OPIUM EN MORFINE jeugd - Hoekje een artikelenserie van Dr HUGO GLASER IETS OVER DE ARABIER EN ZIJN PAARDEN KNUTSELEN ZOEKPLAATjE DE VERKEERSONGEVALLEN IN BELGIE Bijvoegsel aan HET NIEUWS 27-11-48 Onze Reportage (vervolg) gevaarlijke middelen Bijzonder gevoelig voor de werking van t.- papavervocht zijn kleine kinderen. y"e, is van belang hierop te wijzen, daar r 'in dorpen zowel als in steden nog -jtijd moeders leven, die hun schreiende zuigelingen kalmeren door ze een afkook sel van maankoppen te drinken te ge ven Hoeveel kinderen hierdoor schade is toegebracht en hoevele er zijn over een is in geen enkele statistiek vast gelegd en slechts luttele gevallen werden bekend. Te Wenen is de gehele kwestie is in de vakbladen uitvoerig behandeld de dood van een kind gerechterlijk ver volgd Het had een aftreksel van drie slaapbollen opgedronken. Na een uur stierf het Dit slachtoffer was een jaar oud. Ook de onrijpe maanzaden zelf de lijpe zijn. zoals ieder weet, volkomen onschadelijk kunnen vergiftigingsver schijnselen ten gevolge hebben. Gevallen met dodelijke afloop, waar var. de oorzaak nalatigheid was, zijn er vele opgetekend. Zo kreeg een anderhalfjarig kind een kurk in handen, die op een fles opium- tinctuur had gezetenna een half uur sliep het kind in en werd niet meer wakker Hier staat tegenover, dat individuele taaiheid wel eens een wonder tot gevolg heeft Zo kreeg een slechts drie weken oude baby bij vergissing een gram opium tinctuur binnen, een hoeveelheid welke voor een volwassen mens al tamelijk groot is- Het kind werd verdoofd, kreeg krampen, het hart hield zelfs enige tijd bijna op met kloppentenslotte kwam het kind echter bij en herstelde geheel. Een dergelijke verscheidenheid treft men bij volgroeiden aande een sterft aan een dosis van een derde gram. Een ander krijgt bij ongeluk tién maal zo veel extract binnen, en heeft er geen hin der van Soms komen zelfmoorden door opium voor. Maar meestal kiest men tot dit lugubere doel het werkzaamste bestand deel van het opiummorphine. Overi gens hadden opiumvergiftigingen reeds in het oude Rome plaats. Als middel om te doden werd het zelden aangewend. Toch maakt de litteratuur van een helaas ge slaagde poging op dit gebied melding. Tot op deze dag is het betreffende mysterie evenwel niet geheel opgelost. In September 1892 werd een dokter bij een vrouw geroepen, die hij in bewuste loze toestand aantrof en die enige uren daarna overleed. De arts slaagde er niet in de doods oorzaak vast te stejlen, vond de gebeur tenis mysterieus en gaf advies het lijk te openen. Ook de schouwing leverde feitelijk niets positiefs opde mogelijk heid dat vergiftiging hier iets mee had uit te staan, bleef open. De vrouw zou in vier of vijf maanden moeder zijn geworden. Na reconstructie voor zover die mo gelijk was bleek het overlijden der vrouw het einde te zijn van een reeks misdadige pogingen. De verdenking van de politie viel spoedig op de echtgenoot. Die die. werd men niet wijzer. Men nam aanvankelijk aan dat de man. en misschien ook de vrouw zelf, de zwan gerschap had willen onderbreken met be hulp van vergiften. Ook bleek, dat de man zich arsenicum had proberen te verschaffen en geen bijzonder soliede le ven leidde. Het stoffelijk overschot van het slacht offer werd opgegraven en nogmaals on derzocht. In de darm vond men nu enige met strychnine vergiftigde tarwekorrels zoals ze wel gebruikt worden om muizen te verdelgen Deze korrels kunnen echter de dood niet veroorzaakt hebben. Eerst toen stelde de rechtbank zich op het standpunt, dat er een moord door toe diening van opium was geschied, en wel op grond van de symptomen, die de ge neesheer bij de stervende had waarge nomen. De