TOffllSHSffltfflOl® SPROKKELINGEN Albert SLOSSE - Ü1ERYCK Kolen en Bouwmaterialen Raph. Couher-Jonckheere Wonderdoktoor UIT HET BINNEN LAN D j "*amarkt Gemeentekrediet van België LEON GRILLET 5T00RS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN UIT HET BUITENLAND DE BESTE REKLAAM IS GOEDE KWALITEIT Eiverdingestraat 1 1 IEPER Tel. 384 HET YPERSCH NIEUWS» Blx. 4 4-12-1948 te Brussel Hei indexcijfer ran de kleinhandelsprijzen Hdt gemiddeld indexcijfor berekend volgens de officiële werkwijze, is terug gelopen an 395,5 in Oktober tot 394 3 wat een vermindering is van 12 punt De neiging tot prijsdaling, wat vlees en vet stoffen betreft, duurt voort Het cabinet van Justitie. Zoals men weet nam de Heer Struye ontslag als minister van Justitie. In de nieuwe regering Spaak werd hij opgevolgd door een Luikse C V- P. - er. advokaat Moreau de Melen. De heer Charles ca- binetshoofd van de heer Struye, werd door de nieuwe minister verzocht aan te blij ven Het bouwen van goedkope woningen in W estvlaanderen. Alle aanvraagformulieren tot het be komen van de premie, verleend door de provincie Westvlaanderen. voor het bou wen of kopen van goedkope woningen moeten ingediend zijn voor Maandag 6 December. Het is niet nodig, dat alle ver eiste stukken bij de aanvraag gevoegd zijnde ontbrekende stukken kunnen achteraf, zo spoedig mogelijk, ingezonden worden De prijzen van de Belgische producten. De heer van Zeeland, minister van Staat hield te Thuin een toespraak en zegde o m De prijzen der Belgische producten zijn wegens zware lasten te hoog Tevens is er schaarste aan kapitalen en de werkloosheid neemt in gevaarlijke mate in verscheidene bedrijven toe. Dit zijn voortekenen van een geweldige crisis. Een Belgische film over de duivensport. De cineast. Louis Hoelen. uit Kapellen die reeds verscheidene films voor het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs op zijn aktief heeft, vervaardigde thans een rol prent. die ongeveer 2 uur loopt en een ruim overzicht biedt van alles, wat de duivensport in België aangaat. De belasting-hervorming en de boeren. Het bestuur van de Beweging tot ver dediging van de Boerenbelangenheeft bij de Minister van Financiën protest aan getekend. aangaande het ontwerp van fis cale hervorming De vereniging meent, dat deze hervorming voor de landbouwers en de handelaars een belasting zal mee brengen. die 20 hoger staat, dan die van de andere belastingplichtigen. Voor de Grensarbeiders. Het postcheckambt te Rijsel. heeft be kendgemaakt. dat het loon van de Bel gische grensarbeiders voortaan niet meer zal worden uitbetaald tegen de koers van de Franse frank op de dag waarop het loon werd gewonnen, maar tegen die van de dag der betaling. De vakverenigingen hebben tegen deze maatregel reeds protest aangetekend Gouddollar Zwitsers goudstuk Dollar 100 Franse frank Zwitserse frank Pond Gulden 77590 150.00 59625 50.75 1095 13.00 9 55 950 Voor het plaatsen van uw geld wendt U tot de Heer wisselagent-correspondent Agent van het Gemeentekrediet v. Belgie 19 Meenenstraat YPER Tel. 144 li;mi Van den Peere boom plaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Kouwversieringen. - Markiezen. (40) Belgische tapijten voor Amerika Er bestaat in Amerika nog steeds een grote vraag naar Belgische tapijten, zo dat de Belgische fabrikanten meer en meer de markt voor tapijten uit katoen garen monopoliseren Oostendse vissers naar Chili. Twee Oostendse vaartuigen- de 0-748. toebehorende aan de heer Pierre Boels en de 0-325 De Zeemeeuw toebehorende aan de gebroeders De wulf, zouden met 60 a 70 opvarenden naar Chili varen en er zich vestigen om er het vissers- bedrijf uit te oefenen. Tour