IjSKASTEN FRIGIDAIRE >e STEVENS Gebroeders !WeM. Soete-Boerhave De nieuwe fri&idaipe j koelkasten nog ruimer I DAMME, de bakermat van Uilenspiegel 39, Statiestraat- Komt zien: oordeelt! iE. HEX TPERSCH NIEUWS» Biz. 5 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK '"NDAG: Koude Asperges met Mayon- "r.aise Juliennesoep Kalfsoesters Princessebcontjes Gekookte Aardappelen Aardbeien-Bavaroise. V AANDAG Varkenscoteletten Rabar- 'oermoes Gebakken Aardappelen Griesmeelpudding D'NSDAG: Gefarceerde Tong Gestoof de Komkommers Gekookte Aard appelen Eruit. W OENSDAG Biefstuk Tomatensla Frites Eierpannekoekjes. DONDERDAGGehakt Spinazie Gekookte Aardappelen Macaroni met Rozijnen VRIJDAG: Verse Haring met Ravigotte- „aus Sla Gekookte Aardappe len Fruit ZATERDAG Gebakken Hersenen Wor teltjes Geklopte Karnemelk. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Vardbeien-Bavaroise. 4 deciliter melk wordt met 150 gr. suiker langzaam aan ie kook gebracht. Intussen wordt 10 gr. rode gelatine in koud water geweekt en 3 eierdooiers in een kom losgeroerd. Zo dra de melk kookt nemen we ze van het vuur en lossen de gelatine er in op. waar na dit mengsel voorzichtig bij de eier dooiers wordt gevoegd en flink roerende weer aan de kook wordt gebracht om te binden. Als deze massa is afgekoeld (ze mag vooral niet stijf geworden zijn) ver mengen we ze met de gezeefde aardbeien, :tet stijfgeklopt eiwit en de eveneens stijf geklopte 2 deciliter room. Wanneer het puddingmengsel, onder af en toe roeren, geleiachtig begint te wor den. doen we het in een omgespoelde vorm en laten het verder stijf worden (2-3 uur). Voor we de pudding op een -chaal uitstorten, dompelen we de vorm even in heet water om het glijden te be vorderen. Verse Haring met Ravigottesaus. We leggen de verse haringen in kokend wa ter. waaraan wat citroensap, een paar takjes peterselie, een paar schijven ui en een paar worteltjes zijn toegevoegd. Dan brengen we het water opnieuw langzaam aan de kook en laten dan de haringen gedurende 10 a 12 minuten (voor 10 12 haringen) koken Vervolgens verwijderen we het vel en leggen de haringen op een platte schotel. Dan maken we de saus. We laten 50 gr. boter smelten, we roeren er dan met een houten lepel 25 gr. bloem, een half ge knipperd uitje door. alsook wat peper en zout naar smaak. We laten de saus koken en gieten er. altijd maar roerende, een kwart liter warm gemaakte melk door. We laten het sausje even doorkoken en voegen er dan. van het vuur het sap van een vierde citroen bij. Het sausje moet op een klein vuurtje en niet op een felle vlam bereid worden, want de roux mag niet bruin worden en brandt gemakkelijk aan. We gieten deze saus dan op de gereed gemaakte haringen. Gebakken Hersens. We laten de her- -ens een half uurtje in koud water uit trekken. ontdoen ze dan van velletjes, overgieten ze met kokend water en laten ze een half uur koken in vers water en zout, al of niet met azijn of citroen, een paar peperkorrels, kruidnagelen, laurier- olaadjes en een uitje. Na het koken de ersens snijden, paneren, bakken en op brengen met petersèlieboter. Geklopte Karnemelk. Een liter on- -ekookte karnemelk met een vierde liter room of melk kloppen. Er het sap van een citroen. 