30° WARMTE FRIG! DAI RE-IJSKAST STEVENS Gebroeders SPROKKELINGEN De nieuwe FRieiDAlPEJ ruimer De ijskast van de kenner UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND koelkasten... SINT OMAARS. HET OUDE «SITHIU» HET YPERSCH NIEUWS Blz. 4 14-8-1948 De compensatievergoedingen voor de staatsbedienden. De compensatievergoedingen worden aan de staatsbeambten, wier wedde lager is dan 72.000 fr. "s jaars, verder uitbetaald, ook voor de echtgenote en de kinderen De kwestie de maxima at te schaffen en de vergoedingen aan alle ambtenaren uit te betalen ligt nog ter studie en zal eer lang een oplossing krijgen. Het probleem 15 Augustus- Voor de privaatbedrijven schrijft de wet tien betaalde feestdagen voor per jaar Vermits 15 Augustus dit jaar op een Zondag valt, zouden er dit jaar op die manier slechts 9 zijn In sommige nijver heidstakken hebben de afgevaardigden van de arbeiders voorgesteld, een andere verlofdag in de plaats te krijgen. In deze gevallen zijn echter de paritaire commis sies bevoegd, om een beslissing te treffen Aflevering van paspoorten. Van Maandag 16 Augustus af, zal het afleveren van reistitels aan Belgen of vreemdelingen niet meer geschieden op de arrondissementscommissariaten. In de geëmancipeerde gemeenten of gemeenten van meer dan 5 000 inwoners, zullen de paspoorten aan de Belgen, die er woon achtig zijn worden afgeleverd door de zorgen van het gemeentebestuur. Voor de andere gemeenten blijven de paspoorten afgeleverd door de paspoortendienst van de provinciale besturen. Oorzaken der ongevallen op het spoor. De Belgische Spoorwegmaatschappij vervoert elke maand bijna 20 millioen rei zigers in de meest volledige veiligheid Ongevallen waarvan men de schuld aan de spoorwegen kan wijten, zijn uiterst zeldzaam. De enkele zware ongevallen die zich soms voordoen, zijn bijna steeds aan de onvoorzichtigheid der reizigers te wijten. Elke dag kan men in de stations vaststellen hoe talrijke reizigers de por tieren openen, lang voor de trein langs het perron stilstaat, van de trein of op' de trein springen als hij in volle vaart is, of langs de verkeerde zijde uitstappen De echtscheiding. Er werd bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend betreffende de echtscheiding. De bedoeling van de indieners is, de ge lijkheid van man en vrouw te verzekeren wal de rechtsgronden tot echtscheiding betreft. Verder wensen de indieners de echtscheiding bij onderlinge toestem ming die wegens de hoge kosten en langdurige formaliteiten de echtschei ding van de rijken werd genoemd, bin nen het bereik te stellen van de minder gegoeden. Zij zijn van oordeel, dat de toename van het aantal onregelmatige ge zinnen bij de arbeidersstand geenszins wijst op onzedelijkheid, maar enkel is terug te brengen tot de langdurige en dure rechtspleging voor de echtscheiding. De werkloosheid. Vergeleken bij Juli van het jaar 1947 is het aantal werklozen meer dan verdub beld Tegenover ongeveer 60.000 volledige werklozen in Juli 1948, waren er vorig jaar slechts ongeveer 28.000. Het totale cijfer voor cle werkloosheid bedraagt on geveer 128.000 voor de maand Juli 1948. tegenover slechts ongeveer 55.000 in Juli 1947. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 762,50 760.00 Gouddollar 145.00 144,75 Napoleon 587.50 587,50 Zwitsers goudstuk 580.00 577.50 Dollar 51,25 50,50 Franse frank 13,65 13,50 Zwitserse frank 12,50 12,50 Pond 143,50 141.00 Gulden 10,10 9,00 Zoals men kan bemerken is er een al gemene prijsvermindering waar te nemen, wat het best bewijst dat onze Belgische frank niet alleen stabiel is. maar zelfs lichtjes in waarde stijgt. Premies voor goedkope woningen. De premie van de regering zal 20.000 fr. bedragen, verhoogd met 10 in de gemeenten met meer dan 30-000 inwoners en 20 in de agglomeraties Brussel Ant werpen. Gent, Charleroi en Luik. Voor ieder kind ten laste van minder' dan 18 jaar, zal andermaal de premie met 20 verhoogd worden. Om de premie ttf kun nen