u BABBELZUCHT DE POLITIEKE TOESTAND V L F E N ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 2e JAARGANG Nr 5 PRl)S 2 Fr. ZATERDAG 8 JANUARI 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Niet alleen de vrouwen Een scherp wapen. Een goed geneesmiddel. Drukkerij DUMORTIER BfcSlllR EN REDACTIE: 34, BOTEKSTRAAT, YPER TeL Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 1W PB. Het geldt als een algemene regel dat de Evadochters schitteren door een onbedwingbare babbelzucht. Doch wij zouden het zwakke geslacht al te veel verongelijken, moesten wij daar alleen deze ondeugd willen zoe ken, want tal van mannen zijn be hept met dezelfde ziekte. En een ziekte is het inderdaad. Want veelal gaat de mens, en dan vooral het sterke geslacht, fier op een ontembare wilskracht, die al zijn da den beheerst, maar dan heeft deze wilskracht soms niet de minste in vloed op dat rood stukje vlees, dat we onze tong noemen, en dat maar al te dikwijls en te veel, dingen zegt die niet overeenstemmen met onze daden. Velen vinden er genoegen in te spreken, losse teugel te geven aan hun stembanden. Maar dan zijn de woorden die ze vormen geenszins de vrucht van rijpe overweging, maar veeleer Het gevolg van overhaasting en onbezonnenheid. De woorden wor den niet in hun hart gevormd, maar alleen in de mond. En wanneer ze hen, licht en luchtig als fladderende vlinders verlaten, en dadelijk uit hun herinnering vervagen, omdat ze er nooit in geweest zijn, dan worden ze door de wind gedragen en blijven hier en daar haperen, om er soms, zonder dat zij het vermoeden, won den te slaan. Want niets is meer kwetsend dan het woord. En veel onbezonnen woor den worden gesproken die ons later oneindig veel leed kunnen bezorgen, want woorden zijn als boemerangs zij keren terug op het hoofd van hem die ze wegzond. Meestal wordt er maar op los ge babbeld, niet uit kwaadaardigheid, maar alleen uit louter plezier, om de lust tot babbelen te bevredigen. En waarover wordt dan zoal ge babbeld? Over zichzelf is men nogal vlug uitgepraat, en ten slotte is het toch veel aangenamer i'ets over an deren te vertellen, pikante histo rietjes, die de luisterkring grote ogen doen opzetten en zo wordt men licht geneigd dingen te zeggen, die soms niet met de werkelijkheid stroken. Er wordt met modder geworpen, en dan begrijpt men niet dat het groot ste deel terug op ons neervalt. Ook is het leuk zich ten koste van anderen te vermaken, spitsvondighe den te vertellen op de kap van an deren en op die manier gaat vele goede vriendschap teloor. Want de meest kostelijke grap die men ie mand op de rug schuift, laat schrij nende wonden na en hoe dikwijls ziet men niet dat om deze reden de beste makkers, de hevigste vijanden worden, die elkaar tot in het diep ste van de ziel haten. Dat de babbelzucht groot onheil sticht in de wereld en meestal het bewijs is van een zwak karakter, begreep reeds de Griekse wijsgeer en wiskundige Pythagoras, daar hij aan zijn leerlingen een driejarig stil zwijgen oplegde, om tot zijn kring opgenomen te worden. Want zwijgen is in veel gevallen uiterst moeilijk en meer geestes kracht en zelfbeheersing wordt er voor gevergd, dan voor een dagelijk se turnoefening, die ons spieren en kuiten geeft als een circusathleet. ««•«WMaMaMMMMtaMMM De Vleesverkoop OOK -S VRIJDAGS TOEGELATEN Krachtens een ministerieel be sluit zal thans vlees mogen verkocht worden op alle dagen van de week de Dinsdag uitgezonderd De sla gerswinkels en de spekslagerijen moeten Dinsdag gesloten zijn uit gezonderd die welke gevogelte en wild verkopen. Vooral als we woedend en opge wonden zijn, laten wij er ons licht toe verleiden woorden te zeggen, die diep moeten kwetsen en die ons zelf onteren. Want eenmaal dat we terug kalm geworden zijn en alles