OPÏ1/M EN MORFINE feugd-Hoekje Onze Reportage DE BEURT IS AAN KLEINE TEKENAARS. TEKENPLAATjE. RAADSELS. VOOR DE KNAPPERDS. een artikelenserie van Dr HUGO GLASER J (VERVOLG EN SLOT) TURKLIE EN MACEDONIË In Turkije is veel veranderd Vroeger nam wegen het verbod van alcohol (door Mohammed uitgevaardigd) het opium daar een voorname plaats in Tegenwoordig verdwijnt de gevaarlijke pijp meer en meer. De wereldoorlog en de moderne opvattingen van Jong-Turkije hebben aan menige eerbiedwaardig oude traditie een eind gemaakt De sluiers en haremmuren zijn in de grote steden verdwenen, het papaververgif is meegegaan en ter rem- placering is het wijnglas verschenen. De romantiek van de opiumroes heeft plaats gemaakt voor de nuchtere realiteit der dronkenschap. In weerwil van dat alles is de slaap- bollenbouw voor Klein-Azië van beteke nis En ook de opiumproductie heeft aan de Turkse papavercultuur veel verplich ting. Laatstgenoemde levert per jaar 300 000 tot 400.000 kilogram op ongeveer twee derde a driekwart van de kwanti teit vóór de oorlog. Al wordt er dan minder van het tover middel geschoven, en is het met het ro ken corresponderende deel van de han del achteruitgegaan, voor medische doel einden wordt in Klein-Azië meer opium gewonnen dan waar ook Bovendien is het wettig en illegaal verbruik van mor phine gestegende maankopboeren tus sen Constantinopel en Smyrna weten dat en de handelaren is het eveneens bekend Bijna alle grote staten van het Westen zijn evenals Japan en Amerika grote af nemers. Misschien staat Frankrijk boven aan Overigens zijn de statistieken be treffende deze dingen bijna steeds on juist. In Perzië zou de opiumproductie onge veer hetzelfde opleveren als in Klein- Azië Zij is daar eveneens een belangrijk middel van bestaan voor landbouwers en handelaren, en voor de staat een der meest winstgevende bronnen van inkom sten. Men neemt aan, dat te Ispahan min stens een kwart der bevolking direct of indirect van het opium bestaat. Een groot deel van het Perzische maan- zaadvocht vindt zijn weg naar China, waar men nog altijd het meeste opium consumeert. Verder betrekt het Hemelse Rijk dit artikel van eldersnl. van Wla- diwostok. Deze stad begint gedurende de laatste jaren in de geschiedenis van de opiumhandel een rol te spelen. Bovedien wordt er veel van het bedwelmende goed geschoven Men heeft vastgesteld, dat zich te Wladiwostok meer dan tweehonderd gelegenheden bevinden, waar de verslaaf de zich naar hartelust aan het gif te buiten kan gaan Ook Japan produceert zoals gezegd maankoppen en het voortbrengsel daarvan In Indië d. w. z. Engels-Indië) wordt de opiumhandel streng gecontroleerd Het j^4&-de bedoeling, dat de gevaarbrengende stbstantie slechts voor medische doelein- <en wordt uitgevoerd. Alleen voor het erbouwen der papavers is reeds een con- yssie nodig. Te Calcutta hebben gere- eld opiumaucties plaats, maar de pro- uctie loopt terug De verhoudingen zijn t de verschillende streken van Indië ndertussen niet dezelfde. Egypte krijgt allengs meer betekenis jor de opiumproductie. In sommige pro- incies aldaar worden opiumpillen ge ien. Wat Europa betreft moet allereerst het alkanschiereiland genoemd worden. Mo- elijk had de lezer verwacht, dat het be- uchte artikel in Europa niet zou worden ^'abriceerd De Macedonische productie g men evenwel niet onderschatten eds lang geleden ontdekte men de ge- nik theid van de bodem voor papaver inplantingen en de mogelijkheid van en goede afzet. De grootste concurren- ie ondervindt het opium van de tabak. In gebieden die eertijds deel van Ma cedonië uitmaakten (enkele gedeelten van Joego-Slavië) houdt men zich eveneens met opiumcultuur bezig. Daar er aan dit voortbrengsel veel meer verdiend wordt, dan aan koren, worden er steeds nieuwe akkers ter beschikking van papaverboeren gesteld, hetgeen eigenlijk niet in over eenstemming is met de projecten inzake een doelmatige exploitatie van de bouw grond Gelukkig worden de papavers niet uit sluitend gekweekt om het sap uit de on rijpe. maar ook om de olie uit de rijpe zaden. Maanzaadolie is een hevige con current van olijfolie geworden. En daar men uit één plant van alles kan halen en aldus de