RAPH. TAILOR HEROPENING op 25-9-1948 I ZATERDAG Gebraden Lever met Toma tensaus Aardappelsoufflé Kar- nemelkpap. ALFRED DEKEYSER I. ABDIJEN IN ONS LAND HET YPERSCH NIEUWS Blz. 5 18-9-1948 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGGarnalenkroketten Toma- "-ensoep Gebraden Ossenhaas met Groentekrans Gekookte Aardappe- jen Eierpudding met caramelsaus yAANDAGKoud Vlees Sla met Mayonnaise Gebakken Aardappe len' Gedroogde Pruimen met rode Wijn. DINSDAGGekookte Schelvis Gesmol- ten Boter Aardappelpuree Fruit WOENSDAGBlinde Vinken Appel moes Gekookte Aardappelen Flensjes. IdONDERDAG: Biefstuk Princessen- boontjes Gekookte Aardappelen Broodschoteltje met Sinaasappelen. VRIJDAG Gebakken Tong Frites Fruit VOOR DE LEKKERBEKKEN. Garnalenkroketten. Maak een dikke I bechamelsaus. bind ze met eierdooier en meng er gehakte garnalen onder. Spreid de massa, op een met paneermeel be strooide plank open. laat ze afkoelen en maak er kroketten van Draai ze in ge klutst eiwit, daarna in paneermeel en bak ze in frituurvet Daarna in pyramide op schotel schikken en met takjes gebakken peterselie versieren. Gedroogde Pruimen in Rode Wijn. Benodigd400 gr. gedroogde pruimen. 60 gr suiker, schil van 1/2 citroen, wat rode wijn. wat sago. Werkwijze Was de pruimen enige ke ren met lauw water af. zet ze gedurende 24 uur in zoveel koud water te weken, dat ze juist bedekt zijn. Zet ze de vol gende dag met hetzelfde water en de ci troenschil op qn laat ze zachtjes geduren de 20 a 30 minuten gaar koken. Voeg er de wijn en de suiker bij en bind het vocht voorzichtig met wat aangemengde ÉMgo. Blinde Vinken. Benodigd4 lang werpig gevormde kalfslapjes van ongeveer 75 gr.. 75 gr kalfsgehakt of half kalfs-, half varkensgehakt. 1 ei. wat oud brood, peper, zout en nootmuskaat. 1/2 citroen. Jtngeveer 80 gr. boter. WerkwijzeWas of schrap de lapjes en rijf ze in met wat zout. Meng het ge bakt met de eierdooier, wat geweekt oud brood, peper, zout en nootmuskaat aan Verdeel het in zessen en bestrijk het over de lapjes uit. maar zorg. dat het aan de Kanten niet uitpuilt. Rol de lapjes op. bind ze met een dun touwtje dicht, rol Ie daarna door het eiwit, dat met één lepel water geklopt is en wentel ze dan Boor fijn paneermeel. Maak de boter lichtbruin in de koekenpan, bak hierin de blinde vinken voorzichtig bruin en stoof ze in de afgemaakte jus (vleesnat). met «Je citroenschijfjes zonder pitten, op een zacht vuur nog 3 kwartier 1 uur na. maar zorg. dat het kOTStje niet loslaat, peem er voor 't opdoen de touwtjes af. Broodschoteltje met Sinaasappelen. Benodigd 200 gr. oud brood zonder korst, ongeveer 4 1/2 dl. melk. wat zout. sap van 4 sinaasappelen, geraspte schil van één sinaasappel. 1 a 2 eieren, ongeveer 10o gr. suiker. 50 60 gr. boter. Werkwijze: Wrijf het brood, dat zorg vuldig van de korstjes ontdaan is. volko- Bien, fijn in de kokende melk. waaraan wat zout is toegevoegd- Roer de boter zo lang. tot deze dik, wit en luchtig gewor den is. voeg er de eierdooiers, suiker en geraspte citroenschil bij en wrijf de sui ker glad. Vermeng deze massa met het geweekte brood, voeg er het sinaasappel sap en 't laatst zo vlug mogelijk het stijf geklopte eiwit bij. Laat de massa in een (vuurvast schoteltje in een matig warme oven lichtbruin worden en rijzen. KEUKENGEHEIMEN. Paddenstoelen I De herfst is het jaargetijde waarop de perste paddenstoelen hun bruin of witge- spikkeld kopje boven het gras zullen uit-, steken. Er bestaan honderden soorten, van vorm en tint. Maar pas op. de meeste onder hen zijn niet eetbaar. De goede herfstpaddestoelen zijn de ivolgende 1) Hanekammetjes (Chanterelles). Deze zijn zeer gemakkelijk te herkennen hun warmgele kleur. Onze bossen paan er dikwijls vol van. Deze padden- poel kan zeer goed gesteriliseerd worden. Eekhoorntjesbrood of Toverheksbrood s ook zeer smakelijk Men kan ze zelfs fcuw eten ze hebben dan de smaak van Jazelnootjes Ze zijn zeer vlezig en hun is uiterst fijn <3 a 4 mm Zelden 'Jn ze hoger dan vier centimeter. 