SPROKKELINGEN HUMOR VOOR... JEAN VANDEPITTE Sociale Kroniek 30° WARMTE FRIGI DAS RE-I JSKAST STEVENS Gebroeders De nieuwe miêiDAiPEJ koelkasten... j uoa ruimer^ De ijskast van de kenner UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND i e P e r De ijskast die voldoening geeft ^e ijskast met 5 jaar waarborg Wij hebben een model voor.' HET HUISHOUDEN DE WINKEL DE HOEVE... poperinge ieper HET YPERSCH NIEUWSBta. 4 1M< Het indexcijfer. Het gemiddelde indexcijfer van het Rijk berekend volgens de officiële methode, viel terug op 395.5 tegen 396.7 in Juni Een wedstrijd voor jeugdtoneel De Gentse toneelvereniging De Meio- maneni zal haar 110 jarig bestaan her denken met het uitschrijven van een wedstrijd voor jeugdtoneel. Alle Belgische letterkundigen kunnen aan de wedstrijd deelnemen Gevraagd wordt een drama of blijspel in drie bedrijven met gemeng de rollen, waarin ten minste drie kinde ren en twee volwassenen optreden De werken moeten voor 1 Maart 1949 bij de h. Luc Christiaen. 3, Rode Lijvekensstr te Gent. toekomen. De Senaat keurde zeven wetsontwerpen goed. Alvorens met verlof te gaan heeft de Senaat, in haar laatste vergadering ze ven hangende wetsontwerpen goedge keurd Wijziging van de wet op de belas ting op het kapitaal wachtvergoeding aan de rechtheb benden op rust- en overlevingspensioe nen f godsdienstonderricht en onderricht in de zedenleer verandering van school in de loop van het schooljaar voorrechten en immuniteiten van de Verenigde Naties bekendmaking van de bij de rechter lijke orde openstaande betrekkingen wijziging van de huishuurwet. Wijziging van de huishuurwet. De Kamer heeft het plafond van de huurprijzen, die onder toepassing van de wet vallen, met 10 verminderd. De Senaat heeft zich thans bij- de beslissing van de Kamer neergelegd- De Raad van State. De officiële instelling van de Raad van State zal op 25 September in het Aca- demiënpaleis te Brussel plaats hebben. De Minister van Koloniën uit Kongo te rug. Verleden Dinsdag is de minister van koloniën, uit Kongo te Brussel aange komen. Voor de geteisterden. Sommige geteisterden. die ontevreden zijn over de coöperatieve, waarbij zij zijn aangesloten, of die zich niet kunnen neer leggen bij de traagheid van sommige ad ministratieve diensten, beginnen op eigen houtje te bouwen en gaan dan later bij de provinciale commissie of bij het de partement aankloppen om voorschotten of leningen. Dit geeft aanleiding tot grote moeilijkheden voor de betrokkenen, om dat de officiële diensten de hoge bouw prijzen niet kunnen aanvaarden. Daarom wordt de belanghebbenden aangeraden zich vooraf met de bevoegde diensten in regel te stellen, tenzij men zelf voor de financiëring kan instaan. De vergoeding van de oorlogsschade. Twee belangrijke toepassingsbesluiten betreffende de wet op de oorlogsschade moeten nog worden uitgevaardigd. Het eerste betreft de coëfficiënten waarmede de waarde van goederen in 1939 moeten worden verhoogd om tot de zogenaamde integrale vergoeding te komen. Het twee de betreft de bepaling van de venale waarde van de goederen op 9 Oktober 1944. De coëfficiënten zouden gunstiger zijn dan eerst werd verwacht. Zwarte Deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 768.75 765 Gouddollar 146.50 146.50 Napoleon 587,50 587.50 Zwitsers goudstuk 582.50 580 Dollar 51,50 50.25 Franse Frank 14,15 14.00 Zwitserse Frank 12.60 12.45 Pond 144.00 143.00 Gulden 10,35 10.05 Voor de Vuurkruisen. De Nationale Unie der Vuurkruisen, 23, St Goriksplein. te Brussel, deelt mede dat de ledenformulieren, voor hen die 55 jaar bereikt hebben, van Donderdag 5 Aug. af, ter beschikking worden ge steld tegen 1 fr. het exemplaar. De opbrengst van de belastingen- De belastingsopbrengst voor de maand Juni 1948. niet inbegrepen de opcentimes voor provinciën en gemeenten, bedroeg 4.685.106.617 frank, weze