PLANTEN e n 30° WARMTE FRIGIDAI RE-IJSKAST STEVENS Gebroeders SPROKKELINGEN VOOR... JEAN VANDEPITTE De nieuwe Albert SL08SE-DIERYCK rRieiDAipei koelkasten... j üog winter y De ijskast van de kenner UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND u HET YPEBSCH NIEUWSBb. 4 11-7-1948 ONZE KAMERPLANTEN. De maand Augustus*is wel de gevaar lijkste maand voor de kamerplanten. De temperatuur is dan normaal veel hoger en de planten hebben dan ook meer wa ter nodig Verlofgangers vergeten dan ook wel eens aan hun kamerplanten te denken, wanneer zij voor enkele dagen weggaan. Ze vinden ze dan bij hun thuis komst. verwelkt terug- Om dit te voor komen graaft men de bloempotten op een lommerige plaats in de volle grond en daar zullen de planten wel het nodige vocht vinden Het is nü ook de tijd tot het voort- kweken met stekken van geraniums, de kamerplant bij uitstek. Men zorgt er voor dat de grond niet te vochtig is om ver rotting der stengels te voorkomen en men bedekt tevens de bovenste laag van de grond met een laagje rijnzand om te vlugge verdamping te voorkomen. IN DE BLOEMENTUIN. Nu kan men zich ten volle rekenschap geven over wat een zekere soort of va riëteit planten op een bepaalde plaats kan geven, wat betreft kleur en bloemen tal. duur van de bloei, hoogte van het gewas. enz... Het is ook in de maand Augustus dat men het plan van de bedden en perken van het laatste jaar moet bestuderen en die studie zal het opmaken van het ver sieringsplan voor het volgende jaar be palen. Bij het opmaken van die ontwer pen bedient men zich van de opgeteken- de nota's en nadien zal men juist weten hoeveel planten men nodig heeft. In de tuin gaat men voort alles zuiver te hoüden Men neemt de verwelkte bloe men weg om zaadvorming en uitputting der planten te vermijden en de bloei te verlengen. Op éénjarige en andere planten oogst men rijp zaad. zoveel mogelijk in de vruchten en als het kan met een deel van de plant of zelfs met de gehele plant, die men te drogen hangt. Als het zaad goed droog is zal men slecht weer benuttigen om het te reinigen. Men bewaart het zaad het best in pot jes of glazen, die open blijven om de lucht toe te laten. Bloemen en grasachtige planten voor droge bloemtuilen worden nu afgesneden en met de kop naar omlaag te drogen gehangen. Men beschut ze tegen regen en zon. In de borduren met doorlevende plan ten. zal men deze goed steunen met het oog op de felle herfstwinden. De planten, die nog moeten groeien en bloeien en waarvan de groei meer ach terlijk is. krijgen wat scheikundige mest of vloeimest. De bomen, heesters en planten nazien moesten die een gedeelte van het zicht wegnemen, dan zal men zoveel wegsnoei en dat het gezicht weer vrij komt. Steeds zorg dragen het natuurlijk uit zicht van de planten niet te bederven. De goedgekweekte reukerwten zijn nu hoog geworden, zodat men de steunsels moet verhogenwat mest kan soms de groei en de bloei nog wat verlengen. IN DE GROENTENTUIN. De ledig gekomen percelen van de groententuin worden nu benuttigd voor het kweken van de groenten voor herfst WMMMMWMM en winter De veldsla, spinazie en ker vel mogen van nu af gezaaid worden, zonder gevaar dat ze nog hetzelfde jaar in zaad zullen opschieten. Langzaam maar zeker begint de moes tuin zijn winteruitzicht aan te nemen door het aanleggen van winterbedden, waarop nog groenten gekweekt worden, vooral spinazie die men schikt te steri liseren. Men gaat daarvoor op de volgende wijze te werk Men legt de grond op winterbedden en bij regenachtig weder eens goed beiren. Men zaait tamelijk dicht opeen en laat