VOORUITGANG TUINDAG 1948 WERELDGEBEUREN J DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. le JAARGANG Nr 36 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS De tijd staat niet stil. Goud maken Viiegen door de lucht. Geen geheimen meer. rieroep op het gezond verstand. De Beenhouwerijen open op Dinsdag 17 Augustus STAD IEPER PROGRAMMA HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT. YPER Tel 5N, Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. Wanneer we de voorwerpen en ter men rondom ons beschouwen, dan komen we tot de conclusie dat we er de laatste eeuw met reuzeschre- den op vooruit zijn gegaan. Zo vlug zelfs, dat de draagwijdte van deze vooruitgang bijna niet meer tot ons doordringt, daar we de opvolgentlijke nieuwigheden niet vlug genoeg kun nen verwerken en ons eigen maken. We maken alleen nog «en aanpas- singsperiode door, de een wat vlugger dan de ander en dan aan vaarden we het nieuwe goedsmoeds, zonder al te ingewikkelde vragen en problemen te stellen. De laatste oorlog zal daaraan ook wel niet vreemd zijn, want de dwin gende noodzaak riep tal van uitvin dingen in het leven, die zich al spoe dig wisten in te burgeren, en waar van we de benamingen reeds cou rant in onze omgangstaal gebruiken. Dit valt des te meer op wanneer we aan de schrijfwijze van een of ander woord twijfelen penicilline bij voorbeeld een woord dat we hon derden malen horen of zelf uitspre* ken, en dat we onwillekeurig naar een woordenboek grijpen, pas vóór de oorlog gedrukt, en tot de vast stelling moeten komen dat het ner gens te vinden is, omdat men toen van penicilline nog niet het minste benul had. En dat geldt niet alteen voor één woord, maar tientallen voorbeelden kunnen in die aard aangehaald wor den. Iedere dag komen er nieuwe bij en wat gisteren nog nieuw was, wordt vandaag reeds voorbij ge streefd. De tijd staat niet stil. Toen men vroeger van een nietig stofdeeltje sprak, onmogelijk waar te nemen met het blote oog, dan had men het over een MOLECULE. Wel iswaar hadden uiterst begaafde men sen toen reeds kunnen ontdekken dat deze moleculen nog samengesteld Wa ren uit ATOMEN, maar hoe, of waar, of wanneer, dat bleef een raadsel. Men durfde er zelfs bijna niet aan denken, want toen tastte men de grond zelf aan van de stof, toen bleef er van het wezen zelf van het voor werp niets meer over, want één atoom meer of minder, en men had een nieuwe stof, met gans andere eigenschappen. Ja, dan zou men van lood goud kunnen maken Dit zou zelfs de meest nuchtere geest uit zijn evenwicht gebracht hebben, maar och kom, het was immers niet te ver wezenlijken. De mens zou zich toch niet boven de schepper plaatsen En nu spreekt iedereen van atomen en atoomsplitsing, als van de meest doodgewone zaak. Men heeft het reeds zover gebracht dat men het bestaande als in een rook kan doen verdwijnen. Nu nog te bewijzen dat men uit het niet, iets tot stand kan brengen Verplaatsen we ons nu op een an der terrein. Honderden en duizenden jaren reeds droomde de mens ervan door de lucht te vliegen, zoals de vogels alleen het deden. Iedereen kent de geschiedenis van Daidalos, de bouwmeester van het labyrinth °P het eiland Kreta, die om de woede van koning Minoos te ontvluchten, voor zichzelf en zijn zoon Ikaros, wassen vleugelen vervaardigde, waar- nee ze zich in de lucht verhieven. Ikaros vloog echter te dicht bij de zon. zodat zijn vleugels smolten èn hij in de zee nu nog de Ikarische 2ee terecht kwam en verdronk. Tot zover de Griekse overlevering. Het bewijst echter dat de mens er eeuwen naar gesmacht heeft om zich #in de lucht te verheffen. Het was dan ook een buitengewone sensatie toen men zich in het begin van deze eeuw. met een uiterst wan *el toestel enkele meters van de grond kon verwijderen. En het is zelfs nog niet zo heel lang