Vroedvrouw SociaSe Kroniek ALFRED DEKEYSER LENA CEVAERT NAAR GISTEL OP Ste GODELIEVE (11 JULI) Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS «HET YPERSCH NIEUWS BJi. 5 SPUSKAAKT VOOR UE GANSE WEEK ZONDAGZalmsla Roomsoep Kalfs- coteletten Erwtjes en worteltjes Gekookte Aardappelen Kersen compote MAANDAGVarkensgehakt Andijvie Gekookte Aardappelen Rijst met Rabarber. DINSDAG Gebakken Tong Frites Fruit WOENSDAGBiefstuk Sla met To maten en Komkommer Gebakken Aardappeltjes Rode Bessenpud- ding DONDERDAGRostbief Gekookte Aardappelen Havermoutpap VRIJDAG Gestoofde Kabeljauw Bo tersaus Gekookte Aardappelen Fruit ZATERDAG Worstjes Bloemkool met Kaassaus Aardappelpuree Kar- nemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Roomsoep Benodigd500 gr. kalfspoulet, 50 gr. boter. 1 liter water. 50 gr bloem. 5 gr. zout en 2 dl. room. BereidingBouillon trekken van het vlees met water en zout. dan 1 1/2 uur zachtjes koken. Boter en bloem op het vuur vermengen, langzaam de gezeefde bouillon toevoegenals alle bouillon er bij is. de soep al roerende 10 minuten laten doorkoken. Dan de room er aan toevoegen De soep mag op het vuur warm gehouden worden maar niet meer aan de kook komen. Zalmsla. Benodigd1 blik zalm. 1 lepel azijn. 2 lepels olijfolie, peper. zout. 2 kropjes sla. 2 hard gekookte eieren, mayonnaise. BereidingLeg de zalm 15 minuten met peper en zout bestrooid in de olie. doe er 'dan de azijn bij. Na een half uur legt men de zalm op een slaschotel, bedekt ze met mayonnaise en legt er om heen gele blaadjes sla. gegarneerd met schijf jes en partjes hardgekookt ei. Rode Bessenpudding. Benodigd6 dl. rode bessensap. 60 gr. griesmeel. 150 gr suiker, stukje citroen schil of pijpkaneel. BereidingBreng het bessensap met het water en het stukje citroenschil of pijpkaneel aan de kook. strooi er roe rende de door elkaar gemengde suiker en griesmeel in en blijf roeren tot de massa gaar en flink gebonden is Ver wijder de citroen of de kaneel en klop het mengsel tot het luchtig is en een lichtrose kleur heeft. Breng de massa over in een met wat slaolie ingesmeerde stenen vorm en laat ze daarin verder opstijven. Presenteer de pudding met een vanillesaus of een kannetje room. KEUKENGEHEIMEN. Als U eens wat tomatensap over hebt, gooi het dan niet weg. Het is een uit stekend middel om inktvlekken uit het linnen te verwijderen. Weldra zullen er weer volop abrikozen en perziken zijn. Als we deze vruch ten willen drogen, om ze van de Win ter te kunnen gebruiken, worden ze in tweeën verdeeld, de steen weggenomen en op een platte schotel gelegd. Dik wijls omkeren. Na een achttal dagen zijn ze droog Wanneer we een cake bakken, waar in rozijnen zijn verwerkt, vallen deze meestal op de bodem van de vorm. Dit kan worden voorkomen door de rozij nen. alvorens ze in het deeg te vermen^ gen. in wat bloem te rollen. W.e weten allemaal dat kriekengelei door toevoegen van suiker en door koken niet dik wordt. Dit komt omdat krieken zeer weinig pectine inhou den. Rode besjes zullen U echter hel pen een mooie dikke kriekengelei te bekomen. Op iedere 3 kg. krieken re kent U 1/2 kg. rode bessen. Deze bes sen worden even verwarmd en dan uit geperst. Dit sap voegt U nu bij de Krieken en laat dit mengsel met sui ker een twintig minuten doorkoken. In geen geval langer, daar anders de pectinehaar kracht verliest en de gelei weer niet op zou stijven. IN DE MAAND JULI VERKRIJGBAAR. vVaarom zouden we thans geen keus coen uit de rijke voorraad groenten, fruit, vis. wild en gevogelte, die nu het best Koopbaar zijn. en waardoor we onze da gelijkse menu's aantrekkelijk en smake- hjk kunnen afwisselen. Groenten. Andijvie, bloemkool, biet i ode i champignons, doperwtjes, kervel, komkommer, melde, peterselie, peulen Postelein, radijs, rabarber, salade selde- ci.