CINEMA FLORA De Verrader van het Westen Het Teken des Kruises I tSftP met wat Sist. en zet dit op de I u vanwaar u meent dat de mie- men. Na acht dagen zal zich T® mier meer vertonen. Drukkerij DUMORTI ER OVER KAARTEN,'PLANS EN GIDSEN Stelt U voor ter gelegenheid der Tuindagfeesten HET YPERSCH NIEUWS» Blz. 5 31-7-1948 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK 20XDAGOpgevulde Tomaten met Groentensalade Schildpadsoep Gebraden Duifjes Erwtjes Ge kookte Aardappelen Mocca pudding MAANDAGKalfslapjes Andijvie Gekookte Aardappelen Water gruwel. DINSDAGPaljng in 't groen Aard appelpuree Fruit. WOENSDAG: Rosbeaf Snijbonen Gekookte Aardappelen Chocolade pudding. DONDERDAG: Koud Vlees Sla met Tomaten Gebakken Aardappelen Flensjes. VRIJDAGGestoofde Schelvis Hol landse Saus Gekookte Aardappe len Fruit. ZATERDAG: Beafstuk Frites Ha vermout in Botermelk Opgevulde Tomaten met groentensalade. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Opgevulde Tomaten met groentensala de. De tomaten wassen, uithalen en vullen met koude, gekookte groenten, als erwtjes, boontjes, snijbonen, enz., waar in mayonnaise werd geroerd. Versierd met schijfjes hard ei en mayonnaise. Schildpadsoep. Benodigd1 liter donkere bouillon, cayennepeper, zout. knolselderij. 50 gr boter. 1 blikje truf- felschillen. 70 gr. bloem. 1/2 d. 1. rode wijn. 1 eetlepel soja. Bereidingde boter en de bloem met de truffelschillen fruiten, hierbij de ko kende bouillon gieten en de gesneden knolselderij, alles een half uur laten ko ken Dan de soep zeven, soja. wijn en peper toevoegen. In deze soep worden gaar gekookte stukjes kalfskop gegeven. Watergruwel. Benodigdanderhalve liter water, 100 gr. krenten. 50 gr. rozij nen. 100 gr. parelgort, de schil van een citroen. 100 gr. suiker. 2 1/2 d. L bessen sap of frambozensap. Bereidingde parelgort wassen, opzet ten met water, bessensap of frambozen- sap en citroenschil, vooral dun geschild, daar het witte gedeelte bitter afkookt Parelgort anderhalf uur koken, dan de gewassen krenten en rozijnen toevoegen en de suiker. Weer een half uur koken of wel zolang tot de gortpap goed ge bonden is. Paling in 't groen. Benodigd: 1 kilo paling. 3 lepels azijn. 50 gr. boter. 50 gr bloem, citroenkruid. dragon, ajuin, kervel, peperbollen. peterselie. 1 tak sel derie. peper en zout BereidingWater koken met peperbol len. peterselie, selderie, zout en azijn. De paling er in gaar koken en laten uit druipen. Saus maken van boter en bloem aangelengd met het afkooksel, de ge hakte kruiden inmengen, peper en zout en de paling er laten in opstoven. LEVENSWIJSHEID. Wie boven zijn omgeving uitgroeit stoot gemakkelijk het hoofd. De arbeid, waarin wij genot vinden is een geneesmiddel tegen pijn. Doe wat u aangewezen is, zegt Emer son. en gij kunt niet te veel verwach ten of te veel durven. De wereld heeft grote behoefte aan meisjes die mbeders rechter hand zijn meisjes, die na moeder, de kleintjes het hartelijkst kunnen pakken, en die het huiselijk kluwen kunnen ontwar ren. als de zaken verkeerd lopen meisjes, in wie vader zijn troost vindt EUKENGEHEIMEN. Het hakken van peterselie vraagt heel wat tijd. Veel vlugger gaat het wan neer we de gewassen peterselie in een diepe beker of dik glas doen. en het daarin met een schaar fijn knippen. Willen we nu de fijne peterselie nog mooi uitstrooien, dan gaan we als volgt te werk. We doen de geknipte pe terselie in een doekje, maken er als t ware een dotje van en halen dit door het water, waarna we het flink uitknijpen Uw peterselie is nu mooi droog en laat zich strooien als poeder Om gebakken peterselie goed c cro- quantte krijgen, moeten we heel ruim frituurvet nemen, dit kokend heet la ten worden en hierin de peterselie ge heel onderdompelen om ze er bijna onmiddellijk weer uit te nemen. I Nu er veel fruit is moeten we hiervan