4| Inktzwam. Deze hoge padden- P°e- is zeer fijn van smaak en wordt Retd; door de fijnproevers uitverkoren. „elcookt en met een saus opgediend Billen weinigen ze versmaden. Wit. lang- P®n>ig en met bruine puntjes bespikkeld ze' goed herkennen. Eens geplukt r*1 he inktzwam echter zo gauw moge- I lijk gebruikt worden, want hij blijft niet lang in zijn eetbare staat Deze padden stoel kan dan ook niet gedroogd worden. 4) De gewone Witte Weide-champignon is ook heerlijk van smaak en moeten we zeker bij de goede soorten rekenen. Wat de vele andere soorten paddenstoe len betreft, hier valt mee op te passen Daar hebb«n we bijvoorbeeld die komieke Kabouterzwam, die zeer schilderachtig is. maar tevens heel gevaarlijk HYGIENE OP DE GROND. Niet alleen huisvrouwen en technici breken er zich het hoofd over. hoe de huishouding zö praktisch en hygiënisch mogelijk in te richtenook de genees heren gaan er zich mee bemoeien. Onlangs heeft een tuberculosevereniging onderzoekingen laten verrichten, door een aantal artsen om te zien in hoeverre de vloer aansprakelijk is voor het versprei den van de ziektekiemen. Er werd een kamer ter beschikking gesteld en hier probeerde men een aantal methoden van vloerreiniging. Het eerste was de vroeger overal ge bruikte manier om de vloer droog te ve gen. Het hierop volgende mikroscopische onderzoek wees uit. dat het stof met de zich daarin bevindende microben slechts verplaatst werd en niet was verdwenen Alleen het vuil. zoals zand e. d. werd verwijderd, maar niet eens goed. Ook een droog wrijven was niet genoeg om de vloer voldoende te reinigen. Beter al was het nat opnemen van de grond en het droog nawrijven. De bac-' teriën werden wel niet volkomen ver nietigd maar het stof werd niet ver plaatst. zodat de bacteriën niet zo vlug in de luchtwegen kwamen. Opnemen met een desinfecterend middel was natuurlijk geheel afdoende Dit wordt ook in zieken huizen toegepastmaar voor een gewone huisvrouw betekent dit veel moeite en bovendien worden de handen hier erg door aangetast Het volgend experiment was met olie en wasdat tegenwoordig veel toegepast wordt. Dit kon de goedkeuring van de commissie wegdragen. In ieder geval verdient het aanbeve ling. wanneer de huisvrouw ieder maand haar vloeren één maal met water en zeep behandelt, ze goed droog wrijft en ze daarna insmeert met olie of was. Bij ge olied linoleum vertoonde zich na drie dagen nog steeds geen toename van kie men. Ten laatste was het de beurt aan de stofzuigerdeze beantwoordde slechts aan het doel. wanneer men per minuut één vierkante meter langzaam schoon zoog. Slechts bij ruwe gronden, waar het vuil zich vastzette tussen naden e. d.. was de werking niet volkomen. Men moest dan eerst schSiCren om het vuil los te krijgen. Het spreekt van zelf, dat het ledigen van de stofzuigerzak niet in de kamer moet gebeuren, maar in de open lucht. ONS WEKELIJKS PRAATJE. WEES ORIGINEEL!... Maak niet alles na van uw vriendin Ik herinner we nog heel goed. dat eens het is heel lang geleden —r één van mijn vriendinnen terugkwam van een reisje naar Parijs en dat ze van die reis een beeldige model-jurk had meegebracht. Wij waren allemaal verrukt van de japon en fk vroeg haar. of ze mij de japon zou willen lenen dat ik ze na kon laten ma ken. Want ik zou dolgraag eenzelfde mo del willen hebben. Maar ze weigerde ik was diep verontwaardigd over die valsheid van mijn vriendin en van die dag af aan. was onze vriendschap uit. Naar de reden, die ze opgafAls