SPROKKELINGEN CINEMA OUD IEPER PLANTEN DIEREN e n UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Hef1 groot Franse Meesterwerk Mr VINCENT Cerdan - Zale HET WERK IN DE MAAND OKTOBER HET YPEBSCH NIEUWSBit 4 - 9-19-194S Opening van hel Academisch jaar le Len- tti. Maandag 11 October tal het Acade misch jaar 1946-1949 aan de Universiteit te Leuven geopend worden De prijien van de suiker. De maximumverkoopprijzen van de groothandelaar voor suiker werden met 10 centiemen per kilo verhoogd Hel hamsteren van zeep. Het ministerie van Ekonomische Zaken en Middenstand deelde mede. dat er vol doende voorraad zeep in het land bestaat en dat er geen prijsverhoging wordt voorzien. Openbare werken. Het officieel programma van de te vol tooien verbeteringswerken omvat de wer ken van het kanaal van Gent naar Brug ge. het kanaal van Roeselare. het kanaal van de Nete. het kanaal van Nimy-Blaton- Péronnes. en de werken van de Maas en de Samber De werken van de Vesder- stuwdam zullen in 1949 voltooid zijn. De huishuurkwëstie. Door het ministerie van Justitie werd een parlementaire commissie met de stu die van .de huishuurkwestie belast, met het oog op het uitwerken van een nieuw wetsontwerp De aanpassing van de parlementaire ver tegen woo rdiging- Het blijkt vast te staan, dat de bevol king van het land. volgens de jongste volkstelling, op 31 December 1947. 8 510.000 eenheden bedroeg Het aantal volksver tegenwoordigers zou dienvolgens moeten verhoogd worden tot 212 in plaats van 202 De bevolking is alleen in de Vlaam se provincies en in de Brusselse agglo meratie gestegen en liep achteruit in Wallonië. H u wel ijkskontrakten. Op de 83.665 huwelijken, die tijdens het jaar 1947 in ons land voltrokken wer den zijn er 22.584 die aangegaan werden met een kontrakt. Hieronder zijn er 7.450 met een gemeenschap van aanwinsten. 5 017 met een wettelijke gemeenschap en 4.918 met scheiding van goederen. Prijsverhoging voor gas en electriciteit. Er wordt verklaard, dat de regering akkoord is met een verhoging van de gas- en electriciteitsprijzen. De coëfficiënt van de verhoging zou eerlang bekend ge maakt worden. De belastingen op filmvoorstellingen. Er zal een wetsontwerp ingediend wor den om de belastingen op de filmvoorstel lingen te verminderen. Het gaat om een verlaging van de rechten op de goedkope plaatsen. Hel kiesrecht van de vreemde vrouw. De vreemde vrouw, die Belg geworden is door het huwelijk, zal niet automatisch het kiesrecht bezitten, doch zal dit slechts verwerven wanneer zij tien jaar na haar huwelijk in België heeft verbleven. Daling van de vleesprijzeu. In bevoegde kringen blijkt men een aanmerkelijke daling van de vleesprijzen te verwachten. Uit Denemarken en Ier land zullen er "dagelijks 1.000 stuks vee ingevoerd worden. Uitbreiding van het mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeèr neemt in het land steeds uitbreiding, vooral in West- Vlaanderen. De ziekte heerst thans in 54 gemeenten De prijs van bevroren rundvlees. Een ministerieel besluit regelt als volgt de maximumprijzen van het bevroren rundvleesGebraad 60 fr. het kg.stoof vlees en soepvlees zonder been 30 fr. het kg gehakt 30 fr. het kg. soepvlees met been 22,50 fr. het kg. Het indexcijfer van de kleinhandelsprij zen weer gestegen. Het gemiddelde indexcijfer van het Rijk. berekend volgens de officiële metho de steeg voor de maand September van 399.8 tot 402.8. zodat de stijging drie punten bedraagt. De stand van de