Jeugd-Hoekje De Wonderdoktoor v. ABDIJEN IN ONS LAND ALFRED DEKEYSER Mw Ch. STRUYVE - DUMON 35, Rijselstraat IEPER Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS HET YPERSCH NIEUWS Bil 19 23-19-1948 3 1 sjïOffllSHSKIWOni WEEK VAN 24 TOT 30 OKTOBER NAAMDAGEN. Zondag 24 Okt.: Raphael. Evergistus. Maandag 25 Okt.: Crispija. Dinsdag 26 Okt.: Evarist. Rogatianus Woensdag 27 Okt.Florentinus. Sabina Donderdag 28 Okt.Simon en Judas. Vrijdag 29 Okt Ermelindis. Narcissus Zaterdag 30 Okt. Zenobia. Polycarpus BIZONDERE DAGEN. Maandag 25 Okt.Crispijn. patroon der schoenmakers en looiers. MAANSTANDEN. Laatste Kwartier25 Okt. te 14 u- 41 m. Nieuwe Maan 1 November te 7 u. 2 m. IN DE NATUUR. 24 Okt.Dag waarop de barometerdruk in Oktober gemiddeld het laagst is (753,5 mm.) Het sijsje trekt. 25 Okt.Ontbladering van de linde. 26 Okt.Ontbladering van de zwarte aalbessenstruik. 27 Okt.De eikels zijn rijp. 28 Okt.Ontbladering van de kruisbes- senstruik. 29 Okt.Ontbladering van de bergahorn en de lijsterbes. 30 Okt.Gewoonlijk de koudste dag in Oktober- Ontbladering van de witte po pulier. VOLKSE WEERKUNDE. 28 Okt.St Simon en Judas. Deze hei ligen vervullen in Vlaanderen de rol van St Lucas in Wallonië Met Sint Severien Zal men de eerste kou zien. Zijn Simon en Judas voorbij, Is de winter kort nabij. HERDENKDAGEN. 24 Oktober 1648: De Vrede van Munster gesloten. Einde van de tachtigjarige oorlog. 1828 Geboorte van Louis de Nayer. Ge storven 16 Februari 1902. Stichtte in 1862 te Willebroek de eerste fa briek van Strocellulose. 1885 Geboorte van de Vlaamse schrijver Ernest Claes. 1929Mislukte aanslag te Brussel op de Italiaanse kroonprins, Umberto, die in het huwelijk trad met de Belgi sche prinses Marie-José. 1935 Overlijden van Henri Pirenne. Ge boren in 1862. 25 Oktober 1647Overlijden van de Italiaanse wis kundige Torricelli. Geboren in 1608. In 1643 stelde hij de eerste baro meter samen. 1838 Geboorte van de Franse toondichter Georges Bizet. Bizonderste werk Carmen. Overleed in 1875. 1926 België voert de Belga in. als basis voor de internationale geldkoers (1 Belga is 5 frank). 26 Oktober 14C2Colombus ontdekt Cuba. 1759Geboorte van Danton. die in 1794 onthoofd werd. 1806 Intocht van Napoleon te Berlijn. 1877 Geboorte van Trotzky, Russisch re- volutionnair. die in 1929 uit Rus land werd verbannen. 1885Eerste mededeling van Pasteur aan de Akademie. betreffende het se rum tegen de hondsdolheid. 27 Oktober 1883 Dood van de physicus en werktuig kundige L Bréguet, Frans voorlo per van de electrische telegrafie. (Zie vervolg onderaan volg kolom) Laten wij. vooraleer de stille Kempen te verlaten, nog een wij lp rondwandelen en een paar overblijfselen van vroegere abdijen gaan bezoeken. Nabij het schone stadje Lier. het stadje van Felix Timmermans en van zoveel an dere kunstenaars, liggen nog enkele res ten van de abdij van Nazareth, nl. de inrijpoort en de schuur. In de Middeleeuwen was Nazareth een der voornaamste vrouwenabdijen van het land en behoorde tot de orde der Cister ciënzers. Deze abdij geraakte beroemd door haar stichter, de Zalige Bartholomeus van Tienen, en zijn dochter Beatrijs, de eerste overste van het klooster. Beatrijs was een der mystieke schrijfsters uit de Middeleeuwen, van wie een mooi stuk be kend is«De seven manieren van Min-, neZij overleed in 1268- De abdij van Nazareth werd in 1578. tijdens de godsdienst beroerten in brand gestoken, maar de zusters keerden er te rug in 1616. De Franse tijd echter bete kende het einde van de abdij. Sedert 150 jaar was de abdij van Nazareth verdwe nen. En toch zou zij opnieuw