SPROKKELINGEN PLANTEN DIEREN VOOR... JEAN VANDEPITTE e n UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND ALFRED DEKEYSER Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, Elverdingestraat I E P E R MAAND SEPTEMBER m TECHNISCHE SCHOOL (Avondleergangen) wnioWuD «HET ÏTERSCH NIEUWSBI* 4 4-S-1M8 Ravitailleringszegels in reserve. Hoewel van 1 October af geen ravitail- leringszegels meer in gebruik zullen zijn wil de regering toch op iedere eventuali teit zijn voorbereid- Zo komt het dat mo menteel nog zegels worden gedrukt voor een reserve van twee maand Worden de identiteitskaarten hernieuwd De gemeentebesturen hebben van het Ministerie van Binnenlandse Zaken een nota ontvangen, waarin de vernieuwing van de identiteitskaarten tegen 1949 wordt aangekondigd. De nieuwe identiteitskaart zou van een ander formaat zijn dan de momenteel gebruikte. Twee nieuwe postzegels. Het bestuur van de Posterijen zal twee postzegels van 10 fr. uitgeven, elk met een bijslag van 10 fr. ten voordele van het Comité voor het monument der Bevrij ding i te Antwerpen, en van het Natio naal Monument van de Weerstandte Luik Zij zullen van 4 September tot 30 October in alle postkantoren te koop ge steld worden. Waterfeest te Genval. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer van Genval richt op Zondag 5 Sep tember. om 15.30 u. op het meer te Gen val, een groot internationaal waterfeest in. 's Avonds heeft op het meer een fak keltocht plaats. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 768.75 772,50 Gouddollar 143 143.75 Napoleon 590 Zwitsers goudstuk 580 580.25 Dollar 49.25 50.25 Franse frank 13.10 13.15 Zwitserse frank 12.50 12.65 Pond 141.50 142 Gulden 9.70 9.90 Internationaal medisch koagres te Oost ende. Het eerste Internationaal Medisch Con gres wordt van 5 tot 9 September te Oostende gehouden. Negen vreemde lan den zullen er vertegenwoordigd zijn. Heropening van de Kon. Vlaamse Schouw burg te Brussel. Op 18 September heeft de heropening van de Kon Vlaamse Schouwburg te Brussel plaats. Onder leiding van hoofd regisseur Gust Maes zal Maat voor Maateen der bekendste blijspelen van William Shakespeare opgevoerd worden. Invoer van sardines uit Portugal. De minister van Ravitaillering en In voer heeft een partij van 1200 ton blik. die deel uitmaakt van een toewijzing aan Beïgië. ter beschikking gesteld van een private inrichting, ten einde de invper van sardines uit Portugal vangst 1948" moge lijk te maken- De visserij. De haring wordt aan onze kust opnieuw zeldzaam. Er werden echter grotere hoe veelheden koolvis te koop aangeboden. Er wordt nog geen Deense vis te Ant werpen ingevoerd, wat voordelig blijkt te zijn voor de Belgische Noordzeevissers. Het draadloos station te Ruiselede. Naar verluidt zullen de acht 280-meter hoge polen van het draadloos station te Ruiselede niet worden wederopgebouwd. daar de kosten te hoog zijn. De wereld door ijs bedreigd. Volgens berekeningen van de Ameri kaanse ingenieur. Auchinclos Brown, dreigt de regelmatige verdikking van de ijslaag in de Zuidpoolgebieden de aard- Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis Werktuigkundig-technieker 62, Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhoud - Verhuringen In uw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. <539) MSMHMHMMMWMMMWMMMtMMM Internationale tariefbiljetten bij de spoor wegmaatschappij. De Spoorwegmaatschappij vestigt de aandacht op de gemakkelijkheid welke aangeboden wordt door de internationale tariefbiljetten, die tegen betaling in Bel