SPROKKELINGEN ALLES OP KREDIET! MARTIN Charles De Wonderdoktoor De Leerling-Verpleegster Maak U geen zorgen... naar het Engels door A. L. Breghts vrij UIT HET BINNENLAND St Niklaasstraat 1 1 IEPER Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS UIT HET BUITENLAND VOLLEDIGE LIKWIDATIE! De Boom- en Fruitkwekerij H. CASIER - VANDEPUTTE Vanaf toekomende week publiceren wij een tweede feuilleton, dat naar we hepen, door zijn boeiende inhoud en vlotte stijl iedereen zal weten te bekoren. U zult lief en leed delen met de jonge leerling-verpleegster. L' zult kennis maken met het zware, opofferende werk in de ziekenhuizen. Dus vanaf toekomende week. zal iedereen met belangstelling ons tweede feuilleton volgen. De uitrustingsbons. Duizenden arbeidersgezinnen wachten nog steeds op het geldig verklaren van de uitrustingsbons. De naderende Winter, de stijgende duurte en de grote werkloosheid maken die maatregel hoogst dringend Toch werd er officieel nog steeds geen datum van geldigheid bekend gemaakt De 'verzekering tegen ziekte en invalidi teit. De toepassing van het ministerieel be sluit van 26 Oktober 1948. houdende vast stelling van de nieuwe schalen der ver plichte verzekering tegen ziekte en inva liditeit. werd tot 1 December 1948 ver daagd. Hel luchtverkeer. Het ministerie van Openbare Werken doet beroep op de autobestuurders en motorfietsers, opdat zij hun best zouden doen om het nachtverkeer gemakkelijker en minder gevaarlijk te maken, door alle maatregelen te nemen om verblinding te voorkomen. Er wordt eveneens aange drongen op het gebruik der kruisings schijnwerpers bij het ontmoeten van een ander voertuig Straffen zijn voorzien voor de personen, die deze regel niet naleven. In de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Taai- en Letterkunde. Tijdens de laatste vergadering van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Taai- en Letterkunde te Gent. had de verkiezing plaats van het bestuur voor het jaar 1949 Tot kandidaat-voorzitter werd verkozen, prof. dr. E. Bianquaert. pro-rektor van de Universiteit te Gent. Als kandidaat-ondervoorzitter werd prof. Baur aangeduid De prijzen van labaksproduktea. Het nieuw fiskaal barema voor afge werkte tabaksproducten zal niet voor 1 M: art 1949 in voege treden. De prijzen van sigaren, sigarillo's. rooktabak en si garetten zullen dus voor deze datum niet uijzigd worden. Sociale attache's in ons land. Tot dus ver heeft België slechts één so ciale attaché in het buitenland, nl. de heer Labiau te Praag. Vijf ambassadeurs te Brussel hebben onder hun personeel een sociale attachéGroot-Brittannië. de Verenigde Staten Nederland Italië ea Zuidsla viê Le liberalen en hei alcohoistelsei. Er werd door de libéralen een wetS- .iiel ingediend tot regeling van de be schermingsmaatregelen tegen het alcoho lisme en tot intrekking van de wet van 1Augustus 1919 op het regime van de alcohol en betreffende slijterijen van ge giste dranken. De electrificatie van spoorlijnen. De spoorlijnen Brugge-Blankenberge en Brugge-Knokke zullen tegelijk met die van de lijn Brussel - Oostende geëlectri- ficeerd worden Belgische haring voor Duitsland. Uit Oostende zijn thans de eerste vrachtwagens met haring voor de Duitse bizone vertrokken Voor onze bevolking mag het ais een boodschap gelden dat de lekkere ijle haring op komst is. Een nieuwe uitvinding Een persoon uit Brugge zou een motor gebouwd hebben, die als drijfkracht de aantrekkingskracht of de zwaartekracht gebruikt. Hij stelde o m vast. dat bij het ronddraaien van het toestel het neer- dakiu'; gewicht zoveel kracht ontwikkelt al» het gewicht dat omhoog wordt ge bracht Moest die uitvinding in de prak tijk kunnen worden omgezet, dan zou zij grote gevolgen gunnen