SPROKKELINGEN TAXI Hotel Splendid Britannique VOOR... JEAN VANDEPITTE UIT HET BINNENLAND voor ALLE Plechtigheden MICHEL SEDEYN UIT HET BUITENLAND Grote Markt I E P E R Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, ElverdingestraatI E P E R HET YPfitSCH NIEUWS Biz. 5 23-10-1948 0,14 jandeel in internationale organismen I>> deelname van ons land in de inter- naiionale organismen wordt voor 1949 ge raamd op 129 millioen. Hiervan zijn 80 -^"iioen voor de organismen van %ociale werken en volksgezondheid, 20 millioen oo- politieke organen 11 millioen voor o-aanismen van financiën, handel en nij verheid 8 millioen voor organismen van rodenrijs, cultuur en wetenschap. In 1938 bedr eg onze deelname 7 millioen. weze ruim 18 maal minder •.tijging van de werkloosheid. Gedurende de week van 3 tot 9 Okto ber rijn er dagelijks gemiddeld 82 822 volledige werklozen en 43 643 gedeelte lijke werklozen gecontroleerd. In verge lijking met de vorige week zijn er aldus «0 volledige en 1 035 gedeeltelijke werk lozen meer. De loop van onze bevolking. Tijdens de maand Juli 1948 zijn er 13.141 levende geboorten aangegeven waarvan 8 642 jongens en 6 479 meisjes. Van deze geboorten waren er 378 onwettig. Gedurende hetzelfde tijdvak werden 8 187 sterfgevallen geboekt, waarvan 4.401 mannen en 3.786 vrouwen. 8726 huwelijken werden gesloten in de loop van dezelfde maand. Vergeleken met de maand Juli 1947 is het aantal geboor ten en sterfgevallen verminderd met 3-96 en 7.81 Spoorwegabonnementen van 5 en 15 da gen. De Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen gaat verder door. tot 30 Juni 1949. met de afgifte van abonne menten van 5 en 15 dagen, geldig op al de lijnen van het net van de Belgische Spoorwegen. De prijs, derde klas is res pectievelijk 425 fr. voor 5 dagen en 825 fr. voor 15 dagen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. 6804 Rijksgebouwen. De Rijksdiensten gebruiken thans 6804 gebouwen, waarvan 190 door het hoofd bestuur en 6-114 door de buitendiensten. Het ministerie van Openbaar Onderwijs verstrekte echter geen inlichtingen, zodat de gebouwen door dit ministerie gebruikt e- nog niet bijgerekend werden. 2.605 auto's in de Rijksdiensten. In een bijlage van de begroting van Ontvangsten en Uitgaven voor 1949 wordt er op gewezen dat de Rijksdiensten niet minder dan 2 605 auto's in gebruik heb ben Statistieken over het Rijkspersoneel. Op datum van 1 Mei 1948 waren er 44.8 Nederlandstaligen en 55.2 Frans- taligen in ons Rijkspersoneel Meer inspecteurs voor het M. O. Het aantal onderwijsinspecteurs zal eer lang met 8 eenheden worden verhoogd Goudpond 785.00 Gouddollar 150.00 Zwitsers goudstuk 616.25 Dollar 51.25 Franse Frank (de 100) 10.75 Zwitserse Fr. 12.80 Pond 138.00 Gulden 9.80 Koloniale loterij. De eerstvolgende trekking zal op Zater- dag. 6 November 1948. te Seraing. plaats hebben, nl. de 15e schijf 1948. Uitbreiding van mond- en klauwzeer. De mond- en klauwzeerplaag blijft zich uitbreiden. Voor twee weken werden gevallen gemeld in 50 gemeenten. Thans ii dit cijfer verdubbeld. Het aantal aan getaste runderen is van 1.110 tot 2.460 ge stegen het aantal aangetaste varkens van 660 tot 1.420. De plaag heerst vooral in de beide Vlaanderens. Het seizoen 1948 aan de kust. Tijdens een uiteenzetting over het zo merseizoen 1948. heeft dhr Ellebout, voor zitter van het Verbond der Hotelhouders van de Kust. er op gewezen, dat men aan de kust in het algemeen de helft minder inkomsten heeft gehad, dan tijdens het zomerseizoen 1947 De volgende cijfers tonen dit aanOostende62 Wen- duine57% Blankenberge50 Mid- delkerke 50 Knokke 50 Heist 57 Breedene45 Den Haan42 Westende: 40 Brugge boekte 63 minder inkomsten dan verleden jaar. Tijdelijk personeel wordt opgezegd. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Ravita'illering hebben aan de ge meentebesturen order gegeven de tijde lijke bedienden, die tot de gemeentelijke rantsoeneringsdiensten behoren, voor 1 November 1948 hun wettelijke vooropzeg te geven. Onderaardse vergassing van kolenlagen. Naar het voorbeeld van Frankrijk had Polen aan België voorgesteld, voor een bedrag van 50 millioen frank deel te ne men in de onkosten voor proefnemingen in verband met onderaardse vergassing van kolenmijnen. Thans heeft het Belgische Cpmité in beginsel zijn instemming met het Poolse voorstel betuigd, zodat ook Polen weldra op de hoogte der uitslagen zal gehouden worden. Nationale dag van de Bond voor Gees- teshygiëne. De Nationale Belgische Bond voor Geesteshygiëne zal. op Zondag 14 Novem- "L een na''°bale dag te Antwerpen in richten. Het onderwerp: «Het onderwijs voor achterlijke kinderen, die zich niet weten aan te passenzal behandeld worden. Voor alle inlichtingen .zich wenden tot e maatschappelijke zetel van de bond. steenweg op Vleurgat. 98. te Brussel, of e heer J. Vandeven, Conscienee- straat 28. te Antwerpen. Oorlogsmisdaden tegenover Belgen. Belgische commissie voor oorlogs- heeft haar werkzaamheden ge- digd. 2823 dossiers werden opgesteld. ^n'ai1 232 betreffende de concen tratiekampen en 1 586 in verband met in gane misdrijven. Uit die dos- *erden 3896 namen gelicht van da- d - dle hun misdrijven in België pleeg- Duit.lo a 448 Van Personen die zich in div ™3n. aan (X<r'08smisdrijven schul- ^gmaakten. Het verslag van deze com- zal eerlang verschijnen. howet, jfcm, dopen, begravingen) tEfZE.V Dg BINNEN- EN BUITENLAND **°dt u tot Nieuwe Sportwereld» ^öestraat 5«, YPEK Td. 299 (Ml) De Franse frank opnieuw aangepast. De officiële pariteit van de Franse frani; tegenover de Belgische frank wordt thans lager gesteld, nl. van de sinds Januari ingevoerde pariteit van Belg. fr. 20.44 tot 16.65 fr. Belg fr. per 100 Franse fr. of Fr. fr. 601.50 officieel tegenover voor heen Fr. fr. 489.15 per 100 Belgische fr. Deze pariteiten gelden slechts voor Ok tober. en zullen in de toekomst iedere maand herzien worden. Rusland wil de doodstraf in vredestijd afschaffen. Pavlov, de Russische ambassadeur te Brussel, tevens Russische vertegenwoor diger in de speciale UNO commissie heeft vorige Donderdag voorgesteld de dood straf in vredestijd af te schaffen Kongo heeft behoefte aan geneesheren. Het ministerie van Koloniën houdt zich sinds geruime tijd bezig met de verbe tering van de sanitaire organisatie in Kongo. Daardoor zijn er echter steeds meer geneesheren nodig om de zieken huizen te bedienen. Opdat meer jonge geneesheren zich in de kolonie zouden vestigen, werd het statuut van het rijks personeel in Kongo herzien, wat het ge neeskundig korps betreft. Verder werd een kommissie gesticht, die tot doel heeft, voor de studenten in de geneeskunde, de mogelijkheid te scheppen, om hun vierde doctoraat» geheel of gedeeltelijk in kolo niale ziekenhuizen in Kongo voor te be reiden. Waarom nog langer zelf bereiden Bij huwelijk of andere maaltijden Wij brengen U thuis een waar