100 gr. suiker en een lepeltje vanillesuiker bijvoegen. Dit opdienen met oeschuit of croutons. KEUKENGEHEIMEN. Half rijpe of onrijpe stekelbessen zijn niet alleen goed voor het maken van confituur, maar kunnen zeer goed Inge maakt worden. In de Winter kunnen deze dan op voortreffelijke wijze ge bruikt worden voor compote en als vul sel voor taarten en vlaaien. Om snij- en princessebonen hun natuur lijke kleur te laten behouden, koken we ze vlug met wat zout water gaar in een pan zonder deksel Daarna laten we ze in een vergiet uitlekken en overspoelen we ze met stromend koud water, waar na we ze terug in de pan doen om op te stoven. Wanneer U groente steriliseert, die erg slinkt zoals spinazie, andijvie en afidere wordt deze eerst gekookt tot ze geheel geslonken is en eerst dan in de bokalen gedaan om te steriliseren Over het algemeen is het fruit, dat we in dozen kopen, nogal erg gesuikerd. Om deze zoetigheid te verminderen kunnen we het opdienen met verse niet gesuikerde, room. Als nieuwe aardappelen gaar zijn. gie ten we ze af en laten ze gewoon op drogen. Het schudden zou hen een on smakelijk aanzien geven en is absoluut overbodig, daar ze toch niet kruimen, doordat het zetmeel nog niet in zo grote mate aanwezig is als bij oudere aard appelen De cellen zijn dus minder ge vuld en barsten niet zo gemakkelijk, door het zwellen van het zetmeel. HUISHOUDELIJKE WENKEN. De doffe plekken op een schoorsteen mantel verdwijnen doorgaans, wanneer men het marmer een nacht over flink in de was zet. Vanzelfsprekend moet men het daarna goed uitwrijven. Tegen houtworm zijn verscheidene prae- paraten in de handel. Men informeert het best bij een drogist. Een goed huis middeltje isde gaatjes een voor een uit te blazen, in te spuiten met terpen tijn en ze vervolgens met gesmolten paraffine of iets dergelijks dicht te stop pen. Men vergete niet, dat aangetaste meubelen ook gevaar op kunnen leve ren voor andere, nog niet aangetaste exemplaren. De romp van een naaimachine kan men weer opknappen door het metaal in te wrijven met een doekje met wat olie Na de eerste maal ziet men gewoon lijk niet veel succes, maar na een paar maal wordt het lak weer mooi. Watervlekken in het eikenhout schuurt men met fijn schuurpapier af. Daarna zet men het hout in de was (kleur van het hout nemen). Men moet het meu bel wel een paar maal in de was zet ten. voordat de vlekken geheel verdwe nen zijn. Wanneer men het zoolleer met wat lijn olie inwrijft, wordt de levensduur van het leer verlengd en het kraken voor komen. OPVOEDKUNDIGE TIPJES. De voeding is van invloed op alle lichaamsdelen en dus ook op de herse nen Hongerige kinderen kunnen niet goed lerenhonger veroorzaakt vaak hoofdpijn en altijd lusteloosheid- Van slecht gevoede kinderen kan men niet veel geestelijke arbeid vragen Als we genoodzaakt zijn onzuivere lucht in te ademen.' krijgen we vaak hoofdpijnhet is ook om deze reden wenselijk, de lucht in de plaatsen waar gestudeerd moet worden, zo zuiver mo gelijk te houden. Officiële Verdelers IEPER ^andenpeereboomp laats Tel. 249 (GENERAL MOTORS) In het huishouden... Op de hoeve... Voor de boterwinkels... is een FRIGIDAIRE IJSKAST onmisbaar WAAROM een FRIGIDAIRE IJSKAST verkiezen P FRIGIDAIRE verbruikt het minst. FRIGIDAIRE geeft de grootste waarborg. FRIGIDAIRE heeft een eigen ver tegenwoordiging in België. FRIGIDAIRE kan U ten allen tijde de nodige wissel stukken verschaffen. FRIGIDAIRE is vertegenwoordigd door de meest be voegde firma der streek. POPERINGE leperstraat 5 Tel. 94 (577) ONS WEKELIJKS PRAATJE. De vacantie is in het zicht- Nog enkele weken scheiden ons van de vacantie. Bij veie mensen duiken reeds visioenen op van heerlijke tochten lekker luieren aan het zeestrand of in de duinen, mooie wandelingen door bos en heide, fietstochtjes, sport en spel. Maar voor het zover is dat we met onze koffers in de hand de voordeur van ons huis achter ons toetrekken, komt er voor de huisvrouw, en vooral voor de moedérs nog heel wat kijken. De vacantie-garderobe vraagt immers een bizondere aandacht. Het zijn niet al leen de gewone reisbenodigheden en klede ren. die we voor ieder van onze huisge noten mee moeten nemen en vooruit in pakken