nog eens rustig overwegen, zijn we zelf ver baasd over hetgeen we in onze woede in het gezicht van een ander geslin gerd hebben. Wij. hebben ons toen verlicht gevoeld, wij hebben ons gedacht eens gezegden in werke lijkheid hebben wij ons een last op de schouders genomen, een last die we er moeilijk nog kunnen afkrij gen en die soms alleen door de tand des tijds kan uitgewist worden. Dan vooral is het moeilijk zich te beheersen en woorden te zeggen, waardig van de mens. Daarom moe ten wij grote bewondering voelen voor hen, die zich kunnen beheer sen, die hun woede niet laten uit vieren door een woordenvloed. Als hij woedend was, telde de grote Caesar altijd tot twintig vooraleer hij een woord uitsprak en deze le vensregel behoedde hem veelal voor al te grote onheilen. Tegen alle ziekten is er echter een middel, ook tegen het al te overdre ven babbelen. Houden wij ons voor al de spreuk voor ogen Spreken is zilver, maar zwijgen is goud en dit zal ons altijd veel dienst bewij zen in het leven. Het is bijna zeker dat in de meeste gevallen de al te grote babbelzucht tot kwaadspreken aanzet. Dit kwaad, dat soms onbedacht verspreid wordt, is in een handomdraai overal rond gegaan, want daar zorgt een gans leger babbelzieken voor. En voor men er iets kan tegen doen, zijn de ver woestingen zo groot, dat ze niet meer te herstellen vallen. De schade die men aangericht heeft, kan nooit meer vergoed worden. Een probaat middel om zelf van die ziekte genezen te worden, is dan ook eens te vernemen, wat er op onze eigen rekening verteld wordt. Dan zal men verstomd staan hoe de za ken soms verdraaid en honderdvou dig vergroot tot ons komen en dan kan men zich rekenschap geven, hoe onze onbezonnen woorden, die wij op de rug van iemand verteld hebben, altijd verder en verder verdraaid en veranderd worden, totdat ze niets meer van het oorspronkelijke bewa ren, doch alleen die droeve eigen schap behouden, dat ze meer en meer kwaad stichten. Voor we iets van een ander ver tellen, moeten wij eerst eens bij ons zelf te rade gaan, om te zien of het daar wel zó pluis is en wellicht tot de bevinding te komen, dat het ver kieslijker is van anderen te zwijgen, om de eigen koetjes eveneens gedekt te laten. Een fluisterkampagne op touw zet ten is niet zo heel moeilijk, maar de verantwoordelijkheid ervoor opne men, daarvoor is al moed voor no dig. en de meeste moed en kracht 2a! cr ten slotte nog in bestaan te zwijgen en zoals een Chinees spreek woord zegt: «Zeven maal de tong in de mond rond te draaien, voor men spreekt BEELDEN UIT HET JAAR 1948. Een greep uil enige belangrijke gebeurtenissen van 1948: LINKS VAN BOVEN NAAR BENEDEN: de opening der UNO- •ittijd te Parijs. De vliegtuigen der luchtbrug dolen hoe laiger hoe talrijker op de Westelijke vliegvelden van Berlijn. Plechtige opening van de Olympische Spelen te Londen. IN HET MIDDEN President Truman doet een zegerijke intrede te Washington, na ri>n herkiezing. De eerste foto van de kleine prins van Edinburg, op de knieën van zijn moeder, prin ses Elizabeth. RECHTSCerdan behaalt bet wereldkampioenschap middengewicht door een overwinning op T. Zale. Gandhi rust op zijn doodsbed, te midden rozenblaadjes. De bevolking van Amsterdam juicht geestdriftig de nieuw* Koningin Juliana toe. OVERZICHT VAN HET AFGELOPEN JAAR VERWACHTINGEN ^00 gr. ingevoerde boter van heden Zaterdag af. Het ministerie van Economische Zaken en Middenstand deelt mede Van Zaterdag 8 Januari af kan door ieder verbruiker een tweede oorschot van 300 gr. ingevoerde boter verkregen worden bij de kleinhandelaar bij wie hij zich heeft laten inschrijven. Het totaal bedrag van de bij zondere voorziening in ingevoerde boter voor Januari 1949 zal eerst daags worden vastgesteld. Bij de jaarwisseling is het