invalide, recht heeft op het haardgeld Ook de weduwe, die ten bezware van de kompensatiekas waarbij haar man was aangesloten, de wezentoelagen ontvangt heeft recht op haardgeld, indien zij niet geniet van een pensioensvermeerdering ten gunste van haar kinderen ten laste Verder heeft ook de echtgenote van een zelfstandig arbeider recht op haardver goeding. Ten slotte ontvangt in geval van feitelijke scheiding de echtgenoot de haardvergoeding. terwijl de vrouw enkel recht heeft op het kindergeld. Het statuut der weggevoerden en werk weigeraars. Tot nu toe werden er 20.135 aanvragen van weggevoerden voor de verplichte ar beidsdienst en 3 204 aanvragen van werk weigeraars ingediend De kommissies, die over de hoedanigheid van weggevoerde voor verplichte arbeidsdienst moeten uit spraak doen zullen binnenkort zetelen Er worden echter geen plaatselijke kom missies voorzien. Een Europees valutafonds. De financiële deskundigen van de Brit se regering hebben aangekondigd, dat de ^ijf westerse mogendheden weldra een groot financieel fonds gaan oprichten in feite een internationale bankrekening tot het vergemakkelijken van hun on derlinge handelsverrichtingen. Dit plan zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de 11 andere deelnemers van net Marshall-plan. Men hopt hierdoor de tol grenzen te kunnen doen verdwijnen en in Europa een gemeenschappelijke munt eenheid in te voeren. Voor het ogenblik werken de deskundigen het plan uit en zij denken binnen een tiental dagen klaar te komen. De bevolking in België. In 1930 telde België 954.843 personen boven de 60 jaar. tegen 1.255 000 in 1947 892.000 personen van 50 tot 59 jaar, tegen 990.000 in 1947 1052 899 personen van 40 'ot 49 jaar, tegen 1.297.000 in 1947. Het aantal jongeren is integendeel van 1930 tot heden verminderd. Het dubbel vacantiegeld. De thans door de Nationale kas Voor acantte verzonden postwissels werden °P grondslag van het enkele vacantiegeld opgesteld De betrokkene wtorden ver zocht geen bezwaren dienaangaande in te dienen, daar onmiddellijk na het ver schijnen van de wet in zake het dubbele vakantiegeld, aanvullende postwissels zul len worden verzonden. Deviezen op de zwarte markt te Brussel. Goudpond 793.00 a 805,00 Gouddollar 153.00 a 155.00 Napoleon 595.00 a 600.00 Zwitsers goudstuk 591.00 a 598.00 Dollar 52,00 a 53.25 Franse frank 14,00 a 14.30 Zwitserse frank 13,00 a 13.125 Pond 136.25 a 137.50 Gulden 9.30 a 9.70 De verkoop von hoeveboter. Enkel de voortbrengers, houder van een ergunning c Verkoop van Hoeveboter zijn gemachtigd te boter van hun eigen voortbrenging te verkopen buiten de ze tel van hun bedrijf, en in hun bedrijf zelf aan andere personen dan de verbruikers. De verkoop van boter, rechtstreeks aan verbruiker, op de hoeve, is dus niet aan een vergunning onderworpen. Het handelsregister. Er werd bij de Kamer een wetsvoorstel op de herinrichting van het handelsre gister ingediend. In het nieuwe voorstel wordt er naar gestreefd het derden mogelijk te maken beter op de hoogte te zijn van de ekono mische en zedelijke toestand van de han delaar. Het verlangt immersaangifte van alle door de handelaar uitgeoefende handelsbedrijvigheid voorheen en op het ogenblik zelf. zowel in het buitenland als binnen de grenzenmelding van de straf rechterlijke veroordelingen, die de han delaar heeft opgelopen wegens inbreuk op de regelen der eerlijkheid opgave van het patrimonium, waarbij melding dient ge maakt van gedeponeerde fabrieksmerken, tekeningen, modellen en octrooien, van hypotheken en panden, van de stand der onverdeeldheid van een handelsonderne ming. Verder zouden vreemdelingen, die geen regelmatige toelating hebben om in België te verblijven, geen inschrijving in het handelsregister kunnen bekomen. Overigens zou volgens het voorstel niet alleen het inschrijvingsnummer maar ook de nationaliteit van de ingeschreven on derneming op de handelsbescheiden en het uitstalraam moeten vermeld worden. Honing tegen maagzweren. In Rusland wordt thans bij de behan deling van maagzweren met goed gevolg gebruik gemaakt van honing. In verschil lende ziekenhuizen werd aan maagzweer