SPROKKELINGEN CINEMAOUD IEPER HUMOR UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Het groot Franse Meesterwerk Mr VINCENT Cerdan - Zale LACE PRIJZEN REKLAAM ZEER VOORDELIG HET Ï'PERSC H NIEUWS 4 1S-19-1948 Geen prijsverhoging De Regering heeft besloten de prijzen van kolen gas en electriciteit niet te wij zigen - Boodschap van de eerste minister. De heer Spaak zal op 20 Oktober, in het Koninklijk Circus, een boodschap tot de Belgische bevolking richten. Deze week geen kabinetsraad. De ministers hebben deze week geen kabinetsraad gehouden. De eerstvolgende vergadering is voor Woensdag 20 Oktober voorzien- B. S- P.-Kongres. De Belgische Socialistische Partij houdt haar Kongres dit jaar op 5 en 6 No vember De agenda van de Senaat. De Senaat zal Dinsdag'19 Oktober be raadslagen over het wetsontwerp tot het houden van een volksraadpleging in zake de Koningskwestie. De volgende dag zal het wetsontwerp houdende hervorming van de gemeentelijke en provinciale fi nanciën worden behandeld. De bevolking van de gevangenissen. Op 18 September 1948 waren er 17.295 gevangenen waaronder 11533 incivieken. De aangevraagde kredieten voor Justitie bedragen voor 1949 zowat 1.433 millioen fr. Nog 2-377 zaken in onderzoek. Op 1 September 1948 waren er nog 2 377 gerechtszaken in onderzoek, te ver delen als volgtMisdrijven tegen de vei ligheid van de Staat 673 oorlogsmisdaden 393 gemeen recht ten laste van militai ren 1.198; weerstanders 113. Eeuwfeest van de Belgische postzegel. Op 1 Juli 1949 is men voornemens het jubileum van de uitgifte der twee eerste Belgische postzegels te vieren, zoals dit reeds in Groot-Brittannië en in de Ver enigde Staten van Amerika heeft plaats gehad. De miliciens 1949. Geen enkele aanvraag tot vrijstelling dient ingestuurd te worden, daar de ont heffingen van aktieve dienst na nazicht der dokumenten in het bezit der werf- bureau's, uitgesproken worden. Nieuwe muntstukken. Er worden thans in ons land nieuwe muntstukken vervaardigdzilverstukken van 100 en 50 fr.. en nikkelstukken van 1 fr. en 25 centiemen. Inlandse tarwe in het mengkoren. Van verleden Zondag af zijn de nijver heidsmolens verplicht 30 inlandse tar we in het mengkoren te verwerken. Er moet echter geen inlandse tarwe gebruikt worden in het meel dat op 75 gebuild wordt, ter bereiding van deegwaren Verblindende koplichten van auto's. Een kampagne zal worden gevoerd om de autobestuurders aan te zetten hun kop lichten af te stellen, te gebruiken zoals het hoort en regelmatig de afstelling te laten nazien. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 797.50 Gouddollar 153.50 Zwitsers' goudstuk 615 Dollar 50.25 100 Franse Fr.. 11.15 Zwitserse Frank 12.75 Pond 140,00 Gulden 9.80 Ontvangsturen in het ministerie van Openbaar Onderwijs. De ontvangsturen op het ministerie van Openbaar Onderwijs zijn van 15 Oktober afvoor de schoolhoofden. Donderdags van 10 tot 12 u. en van 14 tot 16 u.voor de leerkrachten Donderdags van 14 tot 16 uur. Bijkomend rantsoen boter. Van 15 Oktober af wordt een bijko mend rantsoen, ingevoerde boter, van 300 gr. voor zegel Nr 3 verleend. De begroting van Landsverdediging. De begroting van het ministerie van Landsverdediging voor 1949 voorziet uit gaven ten belope van 5.096.153050 frank De werkloosheid. Tijdens de week van 26 September tot 2 Oktober 1948 zijn dagelijks gemiddeld 82.382 volledige en 42 608 gedeeltelijke of toevallige werklozen, weze samen 124 910 werklozen gecontroleerd De eerste koude. Verleden week is de eerste vorst vast gesteld in de buurt van Staveiot. Te Trois- Ponts daalde de thermometer tot vier gra den onder nul- Werving van het Rijkspersoneel Alle nadere inlichtingen voor het be komen van een Staatsbetrekking kunnen bekomen worden op het Vast Sekreta- riaat voor Werving van het Rijksperso neel 29 Middaglijnstraat Brussel Prinses Josephine-Charlotte van België 21 jaar oud- Verleden Maandag. 