AIME CRU WEZ <r Zoon MECHELEN EN DE BEIAARDCONCERTEN Voor Uw textielwaren... één huis... IN DE PUPFEN Boferstraaf 2 en 4 Y P E R koopt kwaliteit Drukkerij DU MORT! ER HET YPERSCH NIEUWSBlz. 5 7-8-1948 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG t Tomaten-Vliegenzwammen Zomergroentensoep Kalfstong met Witte Ragoutsaus Snijboontjes Gekookte Aardappelen Citroenvla. MAANDAGKoude Tong Sla met To maten Gebakken Aardappeltjes Havermoutpap. DINSDAG Gekookte Wijting Mosterd saus Gekookte Aardappelen Fruit. WOENSDAGBielstuk Gebakken Uien Frites Vanillepudding. DONDERDAGGebakken Niertjes Appélmoes Gekookte Aardappelen Beschuit met Bessensap. VRIJDAGGebakken Tong Gewelde Boter Aardappelvla Frites. ZATERDAGBouillie Worteltjes Aardappelpuree Karnemelkpap. VOOK DE LEKKERBEKKEN. Tomaten-Vliegenzwammen. Benodig- heden 3 kleine tomaten. 6 hardgekookte eieren, sla. dikke mayonnaise, peper. zout. WerkwijzeWe snijden de gewassen to maten middendoor en hollen ze voorzich tig 'uit. We bestrooien ze met wat peper er. zout. We pellen de eieren en snijden er aan beide kanten een klein kapje af. zodat ze stevig kunnen staan. We leggen op ieder ei een halve tomaat en bedekken ze hier en daar met dikke mayonnaise of heel kleine stukjes van het overgebleven eiwit We garneren ten slotte de schotel met blaadjes sla en mayonnaise. Kalfstong. Benodigheden1 kalfstong. WerkwijzeWe wassen de tong. borste len de punt af of schrappen deze met een mes schoon. We zetten dé tong op met zoveel kokend water, dat hij juist onder staat. We voegen er veel zout bij en laten de tong ongeveer anderhalf uur zachtjes koken. We proberen of ze gaar is. door te zien of het vel gemakkelijk loslaat. We overgieten de tong met koud water. We verwijderen de beentjes van het keel- stuk. We nemen er dan het vel af. snij den het vet van het keelstuk en snijden de tong in plakken. De tong wordt opge diend met eiersaus, witte ragoütsaus. champignonsaus, tomatensaus, enz... Witte Ragoütsaus. Benodighedeneen halve liter bouillon, een mespunt tijm. Spaanse peper, peterselie, een stukje ui. 30 a 40 gr. bloem 30 k 40 gr. boter. 50 gr. kalfsgehakt. 1 eierdooier. 1 half blikje champignons en een halve dl. room. WerkwijzeWe laten de kruiden in de bouillon trekken. We zeven die en berei den er op de gewone wijze 'saus van. We verwarmen er de gaargekookte balletjes gehakt in en gieten de saus flink klop pende bij de eierdooier, die met room ge klopt is. We roeren er de champignons, hetzij in hun geheel, hetzij door midden gesneden, door en voegen er desverkiezen- de wat vocht van de champignons bij. De ze saus wordt bij kalfstong en licht vlees opgediend. Aardappelsla. Benodighedenbijna een kilo versgekookte aardappelen, 1 a 2 J hardgekookte eieren. 2 preien of uitjes, I ongeveer 3/4 dl. slaolie, ongeveer 1/2 dl. azijn, wat peper. zout. mosterd", wat ge hakte peterselie. WerkwijzeWe maken de hardgekookte eieren fijn. vermengen ze met de olie. de azijn, peper zout, mosterd, fijngehakte preien of uien en gehakte peterselie. We mengen de in plakjes gesneden aardappe len voorzichtig door dit sausje, laten de sla een uur minstens marineren en die nen ze op bij gebakken vis. vleesresten. enz... KEUKENGEHEIMEN. Voor het koken van vis brengen we een grote pan water aan de kook met veel zout (30 a 40 gr. zout per liter water). Als het water kookt leggen we de schoongemaakte en gekerfde vis er in en koken deze gaar. Dit verschilt tus sen 5 en 20 minuten. We kunnen dit controleren door er een vin uit te trek ken: als de vis gaar is, moet de vin gemakkelijk loslaten. Bij moten-vis moet een vork gemakkelijk door de vis heen- gaan tot op de graat. Eens de vis gaar. nemen we hem met ispiaat of met 2 schuimspanen uit e pan en leggen hem op een verwarm er*?