INGANG DER SCHOLEN SCHOOLBEHOEFTEN Drukkerij DUMORTIER SPROKKELINGEN VOOR... JEAN VANDEPITTE Denk-Sport Boterstraat, 34 - YPER U vindt de GROOTSTE KEUS van alle slag van BESTE KWALITEIT en tegen zeer matige prijzen, ter UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- *en finantiële wetenschappen 40, Elverdingestraat I E P E R ALLES wat uw schoolgaande kinderen nodig hebben SCHOOLGERIEF TEKENGERIEF VULPENNEN WOORDENBOEKEN in alle talen. OUDERS U verlangt goede uitslagen van uw kinderen Geeft hen dan ook goed materiaal. Koopt hun benodigheden bij een zaak die sedert jaren in schoolartikelen gespecialiseerd is. De Druk kerij Dumortier waarborgt U artikelen van kwaliteit tegen nochtans zeer matige prijzen. Aanwerving voor het Leger voor ALLE Plechtigheden MICHEL SEDEYN HET YPERSCH NIEUWS» BH. 4 28-8-1948 He vrienden van de kunst. In de loop van September zal te Brus sel de oprichting plaats hebben van een vereniging De Vrienden van de Kunst dig zich tot doel stelt de hedendaagse kunst in al haar vertakkingen bekend te maken en te verdedigen. In de schoot van de beheerraad zal een Vlaamse en een Waalse afgevaardigde zetelen. De Koloniale Loterij- De trekking van de 12e schijf van de koloniale loterij zal plaats hebben op Za terdag 4 September 1948. om 20 u., in het «Kursaal* te Ath Klankfilms bij bet leger. Het ministerie van Landsverdediging heeft besloten klankfilms aan te wenden voor de opleiding van de soldaten. Schrijvers voor de jeugd. Het derde congres van de Vereniging van Schrijvers voor de Jeugd zal Zater dag 18 en Zondag 19 September te Ant werpen plaats hebben, in de voordracht- zaal van het Archief en Museum voor het VlaAnse Cultuurleven- Op het congres zal het onderwerp Wat leest het kind behandeld worden door E P. Kessel (Averbode). Frater Custers (Maaseik) en de heren Jan Peeters (Ant werpen). dr Jan Vercammen (Brugge) Gaston Moorkens (Boom) en Leonard Roggeveen (Nederland). Kongres der handelsreizigers. Het tweede internationaal kongres der handelsreizigers zal, van 9 tot 12 Sep tember. te Luik plaats hebben. Deze in ternationale bijeenkomst staat onder de bescherming van de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg en de overheids personen van de stad en de provincie Luik. Nationale prijskamp voor kweekzwijnen. Een prijskamp voor kweekzwijnen van Belgisch ras. ingericht door de nationale Confederatie der Varkensbonden, zal in het Eeuwfeestpaleis te Brussel plaats heb ben en op Zaterdag 11 September aan vangen. om einde te nemen op Zondag 12 September te 14 u. Daar er dieren uit elk der negen provincies van ons land ingezonden worden, zullen de kwekers zich een gedacht kunnen vormen van de toestand der varkenskweek in onze ver schillende landbouwstreken. De Raad van State. Bij besluit van de Regent, in het Staats blad van 22 Aug. verschenen, treedt de wet over de instelling van een Raad van State, volledig in werking op 23 Augus tus 1948 Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 761.25 762,50 Gouddollar 142,75 143.50 Napoleon 587.50 590 Zwitsers goudstuk 580 581.25 Dollar 50,25 51 Franse Frank 13.45 13.50 Zwitserse Frank 12.50 12.625 Pond 143 143 Gulden 9.80 10,10 Aanpassing der rijkswedden. Het Kartel der Onafhankelijke Syndi- katen van Openbare Diensten heeft ver zet aangetekend tegen de regeringsvoor stellen. Deze laatste strekken er toe, een gelijkwaardigheid te stellen tussen eens deels de wedden waarop een coëfficiënt van minder dan drie ten opzichte van de jaren 1936-1938 toegepast wordt en ander deels het index 400 der kleinhandelsprij zen. Briefomslagen voor de luchtpost. Het bestuur der Posterijen herinnert er aap dat een lichte luchtpostómslagbrief. welke zonder bijrecht in het luchtpost- verkeer met de Europese landen en Kongo kan gebezigd worden, verkocht wordt in al de postkantoren tegen de prijs van 4 fr„ luchtrecht inbegrepen. De werkloosheid. Uit de statistiek van de Verzekering te gen Werkloosheid blijkt, dat er tijdens de week van 8 tot 14 Augustus gemiddeld 72.096 volledige werklozen en 51.611 ge deeltelijke of toevallige werklozen per dag waren. De wet op de militie. De minister vestigt andermaal aller aandacht op het feit dat personen, die door giften, beloften, bezoldigingen, be dreigingen. misbruik van gezag of van macht, mannen aanwerven, dienstverbin tenissen van mannen uitlokken of aan