gehele familie werk vindt door de teelt er van, is de papaver bij de kleine boeren bijzonder populair men wint eerst het opium, vervolgens de olie. en de rest kan dan nog als brand stof dienst doen. Ook Bulgarije heeft aandeel in de opiumproductie, en Griekenland blijft evenmin achter. Echter geniet in deze lan den de tabak de voorkeur en de papaver- cultuur is dan ook minder geworden. Oor zaak hiervan zijneen ander klimaat en een andere bodem, doch tevensandere arbeidsverhoudingen en een afwijkende organisatie van de afzet. Al deze factoren beslissen over artikelen en markt. De belangrijkste van alle handelscen tra voor opium is Londen Hier worden zowel de Aziatische als de Europese soort aan de man gebracht, d. w. z. aan de ver tegenwoordigers der pharmaceutische in dustrie geleverd. F. W. A. SERTÜRNER, DE ONTDEKKER DER MORPHINE Wie kent de naam van Friedrich Wilhelm Adam Sertürner Weinigen. Toch is hij de ontdekker van een stof. die voor de medische wetenschap een geweldige stap in de goede richting be tekende en die tevens veel ellende heeft veroorzaaktde morphine. Misschien herinneren enkelen zich dat men hem in 1924 heeft herdacht en toen zelfs te Hannover een standbeeld voor hem heeft neergezet Het was in dat jaar een eeuw geleden, dat de morphine in de artsenijkunde werd ingevoerd. En on ze jubileumlievende tijd nam de gelegen heid waar om zich voor te stellen, hoe vreselijk ziekten met dodelijke afloop in hun laatste stadium moeten zijn geweest in de dagen, dat men de morphine die de pijnen vermindert en het sterven licht maakt, nog niet wist te gebruiken Wel kende men reeds honderden, dui zenden jaren tevoren het opium, de sub stantie die de morphine bevat. Opium neemt immers ook de pijn weg en bevor dert de slaap het deed dienst om in de tijd. dat de narcose niet bestond, de kwellingen die door chirurgen behandel de patiënten moesten ondergaan, wat minder Hevig te maken. Opiumtinctuur bevat ongeveer 1 morphine, en de pijnstillende werking van morphine in vrije toestand overtreft die van het opium dan ook honderd maal. In de roodbruine koek. die als opium ter markt wordt gebracht, zitten een groot aantal stoffen, welke men in de pharma cologic alkaloïden noemt Eén groep is die der morphine, de andere die der co deïne. Goed opium moet tenminste tien procent morphine rijk zijn. Morphine heeft een basisch karakter gelijk kalium en natrium kan het met zuren zouten vormen Datgene wat men met de naam morphine pleegt te bestem pelen is het zoutzure zout er van. Deze eigenschap werd reeds door Sertürner gevonden. Het gelukte evenwel eerst de grote chemicus Liebig om de chemische samenstelling nauwkeurig te bepalen, (1831) terwijl de scheikundige formule eerst in 1847 door Laurent werd opge steld Zij luidt: C17H19N03 Morphine is zoals gezegd niet het enige bestand deel van het opium, dat uit ongeveer twintig alkaloïden benevens vetten, har sen. slijm en water bestaat. Het morphinezout bevat 80 morphine en is in water gemakkelijk op te lossen Eenieder kent het hulpmiddel van de tegenwoordige geneesheereen klein flesje met een oplossing, die er als water uitziet. Lang heeft het geduurd, voordat men Sertümers nieuwe middel aanvaard de. en erkende, dat de uitvinder de we reld een weldaad had bewezen. Men moet niet geloven, dat Sertürner een ongelukkig, verbitterd mens was, om dat hij een beetje lang op erkenning moest wachten. En men mag er zijn tijd ook geen bijzonder groot verwijt van maken, dat hij hem niet onmiddellijk accepteerde. Alle tijden zijn immers zo, en bovendien is skopsis een onderdeel der wetenschap. En danSertürner was twee-en-twintig jaar, toen hij als apothe kers-assistent bij de Adler-apotheek te Paderborn, er in slaagde het opium te analyseren. Men zou naar de oorzaken van dit succes kunnen zoeken. Vanzelf sprekend weet men nooit, of men de juiste opgeeft, maar merkwaardig is, dat tijdens een periode, waarin de een of andere wetenschap of kunst begint te bestaan of te ontwaken, het aantal grote presta ties dat uit latere tijd overtreft, ook al bereikt men in die latere tijden eigen lijk meer. Men kan de zaak ook om keren en zeggen, dat de toevallige aan wezigheid van een