steeds inte ressant een blik op het voorbije jaar te werpen, om even het gebeurde in herin nering te nemen en tevens als basis voor de toekomst De regeringscoalitie van de christelijke volkspartij en de socialistische partij kon het ganse jaar door nog aan het bewind blijven, onder de leiding van de heer Spaak. Zij blijft in het parlement over een overweldigende meerderheid beschik ken. alhoewel niet uit het oog mag verlo ren worden dat de twee regerende par tijen eigenlijk voor de meest brandende problemen scherp tegenstrijdige standpun ten innemen. Er deden zich echter in het voorbije jaar toch twee regeringsscheuringen voor. In de maand Mei ontstond een verdeeld heid over de toelagen aan de vrije tech nische scholen. Na langdurige onenighe den kwamen de partijen uiteindelijk dan toch weer akkoord en het ontslag van de regering werd ingetrokken. In November jongstleden ging het nog geweldiger en meer dramatisch toede heer Struye, minister van Justitie trad toen vrijwillig af. om de eenheid der twee regerende partijen te redden, en... de samenstelling van de regering werd toen meteen enigs zins geregeld. Het ganse jaar door was het voor een ieder duidelijk, dat de huidige regering eigenlijk slechts een overgangsregering was, in afwachting van de regelmatig eerstkomende verkiezingen. Deze mogen echter nog in 1949 en niet in 1950 ver wacht worden Immers zodra het vrou- wenstemrecht van kracht geworden is, zuilen er hoogstwaarschijnlijk verkiezin gen uitgelokt worden om tot een meer klare en bestendige toestand te komen Want de Koningskwestie blijft zeer zwaar op ons land drukken- Hoe vlugger dit probleem definitief voor ons land wordt opgelost, des te sneller zal de nodige rust over ons volk komen en zal er meer tijd aan verscheidene andere hoogstbelang- rijke vraagstukken kunnen gesteld wor den. Het is onzin te beweren, dat de Ko ningskwestie kan blijven wachten en geen nadere oplossing eistdit is gewoon de verlangens van millioenen inwoners ne geren en de sterkste partij van het land alle wettelijke oplossing ontzeggen. Eens dat de vrouwen mogen kiezen, zal zeer vlug bestatigd worden of de C V. P. een algehele meerderheid in het land kan be halen. Kan zij dat niet. dan zal wellicht de vorst verplicht zijn een troonsafstand onder ogen te zien. daar dan alle andere oplossing vrijwel uitgesloten blijft. Aldus zal het eerstkomende jaar voor de troon van ons land van buitengewoon belang zijn. Temeer, daar er nu reeds verschei dene stemmen opgingen dat het best kan gebeuren dat ook Prins Boudewijn niet eenvoudig de troon zou bestijgen. De So- ciaUsten verklaarden vroeger reeds dat ze iemand op de troon wensen, die te mid den van het volk werd groot gebracht en gevormd Deze gegevens willen geenszins eer. standpunt innemen, wel alleen beide tegenstrijdige partij-inzichten belichten, om precies aan te geven hoe ons land er thans en in de naaste toekomst voorstaat. Ekonomisch had ons land moeilijke tij den te doorworstelen, die het nog niet gans is te boven gekomen. Inderdaad de werkloosheid is nu verdubbeld en ver scheidene nijverheidstakken lijden groot verlies en zijn met ondergang bedreigd. De textielindustrie, het diamantbedrijf en de havens lijden op dit ogenblik het meest. De middenstand jammert over de te hoge belastingen Er mag echter geenszins uit het oog verloren worden dat de Belg een beetje gekend is voor zijn ontevreden karakter en er van houdt steeds te mop peren. ook al gaat het hem, in vergelij king met de bewoners van andere landen, vrij goed. Inderdaad, wat er ook op het beleid van de huidige regering kan afge keurd worden en op welke regering kon nooit iets afgekeurd worden toch moet in waarheid toegegeven worden dat er in de huidige omstandigheden goed werk verricht werd. De