< spinazie, tomaten, tuinbonen, wortel tjes. zuring. t nichten. Aardbeien, aalbessen, ba nanen citroenen. frambozen kersen kruisbessen, meloen, moerbeien. *,s- Aal. blei. brasem, baars bot, garnalen, geep haring, heilbot, kabel- jauw. kool vis. kreeft pnanni I. zee- en rivier- kreeft). makreel, paling, pieterman, poon rog. schar schelvis, snoek tarbot, voorn. zeelL Wild en Gevogelte. Jonge duiven, jonge hanen- jonge eenden kip. tam ko nijn. piepkuikens. Inmaaktijd van aalbessen, kruisbes sen. kropsla, peulen, worteltjes poste lein. peterselie, selderij, kervel, kersen, morellen, makreel en bloemkool. MEDISCHE WENKEN. Regels om Gezond te blijven 1) 's Morgens, na het opstaan, onmid dellijk diepe ademhaling bij geopend venster. 2) Tweemaal per dag. namelijk des morgens bij het aankleden en 's avonds voor het naar bed gaan. een klein glas water drinken, langzaam met kleine teu gen. 3) Minstens éénmaal per week een bad nemen en daarna de huid goed wrijven. 4) Langzaam eten en goed kauwen. Nooit lezen onder het eten zelfs niet als men alleen eet. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Bloemen schikken. Bloemen schikken is het groeperen van natuurlijke schoonheid. De tuin le vert het materiaal en aan vaardigheid en goede smaak, zó samen te brengen dat een harmonie van kleur en lijn tot een verheugenis voor het oog ontstaat. Toch kunnen we het bloemstuk om deze naam voor het gemak te gebruiken heel op zich zelf beschouwen. Het moet ontstaan en na het ontstaan blijven in een bepaalde omgeving en onder een be paalde verlichting. De bestemming van het bloemstuk speelt een rol en een belangrijke rol! bij de samenstelling De bloemenschikster zal dus voor een wat donkere met zware massieve oud- Hollandse of oud-Vlaamse meubelen ge vulde eetkamer met veel oud blauw en hier en daar de doffe schemering van tin en ander materiaal een ander ar rangement kiezen dan voor een serre, waar van 'drie kanten door het dunne gordijn een diffuus licht binnen valt. En wanneer de bloemschikster werkt voor een firma, dan zal zij haar étalage stukken wel heel anders opvatten dat een middenstuk voor een feesttafel. Past niet in een empiresalon van ge zochte eénvovid in wit en goud. een an dere bloemversiering dan bij de gemoe delijke deftigheid van Chippendale Hoe wordt die .harmonie verkrégen Door een gevoelvol aanpassen van kleur aan de algemene kleurwaarde 'van het geheel, door een zoeken naar dezelfde stijl... door een doen samenvallen van de stemmingen... of door een fel en boeiend contrast- Deze laatste methode eist echter een veel zekerder smaak. Het vinden van een sterke contrastwerking, die niettemin gevoel en oog bevredigt, is een zaak van vast gevormde smaak en bijna onfeilbare intuïtie. Een beetje te veel of een beetje te weinig kan al het effect bederven. De wijze van bloemenschikken is heel wat veranderd bij vroeger. Bouquetjes. zoals men die vroeger had. waar de bloe men opgeprikt werden aan ijzerdraadjes en eên achtergrond van varenbladeren hadden, bouquetten. die dus eigenlijk maar aan één kant bekeken konden wor den. ziet men gelukkig niet meer. Zij waren een voorbeeld van wansmaak. Dit was echter niet het geval bij ruikers uit vroegere tijd. die rond waren en omge ven door een papieren manchette. In een bepaald interieur kunnen zulke ouder wetse