festijn. Kan er iets eenvoudiger zijn Geen kommer, U hoeft geen materiaal Geen last, en fijn eten 'n jdeaal Vraagt voorwaarden voor alle aan gelegenheden in het Alom gekend voor zijn vermaarde keuken en voordelige prijzen. (765) Goederen van Hitier verbeurd verklaard. Tijdens het proces van Adolf Hitler te München. heeft de zuiveringsrechtbank besloten, dat Hitler's zelfmoord bewezen is, door de verklaringen van zijn auto bestuurder, Erich Kempka Daar Hitier voorkomt op de lijst der grote oorlogs misdadigers. werden thans al zijn bezit tingen verbeurd verklaardeen huis te München, een landgoed te Berchtesgaden. auteursrechten, ten belope van vijf mil lioen mark verschuldigd door de uitge versfirma Eheren een aantal schil derijen. Ten slotte werd besloten, dat Hitler's testament ongeldig is. daar het getypt is. De gezondheidstoestand van Lehar. De bekende toondichter Franz Lehar, die sedert twee maanden op zijn landgoed te Bad Ischl. in het Amerikaans bezet- tingsgebied van Oostenrijk, ernstig ziek ligt. wordt hoe langer hoe zwakker. Of schoon de kunstenaar van Hongaarse na tionaliteit is, heeft de Oostenrijkse rege ring hem verleden Zaterdag een erebur gerschap van Bad Ischl uitgereikt, daar de toondichter sedert 40 jaar. tijdens het zomerseizoen geregeld in deze kleine Oostenrijkse badplaats verblijft Eredoctoraten te Londen Aan staatssekretaris George Marshall en de heer Winston Churchill zullen op 18 No vember het eredoctoraat van de univer siteit van Londen worden verleend. Het eredoctoraat zal er tevens worden toege kend aan de aartsbisschop van Canter bury. Sir Alexander Fleming, uitvinder van de penicilline en Walter de la Mare, dichter. Kolenschaarste te Berlijn. In de Berlijnse dierentuinen zullen de apen deze winter een broek en een vestje dragen, zo verklaren de bestuurders, en zulks ingevolge de blokkade, die tot een vermindering van de verwarming der kooien zal noodzaken De zoon van Churchill verloofd. Men meldt dat de enige zoon van Win ston Churchill. Randolph Churchill, zich verloofd heeft met de dochter van kolo nel Rex Osbornë. June Osborne. 300.006 Duitsers willen uitwijken. Op de Duitse bodem, die thans een geringer oppervlakte beslaat dan voor de oorlog, leven thans ruim zes millioen mensen meer dan in 1939. Toen vergun ning verleend werd zich te laten inschrij ven om naar de Verenigde Staten uit te wijken, hadden 28 000 Berlijners zich bin nen 24 uur aangemeld. 300.000 Duitsers wensen thans uit te wijken SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGKaassoesjes Kippenbouillon Gekookte kip (Uil bouillon) met witte Saus Gekookte Aardappelen Vanillevla met Sinaasappelen en Bananen. MAANDAG Biefstuk Frites Sla Beschuitjes met Confituur DINSDAGGestoofde Kabeljauw Bo tersaus Gekookte Aardappelen Fruit- WOENSDAG Gebraden Varkensworst Appelmoes Gebakken Aardappelen Macaronipap. DONDERDAG Kalfscoteletten Schorse neren Gekookte Aardappelen Broodpudding. VRIJDAGGekookte Tongfilets Peter seliesaus Aardappelpuree Fruit. ZATERDAG Runderlever Spruitjes Gekookte Aardappelen Havermout met Karnemelk VOOR DE LEKKERBEKKEN. Kaassoesjes. Benodigd1 dl. water met zout. 40 gr. boter. 60 gr. bloem. 2 eie ren. Voor het vulsel50 gr. boter. 