staking der grensarbeiders is nog niet geheel beëindigdte Wervik is de staking bijna nog algemeen en deden zich in het begin van deze week andermaal incidenten voor tussen de rijkswacht en de stakers. Te Meenen echter zijn reeds heel wat arbeiders terug aan het werk. alhoewel de staking er nog niet geheel geëindigd is. Te Moeskroen en omstreken echter hebben alle grensarbeiders zich Maandagmorgen weder naar hun werk begeven. Officieel blijven de besprekingen geopend, om tot een algemeen bevredigen de oplossing te kunnen komen. Aldus heb ben nu weer ambtenaren van verschillen de departementen de overeenkomst on derzocht. die gesloten werd tussen onze eerste minister, de heer Spaak en de Franse regering, betreffende de grensar beiders Tevens wordt verzekerd, dat op 17 Januari te Rijsel een vergadering van de Frans-Belgische parlementaire groepjen zal plaats hebben, waarop het vraagstuk van de grensarbeiders en de wederkerig heid in zake het herstel der oorlogsschade zullen onderzocht worden. Ook voor de onvrijwillige werklozen van het ganse land werden nu officiële besprekingen gevoerd. De minister van Arbeid en Sociale Zekerheid heeft een onderhoud gehad met de voorzitter van het bestuurscomité van het steunfonds voor werklozen en met de voornaamste ambtenaren van zijn departement, die zich bezig houden met het vraagstuk van de werkloosheid. Daar de plotselinge toe neming der werkloosheid aanleiding heeft gegeven tot vertraging in de betaling van de steun, werden de betalende inrichtin gen verzocht maatregelen te nemen, om de reglementaire termijnen in acht te ne men Ook werd vastgesteld dat sommige gemeenten van zin zijn. tijdens de win termaanden de gezinnen der onvrijwillige werklozen van steenkolen te voorzien. Voor werkloze jonge lieden werd het steunfonds verzocht, volmakingscentra op te richten, gelijkaardig aan de centra voor beroepsaanpassing, die voor de volwasse nen zijn opgericht- De vak- en nijverheids scholen werden verzocht deze werking aan te vullen door het de jonge werklie den mogelijk te maken, hun studies voort te zetten, voor zover zulks voor de scholen mogelijk is. Er werd thans ook een nieuw wetsont werp door de kabinetsraad onderzocht, dat wijziging van de regeling betreffen de de verplichte verzekering tegen ziekte en invaliditeit voorziet. Het ontwerp heeft ten doel een einde te maken aan het voortdurend tekort van sommige instellin gen voor ziekteverzekering. Van 1949 af zal de verdeling van de gewone fondsen onder de verzekeringsdiensten zodanig ge schieden, dat rekening wordt gehouden met de risico's, die de verschillende leden k>p>en. De Voorzitter van de Senaatskommissie voor Financiën heeft een korte samenvat ting gegeven van de acht gunstige en de zeven ongunstige factoren die onze eko- nomische toestand beïnvloeden. Gunstig zijn 1) de begrotingen worden weer p>er departement opgemaakt; 2) de toestand van de schatkist is thans be vredigend 3) het verloop van de deblok kering 4) de opjenbare schuld is in rui me mate geconsolideerd 5) de ekonomi- sche bedrijvigheid vertoont gunstige voor uitzichten, enz... Ongunstige factoren zijn: 1) het oppit ten van 20 30 milliard frank, dat niet aangewend wordt om onze ekonomische bedrijvigheid te doen toenemen en een bewijs is dat het volk een gemis aan vertrouwen heeft2) de werkloosheid, die sedert vier maanden in ons land toe neemt 3) de te zware belastingen, die nu 25 van het nationaal inkomen be dragen 4) de drukkende last van de pjensioenen5) het woningtekort; 6) de grote staatstoelagen voor verschillende nijverheden; 7) de stijgende moeilijkhe den voor de uitvoer. TIJL EE\ steeds het ideale geschenk. -O He grootste keus vindt steeds te* 34. Boterstraat. IEPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1