bouquetten het heel aardig doen. Losse bloemen in een bij het soort pas sende vaas of pot met zorg gekozen en met liefde en gevoel geschikt, dèt is de tegenwoordige wijze van bloemenschik ken. Zet nooit bloemen met korte steel tjes in een vaasje met hoge hals. of lang gesteelde bloemen in een laag potje. Schik nooit te veel bloemen bij elkaar in een vaas. zodat de stelen tegen elkaar dringen en de bloemen niet los staan dit is altijd lelijk en geeft aan de hele schikking iets benauwds en gedrongen. Twee of drie rozen te zamen zijn meestal mooier dan twintig of dertig bij elkaar, omdat een roos zulk een zware bloem is. Alleen bij kleine bloempjes, madelief jes. vergeet-mij-nietjes. speenkruid en anemoontjes, kan het mooi zijn. wanneer de kleine bloemen als een veldje vlak bij elkaar staan. Van de Japanners kunnen we op het gebied van- bloemenschikken nog veel leren. Zij zetten meestal een enkele mooie tak bloemen, één orchidee of chrysanthe mum in een wijde schotel. In sommige milieus maakt een bloemenversiering een mooi effect, maar dikwijls zal het iets gezochts hebben. Neem voor Uw bloemen eenvoudige potjes of vaasjes, ik bedoel hiermede, dat ze weinig versierd moeten zijn. Niets is er dat het interieur zo gezel lig en levendig maakt als een tuil bloe men. die zuiver en met gevoel zijn ge schikt. TANTE DINA. (Nadruk verboden) Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis Werktuigkundig-technieker 62. Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhoud - Verhuringen In uw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. (539> WEEK VAX 11 TOT 17 JULI 1948 NAAMDAGEN. Zondag 11 Juli: Pius. Hildolphus. Maandag 12 JuliJohannes. Gualber- tus Felix Dinsdag 13 JuliAnacletus, Joel. Woensdag 14 JuliBonaventura. Isa bella. Marcellinus. Donderdag 15 JuliHenricus. Zosima. Vrijdag 16 JuliBonaventura. Zaterdag 17 JuliAlexis. Arnold BIZCNDERE DAGEN. 11 Juli: Guldensporendag. Vlaamse hoogdag 14 JuliNationale Feestdag van Frank rijk. 16 JuliH. Bonaventura. patroon der lastdragers 17 JuliH Arnold, patroon der Brou wers en Mouthandelaars MAANSTANDEN. Eerste Kwartier13 Juli te 12 u. 30 m. Volle Maan 21 Juli te 3 u. 31 min. IN DE NATUUR. 11 JuliOogst van de gerst- 13 JuliDag waarop de barometer stand. in Juli. meestal de hoogste is. 16 JuliGewoonlijk de warmste dag van het ganse jaar Van 16 tot 31 Juli daalt de temperatuur 1° 1 17 JuliBloeitijd van de heide. VOLKSE WEERKUNDE. Plonst en duikelt eend en gans. Dan is er voor regen kans. Meeuwen aan land. Storm voor de hand. Als de haan voor de nacht kraait, Teken van regen. Quand le coq chante avant la nuit. Signe de pluie. HERDENKDAGEN. 11 Juli 1302Guldensporenslag. Slag op de Groeninger Kouter bij Kortrijk. waar de Vlamingen het Franse le ger van Filips de Schone versloe gen en 20.000 doden op het slagveld achterbleven, waaronder 700 edelen, herkenbaar aan hun gulden sco ren. Die gulden sporen werden aan het gewelf van de O. L. Vrouw- kerk te Kortrijk opgehangen. Van daar dat de Vlamingen die heug lijke slag <i De slag der Gulden- sporen noemen. 1919Invoering van de acht-urendag Elverdingestr. 