SPROKKELINGEN OPENING René VERMEERSCH Cr Zoon Albert SLOSSE - DIERTGK UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Drukkerij DUMORTIER van het WELGEKEND HUIS (bijgenaamd «SMETJE») Statiestraat 62 IEPER EEN MERKWAARDIGE GIDS De BESTE VULPENNEN koopt men ter Drukkerij DUMORTIER, 34 Boterstraat, leper HET TPEK8CH NIEUWS Biz 1« 3»-l«l»4g Mogelijke vrijgave der geblokkeerde re keningen. Allerlei geruchten doen de ronde om trent een mogelijke vrijgave, tegen het einde van 1948. van de nog geblokkeerde 40 van sommige rekeningen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel Goudpond 787.50 Gouddollar 150 Zwitsers goudstuk 613,75 Dollar 50.50 100 Franse fr 10,55 Zwitserse fr. 12.75 Pond 139 Gulden 9.45 Nieuwe geldstukken van 50 fr. in omloop. De nieuwe stukken van 50 fr. werden verleden Maandag in omloop gebracht. Het aantal telefoonabonnenten. Op 31 December 1939 waren er in Bel gië 314 472 telefoonabonnenten. Op 30 Juni 1948 was dit getal tot 417.521 geste gen. Niettegenstaande een grote kracht inspanning van de regie van telegrafie en telefonie, wachtten op 30 Juni nog 48 097 personen op aansluiting. De wintersport in de streek van Spa. Zoals ieder jaar. zal ook deze Winter in de streek van Spa een wintersportsei zoen ingericht worden. Naast het skilopen zal er ook gelegenheid zijn tot schaatsen rijden op het meer van Warfaaz. De jeugdige onwaardigen. Naar verluidt hebben de krijgsgerechten 3.962 personen, die op 1 September 1944 nog geen twintig jaar telden, verwezen tot een correctionele straf, en 1.731 tot een criminele straf. Van deze personen zijn er thans nog 623 opgesloten. Bij de liberalen. De landsraad van de liberale partij komt Zondag 7 November, te Brussel bijeen. De stand der werkloosheid. In de week van 10 tot 16 Oktober be droeg het dagelijks aantal volledige werk lozer. 83.954 terwijl 44.035 arbeiders daa renboven gedeeltelijk werkloos waren, zo dat er in totaal 127 989 ingeschreven werklozen zijn. Veevoeders. Het besluit van 19 Augustus 1947, be treffende de rantsoenering, de fabricatie en verdeling van veevoeders, is ingetrok ken. Terugkeer van vermisten uit Polen. Zojuist kwamen uit Polen 11 Belgen te rug. waarvan de families zonder nieuws waren. Officieel wordt de overtuiging uit gedrukt, dat dit slechts een begin is, zo dat er nog andere vermisten mogen ver wacht worden. Voorzichtigheidshalve wordt er aan dit bericht toegevoegd, dat er onder de 11 bedoelde personen zich geen enkele politieke gevangene noch weggevoerde bevindt, doch wel meest personen, die door het gerecht werden opgezocht. De rantsoenering. Het brood komt dit jaar nog niet vrij. De suiker zal wellicht in December vrij zijn. Enkel aardnoten-olie en soya-olie mogen in ruil van de oliezegels geleverd worden. Binnenlandse raapzaadolie is vrij. Herstelpensioen aan oorlogsslachtoffers. De invaliditeit door oorlogsfeiten veroor zaakt moet ten minste 10 bedragen om recht te geven op pensioen. De invalidi- teiten zullen na vijf en na tien jaar wor den herzien, en dan definitief worden. Wezen zullen de kindertoeslagen der loon trekkende arbeiders genieten. De formaliteiten bij bouwaanvragen. De aandacht der personen en instellin gen, die voornemens zijn bouwwerken te laten uitvoeren, wordt er op gevestigd, dat zij vooraf dienen te voldoen aan de bepalingen der besluitwet van 2 Decem ber 1946, betreffende de stedebouw, van de besluitwet van 5 Februari 1945, inzake het gebruik van bouwmaterialen en van de wet van 29 Mei 1948. inzake toeken ning van een bouwpremie. Om verloren kosten en tijd te besparen worden de be langhebbenden dringend geraden vooraf in de gemeentesekretariaten de samen vatting der onderrichtingen te raadplegen, die daar ten gerieve van de