lijders, gedurende tijdperken van 14 tot 18 dagen, 250 gr. honing toegediend. In ve le gevallen verdwenen de pijnen na de eerste dag en ongeveer 80 der behan delde patiënten genazen door deze honing- kuur. Het regelmatig gebruik van honing zou ook een weldadige invloed op het ze nuwstelsel hebben. Aardappelen in Engeland. Van 1 Mei 1948 werd de rantsoenering van aardappelen in Engeland afgeschafF. IN DE BLOEMENTUIN Wij zaaien nog de volgende bloemsoor ten: Aquilegia. Echinops, Heuchera, Pri mula Veris. Pyrethrum. Trollius en an dere. Wij planten uit: Azalea's, Calceolaria Carina's. Wij dunnen uitAlle zomerbloemen, en dit bijtijds. Immers gebeurt het uitdun nen niet tijdig, dan zullen ze tenger op schieten en nooit prachtige bloemen dra gen. De Dwerg-capucienen, de Esschotzia. de' Helianthus. de Glaucium en meer an dere zomerbloemen, moeten op 30 40 cm. van elkaar staan. We repiqueren in mandjes, de planten die gedurende de zomer als versiering moeten dienen. We onderzoeken of de rozen niet door bladluizen worden aangetast, en we zor gen voor het aanbinden van de vaste planten, die nu reeds groot zijn geworden. We wieden en schoffelen, nijpen en bin den 'aan, besproeien waar het nodig is. We maaien zonodig het grasperk. IN DE GROENTENTUIN We zaaienwortelen, radijzen, verschil- lige kolen, snijbonen, erwten, salade, sel derij. enz... Kortom in deze maand kun nen bijna alle soorten van groenten ge zaaid worden. Op de beschaduwde plaat sen kan men spinazie en melde zaaien Eerst omstreeks 15 Mei zal men andi;vie zaaien, om later ter plaatse uit te dun nen ofwel om ze elders uit 'te planten. We plantenbijna alle soorten van groenten. We planten de komkommers op een rugvormig bedjeforse tomaatplan- ten op een zonnige plaats (vooral gedu rende de eerste dagen na de planting zul len we ze regelmatig begieten, en eens in de veertien dagen een kleine hoeveelheid nitraat toedienen) staakbonen in goed vergruisde grond. Wie van tussenplantin- gen houdt, kan nè de aanaarding, tussen de vroege aardappelen, spruitkolen plan ten. We oogstenwitte ajuin, aspergen, la tuw, erwten... We houden wegen en perken van alle onkruid bevrijd, en voorkomen in elk ge val dat het onkruid zaad vorme. We kijken regelmatig de groei van alle groenten na, en wakkeren deze aan, waar het nodig mocht blijken, door een wei nig nitraat er om heen te strooien. OP HET VELD We zaaienhennep, gerst, boekweit, beetwortels, vlas, raapzaad, snijbonen, voorjaar-koolzaad We herstekenhoppe (Aalst en Pope- ringe), tabak, wortels. We bineren, eggen en verwijderen de distels. ii \lvi i untMii»iin iiii" fin' (CENERAL MOTORS) In het huishouden... Op de hoeve... Voor de boterwinkels... is een FRIGIDAIRE IJSKAST onmisbaar IJSKAST verkiezen WAAROM een FRIGIDAIRE FRIGIDAIRE verbruikt het minst. FRIGIDAIRE geeft de grootste waarborg. FRIGIDAIRE heeft een eigen vertegenwoordiging in België. FRIGIDAIRE kan U ten allen tijde de nodige wisselstukken verschaffen. FRIGIDAIRE is vertegenwoordigd door de meest bevoegde firma der streek. Officiële Verdelers IEPER Vanden peereboom plaats Tel. 249 POPERINGE leperstraat 5 Tel. 94 (577) We bepleisteren de peulvruchten WEIDE-UITBATING Alwie aan intensieve weideuitbating doet. zal thans de weide in percelen ver delen. Op perceel 1 komt in eerste instantie het melkvee, dat de toppen afvreet en ver volgens komt er het mestvee en de jonge runderen. Eerst in derde instantie volgen de schapen en paarden, om het slechte gras en de graspollen af te grazen. Na elke afgrazing worden alle koeplak- ken zorgvuldig opengespreid en is het no dig dat een nieuwe dosis stikstof worde toegediend. Gedurende de maand Mei kunnen ook reeds een paar percelen voor afmaaien voorbehouden blijven. Men maaie steeds als het gras in bloei staat. Het Engels gras kan soms reeds op het einde van Mei af gemaaid worden. Het gebruik van hooiruiters is warm aanbevolen, daar aldus het verlies bij het hooien op een minimum wordt gebracht daardoor is het hooi van veel betere kwa liteit. INKUILEN Degenen, die snijrogge met vitsen of snijgerst gezaaid hebben, met het inzicht het als een speciaal voedermengsel