hebben voor onze ekonomische uitrusting. Graan- en voederinvoer wederom geheel vrijgegeven. Daar de wereldtoestand op het gebied van de voedergranen opnieuw als nor maal mag worden beschouwd, wordt met ingang van X December de invoer van alle graan, andere dan tarwe, opnieuw aaa de particuliere handel overgelaten. Vm die datum af, wordt de invoer van alle graa-. met uitzondering van tarwe, aan hei stelsel van de aangifte-vergun ning onderworpen. .Xe rechthebbenden van overleden mili tairen. Een regentsbesluit van 15 Februari 1946 verleent een compensatiebijslag aan de rechthebbenden van militairen en loon trekker! ie werklieden van de militaire in richtingen. die ten gevolge van oorlogs gebeurtenissen overleden zijn Het bedrag van de kompensatiebij- slag staat gelijk met 75 van de wedde of het loon. verhoogd met de tijdelijke bijslag, de maandelijkse bijslag, mobili- .eitsachterstellen genaamd en de bijzon derste vergoedingen (kinderbijslag stand plaatsvergoeding en desvoorkomend stu dievergoeding). Voornoemd besluit heeft geen terug werkende kracht. De weduwen van burgerlijke oorlogs slachtoffers. Een wet van 1 September 1948 voorziet de toekenning aan de weduwen van de burgerlijke oorlogsslachtoffers van de oor log 1914-1918. van een wachtvergoeding voor 1948. Die wachtvergoeding wordt echter slechts toegekend aan de niet her trouwde weduwen, wier huwelijk dagte kent van voor de kwetsuur of de oor sprong of de verergering van de ziekte, die uit oorlogsfeiten voortspruit. Tot nu toe genieten 2.865 weduwen het voordeel van de wet van 1 September 1948. Na herziening van de laatste dossiers, kan men het aantal weduwen, die van deze wet zullen genieten, echter op meer dan 3.000 schatten. De staat als burgerlijke partij. De door de schatkist als schadevergoe dingen. verbeurdverklaringen en boeten geïnde sommen belopen voor 1945 en 1946 23.954.000 fr. voor 1947 ongeveer 139 431.000 fr. en voor 1948 tot 30 Septem ber 147.738 000 fr. De grenskaarten. Naar verluidt wordt de geldigheidsduur van de vervallen grenskaarten niet meer automatisch verlengd. Het visum wordt slechts voor drie maanden toegekend. Er Eiken Slaapkamerfr. per maand. Eiken Eetkamer - - - vanaf 400 fr' P« maand. Prachtige vervormbare Canapé (in bed van pers.) vanaf 130 fr. per maand. 2 Wollen dekens. 4 paar lakens en prachtige bedsprei voor 125 fr. per maand Salon- Bureel- en Keukenmeubelen, Fietsen. Kinderwagens, Radio's, Stoven, Gas- en Elektriektoestellen, Wasmachinen. Naaimachinen. ene. Schrijf of zend nog heden deze BON terug aan die U zonder verbintenis zal inlichte*. Naam, voornaam Straat nummer Stad of Gemeente wordt geen enkele nieuwe kaart afgele verd Wijzigingen aan het biljet van 2i frank. Eerlang zullen kleine wijziginge» aan hel biljet van 29 fr. gebracht worden: namelijk voor wat betreft de nummering en de datum van de creatie. Zwarte devieze«t»«rkt te Brasaet. Goudpond 776,25 Gouddollar I5000 Zwitsers goudstuk 597,50 Dollar 50.75 100 Franse Fr. IO65 Zwitserse frank 12,625 Pond 141.00 Gulden 96S De geblokkeerde li» dei vermogens. In bevoegde kringen wordt meegedeeld, dat er nog niet kan overgegaan worden tot de deblokkering van de 60 der ver mogens ten voordele van nieuwe cate gorieën tt&iS FEUILLETON 49 door Jos. JANSSEN Maar koppig houdt ie volj Geen lendenverschot Ik zegge, dat I het 't lendenverschot is. En daarmee uit. Goed zegt Steven kortaf. Hij wil niet redetwisten. Voelt ge u niet erg vermoeid Weer kijkt Dokus op. Hoe weet die kerel dat Ja. Moe gelijk 'n hond. Zofluistert Steven. En meteen wordt het geval hem duidelijker. Onwillekeurig klinkt er 'n beetje spot in z'n stem, als ie Dokus vraagt welke remedies ie allemaal gebruikt heeft voor dat... lenden verschot. Ge