werkloosheid. Tijdens de week van 19 tot 25 Septem ber waren er dagelijks gemiddeld 82.320 geheel werklozen evenals 42.777 gedeel telijk of toevallige werklozen gekontro- leerd. Met betrekking tot de daarop vorige week betekent zulks een uitbreiding met 1.748 geheel en een inkrimping met 1 394 gedeeltelijk of toevallig werklozen De prijs der kolen. De mijnen blijken met verlies te wer ken daar de verkoopprijs ver beneden de kostprijs ligt- De regering moet hiermede rekening houden en tracht door een com- pensatiesteisel tussen de winstgevende en dt deficitaire mijnen eensdeels en door een politiek van toelagen iedere prijs stijging te vermijden- De minister zou thans verklaard hebben dat de regering geen prijsverhoging voor de verbruikers van kolen in overweging neemt- De koloniale loterij. De trekking van de 14e schijf 1948 van de koloniale loterij zal plaats hebben op Vrijdag 15 Oktober te 20 uur. in de t Kur saal te Turnhout. Vernieuwing van identiteitskaarten in 1949 Het departement van Binnenlandse Za ken is voornemens tijdens 1949 een al gehele vernieuwing van identiteitskaarten te gelasten De winsten van de regie van de gevan- genisarbeid- De winsten van de regie van de gevan- genisarbeid worden voor 1949 op 24 mil- lioen frank geraamd. De bond der Vlaamse toneelschrijvers- De Bond der Vlaamse Toneelschrijvers richt te Antwerpen, op Zondag 17 Okto ber. te 10 30 u een algemene vergadering in. tijdens dewelke de toestand van het kinder- en jeugdtoneel in Vlaanderen zal besproken worden. Alle inlichtingen zijn te bekomen op het sekretariaat van de bond 27. Molenstraat te Kontich. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 810 .Gouddollar 155 Zwitsers goudstuk 618 Dollar 51 100 Franse fr. 11.30 Pond 140 Gulden 9.75 De compensatiebons in de openbare dien sten. Het beginsel van een grens voor het toekennen van de compensatievergoedin gen blijft behouden, doch wordt van 72 000 tot 82 320 fr. verhoogd. Enkele prijzen. Bij ministerieel besluit wordt de maxi mumprijs van ingevoerde reuzel op 35 fr. en deze van margarine op 25 fr. per kilo vastgesteld. De prijs van de tafelolie werd op 33 fr. per liter bepaald. Koning Leopold naar Italië. Koning Leopold heeft zich in gezelschap van Prinses de Rethy naar Italië bege ven Hij zal enkele weken verblijven in de villa d'Este. te Cernobbio. bij Corno. Uurwerken in West-Duitsland een uur achteruitgezet- In de nacht van 2 op J Oktober werden de uurwerken in West-Duitsland één uur achteruitgezet- Aldus bestaat er geen tijd verschil meer tussen West-Duitsland en België Een Romeinse stad in de Middellandse Zee ontdekt. Volgens een dagblad uit Marseille zou een Romeinse stad in de Middellandse Zee. nabij de Franse kust. ontdekt zijn. Duikers hebben reeds twee gouden stand beelden en waardevol vaatwerk ontdekt. De stad zou zich uitstrekken over een op pervlakte van ruim een vierkante kilo meter en ligt thans 30 meter onder water. Geen geïllustreerde weekbladen te Parijs. Wegens het uitbreken van de staking in sommige drukkerijen, verschenen deze week geen geïllustreerde bladen in Parijs. De reis van Prof. Piccard. Alle proefnemingen zullen in de streek van de Kaapverdische eilanden geschie den Ter bestrijding van de huidtuberculose. Pater Romano Turci. van de orde der Franciscus Xaverianen. is er na lange jaren vorsing in geslaagd een doeltreffend geneesmiddel te ontdekken voor huidtu berculose en kanker. De nieuwe behande ling, die reeds op honderden