*0^ Platte vis k°mt met de -icnte kant naar boven te liggen. de vis met eeu bosje fris se petersehe en enkele schijfjes citroen Bij warme gekookte vis presenteren we warme saus en gekookte aardappelen Slappe vis kunnen we steviger maken, door bij het kookwater een scheutje azijn te voegen. VACANTTE VOOR KINDEREN. Een goed en verstandig gebruik van de vacantie gaat ook de overspanning tegen, maar de kinderen moeten dan werkelijk van hun rusttijd genieten. Daarom wordt in het algemeen geen vacantiewerk meer geëist en na afloop der vacantie gunt men de leerlingep nog enige tijd. om weer aan het werken te wennen. Een klein stukje van de vacantie mag wel gebruikt worden voor repetities en om gapingen in de kennis aan te vullen, maar voor alles moet de leerling het ge voel hebben, weer eens vrij te zijn van alle schooldwang, de dag door te bren gen. zoals zijn ouders en hij zelf graag willen. Heeft de gezondheid van het kind door het schoolbezoek geleden, dan plege men overleg met de geneesheer en als de omstandigheden het toelaten, is een ver blijf in een bosrijke streek of aan zee de beste ontspanning. Het is dwaasheid, met zulke kinderen naar modebadplaatsen te gaan. waar het leven in het geheel niet kalm is en waar zij niet de rust vinden die hun lichaam en geest krachtig maakt. Waar het belang der kinderen op het spel staat, moeten de ouders afstand doen van concerten, comedievoorstellingen en dergelijke verstrooiingen, die de grote, badplaatsen bieden en een andere keuze doen. De kinderen, die gedurende de va cantie thuis blijven, moeten zoveel moge lijk in de lucht komen en buiten spelen De vakantie-kolonies maken het mogelijk, dat ook kinderen van arme of althans weinig bemiddelde ouders enige tijd bui ten doorbrengen, maar waar deze instel lingen nog zo betrekkelijk weinig kinde ren kunnen bereiken, daar heeft men ook op andere middelen gezonnen, om aan de stadskinderen wat vreugde en ontspanning in hun vacantie te schenken. Daartoe be horen de georganiseerde spelen onder lei ding. de wandelingen, enz... waarbij dan zo mogelijk ook melk aan de kinderen wordt verschaft. Voor hen. die liefde gevoelen voor de natuur, staat nu ook de gelegenheid open. verzamelingen aan te leggen en mits dit op een verstandige wijze geschiedt en niet ontaardt in een verzamelwoede, kan men deze liefhebberij slechts aanmoedi gen. OM AFGESNEDEN BLOEMEN LANG TE BEWAREN. Om deze lang mooi te houden, doet men het volgende 1) Geef ze elke dag fris water. Som migen bevelen aan' een weinig keuken zout aan het water toe te voegen. 2) Snijd elke dag met een scherp mesje het bruine puntje van de steel af en maak daardoor een nieuwe wonde. 3) Zet ze op een koele" plaats, 's nachts b. v. in de kelder. 4) Plaats nooit afgesneden bloemen in een vertrek waar gas gebrand wordt. 5) Ook wordt aanbevolen de bloemkroon even te dopen in een zeer dunne oplos sing van Arabische gom. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Iets over u duur en goedkoop Als alle vrouwen van de hele wereld in twee groep>en ingedeeld moesten wor den. dan zou men een groep kwaliteit koopsters krijgen, en die vrouwen, die geen weerstand aan het woord goed koop kunnen bieden. Want de tegen stelling in het karakter en het wezen van deze beide soorten vrouwen is veel en veel groter dan de oppervlakkige toe schouwer zou denken. Juist tegenwoordig, waar men waarde en tegenwaarde, pres tatie en tegenprestatie nauwkeurig wil vaststellen, moet het wezen van het kopen dat tegelijkertijd ook sparen inhoudt, eens nauwkeuriger beschouwd worden. Een heel verstandige moeder gaf haar dochter de volgende raad voor haar ver dere levenswegKoop steeds van het besteHoe meer men op sparen aange wezen is, zo veel te minder mag men het zich veroorloven goedkoop te kopen. Het schijnbaar goedkope is steeds het duur ste. Wat is eigenlijk sparen Sparen bete kent met zo weinig mogelijk geldelijke middelen de grootst mogelijke waarde te kopen. En dan is het de kunst alles zo lang en zo economisch mogelijk te ge bruiken. Deze definitie houdt reeds een regel in nl.steeds doordacht te kopen. Een werkelijk spaarzaam mens zal dan ook nooit heel goedkope dingen waar toch altijd wat aan hapert kopen. Hij is bestand tegen de verleiding van het goedkope. Om een paar voorbeelden te noemen, zullen we de inkopen van een huisvrouw eens nagaan. De duurste boter is altijd de goedkoopste, omdat zij het vetrijkst isbet langst bewaard kan worden zon der dat de smaak slecht wordten omdat ze dunner uitgesmeerd kan worden. Zo genaamde ongezouten boter, is meest iets duurdermaar men vergeet, dat men bij goedkopere botersoorten ook het gewicht van het zout mee moet betalen. De beste eieren zijn steeds het goed koopst. omdat ze in de regel twee maal zo groot zijn als de goedkope en boven dien heeft men geen risico er enige te moeten weggooien. Ook fruit en groen ten moeten slechts van de beste soort gekocht worden. Dan kan men op de hoe veelheid sparen. Want bij goedkoop fruit heeft men zoveel afval, dat men veel duurder uitkomt. dan wanneer men duur had genomen Bovendien is de smaak lang zo goed niet van het goedkope fruit. Hetzelfde geldt van vlees, worst e. d" Het beste vlees zonder benen kan in veel betere porties verdeeld worden dan het goedkope, dat er onaanzienlijk uitziet, benig is en dus minder economisch. Nog een paar wenken voor goedkoop inkopen doen. Er zijn natuurlijk groen- tensoorten. kaassoorten. worstsoorten, enz... die goedkoper zijn dan andere. Worteltjes zijn natuurlijk goedkoper dan aspergesmaar dan moet men van de worteltjes de beste kopendan spaart men werkelijk. Er zijn goedkope en dure kaassoorten, toch kunnen de eerste buitengewoon goed zijn. Er zijn goedkope en dure worst soorten. en onder deze goedkope en dure worst is juist zeer gezonde. Spaarzame huisvrouwen zullen ze gaarne kopen. Dat zijn bijvoorbeeld bloed- en leverworst, die over het algemeen tot de voedzame worstsoorten behoren. Toch is het aan te bevelen ook van deze worst de beste te kopenwant ook hier is nog menig verschil vast te stellen. Men kan ook oud brood kopen, dat zeer goed te verteren is. en dat veel goedkoper is dan vers. En wat van levensmiddelen geldt, geldt in nog hogere mate van kleren, schoe nen, ondergoed, zeep en reinigingsmid delenvan garen. kant. enz... Slechts het goede is aan te bevelenwant dat is werkelijk spaarzaam in het gebruik. Niet wie het goedkoopste koopt, is spaarzaam maar die voor haar geld din gen koopt, die lang goed blijven en aan hun doel beantwoorden, kan werkelijk zuinig genoemd worden. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) TOMSK!* Firma Llgy Degels gesticht In 1782 Opvolger Bijhuizen POPERINGE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 D. VV. CORSETTEN KESTOS BUSTEHOUDERS ECHTE RODE VLIES »E VERMA ARDE MODEL-PATRONEN RINGIER enz enz. KOOPT VOORDELIG... (96) KOOPT BIJ DE FIRMA A. GRUWEZ... WEEK VAN 8 TOT 14 AUGUSTUS NAAMDAGEN. Zondag 8 Aug Cyriacus, Largus, Se- verus. Marinus. Maandag 9 Aug.Romaan. Verianus. Rolandus. Dinsdag 10 Aug.Laureins. Sara, Woensdag 11 Aug. Suzanna, Philome- a. Donderdag 12 Aug.Clara, Hilaria. Vrijdag 13 Aug. Radegondis. Hippoly- tus. Concordia. Zaterdag 14 Aug.Eusibius. Athanasia. BIZONDERE DAGEN. 10 Aug.Laurentius. Laureins. patroon van koks. herbergiers, schrijvers, boek houders. enz. 12 Aug.Clara, patrones van al die bleken, wassen, strijken, enz... MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 5 Aug. te 5 u. 13 m. Eerste Kwartier: 11 Aug. te 20 u. 40 m. Volle Maan19 Aug. te 18 u. 32 m. IN DE NATUUR. Ooievaar en koekoek vertrekken, even als oeverzwaluw, lepelaar, nachtegaal, blauwborstje. Het winterkoninkje en het roodstaartje zitten soms Weer te broeden. Mooie tijd voor het vangen van rup sen. Men ga naar flinke bloemisterijen waar veel snijbloemen worden gekweekt, op de vlinderjacht. Van 9 tot 18 Aug. is het de tijd dat de hevigste regenvlagen voorkomen. Op 9 Aug. 1911 werd de hoogste temperatuur in de schaduw vastgesteld36° 6 11 Aug.Einde der hondsdagen. 12 Aug.datum waarop in Augustus de hevigste windstoot werd vastgesteld 80 kilo per vierkante meter. 14 Aug gewoonlijk de warmste dag van de maand Augustus. Oogst van de haver. HERDENKDAGEN. 8 Augustus 1946Heropening der. haven van Duin- kerke. De taak tot heropbouw van Duinkerke was weinig aanmoedi gend De Duitsers, die het er maan den na de bevrijding van Frank- rijk. België en Zuid-Holland nog volhielden, hadden om zeggens al les wat van ver of nabij iets met de haveninsteliingea uitstaans had. vernield. De kaden waren ineenge stort. onbruikbaar, haast niet te herkennen. De droogdokken beston den niet meer. de sluizen waren door wrakken allerhande versperd, de zee- en binnenschepen bij de 'vaargeul naar de hoofdsluis in grote getalie gezonken. Alleen de nieuwe Sluis bezat nog twee bruikbare deu ren. De ferryboot was gaaf geble ven. maar dit was slechts van on beduidend belang om het haven bedrijf weer op gang te brengen. Gedurende meer dan een jaar is Duinkerke slechts een vissersha- Duizenden mensen uit ons land sporen elke dag van Brussel naar Antwerpen' of omgekeerd. Gedurende enkele minuten zien ze dan van uit de verte de heerlijke bijna honderd meter hoge toren van de St Romboutskerk van Mechelen boven de stad oprijzen en daarmee hebben ze Me chelen gezien, of althans ze menen het. Niets is minder waar. En toch loont het in de hoogste mate de moeite eens enkele uren te vertoeven in dat werkelijk scho ne stadje. Mechelen. ongeveer half-weg Brussel- Antwerpen is een échte stad van meer dan 60 000 inwoners - Ze is doorsneden van de Dijle. een bijrivier van de Rupel. die zelf in de Schelde uitmondt. Eigenlijk