de grond niet te luch tig liggenmen trapt hem lichtjes aan. Bij grote droogte zal mén de zaaiing be dekken en een paar maal besproeien. Eens het zaad gereed om uit te komen, neemt men de bedekking weg. Daar de spinazie heel dicht gezaaid is. zijn de blaadjes .naar omhoog geduwd en eens dat ze een zestal centimeter hoog zijn. zal men heel de zaaiïng ineens oogsten. De planten zijn dan buitengewoon jong en zijn zo het best om te steriliseren om dat de bladen nog geen harde draden bevatten. t Het is nu het geschikte ogenblik om rubarber en nieuwe aardbezieplantingen aan te leggen. Daarvoor neemt men goed ingewortelde planten en zet ze op rijen van 60 cm. en 30 cm. in de rijen. IN DE FRUITTUIN. Bij regelmatig aangekweekte appel- en pereboom, zet men de zomerbewerkingen voort- Daar waar reeds vroeger ingene- pen werd. zal men het te vroegtijdig scheutje, dat ten gevolge van de eerste innijping ontwikkeld werd. op twee bla deren innijpen. daar waar zich twee te vroegtijdige scheutjes ontwikkelden. Heeft men nu om de een of andere re den het geregeld innijpen niet kunnen toepassen, dan zal men nu de zogenaam de zomersnoei doen. De ontwikkelde scheuten worden op de helft ingekort en de gulzige scheuten neemt men op voet weg en waar er te veel scheuten op el kaar staan, dunt men uit. Door die be werking krijgen wellicht de blijvende vruchtvoortbrengsels nog voldoende voed sel om zich te versterken. Het loshouden van de grond is vol strekt nodig om de bomen aan de groei te houden en schoon fruit te bekomen. Vooral na zware regenbuien, als de grond dichtgeslagen is en de bovenlaag zich in een harde korst vervormd heeft, is het schoffelen en hakken hoogst nood zakelijk de zomerwarmte zal dan ook in de losgemaakte bovengrond terüg snel indringen en een zeer goede en onmis bare werking doen gelden. ZIEKTEN EN INSECTEN. Men doet een algemeen overzicht om de wormstekige vruchten af te plukken Men bestrijdt zorgvuldig de wollige bloedluis. De aangetaste delen bestrijken met een Carbolineumoplossing van 7.50 vermijden de bladeren aan te raken, ofwel geeft men een besproeiing met een petroleum en bruine zeep emulsie. De stekelbeziestruiken bespuiten met Bourgondische pap tegen Amerikaanse meeldauwhet is zeer geraadzaam de aangetaste delen het zijn gewoonlijk de uiteinden der twijgen weg te ne men en te verbranden. Men legt nu ook EN TOCH ALLES KOEL EN FRIS, DANK Zl) DE De ijskast die voldoening geeft De ijskast met 5 jaar waarborg Wij hebben een model voor: HET HUISHOUDEN DE WINKEL DE HOEVE... In voorraad bij de Firma Vandenpeereboomplaats 7 leperstraat 5 POPERINCE IEPER Tel. 249 Tel. 94 (784) vangbanden om de insecten te vangen, die op zoek zijn naar een schuilplaats om zich te verpoppen en te overwinteren IN DE STALLEN. Nu de dieren in de weide zijn. zal men zoveel mogelijk van de gelegenheid ge bruik maken om de stallen te kalken en volledig te ontsmetten We zullen zoveel mogelijk het vee tegen de hitte en de vliegen trachten te beschermen We mogen niet vergeten dat de maand Augustus het tijdstip is waarin mond- en klauwzeer het meest voorkomen. We die nen dus een oogje in het zeil te hou den van zohaast ge iets aan uw dieren bemerkt, moet ge ze op stal of op de weide houdenloop niet over en weer met uw dieren, maar laat ze bij voor keur waar ze zijn. Bij ziektebestatiging moet ge ogenblikkelijk uw geburen. als ook het gemeentebestuur verwittigen. Ook de kiekenhokken zal men elke dag reinigen om ziekten te voorkomen. OP HET NEERHOF. In deze maand begint het ruiven. Om dit te vergemakkelijken geeft men een weinig deeg