groep mensen, die allen voor een zekere tak aanleg hebben het ontstaan of de renaissance tot gevolg heeft Hoe 't zijin het tijdperk, waar van hier sprake is, begon de chemie zo te zeggen op te komen Het was nog niet lang geleden, dat Lavoisier een re volutie in de scheikunde teweegbracht- Verder interesseerde men zich destijds bijzonder voor het opium. Sertürner moet het genie hebben be zeten. dat alle grote mannen kenmerkt, de dichter en de heelmeester, de chemi cus en de werktuigkundige. Hij had zich voorgenomen het principium somnife- rum of slaapveroorzakend principe van het opium te vinden. Een sterke wil en een zieners-begaafdheid leidden hem naar het doel, dat hij in de goede zin van het woord zelfs ver voorbij streef de hij schonk de lijdende mensheid de zachte dood. Van Friedrich Wilhelm Adam Sertür ner weten we, dat hij de zoon was van een militair ambtenaar uit Wenen Simon Josef Sardinier, wiens naam langzamer hand in de kerkboeken tot Sertürner werd vervormd. De vader vestigde zich te Pa derborn. werd opzichter der publieke wer ken en stierf in 1799 zonder vermogen achter te laten. Friedrich Wilhelm werd leerjongen in de hofapotheek. hetgeen tot op zekere hoogte een toeval was, want zijn vader had hem in de natuurweten schappen bijzonder goed onderricht. De laboratoria der apotheken waren altijd experimenteerlokalen, en zo kon de jonge Sertürner zich op zijn gemak bezig hou den met de analyse van het opium De eerste resultaten kwamen neer op de af scheiding van kristallen, die hij uit het opium isoleerde en als de belichaming van het gezochte slaapveroorzakende prin cipe beschouwde. Dat gebeurde al in 1803 Doch de morphine ontdekte hij pas in 1817. Met hetgeen hij in 1803 tot stand bracht kon hij niets beginnen. Zowel hij als de inventie moesten ouder worden. Maar zijn leertijd liep ten einde. In 1806 trad hij te Einbeck bij Hannover als hulp in dienst- Een opstel, dat hij omstreeks die tijd aan het «Journal de Chémie» toestuurde werd niet geplaatst. Het han delde over de ets-alkaliën, en is later van veel belang gebleken. Daarentegen wist hij de concessie te verkrijgen tot het oprichten van een nieu we apotheek te Einbeck. Thans had hij een eigen laboratorium, kon doen en la ten wat hij wilde, en hield zich weer eens met het opium bezig, waarover hij nog het een en ander te zeggen had. Dat deed hij in een werk. dat getiteld wasOver het morphium, een nieuw zout en de mekonzuren. als de voornaamste bestand delen van het opium De naam mórphium werd later door de wetenschappelijk juistere term morphine vervangen Waren het werkelijk de hoofdbestand- de.er. van het opium, die Sertürner had gevonden 7 Deze vraag beantwoordde hij zelf op eenvoudige wijze. Met twee vrien den nam hij een dosis van het afgezon derde ingredient in, en constateerde als gevolg daarvan een lichte vergiftiging bij a lie drie. welke overigens geen schade lijke gevolgen had Achteraf bleek het een stevige hoeveelheid te zijn geweest die men verwerkt had, ongeveer drie maal de kwantiteit, die men later in de weten schap zou aanwenden Maar men rustte na de consumptie als in de armen van Morpheus Erkenning vond Sertürner pas veel la ter Nog in 1830 kon Balzac onder de dingen die de duivel op aarde in het bij zonder bezig hielden, de morphine noe men niet vanwege het morphinisme want dat bestond toen nog niet. maar in verband met de vele ongelukken die ten gevolge van een te grote dosis, plaats hadden. Eerst vijftien jaar na de ontdekking kende het Institut de France i hem een prijs van 12.000 fr. toe. omdat hij c de alkaloïdenatuur van het morphium heeft vastgesteld en zo de weg tot grote medi sche overwinningen heeft gebaand. Ook andere eerbewijzen vielen hem ten deel. Hij werd doctor honoris causa aan de universiteiten van Göttingen en Jena en verwierf talrijke erediploma's. V erder was hij de eerste, die vermoed de dat de cholera aan één enkel, giftig zichzelf voortplantend levend wezen te wijten zou zijn. Zijn geschrift hierover bleef onopgemerkt, maar vele jaren later werd de cholera bacil ontdekt Sertürner heeft de geweldige vlucht der morphine als medicament niet meer be leefd. Pas na 1833, toen <ie Fransman