verrijzen, ditmaal echter in de uitgestrekte heide van de Antwerpse Kempen, te Brecht, op enkele kilometer van de abdij van West- malle. Reeds bestaat een gedeelte van het nieuwe klooster, nl. de hoeve. Een brede laan werd aangelegd en met bomen be plant. In de Waalse abdij van Soleilmont, waar reeds verscheidene Vlaamse kloos terzusters waren, krijgen de nieuwe zus ters hun opleiding om eerstdaags de nieu we abdij van Nazareth te Brecht in hun bezit te komen nemen. Vlak naast Turnhout ligt een dorpje Oud-Turnhout, dat in de verleden eeuw van Turnhout afscheidde. Op het grond gebied van Oud-Turnhout werd op het einde der 14e eeuw een klooster gesticht dat de naam zou dragen van Korsendonk. De kloosterlingen behoorden tot de orde der Augustijnen. Het werd aldra een zeer bedrijvig klooster. Niet minder dan vier mannen- en vijf nonnenkloosters wer den door Korsendonk gesticht. Maar ook in de 16e eeuw hadden zij het te verdu ren vanwege de Geuzenna 33 jaar af wezigheid konden de drie overblijvende paters het in 1610 weer betrekken. Maar in 1784 werd heel het klooster, ingevolge een bevel van keizer Jozef II ontbonden. Enkele jaren nadien werd hun bezit door de Franse regering verkocht. Thans is de oude priorij van Korsen donk privaat beziter blijven nog zeer schone gedeelten van het voormalige klooster over. die werkelijk de moeite waard zijn bezocht te worden. Epn der stichtingen van Korsendonk was de priorij van Grobbendonk, tussen Lier en Herentals. aan het nieuwe Albert- kar.aal. Deze priorij dagtekent uit 1414 en heette O. L. V. ten Troon. De geschie denis er van komt in grote trekken over een met die van Korsendonkzij ver dween echter reeds in 1578 tijdens de godsdienstberoerten. De overblijvende gebouwen werden in een boerderij herschapen, die thans nog altijd bestaat en in het bezit zijn van Kanunnik Floris Prims, de bekende ere- arcbivaris van de stad Antwerpen. Hiermede ein'digt dan onze tocht door de provincie Antwerpen, die zoals men heeft kunnen vaststellen, een rijke pro vincie is geweest op het gebied van ab dijen. Dat het wel de moeite loont deze overblijfselen met een bezoek te vereren, zal wei gebleken zijn uit de laatste ar tikels die wij er aan wijdden. VIATOR. Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis Werktuigkundig-techniek er 62, Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhond - Verhuringen In uw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. (539) tot* 1856 Geboorte te Roesela re van Albrecht Rodenbach, stichter van de West- Vlaamse blauwvoeterij. Hij stierf op 23 Juni 1880. Dichter van Gu- drun en Gedichten 28 Oktober 1704Overlijden te Oates van de En gelse wijsgeer John Locke. Geboren in 1632. Schreef o. m. Essai sur l'Entendement Humain 1912Dood van Edgard Tinei, Vlaamse toondichter. Geboren te Sinaai in 1854. 29 Oktober 1871 Inhuldiging te Antwerpen van het standbeeld van J. Cockerill, die in België de constructie van machines begon. 1889 Te Gent overlijdt Karei Miry. toon dichter van De Vlaamse Leeuw 1922 Overlijden te Ingooigem van de be kende Vlaamse redenaar. Pastoor Hugo Verriest. 30 Oktober 1468Verwoesting van Luik. nadat 600 Franchimontezen op 29 Oktober een heldhaftige dood gestorven waren. (O.