11 Oktober, is prin ses Josephine-Charlotte van België, ge boren op het kasteel Belle-Vue te Brussel, op 11 Oktober 1927 meerderjarig gewor den. Taaiexamens. De gewone zittijd voor de taaiexamens voor deurwaarders en griffiers vangt op 2 November 1948 aan. Werkloosheid in de kledingnijverheid- In de kledingnijverheid waren er tij dens de maand Mei 1370 werklozen Dit aantal steeg tot 4277 in Augustus en in September deed er zich niet de minste verbetering voor. De werking van de Raad van State. Op dit ogenblik zijn er reeds dertig zaken van betwistingen van besluiten van ae overheid bij de Raad van State aan hangig Vrouw aan kinderverlamming te Brussel overleden. Mevrouw Geurini Doumont, uit Franiè- re. die na door kinderverlamming te zijn getroffen in der haast naar een zieken huis te Brussel was overgebracht, is er overleden Kening Gustaaf van Zweden ziek. Koning Gustaaf van Zweden lijdt aan een soort influenza, die gepaard gaat met koorts en pijn in de spieren. De koning wordt met penicilline behandeld en mag niet buiten komen. Rccordoogst in de Verenigde Staten. De totale opbrengst van de graanoogst in dt Verenigde Staten wordt op 8% bo ven dz recordcijfers van 1946 geschat. De ze oogst is bijna gans ingehaald Bcrlijnse gemeenteraadsverkiezingen ®p 5 December. De gemeenteraad van Berlijn, die in de Britse-sector bijeengekomen is. heeft be sloten de gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn, op 5 December 1948 vast te stel len. Belangrijke gemeenteverkiezingen in West-Duits land. Zondag 17 Oktober, worden in een deel van de Engelse zone van Duitsland, in Noordrijnland-Westfalen. gemeenteraads verkiezingen gehouden. Wie zal winnen De sociaal-democratische partij (S. P. D.) of de nieuwe na-oorlogse formatie van katholieke en protestantse democraten, de C. D- U. (Christelijke Democratische Unie) De zak-onderzeeër gezonken. De zak-onderzeeër C 3. die voor enkele weken het wereldrecord van duiktochten op 412 meter bracht, is verleden week Vrijdag te Capri bij een sleeptocht ge zonken. Ingenieur Vassena, de ontwerper van de duikboot, trachtte na het ongeval zelfmoord te plegen, doch werd hierin door zijn medewerkers verhinderd. Aardbeving aan de Russisch-Iraanse grens Te Achabad. op de grens van Iran. had een geweldige aardbeving plaats, de he vigste die ooit in die streek werd waar genomen. Er zijn ruim 6.000 slachtoffers te betreuren. Sedert 1875 zijn in deze streek 140 aardschokken waargenomen. Amerikaanse proefnemingen met raket- geschut. Het eerste schip met raketgeschut van de Amerikaanse marine zal in de Atlan tische Oceaan proefnemingen doen. Het schip zou als opdracht hebben weten schappelijke navorsingen te doen in de stratosfeer, door middel van raketten, die tussen de evenaar en de poolstreken zul len worden afgeschoten. Goezenko Canadees geworden. De Rus. Igor Goezenko, die de Cana dese regering op de hoogte bracht van de Russische bespiedingsorganisatie in Ca nada. heeft het Canadese staatsburger schap verkregen. ZATERDAG 16 OCT. te 8 u. ZONDAG 17 OCT. te 2 39 u-, 5 u. doorlopend, laatste vertoning te 8 uur. MA ANDAG 18 OCT. te 8* u. Daarbij in grote exclusivi teit de beroemde wereld kampioenmatch SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. peper en zout. Na een kwartier brengen we deze salade op tafel. Langer dan een ZONDAG; Haringfilets Tomatensoep Kwartjer voor het gebruik mag U de sla Rostbief Aubergines in bechamel- niet bereiden- want door ze langer in de saus Gekookte Aardappelen Ver- 7iarinacie te laten staan worden de plak- mieelli pudding MAANDAG Koude Rostbief Andijvie- sla Gebakken Aardappelen Ap pelbeignets DINSDAG Gekookte Tarbot Holland se saus Gekookte Aardappelen Fruit ken bruin en krijgen