belangstel lenden ter inzage liggen. Deze voorzorgs maatregel blijkt des te meer noodzakelijk en geraadzaam, daar de vertraging in de behandeling der aanvragen dikwijls te wijter. is aan het niet nakomen der uit gevaardigde onderrichtingen. In de vereniging der katholieke schrijvers. Op 12 December a. s. zal de vereniging der katholieke schrijvers van België aan twee van haar leden haar grote literaire prijs toekennen voor een Nederlandstalig en een Franstalig werk. Voor alle inlich tingen wende men zich onmiddellijk tot het sekretariaat der vereniging, 198. Wet straat. te Brussel. De belastingsopbrengst in September. De totale belastingsopbrengst beliep in September 4.658 milliard, terwijl het maan delijks gemiddelde in 1947 ongeveer 3.871 milliard bedroeg. De buitengewone begroting voor 1949. De Regering heeft in de Kamer de be groting van buitengewone ontvangsten en uitgaven voor 1949 ingediend. Voor de buitengewon» uitgaven worden kredieten geopend voor 11460 millioen De buiten gewone ontvangsten worden op 6.353 mil lioen geraamd. Vleesinvoer. Er werden voor 1949 door het Departe ment niet minder dan 100.000 ton vlees in het buitenland gecontracteerd. Rouwbrieven en rouwgedachtenissen worden in minimum - tijd geleverd door de 34, Boterstraat I E P E R Verzorgde uitvoering van geboorte- en huwelijksaankondigingen Grote keus van spijskawte». De dochter van president Truman zingt opera's- De dochter van de Amerikaanse pre sident. mej. Margaret Truman, zal eerlang als sopraan optreden in de opera's Lucia di Lammermoor Rigoletto en e Tra- viata Vijf en twintig millioen jaar oude apen- schedel ontdekt- Op het eiland Roesinga in het Victoria- Meer in Afrika zou de Britse professor L- S. Leakey een apenschedel ontdekt hebben, die 25 millioen jaar oud schijnt te zijn. Televisie-programma uit Londen te Kaap stad opgevangen. Verscheidene gedeelten van het televi sie-programma van de B. B. C dat Za terdagnamiddag te Londen werd uitge zonden. werden te Kaapstad opgevan gen. Het is zeer merkwaardig, dat deze uitzending op 10.000 Km. afstand kon ge zien worden, daar televisie-golven ge woonlijk slechts tot op 40 Km. kunnen opgevangen worden. Seinen naar de Maan. De Australische omroepzenders zullen van Woensdag 27 Oktober af tot het einde van de maand seinen naar de maan uit zenden. Bij deze proefnemingen, op touw gezet door de Australische raad voor we tenschappelijk en bedrijfstechnisch on derzoek. zal in de eerste plaats aandacht worden besteed aan de duur. de afwijkin gen en de brekingen van de teruggekaat ste stralen. De beroemde operettenschrijver Franc Lehar overleden. Franz Lehar. de beroemde Oostenrijkse operettenschrijver, vooral de wereld door gekend door zijn De Lustige Weduwe is Zondag in zijn landhuis overleden. Le har was 78 jaar oud en leed aan kanker. Zijn echtgenote overleed kort na de oor log. De toondichter had geen kinderen. Inkrimping van Brits overheidspersoneel. Eerste minister Attlee. heeft bevolen dat in de Britse overheidsdiensten 10 wordt bezuinigd. Dit komt neer op het afdanken van meer dan 70.000 personen. Toch verkiezingen te Berlijn De Russen weigeren een verkiezing te Berlijn te laten houden. De gemeente raad van Berlijn heeft thans een motie goedgekeurd, waarin wordt gezegd, dat er in de Russische sector voor 31 Decem ber toch verkiezingen moeten plaats heb ben. Ook kinderverlamming in de Kolonie. Te Jadothstad meldt men twee gevallen van kinderverlamming. Foto's van 800 000 vierkante km. aardop pervlakte door raketten opgenomen. De Amerikaanse marine heeft de foto's getoond, opgenomen vanuit raketten, die tijdens proefnemingen in de Verenigde Staten een hoogte van 112 km. hebben be reikt. Deze foto's tonen een gedeelte van de