te ge bruiken, moeten dit nu in de eerstkomen de dagen afmaaien en onmiddellijk in de silo steken. Dan is het nog mogelijk op de zelfde plaats, waar het voeder groeide, dadelijk late aardappelen te poten. ONKRUID VERNIELEN Onkruid geeft niet alleen een zorge loos uitzicht, maar ontneemt ook aan de grond een grote hoeveelheid voedende be standdelen. die voor de geteelde gewas sen verloren gaan. Daarbij verhindert het onkruid het licht tussen de goede plan ten door te dringen. Aldus is het onkruid werkelijk oorzaak én van een verminde ring der opbrengst én van een geringer hoedanigheid. Vooral gedurende de maand Mei en de eerstvolgende maanden dient men alle on- kruidplanten uit te roeien en te vernie len, ja is het noodzakelijk dat men hun ontwikkeling en opgroei voorkome. Door de groentengewassen op rijen te telen, kan men het onkruid weghakken en schoffelen, wat heel wat vlugger gebeurt dan het wieden of uittrekken van de on- kruidplanten. In elk geval, hoe men ook de strijd te gen het onkruid aanvat, men moet er van in den beginne mee aanvangen en vol houden men mag dit noodzakelijk schof felen of wieden niet uitstellen tot het on kruid sterk ingeworteld is. KAMERPLANTEN Kamerplanten kunnen nu nog, in de eerstvolgende dagen, verpot worden, voor zover ze nog niet in knop of in bloei staan. We zullen dit echter nog slechts doen in zover zulks absoluut noodzakelijk isals er geen behoefte aan grotere pot of nieu we aarde is, late men de kamerplanten nu ongestoord verder groeien en bloeien. De kamerplanten, die nu reeds flink aan de groei zijn, gieten we bij voorkeur in de voormiddag, want in de Meimaand zijn te koude nachten nog niet uitgesloten, zo dat men het niet. wagen mag de kamer planten nu reeds 's avonds te begieten. Kamerplanten, die niet te best willen groeien, zullen we helpen door hen wat vloeimest te geven. ROTSTUIN In de rotstuin bloeien reeds vele plan ten. De uitgebloeide bloempjes verwij deren we geregeld We waken tegen de droogte. Als de rotstuin nog niet geheel in orde is, voltooien we thans de werkzaamheden ten spoedigste. Rotsplanten, van een flinke wortelkluwen voorzien kunnen nog, gedu rende de eerste dagen, met sukses ver plant worden. Waterlelies planten we in een oude mand. welke men dan tussen de modder, op de bodem laat zakken. Bij een kunst vijver brengen we op de bodem van de vijver een laag stenen, daarop vergane turf, waarop de mand kan rusten, aange vuld met klei Of leem, daarop een laagje zand en tenslotte het water. IN DE STALLEN We houden grote schoonmaak. Een eet lepel bijtende soda (ook wel natromloog of geest van zeep genoemd) per emmer >\ater is een uitstekend en zeer goedkoop ontsmettingsmiddel. Men kan er ook met zeer goed gevolg de stalvloeren en pla veisels mee begieten. We wassen het melkgereedschap. ont- romer en karn, steeds met lauw water .pooit met zeep een schrobber en een schone boender, en met flink kokend soda water Daarna afspoelen in schoon kokend water. We drogen het gereedschap niet ai. doch laten het buiten, liefst in de zon op een schoon houten hek drogen. We gewennen de dieren langzaam aan het groen-regiem. dat nu weldra het enige voedsel zal worden, in elk geval het hoofd voedsel. We sturen koeien, kalveren, schapen in artificiële weilanden en bewaken hen te gen buikopzetting Goed gevende melkkoeien moet men trachten in het vlees te houden door graan of koeken bij te voederen, doch men passé op tegen overdrijving, want er zijn steeds boeren die te sterk voederen en aldus hun dieren verbranden, met het gevolg: geen of weinig melk. OP DE HOENDERHOF We zullen ons niet in de war laten bren gen door een paar mooie zonnedagen. We weten immers door vroegere ervaring dat in de maand Mei de nachten nog heel fris en zelfs koud kunnen zijn. Daarom zullen wij de nachtverwarming in ons kuikenhok zonodig nog bijhouden. Immers aldus voor komen wij dat de* kuikens 's nachts te dicht op een hoop bijeenkruipen en en kele doen versmachten. Zodra sommige kuikens zich tot haan tjes hebben ontpopt, zullen we deze van de hennetjes verwijderen, om aldus alle verontrusting en sommige erge beschadi ging dezer