DE DOLLE JACK roedvrouw AIME CRU WEZ Zoon St Maarten St Niklaas door HENK SMEDEMANS LENA CEVAERT Voor Uw textielwaren... één huis... IN DE PUPPEN Boterstraat 2 en 4 YPER NUTTIGE GESCHENKEN BljZONDERE ARTIKELEN. BIJZONDERE PRIJZEN. Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEDW8 30-1048 Onze Reportage En daarbij bleef hij de oude avontu rier Op een dag vroeg de universiteit in een annonce een arbeider die in de vlag genmast die in het midden van het sport veld stond, klimmen kon. om deze te schil deren Zoals weer Charmian London ver telt vergingen er weken, zonder dat ie mand zich meldde. Toen zagen de stu denten op een morgen, toen ze naar een vroegcollege gingen, tot hun verwondering de krullebollige jonge student Jack Lon don die langzaam vanaf de gouden bol in top op duizelingwekkende hoogte lang ham naar beneden gleed, terwijl hij daarbij een penseel in een emmer doop te die aan zijn linkerarm hing en deze penseel vlijtig hanteerde. Jack had die troosteloze aanblik van die verweerde mast op het sportterrein niet meer kun nen verdragen en was met jeugdige over moed. voor welke geen duizelingmakende hoogten bestaan, naar boven geklommen Er woei een krachtige Noorderwind, maar zijn zeemanservaring maakte dit werk sléchts tot een spelletje. Het deed hem goed zijn benen weer eens te oefenen en om de heen en weer zwaaiende landmast te slaan, zoals eens om de dikke masten van de «Sophie Sutherland» Toen hij de arbeid tot zijn tevredenheid beëindigd had, rolde hij zijn met verf bekladde broek in een bundeltje en ging, alsof er niets gebeurd was naar college... Al spoedig kwam bij Jack de vraag op waarvan te leven Zijn ouders waren precies zo arm als hij en hadden hun hele vertrouwen in de taaie en wilskrachtige zoon gesteld, die van de 24 uren per dag er 17 op de universiteit doorbracht om te studeren. Maak je maar niet bezorgd om Jack, 'moeder», sprak vader dikwijls tot zijn vrouw. Hij zal succes hebben, zeg ik je. Hij is er voor geboren en niets op de we reld zal hem hier van af brengen. ...Hij heeft gelijk gehad, hoewel hij de sprookjesachtige successen van zijn zoon niet meer beleven zou... Voorlopig in ieder geval moest Jack nu in zijn karig levensonderhoud voorzien. Hij deed dit als wasser in een stoomwas- serij voor de overvloedige som van 30 per maand. En dan, op een dag had hij genoeg van de papieren geleerdheid der universiteit. Hij liep weg. Wat was er gebeurd De goudkoorts had hem te pakken Het was in het jaar 1897 toen de wilde massastorm naar het reeds lang tot een sage geworden Klondike begon. Zulk een avontuurlijke prikkeling kon Jack onmo gelijk weerstaan. Hij nam een vlug be sluit. Hij associeerde zich met de man van zijn zuster Eliza, een gepensionneerd kapitein, hoewel hij niet te veel vertrou wen had in het uithoudingsvermogen van de reeds oudere man ze verschaften zich beiden hun uitrusting, boekten op de stoomboot Umtilla in Port Townsend de City of Topeka en bereikten Juneau. 42 mijlen verder naar het Noord-Westen en het eind van de tocht was bereikt. En bij het Indianendorp Dyea, aan het begin van het Lynn-kanaal gingen ze aan land. De oever leek veel op een gekkenhuis, daar de goudzoekers naast de op elkaar gehoopte tienduizend ton schijnbaar on ontwarbare bagage een hels lawaai maak ten. Op naar Klondike Jack zei tegen zich zelf. dat er geen ogenblik te verliezen was, wilden zij niet de gehele winter in de aanstaande vorst periode achterblijven. Slechts de flink- sten en krachtigsten konden een dergelijk noodlot ontgaan. Hoe zou zijn zwager het uithouden Reeds bij het begin teleurgesteld, za gen grote scharen op wrede manier ont moedigde enthousiasten toe. hoe de wei nigen. die er lichamelijk toe in staat wa ren. de eerste etappe naar Happy Camp ondernamen. Sheep Camp. enige mijlen hoger gelegen, was de volgende halte plaats. Van daar ging het steeds meer bergopwaarts, de tragische straatweg over de Chilkoot-pas. aan welks rand duizen den zwakken neergezonken zijn en gestor ven nog na tientallen van jaren bleek te hier hun gebeente. Jack's zwager gaf het al spoedig op. Die beiden namen afscheid