VI. ABDIJEN IN ONS LAND HET YPERSCH NIEUWS Biz. 1# 27-11-1948 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGGevulde Aardappelcroquetjes Ossenstaartsoep Kalfsco te letten Witloof Gekookte Aardappelen Griesmeelkoekjes. MAANDAG: Gebakken Spek Savoye kool Gekookte Aardappelen Appelen in de oven. DINSDAG: Mosselen Frites Fruit WOENSDAG: Varkensvlees Gestoofde Prei Gekookte Aardappelen Havermoutpap DONDERDAGRunderlever Spruitjes Gekookte Aardappelen Choco ladepudding V R1JDAGGevulde Schelvis Aard appelpuree Fruit. ZATERDAG Stamppot van Zuurkool met Aardappelen en Worst Karne melk pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Gevulde Aardappelcroquetjes. Beno digd: 250 gr. varkensgehakt. 5 sardines 2 uitjes. 3 beschuiten, een ei. een paar lepels zure room of wat citroensap en water, wat peper en zout, vet of boter. BereidingVan de benodigheden (be halve het vet of de boter) balletjes of rolletjes makenze omwikkelen met aardappelpuree, dan door eiwit en be schuit halen en ze in kokend kalfsvet. of half boter en vet bakken. Griesmeelkoekjes. Benodigd200 gr. griesmeel. 1 liter citroen- of vanillemelk. 25 gr. boter, 100 gr. suiker. 75 gr. ge stampte of gemalen amandelen. 2 eieren wat koekjes, frituurvet. BereidingDe griesmeel met wat zout in de kokende citroen- of vanillemelk gaar kokendaar de boter. 50 gr. sui ker, de amandelen en de eierdooiers met het stijfgeklopte eiwit bijvoegen. Hieruit na bekoeling, koekjes steken of er rolle tjes van makenze dubbel paneren en ze in de koekepan met ruim boter, of als fritures in kokend kalfsvet of reuzel en boter lichtbruin bakken ze bestrooien met poedersuiker en garneren met con fituur, er wijn bij geven of de koekjes opbrengen met vruchtenmoes- Gevulde Schelvis. Benodigd1 stuk schelvis, 1 sjalot. 100 gr. kampernoelies. 100 gr. broodkruimels. 1 lepel gehakte peterselie, 1 ei, wat boter en brood- meel. kruiden WerkwijzeHet fijngehakte sjalotje, de kampernoelies, enige ogenblikken in boter laten stoven. Hierbij de broodkrui mels. gehakte peterselie en het ei men gen. Als men er over beschikt is het aan te raden er wat gepelde garnalen en uitgedane mosselen in te vermengen De nodige kruiden bijvoegen, goed be werken en er de buikholte van de ge wassen schelvis mede opvullen. Een braadschotel of platte pyrexschotel goed mot- boter bestrijken, de vis er op leg- i, bestrooien met broodmeel en er'eni- brokjes boter bovenop leggen. Laten r worden in een matig warme oven e bereiding duurt een half uur tot tinuten. In dezelfde schotel opdienen lurkool in Stamppot Benodigd 'o zuurkool, 750 gr. verse worst, 50 pek of reuzel (smout), 2 kilo aard appelen, kruiden- Bereiding De geblancheerde even op gekookte groente met de worst en het spek of reuzel (smout) op de geblan cheerde aardappelen leggen met wat pe per. zout en zoveel kokend water, dat deze ongeveer voor de helft onderstaan dit eerst goed laten doorkoken, dan lang zaam gaar stovenvoor het opbrengen de worst en het spek er uit nemen en alles goed dooreen stampen, of de worst nog even opbraden en. zo gewenst, fijn gesneden door de kool werken. HET BEWAREN VAN PROVISIE-VOORRADEN. Het is lang niet hetzelfde, hoe en waar wij huisvrouwen, onze voorraden bewa ren. want door nonchalance en onwe tendheid kan ook in deze zo heel veel bedorven worden Thee. koffie en cacao moeten worden weggeborgen in goed sluitende metalen bussen of