de France 1949 weer door Belgie. De eerste rit van de eerstkomende Tour de France wordt naar het Oosten geleid (Reims of Metz). Dan zwenkt hij naar links om. om reeds van de tweede dag af België te bereiken Twee ritten door België zullen naar model van de Waal se Pijlworden vastgesteld. Een deel van de derde rit loopt nog door België, zodat we in België feitelijk tweede derde en vierde rit zullen volgen. De telefoonabonnenten. In Oktober is het aantal telefoonabon nenten met 4.810 gestegen en bereikte 431 132. De toelagen voor de suiker afgeschaft. De suiker mag thans vrij verkocht wor den. doch de toelagen werden afgeschaft zodat ze in prijs zal stijgen. Politieschool geopend te Brugge- De Gouverneur van Westvlaanderen heeft te Brugge, in het bestuursgebouw van de provincie, de eerste in België opgerichte politieschool open verklaard. Er zijn rêeds 40 leerlingen ingeschreven. Filmfestival in 1949. Het tweede Wereldfestival voor Film en Schone Kunsten voor 1949. zal hoogst waarschijnlijk niet te Brussel, maar wel te Knokke worden gehouden Koloniale Loterij. Op 10 December zal in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel de trekking voor de zeventiende schijf van de Kolo niale Loterij plaats hebben. De stand van de werkloosheid. Uit de statistiek van het werklozen fonds blijkt, dat in de week van 14 tot 20 November gemiddeld 107210 volledige en 50.101 gedeeltelijke of toevallige werk lozen per dag gekontroleerd werden. Het reizigersverkeer tussen België en Nederland- De Belgische burgers zullen zich van 15 December af naar Nederland kunnen begeven, wanneer zij in het bézit zijn van een paspoort of een als zodaqig dienstdoend vrijgeleide, dat na1 Okto ber 1946 afgeleverd is of verlengd werd. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer schijnt in ons land een weinig verminderd te zijn. Noch tans heerst de plaag nog in beide Vlaan deren Henegouwen, Antwerpen en Bra bant, met een totaal van 158 gemeenten. 4205 hoornbeesten. 3575 varkens. 460 schapen en 15 geiten zijn aangetast. Alle maatregelen werden genomen om de plaag te bestrijden Men hoopt dat de vee markten weldra zullen geopend worden. Inschrijving in de wervingsreserve. De Belgen, geboren in 1932. die op 15 November 1948 geen bericht mochten ontvangen hebben van hun inschrijving in de wervingsreserve voor de jaarklasse 1952 moeten zich tot het bestuur van de KASBONS I JAAR 3,59 NETTO KASBONS 3 JAAR 4,25 NETTO DEPOSITO-BOEKJES 3 NETTO VOLSTREKTE ZEKERHEID! (1167) gemeente, waar zij op 1 Oktober 1948 Th de bevolkingsregisters ingeschreven wa ren. wenden 4246 milliard belastingen in Oktober. In Oktober 1948 werden voor 4 246 mil liard belastingen geïnd, zodat het totaal beo rag aan belastingen 42.119 milliard be reikte van 1 Januari tot 31 Oktober, wat 3263 milliard meer is dan in het budget werd geraamd De huishuurwet en de handelsovereen komsten. Het Parlement heeft de wet van 28 Juni 1948 tot 1 Januari 1949 verschoven, en de regering vraagt thans nogmaals de ver- va,dag uit te stellen tot 1 Juli 1949 De Senaatskommissie voor Justitie heeft dit -aatste ontwerp thans goedgekeurd HERDENKINGSDAGEN De sterkste man ter wereld overleden. Ivan Zaikin. de Russische moderne Her cules van 100 kilo. en gewezen worstel kampioen. is te Kisjim op 66-jarige leef tijd overleden. Hij ging als de sterkste man ter wereld door. Zijn krachttoer be stond er in een vrachtwagen over zijn lichaam te laten rijden. Hij kon tevens een telegraafpaal in tweeën breken en een spoorstaaf tot een hoepel ombuigen. Hij at slechts rauw vlees. De ziekte van de Koning van Engeland- Ir. Britse geneeskundige kringen meent men dat de ziekte van Koning