aardbol, dat 800 000 vierkante kilome ter beslaatongetwijfeld de grootste uit gestrektheid, die ooit op een gevoelige plaat is vastgelegd. De gefotografeerde streken zijn die van het Westen der Ver enigde Staten en van het Noorden van Mexico. Hoewel de opnamen gedaan zijn terwijl de raketten zich met een snelheid van 4.800 km. per uur voortbewogen, is het mogelijk de ronde vorm van de aar de waar te nemen en onderscheidt men de bergen, de rivieren, de wegen, de spoor lijnen. de vliegvelden en de steden. STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen (40) Daar vindt U tegen de LAAGSTE PRIJZEN De allernieuwste modellen van Rijwielen BURY en andere merken. Een grote keus van KINDERWAGENS en POUSSETTEN. De mooiste en kloekste STOVEN (met waarborg). Een grote keus van ST MAARTENS ARTIKELEN. (1032) «ÏISMIM Wij onderbreken even onze reeks artikels over de abdijen in België om de aandacht van onze lezers te vestigen op een paar merkwaardige boe ken. die we graag hadden gezien in de bibliotheek van elk volprezen toerist. Vandaag dan over het eerste dezer werken WEST-BRABANT30 Wandelingen door A. De Naeyer, R. Mar tens, A. W. Maurissen Uitgeversfirma A. De Boeck, Koninklijke straat 265, Brussel Prijs100 fr. Voor de echte toerist is niets kostbaar der dan een goede gids. Of die gids een persoon zij of een boek. het doet er niet toe.Tn het eerste geval zal de wandelaar met zoveel te minder inspanning de streek bezoeken die hij heeft uitverkoren, en die hij zal leren kennen, dank zij zijn bereidwillige mentor. Is het echter een boek, dan zal onze reiziger aan dat werk dezelfde eisen stellen als deze welke hij verwacht van zijn leider. En die eisen zijn steeds zo hoog dat ze in de meeste gevallen niet kunnen voldaan worden. Welnu, de Stergids van West-Brabant, door de firma De Boeck uitgegeven vol doet aan die eisen. En hiermede is reeds veel gezegd over deze uitgave. Laat ons echter dit buitengewoon interessante werk wat dichter onder de loupe houden en het met toeristische ogen bekijken. De schrijvers er van hebben voor het gedeelte van de provincie Brabant dat zich uitstrekt ten westen van het kanaal van Willebroek en het kanaal van Charle roi. dus practisch heel de westelijke helft der provincie een 30 tal wan delingen opgesteld, die heel dat gebied bestrijken. Vooraf maken wij kennis met de betekenis van dat gewest op velerlei gebieddan komen de wandelingen aan de beurt. Voor iedere wandeling werd op gegeven de afstand, onderverd§eld in etappen. Inderdaad elke tocht is zowat van 10 tot 20 km. lang. zodat hij naar believen in kleinere stroken kan ingedeeld worden. Daarbij geven de schrijvers de verkeersmiddelen, die de toerist ter be schikking staan bij het begin- of eind punt van elke etappe. En dan wordt de wandeling beschreven, dit wil zeggen, het technisch gedeelte om de tocht te kunnen doen, met vermelding van de merkwaar digheden die onderweg worden ontmoet Bii elk dezer bezienswaardigheden ver wijst een cijfer naar het tweede gedeelte van het boek. waarin uitgebreide nota's zijn verzameld over de te bezoeken plaat sen. Het technisch gedeelte alleen beslaat 145 bladzijden en leidt u langs de schoon ste wegen en paden door de heerlijke streek van West-Brabant. In het tweede gedeelte wordt een ge schiedkundig overzicht gegeven van elke gemeente uit het gewest, met historische, VIATOR. heemkundige en architecturale bijzonder heden. Wij hebben de meeste dezer nota's gelezen en moeten eerlijk bekennen dat wij zelden een gids hebben in handen ge kregen die vlotter en aangenamer leest dan deze. Er staat alles in deze gids de geschiedenis van de kerken, de oude hoe ven de kastelen, zo verdwenen als nieu we of nog bestaande, de kapellen langs de weg. de