yooR... PLANTEN IJSKASTEN FRIGIDAIRE STEVENS Gebroeders SPROKKELINGEN JEAN VANDEPITTE De nieuwe^ meipAjpE, koelkasten. una rumer (GENERAL MOTORS) In hel huishouden... Op ^de hoeve... Voor de boterwinkels... is een FRIGIDAIRE IJSKAST onmisbaar WAAROM een FRIGIDAIRE IJSKAST verkiezen Officiële Verdelers IEPER Vandenpeereboomplaats Tel. 249 POPERINGE leperstraat 5 Tel. 94 R. DEWAELE UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige HfcT YPEKSCH XIEIUS Biz 4 KAMERPLANTEN. 1) Regelmatig al de planten besproeien 2) Alle breedbladige planten door te wassen van het stof ontdoen 3) Er voor zorgen dat de kamerplan ten welke niet te veel zon kunnen ver dragen. op een lommerrijke plaats staan. 41 De overtollige scheuten uit de chry santen nijpen om grote bloemen te kun nen bekomen 5) De planten welke aangetast zijn door bladluizen besproeien met zeepsop of een lichte nicotine oplossing 6) Zoveel mogelijk cactussen. Arons kelken en andere kamerplanten nu in de tuin met pot en al ingraven om ze vol doende reserven voor het komende jaar te laten opdoen 7) Latwerk brengen aan sommige ge raniums en andere kamerplanten, welke steun kunnen nodig hebben. IN DE BLOEMENTUINEN. li Er voor zorgen dat alle onkruid re gelmatig verwijderd wordt. 2) De boorden van de grasperken zal men recht afsteken om een beter uit zicht te geven. 3)- Bij de rozelaars zal men de wilde scheuten regelmatig verwijderen. 4) Van azaleas, rododendrons en ro zen neemt men de vruchtenbeginsels weg 5) Men zaait nu bijna al de tweejarige pianten om kloeke planten te hebben voor de overwintering. 6) De anemonen en ranonkels welke uitgebloeid zijn zal men uitnemen, en de wortels op een droge plaats be waren. 7) Men kan nog altijd asters planten op de ledige plaatsen van de bloemen tuin. 8) Vooral zorgt men er nu voor de verschillende soorten violetten te zaaien om nog vtjor de winter de plantingen te kunnen doen. IN DE MOESTUIN. 1) Regelmatig alle onkruid verwijde ren. 2) Zorgen kloeke preiplanten te heb ben om bij vochtig weer te planten 3) Men kan verder deze maand met goed gevolg, selder, andijvie, sla en alle koolsoorten planten 4) Men kan nog allerlei groenten zaaien op de vrij gekomen plaatsen. Op een frisse standplaats zaait men spina zie en kervel, hofrapen in volle tuin. men zaait nu ook halflange wortelen voor de laatste maal om juist voor de winter nog een flinke oogst te hebben. Men kan nu ook oplegajuintjes zaaien, welke dan rijpen rond half September. Ook kan men nu best late staakprin- cessen zetten indien het weder niet te droog is. anders de planting met blade ren van bloemkolen bedekken, tot ze bo ven komen. In het perceel van de aardbeziën zal men na de oogst een flinke kuis houden, omdat mén dat gedurende het plukken heeft moeten verwaarlozen. Men oogst nog regelmatig artisjokken en rebarber. deze laatste na een goede regenbui regelmatig met vloeimest voeden. Het zaad van de schorseneerzaaddra- gers regelmatig driemaal per dag inza melen Verscheidene stukjes grond zullen nu reeds vrij zijn en deze maand nog vrij komen. Inderdaad de vroege groenten zijn reeds voor het grootste gedeelte ge oogst. vroege erwten laten e^n grond ach ter rijk aan stikstof, zelfs de vroege aardappelen ruimen een tamelijk grote plaats voor de late groenten. Het mag in geen geval gebeuren dat een strook grong nu reeds onbenut blijft liggen er zijn nu nog te veel groenten die rijke oogsten kunnen opleveren Het stikstofrijk erwtenland is de best geschikte plaats voor andijvie uit te plan ten de andijvie wordt gewoonlijk zes weken na het zaaien uitgeplant. wanneer de jonge plantjes drie of vier blaadjes ontwikkeld hebben en omtrent 12 tot IS centimeter hoog zijn. Men plaatst de plantjes in rijen van 30 tot 40 centime ter afstand en 25 tot 30 cm. in de rij. Om het hernemen van de groei te bevorde ren herplant men bij overtrokken of re genachtig weer Men trachte een weinig grond aan de wortels te houden, en men kort de bladeren wat in om te grote verdamping te voorkomen. Het aardappelland gebruiken we om er verschillende late koolsoorten op te plantenlate bloemkolen, spruitkolen. boerenkool, kunnen hierop in vierkant van 60 cm. uitgeplant worden De tomaten vragen ook nog nazicht, evenals de bonen, die na hevig wind- weer moeten aangebonden worden. IN DE FRUITTUIN. 