VANLOOT- GASTEL SPROKKELINGEN VULPENNEN maaimachienen Albert SLOSSE-DIERYCK UIT HET BINNENLAND Ons kort Verhaal ANTWOORD ONDER FLORENCE door Gabrielle Déry. UIT HET BUITENLAND .Aazz de Landbouwers VERGEET NIET DAT GIJ IN HET WELBEKENDE HUIS Rodenhaclistraat, W V I. V M E It T 1 1% O E VAN NU AF KUNT VERKRIJGEN DE WELBEKENDE PIKBINDERS en OOGSTIVIACHIENEN voor paarden en tractoren en in alle grootten. Alsook alle andere LANDBOUWMACHIENEN. WISSELSTUKKEN enz. BINDGAREN van le hoedanigheid van 400 m. en 500 m. per kgr. Bijvoegsel aan HET YPER8CH N1E0WS 19-6-48 i vi rj Marie Spaak gehuwd - Mei Marie Spaak dochter van de eer- ninister is Dinsdagmorgen, te 10 u. te lTLui-r' in het huweiijk getreden, met de t Arthur Michael PaUiser. van het Brit- E Ministerie van Buitenlandse Zaken. Te 11 n u werd haar huwelijk door de Pauselijke vuntius te Brussel ingezegend Zijn Hei- ,heid de Paus stuurde het jonge paar f een telegram met gelukwensen. Huwelijken van beroepsmilitairen met 1 Duitse vrouwen. I De minister van Landsverdediging heeft antwoord op een parlementaire vraag Medegedeeld, dat het huwelijk van be- J roepsmilitairen met Duitse vrouwen niet is toegelaten. k Zwarte deviezenmarkt te Brussel of door een openbaar bestuur of open bare instelling. De belangen van de grensarbeiders. In een parlementaire vraag geeft volks vertegenwoordiger Lahaye de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg het invoeren van een rechtstreeks betalingsmiddel ter overweging, dat de grensarbeiders in staat zou stellen vlugger hun loon te ontvan gen meteen zou het dan mogelijk zijn de bonificatie van 25 in het loon te vervatten. Verder wacht ook nog het vraagstuk van de compensatie aan de grensarbeiders op een oplossing. Goudpond Gouddollar Napoleon Zwits. goudst. Dollar Franse Fr. Zwitserse Fr. Pond Gulden 750 145 467 560 50.75 14,50 12.50 139 9.10 755 146 570 565 51,50 14,63 12.88 140 9.40 De prijzen van de vis. t In de vismijn te Oostende werden op Ij I i4 juni volgende prijzen geboekt voor verse vis grote tong 45.40 fr. tot 47.20 fr.tong, grote middelsoort 57 fr.kleine middel- l soort 64 fr.middelsoort 60 fr.kleine tong 46.50 fr.tarbot, grote 44 frmid- II delsoort 35 tot 36 fr.kleine 22 tot 26 fr. j rog 3 tot 9 fr.Kabeljauw 72 fr. De verlenging van de arbeidsduur in openbare diensten. Door de regering werd aan de open bare besturen de verlenging van de ar beidsduur van hun personeel opgelegd Deze maatregel werd door de betrokken I diensten aan de bedienden meegedeeld. J Valse bankbiljetten van 500 fr. in omloop Een handelaar uit de Hoogstraat te Brussel heeft een vals briefje van 500 fr. ontvangenIeder weze dus opnieuw op zijn hoede De prijs van de dagbladen. Zeer waarschijnlijk zal over korte tijd de prijs van de Belgische dagbladen op 1.50 fr. worden gebracht. De verzending van bladen naar bezet Duitsland. De verzending van bladen naar burgers in de Belgische. Britse en Amerikaanse zone in Duitsland is thans toegelaten. De betaling van abonnementen dient even wel in België te gebeuren. De beweging van de bevolking. Volgens de berekening van het Natio- naai instituut voor de statistiek telde Bel gië op 31 December 1947 in totaal 8.452.584 inwoners, d. i 64 058 meer dan op 31 De cember 1946 I Tijdens het jaar 1947 werden er 144.979 t levende kinderen geboren. Er werden 108 136 sterfgevallen opgetekend. Er kwa- j men zich 47.549 personen Belgen of vreemdelingen in het land vestigen en 19 491 personen verlieten het land. Van 6 921 personen, die hun vroegere woon plaats verlieten kent men de nieuwe ver blijfplaats niet. Het bouwen van goedkope woningen. In het Staatsblad van 10 Juni