FILMWERELD SIGNE DE LA CROEX De Wonderdoktoor UIT DE PROGRAMMA'S mÈSÊWÊÊ: ALFRED DEKEYSER Gemeentekrediet van België Lening tot Wederopbouw Leest elke week nLT YPERSCH NIEUWS»' HET YPEBSCH NIEUWS Bte. t 1M* CINEMA FLORA: HET TEKEN DES KRUISES met Frederic March. Elissa Landi Claudette Colbert en Charles Laughton Gedurende een rit op Rome, hebben Amerikaanse bommenwerpers voor op dracht gekregen- boven de eeuwige stad vlugschriften uit te werpen, om de bevol king van een nakend bombardement te verwittigen. Aan boord van een der vlieg tuigen die aan de raid deelnemen, bevin den iich twee aalmoezeniers die voor ons het verleden doen herop rijzen. Eeuwen terug schouwt de bedorven kei zer. Nero, met vreselijk genoegen het to neel van het brandende Rome. Om de groeiende woede van de inwoners te be daren. hebben de hovelingen van de kei zer, verplicht de schuld op enkele on schuldige slachtoffers te werpen, het ge dacht opgevat de kristenen voor de ramp verantwoordelijk te stellen. Door de soldaten van de keizer en door de bevolking wordt een verwoede jacht ingezet op de aanhangers van het teken des Kruises. Door haar zuiverheid en schoonheid, zowel als door haar moed, trekt Mercia. een jong christen meisje, de aandacht van Marcus, een der bijzonder ste officieren van Nero. Dit feit doet een hevige jaloersheid ontstaan in het hart van Popea de intrigerende en wulpse keizerin die woedend is omdat een van haar vurigste aanbidders haar verlaat te gebracht, bekomt de jaloerse Popea, dat de tegen de kristenen uitgesproken doodstraf, vroeger zal uitgevoerd worden. Op deze manier zal zij van Mercia ver lost zijn. Maar zij heeft gerekend zonder de macht van het Geloof en de Liefde. Marcus bekeert zich tot de nieuwe gods dienst en het is hand in hand dat hij en Mercia. verenigd, een roemrijke dood te gemoet gaan, onder het zingen van loflie deren en terwijl de bazuinen aan de me- nigt'e het begin aankondigen /an de ver nietiging der kristenen. Maar deze me nigte zelf heeft reeds de grootheid van dit Geloof aangevoeld. Rome mag door de moderne oorlog ver nietigd worden, het onoverwinbare Kris- tendom zal leven FREDftlC MARCH ELISSA LANDI iCLAUDETTE COLBERT ^CHARLES LAUCHTOM voor een meisje uit het volk... en daar bij nog een kristene. Spijts de kuiperijen van de hovelingen en de bevelen van de keizer, wordt de liefde van Marcus voor de schone Mer cia steeds groter en schoner. En wanneer zij aangehouden wordt, gedurende een razzia op de kristenen, aarzelt Marcus niet bij de keizer ten haren gunste tus sen te komen. Hij kan echter maar een zaak bekomen namelijk dat zij zijn sla vin worde Marcus moet echter vaststellen dat. spijts de rijke geschenken en de prachti ge ontspanningen die hij haar verschaft. Mercia hem onverschillig blijft. Door de afgunstige officier Tigellinus op de hoog CINEMA OUD IEPER DE TRIOMF DER LIEFDE met Georges Sanders en Mary Maguire. Anton Ragatzy kwam ter wereld in de achterbuurt van een grote Europese stad. Zijn jeugd moest het meest noodzakelijke ontberen. Eindelijk besloten zijn ouders ér toe uit te wijken naar Amerika ten einde hem een kans in het leven te gun nen. De knaap Ragatzy wenst geneeskunde te studeren, maar de omstandigheden stellen hem te werk in de grote slacht huizen van Chicago. Zijn vrije uren