een onsmakelijk uit zicht IT Hoe U aubergines kunt stoven vindt U in een recept hierboven, onder Voor de Lekkerbekken». Van Vermicelli kunnen ook smakelijke en voedzame nagerechten bereid worden. WOENSDAGGemarineerde Schapenbout Het gebeurt dan echter vaak dat bij toe Aardappelcroquetten Maïzena- voegjng der melk deze schift. Daarom moe pudding. ;en we de vermicelli even blancheren. We DONDERDAGOverschot Schapenbout doen ze hiervoor in een zeef. dompelen Appelmoes Gekookte Aardap- ze even onder in kokend water, en over- pelen Poffertjes i 3poelen, ze met fris koud water. De kans VRIJDAG Mosselen Frites Fruit. op schiften der melk is nu veel minder ZATERDAG; Gebraden Rundslapjes groot geworden. Gestoofde Prei Gekookte Aard appelen Omelet met Confituur. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Haringfilet. Benodigd6 pekelharin gen boontjes 1 tomaat salade ajuin mayonnaise Wei kwijzeDe rug van de haringen uitnemen, laten ontzouten en wit trekken in melk. Op een schotel schikken, gar neren met witte gekookte boontjes, to- matenschijven en saladeblaadjes. Over gieten met mayonnaise, waarin een ge hakt uitje gemengd. Aubergine in Beehamelsaus. Beno digd 2 aubergines. 20 gr. boter. 20 gr. bloem. 2 dl. melk. wat zout en wat Maggi Werkwijze De aubergines worden ge schild. in blokjes verdeeld en in water waaraan wat zout en een paar druppels Maggi zijn toegevoegd, gaar gekookt. Veriolgens laat men ze op een vergiet uitiliuiper. en men bereidt intussen een bechameisaus. Men gaat daarvoor als volgt te werkde boter wordt met de bloem roerende aan de kook gebracht, de melk wordt erbij gevoegd en onder voort durend roeren laat men deze massa tot een gebonden Sausje koken (in plaats van melk kan men ook geheel of gedeel telijk het nat. waarin de vruchten ge kookt hebben, gebruiken). Dit sausje voegt men bij de gaargekookte auber gineblokjes. die intussen in een pannetje zijn gedaan. Men laat er de aubergines een kwartiertje in stoven en geeft het gerecht bij wijze van groente met een of andere soort gebraden vlees. Vermicelli pudding Benodigd1 liter melk 200 gr. dikke vermicelli 50 gr. krenten 50 gr. rozijnen een stukje vanille 60 gr. boter 3 eieren. WerkwijzeBreng de melk met de va nille langzaam aan de kook en voeg er de geblancheerde vermicelli bij (Zie Keu kengeheimen). Laat deze pap onder af en toe roeren gaar koken. Roer de eierdooiers in de suiker glad en voeg ze bij de tot room geroerde boter. Voeg het vermicelli- papje erbij en tevens de goedgewassen krenten en rozijnen. Vermeng deze massa nu nog zo luchtig mogelijk met het zeer stijfgeklopte eiwit en doe het mengsel dan in een vorm voor warme puddingen, die tevoren met boter is besmeerd. Laat de pudding twee uur en half au-bain-marie in een pan met kokend water gaar ko ken en stort hem daarna op een schotel. Zorg dat het water steeds wordt aange vuld Dien hem warm op met een of an dere vruchtensaus. Resten van deze pud ding kan men de volgende dag in plak ken snijden, in wat boter bruin 'bakken en opdienen met kaneel en suiker. Gemarineerde Schapenbout. Beno digd een ontbeende schapenschouder twee ajuinen een wortel een paar lepels bloem 1 lepel aalbessengelei wat zout wat azijn water thijm laurier enkele peperkorreltjes. WerkwijzeGeef met een scherp mes hier en daar een diepe snede in de ont beende schapenschouder. Wrijf het vlees' met zout in. Leg het in een stenen kom. overgiet met 1/2 azijn en 1/2 water en voeg er een paar ajuinen en 1 wortel in schijven gesneden bij. alsook thijm. lau rier en enkele peperkorreltjes. Laat het vlees ten mins"te een dag tot twee dagen hierin trekken en keer van tijd tot tijd om. Dan laat men het vlees uitdruipen en laat het met boter gaar braden, zodat het vlees nog rood ziet. Voeg bij de saus een paar lepels bloem, leng aan met de