YPERS LEVEN UIT DE STREEK CINEMA FLORA Jody en het Hertejong aarheen deze Week? METROPOLE-TOURISME CINEMAS ALLERHANDE NIEUWS Stelt U voor CELUVELD WYTSCHATE MEESEN LANGEMARK KEMMEL MERKEM ZANDVOORDE HET l'PERSCH NIETTE*BH. 2 Hogeschoolexamens H Hillrwarrr uit leper kandidatuur in wijsbegeerte en letteren le proefop voldoende wijze J. Peene, uit Langemark, kandidatuur in de natuur- en geneeskundige weten schappen le proefop voldoende wijze. R. Vandenberghe, uit Elverdinge. kan didatuur in wijsbegeerte en letteren, voorbereidend tot de recbten le proef op voldoende wijze G Leroy. uit Vlamertinge Koloniale Hogeschool 3e proef grote onderschei ding. H Maisaert. uit Meesen kandidatuur in wijsbegeerte en letteren, voorberei dend tot de rechten. 2e proefonder scheiding. P. Grillet, uit leper doctoraat in de rechten le proefop voldoende wijze. Ph. Coene, uit Ploegsteert kandida tuur in wijsbegeerte en letteren, voorbe reidend tot de rechten, le proefop voldoende wijze. J. Vanraes, uit leper, kandidatuur in wijsbegeerte en letterep. voorbereidend tot de rechten, le proef op voldoende wijze. J. De Tandt, uit Zillebeke.' doctoraat in de rechten, le proefgrote onder scheiding. Vandekerckhove Jan. uit leper kandi datuur burgerlijk ingenieur, op voldoende wijze. Vandermarliere Marcel, uit Reningelst. doctoraat in de genees-, heel- en verlos kunde. 3e proef, op voldoende wijze. De Byser Antoon, uit Stokkel, (vroe ger te leper), kandidatuur in wijsbegeerte en letteren, voorbereidend tot de rechten, le proef, op voldoende wijze. Peene Cyriel, uit Langemark. kandida tuur in wijsbegeerte en letteren, voorbe reidend tot de rechten, le proef, op vol doende wijze. J. Craye, uit leper, kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, le proef, op voldoende wijze. P. Gillioen, uit leper, licentiaat in de handelswetenschappen, le proef, met on derscheiding. R. Deberdt. uit leper, kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschap pen. le proef, op voldoende wijze. R Bartier, uit Voormezele, voorberei dend jaar aan de Hogere Technische Brou- werijschool, met onderscheiding. Fr. Bouciqué, uit Zillebeke. licentiaat in de germaanse philologie. le proef, op voldoende wijze. A. Dewulf, uit leper, kandidatuur bur gerlijk ingenieur. 2e proef, met onder scheiding. W. Erard. uit leper, voorbereidende proef tot geaggregeerd leraar in de ger maanse talen, op voldoende wijze. W. Vanbesien, uit leper, technisch inge nieur. laatste proef, met onderscheiding. Aan al deze studenten en hun gelukkige ouders, onze hartelijke gelukwensen. ua»..a— Ter bevordering van het Toerisme Buitenlandse toeristen krijgen 2 fr. per liter benzine terug. Ten einde het toerisme te bevor deren heeft de minister van Finan ciën besloten, aan de buitenlandse toeristen, die ten minste 3 dagen met hun auto in België of het groothertogdom Luxemburg verblij ven, twee frank per aangekochte liter benzine te laten terugbetalen PJ Deze maatregel zal omstreeks 15 j| Juli van kracht worden en de uit voeringsbepalingen zullen eerlang bekend worden gemaakt Reizen en Uitstappen Antoon Alliet, Passchendale Vertegenwoordiger voor IEPER en OMLIGGENDE Roger DEMEY Elverdingestr. 