150 gr. geraspte kaas. I dooier, peper en zout WerkwijzeBreng het water met de boter An de kook. Strooi er roerende het gezeefde meel in en blijf roeren, tot het deeg als een bal van de pan loslaat. Voeg er dan van het vuur één voor één de eie ren bij. Spuit met behulp van een spuit- zakje of een boterspuit of leg met een theelepeltje op een geboterd bakblik klei ne bergjes en bak de soesjes (een 20 stuks) in 10 a 15 minuten lichtbruin en gaar in een hete oven. Roer voor het vulsel de boter tot room. vermeng het met de dooier en roer er de geraspte kaas met wat peper en zout door. Snijd of knip de soesjes open en vul ze met 't kaasmengsel. Gekookte kip. Benodigd1 kip, een klont boter. 2 soeplepels bloem. 1 dooier van een ei, 1 ajuintje. 1 worteltje. 1 porei. 1 selder. 1 laurierblad, thymus, peper, zout en wat citroensap. Werkwijze Zet de kip op in koud wa ter. Doe in het water het ajuintje, het worteltje, de porei, de selder, het laurier blad. thymus, wat peper en zout. Laat vlug koken. Zodra het kookt, laat zacht jes voortkoken tot het gaar is 2 5 3 uur, naar gelang de ouderdom van de kip. Als de kip zacht gekookt is, neem ze uit het water, leg ze op een schotel, snijd ze in stukken en giet er een saus op gemaakt op de volgende manier Laat een klont boter smelten, roer er twee soeplepels bloem in, voeg er al roe rende bouillon van de kip bij en laat ko ken. Zet langs de kant van het vuur. roer er een dooier van ei in en wat citroensap. Vanillevla met Sinaasappelen en Bana nen. Benodigd een halve liter melk. 40 gr. suiker, 20 gr maïzena. 1 ei, een half stokje vanille. 3 sinaasappelen. 3 bana nen. ongeveer 60 gr. suiker WerkwijzeSchil de sinaasappelen, ont doe ze zorgvuldig van alle witte velle tjes. snijd zé overdwars in schijven, ver wijder zorgvuldig alle pitten en leg ze laag om laag met de suiker en de ba nanen. die eveneens geschild en in plak jes gesneden zijn. in de vlaschaal. Be druip ze van tijd tot tijd met het vocht. Bereid de vanillevla. Neem er de vanille uit. laat hem. af en toe roerende om te voorkomen, dat zich een vlies vormt, be koelen en giet hem over de vruchten Gekookte Tongfilets. Benodigd vier kleine kooktongen (weze één per per soon). water en zout WerkwijzeMaak in het midden van de vis een diepe snede tot op de graat, doe hetzelfde langs de vinnen en neem er met een scherp mes de filets af. Was ze. rol ze op. bind ze met een draadje dicht of knoop ze en kook ze in zoveel kokend water met zout gaar tot ze juist onder staan (4 5 6 minuten). Neem ze met een schuimspaan uit het vocht en presenteer ze metpeterselie, boter-, garnalen-, oes ter- of mcjsselensaus. die er zo warm mo gelijk overheen gegoten wordt KEUKENGEHEIMEN. 1) Om uw frituurvet zo lang mogelijk te kunnen gebruiken, zorgt ge er voor dat het niet verbrandt. Na gebruik wordt de fniuurpot dadelijk van net vuur genomen en werpt ge een in stukken gesneden rau we aardappel in het vet. Dit zal het vet zuiveren. Het is aan te raden een aparte frituur- pot te gebruiken voor het bakken van vis of viscroquetten. Wie echter slechts over één frituurpot beschikt zal verstandig handelen door het vet te zeven, na het gebruikt te hebben voor visbereidingen. 2) Bij het gebruik van conserven moe ten we steeds voorzichtig zijn, en ons al tijd eerst overtuigen of de waar niet be dorven is. Aan de kleur en het troebele vocht kan men meestal reeds zien of de inhoud al dan niet goed is. terwijl ook ons reukorgaan ons wel een wenk kan geven. Eens geopend mogen conserven nooit in het blik zelf bewaard blijven. We doen dus de inhoud onmiddellijk op een glazen of porseleinen schotel- Vooral vis- en vleesconserven zijn zeer delicaat. 