we allebei dezelfde japon aan hebben, is het niet meer mooi en iets .bizonders wilde ik niet luisteren. En toch. had ze geen gelijk Dat heb ik pas later ingezien Het was waar. wat ze zei. Of het nu gaat om een hele japon een hoed of een garnituur, twee dezelfde stuks naast elkaar en het bizonder tintje is verdwenen, al zijn ze op zich zelf nog zo smaakvol of apart En niet alleen het kledingstukmaar de gehele persoonlijkheid lijdt onder deze smakeloosheid. Een paar dagen geleden zaten er een paar elegante dames tegenover mij. Beide droegen ze op een fluwelen hoedje een glinsterende sierspeld. Dat ze beiden een fluwelen hoed droegen was niet erg. Tal loze vrouwen dragen fluwelen dopjes, maar daar iedere vrouw het anders opzet.' of met een voiletje ,een speld er een per soonlijk cachet aan geeft valt dat niet op. Maar deze beide dames droegen hun spelden (precies hetzelfde model, ter wijl er zo veel verschillende zijn!) op precies dezelfde plaats midden op het voorhoofd Telkens moest ik naar hen kijker en alles wat ik me van hun kle dij herinnerde, waren de glinsterende spelden op het fluwelen kapje. Een andere keer viel me een bizonder aardig mutsje op. een eenvoudig dingske overigens, van wol gehaakt, dat een bui tengewoon goed effect maakte bij een wol len japonnetje Terwijl ik nog vol bewon dering zat te kijken, kwam de vriendin er aan. die precies dezelfde muts droeg. Weg was mijn plezier in het aardige dingwant twee maal hetzelfde naast elkaar- was een belachelijk gezicht- Ik kon me zo goed voorstellen, hoe ze bij elkaar hebben zitten haken en als het bij de één niet precies hetzelfde was als bij de ander moest één van de twee het weer uithalen- Ze hebben een beetje ge kibbeld erover en gelachen, in gedachten zie ik ze naast elkaar voor de spiegel staan, en de één mocht geen' steek verder klaar zijn dan de ander. Toen de eerste wandeling... samen natuurlijk!!! Ja. ja. ik houd al op!... En dan te moeten bedenken, dat* er in alles zo 'n grote keus is. dat men in ieder onderdeel van het toilet de persoonlijke noot kan leggen Of vindt U het misschien prettig een seriemens te zijn. die zich in niets, maar dan ook in niets, van een an der onderscheidt TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). TOOTCHEfflOT® Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis Werktuigkundig-technieker 62. Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhoud - Verhuringen In uw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. (539) WEEK VAN 19 TOT 25 SEPT. 1948 NAAMDAGEN. Zondag 19 Sept.Januaris. Theodor. Maandag 20 Sept.Eustaes. Suzanna en Martha. Dinsdag 21 Sept.Mattheus - Woensdag 22 Sept.Mauritius. Donderdag 23 Sept.Tecla, Linus. Vrijdag 24 Sept. Domina, Geofridus. Zaterdag 25 Sept.Gerulphus. BIZONDERE DAGEN. Dinsdag 21 Sept.Mattheus, patroon der bankiers en ontvangers. Woensdag 22 Sept.Mauritius, patroon der lansknechten en soldaten. MAANSTANDEN. Volle Maan18 Sept. te 3 u. 23 min. Laatste Kwartier 26 Sept. te 6 u. 7 min. VOLKSE WEEftKUNDE. 21 September St Mattheus. Is het weder met Mattheus klaar, 't Voorspelt goede oogst het naaste jaar. 22 SeptemberSt Mauritius. Vertoont zich Mauritius klaar. Aan vele stormen verwacht u maar. St Mauritius valt samen met de herfst- evening. die. zoals we reeds gezegd heb ben. door het volk beschouwd wordt als een periode Can storm. HERDENKDAGEN. 19 September 1619 Spinola doet intrede te Brussel, aan het hoofd der Spaanse troepen, om het gemeentebestuur te verplichten de toelagen te stemmen, die aan Aelbrecht en Isabella geweigerd wa ren. omdat zij hun woord niet ge houden hadden de voorrechten te rug te schenken, door Keizer Karei afgeschaft. 