gische munt afgeleverd worden voor om het even welke reis. in gelijk welke klas. op de spoorwegen van volgende landen Oostenrijk. Denemarken. Spanje, Frank rijk. Italië. Luxemburg, Nederland. Zwit serland en Tsjechoslovakije. Biljetten wor den afgeleverd voor enkele reizen, heen- en terugreizen, evenals voor rondreizen en gecombineerde reizen. Belgische vogels. Een mooie verzameling gekleurde prent kaarten. welke de vogels van de Belgische fauna voorstellen, werden opnieuw uit gegeven door het Koninklijk Natuurhis torisch Museum van België. Vautierstraat 31 te Brussel. De prentkaarten werden verdeeld in zeven reeksen, die ieder 50 exemplaren bevatten. Deze kaarten worden verkocht tegen 20 fr. voor 10 exemplaren of 700 fr. voor het volledig stel. Tentoonstelling van land- en tuinbouw- teehniek te Aat. In de school van Landbouw en Veeteelt, te Aat. zal van 18 tot 26 September een tentoonstelling van land- en tuinbouw techniek plaats hebben. Nieuwe geruisloze motorwagens- Op de lijn Knokke-station-Oosthoek hebben Zaterdagnamiddag proeven plaats gehad met een nieuwe motorwagenhij wordt electrisch bestuurd en beweegt zich geruisloos voort. De dieptezeetocht van ProfT"PiccardT-" De Beroepsvereniging van Belgische en Buitenlandse verzekeringsmaatschappijen heeft besloten de familie van de leden der diepzeezending Piccard-Cosijns kosteloos tegen ongevallen te verzekeren en aldus bij te dragen tot de finantiële steun van de wetenschappelijke zending. Bevordering der Vlaamse letterkunde. Op voorstel der Interprovinciale Com missie voor Openbare Bibliotheken en Vlaamse Letterkunde, hebben de besten dige deputaties der aangesloten provin ciën Antwerpen, Limburg. Oost- en West- Vlaanderen. de Prijs voor Letterkunde van de Vlaamse Provinciën voor 1948 ver leend aan Emiel Van Hemeldonck voor zijn historische romans c De Cleyne Kei- ser» en «De Groene Swaen». Het pro vinciaal bestuur van Antwerpen zal een huldiging van de bekroonde inrichten op het einde van de maand September sa men met een plechtige uitreiking der provinciale prijzen. bol hiit zijn evenwicht te brengen. Dit zou het einde van de wereld betekenen. Volgens de ingenieur zou men enkele tien tallen millioenen dollar moeten besteden aan de vernietiging van de ijsbergen door middel van atomische ontploffingen. Het volksinkomen in de Verenigde Staten. Het Amerikaans ministerie van Handel rekende uit dat in 1947 het gemiddeld in komen van ieder Amerikaan 1.323 dol lar, weze 58212 Belgische fr. bedroeg. Het is 9 hoger dan dit van verleden jaar. De staat Nevada bezit het grootste jaarlijkse inkomen. Hij wordt gevolgd door de staat New York. De staat Mis- sissipi heeft het laagste inkomen. De grootste winsten werden gemaakt in 1947 in de landbouwstreek van het noord westen. Met een jeep over de Atlantische Oceaan. Benjamin Carlier en zijn vrouw Elea nor zullen een nieuwe poging doen om de Atlantische Oceaan met een amphibie- jeep over te steken. De eerste poging mis lukte verleden week. De stoutmoedige echtgenoten kregen motordefect en ble ven 10 dagen ronddrijven alvorens ze door een boot werden opgemerkt en op gepikt. De Carliers zullen over drie we ken opnieuw vertrekken. In Nederland krijgen de hofuniformen nieuwe knopen. Op de uniformen van de hofdignitaris- sen. die worden vervaardigd voor de in huldiging van koningin Juliana, worden nieuwe knopen vervaardigd, met de let ter J. waarboven een kroon. Elke Sovjetburger mag een huis hebben. Elke staatsburger in de Sovjet-Unie heeft het recht gekregen, voor