zieken is toegepast, is uiterst doeltreffend gebleken. In 20 a 30 dagen is de wonde dicht en de ziekte geheel bestreden. De Pater bevindt zich thans in zijn orde te Napels. Wie krijgt de prijs Nobel voor de vrede Deze maand zal de Prijs Nobel voor de vrede toegekend worden. In bevoegde kringen te Oslo wordt vernomen dat de prijs posthuum zou verleend worden aan Graaf Folke Bernadotte. (Zie vervolg onderaan volg. kolom) VRIJDAG 15 OCT. te 8 u. ZATERDAG 16 OCT. te 8 u. ZONDAG 17 OCT. te 2-30 u-, 5 u. doorlopend, laatste vertoning te 8 uur. MAANDAG 18 OCT. te 8 u. Daarbij in grote exclusivi teit de beroemde wereld kampioenmatch LET OP: Vrijdag 15 Oct. te 8 u. Galavertoning van Mr VINCENT ten voordele der Werken van de H. Vin- centius a Paulo. Daarbij in grote exclusivi teit de beroemde wereld kampioenmatch CERDAN- ZALE. (994) KAMERPLANTEN. 1) De geraniums worden binnengehaald ze moeten overwinteren in een koel. licht luchtig en tevens vorstvrij vertrek 2) Ook de Azalea en Hortensia moeten nu naar de kamer. 3) De bladplanten Araucaria excelsa, Aralia Sieboldii, Aucuba japonica en Be gonia Rex worden eveneens binnenge bracht. Van nu af aan mogen die planten nog slechts heel matig begoten worden en dit tot April toe Wij zullen aan deze planten nooit geen papieren of linnen strikjes binden 4) De palmen Chamerops excelsa en Ficus elastica worden in een koele plaats gehouden, vrij van alle komende vorst. Zij vragen weinig vorst in de winter. 5) Wij wijden een speciale plaats aan de Chrysanten, die gedurende de ganse herfst en winter de kamers prachtig kun nen versieren. Zij zijn gemakkelijk om kweken, bloeien overvloedig en behouden lang een fris uitzicht in niet al te warme plaatsen. 6) Zo wij geen Solanum speudo-capsi- cum (Kriekjes van over Zee) vruchtge- vend kamerplantje bezitten, trachten wij er ons één te bemachtigen. Want deze houtachtige plant geeft, met haar witte bloempjes, waarop koraalrode bessen vol gen. gedurende de wintermaanden een sierlijk zicht aan de kamers 7) Van nu af krijgt ook de Clivia wei nig water. BLOEMENTUIN. 1) In Oktober moeten wij ons weinig bezighouden met het zaaien van bloemen, tenzij enkele speciale die in de serre ge zaaid worden, voor vroegtijdige kweek, zoals bijvoorbeeld de welriekende lathy rus. 2) Wij halen alle planten binnen, die voor de zomérbloemperken hebben ge diend. 3) Wij ontruimen de bloemperken en de mozaïekvakken. 4) We bemesten de vrijgekomen bloem bedden en spitten ze om 5) De bolgewassen van Hyacinthen, Narcissen, Tulpen en Krokussen worden geplant. Vooraf moet het perk zorgvuldig gereed gemaakt worden. De bollen wor den enige centimeters diep in de losse grond geduwd. 6) De bol- en knolgewassen, die niet winterhard zijn (Canna's, Dahlia's, Zwaardlelies, Gladiolen, Begonia's, enz...) worden verzameld. Men laat ze een tijd opdrogen. Daarna worden ze schoon ge maakt en ter bewaring op een vorstvrije plaats gebracht. 7) De overblijvende planten, met vroeg tijdige bloei, worden gescheurd en her plant. 8) Het planten van harsachtige en groe ne bomen wordt geëindigd. 9) Delikate struiken en heesters, die ter plaatse moeten overwinteren, worden met strooi beschermd. 10) De bloemstokken. welke men nu niet langer nodig heeft, worden zuiver ge maakt. en onder dak gebracht. GROENTENTUIN. 1) Wij zaaien nu knolloof. voor Mei- Juli. Asperges voor over drie jaar ker vel voor de Lente. Kersplanten voor No- vember-Januari. Winterspinazie voor de Lente. Veldsla voor Januari-Maart. Ook de laatste zaaiïng van half harde bloem kolen en radijzen. 