9. - Tel. 585 Enkele prijzen LOLJRDES, 8 dagen2.750 fr. ZWITSERLAND,6 dagen: 2.500 fr. Bijzondere reklamereizen op 1 Augustus met de betaalde verlofdagen. Bijzondere prijs voor groepen. LOURDES, 9 dagen3.250 fr. ZWITSERLAND, 8 dagen3.400 fr. ZWITSERLAND, 9 dagen3.750 fr. LL'XEl>fBLTRG, 3 dagen: 1.200 fr. In onze prijzen zijn begrepenVervoer per moderne autocar. Hoteldiensten 3 maaltijden per dag (dienst inbegre pen). Slaapgelegenheid in eerste rang hotels. Verblijftaks. Prijzen buiten alle concurrentie ITALIË, 19 dagen 8-750 fr. Vertrek op 1 Augustus. Het brood vrij in September P De vooruitzichten, wat de tarwe oogst in ons land betreft, laten toe te hopen dat de rantsoenering van het brood van September af zal kunnen worden afgeschaft. Het vooroorlogse verbruik van tarwe bedroeg in België 1200 000 ton per jaar- Voor het komende jaar zal Amerika ons 650 000 ton tarwe leveren. Verder moeten wij van Rusland nog 200 000 ton ont vangen. bij uitvoering van het on langs afgesloten leveringscontract. Er zijn 150.000 Ha. met tarwe be zaaid. Zo deze ongeveer 350.000 ton opleveren, zaaigraan, klein graan en bevoorrading van de voortbren gers inbegrepen, dan is het mogelijk dat de rantsoenering van het brood van September af wordt opgeheven COLISEUM Zaterdag te 8 u Zondag te 2.30 u- te o u-, te 8 u Maandag te 8 u. Les trois cousines, een kluchtige Franse komedie met Rellys FLORA Vrijdag te 8 u Zaterdag te 8 U-, Zondag te 2-30 u.. 5 u.. en 8 uur. Maandag te 8 uur: Jodv en het Hertejong (The Yearling), een onvergetelijke film. meesterlijk vertolkt door Gregory Peck. Jane Wyman en Claude Jarman Jr. (Kinderen toegelaten) MAJESTIC Vrijdag te 8 u. Zaterdag te 8 u.. Zondag te 2 u.. 5 u.. en 8 uur Maandag te 8 uur Le roman d'Al Jolson, een technicolor, met Larry Parks, Eve lyn Keves William Demarest en Bill Goodwin (Kinderen toegelaten) Dinsdag en Woensdag te. 8 uur La fille du Loup-Garou, met Nina Foch en Stephen Crane. OUD IEPER Zaterdag te 8 u.. Zondag doorlopend van 2.30 tot 8 u. (laatste ver toning te 8 u). Maandag te 8 uur: De Bastaard, een brok uit het leven, de roman der bedrogen dochters. Daarbij De Spoorsohuimers. een Wild West-film. en Wereld- nieuws (Kinderen niet toegelaten) Dinsdag te 8 uurv ranch vaij de Frontier, met Buck Jones- Daarbij Dolle Nacht, met Claire Trevor. BOTSING Aan de hoek van de Ma- loulaan. J. Capronstraat en Elverdinge- straat. had er Zondag een botsing plaats tussen de auto's bestuurd door' Rycke- waert Frederic van Pervijze en Stevens Constant uit Kuurne. Beide wagens liepen lichte stoffelijke schade op. DRINKEBROER De genaamde Louis Perneel werd Maandag in alles behalve nuchtere staat aangetroffen in de G. de Stuersstraat. Het slechte weder was er waarschijnlijk wel voor iets tussen Hij werd opgeleid en kon in de rijks wachtkazerne zijn roes uitslapen. AANRIJDING De vrachtwagen, be stuurd door Marcel Gekiere uit Elver dinge. reed Dinsdag in de voormiddag over de Grote Markt. In de verlengenis van de Diksmuidestraat. moest de voer der plots remmen voor een wielrijder, waardoor de auto bestuurd door Ver- caigne Albert, die hem volgde, de vracht wagen aanreed Beide wagens liepen hierdoor stoffe lijke schade op SCHIELIJK OVERLEDEN De 71 ja rige Odent Arthur, wonende Cité Ligy. was Dinsdag in een drankgelegenheid in de Rijselstraat. toen hij plots ineen zakte. De man is naar alle waarschijn lijkheid aan een hartaandoening over leden. GEMEENTERAADSZITTING Op Vrijdag 9 Juli 1948 om 1730 uur. Dagorde 1) Proces-verbaal der zitting van 11 Juni 1948. 2) C. O- O- Grondvergunningen op 't kerkhof. 3) Stadskas Proces-verbaal van on derzoek. 