George wel de aandoening van Burger zou kunnen zijn. t. t. z. een hevige ontsteking van de slagaders en de diepliggende aders. Daar uit volgt dan een gedeeltelijke of vol ledige verstopping van de bloedvaten De diepere oorzaken van die ziekte zijn nog onbekend, dom zij worden gewoonlijk toegeschreven aan een besmetting door het overvloedig gebruik van tabak Churchill 74 jaar. De Britse staatsman en gewezen eerste- minister Winston Churchill vierde Dins dag zijn vier-en-zeventigste verjaardag. Uit binnen en buitenland kwam een stroom gelukwensen en geschenken bin nen. o. a- boeken, bloemen, een grote taart van een Londense bakker, en veel sigaren. Franse expeditie naar de Zuidpool De eerste Franse zuidpoolexpeditie, die met de Commandant Charcotuit Brest is afgevaren staat onder leiding van de h. André Liotard. Zij bestaat uit 11 leden, die o. m. met zich nemen 47 eskimo-honden, twee rups wagens. sleden, amphibievaartuigen en levensmiddelen voor twee en een half jaar. Deze expeditie begeeft zich naar Adélie- land. Het is goed dat een mens af en toe zijn blikken eens naar het verleden richt en zich sommige feiten en gebeurtenissen weer voor de geest brengt. Vooral wan neer deze feiten zich hebben voorgedaan in eigen familie, in eigen stad of dorp, in eigen streek. Met vreugde herdenkt men dan deze gebeurtenissen, of met weemoed denkt men aan die vervlogen tijden te rug. Vreugde of weemoed, om het even. steeds doet het ons goed aan 't hart. of geeft het ons kracht om het leven verder door te gaan Soms ook boezemen deze vroegere feiten ons belangstelling in. om dat wij nu eenmaal van onze streek, van ons land houden Van dit laatste standpunt uit gezien menen wij dat het wel even de moeite waard is aan een paar datums te herin neren. die in verband staan met ons ge west. Honderd jaar is het geleden dat Kem- mel een burgemeester kreeg van wie de ouderen van dagen nog steeds spreken, als zijnde geweest een der beste burger vaders die het dorp ooit kende. Wij be doelen de heer Johannes - Benedictus Thevelin Hij werd geboren te Kemmel in 1814 en bleef van 1848 tot aan zijn dood. op 13 Oktober 1897 burgemeester van zijn dorp. Hij was een goed man, die door zijn dorpsgenoten op de handen werd gedragen, tijdens zijn bijna 50-jarig bur gemeesterschap. Dertig jaar geleden had te Kemmel, en wel gedurende de Aprildagen van 1918, de gruwelijkste slachting plaats uit de le wereldoorlog. Het was inderdaad op die dagen dat door de Duitsers in een laatste poging om door het front der Verbondenen te I dig en arm, maar die door duizenden ge Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS ger. dat te Loker in 1918 de Duitse aan val, na de verovering van de Kemmel! berg. hielp stuiten. De tijd gaat vlug Zeventig jaar geleden in 1878 over. leed te St- Truiden de jonge dichter a fred Weustenraadhij werd op 19 ue_ cember 1860 te Loker geboren, waar zijn vader een Limburger uit Sichen - Sussen- Bolree. ontvanger was der grondlasten Dt jonge Weustenraad ging naar het Klein Seminarie te Roeselare waar hij de leer. ling was van Hugo Verriest. Hij was een jong veelbelovend dichter, wiens eerste proeven werden uitgegeven bij De Seyn te Roeselare in 1881 Hugo Verriest schreef enkele lovende bladzijden over hem in Twintig Vlaamse Koppen In hetzelfde jaar van overlijden van Weustenraad in 1878 bracht de Ne derlandse schrijver Koenraad Busken Huet. die toen te Parijs woonde, een be zoek aan leper. Dit was tijdens een reis van ongeveer 14 dagen door ons land het jaar nadien verscheen van deze schn - ver het nu nog steeds gegeerde en gele. zen boek Het Land van Rubens waar in hij de kunstschatten van ons Vlaamse