ongeveer een milliard hoger dan het maandgemiddelde voor 1947. Voor de eerste helft van dit jaar bedroegen de belastingsopbrengsten bijna 27 milliard frank. Verdachten in vacantieverblijven. De hotelhouders van de vacantieplaat- sen in Oost- en Westvlaanderen moeten dagelijks aan de gerechterlijke diensten een lijst laten geworden met de namen der vreemdelingen, die in hun instelling afstapten. Deze maatregel wordt gerecht vaardigd wegens het feit dat 30.000 ver dachten in ons land worden opgespoord Wedstrijd voor koks. Gedurende het salon der voeding, dat in October a s.. in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel zal plaats hebben, wordt een nationale wedstrijd voor koks ingericht. De deelnemers moeten Belg en ten min ste 25 jaar oud zijn en vijf jaar praktijk hebben Voor alle verdere inlichtingen kan men zich wenden tot het Commissa riaat-Generaal der Regering voor de Na tionale Arbeidstentoonstellingen. Belliard- straat 58 te Brussel Demografische statistiek- Het aantal huwelijken in ons land was tijdens de eerste trimester 6 hoger dan tijdens de overeenkomende periode van 1947. Het aantal geboorten daalde met 1 en het aantal sterfgevallen met 19 Het aantal echtscheidingen in 1947 be droeg 6.825 gevallen, weze 17.17 meer dan in 1946. In 1945 waren er op 10.000 geboorten. 424 onwettigein 1946 nog 377 en in 1947 nog 312. Vrije verkoop van Argentijnse boter. Het departement van Ravitaillering deelde mede dat er doorlopend Argen tijnse boter op de markt gebracht wordt, die vrij kan worden aangekocht tegen 80 fr. het kg. Deze boter moet door de handelaars te koop gesteld worden, voor zien van een bordjeIngevoerde Argen tijnse boter Wees voorzichtig bij het overnemen van een landbouwbedrijf. De diensten van het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, te Brussel. Jo zef II-straat. 56. kunnen met htm on dervinding op dat gebied, aan de betrok kenen alle gepaste raad geven. Ieder be langhebbende wordt aangeraden het ont werp van contract betreffende de over neming van een bedrijf te laten nazien door een bevoegd persoon en vooral geen enkele betaling te doen aan de tussen personen, zonder een kwitantie hiervan te vorderen. iDc Amerikaanse graanoogst beter dan verwacht. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw zal dit jaar ongeveer 450 millioen schepels (11,7 milliard kg.) graan uitvoe ren: Dit is 2 milliard kg. graan meer dan in den beginne werd verwacht. Van de Atlantische naar de Stille Oceaan. Uit zeer gezaghebbende regeringsbron wordt vernomen, dat de Verenigde Sta ten. de Zuid-Amerikaanse republiek Co lumbia om toestemming verzocht hebben, een militaire studie te maken over de mogelijkheid een nieuw kanaal te gra ven tussen de Atlantische en de Stille Oceaan door Noord-Oost Columbia. Vol gens het plan zou het kanaal de rivier Atrato volgen, parellel met de zuidelijke grens van Panama, en de golf van Da- rion aan de Atlantische Oceaan verbin den met de Stille Oceaan ten zuiden van de stad Rio Sucio. Proeven met anti-hagelkanonnen. In de vlakte van Magadino (Zwitser land) worden proeven gedaan ter bestrij ding van de hagel. Deze proeven zullen over vijf jaar lopen. Anti-hagelkanonnen zijn in werking getreden toen een zwaar onweder de streek van Gordola en St Antonio bedreigde. Volgens de deskun digen is de proef gelukt. De toeristenchecks in Frankrijk. Van 1 tot 31 Augustus worden 698,50 Franse franks uitbetaald voor een reis- check van 100 Belgische frank. Europese oogst zeer bevredigend. De Europese oogst zal zeer bevredigend zijn zodat niet de productenschaarste doch wel de dollarschaarste het op te los sen vraagstuk zal zijn. Vierling geboren in Moravië. De vrouw van een arbeider te Krasov, nabij Blansko, in Moravië, heeft het le ven aan een vierling geschonkentwee jongens en twee meisjes. De vrouw was reeds moeder