10, IEP ER Tel. 738 (100) 12 JuU 1536Erasmus gestorven. Zijn eigen lijke naam is Gerrit Gerritszoon Hij werd waarschijnlijk 28 Octo ber 1466 te Rotterdam geboren, waar hij zijn standbeeld heeft. Hij werd in 1492 priester. Hij was een der geleerdste mannen, die ooit ge leefd hebben Geestrijk hekelde hij de gebreken der geestelijken en wil de geleidelijk de kerk hervormen. Zijn beroemdste werk blijftLof der Zotheid 13 Juli 1793Marat, redacteur van L'Ami du Peuplewordt te Parijs omverge stoken door Charlotte Corday. Jean Paul Marat was een Frans revo- lutionnair. die in 1743 in Zwitser land was geboren. Hij was aan hanger der Bergpartij in de Natio nale Conventie 14 Juli 1789Nationale feestdag van Frankrijk. Te Parijs wordt de Bastille ver woest De Bastille was een ver sterkt kasteel te Parijs, gebouwd in de jaren 1370-1383. dat later als Staatsgevangenis diende. Bij de Franse Omwenteling werd het in genomen en omvergeworpen. Se dert deze heugelijke gebeurtenis viert Frankrijk zijn Nationaal Feest op 14* Juli. 15 JuU 1606 Rembrandt geboren- Nederlands schilder en etser. Zoon van een molenaar. Stierf begin October 1669 in armoede. Hij Uet ongeveer 600 schilderijen 275 etsen en 1600 te keningen na. De machtige uitbeel ding van de levende werkeUjkheid. voornamelijk van het zieleleven en karakter. de souvereine beschik king over het licht, maken van Rembrandt een éénling onder zijn kunstgenoten. 16 Juli 1918Niklaas II van Rusland wordt ver- O moord- Hij werd in 1868 te Sint Petersburg geboren, huwde in 1894 qiet AUce' (in 1872 geboren). Hij sloot in 1897 een verbond met Frankrijk, riep in 1899 te St Gra- venhage het vredescongres bijeen Hij zag de voltooiing van de Trans- siberische spoorweg onderdrukte Finland, verloor de Russisch-Ja- panse oorlog (1904-1905). en werd tijdens de Wereldoorlog door de Russische Revolutie ten val ge bracht en in 1918 met zijn familie door de Bolsjevisten vermoord. De monnik Raspoetin (geboren in 1867), Siberisch boerenzoon, die aan het Hof grote invloed had. werd in 1916 vermoord. (O.-P.) (Nadruk verbodenl. MSÏIMO® Op het kruispunt van twee grote ba nen in de provincie Westvlaanderen. nL die van Brugge-Nieuwpoort en die van Oostende-Torhout Ugt het kleine stadje Of... de grote gemeente Gistel, met ruim 5 000 inwoners. Aardrijkskundig gesproken ligt Gistel ongeveer op de grens tussen het Hout- land. dat deel uitmaakt van de Vlaamse Zandstreek, en de Polders. Eigenlijk ligt het grootste gedeelte er van in de Pol ders. en is het grondgebied van de ge meente doorsneden van twee mooie vis rijke kanalen Dank zij zijn voortreffe lijke ligging, in de schaduw van de groot ste badstad van ons land. Oostende, heeft Gistel een grote uitbreiding genomen in de loop van deze eeuw. Gistel heeft prach tige villa's en buitengoeden en een ken merk van de streek zijn de prachtig aan gelegde hovingen, welke van Gistel en de omgeving de groentehofvan Oosten de maken. Daarbij is Gistel hoofdplaats van een rechterlijk kanton, is het een dekenij en heeft het... Ste Godelieve. De oorsprong van Gistel ligt verloren in de verre, onbekende geschiedenis van Vlaanderen. Naar aUe waarschijnlijk- heid zou het zijn ontstaan le danken heb ben aan een burcht, aldaar gebouwd door een der graven van Vlaanderen Niet al tijd heeft de Vlaamse kust het uitzicht gehad van onze dagentoch waren er reeds in de 10e eeuw de duinen, en grote inhammen lieten toe aan de zee gere geld het land binnen te stromen of het water van het binnenland in de zee te lozen. Schepen konden Brugge bereiken door het Zwin. zoals we in een vroegere kroniek zagenook Gistel langs kreken die van uit Oostende vertakten in de richting van Oudenburg. Brugge en Gis tel. ook Veurne. langs een brede arm van de Ijzer. Natuurlijk stond heel het kustgebied bloot aan overstromingen, ook de streek van Gistel. Toch blijkt het uit documenten dat Gistel reeds in 988 een kerk zou gehad hebben. Boudewijn II richtte aan de kanten van de zee primi tieve burchten op. vooral om het land