3) Stoofselder ziet er dikwijls een beetje* geei uit Wenst ge deze fijne groente mooi wit te krijgen, laat dan de gewassen sel der een tweetal uren staan in water waar in ge een flinke scheut azijn hebt ge daan. 4) Het valt moeilijk te constateren of boter met margarine werd vervalst. Als ge twijfelt, laat dan een weinig boter smelter, en voeg er een weinig water met veel suiker er in bij Meng goed dooreen. Het vloeibare gedeelte zal na een poosje naar beneden komen. Bij onvervalste bo ter zal dit vocht doorschijnend zijn. ter wijl als er margarine bij de boter is dan ziet ket. vocht er melkachtig uit. 5) Druiven kunnen wat langer bewaard worden door ze zo koel mogelijk te han gen in een neteldoek en de steeltjes dicht te lakken. VERKOUDHEID- Dikwijls wordt een verkoudheid veel te luchtig opgenomen. Men slikt een drank je of pastieletje. en dan hoest en proest men maar raak zonder zich om zijn om- gering te bekommeren. Laten we toch voorzichtig zijn. indien er iemand uit ons huisgezin verkouden is en denken we er aan dat de andere huisgenoten gemak kelijk kunnen aangetast worden. Niezen en hoesten mag in geen geval zo maar in het wilde gebeurenneus en mond moeten hierbij bedekt worden met eer. zakdoek. Laat verkouden mensen liefst papieren zakdoeken gebruiken. Deze kunnen di rect na het gebruik vernietigd worden. Worden er toch gewone linnen of katoe nen zakdoeken gebezigd, dan mogen deze niet bij het andere vuile linnen gewor pen werden We zetten ze liever dadelijk in een emmer' zout water, en koken ze apart af. Men kan werkelijk niet voor zichtig genoeg te werk gaan met die ge bruikte zakdoeken, zo niet, heeft het hele gezin kans verkouden te worden. Verkouden mensen moeten niet naar een cinema of schouwburg gaan. Ze zou den niet alleen hun medebezoekers met nun gehoest en gesnuif storen, maar zijn •even? een gevaar voor het toenemen van geïnfecteerden. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Gewoonten van Kinderen Gewoonten zijn bijvoorbeeldknippen met de ogen. draaien met de hals. trek ken met de schouders, knikken met het hoofd, peuteren aan de vingers, e. d. Wie zijn kind straft voor een slechte gewoonte, zonder eerst grondig te onder zoeken. wat wel de oorzaak mag zijn. loopt grote kans. het kleine meisje of de schoolgaande jongen bitter onrecht aan te doen. Als een kind bijvoorbeeld voort durend met zijn hals draait, of, wat men bij schoolgaande jongelui ook wel op merkt. zich heeft aangewend, telkens met het hoofd te knikken, dan doet moeder heel verstandig, eens te onderzoeken, of die abnormale halsbewegingen ook hun oorzaak kunnen vinden in een te nauw halsboordje, in een hemd-, een overhemd- of blouseknoopje, dat ergens drukt Ook kan de bovenrand van een kraagje ruw en hard zijn. zodat het langs de huid schaaft en deze uiterst gevoelig maakt. Nu is het een feit. dat de meeste kinde ren niet met een dergelijke klacht dade lijk bij moeder komen. Och, eigenlijk geven zij zich niet eens rekenschap van zo'n slecht verzorgd onderdeel van hun toilet. Vooral de jongens niet. En als. later, moeder standjes of ver maningen geeft, als vader met straf dreigt om die onhebbelijkhedenvergeten beide ouders, dat de eigenlijke schuldige allerminst het kind is. Als men opmerkt, dat een kind herhaal delijk met de schouders trekt, bestaat er grote kans, dat de bretels of het lijfje te strak zitten, die gewoonte kan zijn