glazen potten, willen zij hun geur en smaak behouden. En omdat ze zo licht vreemde luchtjes tot zich trek ken. moeten ze op een droge luchtige plaats worden neergezet. Een stuk kaas. te groot van omvang om het in de kaasstolp te bergen legt men. gewikkeld in een linnen doek, die gedrenkt is in slappe pekel. Zodra de doek droog is, bevochtigt men hem op nieuw. Heeft men uien opgedaan, dan kan men die op een droge vloer naast el kander uitgespreid, neerleggen Biedt het huis voor een dergelijke manier van wegbergen geen gelegenheid, dan kun nen ze worden bewaard in poreuze zakjes die men in de onmiddellijke nabijheid van een open raam ophangt Is de uien- voorraad groot, dan is de eerste manier aan te bevelen Kleine porties, die men voor dagelijks gebruik graag dicht bij de hand wil hebben hangt men in de keu ken op in een eiernetje. dicht bij het fornuis. Citroenen moeten een koel plaatsje hebben. Is er eentje aangesneden, dan legt men hem met de open kant naar be neden in een schoteltje azijn Niet al leen de schil, maar ook het sap blijft dan lange tijd bruikbaar. Meel bewaart men best in een houten kist. Uit de voorraadkist vult men dan telkens de meelpot in de keuken, want de keuken is zelf een buitengewoon slech te bewaarplaats voor meel, omdat dit niet alleen waterdamp maar ook alle geuren tot zich trekt. Meel moet op een donkere luchtige plaats bewaard wor den en mag niet zijn blootgesteld aan de inwerking van zonnestralen. Is men gewend grote voorraden meel op te doen. dan loont het de moeite, de meelkist met zink te laten beslaan en in enige vakken te verdelen, om de verschillende meel soorten uit elkaar te houden Vet mag ook alleen op een koele plaats worden weggezet, in dichtgedekte stenen of porceleinen schotels. Eieren zet men op een rekje. Om het doorzakken van de dooier te voorkomen, is het goed. ze nu en dan om te keren, d w. z- nu eens met de punt, en dan weer met de stompe kant naar beneden. Zeep moet koel en droog bewaard wor den. Slaolie en petroleum bergt men het best in donkere kasten, daar zij het zonlicht niet kunnen verdragen. EEN BEETJE BELEEFDHEID. Op de beleefdheid door de telefoon wordt meestal weinig gelet De mensen denken schijnbaar, dat. als men elkaar niet ziet. men ook niét beleefd behoeft te zijn. Degene, die opgebeld wordt, moet zijn naam of telefoonnummer noemen. Het is onbeleefd alleen Hallote roe pen, daar men dan onnodig tijd van de ander verknoeit Op de vraag van de op gebelde Hallo, met wie moet men in ieder geval zijn naam noemen dik wijls is er een dienstbode aan de telefoon, die dan een standje krijgt dat ze niet naar de naam heeft gevraagd. Bij ver keerde verbindingen moet degene, die op belt, zich verontschuldigen, en niet, zo als meestal gebeurt grof worden Hij is weliswaar even onschuldig aan de fout als de ander, maar hij wordt niet in zijn rust gestoord. ONS WEKELIJKS PRAATJE. De Opvoeding van de Zuigeling. Men heeft natuurlijk wel horen zeg gen. dat men nooit vroeg genoeg met de opvoeding van de zuigeling kan begin nen, maar... deze theorie geldt niet voor het eigen kindHier spreekt alleen de liefde, en... de verwondering is later heel groot, als men het kind de eenvoudigste begrippen slechts met heel veel moeite kan bijbrengen. Vooral als een goedme nende vriendin dan nog zegtJa. als zuigeling had je hem dat veel vlugger kunnen aanleren, je hebt hem fputief of misschien