nemen ten behoeve van een vreemd leger of' een vreemde troepenmacht, zich bloot stellen aan gevangenisstraffen van acht dager tot zes maanden, onverminderd de mogelijke toepassing van strengere straf fen Klokke Roeland. Sedert enkele dagen is een groep ar beiders in het Gentse Belfort aan het werk om de meer dan 6 000 kg. wegende Klok ke Roeland uit de toren weg te halen, daar ze moet hergoten worden. Volgens de verwachtingen zal de nieuwe grote klok voor het eerst luiden op 11 Novem ber ter herdenking van de wapenstilstand in 1918. Oorlogspensioenen. De burelen van de directie Oorlogs pensioenen derde sectie regeling en vereffeningdie vroeger gelegen waren 34. Karlemagnelaan. worden overgebracht naar 158. Oudergemlaan te Brussel. Dl memoriam Koningin Ast rid Op 29 Augustus is het 13 jaar geleden dat Koningin*Astrid bij een tragisch auto ongeluk te Küssnacht het leven verloor In de landelijke kapel Koningin Astrid zal te dezer gelegenheid een rouwmis opge dragen worden Uitgifte van post waar den. Het Bestuur der Posterijen zal eerst daags twee postzegels van 10 fr. uitgeven elk met een toeslag van 10 fr. ten voor dele van het Comité voor het Monu ment der Bevrijdingte Antwerpen, en van de V. Z. W. D Nationaal Monu ment van de Weerstand te Luik. De toeslag wordt in geen geval terug betaald. Deze twee zegels worden gedrukt in heliogravure, per vellen van 75 exempla ren Ze stellen op zinnebeeldige wijze voor. de ene de Vrijheid, de andere de Belgische Weerstand. Bedoelde zegels zullen van 4 Septem ber tot 30 October 1948 in al de postkan toren van het Rijk te koop gesteld wor den. Ze mogen net als de gewone post- waarden. tegen hun nominale waarde in binnen- en buitenlandse dienst gebezigd worden en blijven tot 30 September 1949 voer frankering geldig. Rassenonderscheid bij huwelijken veroor deeld. De Ekonomische en Sociale Raad van de UNO heeft, na de verwerping van ver scheidene Russische amendementen, met 14 tegen 3 stemmen bij een onthouding een motie goedgekeurd, waarin aye wet gevende bepalingen worden veroordeeld, waarbij huwelijken tussen personen van verschillende kleur, verschillend ras, ver schillende nationaliteit of godsdienst wor den verboden. De raad keurde eveneens éénparig een motie goed ten gunste van de gelijkheid tussen man en vrouw. Hij nam voorts een motie aan inzake het recht van de vrouw op onderwijs en een ander tegen het maken van verschil tussen de beide geslachten op ekonomisch en sociaal gebied. De dollarprijs van het goud. Naar verluidt zullen Frankrijk en Groot-Brittannië officieus poolshoogte ne men om na te gaan. of de Verenigde Sta ten er toe zouden te bewegen zijn. de goudprijs, die thans 35 dollar per once (28 gram) bedraagt op 50 dollar voor de zelfde hoeveelheid te brengen. Bevoegde kringen achten een wijziging zeer on waarschijnlijk, daar zulks op een feite lijke devaluatie van de dollar zou neer komen. Kinderverlamming. Een epidemie van kinderverlamming heeit in Noord-Carolina (Verenigde Sta ten) reeds meer dan 1.500 slachtoffers ge maakt. De melaatsheid in de wereld- Volgens een statistiek opgemaakt door de Vereniging voor de strijd tegen- de me laatsheid lijden ongeveer 7 millioen men sen aan melaatsheid Drie millioen hier van bewonen het Britse rijk. Slechts 10 van de zieken kunnen behandeld worden, ingevolge het gebrek aan bevoegd per soneel. De rol van de vrouw in de wereld. Prinses Juliana, die op 6 September de Nederlandse troon zal bestijgen, verdedig de in Den Haag de rechten van de wer kende vrouwen in Nederland en in de ge hele wereld. Ze zei o. m. Een der groot ste mannen van onze tijd zei eens. dat de mannen de wereld zo slecht bestuur den. dat het tijd werd om de vrouwen eens een kans te geven. Het was moedig van hem dit te zeggen, omdat de meeste mannen nog steeds diep in fiun hart enige vrees koesteren, dat de vrouwen hen van bepaalde gebieden, die zij als hun ter rein beschouwen, zullen verdrijven. De kroningsfeesten te Amsterdam. Te Amsterdam zullen van 30 Augustus tot 6 September indrukwekkende plech tigheden plaats hebben ter gelegenheid van de kroning van Prinses Juliana tot Koningin van Nederland. Grondwetsherziening in Nederland aan genomen. De Tweede Nederlandse Kamer heeft met 76 tegen 22 stemmn het wetsontwerp tot Grondwetsherziening aangenomen het betreft het ontwerp in zake