geleden, namelijk Mei -1927. dat Lindbergh, de befaamde Amerikaan, over de Atlan tische Oceaan vloog en daarvoor met nooit geziene feestelijkheden en eer bewijzen over heel de wereld ge vierd werd. Zo dicht bij en reeds zo ver af, want nu is er doodgewoon een regelmatige verbinding rondom onze aardbol ingericht. Afstanden hebben geen invloed meer. Men vliegt zelfs vlugger dan het geluidEn nog zal de mens niet tevreden zijn. want hij zal er naar streven Vlugger te gaan dan het licht of... zich tie hals te breken Wilde men vroeger een beeld ver eeuwigen, dan moest men zich tot een schilder wenden die het beeld zo natuurgetrouw als hij maar. kon weergaf, of tot een beeldhouwer, die de menselijke trekken in steen uit beitelde. De photographie bracht daarin een ganse ommekeer teweeg. Men ging zelfs verder en nu is het reeds moge lijk geworden de groei van een plant weer te gevpn in al zijn fijnheid en schakeringen. Straks zal men er nog toe komen de spoken en geesten aan het blote oog weer te geven, zodat het hier namaals voor ons geen geheimen meer zal hebben. Ook het leven heeft geen onbeken den meer. Een arm of been wordt afgezet en ogenblikkelijk komt er een ander in de plaats een nieuwe neus wordt aangezet een afstotend gezicht wordt aantrekkelijk ge maakt. In de laatste tijd kwam men er zelfs toe de zelfbevruchting mogelijk te maken. Het vruchtbeginsel voort gebracht door prachtkonijnen, plaat ste men bij een minderwaardig dier en dat schonk het leveh aan een diertje van het prachtras. De proeven worden nu op grotere dieren toege past en al te vooruitstrevende ge leerden stelden dezelfde mogelijkheid bij het verstandelijk mensdom in het vooruitzicht. Het gaat boven onze begrippen, want op de duur zouden we er aan twijfelen of we nog wel ons zelf zijn en geen ander Dit alles wijst er op dat het men selijk vernuft geen grenzen meer heeft, dat het altijd maar meer en beter wil. Jammer genoeg wordt veelal de oorspronkelijke gedachte van voor uitgang en dienst aan de mensheid, verdrongen door een zucht naar ver nieling, naar eigen vernieling zelfs want ten slotte moeten veel zaken er toe leiden het bestaande even wicht te verstoren, om het nooit meer te kunnen herstellen. Terecht kunnen we ons dan ook af vragen waar dit alles moet eindi gen. Zal men dan eindelijk niet in zien dat alle vooruitgang, die er niet toe berekend is de mensheid van dienst te zijn, uit den boze is? Zal het gezonde verstand dan eindelijk niet zegevieren, zodat men niet meer zal zoeken om alles tot niets te her leiden, maar wel om het bestaande te verbeteren en te bestendigen, dit in het belang van zichzelf en van de ganse mensheid Hopen we dat ten slotte het goede de bovenhand zal mogen halen en dat alle vooruit gang alleen tot nut van de mensen zal zijn. Het Ministerie Tan Invoer en Ravitaillering deelt mede dat ter gelegenheid der O. L. Vrouw He- melvaartfeesten de beenhouwerijen mogen open blijven op Dinsdag 17 Augustus. ZONDAG 15 OOGST Vanaf 15 u.Aan de KaaiGrote Prijskampen in het Lijnvis- sen, gegeven door de stad en ingericht door de Fronthengelaars 4.500 fr. prijzen. <lie rubriek Ypers Leven Te 22 u.Prachtig Vuurwerk op de Vandenpeereboomplaats. Zaterdag 21, Zondag 22 en Maandag 23 Oogst: Feestelijkheden aan de Kaai. («ie rubriek «Ypers Leven») WIJKKERMIS DER G. DE STUERSSTRAAT Zaterdag 28 Oogst: Concert. Zondag 29 OogstGymkhana. Openluchtfeest. Bal. Maandag 30 OogstVelokoers voor Beginnelingen. Volksspelen. (zie bijzondere plakbrieven) ver.r1 l n— Woensdag, 11 Augustus 1948 DE GESPANNEN TOESTAND TE BERLIJN. De spoorlijn Berlijn-Helmstadt, die se dert het begin der Russische blokkade van Berlijn gesloten is. zal hoogstwaar schijnlijk nog niet in de eerste dagen kunnen gebruikt worden, alhoewel de her stellingswerken zogezegd normaal worden