Pravas de morphinespuit vervaardigde, kon men de injectie toepassen Steeds weer leest men de zinDe ontdekking der morphine is de grootste zegen en de grootste vloek der mens heid Het tweede gedeelte dezer opmerking slaat vanzelfsprekend op het morphinis me. Maar hoe groot ook het aantal der genen mag zijn, die door de morphine te gronde zijn gegaan, het kwaad dat deze stof aanricht weegt niet op tegen het nut dat zij sticht. Men kan de spoorweg im mers ook niet een gesel noemen, omdat er botsingen en déraillementen plaats hebben en de trein zelfs voor zelfmoor den wordt gebruikt. Het voordeel dat de wereld er bij heeft is groter dan het na deel en met de morphine is dat in nog heviger mate het geval. ONDERGANG EN REDDING Evenals bij opium is bij morphine de dodelijke dosis niet steeds dezelfde. De individuele weerstand speelt hier een grote rol. Een kind van nauwelijks drie maanden is eens gestorven aan de helft van een duizendste gram morphine. Vol wassenen werden soms geveld door een of tweetiende gram, maar ook wel door kleinere hoeveelheden, vooral wanneer ziekten, bijvoorbeeld een hartkwaal of longtuberculose het weerstandsvermogen van het organisme verkleinden. Daar tegenover staan gevallen van mensen, die wel twee of drie gram binnenkregen, en toch nog gered werden. Twee gram is een dosis, die gewoon lijk in staat is een koe te doden. De ge voeligheid van deze beesten voor het gif is verschillend. Honden, konijnen, muizen en ratten worden door morphine verdoofd. Paarden, runderen en katten worden er nerveus door en ondervinden pas van grote hoeveelheden nadeel. Ook duiven en kippen verdragen veel morphine. Het is gebleken (zoals Lewin meedeelt) dat ook dieren morphinist kunnen wor den. De werking van een acute vergiftiging blijkt alduseen diepe slaap treedt snel in. het gezicht wordt rood. de mond droog de slaap gaat over in bewusteloosheid, de pupillen worden zeer klein, dikwijls niet groter dan een speldenknop, de adem stokt, de polsslag wordt licht en onregel matig en dooft tenslotte uit. Vele dodelijke ongelukken heeft de morphine veroorzaakt. Nauwelijks was ze ontdekt of een Engelse arts doodde er zijn vriend mee (1823). Een ziekenver pleegster, Jane Toppan, heeft niet minder dan een-en-dertig aan haar toevertrouw de zieken door middel van steeds grotere inspuitingen de dood in gedreven. Bijna grotesk was de daad van een hotelhouder te Berlijn, die een heel bruiloftsgezelschap vermoordde door morphine door de koffie te mengen. De man wilde zich slechts een kleine grap permitteren Maar deze en dergelijke gebeurtenis sen verzinken, wat getal betreft, in het niet naast de duizenden voorbeelden van mensen, die zichzelf langzaam maar feil loos slopen. Het zijn niet slechts nerveu ze hysterische lieden, die op deze wijze te werk gaan. Er werd immers melding gemaakt van het feit, dat men dieren ook tot morphinisme kan brengen Wel zullen zij. die naar nieuwe sensaties zoeken het snelst slachtoffer worden, maar ook per sonen die uit hoofde van hun beroep het vergif gemakkelijk kunnen aanschaffen, staan zenuwziek of niet aan het grootste gevaar bloot. Volgens statistie ken die men nooit helemaal kan ver trouwen vormen de artsen 40 van alle morphinisten. Lewin beschrijft het eerste stadium van het morphinisme aldus In het begin ziet de morphinist zijn eigen kunnen, eigen prestaties en eigen vermogen om te ge nieten op een bedriegelijke hoogte. Aan het ik wordt ten opzichte van zichzelf en van de buitenwerld een onjuiste waarde toegekend, maar hoe dit gewijzigde zijn ook tot stand mag zijn gekomen, het in dividu erkent het. de arbeid schijnt lich ter te vallen, de stoten die de ruwe wer kelijkheid uitdeelt worden niet of niet meer zoals vroeger ondervonden, en dit op een hoger plan gebrachte mensenver stand is het resultaat van één enkele Op de bovenstaande voorbeelden kun ,:e zien hoe je gemakkelijk een neus hoorn en een roofvogel kunt leren tekenen Probeer het maar eens dan zal je zien hoe goed het gaat. WAT HEEFT DEZE AUTOMOBILIST VERLOREN 7 Verbind de cijfertjes in volgorde en je hebt het antwoord. i. Met b ben ik iets om vloeistoffen in te bewaren Met d zit ik boven op een huis Met h onder een schoen Met 1 ben ik een soort vernis Met t zit ik aan een boom Met v ben ik een beroep Met m ben ik helemaal niet wild Met p ben ik een herencostuum Met w ben ik een gat in het ijs Met z ben ik een hoeveelheid Wie ben ik II. Mijn eerste is een lichaamsdeel mijn tweede een voetbekleedselmijn derde een voegwoordmijn geheel is een on derdeel van het toilet. III. Mijn geheel 12345346714894 10 is een systeem van radioverspreiding in de grote steden. 