1) Men zorge er voor de laatste uit dunning der overtollige vruchten nu zo spoedig mogelijk te doen De vruchten v.elke door schurft zijn aangetast neemt men ook weg. 2) Zwakke bomen welke met enkele vruchten beladen zijn krijgen wat vloei mest. maar men zorge er voor dit niet meer in de tweede helft der maand te doen. 3) De grond tussen de bomen wordt steeds luchtig en zuiver gehouden. 4) Men moet zo diep mogelijk de wor telscheuten wegnemen. 5) De zomersnoei of het innijpen wordt regelmatig bij peer- en appelboom voort gezet. 6) Men moet zich regelmatig bezig hou den met het bestrijden der ziekten en insecten. 7) Voor de Amerikaanse meeldauw be spuit men nu met Burgondische pap. be staande uit 150 gr. kopersulfaat en 150 gr. watervrije soda afzonderlijk in water op te lossen en dan op te lengen en samen te voegen tot 10 liter water. 8) De druiven onder glas zal men re gelmatig innijpen en de trossen dunnen om grote vruchten te bekomen. Hier en daar. waar het nodig is. aan binden. Vruchtdragers innijpen tot 2 a 4 bladeren boven de tros. Soms zelfs trosseh wegnemen Bij voorkeur laat men slechts één tros per vruchtdrager. Als de bessen de grootte van een erwt heb ben worden de trossen gedund, eerst dé kleine bessen wegnemen. Doorgaans moet maar één bes op 3 bewaard worden. Van het ogenblik dat de druiven beginnen te kleuren moet alle innijping gestaakt worden KWEEK MERGKOLEN. Verleden jaar reeds raadde het Mi nisterie van Landbouw de teelt vam mergkolen aan. met het oog op het ver lagen van de kostprijs der dierlijke pro ducten door uitsparing van krachtvoeders. Carter's groen en Cannell zijn de voor onze gronden en ons klimaat best ge schikte variëteiten Deze variëteiten zijn bestand tegen temperaturen tot 12° C. en kunnen vervoederd worden tol in het begin van de winter. Zij zijn ook uiterst geschikt om ingekuild te worden. Men zaait op wachtbed. 6 tot 7 weken vóór de uitplanting. 800 gr. tot 1 kg. zaad.* op rijen van 20 cm. afstand, op een perceel van 5 are oppervlaktehiermede bekomt men het nodige aantal planten voor één hectare. Het uitplanten ge FRIGIDAIRE verbruikt het minst. FRIGIDAIRE geeft de grootste waarborg. FRIGIDAIRE heeft een eigen ver tegenwoordiging in België. FRIGIDAIRE kan U ten allen tijde de nodige wissel- stukken verschaffen. FRIGIDAIRE is vertegenwoordigd door de meest be voegde firma der streek. (577) 'om UOIPi schiedt met de hand of met de ploeg zo dra de hoofdteelt geoogst is (vlas. vroe ge graangewassen, erwten vroege aard appelen. enz en mag uitgevoerd tot be gin Augustus Het toedienen van aal bij het herplanten, bevordert de nieuwe wor- telvorming. De afstand tussen en in de rijen wordt steeds kleiner genomen naar mate men later plant <0.50 x 0.50 in Juni en 0.40 x 0,40 in Juli-Augustus). De opbrengsten zijn in hoge mate af hankelijk van de bemesting. Indien mo gelijk geeft men100 eenheden stikstof. 70 eenheden fosfoorzuur en 120 eenheden potas. In gunstige voorwaarden kan de op brengst 50.000 en zelfs 60 000 kg. groen- voeder per ha bedragen, met een gehalte van meer dan 6.000 kg. droge stof. waar van 850 tot 1.100 kg- verteerbaar ruw ei wit en 4.000 tot 5.000 kg- zetmeelwaarde De mergkool kan op verschillende wij zen gebruikt worden. 