zoudt me geerne uithoren, hé. ventje «Wees gerust, lacht de dok- toor, ik zal er geen... misbruik van maken. Aarzelend begint Dokus te vertel len, dat ie 'n kattevel op z'n rugge gebonden heeft, met het haar op z'n bloot lijf. «Is dat niet goed, misschien2 vraagt ie, als ie Steven ziet glim lachen. Uitstekend Maar... het heeft niet geholpen. Hoe weet die kerel dat Wat hebt ge dan nóg gedaan Er... verse koeidrek op geleid. Steven kan z'n oren bijna niet ge loven. Maar, man, zijt ge bezeten Nijdig bijt Dokus terug. Kent ge 'n beter remedie te- g-'i 't lendenverschot dan warme koe- drek 'n Kapitale remedie, kozijn. pocht Manten. Schrijf dat op, man. En meteen duwt ie Steven 'n pot lood en 'n notaboekje in de handen. Walgend schudt Steven hem even wel van 't lijf. 'k Zal me wel wachten. Zulke vuiligheid 'k Heb er in alle geval veel bate bij geJiad.protesteert Do kus. Dan vervolgt ieDaarna heb ik m'n rugge laten inwrijven met on gezuiverde petrolie en toens heb ik me dichte bij 't laaiende vier gezet. Weer kan Steven 'n lach niet on derdrukken. Hoe is 't mogelijk Zoiets Zo de man 'n lendenverschot had, ja, dan zou de warmte hem ongetwij feld goed hebben gedaan. Maar alles wijst er op, dat ie ge heel wat anders mankeert dan len denverschot. dat z'n nieren aangetast zijn. Dat lijdt bijna geen twijfel meer. Ondertussen heeft Manten met open oren zitten luisteren. Die remedie en kende 'k nog niet Dokus. 1 'n Oude Duitse remedie, Man ten. En 'n goeie. 'k Ga dat onthouden, Dokus. Maar hebt ge nog niet geprobeerd met bloed uit het ore van 'n zwart schaap De jonge doktoor kan z'n oren niet geloven. Hij weet niet of ie lachen, of hui len of vloeken moet. Maar de twee felle geneeskundigen letten niet eens meer op hem daar voor zijn ze te veel verdiept in hun proper werk. «Ja, geeft Dokus toe, bloed uit het ore van 'n zwart schaap, dat is ook heel goed. Maar ik heb nog 'n beter remedie. Manten. Terpentijnolie met voorloop van jenever. Daar pieringen bij. Laten staan tot dat de pieringen verteerd zijn. En daar de zere plekke mee bestrijken. Manten slaat de handen ineen van pure bewondering. Dat moet 'n felle remedie zijn, Dokus. Terpentijnolie, jenever en pieringen Al zulke krachtige din gen «Ja. grijnst Dokus voldaan. Jammer dat m'n fleske nog 'niet gereed is. 'k Ware d'r ineens af. Maar ondertussen komt ge toch liever eens bij mij, hé vraagt de jonge doktoor. niet zonder 'n beetje leedvermaak. Dokus bromt iets tussen de tan den van twee, die meer weten dan een. En wieweet, hoe gauwe dat gij misschien nog bij mij komt, vriend je. Reken daar niet op. 'k Heb nóg zulke vogels ho ren schuifelen. En als ge zo zeker zijt van uw slag. héwel, begin gij nu 'n keer Koning van Engeland is ziek. Koning George lijdt aan een stoornis in de bloedsomloop in de slagaders van de onderste ledematen. De slechte bloeds- aanvoer in de rechtervoet baart onge rustheid. Tijdens de eerst volgende zes maanden zal de koning geen enkele offi ciële functie buiten het paleis mogen waarnemen, en men geeft zelfs te ver staan dat het mogelijk is dat de rechter voet zou moeten afgezet worden. Een middernachtmis per televisie. Voer de eerste maal zal de plechtige middernachtmis, welke Z Em. Kardi naal Suchard. aartsbisschop van Parijs, op Kerstmis opdragen zal. per televisie worden uitgezonden. Mozart's dodenmasker teruggevonden. Het dodenmasker van Mozart, dat reeds 150 jaar verloren was. is door beeldhou wer Wily Kauer teruggevonden bij een Weens antiquair De Japanse oorlogsmisdadigers. Generaal Mac Arthur, de Amerikaan se opperbevelhebber in Japan, heeft be sloten de vonnissen, die onlangs tege, Jopanse oorlogslmisdadigers zjjn uitge. sproken te handhaven- Ingevolge deze beslissing zullen 