voortgezet- Wat meer isvolgens het te Berlijn on der Brits toezicht verschijnend blad Der Telegrafleggen de Russen loopgraven en artilleriestellingen aan langs de schei dingslijn tussen hun gebied en deze van de Westelijke mogendheden Wat bete kent dat de Russen zich verder op moge lijke oorlog voorbereiden. Intussentijd werden de Westerse ver tegenwoordigers nogmaals op het Krem lin ontvangen en hadden ditmaal een ge sprek. dat drie uur duurde, met Molotov. Doch ook over dat onderhoud wordt geen enkele bizonderheid medegedeeld. Goed .ngelichte waarnemers in de Russische hoofdstad zijn echter van mening, dat de vertegenwoordigers der drie vast en zeker het gemeenschappelijk antwoord op de door maarschalk Stalin gedane voorstellen hebben overgemaakt. Logisch zal het on derhoud betrekking hebben gehad over de meningverschillen en vooral over de blok kade van Berlijn. Er wordt verder verzekerd dat nieuwe besprekingen in het vooruitzicht gesteld worden. Maar het feit dat de Russen nu loopgrachten te Berlijn maken en dat ook in Amerika koortsachtig aan de oorlogs voorbereiding gewerkt wordt en dat En geland zijn troepen in Duitsland niet verder demobiliseert, zijn voor ons toch duidelijke richtlijnen, die de verzekering geven dat niet alles van een leien dakje loopt en dat men aan beide kanten een oorlog in de naaste toekomst als zeer mo gelijk onder ogen wil zien. EN PALESTINA De kranten schrijven over Palestina zeer tegenstrijdige berichtenenerzijds wordt er de nadruk op gelegd dat er al les zeer bevredigend verloopt en ander zijds wordt onderlijnd dat Graaf F. Ber- nadotte aan de veiligheidsraad van de UNO een telegram gestuurd heeft, waarin hij zijn onzekerheid uitdrukte over het verder in ere houden van het bestand tus sen de Joden en Arabieren in Palestina Aldus kunnen we aannemen dat het ge schil nog geenszins geregeld is en men aldaar nog blijvend in het duister tast niet eens weet hoe de moeilijkheden er moeten opgelost worden. GEEN NIEUWE POLITIONELE ACTIE IN INDONESIË. Dr P J. Koets, woordvoerder van de Nederlandse regering, ontkende te Bata via. dat er voorbereidingen getroffen wor den voor een tweede politionele actie tegen de Indonesische republiek. Immers te Batavia deden in de afgelopen maan den geruchten de ronde, dat de Nederland se troepen klaar gemaakt werden voor een hernieuwd militair optreden tegen de republiek. Een woordvoerder van de re publikeinen bij de onderhandelingen met de commissie van Goede Diensten voor Indonesië verklaarde enkele dagen gele den. dat de bevolking van de republiek vreesde, dat de Nederlanders nog steeds van plan waren geweld te gebruiken. Over de onlusten, die er de jongste tijd herhaaldelijk in West-Java plaats hadden, werd verzekerd dat ze door communis tische elementen in het leven geroepen en aangevoerd werden. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. In Griekenland schijnen de regerings troepen van week tot week meer en meer veld te winnen op de opstandelingen. Naar een zegsman van de Griekse legerstaf verklaarde zouden de Griekse nationale strijdkrachten hun opmars naar het Zui delijke eindpunt van de Grammosketen voortzetten. Andere eenheden hebben de Sarandaporos-rivier overschreden en vechten thans in het gebied van Serba en Baetsjesti, een der steunpunten der re bellen. Doch anderzijds meldt radio Vrij Griekenland, dat de strijdkrachten van het demokratische leger de aanvallen van twee infanteriebrigades van het regerings leger in de richting van Oxy en Stravos hebben teruggeslagen. Volgens dezelfde bron hebben partisanen in de sector Foarka Kanriko eenheden van de 10e re geringsdivisie. die de Sarandaporos-rivier wilden oversteken, teruggeslagen. OPSTAND IN THIBET? Een officieel bericht meldt dat er in Thibet éen opstand is uitgebroken. Enkele duizenden