helemaal niet opgevoed. Men kan zich eenvoudig niet voorstel len. hoe vlug zo'n kleintje verwend is en welke last men zichzelf daarmee op de' hals haalt. Allereerst krijgt men natuurlijk de dra ma's met het slapen gaan. Iedere zuige ling krijgt het op een gegeven ogenblik in zijn hoofdje eens te proberen hoe zijn stem klinkt, als iedereen rustig slaapt. Als men hem niet dadelijk, maar dan ook direct aan zijn verstand brengt, dat niemand zich om zijn huilen bekommert, zal hij dit spelletje oninteressant gaan vinden en het niet meer herhalen. Als het kind pijn heeft, dan hoort de moeder dat dadelijk aan de manier van huilen en helpt het schepseltje. Maar an ders mag ze nooit medelijden krijgen en het kind bij zich in bed nemen. Want dan zai hij U nooit meer met rust laten. Lie ver moet men één keer de nachtrust van de hele familie er aan opofferen, dan weet de kleine wereldburger meteen waar hij zich aan te houden heeft. Het beste is, om het bedje in een andere ka mer te plaatsen. Men moet er natuurlijk zoveel mogelijk voor zorgen, dat de bu ren niets van dit middernachtelijk con cert te horen krijgen. Is het eigen ge zin meestal niet erg te spreken over de storing, vreemde mensen plegen over het algemeen nog minder begrip te tonen voor deze doelbewuste zuigelingsopvoe ding. Met het eten is het al niet veel anders De gezonde zuigeling heeft voldoende aan vijf maaltijden per dag. Is een zesde maaltijd nodig, dan wordt deze wel door de dokter voorgeschreven. Deze vijf maaltijden veroorloven de zuigeling een ongestoorde slaap van 8 uur te genieten. Onderbreekt men hem eenmaal, dan bestaat het gevaar dat men wekenlang zelf niet meer rustig zal kun nen slapen. Want als de zuigeling een maal gemerkt heeft, dat zijn schreien moeder wakker maakt, die dan dadelijk notitie van hem neemt en hem voedt, dan zal hij een c nachtwakerworden die hardnekkig zijn nachtelijk maal verlangt. In verband met de regelmatige maaltijden staan natuurlijk het regelma tig bad en de even stipte wandeling. Van zelf kiest het kind dan een bepaald uur voor zijn middagslaap. Ook met het zindelijk maken kan men niet te vroeg beginnen. Na iedere maal tijd moet men het kind verdrogen. Van af de vierde maand kan men proberen het boven het potje te houden- Het duurt altijd nog heel lang voor het kind gaat begrijpen, wat men met deze verande ring bedoelt. Zijn ze er eenmaal achter, dan leren ze betrekkelijk snel zich aan te kondigen. Consequent zijn van de moeder is het eerste gebod Het goede humeur dat merkt de kleine dadelijk mag niet bedorven worden omdat hij geen speen kan krijgen, of omdat moe der standvastig weigert 's nachts met hem door het huis te gaan wandelen. Heeft hij het vergeefse van zijn smeken en huilen ingezien, dan leert hij spoedig te vreden zijn. met hetgeen wat hij krijgt Zijn goed humeur keert weer en moeder heeft een lachend, tevreden kindje. Het afleren van het duimzuigen eist een beetje meer geduld. Maar bet loont wel de moeitewant duimzuigen is een slechte, onhygiënische gewoonte. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, rerbedea) WEEK VAN 28 NOV. TOT 4 DEC. NAAMDAGEN. Zondag 28 Nov. Jaak. Maandag 29 Nov.Radbodus PBilo- meus. Dinsdag 30 Nov.Andreas Zosimus. Woensdag 1 Dec.Elooi. Donderdag 2 Dec.: Nathalia. Bibiana Johannes. Vrijdag 3 Dec.Frans, Franciscus. Zaterdag 4 Dec.Barbara. BIZONDERE DAGEN. Woensdag 1 Dec.Sint Elooi. patroon der smeden Paardenwijding. Zaterdag 4 Dec.Heilige Barbara, pa trones der kannonniers en mijnwerkers. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 30 Nov. te 19 u. 44 m. Eerste Kwartier8 Dec. te 14 u. 57 m IN DE NATUUR. 1 Dec Begin van de meteorologische Winter. Van 1 tot 31 December vermin dert de gemiddelde temperatuur van 1°9. Dag waarop de barometerdruk in Decem ber gemiddeld het laagst is (754 mm 7). VOLKSE WEERKUNDE. 30 Nov.Sint Andries. is de dag waar op men in sommige streken de aankomst van de Winter met volgende spreuk aan kondigt -- Sint Andries Brengt de vries. Bijna alle spreuken in December heb ben betrekking op de lotdagen. Enkele slaan op het onweer Donder in Decembermaand Belooft veel wind voor 't jaar aan- l staand. Winterse donder. Helse donder. Tonnerre d'hiver. Tonnerre d'enfer. HERDENKDAGEN. 28 November 1650Jan Palfijn, beroemd heelmeester, wordt te Kortrijk geboren. Over leden te Gent 21 April 1730 1821 De Onafhankelijkheid van Panama wordt uitgeroepen. 1937 De Egyptische Eerste-Minister Na- has Pacha ontsnapt aan een aanslag. De dader wordt gearresteerd en be kent tot de organisatie der Blauw- hemden te behoren. 1940In Nederland worden, onder Duit se verordening, Joden met een openbaar ambt ontslagen. Als pro test hiertegen staken studenten te Leiden en Delft. Naar aanleiding hiervan worden de Technische Ho geschool en de Leidse Universiteit gesloten. 29 November 1937Generaal Franco wijzigt de Statu ten van de Spaanse Phalangs. 30 November 1792Overgave van Antwerpen. Eens de Oostenrijkers te Jemappes verslagen, gaven de Belgische steden zich beur telings aan de Fransen over. Ant werpen hield het langst stand toch was het ook gedwongen, na enkele dagen zijn poorten voor de vijand te openen 1 December 1521 Te Rome overlijdt Paus Leo X (ge boren in 1475). die de Kunsten en Letteren beschermde en zijn naam aan de XVIe eeuw in Italië gaf 1633 Overlijden van Isabella van Spanje die haar echtgenoot aartshertog Aalbrecht van Oostenrijk 12 jaar overleefde. Daar zij geen kinderen naliet, kwam België terug aan Spanje. 1923 De Vlaamse romanschrijfster Vir- ginie Loveling overlijdt te Gent zij werd te Nevele, op 17 Mei 1836. geboren. 2 December 1792 Inneming van Namen door de Fran sen. Generaal Dumouriez verloor geen tijd om zijn veroveringen voort te zetten. Drie dagen na de inne ming van Antwerpen was hij reeds te Namen, welke stad hij be- meesterde. om daarna de prinselij ke stad Luik te veroveren, op 8 De cember. 3 December 1381 Dood te Groenendaal. bij Brussel van de Vlaamse Dichter, mystieker en kloosterling Jan van Ruusbroec. die heden nog in de wereldlitera tuur een voorname plaats inneemt. 1812Geboorte te Antwerpen vam de be faamde Vlaamse romanschrijver Hendrik Conscience. Overleden 10 September 1883. 1937Overlijden van de Belgische Oud minister Poullet. 4 December 1642 Dood van Kardinaal Richelieu, ge boren in 1585 te Parijs. Was ge heime raadsheer en minister van Lodewijk XIII 1679De Engelse wijsgeer en materia list Thomas Hobbes overlijdt te Hardwich (Engeland) Bekend is van hem c De menselijke Natuur 1832Spijt de Belgen het verdrag der 24 artikelen hadden ondertekend, waardoor zij aan Holland een deel van Luxemburg en Limburg moes ten afstaan alsook 8.400.000 gulden tot delging van de Hollandse schuld, toch weigerde Koning Willem de citadel van Antwerpen te ontzet ten- Ook