brengt hij door met boeken over ana tomie. Daarenboven geeft zijn werk in het slachthuis hem de kans zeer vlug al les te leren aangaande gewrichten en weefsels. Deze proefondervindelijke stu- die's vormen hem weldra tot een onge diplomeerd geneesheer. Jaren van noeste arbeid volgen. Tot hij er ten slotte in gelukt naar Londen te vertrekken óm er een moderne kliniek uit te rusten. Zijn bijval is groot, maar hij is en blijft ongediplomeerd. Vandaar zijn voortdurende conflicten met de Brit se Associatie van Geneesheren, die er op uit is hem krachtens de wet alle ver dere activiteit te doen verbieden. Zijn grootste tegenstander is Joseph Sturdee. een vermaard specialist. Ragatzy buigt echter niet en bewijst voor de heren van de Associatie de de gelijkheid van zijn werkmethoden.Jo seph Sturdee weigert de demonstratie bij te wonen. Als besluit wordt aan Ragatzy voorgesteld een geneeskundig diploma te verwerven. Dit voorstel betekent minstens vier jaar schorsing van zijn praktijk, en hij weigert kordaat. Lala ge Sturdee, de dochter van de spe cialist, is van geboorte af gebrekkig Spijts jarenlange behandeling moet hij haar als ongeneesbaar verklaren. Alle weelde die deze jonge, zeer mooie vrouw geniet, zelfs haar roem als componiste blijken niet bij machte haar innerlijke hartstocht te bedwelmen. Die verlangens naar volkomen gezondheid en kracht, naar echte liefde, drijven voorbij als ongrijp bare nevelsluiers. Ze is verloofd met Basil Owen, doch voelt zeer goed dat, wegens haar gebrek, de kansen op een gelukkig huwelijk gering zijn. Dan verschijnt Ragatzy die haar zijn bekwaamheid verzekert om al deze droom beelden werkelijkheid te doen worden. Die laatste hoop overwint haar wantrou wen tegenover deze onwetende kwakzal ver en, spijts het streng verbod van haar vader, gaat zij in op het voorstel van Ragatzy. Ragatzy behaalt een eerste overwin ning Kan hij Lalage genezen, dan heeft hij zijn tegenstanders, hun leider inbe grepen, definitief verslagen. In zijn eigen woning laat hij een ziekenkamer inrich ten en de lange, pijnlijke kuur begint. Om de gewrichten in hun natuurlijk ver band te brengen moet Lalage een vol jaar op een ligstoel vastgeklonken blijven. Basil Owen brengt haar af en toe en kele bezoeken, maar zijn voorliefde gaat spoedig naar een jonge toneelspeelster. Ragatzy. die de vertwijfeling bij Lalage opmerkt, dwingt Basil zijn bezoeken te vermeerderen, ten einde haar moraal niet te breken. Ragatzy onderdrukt zijn eigen gevoelens. Hij heeft de hulp van Basil nodig om de genezing te bewerken. De jaargetijden volgen elkaar op en eindelijk is de grote dag aangebroken. Tientallen geneesheren waren tegenwoor dig om persoonlijk de uitslag na te gaan. Joseph Sturdee was er niet. Op verzoek van Ragatzy richt Lalage zich op. zet een been vooruit, doch wanneer ze op het tweede, zwakke been steunt, valt ze ten gronde. De dokters verwijten Ragatzy dat haar toestand verergerd is en zoeken Sturdee op. Alleen met Lalage, overtuigt Ragatzy haar dat het geen mislukking is. maar dat ze zelfvertrouwen en een sterke wil mist. Inmiddels komt Sturdee aangelo pen vol woede scheldt hij Ragatzy uit en slaat hem in het gezicht. Op dat ogen blik staat Lalage recht en langzaam, zeer langzaam, maar zeker, gaat zij op hen toe. Het mirakel van de