1719 1567 1558 1815 1859 1577 1738 1567 Strafvoltrekking van Anneessens op de stadhuisplaats te Brussel. Vol gens het smadelijk bevel van de markies van Prié wordt de zeven tigjarige deken van de St Nikolaas- gilde te Brussel, op een kar naar het schavot gebracht, de armen en benen gebonden. De plaats waar zijn bloed vloeide werd bewaakt tot 's anderendaags, en het was dan eerst dat het volk het bebloede zand kon weghalen De gouverneur dreigt daarop Anneessens te zullen ontgravende Alexianen die hem begraven hadden onder de preek stoel van de kerk in de Kapelle- straat. halen hem daar weg. Thans weet men nog niet waar hij herbe graven werd. 20 September De Spaanse Bloedraad houdt zijn eerste zitting in de woning van Her tog van Alva. Als bijzitters had de hertog don Juan de Vargas en Luis del Rio. twee wrede mannen, die zich reeds in Spanje onderscheiden hadden. Er was ook een Vlaming. Jacobus Hessels. die sliep of het gebaarde, gedurende de ondervra gingen en slechts, als vonnissen moesten uitgesproken worden, de zelfde woorden sprak Naar het schavot 21 September Dood van Keizer Karei. Willem van Oranje-Nassau wordt te Brussel ingehuldigd als koning van Noord- en Zuid-Nederland. Geboorte van Cyriel Buysse, die in 1932 overleed. 22 September Willem van Oranje (De Zwijger) wordt tot Ruwaert van Vlaanderen gekozen. Geboorte van Herman Boerhaave. 23 September De graven van Egmont en Hoorn worden naar de citadel te Gent ge bracht. 1577Triomfantelijke intocht van de prins van Oranje te Brussel. 24 September 1568De* gewezen burgemeester van Ant werpen. Antoon Van Straelen. Jan Casembrot de Bakkerzeel (die se cretaris van Egmont was). Van Looi. secretaris van Hoorn en Ga lena een Friese edelman, worden te Vilvoorde geradbraakt Hun lid maten en beenderen waren zodanig gebroken dat men hen moest vast binden op stoelen om de genadeslag te geven- Honderden onbekenden werden eveneens doodgemarteld. 1795: De Franse Conventie krijgt het voorstel ter behandeling strevende Om België bij Frankrijk in te lijven. Ter gelegenheid van de plechtige inze gening van de herbouwde abdij van Orval hebben de bladen weer eens de aandacht gevestigd op dit bijzonder rijke en aan trekkelijke gedeelte van ons cultureel pa trimonium Er zijn weinig landen in de wereld die als België, zo rijk zijn aan bestaande of verdwenen abdijen. Mogen wij vandaag in een eerste artikel op dit onderwerp de -aandacht van onze lezers vestigen Zij zullen er. voor het volgend seizoen reeds een documentatie aan hebben. Laten wij ons overzicht beginnen met onze eigen provincie. Noch chronologisch zullen wij dit doen. noch naar orde en belangrijkheid, maar slechts als de toe rist die op zijn wegen hetzij een nog bestaa'nde abdij ontmoet, hetzij de indruk wekkende ruïne, hetzij slechts een naam die de herinnering aan een groots verle den bewaart In onze streek hadden wij. zoals we verleden week vermeldden, de roemrijke abdij van Meesen, die alhoewel geen klooster meer. toch was blijven voortbe staan tot in 1914 op enkele km. er van bleef ook tot aan de Franse revolutie (1794) de abdij van Voormezele bestaan. In het noorden van leper bloeide eens de vrouwenabdij van Nonnenbossche, waar aan alleen nog de naam van de Nonnen- bossen herinnert (links van de Zand berg). nu helaas ook weer als het ware van de kaart geveegd, door het rooien er van. Zonnebeke ook had eens een ab dij en aan de oever van de IJzer tussen Elzendamme en Stavele bloeide Eversham, waar thans nog een oude hoeve aan dat glorierijk verleden herinnert. Wat al namen reeds en wij vergeten er stellig nog alleen voor de onmiddel lijke buurt van onze stad. Wat een ge legenheid reeds voor de liefhebbers van uitstappen om ter plaatse te gaan onder zoeken wat aan die verdwenen instellin gen nog herinnertNa de theoretische