genieten zal de woning aan bepaalde vereisten moeten voldoen op het gebied van gezondheid. Zij zal door een enkel gezin moeten betrokken worden en niet als herberg dienen. De aanvrager mag geen eigenaar zijn van een ander huis en moet er zich toe verbinden het gebouwde huis gedurende ten minste twee jaar zelf te bewonen zonder onderverhuring. Ver der mag de oppervlakte van al de kamers te zamen de 95 vierkante meter niet over schrijden, terwijl de grond waarop het wordt gebouwd niet groter zijn mag dan 300 vierkante meter, in sommige gemeen ten zelfs minder. Rustoord voor leden van verzetsgroepen. Een rustoord voor gewezen leden van verzetsgroeperingen en voor wezen van personen in concentratiekampen overle den, zal op 22 Augustus ingehuldigd wor den te Bersillies-l'Abbaye. nabij Beau mont (Henegouwen). Inlichtingen te be komen in de Geneverbomenstraat 34 te Brussel II. Handelsbeurs te Torhout. Van 22 tot 25 Augustus wordt te Tor hout een handelsfoor ingericht. De medaille der politieke gevangenen. De politieke gevangenen, die tot op he den hun medaille niet bekwamen, moeten zich voor 5 November 1948 wenden tot de voorzitter van de naastbij gelegen af deling van de Nationale Federatie der politieke gevangenen. De frontstreeprente. De houders van een frontstreeprente, ouder dan 65 jaar, hoeven geen enkele formaliteit te vervullen om de verdubbe ling dezer rente te bekomen. De verho ging van de rente wordt van ambtswege verleend. De aandacht wordt er op ge vestigd dat de verhoging van de rente niet overdraagbaar is. Het vierjaarlijks kunstsalon 1948. De Koninklijke Vereniging voor Scho ne Kunsten organiseert dit jaar, van 25 September tot 17 Óctober 1948, in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel, het vierjaarlijkse salon 1948. De kunste naars, die aan het salon wensen deel te nemen, worden verzocht zich schriftelijk voor 15 Augustus te wenden tot de heer Pierre Paul Hamesse, Jef Lambeauxlaan 29, St Gillis te Brussel. Congres van handelsreizigers. Het tweede congres van handelsreizigers zal te Luik gehouden worden van 9 tot en met 12 September. Talrijke vraag stukken betreffende de belangen, de rech ten en de plichten van de handelsrei zigers zullen er besproken worden. Na dere inlichtingenKazernestr. 25, Brus sel-Zuid. Telefoon1185 99. Festival te Edinburg. Het tweede Festival voor Muziek en Dramatische Kunst van Edinburg vangt op 22 Augustus a .s. aanhet zal een wereldcentrum voor muziek en drama zijn. Liefhebbers van muziek en drama tische kunst uit alle werelddelen zijn reeds bij duizenden op weg naar de EN TOCH ALLES KOEL EN FRIS, DANK ZIJ DE De ijskast die voldoening geeft De ijskast met 5 jaar waarborg Wij hebben een model voor: HET HUISHOUDEN DE WINKEL DE HOEVE... In voorraad bij de Firma Vandenpeereboomplaats 7 leperstraat 5 IEPER POPERINGE Tel. 249 Tel. 94 (784) Schotse hoofdstad, om deze grote gebeur- tenis bij te wonen. I Het begin of het einde. Dit is de titel van een nieuwe film. die thans gedraaid wordt over het ontstaan en het wezen van de atoomenergie. De titel is ontleend aan een spreekbeurt van president Truman, die getuigde dat de atoomenergie werkelijk als het begin of hei einde van de huidige generatie kan beschouwd worden. Valse dollarbiljetten in Europa. De Amerikaanse geheime dienst heeft in een verslag meegedeeld, dat zij in 1947 de hand heeft weten te leggen op een groot aantal valse dollarbiljetten tot een totaalwaarde van 3 millioen dollar. Meer dan twee derden hiervan was in Europa gedrukt. Presidentsverkiezing in Panama. Domingo Diaz Arosena is officieel uit geroepen tot president van de republiek Panama. Hij werd gekozen met 78212 stemmen, terwijl zijn tegenstander, Ar- nulfo Arias er 75 848 heeft behaald. Aro sena 'treedt op 1 October in functie. Onderzoek naar een meteoor. Op 12 Februari 1947, is in het gebied van Siberië, in de bergen ten Noorden van Wladiwostok, een reusachtige meteoor neergekomen. De Russische