verscheen een wet. waardoor de Staat inzake het bouwen van goedkope woningen wordt ge machtigd de terugbetaling te waarborgen j van het gedeelte der hypothecaire lening, dat 70 der totale waarde van het goed te boven gaat. bedrag ten belope van het- welk, door de Algemene Spaar- en Lijf- rentekas of door de Nationale Maatschap pij voor de Kleine Landeigendom, lenin gen worden toegestaan voor het bouwen van goedkope woningen of van kleine land- eigendommen. De leningen, in voorkomend geval ver hoogd met het bedrag der premiën mogen de waarde van het gebouw niet te boven gaan noch 90 van de volle waarde van het goed bedragen. Premiën worden ook toegekend bij aan koop van een woning, gebouwd door een erkende maatschappij voor goedkope wo ningen of van de kleine landeigendom - - STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen. (40) Hoge onderscheiding voor Z. Em. Kar- dinaal Van Roey. Bij besluit van de Regent van 15 Sep tember 1947. is aan het ordeteken van Grootlint in de Leopoldsorde, waarvan Zijn Eminentie Kardinaal Van Roey. Aartsbisschop van Mechelen, reeds houder is. het lint der Orde met gouden biesjes toegevoegd. Herdenkingsfeesten te Damme. De vroegere luister van Damme zal op 17 en 18 Juli op indrukwekkende wijze herdacht worden, 's Zaterdags om 11 ,u worden de deelnemers ontvangen op het stadhuis van Damme. waarna een geza menlijk bezoek aan het gebouw gebracht wordt Damme de stad van Tijl Uilenspiegel en van Jacob van Maerlant. zal aldus ge durende enkele uren iets van zijn voorbije luister terugvinden. Het waterverbruik in ons land. Uit de laatste verslagen van de raad van beheer van de Nationale Maatschappij der waterleidingen, gaande over het jaar 1947, blijkt o. m. dat 516 gemeenten, met 1053.377 inwoners, door deze maatschap pij bevoorraad worden en gemiddeld 71.5 liter per jaar en per inwoner verbruikt wordt Televisie te Brugge. Een Brugse televisiepionier heeft proef nemingen gedaan boven op de Halletoren te Brugge, die 88 meter hoog is. Met een ontvangtoestel van eigen constructie heeft hij de uitzending uit Londen kunnen op vangen. Zowel de beelden als de klank waren volkomen zuiver. Op te merken valt dat de afstand Londen-Brugge 280 km. bedraagt. zich op de ambassade aan te bieden. De benzine voor toeristen in Frankrijk. Van 15 Juni af kunnen de reizigers zich benzinebons aanschaffen in alle bijhuizen van de Bank van Frankrijk, ten belofte van 500 liter per maand, door een wissel- operatie of de betaling met toeristen- checks. voor hetzelfde bedrag als de prijs van de benzine, overeenstemmend met de hoeveelheid waarop de bons recht geven Ketels met atoomenergie gestookt in En geland. In Groot-Brittannië zijn ketels ge bouwd, die met atoomenergie gestookt worden. De inspecteur-generaal van de gezondheidsdienst van de stad Bristol ver klaarde dat binnen tien jaar iri Engeland electriciteitsfabrieken zullen werken, waar van uranium de voornaamste energiebron zal zijn. De grootste telescoop ter wereld. De telescoop van Mount Palomar (Ca- lifornië), de grootste van de wereld werd ingewijd. De specialisten van het obser vatorium van de Wilsonberg hebben er 20 jaar aan gewerkt en beschikten hier toe over kredieten van het Rockefeller- fonds. Het zal echter nog verscheidene maanden duren vooraleer het reusachtig toestel volledig in orde is. De Zwitserse bondstaat bestaat honderd jaar. Dit jaar zal Zwitserland zijn honderd ste verjaardag als bondstaat vieren. In verband hiermede kan elke Zwitser, die dit jaar honderd jaar oud wordt, op een bizondere verrassing vanwege de bondsre gering rekenen. Wat de verrassing zal zijn wordt nog niet