stu die van deze kloosters, studie die ze zeer ver kunnen drijven in onze stedelijke bi bliotheek. past stellig een uitstap. Indien wij nu onze schreden naar het noorden richten dan-belanden wij, even boven Veurne. te Koksijde. waar thans nog een kleine kapel, de St Idesbaldus- kapel. de aandacht van de toerist vraagt. Hier stond eens de beroemde Cisterciën zerabdij ter Duinengesticht in de 12e eeuw heeft zij gedurende vele honderden jaren een grote invloed op velerlei gebied in onze gewesten uitgeoefendten slotte is zij geleidelijk vernietigd geworden in de loop van de 16e eeuw. toen in 1566 de beeldstormers de kerk en het klooster plunderden en verwoestten, tot de monni ken naar Brugge vluchtten, waar ze in 1623 hun nieuw klooster bouwden. Thans, is er het Groot Seminarie gevestigd Van de geweldige strijd die de monni ken van ter Duinen tegen de zee ge voerd hebben en de veroyering van lan derijen op de zee getuigen thans nog de overblijfselen van oude schuren zoals de ze van ten, Bogaerde, tussen Veurne en Koksijde. met buitengewone fijngemetsel- de topgevels uit de 13e eeuw. De meest bekende abt van de abdij ter Duinen is de gelukzalige Idesbaldus. door Paus Leo XIII gelukzalig verklaard. Een andere abdij bij die van Ter Dui nen aangesloten was dis van Lissewege (Ter Doest), waar men nog steeds in de gelegenheid is de prachtige bakstenen schuur te bewonderen. In 1280 gebouwd is deze schuur nog steeds goed bewaard zij maakt een buitengewone indruk met haar lengte van bijna 60 m.. haar breedte van ongeveer 24 m. en haar hoogte van 30 meter Prachtige overblijfselen van enkele ge bouwen die de monniken uit de Middel eeuwen hebben opgericht Laten we ze bij gelegenheid een bezoek brengen. VIATOR. EEN ZWARE Een man komt bij een apotheker bin nen en vraagt vijf kilo motbollen. Watzegt de apotheker verwonderd, vijf kilo motbollen Zeker mijnheer, of denkt ge mis schien wanneer ik naar een mot smijt het er telkens op is vLQ. t 't Is ongehoordReeds 6.30 uurDe vissen hadden hier al lang moeten zijn OOK EEN VRAAG le Student Maar waarom zijn de vissen toch stom 2e Student Ook een vraag. Wel pro beert gij maar eens te spreken als ge met uw smikkel onder water zit. IN DE SCHOOL Meester Berthold Schwarz vond het buskruit uit. en wat ontdekte Columbus Sloeberke De eieren. Meneer. RAAK 't Was in de tijd van Keizer Karei (nog al oudbakken, hé) Een abt werd ontbo den om z'n wijsheid aan Karei V te open baren Zijne Majesteit zag er olijk uit en wou de abt eens in. het ootje nemen. En. vroeg, hij, kan je me ook zeggen waar het .middelpunt der aarde is Onder Uw Doorluchtige voeten. Sire, antwoordde de geestelijke en... wilt U het-niet geloven, dan kunt U het afmeten EEN GEDACHT Dit werktuig, mijnheer, neemt u de helft van het werk uit de handen OGeeft u me er dan maar twee DRONKEMANSKUREN Commissaris Agent, aan wat hebt u gemerkt dat deze man dronken was Agent Wel hij stond te schudden aan een lantaarnpaal en ging vervolgens op de knieën liggen om het afgevallen fruit op te rapen. LACHSUCCES Mevrouw trad vol waardigheid de keu ken binnen, om haar keukenmeid een standje te geven. Minazegde zij. Ik vind het niet erg. dat ge bezoek hebt in de keuken, maar gisterenavond heeft uw vriendin zo hard gelachen, dat ik er wakker van werd. O mevrouw, dat moet u maar niet kwalijk nemen,i antwoordde Mina, want ik vertelde haar hoe u gisterenmorgen een cake klaarmaakte. Ter gelegenheid van de van het Huis BOTERSTRAAT 12 -IE PER Volledig kostuum, zuiver wol vanaf 1290 fr. Overjas, zuiver wol, laatste snit, vanaf 1190 fr. Broeken, half wol, vanaf 75 fr. Gabardinen, waterdicht, vanaf 425 fr. Blauw werkerskostuum vanaf 150 fr. $924)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5