van elkaar op de meest vriendschappelijke wijze. Jack sloot zich bij drie medereizigers aan Zij timmerden boten, suisden hiermee over de rivieren, klommen over de giet schers der bergen heen. Door hun ijzeren energie speelden zij het klaar nog net aan de vorstperiode te ontkomen, die voor de genen. die nog niet zo ver gekomen wa ren ijzeren belemmeringen veroorzaakten Toen zij het Bennett Meer bereikten, hoorden zij zoals onze zegsvrouwe Char- mian London vertelt, dat in het land voor hen hongersnood heerste en dat de bereden politie aan het benedenste deel van het Marsch Meer, waar de goudzoe kers het Canadese gebied betraden, ge- stationneerd was en niemand liet passe ren die niet van 700 pond levensmiddelen voorzien was. De overigen werden de rivieren afgestuurd en in Dawson geïnter neerd Maar Jack en zijn kameraden kwa men er door. De zwaarste strijd echter hadden ze te voeren, toen ze over bet Lake Lo Barge voeren. Aan de ijzige wind kon men mer ken dat het spoedig dichtvriezen zou. Drie dagen lang werden ze door stortzeeën, die reefs als tintelend ijs over boord vlogen teruggeworpen Op de vierde dag zwoer JackVandaag krijgen wij het zaakje voor elkaar, of we moeten, evenals de anderen de gehele winter hier blijven. Zij stierven bijna bij het roeien, doch ze (VERVOLG) kampten verder. De gehele nacht roeiden ze en toen de dag aanbrak, voeren ze de rivier op en achter hen lagen de dicht gevroren rivieren. De Tinty Mile river stroomt uit in het Marsch Meer. Haar grootste breedte be draagt daar 1/4 mijl. Diep en snel stroomt zij en plotseling maakt ze een boog en vernauwt zich tot de Bort-Anjou, die slechts 80 voet breed is. en aan welks kanten rotsmuren zich verheffen. Het samengeperste water wordt zo snel. dat het alles meesleurt, werpt grote luchtbellen en steile golven op. en de druk tegen de wanden van de Anjou maakt, dat het water zich in het midden als een bergrug verheft. Jack had razende hoofdpijn en nam een slok whisky, voordat hij de tocht over dit gevaarlijke water ondernam. De kameraden gingen vooruit om de situatie te verkennen. Zij constateerden dat de ndere goudzoekers het prefereerden hun bagage op hun rug mee te slepen, zich in geen geval echter op dit woeste water waagden. Jack echter drong aan op de tocht over de rivier, en de kameraden voegden zich, want door deze waaghalzerij, kon men zich in twee minuten de moeizame arbeid van twee dagen besparen. Ze begonnen, en de boot kon behalve het gewicht der mannen, nog 5 000 pond bevatten, en had daardoor niet eens voldoende stijgkracht- Jack's hoofd scheen wel op zijn romp te tollen, vanwege de alcohol en hij vroeg zich af. of dit hoofd wel in staat was, in de nood te kunnen helpen, waar weder om mensenlevens van het samenwerken zijner krachten afhingen. Toch begon hij de vreselijke vaart door de Bort-Anjou, en op het ogenblik, waar op de boeg zich stroomwaarts in het be gin van de duivelse kloof stortte en zijn vastgebonden roer zich tegen de wilde draaikolkbeweging van het water verzet te, werd hij koel en rustig en hij aan vaardde zijn opgave, de chaos te over winnen, met de zekerheid van de geboren veroveraar. Zij vlogen in een razende vaart er door. In het voorbijschieten, za gen zij vluchtig de ontzette toeschouwers, goudzoekers evenals zij, die de randen van de dodelijke klippen omzoomden, en dan weer de scherp getakte wanden die als twee exprestreinen voorbij suisden. Nauwelijks was de boot te beheersen op de rug van het kolkende water, daarna geraakte ze op een zijdelingse afstroming en dreigde dwars te zullen gaan liggen. Dat zou noodlottig en het einde geweest zijn. Jack leunde met zijn volle gewicht tegen de riem dat het kraakte. De roei-' spaan van een van de kameraden brak af of het een lucifershoutje was. De boot sloeg bijna vol water, maar zij vlogen ondanks dat. in halsbrekende vaart de stroom af. nog geen meter van de rots wand verwijderd. Met avonturen en vermoeienissen ver liepen maanden, eerst in October namen de goudzoekers rust, toen ze Stewart Ri ver bereikt hadden. Op Upper Island, een van de kleine eilanden bij de Oostelijke oever van de Yukon. 