we móeten ook zorgen voor ge legenheidskleding. die juist onze vacantie zeer aangenaam kan maken. We gaan im mers om te genieten van de gezonde bui tenlucht. en ons eens heerlijk los te voelen van alles wat in ons dagelijks leven een gewoonte is geworden Waar U ook heentrekt, bijna overal is er gelegenheid om te baden of een zon nebad te nemendus mag er in geen en kele reisbagage een badkostuum of zonne- pakje ontbreken. Deze zonnepakjes be staan meestal uit verschillende delen. We zien ze niet alleen met een short, maar even goed met een kort wijd rokje, waar over na het zonnebaden een langere rok geknoopt kan worden, en een bijpassende bolero het pakje tot een deftig geheel omtovert, en hiermede tevens een einde maakt aan het te pas of te onpas blij ven rondlopen in onbehoorlijke kleding. Wa! de strandkleding der vrouw betreft we zien dit jaar veel broeken. Het korte shortje, waarmee de vrouwen en meisjes de laatste jaren over de boulevards van onze badplaatsen paradeerden, wordt ver drongen door een broek, die tot even on der de knie reikt of wel door de lange pantalon Laten we hier dadelijk opmer ken, dat er zo weinig vrouwen zijn. die met succes een lange pantalon kunnen dragen, alleen zij. die lang en slank zijn kunnen zich hiermee fatsoenlijk vertonen Op deze broeken worden korte jasjes ge dragen, vesten van licht flanel of linnen een sportieve pull-over of swaeter. Gaat in het dagelijks leven de New Look(dit is de nieuwe benaming voor de nieuwe modelijn) in steeds stijgende lijn vooruit, dit is geenszins het geval met de sportkleding. Hier weegt de charme van voor 50 jaar niet op tegen de bewe gingsvrijheid. die zo noodzakelijk is bij onze sportpakjes Voor deze pakjes dus geen lange rokken en nauwsluitende tail le's. maar praktische vlotte kleedjes, wijde korte rok of short en gemakkelijk zitten de bloesjes. Wat we op reis zeker niet kunnen mis sen is een warm pakje voor jong en oud Want het weer kan plotseling omslaan en niets ié dan onaangenamer dan rond te lopen in een té luchtige kleding, waar in we ons niet alleen belachelijk zouden maken, maar tevens nog de kans lopen een flinke koude te vatten. En dit i6 zeer zeker niet dé bedoeling van onze vacan tie. Waar ook het doel van uw vacantie ligt. bedenk vooruit goed welke kleding voor U en de uwen er het best geschikt is om zoveel mogelijk te genieten van de gezonde lucht. (Nadruk verboden) TANTE DINA WEEK VAN 27 JUNI TOT 3 JULI NAAMDAGEN. 'm=~ Zondag 27 JuniAdelinus. Ladislaus Maandag 28 Juni Ireneus. Plutarchus Dinsdag 29 JuniPetrus en Paulus. Woensdag 30 JuniAdilia. Emiliana Lucina. Donderdag 1 JuliRumoldus. Rombout Theodoricus. Vrijdag 2 JuliOtto. Zaterdag 3 JuliGuthago. Abel. Hya cinth us MAANSTANDEN. Laatste Kwartier29 Juni te 16 u. 23 m Nieuwe Maan 6 Juli te 22 u. 9 m. IN DE NATUUR. 27 JuniGewoonlijk de warmste dag van de maand Juni. Dag waarop de baro- meterdruk het hoogst is in Juni (758 mm2). 28 JuniDatum waarop in Juni de sterkste winddruk werd waargenomen (116 kilo per vierkante meter). Bloei van de lelie. 1 JuliVan 1 tot 16 Juli vermeerdert de gemiddelde temperatuur met 2' 2. 2 JuliGewoonlijk de koudste dag van de maand Juli. Normale datum waarop de stikhete dagen aanvangen (minstens 30*). 3 JuliBegin van de hondsdagen. VOLKSE "WEERKUNDE, Een regenachtige Sinte Pieter. der tig dagen twijfelachtig weer- Wisselen Juli regen en zonneschijn 't Zal naaste jare voor de boeren [kermis zijn Komen de hondsdagen met veel regen. Dan gaan we slechte tijden tegen. Hondsdagen, helder en klaar. Betekenen een goed jaar. Is de eerste Juli regenachtig. Gans de maand zal wezen twijfel- [achtig. HERDENKDAGEN. 