molens, de abdijen als die van Affligem. Groot-Bijgaarden, Diele- gem en Grimbergen, bijzonderheden over de aardbeienteelt in de streek van Schep- daal, de hoenderteelt in de gemeenten Lontierzeel. Merchtem en andere, de hui dige toestand van de Stevenisten, deze afgescheurde sekte, folkloristische wetens waardigheden van vele gemeenten, o. m. het werpen der St Paulusbroodjes te Galmaarden, enz. Ook dat tweede gedeelte heeft aldus omvang gekregen215 bladzijden, zodat we aan een totaal bladzijden komen van 366. Daar staan dan nog verder 49 prach tige potloodschetsen bij met afbeeldingen van de voornaamste bezienswaardigheden rn landschappen. Zij getuigen werkelijk van een knappe hand. die van Architect Johan Ravestijn, en van een oog dat vooral het schoonste overal heeft weten te ontdekken. Kortom, een werk dat we niet alleen in de handen wensen te zien van al wie dat schone West-Brabant behoort, maar ook in de handen van onze mensen uit het Westland, opdat ze zouden kunnen oordelen over wat een goede gids zijn moet. maar ook om bij gelegenheid deze streek te bezoeken, die ontelbare schat ten bevat en die door de betreurde schrij ver Johan De Maegt zo dikwijls bezon gen werd in heerlijk proza. Tekortkomingen Welk werkje heeft er geen Bij al die even opgesomde hoe danigheden past alleen lof en een ne derig verzwijgen van een paar onvolko menheden. Wij kunnen de schrijvers, en de tekenaar en de firma De Boeck niet genoeg feliciteren om dat werk. dat bui tendien op uiterst verzorgde wijze en op fijn papier is gedrukt Wie bezorgt ons zó een gids voor het Westland ONZE AARDE VAN UIT DE HEMELRLTMTEN GEZIEN. Vuurpijlen van het type V-2 en van het type AERObee, in Nieuw-Mexico afgeschoten, werden met photo-appareils uitgerust De fotoplaten die aldus werden bekomen en wijzelijk teruggebrachtlieten toe de twee hierbovenstaande beelden samen te stellen, die een deel van onze Aarde vertonen, gezien van 110 kilometer hoogte. Het bovenste zicht toont ons de volgende aardrijkskundige plaatsen: 1) Mexico; 2) De Golf van Califormë3) Lordsburg 4) De bergen Peloncillo 5) De stroom Gila6) Het meer San Carlos 7) De bergen MegoUon 8) De Zwarte Keten 9) De bergen San Mateo 10) De bergen Magdalena11) De berg Taylor; 12) Albuquerque: 13) De bergen Sandia 14) De bergen Valle Grande15) De stroom Rio Grande 16) De Sanore de Christe-ketting De onderste foto laat toe de volgende plaatsen te bepalen: 1) Mexico; 2) Texas; 3) De stroom Rio Grande die op 3 plaatsen te voorschijn treedt) 4) Quidad Juarez; 5) El Paso (Texas) 6) De luchtbasis van het .Amerikaanse leger te Biggs Field; 7) De Franklinbergen 8) De spoorweg van de Zuid Paeifiek 9) De Organ bergen 10) Het Tularosa-bekken 11) De start banen van V-2 en andere; 12) De oefenpleinen van White Sands; 13) De St-.André-bergen 14) De zone van het Naöonaal Gedenkteken te White Sands; 15) Het militaire vliegveld van Alamogordo 16) Alamogordo17) Tularosa; 18) De Sacramento- bergen; 19) De oude lavalagen van Malpais20) Het oefenplein van de eerste atoombom; 21) Albuquerque; 22) Wyoming. WEEK VAN 31 OCT. TOT 6 NOV NAAMDAGEN Zondag 31 Okt- Nemesis. Maandag 1 Nov.Allerheiligen. Dinsdag 2 Nov.Allerzielen. Hubrecht. Woensdag 3 Nov.Tobias. Donderdag 4 Nov. Carolus, Borromeus Vrijdag 5 Nov.Odrada. Zacharia. Zaterdag 6 Nov.Leonardus, Felix, Beatrijs. BIZONDERE DAGEN. 1 Nov.Allerheiligen het feest van alle iheiligen. zonder uitzondering. Waarom op 1 November Dat is moeilijk te zeg-1 gen. al zal iedereen bekennen dat voor onze streken geen tijdstip van het jaar kan gevonden worden, waarop de Katho lieken beter geschikt zijn om te denken aan het eeuwig leven. De ganse natuur spreekt immers bij het naderen van de winter van sterven en vergaan. 