liefde is gebeurd Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis Werktuigkundig-technieker 62, Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhoud - Verhuringen In uw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. (539." CINEMA OUD IEPER: GESTOLEN LEVEN met Bette Davis en Glenn Ford. Kate Bos worth, een jonge rijke vrouw, die schildert voor haar liefhebberij, be geeft zich op uitnodiging van Freddie Linley, naar een eiland van Kaap Cod. Ze mist echter de boot die haar naar het eiland moet brengen en het is met de motorboot van Bill Emerson, die in dienst is op de vuurtoren van het eiland, dat ze de overtocht doet. De twee jonge Kate, die tevergeefs gewacht t, komt ontgoocheld thuis en vindt er zuster in de armen van Bill. Enkele tijd daarna vertrekt Kate naar New-York, terwijl Bill pa, huwt. Kate wijdt zich nu met hartn, aan de schilderkunst onder leidimP*^ Karnok, een arme, doch begaafde' L"*' stenaar. Zij verneemt van Bill dat hij 2in_ is met Patricia naar Chili te vertrek* om er fortuin te zoeken. Overspannen van het vele werken omdat ze maar haar leermeester'1 kan bevredigen, vertrekt Kate korte daarna naar het eiland, waar alleen aantreft. En nu begrijpt ze dat p niet gelukkig is in zijn huwelijk Gedurende een boottocht op zee wo- i de zusters door een storm overvaller^" Patricia verdwijnt in de golven in e'" uiterste poging om haar te redden Kate haar nog grijpen, maar ze heeft ONS FEUILLETON 33 Helaas, burgemeester heeft geen verstand van hertziekten. Maar, hij kan z'n enige dochter tóch ook niet zien lijden. Lotte Bekaert zegt het ook, dat ik er zo slecht uitzie.» jam mert het meisje. «Wat weet Lotte daarvan?» bromt vader Verkarre. Lotte heeft precies 't zelfde gehad, vadere. 'k Wete maar al te goed. hoe lastig dat dat is, zegt ze. Vader Verkarre zwijgt en trekt ze- nuwachig aan z'n pijp. Margriete loost opnieuw twee, drie zulke diepe zuchten, dat vader Pe trus ongeruster dan ooit opkijkt. «Lotte zegt...» Wat zegt Lotte «Lotte zegt...» Hewel, ja, wat zegt Lotte Lotte zegt, dat ik zou best doen. van 'n keer bij n goeie dok toer te gaan.zucht Margriete. Is er daar zulk "n haaste bij Ineens barst de brave Margriete in trómen uit. Verbauwereerd zit de burgemees ter het huilende meisje aan te kijken. Zou 't dan toch zó erg zijn? «Allei, hou nu maar op met schreeuwen. We gaan morgen 'n keer tot bij Dokus gaan. Niet bij Dokus. vadere. Dokus kan daar niets aan doen, zegt Lotte. De burgemeester wordt ongeduldig. Wie dan wel «Lotte zegt... Wat zegt Lotte «Lotte zegt...» Hewel, ja. wat zegt Lotte Dat ik 'n keer bij die doktoor door Jos. JANSSEN Verkarre I zou moeten gaan, die die worme uit heur ore gehaald heeft. Naar dat kereltje, dat daar bij Manten Boone aangeland is Margriete knikt. Ja, geeft de burgemeester toe, ik heb er al vele goed van gehoord. 't Schijnt dat ie wel te doene heeft. 't Schijnt nog 'n jong kereltje te zijn. «Zo van mijn jaren, vadere. lispelf Margriete zachtjes. Verkarre kijkt even naar haar op. Wel, we gaan dan maar 'n keer gaan kijken. zegt ie. 