2) De bloemkolen worden in plant- grond verpoot 3) De grond voor het witloof wordt be reid. 4) Er wordt begonnen met 't bleken van de wilde cichorei, daarna met cichoreisla. 5) De selderij wordt met stro bedekt. 6) De stammen der artisjokken en as- pergen snijden. 7) De salade uitdunnen. 8) De wortels worden uitgedaan, en aleer ze naar de bewaarplaats worden gebracht, laat men ze een paar dagen op drogen. 9) Bemesten en spitten van ledig ge raakte bedden wordt voortgezet 10) Bewaarkuilen voor wortels en aard appelen worden op een droge plaats uit gegraven. ter diepte van 20 tot 30 cm., tenware men over ruime kelders be schikt. 11) Op het einde van deze en het be gin der volgende maand wordt een laag mest op de bedden gebracht en met een laag grond uit de paden afgedekt. Op lichtere gronden wordt de mest onmid dellijk geheel ondergespit. VRUCHTENTUIN. Deze maand mag alle winterfruit ge plukt worden. Het plukken is een zeer delikaat werk. dat met de meeste nauw gezetheid dient te gebeuren. Men denke er Oorlogsgeruchten. Men bericht, dat talrijke reizen uit Amerika naar Europa zijn afgezegd, we gens de internationale toestand en oor logsgeruchten. De Empress of France heeft verleden Zaterdag het anker gelicht met veel minder passagiers aan boord dan er waren ingeschreven, terwijl de Samaria Quebec heeft verlaten met slechts 50 per sonen aan boord. Onze troepen in bezet Duitsland- Naar verluidt zullen voor het einde van dit jaar belangrijke troepenbewegin gen plaats vinden in de schoot van het eerste legerkorps in bezet Duitsland. Vier eenheden zullen naar België terugkeren het derde regiment artillerie, het tweede bataljon jagers te voet de 6e en 11e li nieregimenten. die respectievelijk te Luik. Charleroi, Antwerpen en Hasselt in gar nizoen zullen gaan. aan dat appels en peren geen aardappe len zijnze worden voorzichtig afgeplukt en in korven gelegd, die van binnen met zakkengoed bezet zijn. De minste druk- wonde of schilbeschadiging is een ope ningspoort voor verrottingskiemen. Na het plukken moeten de vruchten gesorteerd wordenaangestoken en ziek fruit blijve buiten de bewaarplaats. De bewaarplaats voor het goede en ge zonde fruit moet rein, droog- luchtig en koel zijn. De beste gemiddelde bewarings- temperatuur ligt tussen de 3 en 4 graden Celsius. HOE AARDAPPELEN BEWAREN? Het Ministerie van Landbouw beant woordde deze vraag als volgt Voor het bewaren van aardappelen ko men enkel droge, gezonde en zuivere knollen in aanmerking Te dien einde zal men de gerooide aardappelen enkele da gen laten uitzweten op het veld of in een goed verlucht lokaal en, vervolgens, de zieke, beschadigde of verdachte knollen verwijderen en ze zo spoedig mogelijk verbruiken. Volgende voorzorgen dienen in acht ge nomen voor het wellukken der bewaring 1) Het lokaal waar de knollen bewaard worden moet droog en fris. donker, goed verlucht en vorstvrij zijn 2) De temperatuur in het lokaal moet minstens 1° en zoveel mogelijk hoogstens 8" C. bedragen 3) De knollen mogen de muur noch de vloer rakenhiertoe legt men ze op stro, rijswerk of op dwarshouten genageld tra liewerk 4) De knollen mogen niet hoger dan 1 m opgehoopt worden grote hopen die nen voorzien van luchtschouwen uit rijs hout. planken, enz. 5) Bij vorstgevaar zal men desgeval lend de hopen afdekken, doch tevens voor een goede verluchting blijven zorgen 6) Tijdens de