4) Kerkfabriek van St Maart ens Re kening 1947. 5) Dikkebuschvijverdreef Aanvul lend bestek Goedkeuring. 6) Rioolwerken wijk Poperingesteenweg Verlenging van de uitvoeringstermijn. 7) Stadseigendommen Vijvermeers Dikkebusch Pachtopgave Aanvaar ding. 8) Buurtspoorlijn Diksmuide - Yper - Poperinge Toekomstige exploitatiewijze Advies. 9) Heffing voor één jaar der speciale taks op de gebouwen vrijgesteld van grondbelasting 6 van het kadastraal inkomen. 10) Stadsbegroting 1948 Wijziging- 11) C. O. O. Vraag tot machtiging om een perceel bouwgrond openbaar te verkopen. 12) Mededelingen. Toekomende week brengén wij U een uitgebreid verslag van deze zitting. HARMONIE YPRIANA Op Zondag 25 JuliUitstap voor de Harmonie. Vertrek uit lokaal D'Hondt- straat. om 12.45 u. Reis naar Loo. Nieuw- poort en Diksmuide Voor inschrijving en alle inlichtingen zich wenden tot de Ere voorzitter Aimé Gruwez. Te Diksmuide is het de sluiting der Han delsfoor Wandel-Concert om 5.30 u. Om 8 30 u. Concert door onze Harmonie, ge volgd van vuurwerk. Terug naar Yper om llu. Die reis kan medegemaakt worden door de Ereleden en familie, alsook door de families der spelende leden. FEESTELIJKHEDEN OP DE R. COLAERTPLAATS Zaterdag 10 Juli Te 21 u.Concert door de Ieperse Ac cordeonisten. Zondag 11 Juli Te 15 u.Grote Schieting aan de Lig- gende Pers, in het Hotel de France, bij A Cornette 3 000 fr. prijzen en 2e Op- pervogel van 200 fr. Inschrijving vanaf 13.30 u. Café Prince Albertbij P. De- cock. Te 16 u Concert door de Harmonie Picanol. Te 18 u Crochet Zangwedstrijd voor Dames en Heren. Inschrijving met aan gifte der te zingen liederen de Zaterdag vanaf 18 u. en de Zondag vanaf 16 u. ia Hotel de la Gare. bij Mevr. Parminter. 840 fr. prijzenvoor iedere categorie 150. 100 75 50, 25 en 20 fr. Prijsdeling Hotel des Brasseurs bij R Depoorter Te 21 u. Bal musette. Maandag 12 Juli Te 18 u- Gymkhana voor Motorijders. 3.000 fr. geldprijzen. Twee prachtbekers, (zie bijzondere plakbrieven). Inschrijving hotel Aigle d'Orbij M Keirsebilck Prijsdeling Hotel Continentalbij H Cappelaere. Te 21 u Concert door de Harmonie Ypriana- Programma Marche de la Royal Air Force. Cavalerie Légere, openingsstuk Von Suppé Dans les jardins d'une Pagode Chinoise Ketelbey Divertissement Champêtre in 4 delen F. Rousseau. Phi-Phi. fantasie Christine Ballet van Faust, in 6 delen Ch. Gounod Fiangailles. wals Wesly- Marche met trommels en klaroenen. Te 22.30 u.Vuurwerk en VolksbaL Het Feestcomiteit is niet verantwoor delijk voor gebeurlijke ongevallen. HET FEESTCOMITEIT DE IEPERSE SCHAAKKRING Door de tussenkomst van de Madame van ons lokaal heeft een menslievend vis handelaar uit de stad, die spijtig genoeg wenst ongekend te blijven, een geschenk gegeven van één bon voor één kilo pa lingen of vis naar keuze, om te verspe len onder de 26 leden van de schaakclub Waarlijk een schone daad die navol ging verdient Op eên niet vóóraf bepaalde Dinsdag avond zal deze prijs verspeeld worden als volgt De aanwezige leden zullen per twee volgens sterkte, voor een bord aanga- duid worden om een partij te spelen, die terzelfdertijd kan aangetekend worden voor het klassementstornooiDe namen der winnaars worden in een hoed ver zameld. waaruit een trekking zal daan wordenom de gelukkige winner aan te duiden. Smakelijk op voorhand WEKELIJKSE BOTER- EN EIERMARKT Datum3 Juli 1948. Hoeveelheid Boter aangevoerd 791 4 