is het de Demer, zoals het trouwens in oude geschriften aangewezen staat, de Tamara, de Demer. Wij gaan onze lezers niet ver moeien met hen de geschiede nis van Mechelen in 't lang en in 't breed voor te dissen. Maar toch willen we enkele merk waardige bijzonderheden om trent de stad en haar beziens waardigheden mededelen. Me chelen is tevens oud en nieuw. Nieuw als we denken aan haar moderne gebouwen, aan de eco nomische bedrijvigheid die er elke dag van de week heerst de meubelindustrie, de tapijt weverij, de wereldberoemde en wereldbekende groentemarkt, waarheen duizend en meer groenteboeren uit de omliggen de dorpen hun waren gaan ver kopen bloemkool, asperges, to maten en wat dies meer Oud is de stad als we denken aan haar gebouwen. Mechelen is wijd en zijd bekend om haar mooie kerkenO. L. Vr. van Hanswijk. een prachtigé barok kerk uit de 17e eeuw. van de architect en beeldhouwer Lu cas Faid'herbe, die er ook mooi beeldhouwwerk aanbracht, de O. L. Vr. kerk uit de 15e-16e eeuw. waar een kunstwerk van Rubens, De Wonderbare Vis vangst te bewonderen isde St Janskerk, uit de 15e eeuw. weeral een met 'n beroemd tryp- tiek van Rubens. De Aanbid ding der Wijzende St Pieterskerk of de oude Jezuïetenkerk, de Begijnhof kerk. waar in de schat een prachtig ivoren kruisbeeld van meer dan 70 cm. hoogte berust. Maar de trots van Mechelen is de St Romboutskathedraal. Mechelen, de zetel van het aartsbisdom, gaat fier op zijn kathedraal. En met recht. Zij is een der schoonste der Nederlanden. De eerste bouw is uit de 12-13 eeuw nadien gere- manieerd. en de 97 m. hoge toren zal binnen enkele jaren 500 jaar bestaanEen schat van kunstwerken worden er in be waard. schilderijen van Rubens, Coxie, Van Dijck en Quelfin. beeldhouwwerk van Faid'herbe en. meer van onze tijd. het prachtig grafmonument van Wijlen Kar dinaal Mercier. Alleen daarom zou een bezoek aan Mechelen reeds gewettigd zijn. maar dan blijven de talrijke burgerlijke gebouwen, waaronder we de voornaamste zeer bon dig opsommende Lakenhalle, het Pa leis van de Grote Raad van Mechelen. dus het eigenlijke bestuur van de.Nederlan den in de 15e en 16e eeuw. waaraan de namen zijn verbonden van de grote vor stinnen Margareta van York, Margareta van Oostenrijk. Het paleis van deze laat ste, dat gebouwd werd in 1517, bestaat nog steeds en is thans gerechtshof. En dan is er het oud Stadhuis, thans post. het Schepenhuis, thans archief, het Aarts bisschoppelijk paleis, uit de 18e eeuw, enz. De Brusselse Poort uit omstreeks 1300 is het laatste overblijfsel van de verster kingen van de stad. een mooi voorbeeld van militaire architectuur. En dan kan men nog kuieren langs de stille oude straatjes, waar nog zoveel interessante geveltjes aan de wandelaar tonen hoe oud Mechelen inderdaad is. Maar kom er dan het liefst op een Maandagavond, om er een der prachtige beiaardconcerten te beluisteren. In het (Cliche Dienst voor Toerisme, Mechelen) St Romboutstoren te Mechelen Straatje zonder einde is de klank bui tengewoon fijn en men wordt er door geen enkel gerucht gestoord. Na de dood van de grote meester van de beiaard Jef Denijn, heeft zijn leerling Staf Nees de zware opvolging moetén torsen. Maar hij heeft zich, tot nog toe. schitterend van zijn taak gekweten. Staf Nees is een on zer beste beiaardiers. Mechelen heeft de zwaarste en de best ingerichte onzer