bewaring moeten de aard appelen herhaalde malen gesorteerd en de bedorven knollen verwijderd worden. KONIJNENTEELT. Alleen de fokdieren mogen overwinte ren al de andere dienen tot het slach ten bestemd te worden en moeten bijge volg van nu af vetgemest worden. Immers het is vooral gedurende het koud seizoen dat konijnenvlees best smaakt. Om snel de gewenste gewichtsvermeer dering te bekomen, is het nodig grote hoeveelheden bizonder gemakkelijk ver teerbaar voedsel toe te dienen. Het best is viermaal daags te voederen. Een goed voorbeeld van gepast rantsoen is het vol gende t 's Morgensdeeg samengesteld uit ge stampte gekookte aardappelen en tarwe zemelen 's Middagsdeeg samengesteld uit ge lijke gewichtsdelen haver-, maïs- en kort- meel, lichtjes met ontroomde melk be vochtigd, of wel met zuiver water be sprenkeld. 's Namiddags groenvoeder of wortel gewassen. 's Avonds't zelfde voedsel als 's mid dags en daarbij geurig hooi. waaraan het konijn gedurende een groot gedeelte van de nacht kan knagen. De eetlust der dieren dient echte, prikkeld te worden. Daarom móe-ll voeders stipt op bepaalde uren dienc worden, zal men de voede-"'*8*' wisselen, voege men dagelijks en pér iU een paar gram keukenzout op het voJt? Wil men aan het vlees een bizonde-6*^' gemime geur en smaak verzekeren geve men dagelijks een der volgende matische plantenpaardenbloem kruid, suikerij melkdistel, tijm munt brem. wilgestruik, enz... HOENDERTEELT. Dc hennen zullen weldra opnieuw gen. evenals de poeljen welke op het de ogenblik geboren werden en norrr* opgroeiden. «nm Wie hun leg bevredigend wenst dient voor te zorgen 1) dat het hok in goede staat we™ volkomen droog, indien het uit hout maakt is met carbolineum bestre' tochtvrij, regelmatig verlucht, niet6!1 koud. er moeten voldoende legnesten zij1' 2) dat de ren droog weze: indien ren niet met gras beplant is. moet diep omgespit zijn om regen- en sneeuu* wat- r te kunnen opslorpen, ofwel moeten er greppeltjes in gegraven worden on- 't water gemakkelijk te laten wegvloeier 3) dat het hok voldoende ruim weze' iedere hen moet minstens over een derd» kubiekmeter lucht en 40 vierkante dee' meter oppervlakte beschikken. Het verdient verder aanbeveling dat de hanen niet bij de hennen geduld worden' ze moeten in een afzonderlijk lokaal sa men gehouden worden. En de voeding Men gevé 's morgen, 20 gram graan (tarwe, gerst, maïs, ha. ver) en 's avonds 30 gram. Daarenboven moet degelijk samengesteld legmeel ge- durig in automatische eetbakken te hur.. ner beschikking gesteld worden. Ook over. vloedig groen is eveneens onmisbaar DUI VENTEELT. Duiven, welke de rui goed doormaak- ten en flink gezond zijn, willen nu op. nieuw kweken. Dit moet echter verhin derd worden, behalve in geval men de vleesproductie beoogt. Het beste midde: om het opnieuwkweken te verhinderen bestaat in het scheiden van de geslach ten in afzonderlijke hokken. Bij voorkeu: dienen de jonge duiven bij de duivir,- nen geplaatst te wordenzo kan men heel gauw de duivers kennen, en deze worden dan dadelijk bij de oude duiver; gestoken. Aldus brengen alle duiven rus tig de Winter door, zonder zich af te matten, en bevinden ze zich in de beste voorwaarden om in 't begin van het vol gend jaar de kweek succesvol aan te vangen. Wie vleesduiven wenst te bezitten moe: de kweek, onmiddellijk na de rui herbe ginnen. Het is best te begrijpen dat he: hok tegen de hevige kou degelijk moe: beschut worden, daar anders de