meegedeeld. Koning Michael van Roemenië en zijn echtgenote naar Zwitserland. Gewezen koning Michaël van Roemenië en zijn echtgenote Anna van Bourbon- Parma, vertrokken uit Athene naar Ge- nève. Zij zullen in Zwitserland hun wit tebroodsweken beëindigen. Muntovereenkomst tussen Europese landen. De Amerikaanse minister van Finan ciën. H. Snyder, deelde mede aan de pers dat zijn ministerie, de administratie van het Marshallplan en andere instellingen de kwestie van een muntovereenkomst voor de Europese staten nauwkeurig na gaan- De minister zegde verder, dat er nog geen formele voorstellen waren, doch dat deze konden verwacht worden. der beste merken, ter DRUKKERIJ DU MORTIER 34, Boterstraat YPER De wisselkoersen. De heer Gutt. gewezen Belgisch minis ter van Financiën en thans voorzitter van het Internationaal Muntfonds schrijft in het tijdschrift Economics and Statistics dat de wisselkoers van verscheidene mun ten weldra zal moeten herzien worden. Voor sommige landen is de huidige koers hinderlijk voor de uitvoer. Vreemdelingen in bet Amerikaans leger. De ambassade van de Verenigde Sta ten te Brussel deelt mede, dat de wet Lodgeop de aanwerving van 25 000 buitenlanders voor het Amerikaanse leger alleen in de Senaat werd goedgekeurd. Zulks dient nog in het Amerikaans Huis van Afgevaardigden te geschieden en zelfs daarna zal nog enkele tijd verlopen, al vorens zij in werking kan treden. De ambassade vestigde bijgevolg de aandacht van de belanghebbenden er op dat het ontijdig is hun candidatuur te stellen, of Een vierling in Engeland- Mevr. Good, van Coal Pit Health, in Gloucestershire. heeft een vierling ter wereld gebracht. Goedkoop toerisme. Met twaalf gulden (190 fr. aan de of ficiële koers en amper 100 fr. aan de koers op de zwarte markt) op zak heeft de 22 jarige Hoogenbosch uit Baarn een reis gemaakt van 3000 km door België, Luxem burg. Frankrijk en Zwitserland tot aan de Oostenrijkse grens. Zijn bagage bestond uit een éénpersoonstent en wat mond voorraad voor de eerste dagen. Ongeloof lijk bij zijn terugkomst thuis had hij nog geld over Bestrijding van de slaapziekte. Dr D. G Davey deelt de ontdekking mede van het geneesmiddel «M 7555». dat bij proefnemingen op dieren doeltref fend is gebleken ter bestrijding van de slaapziekte. Voor de maand Augustus verwacht men definitieve resultaten. Dr Davey heeft reeds deelgenomen aan de navorsingen, die in 1945 hebben geleid tot de ontdekking van de paludrine, die naar deskundigen beweren, een radicaal geneesmiddel is tegen de malaria. De wetenschap weer een schrede vooruit. Dr R. Broek, een Engels chirurg van het Guys Hospitalte Londen, is er in geslaagd een operatie in het hart voor de eerste maal met succes te verrichten De operatie werd gedaan op een Blauw kind met behulp van een nieuw instrument, waarmede men rechtstreeks in het hart kan zien om het te onderzoe ken en de bewerking uit te voeren. Op een dag vroeg Harry zich af. het geen alle getrouwde mannen zich vroeg of laat afvragenIs mijn vrouw me trouw En om die trouw van zijn vrouw op de proef te stellen, vond hij geen beter middel dan dat. waar alle niet goed door denkende echtgenoten reeds sinds zo lange tijd toe komen; hij ging naar zijn vriend en zeiBeste Paul, ik ken je al zo lang en vraag nu een werkelijke vriendendienst van je. Je moet mijn vrouw op proef stel len. ik wil weten of ze trouw is. Mijn vrouw kent je niet, maak haar het hof. God geve, dat ze standvastig blijft Een week later kwam het beslissende telefoontjeHarry deelde Paul mee dat zijn vrouw zich op dat ogenblik voor de five o'clock tea naar de Eden Bar begaf. Paul moest proberen daar een