uit vleesmeel en groenvoe- der. vooral koolbladeren. Het verdient aanbeveling nü de hennen, die sedert drie jaar leggen, te verkopen. DUIVEN. De oude duiven, die thans een broos en hard gevederte hebben, moeilijkheden bij de rui. waarvan de jongen niet zijn opgekomen zoals het behoorde, waarvan de weinige jongen, die we er van hebben, niets verwezenlijkt hebben, deze duiven doet men nu best weg. Voor de jonge duiven hebben de vluch ten hun hoogtepunt bereikt. De ondervin ding leerde echter dat het geraadzaam is niet te spelen met duifjes, die onregel matigheden vertonen in de rui van de vleugelmet bloedpennen, abnormale pen nen, pennen die langer teruggroeien. pennen die met 2 3 tegelijkertijde val len. enz... Alleen sterke jongen, wier verpluiming normaal voltrekt, blijven op het hok. Het verdient eveneens aanbeveling de jonge duiven nü nog niet te laten paren ze moeten nog niet nestelen, ze mogen niet kweken. Het enigste wat geduld mag worden is dat duivers en duivinnen wat achterna lopen. Het beste is uw jongen op honger te houden, overvoeder ze in geen geval Steekt ze in de reismand de Vrijdag zon der eten Wie toch wil of moet kweken, kweke alleen uit gezonde ouders, kweke bij voor keur uit de koppels, die reeds goede jon gen gavenjongen, die lichamelijk te wensen laten, worden in geen geval be houden. Oude duiven laten we nu niet meer reizen. Alle ruiproces moet men rustig laten verlopen. STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouw versieringen. - Markiezen. (40) OP HET VELD. Alle graangewassen worden deze maand afgepikt en binnengehaald. De vrijgeko men plaatsen worden op verschillende wijzen bewerkt naar de aard van de grond. In lichte zandgronden wordt na het afdoen van de oogst het stoppelveld ondiep omgeploegd, men beirt goed en zaait er winterrapen als veevoeder. In de zware kleigronden wordt dit stoppelveld dieper omgeploegd om de grond van het onkruid tegen te werken en om een los sere grond te bekomen voor het ploegen in het najaar. BIJENTEELT. Op dit ogenblik is in de meeste stre ken van onsland de honingoogst ten einde. De honingbloemen worden nu zeld zaam. Men kan echter nog meer dan een maand goed oogsten, indien men zijn korven ergens in een heuvelachtige streek kan zenden, waar de heidebloem volop in bloei is en zeer rijkelijk honing be vat. In verhouding met wat men kan oogsten zijn die verzendingskosten zeer klein en het is dan steeds lonend deze verhuizing toe te passen. DE JACHT. Een ware jager moet zich herinneren dat het voor zijn geweer onwaardig is de hennen der patrijzen en fazanten te schieten. Hij zal zich wel wachten de vel den te belopen, welke nog met graan gewassen zijn bedekt, en er tevens voor zorgen dat zijn hond er niet doorloopt. Ten slotte zal hij zich inprenten dat. zo een geladen geweer soms gevaarlijk is voor het wild, het eveneens gevaarlijk kan zijn voor zijn jachtgezellen. Algemene opening der jacht in de tweede helft der maand. DE VISVANGST. Het weder is in de vorige maand zo slecht geweest, dat de vangsten er onder te lijden hadden. Maar hoop doet leven zegt men. Welnu we hebben de indruk dat het deze maand beter zal worden Na regen komt toch zonneschijn De maand Augustus is voor de lijnvis- ser gewoonlijk een uitstekende maand. Alle witvissen bijten nog even vinnig door en wel op alle mogelijke soorten van aas. Karper wordt het best gevangen met patat vleesmaaien. ja zelfs met mosse len, in de wateren die met de Schelde of onrechtstreeks met de zee in verbin ding staan. Regent het. maar komt de wind uit het Zuidwesten, laat U dan niet