'k Moete precies die kant uit naar schepen Defever's toe. We kunngn meteen 'n keer te Manten Boone's binnen springen. Men zou zeggen, dat Margriete ineens veel beter is, nu ze weet. dat ze bij 'n goeie doktoor mag gaan. Vlug loopt ze naar boven 'n ander kleed aan trekken. Tien minuten later stappen bur gemeester Verkarre en z'n dochter Margriete het dorp door naar Man ten Boone's toe. Brommend loopt Manten z'n stal lingen af. Er is niks naar z'n zin. De koeien zijn in 'n week niet ge mest. De wagens zitten dik onder 't slijk. Het hennekot stinkt 'n uur in de wind. Wiesten. de brave sukkelaar, krijgt er geweldig van langs. De goeie vent heeft goed te zeg gen. dat ie al dat werk niet meer allene kan doen,» daar houdt de boer geen rekening mee. Het dunkt Manten op de koop toe, dat z'n schoonste koe het op haar asem heeft. Zo ie dorst, dan zou ie er Steven eens bij halen. Maar na hun ruzie van daarstraks durft ie het toch niet aan. Daarbij wat kent die kerel van beesten genezen Hij is kapabel van er met alle soorten instrumenten aan te peuteren en als ie 't niet gauw genoeg vindt, van er z'n mes in te zetten. En daar bedankt Manten feeste lijk voor. Geen doktoor aan zijn lijf. En nog minder aan dat van z'n beesten. De goesting bekruipt Manten zelf eens te proberen met Steven's luis- termachien om te horen wat er daarbinnen in de koe haar borstkas kan haperen. Maar ja, Manten zou al die geruchten toch niet kunnen onderscheiden. Wat heeft ie er dan aan. Mismoedig loopt ie verder het erf op, de boomgaard in. Dat die stomme jongen niet verstandiger en wil zijn en mij laten begaan. mompelt Manten wreve lig. 't Zou nog wat anders zijn dan nu. Maar die kerel is zo keikoppig. dat er niet meer mee te klappen valt. Daar kan Manten zich dikwijls zo kwaad om maken, dat ie er telkens 'n halve dag beroerd van is. Het zit hem dan in z'n mage. KrampenEn geen appetijt gelijk gewoonlijk. Anders kan ie met ge mak 'n klein dozijntje boterhammen met 'n pan spiek en eiers binnen- slaan, hij alleen. Maar als ie zich lastig maakt met z'n zieken of met de koppige Steven, dan heeft ie aan 'n half dozijn boterhammen en 'n koppel eiers genoeg. En dat vindt Manten toch al te weinig. mensen vinden elkaar dadelijk uiterst sympathiek. Teneinde de vuurtorenwachter Eben Folger te mogen schilderen, begeeft Kate zich naar de afgelegen klip waarop de vuurtoren staat. Op een van haar dage lijkse tochten wordt ze door de mist ver rast en ze is verplicht de nacht op de vuurtoren door te brengen. Het wordt het begin van een idylle met Bill. Enkele dagen later ontmoet Bill de tweelingzuster van Kate, Patricia, die als twee druppels water op haar gelijkt. Hij meent Kate voor zich te hebben, waarmee hij een afspraakje had, en Pa tricia laat hem wijselijk in de waan. alleen haar trouwring vast. Ze wordt door de vuurtorenwachter ge red en als ze tot het bewustzijn konr. stelt ze vast dat iedereen haar voor Pa tricia houdt. Bill wordt verwittigd en uit zijn hou- ding begrijpt Kate dat hij op het pun: stond te scheiden, daar Patricia zich niet al te best gedroeg. Kate zal trachten zijn liefde terug tc winnen, onder de mom van haar zuster doch wanneer Bill op het eiland terug keert, verklaart hij haar dat hij ontdekt heeft dat het in werkelijkheid Kate is. die hij voor zich heeft, en die hij niet op gehouden heeft te beminnen. TWEE PREMIEN VAN 100000 FR. De uitslag van de 117e trekking yan de lening van het Gemeentekrediet van België 1938 luidt 100.000 fr. 214.735 296 611. 