man kreeg levenslang. Hij vertel de later aan zijn verdediger, dat de vrouw «lige dagen voor haar verscheiden zes- lig gram opiumtinctuur bij een apotheek had betrokken en wel door de aanbie ding van een vervalst recept Het gelukte de beschuldigde echter niet hierdoor het vonnis gewijzigd te krijgen. Opiumpillen en opiumtinctuur zijn voor de geleerde objecten, die met de nodige nuchterheid beschouwd dienen te worden, al zien de leken ze dan in een zeer fan tastisch licht. De Westerling verbindt de opiumpijp met de ganse romantiek van het Oostenhij ziet hem als het stoffe- "jke bewijs van de waarheid der dui- rend-en-een-nachtDe opiumpijp is de roomfabriek van de Oriënt. Zekerlijk oevinden zich in Marseille en ook elders 'n Europa geheimzinnige lokalen met alle meubilair van een opiumkit, maar de opalen ziel van het opiumis daar niet vinden. Hans Heinz Ewers, die een inleiding -'1 ^~'aude Farrères «Opium» heeft ge reven zegtEr is een verschilof ik opium thuis rook tussen mijn vier mu- 'n Toulon in Parijs, in Berlijn of ergens in het Oosten, waar ik de z war te gloeiende kogel op de naald neem o m een hol te Sjanghai, of op een bloe- ef'tcd'P dat de modderige rivieren van - chter-Indië bevaart. Men moet China A-nam of Tonkin bespeuren en ver ivectnmoei die landen met uit de boe- *fr' bennen, maar ze in de vingertop- n voelen om te weten wat opium eigen lik betekent.» Mededelingen over opiumschuiven, over opiumholenenz zijn niet zeldzaam. Maar exacte, wetenschappelijke berichten zijn zulks wèl. In het volgende hoofdstuk beschrijft Professor Thoms uit Berlijn het bezoek aan een opiumkit te Batavia te batavia en in oost-siberie. Professor Thoms dan. geeft een schil dering van een visite aan een Bataafse kit Voor de ingang stond een rijzige Chi nees met diep in de kassen liggende ogen en sterk naar voren gerichte kaken, de g. herbergvader. Hij was zelf aan het kwaad van het opiumschuiven lijdende. We betraden een half donkere, hoogst ongemoedelijke ruimte met stenen murèn en houten britsen, die, door een smalle loopgang gescheiden, links en rechts stonden opgesteld. Hier lagen de rokers in hun volle lengte op matten uitgestrekt Om het hoofd te steunen bevond zich bo venaan een kleine, door een kussen be dekte verhoging. Het was tien uur 's ochtends, toen wij binnenkwamen en reeds waren er veer tig tot vijftig bezoekers aanwezig. Ieder van hen had een kleine olielamp met een glazen cylinder er om heen naast zich staan, waarbinnen een vlam brandde van ongeveer twee centimeter hoogte. Een blikken tube bevat het rantsoen tsjan doedat de klant per dag toekomt. De roker maakt een metalen naald boven de vlam heet en perst een hoeveelheid opium ter grootte van een speldenknop uit de tube Deze brengt hij in de opium pijp. Die heeft een lengte van circa 25 centimeter en een doorsnede van on geveer 3 cm. en is of geheel van hout of van metaal. In het laatste geval is het uiteinde van ivoor of hout. De roker breng* vervolgens de opening van de me talen kogel zijdelings in de richting van de vlam en zuigt in twee lange trokken de rook naar binnen, hem even later uitblazend. Hij drinkt vervolgens een slok groene thee, steekt een cigaret op en her haalt na enige tijd de opiumceremonie. In de afneembare metalen pijpekop blijven de resten van het gebruikte opium achter. Deze resten moet de klant aan de herbergvader afgeven. Die verkoopt ze weer aan de opiumfabriek, welke ze opnieuw kan verwerken, daar er altijd nog onopgerookte overblijfselen in aan wezig zijn. Het merendeel der hier liggende ro kers was Chinees. Enkele Maleiers trof men eveneens aan. De herbergvader ont- angt geen geldalleen de opiumresten worden hem