te beschermen tegen de invallen der Noor mannen zulk een burcht zou ook Gistel gehad hebben. Een der heren van Gistel. Bertolf, trad in het huwelijk met Godelieve van Lau- defort (of Longuefort) in het graafschap Boonen (Boulogne), waar zij in 1045 werd geboren. Zij kwam naar Gistel wo nen op de bezittingen van haar gemaal Bertolf. maar de intriges van haar schoonmoeder brachten Bertolf er toe zijn echtgenote geen liefde meer toe te dragen. In 1070 werd zij. na eerst in een kerker te zijn opgesloten geweest en al lerlei mishandelingen te hebben ver duurd door twee handlangers van Ber tolf gewurgd Na de moord op Godelieve ging Bertolf echter boete doen in de abdij van St Wi- noksbergen. waar hij overleed. Uit een tweede huwelijk van Bertolf was een dochtertje geboren, dat naar de overle vering vertelt, blind ter wereld kwam en weer ziende werd. nadat haar ogen wa ren gewassen met water uit de put. waar in het hoofd van Godelieve gedompeld was geweest- Later werd de burcht van Bertolf een abdij van Benedictinessen. Bertolf's dochter Edith werd er de eerste abdis van. Godelieve zelf werd begraven in de kerk van Gistel, waar zij nu nog vereerd wordtreeds in 1084 werd zij door Rad bod. bisschop van Doornik en Noyon. heilig verklaard. Van de 12e tot de 15e eeuw beleefde Gistel pen hoge bloei, en vertoonde het alle uitwendige kentekenen van die macht en die rijkdomeen jaarmarkt. een halie. een vleeshuis, gilden, een merkwaardig stedehuysHet was daarbij omringd met wallen. Op de 11 Juli viert men de feestdag van de H. Godelieve en het kan niét anders of dan is het de grote beganke nis naar Gistel. Te dier gelegenheid wensten wij even de aandacht te vestii gen op dit interessante plaatsje in onze provincie, dat kan bezocht worden ter gelegenheid van een tochtje naar de zee. ten minste als het weer wat beter mee valt als de laatste weken. Niet alleen te Gistel is er een drukke eredienst voor Ste Godelievete Gent. in het Klein Begijnhof worden relikwieën van deze Heilige vereerd. Ook leper kent zijn eredienst voor de heilige Godelieve. en wel in het St Jans-hosprtaal. beter gekend onder de naam van de Godelieven, omdat het oorspronkelijk een godshuis was, toegewijd aan Ste Godelieve. Het werd gesticht in 1277in 1812 hield het op oen liefdadigheidsinstelling te zijn voor vreemdelingenzoals bekend wor den er thans de ziekelijke oude vrouw tjes verpleegd en is het ingeschakeld in de inrichtingen van de Openbare Onder stand Ten slotte wijzen wij nog op het een voudige kapelletje toegewijd aan Ste Go delieve. dat staat langs de weg vande Rodeberg naar de Zwarteberg, en dat het eenvoudige opschrift draagt H. Godelieve, sta ons bij. Van keel- en oogpijn houdt ons' vrij VIATOR. XI. DE WET VAN 10 JUNI 1937 De Gezinsvergoedingen aan de niet-loontrekkende arbeiders Hoofdstuk I. OVER DE PERSONEN DIE AAN DE WET ONDERWORPEN ZIJN (Vervolg). Over de helpers. Zijn aan de wet onderworpen in de hoedanigheid van helpers, de personen die een werkgever of een onafhankelijke ar beider bijstaan of vervangen in de uit oefening van zijn beroep zonder nochtans tegenover deze laatste verbonden te zijn door een dienstcontract. De uitdrukking helper of helpster is dus in algemene regel toepasselijk aan de arbeidskrachten van het gezin en dat niet-loontrekkend ishetzij dat het de echtgenote van de hoofdonderworpene be treft. hetzij dezes kinderen, ouders, fa milieleden of aanverwanten. Laten we vooraf de term hoofdonder worpene nader bepalen die term komt nogal veel voor in het vervolg De hoofd onderworpene is de persoon