-P.) Voor het KLEDEN van UW KLEIN TJES. GEEN ZORGEN MEER WENDT U TOT HET HUIS VOOR KINDERARTIKELEN Manteltjes Kinderkleedjes Voorschootjes Barboteusen Kinderkostuumpjes Doopartikelen Verven - Nienwwassen - Droogkuisen - Rouw in 12 uren (150) EEN AARDIG GESCHENK Het is altijd gemakkelijk een cadeautje te bedenken, dat moeder of grootmoeder of tante graag ontvangt op haar verjaar dag maar om iets voor vader, grootva der of oom te bedenken dat valt niet mee. En heimaal moeilijk wordt het. wanneer het dan nog een zelfgemaakt ca deautje moet zijn. dat niette veel mag kosten- Ik heb hier een aardig ideetjewat zouden jullie er van zeggen, om voor de volgende verjaardag een leuk etui te ma ken voor speelkaarten Dat is iets. dat de meeste heren graag zullen krijgen Je hebt er voor nodig een stukje vilt of dik laken. De kleur kan groen, beige of grijs zijn. Daarvan knip je het stuk. dat op het schema staat afgebeeld als Nr 1. Dit is 6 centimeter breed. 15 centimeter lang en het kortste gedeelte meet 11 cm terwijl het onderste gedeelte 6 cm. breed en 9 cm lang is. Je zet de beide stukken aan elkaar met een band. die 3 cm. breed en 24 cm. lang is. Deze dient om het zakje de nodige ruimte te geven. Je naait de band met een festonsteek vast. Daar voor gebruik je dezelfde rode katoen d» je ook gebruikt hebt voor het bordurta van de drie hartjes op de overslag. As- de andere kant borduur je met zwart ga. ren een schoppen of een klaverfiguurtje. Als je dan het etuitje netjes uitgestre ken hebt en er een keurig pakje kaaitea instopt. zuf je eens zien. hoe blij de ont vanger met dit cadeautje is. TANTE DINA. WIE ZOEKT ER MEE? Drommels, ik moet hard lopen want als die Roodhuid me te pakken krijgt, ben ik nog niet gelukkig Wie ziet de Indiaan o. P VERRASSING Als je in bovenstaande tekening van hokken en vakken de genummerde vak jes op de volgende manier kleurt, krijg je een aardig plaatje. Alle vakken, die met 1 genummerd zijn. maak je blauw. De met 2 aangeduide hokjes moeten groen gekleurd worden De nummers 3 worden rood gemaakt, ter wijl de overige nummers 4 geel moeten worden. O. P (Nadruk verboden) FE UIL L ETO N 44 door Jw JANSEEN Wanneer en hoe het antwoord zal komen, dat wacht ie nu af. Zolang wil ie ook wachten om met Thea en met haar vader te spreken hoe lastig hem dit ook valt. Langzaam heeft ie z'n witte jas aangetrokken om met z'n werk te beginnen. Geen woord wordt tussen hen bei den gewisseld. Waarom Hij zou zó gaarne spreken. Maar... nü kan 't nog niet. Thea wordt zenuwachtig onder de stilte. En plots loopt ze naar de deur toe. Steven ziet het. Waarom loopt ge weg, Thea Ik zal u misschien nodig hebben. Zonder naar hem op te kijken ant woordt het meisje zachtDan roept ge me maar Ze wil gaan. Steven kan 't niet langer aanzien, dat Thea om hem lijdt. Ja, om hèm. Dat weet ie zeker. Thea roept ie haar zacht na. Reeds heeft ze de kruk van de deur in de hand. Zonder op te kijken vraagt ze t Ja Langzaam komt Steven van achter z'n werktafel, doet 'n paar stappen naar haar toe. En zachtjes fluistert ie Thea, ik trouw niét met Verkarre's doch ter. Hij ziet haar hand krampachtig de deurkruk vastklemmen. Hij hoort, hoe ze ineens haar adem ophoudt... Maar ze kijkt .niet om, bang van haar zoet geheim en de stille hoop, die weer in haar hartje opgeflakkerd is. te verraden. Alles wat ze kan is in 'n zucht te vragen Nee Nee.antwoordt Steven. Nu staat ie dicht achter haar. Ze heeft hem horen komen. Ze voelt, dat er iets gaat gebeuren. En bleek van ontroering doet ze haar ogen dicht. Nu raken z'n handen haar schou ders. En z'n stemme is muziek, als ie haar toefluistert«Ik trouw... met Thea, als ge 't wilt... En als ge nog 'n paar jaar op me kunt wach ten. Zachtjes dwingt ie haar zich om te keren en hem aan te kijken. Twee grote tranen rollen uit haar ogen. Steven.stamelt ze. Dichter haalt Steven haar naar zich toe. Wilt ge, Thea Er lacht 'n hemel uit haar ogen, door haar tranen heen, terwijl ze hem toekniktJa. En