overhandigd. De gasten brengen hun eigen rookgerei mee. Enige rokers ontwaakten, toen we hun brits naderden en keken ons met glazige ogen aan. Hun ontblote bovenlijven wa ren zeer vermagerd. Andere rokers wa ren nog volkomen bij bewustzijn en ga ven zeer vriendelijk en bereidwillig in lichtingen. Bij één van hen konden wij een verhevigde werking van het hart constateren. De ongelukkigen deelden mee, waarom ze opium schoven en welk genot ze daar uit putten Eén vertelde, dat hij ziek werd. als hij niet dagelijks opium tot zich nam en sprak er zijn afkeuring over uit. dat men hem geen grotere dosis toe stond. De meesten leden aan slechte eetlust ter bestrijding waarvan ze een sterk aro matisch poeder aanwendden. Anders dan de Bataafse opiumschui vers gedragen zich de Mansendat zijn de Chinezen uit het Oesoerigebied van Oost-Siberië. De Russische ethnograaf prof. Arsenjef geeft de volgende schets Een toestel voor de opiumconsumptie kost dertig tot vijftig roebel en het be staat uit een metalen tablet en een olie lampje (jentin) ,/met een glazen bedek king, die de vlam tegen de wind be schermt Boven in de glazen kop zit een opening, waaronder de totale hitte van de vlam wordt samengetrokken. Voorts heeft men nodig een hoornen doos, een tangetje om de pit op maat te stellen, een lange naald (jentsjensa) en een krom mesje om de verkoolde resten uit de pijp te schrappen. Genoemde overblijfselen worden in een apart kistje bewaard en als er voldoende van opgespaard is, wor den ze in water gekookt. Men verkrijgt dan een stof. die er uit ziet als slappe koffie. Deze wordt door vloeipapier ge filtreerd en dan zo lang gekookt tot al hel water verdwenen is. De breiïge mas sa die dan overblijft is opium. Daar de bereide substantie echter vreemde bijmengselen bevat, zoals as. wordt er zuivere opium aan toegevoegd, en het mengsel kan opnieuw dienst doen Het belangrijkste object, waarvan de opium blijft in kleine klompjes aan het hete metaal kleven. Wanneer het opium niet helemaal droog is wordt er met het mesje een stukje afgesneden, dat dan aan de koude naald wordt gespiesd Zeer dikwijls benuttigen de Mansen ook ruw opium, dat eerst in de vlam van hel voch'. wordt ontdaan. Met behulp van de naald houdt men een stuk opium in de vlamhet begint te koken De Chi nees draait de naald voortdurend en ver hindert zo. dat het opium er af loopt j Van tijd tot tijd trekt hij de stift van de lamp weg en rolt haar over de lin ker handpalm heen en weer. Daarna ver hit hij het opnieuw, totdat er geen licht- bellen meer aan opstijgen en de damp een bepaalde kleur en reuk heeft gekre gen. Nu is het opium klaar, de schuiver wen telt het nogmaals in de handpalm en geeft het de vorm van een kleine pil met een spits uiteinde. Vervolgens wordt de pijpe kop verwarmd, het opium door middel van de naald in de kleine opening ge bracht en bevestigd. Nu moet de kop nog in de steel worden geschroefd, terwijl de naald voorzichtig wordt weggetrokken Tijdens het roken houdt men de pijp met' de linkerhand vast en houdt het opium steeds warm. Het kookt, dampt, borrelt, ontbrandt, gaat weer uit, enz. De Chinees zuigt de rook krachtig op en schuift twee, drie pijpen na elkaar. De Mansen roken het opium om de vreugde- loosheid van het dagelijks leven te ver geten en ook dikwijls om lichamelijke kwalen uit het bewustzijn te verdrijven. OPIUMOORLOG In het begin van de 19e eeuw werd het I opium niet uit Klein-Azië en Perzië van- daan gesmokkeld, maar werd het eenvou dig geïmporteerd door de Engels-Oost- Indische Compagnie, die het goedje wel iswaar als medicament declareerde, doch openlijk de opiumschuivers uit het ge hele Chinese land van rookgerei voor zag. Het spreekt