van drie kinderen. Internationale Vredesbedevaart te Lour- des. De eerste Internationale Vredesbede vaart te Lourdes werd verleden week Vrijdag besloten met een plechtigheid vóór de grot, waaraan tien duizend bede vaarders. uit 20 landen, deelnamen. Huize-Doorn te koop. Het kasteel van de gewezen Duitse kei zer Wilhelm II te Doorn (Nederland) is te koop. De Nederlandse regering be schouwt het kasteel als oorlogsbuit en wil het aan gelijk wie verkopen, op voor waarde dat het steeds in goede staat wordt gehouden. De gewezen kroonprins heeft onlangs al zijn rechten op het eigendom van zijn vader in Nederland verloren. Josephine Baker door de Paus ontvangen. De beroemde Franse kunstenares, Jo sephine Baker, is door de Paus ontvan gen. in bizonder verhoor. Zij stelde de Heilige Vader in kennis van haar voor nemen. dicht bij Parijs een- school op te richten, waar katholieke kinderen op haar kosten onderwijs kunnen genieten. Zij was vergezeld van haar echtgenoot, de orkestleider Jo Bouillon. Alle problemen in verband met de Sociale V/etgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, Elverdingestraat (607) NOG ZO DOM NIET! Adjudant Waar is de sergeant van de week Soldaat (Het zwart schaap van de Ser geant Ik heb hem juist genenhij heeft zich in zijn kamer opgehangen Adjudant Wat! Opgehangen!... En hebt ge de koord niet doorgesneden Soldaat Neen. hij was nog niet dood IN DE EETZAAL Luitenant (die met het eerste gerecht begint, tegen de keukenpiet) Zozo. en gij beweert 14-18 als kok meegemaakt te hebben Keukenpiet Jawel, mijn luitenant. Vier jaren mess der officieren, vier ver wondingen. Luitenant HmIk begrijp het al te goed en het verwondert me zelfs dat ze u niet gedood hebben IN DE ZWEMDOK Vlug. oppasserMijn vrouw is al vijf minuten geleden in de kom geval len... ginder... Ginder? 2.50 meter diep... kan ze zwemmen Maar-neen! Dan is ze zeker verdronken. En gij. kunt gij zwemmen Helaas Neen... Haha, ziet ge nu wat er gebeurt!... Ik geef zwemlessen tegen 50 fr. per uur PAARDRIJDEN De zwierige kapitein en het jonge meis je doen een ritje te paard. Daar stijgen ze afhet paard van de kapitein begint zonder omhaal de snuit van het ander rijdier vriendelijk af te likken. Achzucht de kapitein, ik wou dat ik het ook kon. En het onbevangen meisje antwoordt Ga je gang. Maar ik kan niet ver zekeren of het mijn merrie zal bevallen. ECHTELIJKE LIEFDE Het vrouwtje Stel je voor dat ik zou stervep. Wat zou je dan wel doen Echtgenoot Ik Ik zou je niet lang overleven. En jij Het vrouwtje Ik zou precies het zelfde doen. opschepper «TIME IS MONEY!» Een zakenman komt als de wervelwind bij een coiffeur binnengestormd, zet zich in een zetel en bromt eenvoudig Alle drie weg De coiffeur bekijkt hem ietwat onthutst, en vraagt de toevallige klant Welke drie zal ik wegnemen, me neer Haar, baard en gebabbel OM IN DE TREIN TE SLAPEN De raadgevingen van Punch s. 1) Kies een hoekje uit; 2) strek de be nen uit op de andere zitbank3) maak je verder geen zorgen. BIJ DE TANDARTS Patient U hebt me bedrogen, Mijn heer. De tand. die ge geplaatst hebt. is niet uit ivoor, maar uit been. Tandarts Het spijt medié olifant had ongetwijfeld een vals gebit OP HET COLLEGE Een der populairste Engelse professoren. M. C. H. P. Mays, gaf eertijds zijn memoi res uit, onder de titelRecollection of a Harrow MasterLaten we volgende anecdote aanhalen Toen ik mijn eerste les te Harrow gaf. hield ik voor de klas een overzichtelijke ondervraging. Maar de leerlingen beijver den zich zo weinig om hun kennis ten toon te spreiden, dat ik, werkelijk ont hutst. uitriep Maar wat zal ik uitrichten met kin deren die helemaal niets weten Een der knapen stond onmiddellijk recht, en zegde op de beleefdste toon Sta me toe. Mijnheer de Professor. U zoudt hun allicht iets kunnen leren. Deze zo voor humor vatbare leerling, was