profiteren. Want fruit bevat vitaminen, die voor de opbouw en instandhouding van ons lichaam onontbeerlijk zijn. Geef dus uw huisgenoten iedere dag Eén enkele raad zouden we U villen geven, en die is: was de vruch- ten zorgvuldig alvorens ze op te die- nen- Verschillende pijnlijke en ge vaarlijke infecties kunnen ontstaan °°r het eten van ongewassen fruit. inhoudelijke wenken. I '*'eren z'in zeer snoeplustig. Een mie- I k nmvat'e in de provisiekast of keu- I n 's dan ook iets waar een huis- I v ?uw danig het land aan heeft. Hier echter een eenvoudig middeltje I j. de mieren voor goed te verjagen 1 6611 PdPje van een paar lepels goedkoop middel om ketelsteen te ■K ljderen uit ketels, die we in de laat 611 S^^ihen is het volgendemen in de ketel zolang aardappelen Ueo-r,^ 101 Ze moes "in geworden. Dan - men dat moes er uit. en reeds gedeelte van het ketelsteen zich idn hebben- Na dit ketelsteen weggenomen te hebben doen we het aardappelmoes terug in de ketel en laten het met wat water opnieuw flink doorkoken Het is een goedkoop middel en de ke tels zullen er niet onder lijden. KINDEROPVOEDING. De gehele opvoeding moet er op aan gelegd zijn. bij het kind opgeruimdheid en opgewektheid aan te kweken, want voor een krachtige ontwikkeling van het gevoelsleven bij het kind is opgewekt heid even nodig als voor de plant zon nelicht en zonnewarmte Kan men wel iets heerlijkers aanschouwen dan vrolijke kinderen bij het spel of bij de arbeid Laten wij er dus tegen waken, dat deze opgewekte stemming zonder oorzaak ver stoord wordt en vermijden we voor alle dingen, door te plotseling of heftig in grijpen. het gemoed van het kind te schokken. Op deze leeftijd maken straf fen een zeer diepe indruk, roeren het kind tot in zijn binnenste en kunnen voor lange tijd zijn rustige stemming bederven, daarom zij men zeer karig met straffen. Indien we aldus handelen, kun nen we verzekerd zijn. het kind een blij vend kleinood geschonken te hebben een onderpand voor zijn zielevrede in alle levensomstandigheden, een vrolijk en zon nig gemoed. KINDERHYGIENE. Het gebruik van koffie en thee voor kinderen is bepaald af te raden. Immers deze genotmiddelen bevatten vergiftige alkaloïden, caffeine en theïne. die naast hun werking op bloedvaatstelsel en nie ren. ook een verhoogde prikkelbaarheid van hun zenuwstelsel veroorzaken. Daar het zenuwstelsel bij het kind toch reeds zeer prikkelbaar is. hebben koffie en thee hier veel sterkere werking dan bij de volwassene, en langdurig gebruik heeft ten slotte een ziekelijke overprikkeling ten gevolge. Nerveuse hartkloppingen gevoel van duizeligheid, slapeloosheid en meer dergelijke verschijnselen neemt men herhaaldelijk bij het gebruik van deze genotmiddelen door kinderen waar. en nog meer bij koffie- dan bij theegebruik. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Wat koos de vrouw uit de Zomermode 1948?... Voor de modeontwerpers is de Zomer reeds ten einde. Koortsachtig wordt in de Parijse mode-ateliers al gewerkt aan de aanstaande Herfst- en Wintermodel- len. Hoe deze modellen eruit zullen zien Zulks zullen we eerst begin Augustus wetenals de gespecialiseerde pers en de buitenlandse kopers, uit alle wereld delen. naar Parijs zullen toestromen, om er de Herfst- en Wintermode 1948 voor gesteld te worden. Tot zolang moeten we dus geduld hebben, om te vernemen wel ke veranderingen en nieuwigheden de wispelturige Vrouw Modeons bren gen zal. Het is echter wél interessant nü reeds na te. gaan welke keuze de vrouwen uit de Zomercollectie 1948 hebben gedaan Want bijna altijd houden de ontwerpers rekening met deze keuze. Inderdaad we zien zeer dikwijls de kenmerken, die het meest in trek waren in het afgelopen seizoen, in de volgende collectie min of meer uitgesproken terug. Vol geestdrift hebben de vrouwen het thema der slanke lijn