land beschrijft. Aan de stad leper en in het bijzonder aan de heerlijke Halle heeft Busken Huet toen onvergetelijke blad zijden gewijd, die nu nog steeds mogen beschouwd worden als het beste wat er ooit over dit prachtige bouwwerk werd geschreven. En ten slotte durven wij hier nog een herdenkingsdag vermelden die wel is waar reeds drie jaar voorbij is, maar die toch sommigen nog zal interesseren. In 1845, juist honderd en drie jaar gele den werd een vrouwtje geboren, eenvou- breken een aanval op de Kemmelberg werd gedaan aanval die wel een direct succes had vanwege de Duitsers, maar die achteraf gezien een echte Pyrrhus- overwinning bleek te zijn geweest (Pyrr- hus-overwinning overwinning die in wer kelijkheid een nederlaag is). Velen der jongeren zullen zich natuur lijk niets uit die tijd herinneren maar het is toch goed dat die dingen weer eens op gefrist worden. Tien jaar geleden, in 1938, werd te Lo ker. door de overlevenden van de slag bij Kemmel, een gedenkplaat ingehuldigd voor de doden van de 2de Cavaleriebriga de. var> de 2de Cavaleriedivisie en van het 2de Cavaleriecorps van het Franse le kend was Wij bedoelen niemand anders dan Regiha Vrammout. Wie zij was Iedereen kent op de Rodeberg te West- outer het Hellegat en heeft ook reeds ho ren vertellen van het oud wijfje, Sientje uit het Hellegat, dat in een armzalig hut je in het bos van de Rodeberg woonde en in het jaar 1915 in het Oude-Vrouwtjes- huis te Westouter is gaan sterven. Velen hebben reeds de postkaart gezien waarop Sientje met haar man staat afge beeld, niet ver van haar hutteken in het bos. Nu weten zij hiermede wat meer van dit vrouwtje, dat bij velen, maar ten on rechte. in een kwade roep stond. VIATOR Daarom wendt U voor alle in volle vertrouwen tot het oudgekend huis (1092) BMB "ürm i ONS FEUILLETON 59 I door Joc JANSSEN' Houdt het toens voor u. Maar Steven houdt vol. Drink uit. Overmand door de pijn en door de gebiedende toon in Steven's stemme, neemt Dokus het glas aan en drinkt. Als 't niet en helpt... Wacht vijf minuten. Spreek dan Dokus' weerstand is gebroken. Nu zou ie wel kunnen huilen van ellende en pijn. Dat die jonge kerel hem zo klein gekregen heeft. Liever ware ie door de grond gezonken. Maar Steven heeft hem in z'n macht. Daar is niets aan te doen. Gij zijt 'n beul. gij. «Ik ben géén beul, man. zegt Steven zachter. Dat zult ge wel ondervinden. Even zwijgen ze allebei. Langzaam schijnt de pijn gestild en is het kwakzalvertje kalmer ge worden. Dan gaat de jonge doktoor voor hem zitten, zegt rustig, maar be slist Luister nu eens kalm naar 't geen ik zeggen ga. Daar valt niet aan te twijfelen, ge hebt niersteen In 'n laatste reaktie van geheel z'n wezen gilt het oude ventje opnieuw Ik en heb geen nierstenen. Ik en wille niet. Met 'n ruk staat de doktoor recht. Als ge me niet gelooft, ga dan naar huis. En help u zelf. Moeizaam richt Dokus zich op. Maar opnieuw overmant hem de pijn. Kreunend van angst en woede tege lijk, barst ie opnieuw uitGij, duivel'n Oude man gelijk ik op die maniere 't mes op <fe kele zetten. En huilend zinkt ie op z'n stoel neer. Manten, die tegen z'n gewoonte in, zoiets van medelijden kreeg, wil er nog tussen komen. Laat me gerust, kozijn. En weer naar de kreunende Dokus gaande Dus, ge hebt niersteen. En aan üw jarenvalt daar niet méé te lachen. Maar... ik zal u helpen, ik. Op voorwaarde, dat ge precies doet wat ik u zal voorschrijven. Meteen gaat ie naar z'n apotheek Kozijn Manten schijnt evenwel nog niet tenden z'n wijsheid te zijn. Laat hem fijngemalen glas met eierschalen en schelpslekken... Kozijn Manten, hou uw mond over die vuiligheid. Brommend loopt Manten naar 't venster