27 Juni 1568De hertog van Alva doet zijn in trede te Antwerpen. Alva volgde, als landvoogd in de Nederlanden Margareta van Parma zuster van Filip n. Koning van Spanje, op. 1931Republikeinse kiesoverwinning in Spanje. HISMIM mai na- Sindsdien vertelt men, heeft Damme een hond in zijn stadswapen. Een oud stads zegel van Damme draagt trouwens het op schrift Sigillum de Hondes Damma Wat er ook van waar weze. Damme rijst het woord is juist gekozen als een paddestoel op uit de grond. Reeds in 1180 wordt het tot vrije stad verheven. Het krijgt zijn eigen rechtbank, zijn eigen schepenenDamme krijgt vrijdom van tol over heel Vlaanderen, voor de goede* ren aldaar gelost. Kortom het geniet van alle vrijheden, nodig om tot hoge bloei te geraken. En zulks gebeurt dan ook Maar het is een bloei van korte duur slechts twee eeuwen gaan voorbij en dan is het ook met Damme bijna gedaan. Al wendt men ook nog zoveel pogingen aan om uit het slop te geraken men gelukt er niet in. Op het einde van de 14e eeuw be reiken de zeeschepen nog slechts Sluis Als ge ooit naar Damme wilt, ga er dan met de boot heen, of liever nog, ga er, van Brugge uit, te voet naartoe. Ge zult u die heerlijke wandeling en die langza me kennismaking nooit beklagen. Tijdens de laatste oorlog moest ikzelf eens te Dam me zijn. en nu nog herinner ik mij, als was het gisteren gebeurd wat voor een sterke indruk die wandeling op mij heeft gemaakt. Ik toog er te voet heen onder de hoge bomen van de Damse Vaart. Stil aan kwam het stadje in 't zichteen on vergetelijk schouwspel, eenvoudig maar toch groots, omdat het als een beeld uit het verleden daar voor mij oprees. Links schitterde de witte molen en aan dezelfde zijde lag daar. in haar majesteit de oude Christoffelhofstede (17e eeuw). En toen kuierde ik verder en bewon derde er. met tijd. want ik had een hele namiddag voor mij, het prachtig gotisch stadhuis uit 1464. voor hetwelk Jacob Van Maerlant, de vader der Dietse dichters algaderin steen staat gehouwen. En toen kwamen de oude gevels aan de (peurt, het St. Janshospitaal en ten slotte de O. L. Vrouwkerk. Een prachtig document voor de Vlaamse gotiek uit de 13g eeuw ongelukkig is ze geschonden en werd in 1725 een gedeelte der middenbeuk en der zijbeuken afgebroken. De toren bleef ech ter bewaard en ook de zijmuren, om de ze laatste te helpen schoren. Indrukwek kend blijft nochtans heel het gebouw, dat als een levende getuige is van de vroegere grootheid van Damme Bezoekt deze zomer dat heerlijke nestje dat Damme heetkuier er door de rus tige straten en dan pas zult ge bevroeden wat dat stille dorpje uit de Noordelijke polderstreek te betekenen had in de Mid deleeuwen. VIATOR. A Damme en Flandre. quand ouvrait leurs fleurs aux aubépines quit Ulenspiegel. fils de Claes In Meimaand, als de hagedoorn in bloei stond, werd te Damme. in Vlaan- derland Ulenspiegel. de zoon van Klaas geboren Zo luidt de blijde aanhef van het enig- mooie boek dat onze nationale schrijver Charles De Coster beroemd maakte. Wij bedoelen La légende d'Ulenspiegel et de Lamme Goedzak Niet zozeer over Tyl Uilenspiegel wil len we vandaag schrijven, maar wel over Dpmme Op dit ogenblik wordt er te Brug ge een tentoonstelling gehouden (in het Museum Roerick - Tulpinck. Van Eyck- plaats) die gewijd is aan het «Zwin» en aan de Brugse havens. Diezelfde tentoon stelling wordt daarna overgebracht naar Damme. en ter gelegenheid van de ope ning er van. alsmede van het Van Maer- lantmuseum viert Damme feest, en wel op 17 en 18 Juli aanstaande. In de 10e, 11e en 12e eeuw bloeit Brug ge open. als een wonderbare bloem, aan de boorden van de Noordzee, waarmee het verbonden was door een natuurlijke inham het Zwin. Maar reeds in de 13e eeuw begint de glorie van het Venetië van het Noorden te tanen