duifje; onvermijdelijk sterven. Moet men zit: vleesduiven aanschaffen, dan zijn kleur type, enz... bijzaak en zal men lief;: krachtige jonge duiven, welke in 't voor jaar geboren zijn, aankopen, daar deze steeds goedkoper zijn dan de oude. Indien een koppel duiven jongen ga! die niet bevredigen, dan moet dit kop pel nu ontkoppeld worden en met andert paren. Dit gaat echter gewoonlijk niet gemakkelijk en eist veelal heel wat ge duld bij de fokker. Daarom aarzele mer. niet deze bepaalde dieren nu reeds sa men te brengen. Na enkele dagen laa; men ze uit, en men herbegint totdat mer. de overtuiging heeft dat ze werkelijk ge paard zijn. Daardoor zal men in de kweekperiode geen kostbare tijd ver liezen. BOEK JAN (Nadruk verboden) VERLEGENHEID Een jongeman ging in 't huwelijk tre den- Hij moest zijn biecht gaan spreken en. daar het zo lang geleden was. liep het niet van een leien dakje. De pastoor wil de hem helpen Heb je soms gelogen, mijn zoon Vader, ik ben geen advokaat... Heb je gestolen Ik heb niets verkocht. Soms gemoord dan Och, vader, antwoordde de biech teling met gebogen hoofd ik ben dokter... BEGREPEN Kolonel (tot recruut) En herinnert u. beste jongen, het regiment is een grote broederschap. Jullie zijn allemaal broers van elkaar, en ik ben jullie vader. Hebt ge dat goed begrepen Recruut Ja, papa ECHT GEBEURD In de tijd van de stomme film, toen een uitlegger» fungeerde, die in de zaal ver telde wat er op het witte doek gebeurde. Er werd een cow-boy film vertoond. De i goeie zat achter de slechte die zich verscholen had Het publiek volgde in spanning de held en riep gedurig Pas op. daar zit hij. Waarop de stem van de uitlegger Zwijgen in de zaal. Niks opstoken. Laat hem zelf zoeken. KIPPEN GESCHIEDENIS De rechter Maar man toch, sc oe- weert dat ge verschillende kippen, die U toebehoorden, in het kippenhok van uw gebuur hebt gezien en ge beweert dus dat hij ze gestolen heeft? Klager Zeer juist. De rechter Ge zijt te goeder trouw Maar als ik U nu zegde dat ik in mijn kippenhok ook juist dezelfde kippen heb Klager - Dat zou me niet verwonde ren Het is niet de eerste keer dat ik bestolen word. WAAR OF NIET Een toerist bezocht een eigenaard» Schots dorp. Volgens hij gehoord had. waren er daar niets dan mensen van honderd en 201 meer jaren en natuurlijk wilde hij er fijne van weten. Daar kwam een stokoude grijsaard- zonderling hij weende als een klein kin Wel, zo sprak onze toerist. scheelt er aan vriend Och, stamelde 't oudje, 'k mag v moeder niet naar de cinéma gaan De reiziger stond perplex. Daar k nu juist een dominee aangetippeld- toerist, zijn hoed afnemend, vroeg h Kent U deze familie. Mijnheer En of, was het vlugge antwoord, heb namelijk zijn vader gedoopt GELIJKENIS Pieter (12 jaar)tekent gewichtig leeuwenkop. Als zijn werk gedaan kijkt hij met zelfvoldoening naar de kening. Dan laat hij ze door zijn rn^ bekijken. Ze toont veel belangstelling zegt danu Het is niet slecht, maar... het eigenlijk HUISHOUDELIJKE SPAARZAAMHE 't Is verschrikkelijkvorige koop ik mijn kleine jongen een broek, ik doe ze in de was en ze k zodanig dat hij er niet meer in ka" Als je uw jongen eens een 't zelfde water gaf EEN GOEDE RAAD yt>-. Een deftig gekleed heer trad gissing een derderangs restaurant Toen hij zag hoe er een weinig schotel werd opgediend vroeg hi] a keUner- je Zeg eens in vertrouwen, wat mc aaa«yob** Een ander restaurant. aaw fluisterde de man.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4