toe. Zich opnieuw tot het kwakzalver tje wendend gaat de doktoor verder «Gij, ge gaat naar huis. En... ge legt u te bed. En ge komt er niet uit vóór dat ik het zeg. Volledige rust is vooreerst noodzakelijk. «En m'n zieken moet ik zeker naar u zenden, hé Daar doet ge mee wat ge wilt. Morgen ochtend laat ge uw water brengen, dat ik het onderzoeke. On dertussen, weinig eten, veel melk drinken. En dan het drankje nemen, dat ik u zal meegeven. Peist ge, dat ik dat ga doen bromt Dokus hem wrokkig na. Steven heeft zich met één ruk om gewend. Hard als staal klinkt z'n stem. Ja. dat zult ge doen. Uw leven hangt er van af. Dat voelt Dokus nu ook. Maar o, veel liever dood, dan dit te bekennen. Gij, beul. 't Is 'n schande om 'n oude man gelijk ik... zo benauwd te maken. Dat en is geen kunste, dat. Nee. geeft Steven toe. Maar vertel me nu eenshebben m'n druppeltjes geholpen Voelt ge nóg pijn Nee, pijn voelt ie niet meer. Het drankje van Steven heeft geholpen. Bijna liever had ie nu gehad, dat dat smerige goedje van die jonge wijsneus niet had geholpen. In laatste tegenstand bromt ie nog «Ja. 'k Heb nóg zeer «Ge liegt. slingert de jonge doktoor hem in 't gezicht. Ze heb ben wél geholpen. Maar... ge wilt het niet bekennen. Dat is 't. Wanhopig bijt Dokus op de tan den. Die jonge kerel schijnt tot in z'n ziel te kunnen kijken. En terwijl Steven bezig is met het flesje gereed te maken, zakt Dokus' kop dieper en dieper weg. Tenslotte wordt het hem te mach tig. En met stille snokken valt ie aan t huilen. Dat ik dat heb moeten bele ven... Verbluft staat Manten te kijken van Dokus naar Steven en van Ste ven naar Dokus. Arme Dokus Steven kijkt om. Nu ziet ie het kwakzalvertje niet meer. Alleen nog de zieke man, de mens in nood. En tot bij het versuft ventje gaan de, klopt ie hem zachtjes op de schou der. Kom. kom, ik heb het zo kwaad niet gemeend,... kollega. Er is geen spot meer in hem, als ie het kwakzalvertje nu zelf kollega noemt. Alleen 'n oneindig medelijden Dokus voelt dit nu ook. En ineens grijpt ie naar Steven's hand, klemt hem wanhopig in zijn bevende handen, terwijl ie het uit- kreuntHelp me Help me Gij kunt dat En overwonnen leunt ie tegen de lOi.ge doktoor aan. StiL ik zal u helpen. Wees ge rust.» fluistert deze, terwijl ie hem weer bemoedigend op de schou der klopt. Manten is er van gepakt. Héb er compassie mee, kozijn. Grt-f hem n druppel, de arme vent. Onwillekeurig moet Steven glim lachen. «Géén borrels. We zullen hem weer gezond maken, dat zal beter zijn. nietwaar Uit z'n woorden spreekt zoveel rustig vertrouwen, dat Dokus het laatste beetje wrok, angst en wan trouwen voelt wegsmelten. «Op mijn ouderdom... dat te moeten beleven. En tragisch-versuft schudt ie lang zaam de grijze kop. Manten geraakt er nog niet goed wijs uit. Dokus, de grote Dokus zit daar te schuddebollen gelijk 'n klein kind VerslagenPlat Door die jonge kerel met z'n snert- diploma. Nu zou Manten waarachtig oo aan 't twijfelen gaan. 'k Beginne waarachtig te go- loven. Dokus,... dat ie er meer van kent... dan wij.» Dokus antwoordt niet. In Mantens huisplekke fitten zieken geduldig hun beurt af wachten. Er zijn er weer van alle slag 0 wel twintighalf blinden, half am men, half doven, met omwon koppen, armen of benen. 'n Nieuw hoopje menselijke rie, dat bij doktoor Steven om en redding komt. Ondereen zitten ze weer hun 1 te vertellen, hun ontgoochel hun hoop, tenslotte. Hun laatste hoopDoktoer kom0 ven Verscheidene onder hen hier niet voor de eerste maal- !t> En aan al die 't horen w l ze te vertellen, hoe goed die Steven is en hoe ze nu al zo aan 't genezen zijn. (Verv0^

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4