zichzelf een huis te bouwen en dit privé te be zitten. De huizen mogen één a twee ver diepingen hebben en maximum vijf ka mers bezitten. Het bouwterrein moet aan de belanghebbende voor onbepaalde tijd in pacht worden gegeven. Britse duiker 162,5 meter diep gedaald. Een duiker van de Britse marine, de 29 jarige officier William Balliard vestig de een nieuw record door in de Loch Fyne. in Schotland, 162.5 meter diep af te dalen. Het vorige rekord stond op naam van een Amerikaan met 133,5 meter. Bal liard bereikte de grootste diepte in een bizonder duikerpak gekleed en had hier voor zeven uur en een kwartier nodig. (607) IN DE MOESTUIN. Er wordt nu praktisch niet meer ge zaaid- De ledig gekomen grond kan nog be plant worden met salade. Indien men nog aardbeien en andijvie wil verplanten, dan is het hoog tijd. Men kan nu zelf tomatenzaad winnen. Men late daartoe gezonde vruchten aan gezonde struiken goed rijp worden. Bij het eerste bewijs van verderf van de vrucht wordt het zaad uitgenomen, ge wassen en langzaam aan de lucht ge droogd Op erwtenrij treft men rode wratjes aanhet is een zwam. de Nectria cin- nabarina »- Het onkruid wordt zorgvuldig verwij derd. IN DE BLOEMENTUIN. Alle wilde scheuten worden van de ro zelaars weggenomen. Overal wordt het onkruid verwijderd en de uitgebloeide bloemen dienen afge knipt. Ieder liefhebber van bloemen gaat nu bloembollen in potten en bakjes zetten, om in de a. s. winter bloemen in de huis kamer te hebben, alstulp. narcis, crocus, hyacint, scilla. kievietsbloem, sneeuw klokje. e. a. Chrysanten worden goed verzorgd, ok- selbotten worden intijds weggenomen om schone kopbloemen te kweken. De overjarige planten die we gezaaid hebben worden nu gewied en gedund of verspeend. Tweejarige planten krijgen thans een vaste standplaats. IN DE BOOMGAARD. In deze maand gaat al onze aandacht naar het plukken van fruit. Zomervariëteiten van appelen en peren plukt men als de pitten bruin gekleurd zijn en het steeltje goed breektde herfst- variëteiten plukt men eerst als ze vol groeid zijn. Men plukke voorzichtig de vrucht wordt met' de hand vastgenomen en lichtjes op waarts gedraaid, zodat het steeltje op de goede plaats kunne breken en de boom niet geschonden worde. De afvallingen worden afzonderlijk verzameld en weggelegd, om ze zo vlug mogelijk te verbruiken. Okkernoten worden van de boom ge knuppeld dat is een slechte methode, omdat veel knoppen worden afgeslagen. Op perziken en abrikozen wordt nog de zomersnoei toegepast. Men kan nu reeds beginnen met het verplanten vanpruimen, kruisbessen, aalbessen en frambozen. BIJ DE HUISDIEREN. De broedhennen en de voorttelers voor volgend jaar worden nu uitgekozen. De overtollige jonge hanen worden vetge mest. Het pluimgedierte dat ruit krijgt granen, vlees, gehakte brandnetel en een weinig solferbloem. Schapen en geiten op de stoppelvelden leiden. De rammen worden in de kudde gebracht voor het lammeren in de lente De niet voorttelers worden vetgemest. De varkens van 6 tot 8 maand worden met kastanjes, eikels, "aardappels, vetge mest. De melkkoeien nog op de weide laten. De kalveren van 6 tot 7 maand moeten gespeend. Ossen en koeien worden beet wortelbladeren gegeven. De paarden krijgen reeds wat nieuw hooi en haver. De veulens en paarden, die niet werken, worden op de weide gelaten. Die verhit zijn moeten purgeren300 gr soda-sulfaat. OP DE BOERDERIJ. Van nu af wordt alle groenvoer dat oogstbaar is ingekuild. Men kan gerust alles dooreen doen. Mtn bedenke dat hoe droger de aard appelen en