Winston Churchill. LEER OM LEER Een verschrikkelijk schele voetganger steekt de straat over. Plots wordt hij door een auto aangeredengelukkig zon der erg. Stuk uilskuiken vaart hij uit tegen de chauffeur, kunt ge niet zien waar ge gaat En de chauffeur En gij dan, kunt ge niet gaan waar ge ziet WEDIJVER Een Amerikaans dagbladschrijver werd voor het morgenmaal op een Engels oor logsschip uitgenodigd. De officieren be jegenden hem hartelijk, maar hij, uit kleingeestigheid, wil het overwicht der Amerikaanse marine bewijzen hij schept een beetje op. Hebt U het admiraalschip, van ons eskader nog niet gezien FormidabelDe kommandant moet. om zijn bevelen te geven, het dek per auto afbollen. De Engelse officieren bekijken elkaar en een jong midship antwoordt Ach wat... Maar dan hebt ge ons admiraalschip nog niet gezienSpijtig. Tracht het te doen en laat U dan naar de keuken voeren. U zult merken dat de chef-kok. om te zien of de aardappelen gekookt zijn. met een onderzeeboot in de ketel moet dalen. FAMILIELAST Baas, ik heb dringend opslag nodig. Zo, zo... Ik onderstel dat er een reden is Juist. Mijn vrouw heeft een lintworm. 7 Ja, natuurlijkoppervlakkig beke ken heeft dat geen erg. maar tenslotte is er toch een mondje meer te vullen. AFGEWEZEN Hij Voor U zou ik naar het einde van de wereld willen gaan. Zij Mij goed, maar doe me dan het genoegen daar te blijven. UIT GEWOONTE Verpleegster Mijnheer het is een jon gen hij weegt vier kgr. De vader (beenhouwer) Zonder been deren De Gezinsvergoedingen aan de niet-loontrekkender DE wet VAN 10 juni 1937 Hoofdstuk I. - OVER DE PERSONEN Dli AAN DE WET ONDERWORPEN ZIJN. Over de helpers (einde). Wanneer een bijdrage voor helper helpster van een hoofdonderworpene ge vorderd wordt voor een persoon die hem niet bijstaat gedurende de minimum-tijd door de wet vereist (t. t. z. 20 dagen per jaar. 2 uren per dag) dan moet de hoofd onderworpene dit bewijzen bij de Onder linge Kas die hem deze hogervermelde bijdrage opvordert. In het geval dat geen overeenkomst wordt bereikt dan kan een aanvraag tot een aanvullend onderzoek met nuttig gevolg worden ingediend, het zij bij de Nationale Onderlinge kas. het zij bij de Rijksdienst voor Samenordenmg der Gezinsvergoedingen Integendeel, wie een helper of helpster bezit voor dewelke hem geen bijdrage wordt geëist, heeft er alle belang bij de Onderlinge Kas op de hoogte te brengen van dit feit. Inderdaad in geval van op sporing vanwege een der toezieners van de central? diensten, dan moet hij niet alleen alle achterstallige bijdragen voor zijn helper of helpster in één maal be talen. maar ook is hij nog de onkosten van onderzoek verschuldigd die heden ten dage nogal hoog kunnen oplopen (mini mum 65 frs.). Zijn niet aan de wet onderworpen als helpers of als helpsters, de volgende ca tegorieën a) de helpers die de ouderdom van 21 jaar niet bereikt hebben. b) de echtgenote-helpster waarvan het huishouden twee kinderen bedraagt on der de 18 jaar. Nochtans moet mep op deze beide za ken letten 1) Deze wetsbepaling geldt slechts voor de echtgenote van de hoofdonderwor pene. Ieder andere helpster (zuster, doch ter. schoondochter, enz...) waarvan het huishouden 2 kinderen beneden de 18 jaar omvat is dus onderworpen aan de wet. 2) Integendeel de wet bepaalt niet dat die kinderen de eigen kinderen moeten zijn van de echtgenote-helpster. Welke de band van bloedverwantschap ook weze tussen de kinderen en de echtgenote helpster, deze laatste zal in geen geval aan de wet onderworpen zijn van het ogenblik af dat haar huishouden twee kinderen omvat beneden de 18 jaar. Als voorbeeld geven wij aanhet huishouden van een landbouwuitbater bestaat uit de landbouwer zelf, zijn echtgenote, zijn zoon, zijn schoondochter en de twee kin deren van deze laatsten. die respectieve lijk 10 jaar en 14 jaar oud zijn. Zij wer ken