plots valt ze zenuwachtig aan 't snikken om het onverwacht groot geluk, dat haar ineens overkomen is. In vervoering drukt Steven haar tegen de borst. «Thea!... M'n enig vrouwtje!» En ook hem komen twee grote tra nen in de ogen. Nu wordt alles goed. Alles. In de wachtkamer is het de drukte van ieder morgen. Er zijn er weeral 'n tiental over gebleven van de vorige dag. Als 't zo voort gaat, dan zul len we nooit meer effen in tel ge raken. zucht Manten. Liet Steven hèm maar 'n handje toesteken, dan zou 't wel rapper gaan. Maar die koppige jongen wil daar nog altijd niks van horen, tot groot spijt en ergernis van Manten. Dan maar weer voortgesuk keld. mort Manten, terwijl ie zich aan z'n tafeltje installeert en er met 'n houten hamer 'n fikse slag op geeft, zodat iedereen ineens zwijgt van 't verschot. Mensen, 't moet vandage 'n beetje rap gaan, hé. 'k Rade u aan van niet te vele komplementen te verkopen bij de doktoor, anders zit ge hier de naaste weke nog. We gaan dus beginnen met de over schot van gisteren uit de voeten te helpen. Waar waren we gekomen, dé Ha, numero vijf en veertig. We gaan voort met numero zes en veertig. Numero zes en veertig 'n Oud ventje met 'n vieze baard en lang vuil haar komt, steunende op z'n mispelaren stok, naar voor ge drumd. Als ie voor Manten staat, knikt ie hem toe Dag, Manten. Verwonderd kijkt deze op. Gedorie, Dokus. 'k En wist waarachtig niet, dat gij hier waart, man. Waarom hebt ge dat niet gezeid We zouden dat wel anders gear rangeerd hebben, man. 'n Grijnslach vertrekt het vale ge zicht van het oud ventjeNiet nodig, Manten. Bij mij moeten de zieken ook hun toer afwachten, 't zij bedelare, 't zij koning. Jamaar, onder ons... Iedereen is gelijk voor de wet, Manten. «Ge hebt gelijk, Dokus. Kom binnen, man. Kom binnen. En met 'n ijver, die Manten slechts zelden ten toon spreidt, leidt ie de oude man het trapke op en de voute kamer in. De jonge doktoor staat bij z'n apothekerskast 'n drankje klaar te maken. Van verre roept Manten hem toe «Steven, kijk 'n keer wie dat we hier hebben. Steven kijkt om, ziet het vuil oud ventje staan, poogt het thuis te wij zen in z'n herinneringen. Maar dat lukt hem niet. Steunend op z'n stok en met 'n grijnslach in z'n vies baardje komt het ventje op hem toe. terwijl ie Manten vraagt«En dat is nu doktoor Steven Meteen steekt ie de jonge doktoor de hand toe en kniktDag, kol- lega. Kollega Steven kijkt ver wonderd naar het onogelijk kerel tje, dat nu z'n hand vastgegrepen heeft en hem heftig schudt. «Welja, springt Manten bij. dat isse... Dokus Geeraert, de wonderdoktoor van Barevelde. Ge weet wel, hé Hij Dokus knikt hem grijnslachend toe Ja, die ben ik. - Met één oogopslag heeft Steven d.e fameuze kollega opgenomen. Dat, Dokus Geeraert, de wonder doktoor Naar dat vuil, vies ventje gaan da gelijks tientallen zieke mensen te rade Hoe is 't mogelijk Nog steeds staat Dokus z'n jonge kollega lachend toe te knikken. 'k Heb al vele horen klappen van doktoor Steven. grinnikt de vent. En ie heeft mij indertijd n paar kalantjes afgedaan. Maar ik kon er best 'n dozijntje missen. Eiken deen moet leven, hé Zolange of dat ze naar die gediplomeerde kwakzai vers niet gaan, dan kan 't me web11® schelen. Ze blijven toch in de g10^ familie.i; «Zó is 't, Dokus. beaam- Manten geredelijk. Ge moet kim nen leven en laten leven, newaar Precies, Manten.'cn' Dokus. - En zonder meer installeert ventje zich breed uit aan Steven werktafel. Steven's handen jeuken om kereltje bij de nek te pakken en trappen af te gooien. (Vervol»-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10