beten zijn voordat ze inge kuild worden, des te beter zulks is. Dc grond om snijrogge te zaaien wordt nu gereed gemaakt. We moeten de gierkelder eens laten na zien en in orde doen brengen, opdat niet juist het kostelijkste uit de mest zou ver loren gaan- Let opniet gewoon in een beerput of gierkelder afdalen DIERENWERELD. Veel vogels verlaten onsooievaars, tjiftjaf, kwartel, huiszwaluwgrote troe pen mezen, spreeuwen, roeken en kieviten zijn nu te zien. September is een echte rupsenmaand. Regenwormen trekken nu afgevallen bladeren tot aan de opening van hun hol Deze bladeren staan rechtop. Slakken leggen nu nog eieren, die over winteren DUIVENTEELT. In de maand September mag er niet meer gekweekt worden. Men zorge er voor dat het hok rein en droog gehouden wordede uitwerpsels, de pluimpjes, enz., moeten er dagelijks uit verwijderd worden. Men aarzele niet het hok iedere week grondig te kuisen, te ontsmetten en met kalkmest te written. Het blijft ook deze maand noodzakelijk dat de duiven zich dagelijks kunnen bpr- den en regelmatig kunnen uitvliegen Als een beste graanmengeling wordt door deskundigen het volgende aanbevo len 10 kg. paardenbonen, 2 kg. bruine erwten. 2 kg. maïs, 2 kg. nieuwe tarwe, 0.8 kg. linzen. 0,8 kg. koolzaad, 0,2 kg. boekweit, 0,2 kg. lijnzaad. Volgens 't ras mogen de duiven dage lijks 20 a 35 gr van dit graanmengsel krijgen. Het verdient aanbeveling deze granen met solferbloem te bestrooien 1 soeplepel per kilo. Sla of koolbladeren blijven onmisbaar. VOOR DE LIJNVISSERS. Nu moeten de hengelaars de vis zoeken op plaatsen waar het water in beweging wordt gebrachtnabij de sluizen, de sa menvloeiing van twee waterlopen. De vis zoekt ook de diepste plaatsen en de na bijheid van planten op. De temperatuur is weer normaal ge worden, zodat ook de vis niet langer loorr is, maar wel gezond, vlug en levens lustig en goed bijt. BrasemGrote brasems worden op grond gevist- Men late het ondersnoer 4 cm. op de bodem slepen, en beproeve a 6 vleesmaaien aan de haak. Krijgt men geen beet, dan gebruike men een springlevend bladgrondpiertje. Heeft men nog geen sukses dan doet men een ge kookt klein aardappeltje aan de haak. Lukt het nog niet dan diene men een an dere visgrond op te zoeken. De middelmatige brasem visse men en kele centimeter van de bodem met een stuk gekookte aardappel, een malse graan korrel of een brok broodkruim. Baars dient nu aan de oppervlakte ge vist te worden. Als aas wordt bij voor keur een klein baarsje of een wormpje gebruikt. Steurkrab wordt nu met goede resul taten in wateren, die recht- of onrecht streeks in verbinding met de zee staan, gevangen. Het aas dient steeds in bewe- 'ging gehouden te worden, door de dobber alle 2 minuten zachtjes op te heffen. Men gebruike kleine loodkorrels, die naar de haak verder en verder van elkaar verwij derd zijn. om de tegenstand bij het af bijten zo gering mogelijk te maken Karper wordt gedurende de maand tember bij voorkeur bij het opkomer, het ondergaan van de zon gevangen" helder water gebruike men een zo mogelijke hengel, want de karper w? zich ver van de boord op. Als onderst neme men een sterke Marana of Pad*7 en gebruike een rol met 50-60 m. snoer. Als aas neme met enige vleesma'a of een gekookt aardappeltje aan de kele haak of aan het drietandje. Snoek wordt eerst einde September I vangen. Immers de jonge visjes zijn i' dan reeds meer dan 3/4 door allerlei vers verslonden, zodat de kleine visjes thans beter aan hun vijanden weten ontsnappen en de snoek aldus verpak is zich te