de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk, waardoor ook volgens de grondwet de schepping van de Verenigde Staten van Indonesië en var, een Nederlands-Indonesische Unie mogelijk zal worden. Siciliaanse schenkt leven .aan kind van 8 kilo. De 19 jarige Rosa Padovani gaf het leven aan een baby welke 8 kilo woog en 80 cm. meet. Greta Garbo opnieuw bij de film. Greta Garbo, de beroemde Zweedse film ster. die sedert zeven jaar geen films meer heeft gedraaid, heeft een verbintenis met een filmproducent gesloten. Zij zal de hoofdrol in een film vervullen, waarvan het thema te Rome en te Parijs speelt. De titel is nog niet bekend. Voor een Europees parlement. Bevin's adjunct zou er moeten in geluk ken, voor het einde van dit jaar. een Euro pees parlement samen te stellen. (807) Schrijfboeken (gewone en met kartonnen omslag) Copy-books (gewone en met linnen omslag) Kladschrijfboeken farden muziekschrijfboeken klasdagboeken leien griffels griffel- houders sponsdoosjes pennes tokken pennen potloden gommen potloodslijpers inkten van alle kleuren lijm lijmborsteitjes pennedozen vloeipapier omslagpapier etiketten. Tekenboeken schetsboeken tekenpapier teken potloden houtskool regels latten dubbele decimeters krukken winkelhaken graadbogen schilderdozen waterverf plakkaatverf verfborsteltjes dozen kleurpotloden pastels passers passerdozen trek pennen Chinese inkt van alle kleuren. met gouden pen, van de beste merkenParker, Waterman, Swan, Le Tigre, Conklin, Belgor, Summit, Vega, Bermond, enz. Schenkt Uw kinderen onze reklame-vulpen met gouden pen aan 75 fr. Reerutering voor de School der Kandidaat Gegradueerden R. A. O. C. (Ordonnance) De school voor Kandidaat Gegradueer den R A. O. C. in de kazerne der school van de le Brigade te St Denijs-Westrem gevestigd, zal tot 31 Augustus 1948 jonge lingen recruteren die het beroep van on derofficier willen kiezen. Het Ordonnance Korps R. A. O C. groe peert alle officieren, onderofficieren en soldaten die zich bezighouden met het materieel door het Leger gebruikt, (voer tuigen, bewapening, radio, artillerie ma teriaal. materiaal der genie, uitrustingen, enz.) De school voor Kandidaat Gegradueer den R. A. O. C. geeft aan de jongelingen van 16 tot 19 jaar 1) een volledige militaire opleiding, (turnen, tactische oefeningen, schietoefe ningen, enz.) 2) een wetenschappelijke opleiding (mo derne humaniora van 5e klas tot le klas) 3) een technische opleiding die hen na enkèle jaren zal toelaten gemakkelijk specialistte worden en die hen veel vuldige voordelen zal verschaffen gedu rende hun militaire loopbaan. Het verblijf in de school duurt 2 jarenna dit tijd perk mogen de leerlingen onderofficier benoemd worden indien zij in de examens geslaagd zijn. De studiën zijn» er kosteloos. De mili tairen worden gevoed en gekleed en be komen hun intrek op kosten van de Staat- Bovendien. van hun inlijving af, trek ken zij een dagelijkse soldij van 10 fr. tijdens de 6 eerste maanden en 11 fr- van af de zevende maand. Na twaalf maand goede dienst worden ze bevorderd tot de graad van korporaal met een jaarlijkse wedde van 28 800 fr. 25 van die wedde wordt aan de be trokkene overgemaakt25 ongeveer is bestemd tot afbetaling van huishou- dingskosten en het overige 50 wordt gekapitaliseerd op een Spaarkasboekje hetgeen htm in de mogelijkheid stelt over een kapitaal te beschikken van 60 000 fr. a 75.000 £r. op de ouderdom van 25 jaar. De leerlingen nochtans die hun ouders willen steunen kunnen maandelijks 25 zelfs 50 van hun wedde laten storten Met het oog op de ree ru te ring voor het schooljaar 48-49. kunnen de inschrijvin gen vanaf heden opgenomen worden. Voorwaarden tot toelating 1) Belg zijn getuigschrift van bur gertrouw. 2) Ouderdom 16 tot 19 jaar op 1 Juli 1948. 3) Getuigschrift einde Lager Onderwijs of gelijkgesteld met 6e wetenschappelijke. Alle verdere inlichtingen kunt U in winnen aan het adres hieronder Bevelhebber der School voor Kandidaat Gegradueerden R. A. O. C. (Ordonnance) te St Denijs-Westrem (bij Gent) (huwelijken, dopen, begravingen) REIZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND Wendt U tot Café Nieuwe Sportwereld Statiestraat 50, YPER Tel. 299 (381) 1 2 taart 2 3 Trier 3 4 rijper 4 5 rente OPLOSSING van verleden week 5 6 Eelde 6 7 egels Middelste rij: Antilope. 7 8 Sater 8 1 rookt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4