aangenomen, het is te zeggende silhouet met de tengere ronde schouders, smalle taille, glad om sloten buste en lange rok. Voor 's morgens zien we veel linnen en katoenen klassieke chemisier-klede- ren. die aan de zoom afgezet zijn met een ruime of gepliseerde strook van de zelfde stof. Het korte helkleurige jasje ki rood of groen, of het meer bezadigde zwart en wit pied-è-poulleke, blyft de gunst der vrouw genieten en past dan ook zeer goed op linnen kleedjes of zwar te smalle rokken. De mantelpakjes van effen of bewerkte tafzijde, waarvan de vestjes met uit staande pandjes over lange wijde rok ken golven, zijn erg in trek. De fijnste bloesjes van organdi. linon of kant wor den hierbij gedragen. Wat de meer geklede Zomerjaponne tjes betreft, hiervoor werd de voorkeur gegeven aan bedrukte zijde en chantung. De corsage is meestal glad of in keurs lijfmodel, met grote hart of trapezium vormige halsuitsnijding, de rokken in klokvorm of boven-elkaar liggende stro ken. Voor diegene die 's avonjds uitgaat zien we vooral die modellen, die ons de mode van voor 40 jaar in herinnering brengengracieus wijduitstaande rok ken in ruisende faille, tule of kant, die de taille uiterst smal doen schijnen en de nauwsluitende corsage's doen ons den ken aan de romantische balletten uit het verleden. Grote hoeden, die weliswaar veel vrou wen fiateren. zien we hier en daar nog dragen, maar meer en meer moeten ze toch plaats ruimen voor de kleine vilten toque of mutsje. Zullen de mode-ontwerpers met boven genoemde voörliefde's der vrouw Reke ning houden, bij hun Herfst- en Winter- modellen We durven niets voorspellen, maar er bestaat zeer veel kans voor. Over een drietal weken zullen we zekerheid hebben. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) SjMISriSMfflOW Alle Handels- en PamiKedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat IEPKR WEEK VAN 1 TOT 7 AUGUSTUS NAAMDAGEN. Zondag 1 AugustusRaoul. Leontis Alexander. Maandag 2 AugustusAlfons, Steven Theodora. Dinsdag 3 AugustusStephanus. Sa vaan. Marana. Cyra. Albrecht. Woensdag 4 Augustus Dominicus. Doen Domis. Mient Mijnen. Perpetua. Donderdag 5 AugustusOswald. Afra Vrijdag 6 Augustus Xystus. Schetzelo Zaterdag 7 AugustusDonatus. Donaat. Caytan BIZONDERE DAGEN. Zondag 1 Aug.Slotmakersmesdag. St Pieters Vinkeldag. Donderdag 5 Aug.O. L. Vr. ter Sneeuwde Brusselse spellewerksters plachten de sneeuwwitheid van hun werk O. L. Vrouw ter Sneeuw aan te bevelen Vrijdag 6 Aug.Vettewariersmesdag Zaterdag 7 Aug.H. Donatus. patroon tegen donder en onweer. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan5 Aug. te 5 u. 13 min Eerste Kwartier: 11 Aug. te 20 u. 40 m Volle Maan19 Aug. te 18 u. 32 min IN DE NATUUR. Van 1 tot 31 Aug. daalt de gemiddelde temperatuur 1° 7'. De ooievaar vertrekt. VOLKSE WEERKUNDE. Er zijn weinig gezegden voor de maand Augustusde oogst is rijp en het heeft niet meer zoveel belang als in de voor afgaande maanden welk weer het zal zijn 4 AugustusSt Dominicus. In sommige streken van Vlaanderen zegt men Is het heet op Sint Domijn. 't Zal een strenge Winter zijn. HERDENKDAGEN. 1 Augustus 1291 Stichting van de Zwitserse federa tie door het eedverbond tussen Uri Schwyz en Untewald. 2 Augustus 1914De Duitse ambassadeur Bülow Schwante overhandigt aan de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken een Ultimatum, waarin door tocht voor de Duitse troepen naar Frankrijk werd gevraagd. Twee da gen na onze weigering schonden de eerste Ulahnen de Belgische grens 1936Sylveer Maes wint de 30e ronde van Frankrijk. 1921Overlijden van de wereldbekende Italiaanse operazanger Caruzo. 3 Augustus 1492Christoffel Colombus gaat scheep te Palos, op zoek naar een kortere weg naar Indië. Hij zal echter zon der het te weten, een nieuwe we reld. Amerika, ontdekken. 