toen hij daartoe order kreeg van Frankrijk en Engeland. Toen kwamen de Fransen en En gelsen er gewapender hand tussen en na 19 dagen bestorming, moes ten de Hollanders zich overgeven De vrede tussen België en Holland werd eerst in 1839 voor goed ge sloten O P. romsra Zo zijn we dan in de provincie Lim burg beland om de abdijen te bezoeken. Limburg, de uiterste oostelijke provincie is niet rijk aan abdijen geweest en dat is gemakkelijk te begrijpen, als we we ten hoe gedurende eeuwen deze gouw. met haar uitgestrekte heidevelden, een echt verlaten streek is geweest, ver van alle verkeersmiddelen gelegen tenzij in het zuiden en in de Maasstreek waar de beschaving al heel vroeg was doorge drongen. Drie abdijen van belang zijn er ge weest en wel die van Aldeneik bij Maas eik. van Herkenrode bij Hasselt en de St Trudo-abdij te St Truiden. Op een goed kwartier ten noorden van Maatfeik is nog overgebleven de kerk van dp voormalige abdij van Aldeneik, een vrouwenklooster van de orde van St Be- nedictus. en dat gesticht werd in de 8e eeuw. Deze prachtige kerk is een van de interessantste romaanse kerken, niet al leen uit Limburg, maar ook uit ons land. Het is een romaanse basiliek uit de 12e eeuw. behalve de toren die uit het begin der 13e eeuw is.. Zij werd volledig ge restaureerd tussen 1875 en 1890. Aan het gewelf hangt nog een prachtig kruis beeld, omstreeks 1300 gesculpteerd. Varf de vroegere schat van de abdij wordt in de parochiekerk van Maaseik een stuk van buitengewone rijkdom bewaardhet is het evangeliarum van Ste Harlinde, werk uit de 8e eeuw en het oudste bij bels manuscript dat ons land bezit. Is het nodig hieraan toe te voegen dat Maaseik ook een net stadje is aan de boor den van de Maas. met een werkelijk ty pisch aangezicht, vooral door de prach tige markt, beplant met de dubbele rij oude linden. Ook de Maasvallei in de richting van Maastricht is zeer mooi en zal onze mensen stellig bekoren. Eens te Hasselt richten wij onze stap pen naar Kuringen, op 3 km. van de stad even voorbij het dorp, in de richting van Stokrooi. bereiken we Herkenrode. Herkenrode was eens een Cisterciënse- rinnenabdij en werd gesticht omstreeks 1200. De abdij was tevens begraafplaats van de graven van Loon en speelde in vroegere eeuwen een belangrijke rol. Van de oude abdij zijn nog enkele interes sante gedeelten overgeblevenzo b. v. de monumentale ingangspoort uit de 16e eeuw, welke men bereikt door een heer lijke dubbele dreef van lindebomen iinks ligt de hoeve met overwelfde stal len uit de 18e eeuween ontzaglijk tiendescbuur uit 1657 die tijdens de Fran se overheersing magasin de laines was. Rechts staat de sacristie van de ver dwenen kerk. het gastenhuis, een gebouw met schone puntgevel en een oude ke'. der uit de 13e eeuw. Een groot gebouw uir de 18e eeuw werd verbouwd tot een merkwaardig kasteel In ieder geval een prachtig geheel, dat wij aan onze zomergasten warm kunnen aanbevelen, vooral dat er daar buiten nog heel wat merkwaardigheden te be zoeken vallen in dit gewest. En ten slotte hebben we dan nog st Truiden. Reeds vroeger spraken we over dit schilderachtige stadje van Zuid-Lim burg. ter gelegenheid van zijn bloeiende boomgaarden Vandaag gaat het over de St Trudo-abdij. Zij werd gesticht door de geloofsprediker de H.. Trudo, die in deze streek werd geboren omstreeks 628 en wiens leven verteld wordt in de Vita Trudonis. Rond