kennisma king met haar aan te knopen. Paul kleedde zich vlug aan. sprong in een taxi en reed. voor de eerste maal in zijn leven in het bewustzijn een goede daad te doen, naar de Bar. Direct bij het binnenkomen ontdekte hij de dame in de okerkleurige japonzoals Harry zijn vrouw beschreven had. alleen aan een ta feltje gezeten. Dat moest ze zijn. Bij de eerste foxtrot spraken ze over het weer, bij de tweede over tennis. Bij de eerste bleus over haar vreugden en smarten, en bij de tweede tango over din gen. die van oudsher bij de tweede tango besproken werden. Maar Jessie was terughoudend. Ze ver weerde zich tegen Pauls aandringen haar een rendez-vous te geven. Maar Paul liet niet los. Zij dreigde, na de volgende dans de bar te zullen verlaten en Paul zou haar nooit terugzien. Hij gaf niet toe, maar zij verliet de bar ook niet. Hij wist, wat hij zijn vriend schuldig was. maar te zijner verontschuldiging moet ook gezegd worden dat hij zijn rol niet geheel zonder ambitie speelde. Bij de laatste dans wist Paul ook haar naam, (die hij tot nu toe slechts uit Harry's mond gehoord had), waar ze tenniste, dat ze-al eens in Florence geweest was, kruis jes borduren kon en meer hield van Tosca dan van Carmen, maar meer wist hij niet. En aangezien het de laatste dans was, moest hij nu ook de laatste grote aanval ondernemen. Daar Jessie zo moeilijk te veroveren was, ze had nu al meer dan twee uur stand gehouden, kon hij niet verlangen dat ze nu opeens toegafhaar trots moest ontzien worden. Dus gaf Paul zijn ogen de uitdrukking van de man die men niet ontlopen kan en zeiU zult in de Vrij dageditie van de Intrigantonder motto Florenceaangeven waar en wanneer ik U ontmoeten kan». Ze zei niets. Dat was Pauls eerste aanval op Jessie. Nu kwam alles er op aan, of Vrijdag onder motto Florencede naam van LAADItOU W ACHIENEN B mus («53) i kleine Bar en een uur vermeld zou zijn- Opgewonden had Harry van zijn vriend het bericht van de veldtocht vernomen opgewonden wachtten ze beiden de grote dag af. Vrijdag, zeven uur precies, stonden H&rry en Paul voor het gebouw van de IntrigantToen de krantenverkopers het gebouw verlieten rukte Harry een kleine jongen een blad uit de hand en betaalde hem, zonder het wisselgeld terug te ontvangen. Hij was vast en zeker die avond de eerste mens, die in Parijs de Intrigant las. Het laatste nieuws uit Abessinië kwam hij echter pas veel later te weten dan de anderen, want hij vloog alleen de adver tenties door. In spanning keek Paul mee over zijn schouder. Hier correspondenties Weduwnaar van middelmatige leeftijd zoekt kennis making»... Pekineesje, luisterend naar de naam Carióca Ik betaal voor mijn ontaarde zoon geen schulden meer. want... Wie zijn kaalhoofdigheid beëindigen wil, kope... «Liefste moeder...» «Goed uitziende winterjas... Daar U mijn... Neen, toch niet... Goddank niets. Jessie wil eenvoudig niets van een ren- dez-vous weten. Jessie is schattig Jessie is een eerbare vrouw. Harry zat in een wip in de autobus, die naar zijn zin nog veel te langzaam reed, gelukzalig riep hij Paul nog eens toe. terwijl hij naar beneden klom, voor alle passagiersIk ben gelukkig dat mijn vrouw mij niet bedrogen heeft, ik dank je welEn reed, zonder over te stappen rechtdoor naar het gelukkig huwelijk te rug. Voor een paar jaar was hij weer ge rustgesteld. En nu was zijn leven weer rustig. Hij las de Matin zoals vroeger, maar geen mondaine bladen zoals de Intrigant de Matinwas tenminste een fatsoen lijke krant, waarin men weliswaar geen afspraakjes maakte, maar zijn lezers van ieder huwelijk en ieder sterfgeval wijd in de omtrek nauwkeurig op de hoogte hield. En ook-,Paul