1858De eerste kabeltelegrammen wor den tussen Engeland en Amerika overgeseind. 4 Augustus 1914: De grenzen van België worden door Duitse troepen geschonden en daarmede onze neutraliteit, waar door ons land in de eerste wereld oorlog wordt betrokken. 5 Augustus 1868: Overlijden van de in 1802 geboren Nederlandse romanschrijver Jacob Van Lennep, vooral beroemd om zijn historische vertalingen. Van Lennep was in zijn tijd wel de po pulairste man van Nederland. Mul- tatuli en De Genestet bewonderden hem. Aan het hof zowel als onder het volk las men zijn romans. Hij heeft verschillende eigenschappen, die men bij een romanschrijver moet vóóronderstellenhij kan een verhaal componeren, zij het met gebruikmaking van de macht van het toevalhij weet de lezer in spanning te houden door over het lot van een deel zijner personen een sluier te leggen, die pas aan het slot wordt opgehevenhij houdt de lezer er bij. door hem soms in het verhaal te betrekkenhij heeft geesthij heeft de onderhoudende stijl van de goede verteller. Maar door dit alles wordt een roman nog geen ontroerend kunstwerkhet blijft alles uiterlijk leven, het ver band met de karakters ontbreekt. Met dezelfde karakters had bijna alles ook anders kunnen lopen. Zijn werk is dus psychologisch niet ver antwoord. Daardoor mist het na tuurlijk ook alle tragiek, want met het tragische is altijd de ziel ge moeid. Zo is zijn werk niet veel meer dan ontspanningslectuur en daardoor ook van lezerskring ver schoven niet de volwassenen maar de kinderen lezen ze nog en na tuurlijk niet eens graag. daar ze toch weer de noodzakelijke eigen schappen van kinderlectuur missen en de geestigheden aan het kind voorbijgaan. Zo blijven ze dus ver der ongelezen. Hij schreef o. a. De Pleegzoon De Roos van De- kamaen zijn bizonderste werk «Ferdinand Huyck(1840). ("W. L. Van Leeuwen). 6 Augustus 1926De film begon te spreken. Inder daad de eerste band. die de aan- vangsperiode van de sprekende film carrière zou maken was Don Juanonder regie van Abel Cros- land met John Barrymore in de titelrol, een film die niet in België vertoond werd- 7 Augustus 1834Overlijden van J. M. Jacquard, ge boren in 1752. die het weefgetouw dat zijn naam draagt, uitvond. (O.-P.) Nu is volop de tijd van het verlof aan gebroken. Met Tuindag zullen heel wat mensen uit onze stad al weg op reis zijn en ook anderen zullen nu heel gauw hun jaarlijks verlof gaan genieten. Wie met een reisagentschap uitgaat zal niet veel zorgen hebben, omdat die voor de reiziger alles in de puntjes klaar ge maakt hebben. Niet voor dezen recht streeks schrijf ik deze regelen, maar wel voor hen die er aan denken zelf een reis je in elkaar te steken, en met mindere kosten, maar daarom niet beter hun eigen reisje gaan ondernemen. Wie zich niet de luxe van een auto- carreis kan permitteren bereide zelf zijn tocht voor. De voornaamste hulpmidde len voor deze voorbereiding zijn de kaar ten. de plans, en de gidsen. Voor de gewone reiziger bestaat er een kaart die iedereen kentde Michelin- kaart. Deze kaart bevat voor wat Bel gië betreft vier verschillende Bladen een voor het noordwesten, een voor het noordoosten, een voor het zuidwesten (een groot gedeelte hiervan omvat ook Noord- Frankrijk) en ten slotte een voor het zuidoosten de Ardennen. Aan de hand van dit materiaal zal de toerist, zowel de automobilist als de fietser en als de voetganger zijn weg vinden doorheen ons land. Wie meer de kleine wegen wil ontdekken en aan ex ploratie doen zal zich stafkaarten aan schaffen. maar daar zullen we het van daag niet over hebben. Ook over de plans van de steden wil len we heel bondig zijn. Vooreerst om dat deze in elke stad te koop zijn, ten tweede omdat die bij elke plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer heel dikwijls gratis te bekomen zijn, en ten derde omdat de plans der belang rijkste steden in