vanzelf, dat de regering van het Hemelse Rijk deze truc wel door zag. maar desondanks bepaalde ze zich er voorlopig toe een tamelijk laag invoer recht op het gevaarlijke middel te leggen In het jaar 1820 trad ze echter ener gieker op en vaardigde een invoerverbod uit. Het gevolg was (gelijk vroeger) een bloeiende smokkelhandel, die echter niet lang werd geduld en tenslotte uitliep op een voor de mensheid zeer vernederende en tragische strijdde opiumoorlog. De omstandigheid deed zich voor, dat een zeer oud cultuurvolk zich van zijn toestand bewust werd en uiterste pogin gen wilde aanwenden niet in de afgrond te storten. Tegenover dit streven stelde zich een onverhuld mercantilisme, dat zonder blikken of blozen de vaan van de handel hoog hield en zo machtig was, dat het zijn land (Groot-Brittannië) wist te bewegen regimenten te zijner beschikking te stellen. De Chinezen hadden slechts datgene ge daan, wat zij juist en noodzakelijk acht ten ze hadden eindelijk eens 20.000 kis ten in beslag genomen en in zee geworpen. Om te bewijzen, dat de verdere vergif tiging van het volk niet zou worden toe gestaan, verbraken de Chinese autoritei ten alle handelsbetrekkingen met Enge land. Dat was het begin. Ongetwijfeld zijn er om minder be langrijke zaken oorlogen gevoerd, maar een bijzonder fraai figuur heeft het blan ke ras in dit geval niet geslagen, hoe wel het in de krijg zegevierde. Want de Chinezen werden overwonnen en moesten na 1872 de vrede van Nanking sluiten en het Verdrag van Tientsin tekenen Alle opiumverboden werden ingetrokken. Van de zeer grote Indische opiumvoor- raden ging in de eerstvolgende jaren ne gentig procent naar China. De opium vreugde was door niets meer te stuiten Ook in het land zelf begon de papaver te bloeien. Waarom zou men het heerlijks niet binnen de grenzen verbouwen Toen vooral, groeide in vele Chinezen de haat tegen alles wat een Europees gezicht had. En daarop werd het weer anders. De haat verminderde niet. maar wel werden er nieuwe documenten van kracht. In 1906 had een revisie der verdragen plaats. De maankoppen verdwenen van de Chinese akkers. In plaats daarvan werden rijst en koren aangeplant. China verplichtte zich de slaapbollenteelt en opiumproduc tie af te schaffen, waartegenover Enge land zich bond tot het betrachten van de juiste maat bij de invoer Men wilde pogen uit een door vergift verzwakt volk opnieuw een natie te ma ken, die tot de ontwikkeling der mens heid het hare zou kunnen bijdragen De oude traditie van cultuur en beschaving zouden in het rijk van het Midden op nieuw worden hooggehouden Het mocht evenwel niet baten. De zon den van generaties worden niet met een pennestreek uitgewist en de gevolgen van deopiumoorlog doen zich nog altijd ge voelen. China is momenteel in een zodanige po sitie. dat noch de papaver-verbouw noch Roch chlanide vol maakte noemt de Arabier zijn paarden die volgens de overlevering afstammen van de merries van de profeet Mo hammed Met de grootste zorg vuldigheid waakt hij er voor, dat het ras zuiver blijft. Het paard wordt beschouwd als een lid van de familie, en met de meeste liefde omringd. Als een krijger een gevaar lijke tocht gaat ondernemen, wenst men niet hem, maar het paard een gpede reis en als het na een veldslag alleen naar het tentendorp. terug keert. is de droefheid over de dood van de krijger lang niet zo groot, als de vreugde over de behouden thuiskomst van het dier. Een zoon of een ander fa milielid van de gesneuvelde bestijgt dan het paard met de verplichting de dood van de vroegere berijder te wreken. Wanneer er dieren in een veldslag zijn omgekomen, heerst er maandenlang diepe rouw. Maar het Arabische paard is ook met geen