immers het Zwin verzandt en tegen die verzanding is geen menselijk verweer bestand. Traag maar zeker verwijdert de zee zich van Brugge, en de ene na de andere schieten ten Noor den van Brugge kleinere havensteden uit de grond op en vertragen aldus enigszins de dood van Brugge. Damme is een dier stadjes, die ontstonden uit het feit dat Brugge aan 't verkwijnen ging. Maar ook eens zou de doodsklok over Damme lui den. als het Zwin aldaar eveneens aan het verzanden gaat. Damme ontstond in de tweede helft der 12e eeuwdus zowat 800 jaar geleden. De kanalen van Brugge hadden naar het noorden toe een prachtige bevaarbare uit loper. de Reye Te Damme, toentertijde nog van weinig belang, mondde de Reye uit in het Zwin, waarvan het gescheiden was door een dam. die het water van de Reye in het Zwin spuide. De sasmeester of speyhouder werd steeds door de stad Brugge aangesteld. Een legende vertelt dat bij het maken van deze dijk de aar dewerkers de dijk niet dichtkregen een .grote zonderlinge hond zou omstreeks die tijd steeds te zien geweest zijn, huilend en jankend, omheen de werken. Was hij de incarnatie van de duivel In elk gevaL de dijkwerkers meenden het, grepen de hond. wierpen hem in de bres, vulden de ze en... van toen af hield de dijk stand. 28 Juni 1577Geboorte van de Vlaamse schilder Pierre Paul Rubens. 1712 Geboorte te Genève van de Franse schrijver en toondichter Jean Jac ques Rousseau. 1882Inhuldiging van het eerste inter nationaal Eucharistisch Congres te Rijsel 1883Geboorte van de Franse Staats man. M. Pierre Laval. 1914 De moord van Serajevo. waardoor de lont voor de eerste grote wereld oorlog werd aangevlamd. 1919 Duitsland ondertekent het Verdrag van Versailles. 29 Juni 1856Overlijden te Endenich van de Duitse toondichter Robert Schu mann. 1895Overlijden te Eastbourne van de Engelse plant- en dierkundige Tho mas H Huxley. 1937Koning Farouk wordt in Egypte gekroond. 30 Juni 1649Overlijden te Parijs van de Franse schilder Simon Vouet. 1670Overlijden van Henriette van En geland. Hertogin van Orleans, waar van Bossuet de lijkrede maakte. 1748Geboorte te Parijs van Jean Do minique Cassini. sterrekundige en geograaf, voorzetter van de- grote kaart van Frankrijk. Jozef Wauters overleden. Provinciale Tentoonstelling van 1929 1802 1876 1896 1621 1778: 1905 1468 1872: 1 Juli Afkondiging van het-Concordaat! Het concordaat schonk, onder meer, een deel van het niet verkocht kerkgoed, aan de vorige bezitters terug. Het stond tevens het bestaan toe van het aartsbisdom Mechelen en vier onderhorige bisdommen Doornik. Namen. Luik en Gent. De kapittels der kannunniken mochten in deze bisdommen heringericht worden, de seminaries heropend en de parochieomschrijvingen her maakt. Bakoenin gestorven. H Beecher Stowe gestorven. 2 Juli Geboorte van Jean de la Fontaine. Rousseau gestorven. Opstand van de Potemkine 3 Juli Huwelijk van Karei de Stoute. Overlijden te Gent van Dr. F- A. Snellaert. geleerd Vlaams schrijver en stichter der Vlaamse congressen. Geboren in 1809. (O.-P Ambacht- en Nijverheidskunst De Provinciale Dienst voor Kunstam bachten en Kunstnijverheden van West- Vlaanderen herinnert er de belangstellen den aan dat de aanvragen tot deelneming aan de provinciale tentoonstelling van Ambachts- en Nijverheidskunst, welke van 1 tot 17 Augustus a.s. in het Provinciaal Hof te Brugge zal doorgaan, uiterlijk op 30 Juni a. s. moeten ingediend worden in het secretariaatKoning Albertlaan 6. Assebroek (Brugge). ?S" ALLE MEUBELEN in de verscheidene HOUTSOORTEN en STIJLEN bij (oud gekend Huis) Telef. 182 - IEPER Stevig, duurzaam werk Beste kwaliteit 0 Trouwe bediening 9 Wettelijke prijs. A (M) I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5