7 Japanners worden op geknoopt De datum dér terechtstelling werd nog niet bekend gemaakt Sneeuwstorm over Amerika. In he' begin van deze week woedde over het midden-westen der Verenigde Staten de ergste sneeuwstorm, die in de Verenigde Staten ooit in het begin de winter, gewoed heeft. Vele dorpen werden afgezonderd, daar het trein- weg en luchtverkeer volledig werd onderbro ken. Er kwamen reeds ten minste IS per- sonen om het leven. Parijs biedt Gent rozelaars aan. De stad Parijs zal naar Gent rozelaars zenden, ten einde die te vervangen, welke voor de oorlog werden vernield. Deze rozelaars zijn bestemd voor de fioraliën van 1950. De film en de opvoeding der Kongolezea. De apostolische afvaardiging heeft meer dan 500 toestellen voor het projecteren van films geschonken aan verschillende missies, met het oog op de opvoeding van de inlanders. Kunstmatige regen. Millioenen tonnen water zouden ver zameld zijn door de barrage Rooseveil in hel Westen van Arizona na een regen die kunstmatig werd verwekt door het projecteren van carbonische sneeuw op de wolken volgens de methodes beproefd verleden winter door de specialisten van de General Electric Cy. Ierland treedt uit het Britse Rijk. Het Ierse Parlement heeft met eenpa righeid van stemmen de wet goedgekeurd, waarbij de laatste banden van Ierland met de Britse kroon worden' verbroken I 1. I|WI«— der Firma Diksmuidepoort IEPER WORDT UITVERKOCHT aan zeer genadi ge prijzen. Grote voorraad bloembollen- (1127) met mij te' genezen. Toens ga 'k ge loven, dat g' er entwat meer van kent dan ik. Dat zal ik, man. antwoordt Steven met klem. Als ge doet wat ik zeg. Dat gaan we zien. Laat 'n keer horen.grijnst Dokus. Recht voor het kwakzalvertje staande, terwijl z'n ogen diep in Do kus grijze oogskes boren, zegt de jonge doktoor, langzaam en druk kend op ieder woordje Om te beginnen, ge hebt geen lendenverschot of geen lendenwee, man. Da 's wat nieuws sist het ventje. En wat is 't dan, als 't u belieft, menere Steven Hij zou die jonge verwaande ke rel wel kunnen aanvliegen. Maar Steven stoort zich niet aan de wrevel van het kwakzalvertje. Woord voor woord hamert ie nu «Ge hebt niersteen, man. Nier steen En als ge niet oppast en u on middellijk goed verzorgt, dan zult ge hier geen jaar meer lopen.» Plots gaat het ventje nu ook be seffen, dat die jonge kerel gelijk zou kunnen hebben. Niersteen Dokus weet wel. dat daar niet mee te lachen valt. Maar, nee, nee!... Dat kan niet! Wat Nierstenen Ik zegge, dat het 'n lendenver schot is. 'n Lendenverschot, hoort ge 't gilt ie nu bijna. En met beide handen de rug be tastend Als dat, verdomme, geen lendenverschot is... Maar Steven is niet van z'n stuk te brengen. Hard als 'n hamerslag klinkt het weer 't Is niersteen Dokus gilt het nu uit van razer nij en vertwijfeling 't Zijn geen nierstenen! 't Is 't lendenverschot' Ge jaagt me 't bloed naar de kele, gij. Doet ge dat alzo met al uw zie ken M'n zieken zijn niet zo onver standig en koppig als gij- Ben ik koppig, als ik zegge dat ik het lendenverschot heb Al» ik het zeker wete En gebroken door de ontroering grijpt ie opnieuw naar z'n lenden waar de pijn plots gloeiend is komt-' opzetten. Met al uw lawijd bezorgt g* me weer 'n nieuwe attakè. Verdom me Kreunend krimpt het kwakzalvCT" tje in§en. Ja, ja, nu weet ie het ook, doktoo Steven heeft gelijk. Houd u stil.beveelt doktoor. En naar z'n apotheekkast giet ie uit 'n flesje enkele druppel 'n glas met water. Hier, drink dit uit. Wantrouwig bekijkt de kwakza het drankje, dat doktoor Steven voorhoudt. Wat is dat voor vuilighe' Dat Dat kan ik u niet v tellen. (Verv< olg" Verantwoordelijke «'fTe* L DUMORTIER. 34 Beter»tra*t YP*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4