1) Als groen voeder in het najaarin dit geval niet wachteA tot dat de blade ren beginnen af te vallen en de merg kool hard wordt 2) Na inkuiling afzonderlijk of met bietenpulp. DE BESTRIJDING VAN DE BIETEN VLIEG. De aandacht der landbouwers wordt gevestigd op de tweede vliegtijd der bie- tenvliegen De datum van het te voor schijn komen der vliegen verschilt van streek tot streek de suikerfabrieken kun nen hieromtrent inlichtingen geven De verdelging der bieten vlieg kan vóór dat het eierenleggen plaats grijpt, bereikt worden door 1) Een besproeiing met een D D. T. suspensie in water 2) Ofwel door het besproeien, met een zwavelzuursproeitoestel. met volgende op lossing 100 liter water. 4 liter melasse en 400 gr. natrium fluoride (of 300 gr. natriumfluosilicaat) De D. D. T behandeling blijft, in prin cipe. inwerken gedurende 12 tot 15 da gen. dan wanneer de fluoride-werking slechts enkele dagen aanhoudtdeze laatste dient dus veelvuldiger herhaald, in geval de insecten in groten getalle en gedurende lange tijd voorkomen De Rijkslandbouwkundigen verschaffen dienaangaande kosteloos alle nuttige in lichtingen 112 jaar bestaan is een WAARBORG HUIS Bcomgaardstr. 17 (Kiekenmarkt) YPER (Oudstrijder 14 - 18) Alle slag van nurwerken van de beste merken. Verzorgde Herstellingen. Matige prijzen. Wendt U tot een vakman. Huis gesticht in 1836. (683) OP HET VELD. De laatste voederkolen worden in de loop van de maand geplant. Tussen de voeder- en suikerbeten zal men nu de zaaddragers regelmatig ver wijderen. Op het aardappelveld zal men nagaan of er geen coloradokevers aangetroffen worden. Indien dit het- geval is zal men zo Spoedig mogelijk tot de verdelging er van overgaan Het vlas wordt rond de tweede helft van deze maand uitgetrokken, indien men het zaad niet rijp wil. anders moet men wachten tot Augustus. Gerst wordt nu op het einde der maand gepikt, evenals rogge in de zandige grond. ONZE HUISDIEREN. 'De koeien en alle runderen blijven nu regelmatig in de weide, men zal ze op tijd van drinken voorzien en indien door de droogte het gras minder geschikt be gint te worden zal men ze regelmatig lijnkoeken in hun drinken geven. Aan de paarden die moeten werken blijft men zoveel mogelijk droog voed sel geven- De zwijnen waar men mee kweekt zal men dag en nacht in de weide laten lo pen om het overtollige vet er af te hou den. De stallen zal men nu kalken en de muren witten om alle ziektekiemen te verwijderen tegen de komende herfst. OP HET NEERHOF. Men zal zoveel mogelijk alles doen om ziekte op het neerhof verwijderd te hou den. Jonge hennen van de eerste broed sels zal men op het einde der maand een inspuiting te geven tegen de cholera. De hokken iedere dag reinigen De hennen regelmatig groen voedsel geven en hun drinkbakken nazien. Jonge hanen voor eigen gebruik zal men zo klein gehokt mogelijk zetten en goed voeden om ze spoedig vet te hebben. VISSEN. Ideale maand voor de lijnvissers, lan ge dagen en fris aan het water. Baars vangt men nu gemakkelijk met steurkrab en ook met aardwormen, liefst tegen steenwerken Alle witvis bijt nu gulzig op alles wat men hem voorzet, de grote voorn vooral aan gekookt kempzaad, louw of tink aan kleine rode piertjes, karper aan vlees maden. broodkorstjes en aardappelen, best zeer vroeg in de morgen. Paling laat zich de dag door gewillig vangen aan de peer. BIJENTEELT. Men gaat voort met het inzamelen van honing en was. Gedurende de nacht zal men korven naar bloemenrijker streken overbrengen waar nu een betere oogst te verwachten is. De zwakke korven zal men verenigen. BOER JAN (Nadruk verboden). De volkswagen naar Belgte De Regering zou beslist hebben de in voer van goedkope volkswagens toe te staan De wagens zouden, gans uitgerust tegen 800 dollar worden geïmporteerd De afschaffing van de compensatiebonnen voor het Rijksjiersoneel. Eerlang wordt de kwestie van de te genwaarde der compensatiebonnen \oor het Rijkspersoneel, geregeld. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 757JiO 766.25 Gouddollar 145 50 146.50 Napoleon 577.50 581.50 Zwitsers goudstuk 572.50 578,75 Dollar 50.75 51.25 Franse Frank 14.20 14.50 Zwitserse Frank 12.50 12.75 Pond 140.00 141.50. Gulden 9-20 ®-55. Het indexcijfer van de kleinhandelsprij zen- Het gemiddeld indexcijfer van het rijk voor de maand Juni. berekend volgens de officiële methode, viel terug op 396 7 ten opzichte van 398.2 in Mei. De sluiting der vleeszaken. Het besluit, waarbij de sluiting der beenhouwerijen Dinsdags en Vrijdags verplichtend is. dient nog enige tijd ge handhaafd. ten einde het verbruik te remmen De broodrantsoenering. Het afschaffen van de broodrantsoene ring voor de verbruikers vah September e. k is nog enkel afhankelijk van het welslagen van de tarweoogst dit jaar. Maatschappelijke zekerheid. De werkgevers worden dringend ver zocht op de reeds in hun bezit zijnde aangifteformulieren, in verband met het tweede kwartaal 1948. geen enkele bij komende vermelding te schrijven inzake provisie van een vierde of bijkomende storting van t. h. Eerlang zal hun een bijzonder formulier voor die beide be dragen gezonden worden Toeslag bij de geboorte van een kind- Bij besluit van de Regent, verschenen in het Staatsblad van 1 Juli. wordt een geboortetoeslag van 500 fr. ingesteld, die ten laste valt van het ministerie van Volksgezondheid en het Gezin en door toedoen van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn zal worden uitbetaald. De toelage wordt op 600 fr. per maand ge bracht wanneer het om een behoeftige moeder gaat. Gesmokkelde likeuren. Het ministerie vestigt opnieuw de aan dacht op de strenge straffen, die niet alleen de verkopers, maar ook de kopers van likeuren zonder accijnsbescheid kun nen oplopengevangenisstraf van 4 maanden tot één jaarboete tienmaal de rechten, aanhaling en verbeurdverklaring van de likeuren. Op dit ogenblik wordt terzake een verscherpt toezicht uitge oefend- De tijdelijke staatsbeambten. Weldra zullen 600 tot 700 tijdelijke be dienden vast wordt aangesteld. De wet op de oorlogsschade. Naar verluidt zijn thans alle uitvoe ringsbesluiten voor de toepassing van de wet op de oorlogsschade klaar. Zij zullen eerlang in het Staatsblad ver schijnen. Reeds' worden de eerste dossiers onderzocht voor de toepassing van de wet zelf. Men verwacht, dat per jaar ge middeld 85.000 tot 100.000 dossiers zul len afgehandeld worden. De ganse rege ling van de oorlogsschade zou dus 7 jaar vergen. Het nieuwe bevolkingscijfer. Volgens de jongste berekeningen zou ons land thans 8.450.000 inwoners tellen, wat een verhoging van 360000 betekent tegenover de voorgaande telling. Er zouden, luidens de huidige bepalingen, dus een tiental volksvertegenwoordigers meer kunnen aangeduid worden dan vroe ger nl 2 in het arrondissement Brus sel en de andere in het Vlaamse gedeelte van het 'land. Raad van State zou reeds in September vergaderen. De voorbereiding van de procedure-be sluiten betreffende de Raad van State is beëindigd. De minister van Binnen landse Zaken heeft de teksten aan de kabinetsvergadering ter goedkeuring voor gelegd Men denkt dat de Raad van State in September e. k. zal kunnen beginnen te werken. Examens voor Staatsbetrekkingen. Alle inlichtingen steeds te bekomen bij Het Vast Secretariaat voor Werving van het Rijkspersoneel. 29. Middaglijnstraat, te Brussel 3 De uitzonderingsbepalingen inzake huis huur. Volgens de nieuwste bepalingen, kan de verhuurder in alle gevallen, wegens billijke redenen, de intrekking van de verlenging aanvragen, indien hij aan de huurder een volgens zijn positie, zijn stand en zijn beroep, voor zijn behoeften voldoende onroerend goed verschaft, on verminderd een evenredige vermindering van dë huurprijs en zonder dat daaruit verlies of kosten voor (Je huurder mogen voortvloeien Treinreizen tijdens betaalde verlofdagen. De spoorwegbiljetten. 