ontmoedigen. Ga gerust op karpervangst en ge zult er niet slechter bij varen. Zomercarnaval te Spa. Op 15 Augustus heeft Spa het groot zomercarnaval plaats. Op 29 Augustus heeft aldaar een groot folkloristisch feest plaats. Het aantal auto's. Einde 1947 waren er in ons land 124.623 auto's in dienst, dienend tot niet bezol digd vervoer van personenhet aantal autobussen en autocars bedroeg 1.439: het aantal motorrijwielen en tetsen met motor, bedroeg 97.973- Er waren 214 motorvaartuigen en -boot jes. enkel dienend tot vermaak, en 27 dienend tot bezoldigd personenvervoer. Al deze voertuigen brachten 63 mil- lioen fr belasting op in 1946. en 172 mil- lioen fr. in 1947. Krachtens de onlangs ingevoerde verhoging, zal de belasting dit jaar. aangenomen dat het aantal voer tuigen niet is gestegen. 50 millioen fr. meer bedragen. Verkeersongevallen. Het aantal verkeersongevallen tijdens de eerste trimester van 1948 bedraagt 8.377. waarvan 3.121 in Januari, 2.528 in februari en 2-748 in Maart. Deze onge vallen hebben 2.821 slachtoffers gemaakt, waarvan 180 ter plaatse werden gedood. 542 zwaar gewond en 2.099 licht gewond. Premies voor het bouwen van goedkope woningen. De minister van Volksgezondheid zou binnenkort bij de regering een ontwerp indienen houdende toekenning van pre mies voor het bouwen van goedkope wo ningen of voor de aankoop ervan. De ba sis-premie voor het bouwen door een par ticulier persoon zou 20 000 fr. bedragen, bedrag dat met 10 t. h. zou kunnen ver hoogd worden in de middelgrote steden en met 20 t. h. in de vijf grote agglome raties. Eveneens is een verhoging van 20 t. h. voorzien voor ieder kind ten laste van belanghebbende, zodoende zou de premie 40.000 fr. kunnen bedragen voor de vader van een gezin met 5 kinderen De stand der werkloosheid. In de week van 11 tot 17 Juli bedroeg het daggemiddelde der volledige werk lozen 70.798 eenheden en der gedeelte lijke of toevallige werklozen 57.092. Abonnementskaarten van 5 en 15 dagen. De beheerraad van de Spoorwegmaat schappij heeft zijn goedkeuring gehecht aan de wederinvoering van de abonne mentskaarten van 5 en 15 dagen. Enkele radiotreinen zullen opnieuw ingericht wor- aen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 767,50 780 Goud dollar 145,J0 147 Napoleon 592,50 607,50 Zwits. goudstuk 587,50 600 DolIar 50,25 50,75 Franse fr. 13 90 14 Zwitserse fr. 12.5o 12.375 Pond 144 144 Gulden 9.60 10.25 Het brood vrij op 1 Oktober. Ho*! J"'ni?ter van Ravitaillering beves- gde het bericht, dat van 1 Oktober af het brood vrij zal kunnen verkocht wor- De suiker vrij op 1 Oktober. komen.06 °P 1 °ktober vrij De prijs van het vlees. nHi^rverwacbt een normalisatie van de prijzen van het vlees bij het on Hp ^k do£r°Tn V3n vetgemeste dieren en Ij door de invoer van Deens en Iers De voorraad van 40.000 ton bevro ren vlees werd door de markt opgeno men. zodanig dat er door de reelrin* aaeng:gaaTkOPen zDeekeriiriren de ^^PPelijke d^mb»(dragen Voor jaarlijks verlof wor- Her Wgang Van 1 Jan 1948 van 2 5 der begrensde lonen op 5 -/ M grensde lonen gebracht °nbe" Rijst voor België. gekondigd als aandeel van Be"gi^ ton rijst, weze twee kilo per nif°° Benelux-Tijdschrift van óoS7,"S.r logelijkestraat 6» tv Brussel, „1 j, de staats- slissinjf g^mertoirV^6 be* vergoedingen aan de staabfhJ? ^fnSatie" voorbereidend onderzoek is^n^ het .