verplaatsen om zijn honger - stillen WINDEIEREN. Het valt niet zelden voor dat kieken windeieren leggen. Gewoonlijk worden d ze eieren door de kiekens dan zelf op»' eten. meer nog. ze beproeven het met de normale eieren en zo die sletf^ manierenniet spoedig afgeleerd Wor den kan het werkelijk in het hoenderh> een catastroof worden. Welke zijn de oorzaken van die winj. eieren 1) Allereerst lijden de kippen, die wind eieren leggen aan een tekort aan kali stof, die voor meer dan 95 voorkor in de samenstelling van de schaal. ye. diene daarom kalk toe in de vorm vaj gewassen krijt, afbraak van muren, «m terschelpen, enz. 2) Een tweede oorzaak is de overvet. heid van kiekens, door het al te vee voederen van zetmeelhoudende voeden zoals maïs en granen. 3) Ook kan de kalkklier aangetast zip; door te sterke eiwitvoeding. Kiekens aan deze ziekte lijden worden best ui- het hok verwijderd en afgeslacht. In volle legtijd wordt de kalkklier dik wijls te zwak om nog een degelijke scha; te vormen. Hieraan kan men in het alge meen verhelpen door kiekens te kweke- van een soort waarvan men opmerkt d;- ze stevige eierschalen vormen. (Nadruk verboden). BOER JAX iiiip' piiiP TEGENOVERGESTELDE UITWERKING Bezoeker Mevrouw, kan ik even met uw man spreken Dame Neen. gisteren hebben hij en zijn vrienden zoveel op elkanders ge zondheid gedronken, dat hij nu ziek is. KINDERMOND Marietje Ma. ma. zie eens die fla mingo heeft een snavel zo rood als de neus van oom Louis. Moeder Foei. kind, hoe kan je nu zulke lelijke dingen zeggen Marietje Ja, ma, maar oom Louis hoort het toch niet en de flamingo ver staat er niets van. EEN BRIEF Een gek is in zijn cel een brief aan 't schrijven, de bestuurder idie daar voorbij komt ziet het, gaat naar hem toe en zegt Hewel. meneer Flup, ik zie dat gij een brief aan 't schrijven zijt, dat staat mij geweldig aan en naar wie zijt gij die brief aan 't schrijven Naar mij, mijnheer bestuurder. De bestuurder ziet verwonderd en zegt Dat is toch niet nodig, en wat staat er in die brief. Ja, mijnheer bestuurder, dat weet ik niet. hij komt morgen pas toe met de post. UIT EEN KINDERMOND Franske Zeg, mammie, weet je wat de visvrouw uit de straat weegt Mammie Och kind, laat me voort doen ik weet het niet, ik denk 78 kilo. Franske Mis, mammie, ze weegt vis. NOOIT MOE Een boer vroeg een knecht, die nooit moe werd. Dokus kwam zich presente ren en werd aanvaard. Goed, zegde de boer, begin maar met die mijt te dorsen. Na twee uur dorsen, hoorde de boer opeens geen lawaai meer. Hij ging kijken en zag de knecht uitgestrekt op het stro liggen rusten. Héwel, riep de boer, 'k meende dat ge nooit moe werd Dat is ook zöantwoordde de knecht. Want alvorens ik moe word. rust ik een beetje. SPIRITISME Geest, als ge daar zijt, klop één maal; als ge er niet zijt, klop dan twee maal. Oh wee, de oogst is verloren!- De druivelaar heeft de plaag!.- UIT EEN OPSTEL Zout is een produkt dat een flau»- smaak aan het eten geeft als ge 't e' vergeet in te doen. (In de lokalen van het Kon. Athenea» DEMONTSTRAAT 11 lEpE8 Leer techniek zonder moeite; Houtbewerking. Metselwerk. Elektriciteit. Mechanica. Vaktekenen. Bekom een goede betrekking dank Boekhouden. Handelscorrespondent. Steno en Dactylo, (praktische oefenin» Leer moderne talen Frans. Engels. df Gij slaagt in het leven dank MIDDELBARE TECHNISCHE Voorbereidende Afdeling- STAATSDIPLOMA'S. Let op het adres j DEMONTSTRAAT 11 l£_>v Treinen na 8 u. 's avonds in de richtingen Roeselare, Popenng*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4