ander te vergelijken. Het bezit wer kelijk de kracht om reusachtige snelhe den te ontwikkelen bovendien wordt het met de grootste zorg behandeld. Geen boos woord, geen zweepslag krijgt het Maar dat heeft het ook niet nodigéén woord van zijn berijder is voldoende om het aan te sporen. De Arabier deelt lief en leed met zijn ros. ja, zelfs de slaap plaats delen ze met elkaar. De tevredenheid en bescheidenheid van het dier zijn bijna spreekwoordelijk ge werden Het neemt na de meest vermoei ende ritten, genoegen met heel weinig voedsel Het paard is dan ook het kostbaarste bezit van de Arabier. En wanneer hij over zijn paard spreekt, zegt hij Zeg mij niet dat dit dier mijn paard iszeg, dat het mijn zoon is. Want op deze wereld is er geen tweede, dat zijns gelijke is. Het begrijpt alles, als een zoon der mensen slechts het vermogen om te spre ken ontbreekt hem. opiumschuiver gebruik maakt is de pijp de opiumhandel er officieel zijn Langs (dajentsjen), die ongeveer ander halve voet lang is. De pijpen zijn meestal van hout maar ook bestaan er zeer kostbare ivoren exemplaren, met snijwerk en zil veren ornamenten versierd. Ze zitten al dus in elkaarde steel bevat behalve zeer breed geworden sluikwegen komt het gevaarlijke middel China binnen, zowel uit Indië als uit Japan, het Engeland van het Oosten Kunnen dergelijke toestanden bestreden worden het mondstuk een kleine ronde opening, Opmerkelijk zijn de verklaringen die die zich een voet van het andere uiteinde de Chinese afgevaardigde Wangkingki in af bevindt. In de opening wordt de pijpe- 1929 voor de Geneefse opiumcommissie kop (dajentau) aangebracht. Het boven ste gedeelte daarvan is uitgehold, onder in is het doorboord en staat daardoor in communicatie met de steel. Alvorens tot roken te kunnen overgaan moet men tamelijk ingewikkelde voorbe reidingen treffen. De pijp moet om te be ginner worden aangestoken. Daartoe gaat de Chinees in de linkerzijde liggen, zo dat hij zijn rechterhand vri. san bewe gen. Nadat hij de lange naald bij de lamp heeft verwarmd, duwt hij het uit einde in de opiumdoos. Het fijnkorrelige aflegde Hij deelde uit naam van zijn regering mee. dat men hevig verontwaar digd was over de wijze, waarop China tot het oogluikend toelaten van de opium smokkelarij gedwongen werd. Terecht be weerde hij, dat het vrijhandelprincipe de vergiftiging van een volk niet rechtvaar digde. Daar China zo lang het middelpunt van hei opiumgenot was. ligt het voor de hand. dat overal waar de Chinezen zich vestigden, ook het vergif doordrong. Een (Zie vervolg onderaan volg. kolom) EEN TOL ALS DOBBELSTEEN 't Gebeurt wel eens. dat. als we een spelletje willen spelen, de dobbelstenen weg zijn. Geen nood, dan kun nen we gauw iets maken, dat dezelfde dienst doet Uit mid- delmatigdikcar- /ton (b. v. van een schoenendoos), knippen we een zes hoek. Jullie weten hoe dat gaateen cir kel zetten en zesmaal de straal op de om trek afpassen. Door 3 diagonalen, delen we de zeshoek in 6 vakken, die even groot zijn en nummeren ze volgens afb. I In het midden wordt nu een geatje geboord, zodat er precies een lucifer in past. (Afb II). Met duim en wijsvinger laten we nu het tolle tje draaien, en het cijfer, waar van de brede liggen, geldt. kant op tafel komt te waar zijn de appeldieven Men voorziet dat het dagelijks gemid delde voor 1948 der verkeersongevallen in België het cijfer van 100 zal overtreffen. Zulks betekent tegenover de cijfers van 1947. een verhoging van 20 t. h. Het Nationaal Instituut voor Statistiek heeft onlangs de cijfers gepubliceerd be treffende het tweede kwartaal van 1948. Gedurende dit trimester noteerde men 9.938 verkeersongevallen. Hierbij vielen 137 doden te