alle vier in de landbouwüitbating en vormen één gemeenschappelijk huishou den. De echtgenote van de hoofdonder worpene is niet aan de wet onderworpen, terwijl de schoondochter moeder van de beide kinderen, het wel is. Integendeel moest het huishouden gescheiden zijn dan zouden beide helpsters onderworpen zijn aan de wet (zie b nr 1). c) De echtgenote-helpster waan,- echtgenoot tot de laatste categorie' bijdrage plichtigen behoort (hoofdhi--V ge per semester18 fr.) d) De helper die bovendien no» woonlijk in werk is bij een of mèeriiR werkgevers die onderworpen zijn a,, wet van 4 Oogst 1930, gedurende honderd dagen per jaar ten minste voorwaarde althans dat hij geen kind ten zijnen laste heeft die de waarden vervult om van de huidige001' te genieten. e) De helpers, (van de beide geslach' van weduwen, die behoren tot de i^.j. kategorie van bijdrage-plichtigen. n tans moeten wij hier opmerken - dat weduwëh waarvan hier sprake is enkele bijdrage verschuldigd zijn vS zich zelf. Wij zullen in het hoofdstuk A Bijdragen de toestand onderzoeken <w helpers die. hoewel zij aan de wet derworpen zijn, geen enkele bijdrage vet schuldigd zijn (helpers van weduwe, hek sters van weduwnaren, helpers met vT minderde bijdragen en helpers die or.- slagen zijn van bijdragen, dit in het lang bouwbedrijf). Over de gewezen werkgevers en ov« de gewezen onafhankelijke arbeiders. Zijn onderworpen aan deze wet gewezen onafhankelijke arbeiders die I afgezien van het tijdstip op hetwelk a op een standvastige manier of slechts ta stenden, gedurende tien jaar, ten min?., op voet van minstens 18 dagen in he- jaar, een beroep in België hebben uit. geoefend, waardoor zij aan deze wet oo- derworpen zijn (werkgever, onafhankej. ke arbeider, vennoot in feite, beheerder enz... zie onze vorige bijdragen). Zijn niet onderworpen aan deze wet ik gewezen onafhankelijke arbeider 1) Zij die opgehouden hebben hun be roep uit te oefenen vóór 1 Januari 194. 2) Zij die. gewoonlijk althans, hoofd zakelijk of alleenlijk, in het buitenland verblijven. 3) De gewezen helpers. 4) Zij die, gewoonlijk althans, krach tens een dienstcontract te werk worde: gesteld gedurende minstens 150 dagen t het jaar, op voet van minstens 4 ure: per dag. 5) Zij die, hoewel zij opgehouden hes- ben de voorwaarden onder nr 4 te ve: vullen, die zelfde voorwaarden gedure: de een langer tijdstip hebben vervuld da: dit tijdperk gedurende hetwelk zij e;: beroep hebben» uitgeoefend als niet-loc: trekkende De bijdragen die betrekking hebben 0; de andere gevallen van bijdrage-pliè tigen of niet-bijdrage-plichtigen zullen m in het hoofdstuk der Bijdragen ondc: zoeken. In onze volgende kroniek handelen w over de Bijdragen. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verbodeni PIANO De zeep is vrij sedert 1 Aug. MAXIMUM PRIJZEN VASTGESTELD De zepen voor huishoudelijk gebruik de toiletzeep, de harde huishoudzeep en het zeeppoeder, welke aan gewone of aanvullende rantsoenering onderworpen waren en de nij.verheidszepen mogen vrij worden aangeboden, verkocht, geleverd, aangekocht en in ontvangst genomen se dert 1 Augustus 1948. Een ministerieel besluit, die deze af schaffing aankondigt, verscheen in het Staatsblad van 1 Aug. Tevens worda de maximumverkoopprijzen van de ve- schillende soorten zeep vastgesteld. Dei- verkoopprijzen mogen, behoudens een do.' de minister van Economische Zaken toe gestane afwijking, de volgende prijze niet overtreffen Maximumverkoopprijs aan verbruiker: Huishoudzeep 62/64 t. h. vetzuren per stuk van 100 gr. 2,25 fr. Toiletzeep 78/80 t. h. vetzuren, per stok van 80 gr.3,45 fr. Zeeppoeder 39/41 t. h. vetzuren, pc stuk van 250 gr.: 4,30 fr. EN TOCH ALLES KOEL EN FRIS, DANK ZIJ DE rma In voorraad bij de Fi andenPeereboomplaats 7 leperstraat 5 Tel. 249 Tel. 94 (784)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4