nomaden uit de districten Chambo en Ghaya, ongeveer 65 km. ten noordwesten van Lhasa, hebben een aan val op de garnizoenen van deze beide provincies, die op ongeveer 100 km. af stand van elkaar gelegen zijn, onderno men. Volgens over Tsjoenking ontvangen berichten, hebben de aanhangers van re gent Jecheng, die in Mei 1947 ter dood gebracht werd. een terroristische orga nisatie opgericht, om zijn terechtstelling met bloed te wreken. Er wordt verder nog gemeld dat de huidige regent zijn ont slag zou aanbieden om aldus een burger oorlog te vermijden. OPSTAND IN PANAMA Ook in Panama zou het er niet te roos kleurig uitzien. Inderdaadin regerings kringen te Panama wordt betoogd, dat Dr Arnuifo Arias, leider van de oppositie bij de laatste presidentsverkiezingen, met de hulp van de generale staf van het leger van Costa Rica een inval beraamt van het Panamese grondgebied. Volgens sommige woordvoerders lag een t leger vreemde huurlingen» klaar om het land langs het grensgebied bij Puerto Armuel- los binnen te trekken. Men herinnert zich immers dat de leider van de oppositie weigerde zich bij de uitslag van de ver kiezing neer te leggen. ALGEMENE INDRUK. Samengevat, kunnen we besluiten dat de jongste week geen verheugende wijzi gingen 'in de internationale toestand bracht. Want de besprekingen, zonder re sultaat, de opstanden, de ongeregelde ver der oorlogsvoeringen, en de koortsige bedrijvigheid tot het voorbereiden van een volgende oorlog zijn alles behalve ge ruststellend SPECTATOR dat het in Oostvlaanderen niet bo tert bij de socialisten. Je herinnert je de gemeenteraadsverkiezingen te Aalst met de twee socialistische lijsten... Er wordt verteld dat dit muisje wel eens een staar tje kon krijgen bij de min of meer aan staande wetgevende verkiezingen- Niet alleen te Aalstis de Anseele-ploeg een beetje ruw te werk gegaan... Te Gent deden de heren het nog hardhandiger. Herinner je de Cnudde-brochure en het proces Anseele tegen CnuddeN en dat An- seele de kous op de kop kreeg. En er is niet alleen Cnudde, er is... en er is... en is... EN OPSTANDELINGEN!?... Doch niet alleen bij de socialisten schijnt het niet al te best te boteren, ook in de C. V. P. zou het niet allemaal zeem zijn dat de klok slaat. Inderdaadvele katholieken zijn ten zeerste misnoegd over de houding van hun partijleiders in de koningskwestie. Deze misnoegden laten doorschemeren dat zij niet langer hun stem aan dergelijke leiders kunnen ge ven. En... er wordt gefluisterd dat het best megelijk is dat bij de eerste verkie zingen er een lijst met afgescheurde ka tholieken zou voorkomen. Kwatongen be weren ook een lijst van nieuwe Vlaamse Nationalisten, van misnoegde familieleden van incivieken, verkapte «zwarten» enz... Wat het ook weze... er wordt er in elk geval nu reeds algemeen over gesproken, het blijft voor niemand geen geheim meer dat de katholieken in eigen rangen ver velende opstandelingen hebben. ONS LAND WIL ERNSTIG WERK!... Kortom er heerst in de regeringspartijen een ontevredenheid over de slordige en overhaastige werkwijze van het parle ment. In verband daarmede schreef De Nieuwe Gids» «Kort vóór het einde van de vergadering van de Senaat van Don derdag 29 Juli 1.1. werd het omstandig verslag van de h. Van Zeeland op de organisatie van het bedrijfsleven, veruit het voornaamste ontwerp van het jaar en wellicht sinds de bevrijding, uitgedeeld- Kan men het voor ernstig nemen, dat de Senaat dadelijk besliste dat de behan deling van dit ontwerp reeds 's anderen daags zou plaats hebben Meent men werkelijk, dat velen onder de 167 senatoren, buiten de 22 commissie leden die het ontwerp hadden onderzocht met een minimum van kennis van za ken aan die bespreking de dag daarna konden deelnemen En welk bezwaar zou er tegen geweest zijn die behandeling een week uit