geleerden heb ben thans verslagen gekregen over deze gebeurtenis van bijna 300 personen, die in de dorpen in dit gebied wonen. Deze verklaarden eenparig, dat de staart van de meteoor, die 4 tot 5 seconden zicht baar was, helderder was dan het zon licht. De val van de meteoor ging ge paard met een snorrend gerucht, dat bin nen een straal van 200 Km. gehoord werd. Toen de meteoor de dampkring binnen kwam steeg zijn temperatuur zodanig dat hij uiteenspatte en als een regen van scherven neerstortte. De expeditie heeft 257 van deze brokstukken, waarvan som mige twee ton wegen, verzameld en heeft meer dan 200 kraters gevonden, waar van sommige een middellijn van 30 meter hebben. Toch een tunnel onder het kanaal. Bij de Franse nationale vergadering werd een voorstel ingediend om in sa menwerking met Groot-Brittannië een tunnel onder het kanaal te graven. Het plan, waarvan de heer Paul Reynaud, de huidige minister van Financiën, een der ondertekenaars is, voorziet in werkzaam heden, die zich over 5 jaar uitstrekken en waarvan de kosten 200 millioen frank per jaar voor elk land zouden bedragen. Aardschok in Australië. Een hevige aardschok, zoals te Adelaide sedert 1902 niet meer was voorgekomen, heeft de huizen van deze hoofdstad ge durende twee minuten doen schudden. Amerikaanse toeristen naar Europa. Het Amerikaans departement van Han del heeft bekend gemaakt, dat na uit werking van een nieuw plan de Ameri kaanse toeristen, zich met hun dollars even gemakkelijk naar West-Europa zul len kunnen begeven, als zij van de ene Amerikaanse staat naar de andere gaan. Studiebeurzen voor Canada- Volgens een mededeling van de UNESCO worden voor de kunstenaars, professors en technici uit een vijftiental verwoeste landen, 64 studiebeurzen beschikbaar ge steld, ter waarde van 182.000 dollar. De rechthebbenden op studiebeurzen zullen van gratis reis en verblijf van 6 maand genieten. De groei van de luchtvaart. Volgens de laatste officiële statistie ken. bedroeg het aantal afgelegde vlieg- mijlen van de drie Britse luchtvaart maatschappijen gedurende de maand April 25,7 t. h. meer dan in de overeen stemmende maand van het vorige jaar. Het passagiersverkeer nam met 39 t. h. toe, het vrachtvervoer met 76.4 t. h. en het postverkeer met 19.7 t. h. De opvallende toename van de vrach ten vervoerd door de British Overseas Airways Corporation (100,5 t. h.) wordt gedeeltelijk toegeschreven aan de inleg ging van vrachtdiensten in de lijnen op Australië en Zuid-Afrika. TOffliSIlSGHEKROnttK- Binnenlandse Premielening 1938 TREKKING VAN 5 AUGUSTUS 1948 De uitslag van de 118e trekking van de Binnenlandse Premielening 1948 luidt 250.000 fr. reeks 256 840. 20 loten van 25.000 fr. 102 768 114.928 115.564 115.710 117 803 132.295 156.443 166 055 169 499 186085 186 729 187.549 189 092 204.810 214.648 288.060 243 574 254.923 265 366 286 240 Laten wij vandaag de steven richten naar het Westen en. over Poperinge, Steenvoorde en Kassei de schone stad van Artesië, St Omer, of zoals de Vla mingen haar noemen. St Omaars, berei ken. O, het is geen wereldberoemde stad. geen moderne luxestad van duizenden inwoners, die het jachtige moderne leven leiden. Neen. het is een oude stad van ietwat meer dan 20.000 inwoners, maar met zulk een sterke aantrekkingskracht, met een waas van vroomheid op de ge zichten van haar mensen en met een schat van verweerde huizen en monumenten- Daarom is ze ons lief, en wie haar be zocht met tijd zal er altijd willen weer keren. St Omaars, het oude Sithiu, ligt slechts op 50 Km. van leper en kan dus voor de automobilist, het doel zijn van een zon- daguitstap. Voor de fietser kan zij een halte zijn op een twee- of driedaagse tocht in het schone land van Frans-Vlaanderen en Artesië. De stad werd gesticht in de 7e eeuw, toen er reeds een burcht bestond. St Omaar, bisschop van Terwanen had de heer van de plaats, Adroald, bekeerd, en kreeg van hem uitgestrekte landerijen. Op de hooggelegen plaats