ontstaan, omdat de armsgaten te nauw zijn. omdat het ondergoed tegen de ok sels schuurt. Dikwijls merkt men op bij de schooljeugd, dat onder 't lopen, zelfs bij 't spelen, aan de kousen wordt ge sjord. ook als die geen teken van afzak ken vertonen Dan is de kouseband te nauw of de wol te hard, zodat ze de huid irriteert. Een kind. dat voortdurend aan zijn vin geren zit te peuteren, heeft misschien dwangnagelsbij jongens en meisjes, die hun neus moeilijk met rust kunnen laten, bestaat veel kans, dat zij in de termen vallen om eens wormkoekjes in te nemen. Bij al de ongewone bewegingen, die kinderen zich hebben aangewend, is het aan te raden eens na te gaan, wat de oorzaak van het kwaad kan zijn. om dan zo gauw mogelijk die fout. waarvan het kind de dupe is. weg te nemen. TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). HIJ HOUDT NIET VAN HONDEN U weet toch wie ik bedoel, die dame met haar grote zwarte hond. waarmede U Zaterdagavond nog ge sproken hebt over het slechte we der Nee. ik herhaal het. er is een vergissing van uwentwege: 1) U weet dat ik niet van honden houd, en 2) ik verzeker U dat ik nog nooit met honden gesproken heb. noch over goed. noch over slecht weder. 'T WAS STRAF Toontje was een ondeugende jon gen. en had al verscheidene malen vermaningen gehad van zijn vader. Tot hij op zekere dag op een feest je weer stout geweest was. Na het feestje pakte hij Toontje vast én gaf hem een goede ranseling. Enige dagen later was papa zin nens hem te vragen waarom hij nu slaag gekregen had en vroeg heb Toontje Dat is nu straf, eerst geeft ge mij een rammeling, en dan komt ge vragen waarom ge mij ze gegeven hebt ANGST Wat me geweldig angst aan jaagt is dat men mij, na mijn dood. ZiezoEn duidt me nu eens de verkoper levend zou kunnen begraven. aan die u bediend heeft GERECHTIGHEIDSZIN Weet je wel. John, zei Mevrouw Mac Lee. dat we morgen vijf en twintig jaar gehuwd zijn Werkelijk Mary antwoordde John onverstoord en nadat hij langzaam een trek aan zijn pijp had gedaan Ik meen John. vervolgde Mary schuchter, dat we bij deze gelegenheid wellicht de kip konden doden. John dacht een ogenblik na en trok weer eens aan zijn pijp. Meen je werkelijk, vroeg hij. dat we onze arme kip de gekheid moeten laten uitboeten die wij vóór vijf en twin tig jaar begingen (007) BIJ DE SCHOENMAKER Maar Mijnheer draagt toch geen 43 Mijnheer vergist zich Toch nietik neem opzettelijk te grote schoenen, 's Avonds moet ik met de tram naar huis zie je. En als men me dan op de tenen trapt... SOLDATEN-HUMOR le Schacht Jan als ik u 5 fr. zou ge ven om een pint te pakken, zoudt gij die dan later teruggeven 2e Schacht Zeker Sus, ik ben toch eerlijk lc Schacht Hewel. geef ze dan nu maar al DE GOEIE MAN Maar Bollemans, ik begrijp niet dat gij u door uw vrouw laat aftroeven... Dat laat ik doen voor haar gezond heid. Op welke manier wordt zij daar ge zond door De dokter zegt. dat ze veel beweging nodig heeft EEN VERGISSING In een appartementsgebouw te Antwer pen woonden er twee Piet Janssen's. De ene stierfde andere vertrok, de dag na de begrafenis, voor handelszaken per vliegtuig naar Kongo. De laatste Jans sen zond uit Kongo een telegram naar zijn vrouw, het werd echter per vergis sing aan de weduwe van de pas over leden Janssen besteld. Deze las met be grijpelijke ontsteltenis het volgende «Goed aangekomen Jlitte ondraag lijk.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5