keerde weer uit zijn avontuur in zijn gewone leven terug. Wanneer evenwel de twee Donderdag reeds een blik in de Intrigantgesla gen hadden, dan zouden zij daar tot hun verwondering onder motto Florence de woorden Separée nummer 3, Maxim. Maandag, halfvijfgevonden hetfben. Als oude Matih «-lezers hadden zij n.I. vergeten, dat de edities van het avondblad Intri gant altijd een dag vooruit gedateerd zijn. (Nadruk verboden) liiik, DE SCHAAR Het opstel van Jantje De schaar is iets dat dient om mee te snijden. Er zijn vele soorten van scha ren, grote en kleine, dure en goedkope. Als men de grote schaar nevens de kleine schaar legt. moet men lachen. De scharen bestaan al heel lang. want Jezus sprak tot de scharen OP DE SCHOOL Wie regeerde over Rusland voor de Revolutie De Tsaar. Goed en hoe werd de vrouw van de Tsaar geheten De Tsarine. Goed. en hoe heetten de kinderen van de Tsaar De Sardienekes. GESTRAFTE HOVAARDIJ Iedereen heeft zijn fouten. Ik geloof niet dat ik er heb. Ik wed, dat ik er een vind. Roert ge in uw koffie met de linkerhand of doet ge dat met de rechterhand Met de rechterhand, natuurlijk. Welnu, de meest elementaire beleefd heid vereist dat ge zulks met een koffie- lepeltje doet. OP DE REPITITIE De plaatselijke fanfare van Bezingen had een herhaling. Het le wijsje was reeds ingezet, toen een der te laat komende saxofonisten stil op zijn plaats kwam zit ten en onmiddellijk begon mede te spelen. De orkestmeester hoorde dat hij enkele maten achter was en zei in stilte tot de muzikant Peeters, ge zijt drie maten achter. Peeters Dat is niets, chef, ik zal u wel inhalen. REISINDRUKKEN UIT CHINA Noch hij. noch zij, hadden ooit een voet buiten het land gezet, maar waren toch tegen elkaar aan het opsnijden. Hazei ze vol bewondering. Turkije, Indië, Japan, het is alles om voor te knie len. Maar het wonderlijkst van al is China, het hemelse rijk- HaChinasprak de andere. En de pagoden, hebt ge ze gezien Of ik ze gezien heb? antwoordde zij Ik heb met hen gedineerd HET SLIMME BOERTJE Een Schot ontmoette een boer met twee emmers melk. Is die melk vers, vroeg de Schot. Ja zeker, sprak het boertje, over een uur was het nog gras. I DE REDEN Dus. ge neemt Dirksen niet als deel genoot in uw zaak Neen, ge weet toch. dat hij met mijn vrouw verloofd was voordat ik met haar trouwde, en ik neem niet graag iemand in mijn zaak die nog verstandiger is dan ik. EERVOL Ik heb ook iets geschilderd voor de grote schilderijtentoonstelling. En hebben zij het op een goede plaats gehangen O. ja, vlak bij de ingang. ProficiatWat was het Een bordje met Recht door a u.b. ONMOGELUK De tijd heelt alle wonden, jongen. Ge zult dat meisje gauw vergeten zijn. Onmogelijk, ik heb alles wat ik haar gegeven heb, op afbetaling gekocht. HET BEWIJS Jef Trompet kwam die Zaterdagnacht met een formidabel stuk in zijn kraag naar huis Tot overmaat van ramp gleed hij uit. vlak voor de deur van zijn woning en viel met zijn achtersteven op de pun ten van de bodem van een kapotte fles. Jef tastte en voelde dat hij bloedde... Hij stil naar bovengelukkig scheen zijn echtgenote rotsvast te slapen. Vlug iodiumtinctuur en een verband uit de kast en voor de spiegel het zaakje opgeknapt... Daarna legde Jef zich met een zucht te bed. De volgende morgen werd hij door zijn echtgenote onzacht wakker ge schud- Jef trok voorzichtig een oog open en zag hoe Mevrouw Trompet hem somber aankeek. Ge zijt gisteren weer zat naar huis gekomen hé Ik? deed Jef onnozel, geen kwestie van Zo Geen kwestie vanLeg me dan maar eens uit waarom ge dat verband op de spiegelkast geplakt hebt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9