verkocht7914 Eierengeen. Prijs per kg. boter: 85 a 90 fr. Het Stadsbestuur De trots en de vreugde van de Metro Goldwvn Mayer De lieveling van hun productie. Winnaar van verschillende prijzen in de Verenigde Staten Een volmaakt meesterwerk, verzorgd in de kleinste détails. het d*TY^ezigen ?n lUe^n<ie T*chnico,or- Een van de mooiste en glorierijkste titels van <*e zevende kunst. °e film toegejuicht in de grootste steden van het land Het zijn de f,?5™ riaren' U teru«vindt in deze film ontroerend door haar eenvoud. Het is beter dan een film Het is een flits uit het leven. U zult lachen- U zult onver8etelijke film. Een meesterwerk van de cinema^ Waarlijk het is de film van het jaarHinders toegelaten 730) VINGER AFGEDRAAID Terwijl de genaamde Deleye Michel bezig was de machien te reinigen in de fabriek Cor donier te Tourcoing (Frankr.) is hij zo ongelukkig met zijn rechter wijsvinger terecht gekomen tussen hot raderwerk van zijn machien dat dit lidmaat letter lijk afgedraaid werd. Het slachtoffer werd seffens naar de kliniek overgebracht, om vervolgens na de nodige verzorging, naar huis gevoerd te worden Oe Spoorabonnementen van 5 en 15 dagen Die abonnementen zullen van 5 Juli tot 30 September afgeleverd worden tegen de prijs van Abonnement van 5 dageneerste klas. 1000 fr.tweede klas. 700 fr derde klas. 400 fr. Abonnement van 15 dageneer ste klas. 2000 fr.tweede klas. 1400 fr.derde klas 800 fr. er gropq gev^aM voor botsingen bestaat^ Steil t; even een botsing voor tussen een Amerikaans en een Rujifetti gevechtsvlieg tuig Het is gemakkelijk te begrijpen dat de ze toestand vooral in de hoge politieke en militaire kringen besproken en beoor deeld wordt Het is nu eenmaal een feit dal we niet veel vernemen over wat er bij de Russen voorgenomen wordt. De Amerikanen en Engelsen daarentegen la ten regelmatig iets van hun besprekingen en voornemens los. Aldus konden we thans vernemen dat én Bevin én Marshall zeer uitdrukkelijk gezegd hebbenDe Westerse mogendheden zullen Berlijn niet ontruimen, en dit spijts alle hongerblokka- deAnderzijds vermoeden we. dat het wel waar kan en zal zijn dat de Russen er alles op zetten omdat de Westerse mogend heden op zijn vlugst Berlijn zouden ver iaten Immers het is toch duidelijk dat Berlijn een zeer vooruitgeschoven post is temidden de Russische zone. En het staat toch voor ieder nuchter gebleven intellec tueel vast dat én de Westerse mogend heden enerzijds én de Sovjetmogendheden anderzijds zich in vlug tempo voor een mogelijke nieuwe wereldoorlog voorbe reiden. Daartoe is het van groot belang dat er allerlei verdedigingswerken en voorzorgen in orde gebracht worden. Rus land zou dit wellicht reeds het liefst op Duitse grond doen. om op zijn vlugst én Amerikaan én Engelsman de zee in te drijven om aldus snel baas van Europa te zijn Vandaar dat de geallieerden bizon der ongewenste gasten zijn te Berlijn, en... er logisch Russischgesproken, er uit moeten Maar de zakelijke Amerikaan en de nuchtere Engelsman, die nóg steeds een atoombomkrachtter hunner beschik king op de Rus voorbehouden, wensen niet de verkeerde indruk te geven, dat de ge allieerden schrik hebben, en het liefst nu al zonder toeten noch blazen Eu ropa in de steek zouden laten, na er vijf aar lang hun beste bloed en ongemeten kapitaal voor veil gehad te hebben Van daar een vastberaden weigering vanwe ge de geallieerden, aan de Russische