klok kenspelen 45 klokken van 'een gezamen lijk gewicht van 36.000 kg. Alleen de grote klok Salvator weegt reeds meer dan 8.800 kg.het is de grootste basklok onzer bei aarden. Maandag e. k. te 20 30 u. heeft het 6e beiaardconcert plaats, met een speciaal programma ter gelegenheid van de 7e Bel gische kunstweek. Zo volgt dan elke week op hetzelfde uur een concert, tot aan het twaalfde, dat plaats heeft op Maandag 13 September. Als ge enigszins in de gelegenheid zijt. de heerlijke stad Mechelen te gaan be zoeken, doe het dan, en blijf er vooral een beiaardconcert beluisteren en ge nieten. VIATOR. ven geweest, die een dozijn trei- lers met beperkte diepgang kon bergen. 9 Augustus 1832 Het huwelijk wordt ingezegend van onze Koning Leopold I. met Prinses Louiza van Orleans, oudste doch ter van koning Louis Philippe van Frankrijk. Onze eerste koningin was een vrome en liefdadige vrouw, die veel arme lieden heeft bijge staan. vooral in de ongelukkige hon gersnoodjaren 1845-1849 en in 1846 toen de typhus over heel Vlaan deren woedde en schromelijk veel slachtoffers maakte. 10 Augustus 1790De Franse revolutionnaire regering brengt de assignaten in de omloop een soort papiermunt, waarvan de waarde gegrond was op de grond belasting en op de nationale goe deren. De briefjes waren van 1000. 500. 100. 50 fr. enz. en gaven 5 interest. In 1791 hadden die assig naten reeds 10 van hun waarde verloren en in 1794 niet minder dan 78 In 1797 waren ze waarde loos. 11 Augustus 1494Te Brugge overlijdt de Vlaamse schilder Hans Memling. geboren tussen 1430 en 1435 te of bij Mainz (Duitsland), die naar Vlaanderen kwam en zich te Brugge vestigde. Hij was een groot kunstenaaren schilderde vooral H. Maagden en engelen, portretten. Zijn Ursula- schrijn» berust in St Janshospitaal te Brugge, c Christus met musice rende engelen» te Antwerpen. 12 Augustus 1848: Overlijden van George Stephenson, voornaamste grondlegger der spoor wegen. Hij werd op 8 Juni 1781 ge boren Hij klom van gewoon ma chinist op tot directeur van de gro te steenkolenmijnen van lord Ra- vensworth en vervaardigde in 1814 de eerste locomotief voor de steen kolenmijnen te Killingworth. In 1825 werd naar zijn aanwijzing de eerste spoorweg tot vervoer van personen aangelegd tussen Stockton en Darlington. De aanleg van de spoorweg van Liverpool naaT Man chester in 1829 schonk hem een onvergankelijke roem. Zijn voor de ze spoorweg gebouwde locomotief de Rockettrok vijf keer haar eigen gewicht en legde 14-20 Engelse mijlen per uur af. Van die tijd af bestudeerde hij de aanleg der voor naamste spoorwegen in Engeland, waarvoor hij tevens locomotieven vervaardigde, evenals voor Ameri ka en het vasteland van Europa. 13 Augustus 1946 De beroemde Britse schrijver Her- bert George Wells overlijdt in zijn woning te Londen, op 79 jarige leeftijd. Hij werd 21 Sept. 1866 te G Bromley bij Londen geboren. In 1895 verscheen van hem een merk waardig boek The Time Machi ne dat zowel de strekking van Swift als van Jules Verne volgde. Twee van zijn werken werden ver filmd. 14 Augustus 1946: .De heer Truman vaardigt een pro clamatie uit. waarin hij verklaart dat de 14e Augustus voortaan de verjaardag der overwinning der ge allieerde volken zal zijn. (O. - P.) Alle Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat IEPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5