«J ,,n word, Km,u «Ugustus de zeep vrij zijn. De invoer van veevoeder. De minister van ravitaillering deeld* mede dat de invoer- van veevoeder voor de aanstaande winter gewaarborgd is Internationaal congres van volkenkunde Te Brussel zal van Zondag 15 Maandag 23 Augustus, het derde inteT nationaal congres van de geleerden uit heel de wereld, die zich wijden aan de studie van de mens en zijn beschavim, gehouden worden. Meer dan 400 gelee/ den hebben zich reeds laten inschrijven n het congres te volgen. Voor het KLEDEN van UW KLEIN TJES. GEEN ZORGEN MEER WENDT U TOT HET HUIS VOOR KINDERARTIKELEN Mw Ch. STRUYVE - DUMON 35, Rijselstraat IEPER Manteltjes Kinderkleedjes Voorschootjes Barboteusen Kinder kos tuumpj es Doopartikelen Verven - Nieuwwassen - Droogkuisen - Rouw in 12 uren (150) De vrijheid van berichtgeving. Rusland en Polen hebben de drie in ternationale conventies, die in April jL door de internationale conferentie, over de vrijheid van berichtgeving werden uit gewerkt. verworpen. Jaarbeurs te Stockholm. De St Eric's Jaarbeurs zal dit jaar te Stockholm geopend worden op 25 Augus tus en duren tot 5 September. Tweetaligheid in Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika heeft de tweetaligheid een heel ander karakter dan hier in Bel gië. De Engels- en Afrikaanssprekenden wonen er door elkaar. In de steden over heerst het Engels nog steeds, al laat het Afrikaans zich echter daar veel meer gel den dan vroeger. Het platteland is ech ter vrijwel zuiver Afrikaans. Een nieuwe behandeling van longziekten. De heer Pierre Banet. 25 jaar oud. heeft in het Centrum voor Wetenschap pelijk Onderzoek van Marseille een nieu we uitvinding naar voren gebracht, die het mogelijk maakt penicilline houdende lucht in de longen te verspreiden. Dit toestel dat gemakkelijk hanteerbaar is. maakt, behandeling van zieken aan huis mogelijk, terwijl men ze voordien naar de ziekenhuizen moest overbrengen. Autoverzekering in Zwitserland. Een bijdrage van 3 fr. wordt bij de in voer van het in buitenland ingeschreven vogrtuigen geïnd. Een grens verzekerings-* polis tegen 25 fr. voor auto's en 12.50 fr voor motorrijtuigen is geldig voor 30 da gen. Hittegolf in Spanje. In Zuid-Spanje heerst een hittegolf. Er werd 51 graden in de zon en 40,8 in de schaduw opgetekend. Nederlandse toeristen bekomen 300 fr- per dag. De Nederlandse regering heeft beslist een som van 25 millioen Belgische frank tot 30 September toe te kennen aan Ne derlandse toeristen, die zich naar België begeven. Een som van 300 fr. wordt ver leend per persoon en per dag voor een bezoek van ten minste 3 en ten hoogste 10 dagen. Kinderen onder de 15 jaar be komen 150 fr. per dag. Parijse mode zoêkt Oosterse inspiratie. Een grote Parijse modeontwerper is na zijn terugkeer van een reis in het Verre Oosten op het idee gekomen, de inheem se klederdracht aan de nieuwe mode van het Westen aan te passen. Spookvliegtuig boven de Verenigde Staten. Er werd een spookvliegtuig boven de Verenigde Staten opgemerkt, dat vier maal zo groot was als de vliegende ves ting, rode vlammen sloegen achteruit en het had een snelheid van 800 tot 1100 km. per uur. Het zag er uit als een raketschip. met een romp Van ongeveer 30 meter lang en een middellijn van omstreeks vier maal die van een vliegende reuzenves- ting. Brood zonder bon in Engeland. De broodrantsoenering is in Engeland met ingang van verleden Zondag afge schaft geworden. Een epidemie te Pisa. Te Pisa is een vreemde epidemie in de vorm van hevige koortsaanvallen van korte duur uitgebroken- Deze koorts zou te wijten zijn aan steken van insecten, die puinmuggen worden genoemd. Tot nogtoe werden geen overlijdens gemeld» Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, ElverdingestraatE P E R («07)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4