te stel len Een senator, aan wie wij die bedenking maakten antwoordde onsDenkt gij dat er velen onder ons zouden te vinden geweest zijn om tijdens het weekeind dat stuk van de h. van Zeeland door te lezen Morgen of toekomende week is toch practisch hetzelfde». Wellicht (en het pleit allerminst voor de senatoren), met dit verschil echter, dat in een openbare behandeling, ook van een uiterst belangrijk ontwerp, 145 senatoren op de 167 niets te zien hebben en slechts stomme figuranten zijn. En men zou er bijna om lachen als een fractie-voorzitter, er de arbeidersklasse bijsleurt om te roe pen dat zij niet zou begrijpen dat de Se naat het ontwerp 's anderendaags niet be handelde. ware dat alles zo bedenkelijk Donderdag. 12 Augustus 1948 WINDSTILTE. Augustusmaand, vakantietijd... ook voor de politiekers. Aldus is het uitzonderlijk kalm en rustig in de politieke wereld van ons land- En deze kalmte zal waarschijn lijk nog de ganse maand duren, tenzij er plots en onverwachts een stormop stak. die dreigend onweer kan meebren gen, ja... de huidige, met rust zijnde re gering zou kunnen omvergooien. TOCH ROERT ER IETS Het kan echter nooit zó stil zijn. dat er helemaal niets bijzonders zou te mel den vallen. Immers de journalisten die nen toch hup dagbladen regelmatig van kopij te voorzien, de politieke rubriek dient ook in vacantietijdverzorgd te worden. Zó weet de Standaardte vertellen dat oud-minister Balthazar, die van de socialistische partij afscheurde wis en ze ker in Amerika zit, in opdracht van de regering, doch dan bizonderlijk door 'n diplomatische zet der hoge koppen socia listen Waarom Dat wordt nog niet verteld. Wél wordt gezinspeeld op de on dergrond der zaak. Aldus schrijft het hoger vermelde bladüSi de kwatongen beweren dat men Balthajar verwijderd heeft, om aan de «opstandelingen» een chef de file te ontnemen. OPSTANDELINGEN Nee beste lezers. de opstandelingen waarover De Standaard het heeft zijn geen gewapende benden, die de regering willen omverwerpen. Het zijn Ontevreden socialisten, die zich van hun partij zou den afscheuren. Het blad schrijft: «Je niet. Ook en in de eerste plaats de arbeiders klasse is gediend met ernstig werk DE OORZAAK. Het Laatste Nieuws schrijft over de ze politieke wantoestand o. m. het vol gende De klachten over slordige behandeling van wetsontwerpen of voorstellen zijn met nieuw. Nooit echter is de verkeerde werkwijze van het 'parlement zo opval lend geweest. Alles wijst er op. dat zulks te wijten valt aan de samenstelling van de rege ring, die over een zo grote meerderheid beschikt, dat zij ongestoord haar gang mag gaan, temeer, daar deze meerder- tucht®e is door een strenge partij- De bevelen worden thans gegeven door de partijburelende regering geeft er ge volg aan en de parlementsleden van de meerderheid moeten gehoorzamen. roeger heeft men dikwijls vastgesteld, dat vooraanstaande parlementsleden voor hun overtuiging opkwamen, ook ai stem- ge deze niet overeen met het standpunt van rtun parlementaire groep of hun par tijbestuur. He h. Tschoffen trad destijds af als volksvertegenwoordiger, omdat hij voor stander was van de vervlaamsing der Gentse universiteit, terwijl zijn partij, te Luik, er tegen gekant was. Meer dan eens, en onder meer in verband met de koloniale kwestie, rad wijlen de h. Em. Vandervelde de moed er een andere mening op na te houden dan zijn partijgenoten en een andere socialist, wijlen de h. Jules Ma- thieu, uit Nijvel, nam dezelfde houding aan toen de devaluatie ter sprake kwam. Thans is dit een zeldzaamheid geworden. Het parlement onttrekt zich aan zijn verantwoordelijkheid Het zou ons dan ook niet verwonderen dat na de parlementaire vakantie de po litieke poppenerg aan 't dansen zul len gebracht worden. TUL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1