bouwde St Omaar een klooster van Bènedictijnen, en op de laaggelegen gronden, aan de oevers van de Aa, ontstond eveneens een abdij, die de naam kreeg van St Bertinus, een van de medebroeders van St Omaar. De oude plaats Sithiu "werd reeds in de Xle eeuw St Omaars genoemd naar de naam van haar klooster. In de volgende eeuw kreeg zij belangrijke keuren, die haar tot stad verhieven en van die tijd af werd zij een belangrijk centrum in Artesië. Maar zij lag aan de grens van de Nederlanden, waartoe zij behoorde. En daarom werd zij steeds het mikpunt van de vorsten en koningen. In twee eeuwen tijds veranderde zij zeven maal van mees ter Ten slotte werd zij, ten tijde van Lo- dewijk XIV, na de belegering door de Hertog van Orléans, in 1677, definitief bij Frankrijk ingelijfd. Die annexatie werd bekrachtigd door het Verdrag van Nijmegen. Van de prachtige abdij van St Bertinus blijft er, helaas, niet veel meer overEen hoge toren van bijna 60 m. hoogte be heerst nog de stad. Vroeger kon men de toren beklimmen meer dan 300 trap pen hoog maar sedert vele jaren reeds is zulks niet meer mogelijk, om wille van het grote gevaar dat er aan verbonden is Enkele muren van de oude kerk blij ven er nog bewaard. Helemaal, aan de andere zijde van de stad, in het hoge gedeelte, ligt de prach tige O. L. Vrouwkerk, kathedrale kerk van St Omaar, en een der merkwaardig ste van heel het Noorden. Vier prachtige portalen geven toegang tot de kerkbo ven een er van rijst de 50 m. hoge toren op100 m. lengte heeft het schipde kerk is 60 m. breed en 23 m. hoog. De kerk is een kruisvormige kathedraal, met een deambulatorium, d. i. een koor- ommegang verder heeft zij drie beuken en om de kerk heen talrijke mooie ka pellen. Het is niet mogelijk over de rijk dommen van deze kathedraal uit te wei den wij willen alleen wijzen op het or gel en de heerlijke graftombe van St Omaar, het mausoleum van Eustache de Croy( dit alles in de hoofdbeuk. Dan zijn er al de merkwaardige kapellen, elk een juweeltje op zich zelf. En om te eindigen het onvergelijkbaar mooie beeldhouw werk, voortkomende van de in 1553 ver nielde kerk van Terwanenle beau Dieu de Thérouanneschitterend beeld houwwerk uit de 13e eeuw. Maar ook hiermede is het bezoek aan St Omaars niet voleindigd. Nog een paar kerken wachten er ude St Denijskerk en de Eglise du St Sépulcre de H. Graf kerk. En hebt ge nog tijd over dan zal het rijke museum u nog heel wat kunst genot verschaffen, want het bevat merk waardige stukken, vooral van Vlaamse schilders. St Omaars, een kunststadbouwkunst en beeldhouwkunst voor wat betreft de kerkenschilderkunst in haar prachtig museum. Stad van stemmige oude huizen en ge veltjes, stad waarvan iemand eens ge schreven heeftC'est une ville de si lence, de pensée, de prière, et dans cette atmosphère grise et mystique, les .cloches jettent tour a tour leurs espoirs. leurs plaintes. leurs regrets et leurs pleurs. (Een stad van stilte, van overweging, van gebed, en in die grijze en mystieke atmos feer werpen de klokken om beurten hun verwachtingen, hun klachten, hun spijt en hun geween.) VIATOR. Verwoeste Gewesten 1922 EEN PREMIE VAN 250.000 FRANK Dinsdag had de 303e trekking plaats van de lening van de Verwoeste Gewes ten 1922. Zijn betaalbaar met 250.000 fr.3549 nr 19. 100.000 fr.3549 nr 1 en -9. 312.50 fr.de andere nummers van die reeks en die van de reeksen 139 197 en 87.533. Lening tot Wederopbouw EÉN PREMIE VAN 5, EEN VAN 2 EN EEN VAN 1 MILLIOEN FRANK Zaterdag had te Brussel de 36e trek king van de Lening voor Wederopbouw plaats. Zijn betaalbaar met: 5.000.000 fr.: reeks 3407 nr 579. 2.000-090 fr.: reeks 2703 nr 259 1.000.000 fr.reeks 1093 nr 7. 1.000 fr. elkde andere nummers van die reeksen. VAN 15 TOT 21 AUGUSTUS 1948 NAAMDAGEN. Zondag 15 Aug.Maria. Maandag 16 Aug Rochus, Hyacinthus. Dinsdag 17 Aug.Bertrand, Rogaat. Woensdag 18 Aug.Helena. Donderdag 19 Aug. Ludo. Vrijdag 20 Aug.Bernard, Samuël. Zaterdag 21 Aug.Anastasius, Privatus. BIZONDERE DAGEN. 