het klooster dat de hei lige gesticht had op een plaatsje, geheten Zerkingen. verrees langzamerhand de stad St Truiden. De abdij van Benedictijnen, door St Trudo opgericht, was voorspoedig en reeds beroemd rond 840 de Noormannen ver woestten ze omstreeks 940. Zij had na tuurlijk in de loop der tijden een wissel vallige geschiedenistijden van bloei en tijden van verval. In 1794 moeten de abt en de kloosterlingen vluchten en de abdij wordt militair hospitaal. Schone gedeelten er van zijn overge bleven, die we niet met al hun bouw kundige bijzonderheden kunnen beschrij ven. Daarom in 't kort het volgende: de abdijtoren staat nog altijd fier over de stad te waken, de huidige Seminariekerk is niet oud. maar werd in de 19e eeuw opgericht op de plaats van de vroegere abdijkerk Verder is er nog de monu mentale ingang der oude abdij, het abts kwartier in Lodewijk XVI-stijl, de Kei- zerszaal (16e eeuw), de crypte (een lange onderaardse gang, vroegere begraafplaats der monniken), de voormalige abtsmolen en de ruïne van een oude portiek in Re naissance, een hoekje dat ontelbare malen door schilders op het doek werd ge bracht. Kortom, een uiterst interessant gebou wencomplex, waar de toerist veel genot zal beleven. VIATOR. Luisteraars, wij gaan thans een aller aardigst gezelschapspel voor twintig per sonen uitzenden... NOG STRAFFER Twee doelverdedigers waren aan 't op snijden over de harde schoten die ze tijdens hun loopbaan te houden kregen Keeper A luistert geduldig en zegt dan Ik moest eens een strafschop hou den de bal kwam als een schicht naar me toe en... En sleurde je mee in 't net, wil je zeggen, onderbrak keeper B. Niet alleen in, maar door het net en ik moest twee kaartjes entrée-geld beulen om weer op 't voetbalveld te mogen... LEEUWEN IN NOORD-AFRIKA Drie leeuwen ontmoetten mekaar tij dens het gevecht om El-Alamein. Gisteren een goede dag gehad, zei de eerste. Ik kwam een Engelsman te gen die was gevuld met eggs and bacon en whisky... Mi) ging het nogal, zei de tweede, ik peuzelde een Duitser op, maar ik werd bijna misselijk van het surrogaat en de vitaminen. Dan hebt ge beiden geluk gehad, zei de derde, want ik sprong achter een Italiaan, maar die liep zo hard, dat ik geen schijn van kans kreeg... DE EZEL Boer Wortel kwam met ezel en kar van de rnarkt. Tegen de avond werd de ezel moe en hoe Wortel ook vloekte e* schreeuwde en sloeg, de ezel stond e« bleef staan. Wortel greep naar het laatste middel... het voorbeeld. Hij spande de ezel uit. zette hem boven op de kar en ging zelf aan 't trekken. Het werd donker. Wortel trók steeds verder en het zweet gutste langs zij» voorhoofd Juist toen hij het wilde op geven klonk het HaltRijkswachtWel. ge rijdt zonder licht r* Heb ik niks mee te maken, sprak Wortel kwaad, vraag maar uitleg aan de voerman, die zit daarboven. DE BEGINNELING Jantje is met vakantie bij zijn tante Zekere dag wil zijn kozijn hem leren vissen. Ze trekken naar de rivier en daar steekt het kozijntje handig de lijnen in mekaar en zwiert de dobber in het water Ze zitten al een heel poosje als Jantje vraagt Zeg kozijn, wat kost zo'n ding dat op 't water drijft De dobber wilt ge zeggen Wel dif kost 3 fr Goed, antwoordt Jantje, dan za' er straks een terugbetalen want de mU** is onder water gegaan. Aankondigingen in beeld- Tien minuutjes voor de huisvrau»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10