marinade en meng er een lepel aalbes sengelei in. Dien het vlees op met aard appelmoes of crOquetten en de saus af zonderlijk in de sauskom KEUKENGEHEIMEN. Aubergines. In onze groentenwinkels prijkt sedert enkele weken weer de Au bergine met haar blauw-paarse kleur. De- HUISHOUDELIJKE WENKEN. Hoe behandel ik het gestreken was- goed Vele huisvrouwen leggen de pas gestreken was dadelijk in de kast. Dat is verkeerd. Men moet het wasgoed in een verwarmd vertrek laten drogen, om dat daardoor vermeden wordt, dat er vlekken door het liggen in komen en het goed slap wordt. Pas als het wasgoed vol komen droog is, legt men het in de kast. Het laatst gebruikte moet altijd onder het nog in de kast liggende goed gelegd worden, zodat alles regelmatig gebruikt wordt. Het reinigen van wijnflessen. Wijn flessen reinigt men met water, waarin een weinig zoutzuur (vergift!) is gedaan. Heel smerige flessen reinigt men het beste, door 20 gram chloorkalk in 1 Liter water op te lossen en de flessen tot aan de rand met deze vloeistof te vullen. Zo laat men ze enige dagen staan en spoelt ze dan met helder water goed uit. Tussor en Shantung. Deze stoffen moeten in tegenstelling met andere zijde, geheel droog zijn, voor ze gestreken wor den met een heet ijzer. Om een mooie glans en voldoende stijfheid te geven dan tussor. doopt men deze in een beetje melk bij wijze van stijfsel. Als het zilverwerk dof geworden is. Dofgeworden zilverwerk kan men best weer glanzend maken door het een half uur of een uur in zuur geworden melk te laten liggen Daarna spoelt men het met warm water en droogt het af. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Haarverzorging. Het is beslist geen toeval, dat Ameri kaanse vrouwen en meisjes zulk mooi haar hebben. Men besteedt daar veel zorg aan het haar dan dit bij 0 Jöeer geval is. Misschien komt het doord*.5*1 vrouwen daar meer tijd hebben -- uiterlijk. r ói* Maar we kunnen toch wel iets va leren. Voor alles moet de hoofdhuid gelijks gemasseerd worden en he-V^" geborsteld. Daardoor worden de -■°i"' wortels sterker en afstervende haren dwijnen. Na het wassen wordt het afwisselend met koud en warm watert' gespoeld- Als het bijna droog is seert men de huid met de vingertop^*" Electrische massage wordt tegenwooS veel toegepast. «Wfig I Het drogen van de haren in de zon één van de nieuwste middelen om m glanzend haar te krijgen. Éénmaal in de maand moet het l bijgeknipt worden, zogenaamd gepu^"' dan worden de dode haarpuntje' vems'' derd. Drie dingen zijn zeer belangrijk voo de verzorging van het haar en los. 1) het verwijderen van de dode se haren 2) het bewerken van de hoofdhuid met de vingertoppen 3) het borstelen der haren. Teneinde voor een goede Bloedcirculatie te zorgen, moet men aan het haar trek ken, hierdoor wordt de hoofdhuid van dè schedel opgelicht, waardoor het bloed be ter langs de haarwortels kan stromen Voor de bewerking met de vingertop, pen wordt het haar met haarwater be. sprenkeld. Gebruikt men echter een elec- trisch massage-apparaat, dan mag men later pas het haar vochtig maken met een alcoholhoudend haarwater. Door het borstelen krijgt glansloos haar een glanzend aanzien. Deze natuurlijke behandeling beschermt ons het beste te gen vroegtijdig grijsworden en uitvallen Ook van gezond haar valt dagelijks een aantal haren uit. Maar deze worden weer vervangen door nieuwe. Een uitstekend middel voor haarverzor ging is het wassen met aftreksel van ka millen, waaraan men een weinig borax heeft toegevoegd. Men verdeelt het vocht in twee kommen. Het haar wordt naar voren gekamd, dan steekt men het hoofd in de eerste kom. Nu wast men het haar grondig met een goede haarzeep en steekt dan het haar in de tweede kom. Voor het uitspoelen gebruikt men eerst waim en daarna koud azijn- en zoutwater. Hierna wrijft men het haar met haar water in. Een goed haarwater levert het sap van jonge brandnetels. Men kan het zelf maken, door in het voorjaar jonge loten van brandnetels te verzamelen en die enige weken in alcohol te laten staan. Daarna wordt het mengsel door een filter gegoten en goed gesloten bewaard Wie droog haar heeft ,doet goed bij dit haarwater enige druppels goede amandel olie te voegen. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) NIEUWE MODE-STOFFEN NIEUWE MODE-KLEUREN Groen - Grijs - Turquoise - Lilas - Tabak - Strokleur. enz GRIJZE MANTELSTOFFEN 115 fr. de meter. «SUPER INTERLOCK» ONDERGOED MANSHEMDEN, gestreept vaste kleur130 fr. MANSPYJAMAS. PEIGNOIRS en NACHTKLEDEREN volgens de laatste snit. enz... enz... enz enz... ent- DE DEURWAARDER De deurwaarder klopt woedend aan de deur Ik weet dat je thuis bent, je schoe- ze groente is in ons land nog weinig po- j nen staan aan de trap. pulair. Terwijl ze in Frankrijk en in Zwit- En wat bewijst dat roept een stem seriand zeer veel gegeten wordt, zien we terug. Ik ben op mijn pantoffels uitge- 7p hipr tp lanHp nno küno 3aan voor de fijnere keuken gebruiken. Veel onzer huisvrouwen weten dan ook niet KINDERMOND Frida, 5 jaar oud, speelt in een heekje (994) hoe deze groente eigenlijk te bereiden. van het salon met haar «keukengerei» Om U wat meer vertrouwd te maken met j Moeder zit in een andere hoek en leest deze vrucht zullen we U vertellen hoe ze een roman. Plots breekt Frida haar soen- .Ji 1i. i gegeten .wordt De smaak van de aubergine stemt veel overeen met deze van de gewone komkom mer en wordt dan ook op ongeveer de zelfde wijze gereed gemaakt. Voor Salade gebruiken we dus de au bergine rauw geschild. Dit schillen doen ketel, het laatste stuk dat nog ongeveer bruikbaar was. En moeder maakt zich kwaad Kom hier. Frida, deze keer ga ik je er van langs geven Toen antwoordde Frida kalm: Maar mammie, als het daarvoor is, we zo dun mogelijk, met een heel scherp meen ik dat je zelf wel eens 'mag opstaan' mesje, om zo weinig mogelijk van het nr o. vruchtenvlees te verliezen. Aan de kant r,ri0 sr-A.AKZ.AME waar de kelkblaadjes zich bevinden snij- rlI._r. t zusterkens gmgen met drie den we een puntje af, omdat dit gedeelte volgende gebrek voerden samen het dikwijls bitter is. Daarna snijden we de vrucht in plakken van een halve centi meter dikte, doen ze in een vergiet en strooien er wat zout op. Zo laten we ze een 15 minuten staan, en drukken dan het vocht er uit. Doe nu de aubergine plakjes in een slakom en vermeng ze met een marinade van azijn. olie. mosterd. De oudste Zoiets komt slechts zelden voor. De tweede O, ja. het zal des te prach tiger zijn. De jongste En we mogen niet ver geten dat we voor ons gedrieën slechts een enkele schoonmoeder zullen hebben. VOORZORGSMAATREGEL Mr Pippels stapt bij de apotheker van zijn dorp binnen. Dag Mr Smuts', ik zou gaarne... e® ogenblikje (hierop trekt Pippels een papierke uit zijn zak) ik zou gaarne t« rollen windels hebben, iodiumtinctuur zuurstofwater, Engelse pleisters, ether es mosterdpap. Lieve hemel, roept Mijnheer Smu5 uit. wat is er gebeurd O, niets, niets, ziet ge. voorlopig n niet, maar vanavond geven we een s-el familiedineetje. OP HET BANKSKE Rechter Weet ge wel dat big een geweldig wanbedrijf is Betichte Mogelijk, heer rechter- vindt U niet dat ik genoegzaam gea ben door 't feit. dat ik twee schoonm ders heb HET RECEPT Dokter'Zo, en hebt u de medecu 4 goed ingenomen zo als ik het u Janus Ja. dokter. 1 lepel 's morg Dokter Maar ik had gezegd. 2 iep1' op uw nuchtere maag Jsdus Maar na de eerste l®Pel ik toch niet meer nuchter KINDERLOGIKA mij» MimiAls ge denkt dat ik v00*' plezier piano studeer. Het verveelt En dan nog, waartoe kan het dien- Bob Om er later anderen m vervelen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4