80 mijlen boven Dawson, vestigden ze zich in een van de kleine houten huisjes die door de pels handelaars van de Beringzee verlaten waren. Het feit dat zij deze nog leeg von den, bewijst dat Jack met zijn kameraden als een van de eersten over de moord dadige Chilkoot pas gekomen was... Klondike schemerde in de verte, het land van het sprookjesgoud. Maar er was dit jaar niets meer te bereiken, hoewel Jack zich temidden van de gravers en goudwassers ophield. De winter was reeds te ver gevorderd en gedurende deze win ter haalde het gebrek aan verse groente een lelijke streep door Jack's rekening. Scheurbuik overviel hen met vreselijke kracht, zijn gezondheid werd in die mate ondermijnd, dat hij gedwongen was in de bewoonde wereld terug te keren, zo spoedig het smelten van het ijs dit toe stond. De Meimaand kwam. Toen begon Jack met zijn kameraad Harvey de hut, waar ze in gewoond hadden te slopen ze fabriceerden uit het hout een vlot waar mee ze op de Yukon naar Dawson voeren. Daar verkochten ze hun vaartuig voor een paar honderd dollar aan een houtzaag molen en voeren in een lichte roeiboot meer dan 1500 mijlen de Yukon af. Van St Michaels uit bereikte Jack als stoker Brits-Columbië. vandaar als tussendek passagier Seattle. Zo werd ons zijn thuis komst het tegendeel van een triomftocht hij bracht als herinnering aan het goud eiland niets mee dan zijn scheurbuik en pijn. èn de mogelijkheid later Klondike en zijn gouddroom voor literaire doel einden te gebruiken .waardoor hij echter ongedachte schatten voor zichzelf en de wereld uit dit avonturenjaar overhield... Met deze thuiskomst begon de dichter Jack London te ontstaan. Wild als vroe ger in zijn avonturen stortte de jonge man zich nu op de literatuur. Er ging geen dag meer voorbij, waarop hij niet minstens 300 gedrukte regels op het pa pier slingerdehoofd en hart barstten hem bijna onder de geweldige massa stof en geschiedenis, die een uitweg zochten. Novelle na novelle, boek na boek ont stond reeds spoedig werd het publiek, werden de uitgevers opmerkzaam gemaakt op deze nieuwe opkomende ster. Roem stroomde Jack toe en geld. sprookjes- acht:::;? honoraria stapelden zich op in zijn zakken, sprookjesachtige oplagen be leefden zijn werken, die spoedig tot ware volksboeken der Engels sprekende mens heid werden Wordt voort gezet- SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGAardappelschelpen met Ham Seldersoep Varkenstong Witte Boontjes Zure Saus Gekookte Aardappelen Druivenslaatje. MAANDAG Koude Varkenstong Ap pelmoes Gebakken Aardappelen Pannekoekjes. DINSDAGGebakken Wijting Aard appelsla Fruit. WOENSDAG Gevulde Selderijknollen met Gekapt Gekookte Aardappe len Chocoladepudding. DONDERDAGSausijsjes Bloemkool Aardappelpuree Koffievla. VRIJDAG Mosselen Frites Fruit- ZATERDAGBiefstukjes Spinazie Gekookte Aardappelen Gestoofde Peren. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Aardappelschelpen met Ham. Beno digd 100 gr. resten van ham (hesp). 500 gr koude aardappelen. 2 dl. melk. wat nootmuskaat en peper. 30 gr. boter. Werkwijze: Hak de ham (hesp), maal of wrijf de aardappelen fijn en vermeng dan beide met de melk en de kruiden. Vul met dit mengsel de met boter inge smeerde schelpen, bestrooi ze met paneer meel, leg op elk een klontje boter en laat er in de oven een korstje op komen. Druivenslaatje. Benodigd250 gr. druiven, 3 bananen. 50 gr. suiker, 1/2 ci troen. WerkwijzeWas de druiven, snijd ze met een scherp mes doormidden en haal er de pitten uit. Schil de bananen en snijd ze in dunne plakjes. Leg ze laag om laag. met de druiven in een glazen schotel, strooi er telkens wat suiker over heen en besprenkel ze met wat citroen sap. Ook kan men er desverkiezend nog wat rum of marasquin aan toe voegen. Voordat de sla wordt opgediend laat men de vruchten nog enige tijd staan om de verschillende smaakjes in elkaar te doen overgaan. Gevulde Selderijknollen. Benodigd 4 kleine selderijknollen, 300 gr. runder- of varkensgehakt, wat peper, zout, nootmus kaat en 2 dl. overgebleven vleesnat. WerkwijzeSchil de selderijknollen, snijd ze doormidden en hol ze gedeeltelijk uit. Bewaar het weggenomen gedeelte met het overblijvende nat, om er de volgende dag soep van te maken. Kook de uitge holde selderijknollen, gedurende 3/4 uur, gaar in kokend water met zout. Maak het gehakt aan met de peper, het zout en de nootmuskaat, laat het roerende- op het vuur even gaar worden en vul er de uit geholde halve knollen mee. Leg ze in een vuurvast schoteltje met het vleesnat, be strooi ze met wat paneermeel en leg wat vet van de jus (vleesnat) bovenop. Laat ze i" de oven ongeveer 15 minuten sto ven. Koffievla. Benodigd Een halve liter melk, 50 gr. suiker, 40 gr. griesmeel. 