betreuren, waren er 657 zwaar en 2856 licht gekwetstenin 1227 gevallen werd belangrijke stoffelijke schade aangericht. Schuld der bestuurders in 80 der ge vallen. De statistieken leren ons dat 80 t. h. der ongevallen te wijten zijn aan fouten der bestuurders van voertuigen, meestal we gens het niet eerbiedigen van het voor- rangsrecht. het voorbijsteken in ongun stige voorwaarden en de overdreven snel heid. De ongevallen, veroorzaakt door het gebruik van te felle koplichten. zijn veel minder talrijk dan men zou vermoeden voor het tweede kwartaal van 1948 komen voorbeeld hiervan vormen de Verenigde Staten. Van uit de Chinese buurten te New York begon het opium zijn verwoes tende triomftocht over het gehele con tinent. Ook andere havenplaatsen waren aanvankelijk centra. De prohibitie heeft hier weinig goed aan gedaan, daar men daardoor als 't ware vatbaarder werd voor de bedwelmende middelen. Welge steldheid, genotzucht en deze overgevoe ligheid van het organisme werkten ge zamenlijk het misbruik in de hand. Tot voor kort werden in Noord-Ame- rika jaarlijks 700 000 pond opium ge consumeerd. terwijl men voor weten schappelijke doeleinden zeker niet meer dan een tiende deel daarvan kan hebben nodig gehad Minstens 600 000 pond heeft gediend tot de zelfvergiftiging van wils- zwakke mensen. In vergelijking met de grote steden van Amerika, met Azië en met sommige streken in Afrika, is Europa een tame lijk opiumvrije streek. Zelfs in Zuid- Frankrijk is de opiumpijp iets zeldzaams In Marseille maken sitchls wat zeelui en enige decadente vrouwen er gebruik van. (Wordt voortgezet) (Copyright by Omnium Press) zij slechts tussen voor 0.35 t. h. van het totaal. In 6 t. h. der gevallen is de schuld te wijten aan voetgangers, trampassagiers of autobusgebruikers, en in 7 t. h. der ge vallen aan technische oorzaken, zoals gladheid der baan, defecten aan de wa gens e. d Dronkenschap. Volgens de statistiek van het Nationaal Instituut zouden de verkeersongevallen te wijten aan dronkenschap, slechts voor 2.9 t. h. zijn tussengekomen gedurende het eerste halfjaar van 1948. Dit cijfer lijkt tamelijk klein, en is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit dat de staat van dronkenschap niet steeds vastgesteld of vermeld wordt Sommige commentators zijn trouwens van oordeel dat men als veroorzaakt door dronkenschap ook die ongevallen zou die nen te beschouwen, te wijten aan het sterk verminderde reactievermogen, in gevolge het soort roes verwekt door het bijwonen van feestelijkheden, voorstellin gen. bals. enz In dit verband wordt gewezen op het feit dat het aantal verkeersongevallen in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag, merkelijk ho ger is dan tijdens de andere nachten. Ziehier een kleine tabel betreffende de ongevallen die zich gedurende het tweede trimester 1948 van 21 tot 3 uur hebben voorgedaan Aantal ongevallen Nacht van Maan- op Dinsdag Dinsdag op Woensdag Woensd- op Donderd. Donderd. op Vrijdag Vrijdag op Zaterdag Zaterdag op Zondag van 21 tot 24 uur 79 74 49 65 74 88 0 tot van 3 uur 20 19 20 24 18 35 totaal 99 93 69 89 92 122 Zondag op Maandag 122 27 149 Het aantal ongevallen kan sterk vermin deren. Uit wat voorafgaat mag worden afgeleid dat minstens 90 t. h. der verkeersonge vallen toe te schrijven zijn aan de mens zelf. hetzij wegens onvoorzichtigheid of nalatigheid van de autobestuurders, voet gangers, enz hetzij wegens het in gebreke blijven der openbare besturen, op gebied van verlichting, wegenisoriderhoud. enz Deze vaststelling leidt dan ook tot de conclusie dat het aantal ongevallen mits goede wil, gevoelig zou kunnen vermin derd worden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9