3 5 1 verdroogd. 8 5 7 niet scherp. 12 3 wiel. 14 7 tocht. 8 4 10 7 beetwortel. 3 4 10 1 beest. 1 4 10 7 waterplant. 8 9 6 bergruimte. De oplossingen worden volgende week gepubliceerd. WIE KAN HET? Wie kan van bovenstaande figuur een parallelogram maken, en wel door alle stukjes te gebruiken Oplossing komt volgende week. dosis morphine. Men ziet, dat dit eerste stadium inder daad van levensvreugde is doordrenkt Maar al spoedig is de hoeveelheid, die al die blijdschap te weeg heeft gebracht niet meer toereikend en het verlangen naar een nieuwe dosis doet zich zo hevig gelden, dat de patient heeft te kiezen tus sen kwellende ontbering en vergroting van het rantsoen. In nagenoeg alle gevallen prefereert hij het laatste. Het beeld van voortschrijdende ver nietiging door morphine is bekend. Reeds in de laatste jaren van de vorige eeuw werd het door Ernst Schweninger ge schilderd. Professor Pilez beschrijft de toestand aldusHet lichaamsgewicht neemt af De spijsvertering raakt in de war. Ver stopping en buikloop wisselen elkaar af de zieken zijn huiverig, worden door aan vallen van asthma geplaagdde sexuele functies worden gestoordzij beven soms als alcoholisten De pupillen zijn, zolang de morphine niet is uitgewerkt, bijzonder klein De geestkracht neemt af, de zieken worden stompzinnig Merkwaardig is de karakterzwakte en willoosheid in de strijd tegen de zucht zelf De patiënten nemen steeds opnieuw het besluit op te houden maar proberen op de geraffineerdste ma nieren zelf een abstinentiekuur in de war te sturen. In dit stadium is het vergif nog slechts bij machte om de uren onmiddellijk na de inspuiting dragelijk te maken- Gedurende de tijd. dat de ongelukkigen morphine- vrijzijn hebben ze een afschuw van het leven, en wachten tevergeefs op de verhoging e» verdieping van het levens gevoel, die het middel hun aanvankelijk verschafte en die zo veel voor de toe komst beloofden. De genezing van morphinistea is zeer lastig. Men weet hoe moeilijk het voor velen is om zich het roken af te wennen. Het begin der abstinentie is een lang durige marteling Moet men nu bij de genezing de dosis verminderen of ineens radicaal het li chaam van morphine spenen Een groot aantal artsen zijn voor de radicale me thode. Schweninger zegtTreden ook de reactieverschijnselen bij deze genees wijze heviger op, zij zijn te verkiezen bo- veu de wekenlange kwellingen der lang zame ontwenning. Weliswaar zijn de laatste niet zo stormachtig, maar ze on- dermi. nen zowel de wilskracht van de zieke om de kuur tot het einde vol te houden als het vertrouwen in de arts zonder wiens autoriteit van herstel niets terecht komt. Wanneer de laatste injectie haar kracht heeft verloren, wordt de zieke onwel Hij kan niet eten. krijgt hartkloppingen, heeft hel benauwd, zweet, alle spieren trillen; zijn hoofd dreigt te barsten Hij heeft kiespijn, hij is bang en maakt de aanwezigen bang. zijn opwinding neemt steeds toe. en dan krijgt hij een aanval van razernij, die geen einde schijnt te nemer.; dan kampt hij weer met halluci naties hij hoort stemmen die hem drei gen. ziet geesten van gestorvenen spreekt met slangen en vogels, meent beesten on der zijn huid te bespeuren, enz. Alles jeukt, hij wentelt zich om en om. wordt door een nieuwe vlaag van woede over vallen. en zo gaat het door- Meestal is de patient na enkele dagen gerezen. Men heeft geprobeerd de ongelukkigen gedurende de overgangsdagen te laten slapen. Dat is soms gelukt, doordat men er in slaagde de morphinist onder byp~ nose te brengen. Ook heeft men getracht de lijder te helen met... cocaïne, een me thode waarop men thans geheel terug gekomen! 'Copyright by Omnium Press'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 12