15 AugustusO. L. Vrouw Hemelvaart. Deze dag is gewijd aan de verheer lijking van Onze Lieve Vrouw en aan de Moederin het algemeen. Heden viert de liturgie het zalig afsterven van Maria, die zo zegt de gehele katholieke tra ditie niet alleen met haar ziel, maar ook met haar lichaam ten hemel werd opgenomen. 16 AugustusRochus. patroon der kaarders en plafonneerders. MAANSTANDEN. Volle Maan 19 Augustus te 18 u. 32 m. IN'DE NATUUR. 17 Aug. De leeuwerik trekt voorbij. 18 Aug-Datum waarop te Ukkel in 1892 de grootste temperatuur werd vast gesteld (35° 3). 21 Aug.: De peren zijn-rijp 22 Aug. De noten zijn rijp. VOLKSE WEERKUNDE. 15 AugustusMaria Hemelvaart brengt gewoonlijk verandering van weer mee. HERDENKDAGEN. 15 Augustus 1582De Geuzen te Brugge c Op On ze Vrouw half Oegst ,1582vertelt de Brugse kleermaker Willem Weydts in zijn dagboek. zoo dede zijn Altesse Due d'Alengon eene zingende messe doen, met zeer scoone musica ende met schal meien het gemeente was zeer ge vierd om deze messe te hooren, want men in Brugge door de in val der Geuzen in drie jaar gee ne gedaan hadde. Op den 16den dag van Oegst 1584. dit point be hoorde voorengesteld te wezen, zoo was gedregen de eerste processie generaal binnen Brugge, zeer de voot daar waren wel vijfhonderd toortsenzij was gedregen om het welvaren van den lande en daar ging zooveel volks mede dat het gruw was om ziene. Ondertusschen waren de geuzen zeer gekweld dat zij mosten scheen van huizen, ren ten ende lande, ende mosten op brengen alle geestelijke goederen, die nog in wezen warenzij wa ren hieromme zeer kwaad. 1795 1850 16 Augustus 1834Geboorte te Harelbeke van Peter Benoit. Hij gaf reeds vroeg blij ken van een ongemene aanleg voor de muziek, bezocht van 1851-1855 het conservatorium te Brussel, be haalde de prijs van Rome en kwam daardoor in de gelegenheid elders zijn studiën voort te zetten. Hij be gaf zich eerst naar Duitsland en. vervolgens naar Parijs. In zijn va derland teruggekeerd werd hij de opwekker van de nationaal-Vlaam- se muziekbeweging en van 1867 di recteur van de verruimde en op zijn eis vervlaamste muziek school te Antwerpen. Benoit behoort tot de Vlaamse Ro mantiek en is tot dusver wel de meest populaire Vlaamse toonkun stenaar. Hij heeft het volk Vlaam se liederen leren zingen. Zijn mu ziek verraadt naast populaire eigen schappen tevens kentekenen van een geniaal temperament. Hij overleed 8 Maart 1901 te Ant werpen. 17 Augustus De Vertegenwoordigers van het' Franse Volk verkondigen de vrij heid van de scheepvaart op de Schelde. 18 Augustus Overlijden van Honoré de Balzac. Frans schrijver en, naar veler me ning, de grootste romanschrijver uit de wereldliteratuur. Hij ont plooide een ongeëvenaarde werk zaamheid en schreef behalve enige drama's, een verzameling romans, schetsen en verhalen, die hij sa menvatte onder de titel Comédie HumaineIn het analyseren en schetsen van de hartstochten van de mens heeft hij zijns gelijke niet en een van de hoge kwaliteiten van zijn werk ligt in de milieu-schilde ring rond zijn personen. Hij was gewoon zijn werken zoveel moge lijk aan één stuk door te schrijven, vaak met opoffering van maaltij den en nachtrust. 19 Augustus 1662Dood te Parijs van Blaise Pascal- Frans wiskundige en wijsgeer. Zijn brieven tegen de Jezuïeten zijn be roemd. In zijn laatste levensjaren hield hij zich bezig met het plan. om door een uitvoerige apologie van het openbaringsgeloof de stel lingen der vrijgeesten te weerleg gen. doch zijn dood belette de vol tooiing van dit werk. Ook zijn meetkundige en wiskundige studies zijn van belang. 20 Augustus 1908 De Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers doet met 85 stem men tegen 55 en negen onthoudin gen uitspraak over de overname van de Onafhankelijke Congostaat- 21 Augustus 1798 Geboorte te Parijs van de geschied kundige Jules Michelet, overleden in 1874 (O -P.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4