1 dl. koffieextract. WerkwijzeBreng de melk aan de kook, strooi er al roerende, de suiker en de griesmeel doorheen, laat de pudding 8 mi nuten doorkoken en vóeg er dan. van het vuur. het koffie-extract aan toe. Laat de massa wat koelen en klop daarna zo lang tot de vla luchtig en schuimig wordt Presenteer de vla met schuimpjes. Koffie-extract bereidt men door de fil ter op de koffiekan met fijn gemalen kof fie te vullen. Men voegt er wat gebrand suikerpoeder toe, waarna men alles goed aanstampt en voorzichtig kokend water opschenkt. Het bijna zwarte extract, dat in druppels uit de filter loopt, is heel sterke koffie. KEUKENGEHEIMEN. Waar ons Keukenzout allemaal goed voor is Dat zout dient om ons eten smakelijker te maken, en het onmisbaar is voor het bewaren van levensmiddelen (inmaak) weten we allemaal. Dat het echter nog veel andere goede eigenschappen bezit weet niet iedereen. Daarom laten we er hier enkele volgen 1) Een soeplepel zout opgelost in een glas warm water is een zeer goed braak middel, in geval van vergiftiging na het eten van een of ander gerecht. 2) Lauw zoutwater is tevens een uitste kend middel in geval van verstopping 3) Warm zoutwater is een goede gorgel drank als men keelpijn heeft. 4) De tanden éénmaal per week met zout geborsteld is zeer goed en tevens ver sterkend voor ziek tandvlees. 5) Slakken verdelgt men met er zout overheen te strooien. 6) Een weinig zout op een vochtige doek gestrooid zal de steentjes boven uw pomp bak en in de keuken doen blinken. 7) Vuil linnen kan in zout water ge weekt worden. 8) In zout water kan men uitstekend zwart goed wassen 9) Zout water lost sneeuw en ijs op 10) Zelfs in gebak en zoete nagerech ten is een klein snuifje zout onmisbaar, het zal de smaak dezer gerechten zeer ten goede komen. 11) Een snuifje zout in de koffiepot zal aan de koffie eveneens een bizonder goede smaak geven HUISHOUDELIJKE WENKEN. Inktvlekken moeten uitgewassen wor den in heet water, waarin een handvol zout is gedaan. Ingeroeste inktvlekken worden gewas sen in een oplossing van gelijke delen terpentijn en amoniak. Witte Wijnvlekken in tafelkleden wor den geweekt in kokende melk en wel zo lang tot de vlekken verdwenen zijn. Chocoladevlekken worden in koud wa ter geweekt en daarna uitgewassen in water, waarin een paar druppels glyce rine werden gedaan. Teervlekken worden uit kledingstukken verwijderd, door ze in te smeren met on verdunde zeepspiritus of met verse onge zouten boter. De daardoor ontstane vlek wordt dan niet benzine verwijderd. LAAT ONS MEER HONING ETEN. Weet U wel dat honing een ideaal voed sel is voor jong en oud En dit niet al leen door zijn grote voedingswaarde, maar vooral om zijn rijkdom aan calories en vitaminen. Honing is zeer goed bekend om zijn helende werking bij congestie (blcedsaandrang), verkoudheid en bron chitis, en is in vele gevallen een« reme die. die alle andere medicijnen ver over treft Uit de plant zelf put de honing zijn nuttige eigenschappenijzer, kalk, fos faten en vitaminen, die allen een bron van wilskracht zijn. en de spierkracht doen heropleven. Reeds in de verre oud heid werden deze kenmerken door de athleten geprezen en erkend. Honing is een krachtig versterkend middel voor de zenuwenhij oefent een kalmerende en verzachtende invloed op ons organisme uit. Door het nierzuur, dat hii bevat, is het tevens een uitstekend ontsmettingsmiddel en kunnen vele ziek ten voorkomen worden. Hij verschaft ons niet alleen een frisse gezonde gelaats kleur. maar vrijwaart ons tegelijk tegen rumathiek. Een tas thee, die gesuikerd is met een lepel honing, wordt een echte gezondheids drank En als U geen thee lust, smelt dan gewoon een lepel honing in een tas warm water. De Engelsen noemen dit hun Ho ney Tea en hechten er een grote waar de aan. Zij beweren dat deze drank het leven verlengt, dat ze zeer aan te bevelen is voor ouderlingen, zowel voor hun licha melijke als geestelijke toestand. Honing des avonds genomen voorkomt slapeloosheid. En tot slot een raad van Professor H J. Cook, die o. m. schrijftBij ieder eetmaal zou men de kinderen zoveel ho ning moeten geven als ze lusten. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Op tijd zijn ...moeten wij u mededelen, dat we ge dwongen zijn, u wegens herhaald te laat komen, te ontslaan Zulke brieven worden in de praktijk gelukkig niet dikwijls geschreven, maar menig employé, die 's morgens niet vroeg genoeg uit zijn bed kan komen, heeft er de angst voor. In alle grote wereldsteden kan men 's morgens hetzelfde zien mensen die in allerijl naar tram. bus. of ondergrond rennen, om nog vlug het reeds wegrijden de voertuig te halen mensen, die hijgend van het snelle lopen, anderen onbeleefd op zij gooien om in de drukke straten sneller vooruit te komen. Allen zijn door dezelfde demon van op- tijd-zijn bezeten. Niet te laat komen. Niet de chef ergeren met niet-op-tijd-te-zijn. Reeds van kleins af aan heeft men met dit duiveltje, dat stiptheidheet. te vechten gehad Wie herinnert zich niet. dat hij in de allerlaatste minuut op school kwam. omdat hij nog absoluut zien moest, hoe een agent een automobilist bekeurde, die een wielrijder aangereden had Hij is nog niet bij de deur, als hij de onver biddelijke bel ai hoort, die het begin van de les aankondigt Maar misschien is de leraar ook te laat. Hij rent de trappen opgooit in het voorbijgaan jas en pet aan de kapstok, verliest bij het hollen de helft van zijn boeken, maar merkt het niet van opwinding. De deur van de klas staat nog open: hij haalt het nog... ja, ja... maar daar verschijnt de gestalte van de leraar en verdwijnt net voor hem in de klas. Hij is te laatnu zal hij zijn straf moeten ondergaan... Van deze eerste herinneringen zijner kinderjaren af. houdt de stiptheid niet meer op een rol te spelen in het dagelijkse leven Hoeveel jonge dames bedenken niet met weemoed, hoe ze hemverloren heb ben. omdat hij tenslotte genoeg kreeg van het telkens uren te moeten wachten... Zelfs bij onze genoegens speelt de stiptheideen grote rol. Bij ieder con cert of opera hangt het bordje Na be gin der ouverture worden de zaaldeuren gesloten. Toegang eerst in de pauze Men moet dus op tijd zijn. of men kan er zelf voor boeten. Diegene die toch te laat komt, mag toekijken. Maar er zijn ook lieden, die uit de on deugd van het altijd-te-laat-zijn, zo geen deugd, dan toch een methode maken. Ze geloven, dat ze daardoor anderen gewel dig imponeren. Ze laten altijd op zich wachten. Zelfs als ze genoeg tijd hebben, om stipt te zijn. komen "ze moedwillig te laat, opdat de ander zal weten, dat men denktVoor jou haast ik me nietjou kan ik wel laten wachten Heel veel mensen vinden het ook voor naam om te laat te komen. Als ze ergens om negen uur uitgenodigd worden, gaan ze om tien uur uit huis. Ze denken, dat dat een betere indruk maakt. En ze be seffen niet, dat het onopgevoed en on beleefd is. Men moet de stiptheid niet als een bizondere deugd beschouwenintegen deel als iets, dat vanzelfsprekend is, waardoor men anderen en zichzelf veel onnodige ergernis bespaart. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) Elverdingestr. 10, IEPER Tel. 738 (100) De vierling van Celle-F-C'loud, die thans acht weken oud is, mocht voor het eerst eer» uitstapje maken, om van de nog warme herfstzon te genieten Dit uitstapje blijkt echter niet in de smaak van ieder der vier kleintjes te vallen. Links merkt U, Mevrouw Doré, de moeder, die in uitstekende gezondheid verkeert. Firma Ligy Degels gesticht ln 1782 Opvolger Bijhuizen POPERI.N'GE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 (96)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9