laatste te voorkomen. We zullen de haantjes afzonderlijk op sluiten en in hoofdzaak voeren met zet- meelhoudend deegvoeder, melk en graan. We zullen ze zo tijdig.mogelijk verkopen, opdat ze aldus reeds ten gelde zouden ge maakt zijn vooraleer het grosder uit de kuikentomen verwijderde haantjes op de markt kome. De kuikentomen die achterblijven, met treurig, ziekelijk uiterlijk, met hangende vuile pluimen, gebroken pootjes en ver- nepen gestalte, zullen we eveneens op zijn vlugst verwijderenspijts de beste zorgen komt er nooit iets goeds van, en die gebrekkigen kunnen voor de flinken een gevaar opleveren. Zindelijkheid blijft vereistde uitwerp selen moeten dadelijk weggeruimd wor den en het strooisel moet regelmatig ver nieuwd. Alle drinkwaterbakken moeten dagelijks grondig gereinigd worden, vooral degenen waarin af en toe wat karnemelk of afgeroomde melk gedaan wordt. We zullen om de drie dagen het kweekhok met een 3 creoline-oplossing besproeien. KONIJNENKWEEK Het sukses van de konijnenkweek hangt in grote mate af van de staat der hokken er moet voldoende ruimte zijn, er moet een grote zindelijkheid heersen en steeds dient veel frisse lucht in het konijnenhok te kunnen binnendringen. Hoe groter het ras is, dat mén kweekt, hoe meer ruimte er in het hok moet we zen. Voedsters met jongen dienen over een dubbel hok te beschikkende ene afdeling dient voor de voedster, de andere als loophok voor de kleintjes. Konijnen van middelmatige rassen dienen een hok te hebben van 80 cm x 80 cm. x 60 cm. Men wachte nooit te lang om de hok ken uit te mesten. Zodra het warm wordt, moet men dat minstens eens per week doen. Aldus voorkomt men dat de'konij nen te erg door de urine en' mest verpeste lucht moeten inademen, dat de pels onzin delijk en het vlees onsmakelijk worde Juist het feit, dat velen het regelmatig tijdig reinigen van hun konijnenhokken verwaarlozen, is oorzaak van het uitbre ken en snel verspreiden van besmettelijke ziekten, inzonderheid van coccidiosis. Tenslotte dient er nog even op gewe zen. dat er steeds veel frisse lucht in het konijnenhok moet kunnen binnendringen. Gedurende de warme periode van het jaar die thans in aantocht is zal men de hokken zoveel mogelijk buiten zetten, onder een afdak, beschut tegen wind en inslaande regen. Om de kweek doeltreffend te maken of te houden zal men, indien zulks mogelijk is, trachten enkele moeren in dezelfde pe riode te laten dekken, om aldus een even redige verdeling der jongen mogelijk te maken. Daar een konijn doorgaans maar 8 spenpn bezit, zal men er niet meer jon gen bijlatenmet die acht jongen zal men zoveel vlees bijwinnen als met 12 of 14. Opdat de vreemde moeders de dier tjes zouden aannemen strooit men er wat Eucaliptine opdan zal het wijfje hen beginnen te overlikken en zullen die vreemde kleintjes de gewone reuk der an dere verkrijgen. Het moederdier moet in de eerste da gen wat melk krijgen. HENGELEN Deze maand is voor de gewone henge laar volkomen gesloten er is enkel wat verzet voor de gelukkige hengelaars, die hun sport in vijvers en afgesloten wa teren kunnen beoefenen. ïn zulke wateren, waar zelden beweging en getrappel is, is de vis veel schuwer en wantrouwiger dan in vaarten en rivieren. Aldus is hier fijn, licht voeder aan te raden. Voor hen echter die geen grote vis sen najagen, is de aardworm (ver de vase) het beste aas in de vijvers. Toch kan ook met brooddeeg goed resultaat bekomen worden. Men dient een bizondere zorg aan de samenstelling van het snoer te besteden.^ i Als ondersnoer geve men de voorkeur aan Japanse erin. Nog een raad zet u niet te dicht bij he>. water, maar vis zover mogelijk van de boord of zo mogelijk van uit een boot. VOOR DE JAGER De maand Mei is de maand der kracht dadige strikkenvangst en der vernietiging van alle schadelijke dieren. BOER JAN. Gans moderne installatie Permanenten. haargolven. onduleren, verven, ontkleu ren en alle haarverzorging. Ook bjjzondere behandeling voor verbrande of bescha digde haren. Mevrouw, wenst U een mooie coiffuur Wend U tot De Haernestr. 33. IEPER Tel. 614 (543)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9