ex- pansiezucht toe te gevenWel integen deel ze wensen te bewijzen, dat ze voet bij stek zullen houden. Om te beginnen heeft generaal D Clay. Amerikaans be velhebber in Duitsland reeds opdracht ge geven nog meer en grotere vliegtuigen in dienst te stellen voor de bevoorrading van Berlijn. Wel wordt nu verteld maar er wordt te gemakkelijk onverantwoordelij ke praat verteld dat de communisten waarschijnlijk het voornemen hebben zich te Berlijn van de macht meester te ma ken De communisten zouden hun toe vlucht willen nemen tot het geweld om de bevolking van de stad onder hun macht te brengen. Hun plan zou er als volgt uit zien een algemene staking zou gevolgd worden door de afzetting van het stads bestuur. en tenslotte zouden de Russen tussen beide komen in de'sectoren van de Westelijke mogendheden te Berlijn. Maar SPECTATOR GKMEKNTEKERMIS 1948 Onder de voornaamste feestelijkheden, ter gelegen heid der Gemeentefeesten, stippen wij aan Zondag 11 JuliOm 11 u Concert door de Gemeentefanfare. Om 15 u.Verbroederingsfeest van ver scheidene muziekmaatschappijen, gevolgd door kunstconcert, op de kiosk, uitgevoerd door de Koninklijke Fanfare van Meesen. de fanfare Vijverzonen uit Dikkebusch en de Gemeentefanfare van Wytschate. Maandag 12 JuliOm 9 u. Plechtig jaargetijde voor de overleden parochia nen Om 15 u Grote Kermisprijs voor Liefhebbers B. W. B. 5.000 fr. prijzen, mooie premiën. Dinsdag 13 JuliWijkfeesten op x Oost- taverne Woensdag 14 JuliIn de namiddag, grote baanbolling bij Nestor Leroy, 2 000 fr. voorop. Donderdag 15 JuliOm 15 u.Grote velokoers voorbehouden aan de inwoners der gemeente 2.500 fr. prijzen. Zaterdag 17 Juli Om 20.30 u.Plech tige begraving van het Hespebeen, met deelname van de Gemeentefanfare. Lijk- reden en offerande. Daarna prachtig Volksbal EIGENAARDIG GEVAL De 67 ja rige Cardinael Henri werd Maandagmor gen in zijn bed aangetroffen met een sche delbreuk en een gapende wonde aan het hoofd Daarbij was al zijn geld verdwe nen De man werd naar het O. L. Vrouw- hospitaal te leper overgebracht, waar hij nog niet kón ondervraagd worden. Men zal inderdaad moeten erkennen dat het hier een zeer eigenaardig geval is. HULDEBETOOG Het Stedelijk pom pierskorps. en het Gemeentebestuur, brachten hulde aan Bevelhebber Eug Vestibule ter gelegenheid van- zijn op rust gaan Voor zijn jarenlange toewijding en trouwe dienst, werd de gevierde verere- merkt. en zijn ereteken werd hem plechtig overhandigd- Aan ere-bevelhebber Vestibule, onze beste gelukwensen CINE ROYAL Deze week vertonen wij aan ons publiek, voor de eerste maal op ons doek twee nieuwe jonge filmar- tisteri die de laatste tijd veel van zich lieten horen en een wereldberoemdheid tegemoet gaan Het zijnLee Bowman en Marguerite Chapman in DE MUREN STORTTEN IN». Een modern detectiveverhaal met felle spanning en onverwachte verwikkelingen. Een echte brok film. waaraan iedereen genoegen zal beleven. Toekomende week DE INVASIE BinnenkortTino Rossi in DE ON BEKENDE ZANGER Een gebeurtenis op filmgebied. BURGERSTAND GeboortenDeco- ninck Yvette, d. v. Albert en Storme Ma deleine Alleman Herman, z. v. Leon en Lemenne Bertha. HuwelijkGarrein Henri, fabriekwer ker. met Goudeseune Jeanne, fabriekw. Sterfgevallen: Sohier René. 78 j.. echtg. Ooghe Maria Serruys Sara. 57 j.. echtg. Depuydt Jerome. ZWAAR ONGEVAL De veehande laar Robert Raes. was Maandag met zijn auto op de baan. toen zijn stuur