3e klasse, ge bruikt door de rechthebbenden van "de wet op het betaald verlof, hebben een geldigheidsduur, gelijk aan die van net verlof (ten hoogste 15 dagen). Buiten de rechthebbende op het betaald verlof ge. nieten ook echtgenote en kinderen het zelfde voordeel, voor zover zij samen met eerstgenoemden reizen. De biljetten met verlengde geldigheidsduur worden aan de begunstigden afgeleverd op ver toon van de kaart der maatschappelijke zekerheid of elke andere soortgelijke kaart Opening van de jacht op waterwild. De jacht op waterwild wordt toegelaten van 17 Juli af De vangst met netten in eendenkooien zal toegestaan zijn van 15 October af. Onderwijzend personeel voor Congo. Eerlang zal overgegaan worden tot de samenstelling van een reserve van can- didaat-professoren en onderwijzers, om in de behoefte aan personeel, bevoegd om in de Nederlandse taal te onderwijzen, voor het koloniaal onderwijs te voorzien. Aanvragen dienen voor 15 Juli gezonden aan het ministerie van Koloniën, 18, Lon- denstraat te Brussel- De seizoenramp aan de kust. Een reporter bezocht de acht grootste hotels te Knokke-Zoute. die te zamen 582 kamers tellen. Zij hebben op het ogenblik 107 personeelsleden in'dienst en tellen hoop en al 38 klanten! Verleden jaar waren die hotels op hetzelfde ogen blik nagenoeg volzet. Daarbij komt nog een feit zonder voorgaandein volle sei zoen telt Knokke-Zoute op het ogenblik 200 ingeschreven werklozen, terwijl er gedurende andere seizoenen beroep moet worden gedaan op hulp in het binnen land, teneinde te voorzien in het tekort aan locale krachten. De diepzeetocht van Professor Picard. Het Belgische motorschip Scaldis van 1662 ton, is thans op de werven van Jos Boel te Temsche. om er aangepast te worden voor de tocht, die Professor Picard en zijn helper professor Cosyns er mee naar de golf van Guinea zullen on dernemen. De ombouw zal vermoedelijk tot midden September duren. Daarna zal het vertrek van de expeditie nog slechts een kwestie van dagen zijn Zonder te genslag is het dan ook mogelijk dat het grote avontuur reeds einde September 1948 een aanvang neemt. Rantsoenering in Zwitserland afgeschaft. De rantsoenering der voedingswaren in Zwitserland is sedert 1 Juli volledig af geschaft. Bijna negen jaar heeft de rant soenering aldaar geduurd De prijs der dagbladen in Frankrijk. Het persverbond heeft bekend gemaakt dat de prijs der dagbladen, met ingang van 6 Juli. van 5 op 6 fr. werd gebracht. Vijftien wagens documenten van de Duitse legerstaf ontdekt te Silezië. Een belangrijke hoeveelheid documen ten van de Duitse legerstaf, betreffende de vijandelijkheden van 1939 tot 1945. is ontdekt in de buurt van het dorp Strze- lice. in Silezië. De documenten, waarvoor 15 wagens nodig waren, zullen gesor teerd worden. De taxi van de toekomst- De h. André Labarthe een Frans jour nalist en geleerde, is met een hefschroef- vliegtuig. komende uit Londen, op het dak van een Parijs warenhuis geland, na op 2000 meter hoogte de hoofdstad overvlogen te hebben. Het was de be doeling van Labarthe te bewijzen, dat de hefschroefvliegtuigen de taxi's van de toe komst zijn. Prins Boudewijn naar Groot-Brittannië H?t Zondagsblad News of the World publiceert een bericht, volgens hetwelk voorbereidingen getroffen worden voor een bezoek van Prins Boudewijn aan Groot-Brittannië. Bernard, Prins der Nederlanden. Koningin Wilhelmina heeft uitdrukke lijk gewenst, dat Prins Bernard in de toekomst de titelPrins der Nederlan den zal voeren, en dit voor al de aan het Nederlandse volk en Vaderland be wezen diensten, waarvan dan deze titel de uiterlijke blijk moet wezen. Europa zou in 1951 nog een tekort van 3 milliard dollar hebben. De bevoegde deskundigen van de UNO zijn van oordeel, dat het handelstekort van Europa in 1951 nog 3 milliard dollar zal bedragen zelfs indien het p'an Marshall volledig wordt uitgevoerd en de Europese landen er in slagen hun voor oorlogse productiepeil te bereiken. Het aantal stemgerechtigden in Neder land. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezingen van 7 Juli bedraagt voor het gehele land voor de Tweede Kamer 5 444 785. Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, ElverdingestraatE P E R <667'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4