elke goede gids aanwe zig zijn. Over de gidsen ietwat meer. Een Nederlandse gids voor België ken nen we. spijtig genoeg, op dit ogenblik niet. Wel was er vóór de oorlog een uit- gave Wandelingen door België» maar deze uitgave blijkt uitgeput te zijn. In het Frans bestaat er een werkje, dat wij de toeristen willen aanbevelen, alhoewel er wel enkele tekortkomingen aan zijn. Wij bedoelen het Dictionnaire du Tou risme en Belgique door M. Schmitz. Aan de hand van dat werkje met zijn 380 bl. zal het de toerist gemakkelijk vallen in elk dorp, in elke streek het belangrijke en interessante te vinden. Bijzonderheden over geschiedenis, natuurschoon, steden schoon en monumentenrijkdom zal hij er bij de vleet in aantreffen. Nog voor België is er de uitstekende «Guide Bleu Belgique». in de reeks blauwe gidsen die aan de voornaamste landen van Europa zijn gewijd. Uitste kende werken die iedereen, die de naam van toerist wil dragen, in zijn bezit moet hebben. Hetzelfde mag gezegd worden van de Guides Michelinwaarvan ook een uitgave voor België bestaat en die volledig aansluit bij de reeds genoemde Michelin-kaarten. Vooral de plans der steden en de getekende reiswijzers zijn in deze uitgave merkwaardig. Voor de meeste steden bestaan er af zonderlijke gidsen. Voor de Ardennen is er een uitstekende reeks die enkelen reeds zullen kennenIk bedoel de Guides Co- synHet is voortreffelijk werk en de meeste deeltjes bestaan eveneens in het Nederlands. Ten slotte willen we ook nog wijzen op de kleine maar degelijke boekjes over de voornaamste steden van het land uitgegeven door de Vlaamse Toeristenbond en die aan een spotprijs te krijgen zijn. Diezelfde vereniging gaf ook een reeks gidsjes uit over verschil lende wandelpaden in het Vlaamse ge deelte van het land. Genoeg voor vandaag. Een goede gids hebben we nodig bij de voorbereiding en ook bij de uitvoering van ons reispro gramma. Hier vindt ge dus reeds een er ander. Bij een volgende gelegenheid schrijven we nog wat over onderhouden de lectuur over de te bezoeken gewesten. VIATOR. STRAND EN GOLVEN Mama. vroeg Liesje Trompet, wat zijn toch eigenlijk' die krinkels in uw haar Dat noemen ze golvenschat Liesje keerde zich om en keek ernstig naar haar vader. Toen klopte ze hem op het kale hoofd en zei Mama heeft de golven en gij hebt het strand hé. papa. Zijt ge er zeker van dat dit haar water het haar onmiddellijk doet groeien Zeer zeker, meneer In dit geval, geef er me een toe passing van. snij mijn haren in een kuifje en geef me daarna een flinke haarwassing. 6 uurIndien de verduivelse gar- gon me niet komt wekken, mis ik mijn trein HET BEEST Vrouw Trompet was in de hoogste wol ken. Ze had van manlief een mooie nieu we zijden bloese gekregen. Toen Pietje Trompet, haar sloeber-zoontje, van schoot kwam, toonde ze hem de prachtige zijden bloese en vroeg hem Ziet ge deze mooie glanzende zij den stof Weet ge van welk beestje ze komen Van vader, die ze U ten geschenke heeft gegevenzei Pietje.! Een film rijk aan Sensatie in "een prachtige Technicolor van een zeldzame volmaakt heid met JOEL MC CREA als schitterende vertolker van de Virginiërvoorvechter van het recht in een land waar de n coltals opperste meester regeerde. Een van de meest boeiende en angstwekkende Western-avonturen. Tragisch, ruw en indrukwekkend OPGELET Voor toekomende week EEN MONSTER PROGRAMMA De Triomf van de cinema. Een film die millioenen vergde. De geweldige historische hersamenstelling van Een film de wereld door gekend. De brand van het oude Rome bloedige en gruwelijke "taferelende wulpse feesten aan. het hof van NERO. het monster van het Romeinse Keizerrijk. De onmenselijke strijd tegen de eerste kristenen. Een film die door iedereen en van gelijk welke overtuiging zou moeten gezien worden. (786)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5