5 premiën van 25.000 fr. 114 602 203 542 219818 240 066 325.164 20 premiën van 10.000 fr. 109.083 125.356 132.310 144.977 164.582 116.783 202.942 211.058 221.230 221.552 244736 249.276 256.418 275.213 291.613 292.938 297.028 321.619 325290 35e TREKKING VAN 31 JULI 194S Bij de 35e trekking van de lening vv:r de Wederopbouw is het lot van één nil- lioen frank te beurt gevallen aan it Reeks 0176 Nr 0978. De andere obligaties van deze reeki zijn terugbetaalbaar met 1.000 fr. Hij heeft het al geprobeerd met 'n goeie purge met Engels zout. En met 'n tisane van salie. Maar het heeft niet geholpen. Als ie 'n uur vrij had, dan zou ie 'n keer tot bij Dokus Geeraert lo pen. Maar 't gaat niet. Hij heeft nau welijks de tijd om z'n zaak op te passen en er 'n beetje orde in te hou den. Want moest ie Steven laten be gaan. maar hij ruwineerde hen in acht dagen tijd. Voor 't minst, dat de zieken klagen over de slechte tij den en de miserie in de stallen, Manten kent dat liedje, zou Ste ven ze weg zenden zonder ze te doen betalen, t Is hem zelfs al 'n paar keren gebeurd van de zieken geld toe te geven. Hebt ge dat van uw leven nog gehoord? Moet ge daar voor niet stapelzot zijn Hewel, zó bestaat die kerel. Maar Manten denkt daar anders over. Elk het zijne.zegt ie. En als ie vreest dat er zieken met 'n platte beurze komen, op de schuim, dan worden ze zonder komplemen- ten buiten gewalst, eer ze bij de dok toor geraken. Zó zorgt Manten, dat de kerke in 't midden blijft. «Effen rekeningen maken goe vrienden.redeneert het boertje. Als ie zoverre gekomen is met z'n gedachten staat Manten bij z'n balie en ziet ie ginder burgemeester Ver karre afkomen, «met zijn snelle dochtere Wat mag Verkarre langs die kant verloren hebben? Of zou ie mis schien... De goeie dag, burgemeester. W at geluk van u al deze kanten te ziene Dag, Manten. We zijn hier op wandel, ik en mijn dochter. En we komen u meteen 'n keer de goeie dag zeggen. Ho Kom toens maar binnen burgemeester. Kom binnen, ieffrou we Margriete.En meteen doe; Manten het hekje open voor de bur gemeester en voor z'n dochter, die nu deftig binnenstappen. Dat doet me plezier, zie, da: ge mijn huis nog gevonden hebt, se dert de kiezinge. Voordien zagen we mekaar 'n keer meer, hé Maar ja, met al dat sla- meur van dat burgemeesterschap en geraakt ge van de plaatse niet mee. weg. 'k Versta dat Burgemeester Verkarre kent Man ten's radde tonge. Hij geeft er :ar- ook meestal de voorkeur aan van niet te reageren, als het boertje hen1 nu en dan onderduims 'n nepe geen- 'k Zie, dat ge uw appms ook al geplukt hebt, Manten. Nog n beetje wel gevaren Dat gaat nog al. burgemees ter. 'n Goe soorte. As ge 'r nodig hebt voor de winter ge en hebt maar te spreken, burge meester. Voor u aan de nauwste prijsda- weet ge. hé?» Wel bedankt. Manten. Ik al voorzien. Daarbij nu dat uW ffle" nage met 'n man vergroot is.--» Ah, ge weet er al van, burg meester 'k Heb d'r entwat van hor^ ronken. Manten. 'n Rappe kadee, e ik gehoord Ja. burgemeester, dat mag zeid zijn. Als ge van uw leven mankeert, hewel, laat hem u 'n keer onder handen nemen. A in veertien dagen tijd geen n"e|1ge gemaakt heeft van u, dan moC-'_- zeggen, dat Manten Boone er aap van kent. Verantwoordelijke oi,feTfrV[<r DUMORTIER. 34 Boterstra*'-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8