2 Nov..; Allerzielen, dag waarop de ge lovigen hun afgestorven familieleden, naastbestaanden en vrienden,en bekenden indachtig zijn. De Kerk zingt op deze dagDe zielen der gerechtigen zijn in Gods hand en de foltering van de eeuwige dood zal hen niet treffenvoor de ogen van de dwazen schenen zij te sterven, zij echter zijn in vrede 3 Nov. Hubertus, patroon der jagers. 6 Nov.Leonardus. patroon der gevan genen en fruithandelaars. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 1 Nov. te 7 u. 2 min. Eerste Kwartier8 Nov. te 17 u. 46 m. LOOP DER PLANETEN. Op 1 November 1948, totale zonsverduis tering. onzichtbaar in België, zichtbaar in Belgisch Kongo. Aanvang der verduis tering 4 u. 19 m. Einde der verduiste ring te 9 u. 38 min. 6 sec. IN DE NATUUR. 31 Okt.Normale datum van de laat ste warmte (minstens 15'). 1 Nov.Van 1 tot 30 November vermin dert de gemiddelde temperatuur 3* 3. 3 Nov.Ontbladering van de hagedoorn en de vlierboom. 4 Nov. Ontbladering van de els. de Italiaanse populier en de sering. 5 Nov.Ontbladering van de trilpopu- lier, de mispelaar en de frambozenstruik. 6 Nov. Er is, voor deze datum, nooit een vorst van 5' geweest. VOLKSE WEERKUNDE. 1 Nov.Volgens een oud bijgeloof moet men die dag naar het bos gaan en er een stuk van een beuk kappenals het hout vochtig is. zal de winter koud zijn is het echter droog dan mag men het tegenovergestelde verwachten. In Vlaan deren hecht men veel belang aan het weder op Allerheiligen. Geeft Allerheiligen zonneschijn Dan zal het spoedig winter zijn. Als het met Allerheiligen sneeuwt. Leg dan uw pels gereed. Met Allerheiligen vochtig weer Volgen sneeuwbuien keer op keer. 2 Nov.In sommige streken van Vlaan deren neemt men aan, dat sneeuw op Allerzielen een zacht voorjaar voor spelt. HERDENKDAGEN. 31 October 1863Het Brussels Beroepshof, in zake Jacob Karsman. verbiedt de advo- katen, Meesters Braeck en Julius Vuylsteke, in het Vlaams te pleiten. 1 November 1831 Stemming van het Verdrag der 24 Artikelen, door de Kamer, met 59 stemmen tegen 38. waardoor België aan Holland een deel van Luxem burg en van Limburg moest afstaa* en bovendien 8.400 000 gulden moest betalen, tot de doding van de Hol landse schuld. 2 November 1789; In Frankrijk stelt de Nationale Vergadering al de kerkelijke goe deren tot de dienst van de Staat 1803 Lodewijk Baekelandt wordt met 26 leden wan zijn bende onthoofd. Eenieder hoorde reeds spreken of las reeds over de gruwelen van de ze beruchte moordenaarsbende van het Vrijbos in Westvlaanderen. 3 November 1901 Geboorte tp Brussel van Koning Leopold III. 1917Te Gent wordt onder de Duitse bezetting de 100e verjaring der Uni versiteit herdacht, gesticht door Willem I der Nederlanden. 4 November 1380Intrede van de jonge Franse ko ning Karei VI, te Parijs2.000 bur gers half in het wit en half in het groen gekleed, gaan hem vooraf. Later werd hij De Krankzinnige genoemd. 1576 De Spaanse FurieNa de dood van Don Louis de Requesens. in Bra bant. staken de Spaanse soldaten, die sedert 22 maanden niet meer bezoldigd waren, het hoofd op en leverden zij zich over aan de mees te baldadighedenin Antwerpen o. m. werden de burgers aangeval len. de huizen geplunderd en in brand gestoken Deze beroerten ga ven aanleiding tot de Pacificatie van Gent 5 November: 1794Inrichting van het Frans Directo rium. Aan het hoofd stond Merlin de vervolger van de Franse koning Lodewijk XVI, die hij op het scha vot deed sterven. Op 5 Sept. 1797 stemde het Directorium een wet waarbij al de priesters de eed van afkeer moesten afleggen. Meer dan 9.000 geestelijken, die zich daarte gen verzetten werden verbannen 6 November 1771 Geboorte van Senefelder. uitvinder van de lithografie.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10