die. onafhan kelijk van zijn persoonlijke bijdrage als onafhankelijke arbeider, bijkomende bij dragen verschuldigd is voor zijn helpers of helpsters. Op te merken valt dat de wet niet al leen de helpers of helpsters beoogt die een onafhankelijke arbeider bijstaan, maar ook hen die hem vervangen in de uitoefe ning van zijn beroep. Een treffend voorbeeld maakt alles dui delijk Een arbeider, geheel het jaar door loontrekkend, heeft een kleine handels zaak of een kleine landbouwuitbating op zi n naam en die hij voor zijn eigen re kening exploiteert. Zijn echtgenote en zijn zoon zijn er de werkelijke uitbaters vanzij vervangen hem. Die arbeider is een persoonlijke bijdrage verschuldigd als onafhankelijke arbeider en moet' tevens bijkomende bijdragen betalen voor zijn echtgenote en zijn zoon. Laten wij er bijvoegen als richtlijn, dat er. wat de gezinsvergoedingen aan gaat. geen opeenstapeling kan zijn vn hogergenoemde bijdragen en van de som die afgehouden wordt op het salSris van die persoon als loontrekkende arbeider in toepassing van de maatschappelijke zeker heid. Inderdaad, het deel dat aan de Com pensatie-kas toekomt (wet van 4 Oogst 1930. de gezinsvergoedingen aan de loon- trekkenden) en dat begrepen is in het glo baal bedrag dat door de werkgever ge stort wordt aan de R. M. Z. is geheel en al ten laste van deze werkgever. De prestaties van de helper moeten nor maal genomen in België volbracht worden en lopen over ten minste 80 dagen in het jaar, op de voet van ten minste twee uur per dag. Deze- prestaties bestaan hier in dat men zich ter beschikking bevindt van de hoofdonderworpene om hem bij te staan of te vervangen in de uitoefening van zijn beroep. Men veronderstelt dat de bedrijvigheid van de helper zich uitstrekt over de mini- mumtijd die hierboven is aangeduid, van het ogenblik af dat het vastgesteld wordt dat die helper in de loop van minstens twee dagen in dezelfde maand de hoofd onderworpene bijstaat of vervangt, van welkdanige duur die verrichting ook weze. Wanneer een der toezieners van de Cen trale diensten (Ministerie van Arbeid, Nationale Onderlinge Kas. Rijksdienst voor samenordening der kindertoeslagen) verklaart dit feit te hebben vastgesteld, dan geldt zijn verklaring als waarheid tot er echter bewijs van het tegenovergestelde geleverd wordt. Wij bemerken dus. indien men zich zeer nauw bij de wettelijke tekst houdt, dat een geringe hulp zij weze nu nog zo klein volstaat om een persoon aan de wet te onderwerpen. Als voorbeelden halen wij aan 1) de echtgenote van een landbouwer die bevonden wordt op het ogenblik dat zij een emmer melk verdraagt of de tieren verzamelt. 2) De echtgenote van een handelaar die een klant ontvangt gedurende een zeer korte en uitzonderlijke afwezigheid van haar echtgenoot 3) De echtgenote van een geneesheer die de telefonische gesprekken afneemt in de afwezigheid van haar echtgenoot. 4) De echtgenote van een advokaat die de deur opent en de klant van haar echt genoot binnenleidt. Daar die voorbeelden ontelbaar zijn be perken wij ons tot die vierdie enkele gevallen zullen U reeds duidelijk de nauwgezetheid aantonen van de wettekst. Nochtans er moet op gedrukt worden dat de voorwaarde om als helper of helpster te worden aangezien, is en blijft de mi- nimumtijd besteed aan het helpen nl. ten minste 80 dagen in 't jaar op voet van minstens 2 u. per dag. Toekomende maal geven wij de andere aspecten van dit probleem aan. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden*. PIANO.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5