brak. De wagen kwam in de gracht terecht en de autovoerder werd door de voorruit in het veld geslingerd. Met zware verwondingen aan het ge zicht. de beide ogen en de hals. werd hij naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht. DUIVENPRIJSVLUCHT Op Zondag 18 Juli 1948. Grote Duivenvlucht uit Creil. Inkorving bij P Paüwels Opening der Constateurs bij Albert Dehem. Op Woensdag 21 Juli 1948 (Naüonale Feestdag) Grote Duivenvlucht uit CreiL Inkorving bij Albert Dehem. Opening der Constateurs bij P. Pauwels B\I. Op Zondag 18 Juli 1948 en Maandag 19 Juli 1948, overal Groot Bal. Generaal Koenig. Frans militair gou- \emeur in Duitsland, beeft anderzijds aangekondigd dat de samensmelting van het Frans met het Brits-Amerikaans ge bied op 1 Augustus van kracht wordt wat betreft de buitenlandse handel, de bank verrichtingen en het verkeer. De gealli eerden bewijzen aldus steeds opnieuw en steeds duidelijker dat zij als westerse mo gendheden één vast blok vormen, nu reeds en zeker in de toekomst Onze h.druk is dan ook dat Rusland bejrint te beseffen dat bet Communisme in West-Europa beslist een aanzienlijke invloed verliest Dat bewijst al de achter uitgang van het communisme bij de jong ste verkiezingen in Finland. Dat bewijst ook het grote wereldschokkend gebeuren in de Balkan waar de prima-communist Tito plots met heel zijn Zuidslavische groep als onwaardige communist uit de Kominform werd gebannen Maarschalk Tito, de dictator van Zuidslavië. wiens portret voor enkele dagen nog eervol in onze Belgische communistische bladen verscheen. En die fameuse Tito maakt nu enigszins aanstalten om gedwee het hoofd te buigen voor de communistische inter nationale. voor het almachtig Kominform dat de bevelen van Moskou uitvoert. Het centraal comité van de Zuidslavische com munisten. dat Tito trouw blijft, heeft thans geantwoord op de beschuldigingen van de Kominform om te bewijzen dat de ver wijten niet met de werkelijkheid overeen stemmen en slechts kunnen bedoeld zijn om de Zuidslavische communistische par tij bij de overige communistische partijen in een ongunstig daglicht te stellen. Maar ieder der twee communistische afdelingen blijft bij ingenomen standpunt, zodat thans een onzèkere zindering doorheen de andere communistische groeperingen gaatWerkelijk er hangt elektriciteit in de lucht, die er bizonder zwaar door be laden komt. zodat de knetsende vonken dreigen los te barsten, met... bizonder noodlottige gevolgen voor de ganse we reld Het is toch werkelijk kenschetsend, dat ook juist nu een kentering in de strijd in Griekenland aangekondigd wordtuit of ficiële Griekse legerbron wordt toch ver nomen. dat onderhandelingen gaande zijn met drie bataljons partisanen, die zich willen overgeven. Griekse officieren heb ben de demarcatielijn reeds overschreden, om de voorwaarden van de generale staf bekend te maken. In Palestina echter komt nog steeds geen klaarte. De afvaardiging van de Joodse staat heeft nu bekend gemaakt dat zij het voorstel van Bernadotte niet kan aanvaarden- Ook de Arabische staten heb ben vroeger reeds hun formele afwijzing van het plan bekend gemaakt. Kan het dan iemand verwonderen dat de Westeuropese landen nu dringend Ame rikaanse bescherming vragen, dat onze eerste-minister Spaak de onmiddellijke verwezenlijking van een Europees raadge vend lichaam voorstaat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 2