SPROKKELINGEN ALIDAS VAN KALIBAS De Wonderdoktoor UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Tekenverhaal 6 HtT VTEKSCH NIEUWSBI» 4 S-l-1949 B«® aaeewoca et. Op Oude. aarsavond legde een der kip pen van de h. Vercauleren. St Jansstraat Borgerhou: een ei dat 175 gram woog er. •ngeveer vijf maal groter was dan eer. gewoon ei Prijs ran sommige dagbladen verhoogd Verscheidene dagbladen hebben op 1 Januari hun verkoopprijs van 1 25 fr op 1-50 fr. gebracht Indexcijfer met 1 punt gestegen. Het algemeen indexcijfer voor het rijk voor de maand December, berekend vol gens de officiële methode, steeg van 394-3 tot 395.2 De huishuur» et- De huurovereenkomsten voor woningen werden krachtens een vroegere wet tot in 1950 verlengd. Op 23 December heeft de Senaat de verlenging van zekere huur contracten van handelshuizen verlengd De verhoging van de telefoontarieven Naar verluidt zouden de telefoontarie ven verhoogd worden. Er werd echter nog niets officieels bevestigd. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 782.50 Frans goudstuk 612.50 Zwitsers goudstuk 607.50 Gouddollar 150.00 Dollar 53.40 Pond 153.00 Zwitserse Frank 13.12 100 Franse Frank 10.30 Gulden 9 85 Antoon Van Dijckfeesten te Antwerpen- Ter gelegenheid van de 350e verjaring van de geboorte van kunstschilder Antoon Van Dijck. zullen te Antwerpen verschei dene feestelijkheden plaats hebben. Op 3. 10 en 17 Juli 1949 zal daarenboven de Aloude Ommeganck uitgaan Pensioenen van de Lijfrentkas. Voor diegenen welke voor 25 Oktober 1926 stortingen gedaan hebben aan de Lijfrentkas. is het van dringend belang zich schriftelijk en zonder verwijl te doeti kennen aan de zetel van het Nationaal Verbond der kleine Renteniers, Sint Pie terskerkstraat. 89. Jette (Brussel). •e toelagen aan gebrekkige®. Op 18 December 1948 waren er niet minder dan 5 498 nieuwe gevallen van gebrekkigen. die recht hebben op de ge- Wrekkigentoelagen, en die op een oplossing wachten. Dit is het gevolg van grote ver tragingen. die voortvloeien uit de inge wikkelde administratieve formaliteiten Valse dollars in het Luikse. In het Luikse werden verscheidene val se dollars uitgegeven een der plichtigea kon aangehouden worden Valse Guldens. Zoals we reeds verleden week kondon berichten, werden er te Maldegem valse guldens uitgegeven. Thans kon aldaar, in het bijgebouw van een drankgelegenheid, het drukmateriaal in beslag genome® wor den. Het gerecht dringt er op aan. dat personen die zich van de valse, buitea- Iandse biljetten hebben aangeschaft, klacht zouden indienen op grond van op lichterij. Een vervolging wegens devie- zensmokkel kan niet ingespannen wor den. daar het hier niet om echte munt. doch om waardeloos papier gaat. Waarde der wederuitrustingsbons. Om alle misverstanden te vermijden weze vermeld, dat de werkelijke waarde van de bons in de rechter bovenhoek werd gedrukt. Wet van compensaUerergoedisgew voor half jaar verlengd- De compensatievergoedingen werden tot 39 Juni 1949 verlengd Proefondervindelijke zielkunde. Een comité ter bevordering van de studie der proefondervindelijke zielkun de in België werd gesticht onder de be scherming van Koningin Elisabeth, de voorzitters van Kamer en Senaat de eer ste minister en verscheidene leden der regering de vaste sekretarissen van de academiën en de rectoren der Belgische Universiteiten Het autosalon Van 22 Januari tot 2 Februari zal het Autosalon gehouden werden (paleizen 2. 4 5. 6 en 11) in de Eeuwfeestpaleizen aan de Heizei te Brussel Ttlevisieproeven te Brussel. Voortaan zal elke Woensdag een com missie bijeenkomen om de mogelijkheid voor televisie in België te bestuderen, en zulks in akkoord met de minister van Verkeerswezen Voor Brussel zouden wel dra 300 toestellen geplaatst worden in de bedrijven met een talrijk personeel en ge bouwen toegankelijk voor het publiek Er zullen proeven met alle soorten program ma's worden genomen. Openstaande Staatsbetrekkingen. Er komen verscheidene staatsbetrekkin gen open. o. m. 1041 klerken. 2 ingenieurs, enz... Belangstellenden dienen hun aan vraag te doen aan het algemeen adres Vast Wervingssekretariaat. 29. Middag lijnstraat te Brussel» Landbouwtelling in 194». Men meldt, dat de regering voornemens is in de loop van het jaar 1949 tot een al gemene landbouwtelling te doen over gaan Drieling geboren te Hasselt. In een Hasseltse kraaminrichting heeft Mevr. Wertelaers het leven geschonken aan een drieling. Een der kinderen is ge storven doch men hoopt de overige twee in leven te kunnen houden ISO kg. bloed in 19 jaar. Het echtpaar Leccuturier staat zeker aan de spits van de Belgische bloedgevers In een tijdspanne van 10 jaar werd de man 106 maal bloed afgetapt, de vrouw 130 maal. Samen schonken zij meer dan luO kg bloed in 10 jaar Deze prestatie zal plechtig gehuldigd worden tijdens De Dag der Bloedgevers op 9 Januari a s. te Brussel. Mr en Mevr. Leccuturier zal dan de plaquette van de stad Brussel overhandigd worden door dhr. burgemeester Van de Meulebroecke erevoorzitter van de Bond der Bloed gevers Duil&e krijgsgevangenen in Russische handen. Frankrijk. Groot-Brittannië en de Ver enigde Siaten hebben nota's aan de Sovjet- regering overhandigd, waarin -rij inlich tingen vragen over het aantal Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in Rus sische kampen bevinden Immers er zou den nu nog honderdduizenden Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie vast gehouden zijn. alhoewel volgens interna tionale overeenkomst alle ten laatste op 1 Januari 1949 vrij moesten gelaten zijn en naar hun haardstede gerepatrieerd. De geallieerden kwamen deze verplichting na- De jaarbeurs te Frankfort- Een jaarbeurs zal van 24 tot 29 April te Frankfort ingericht worden. Alle in lichtingen zijn te bekomen bij de Duitse Kamer van Koophandel voor Nederland. België en Luxemburg. 34. Middaglijn straat te Brussel, waar de inschrijvingen vóór 20 Januari 1949 moeten toekomen Koning Leopold te Cannes. Koning Leopold III en zijn echtgenote, prinses de Rethy. zijn incognito te Can nes aangekomen en verbleven er met de nieuwjaarsdagen. Winston Churchill Ie Monte Carlo. Lc grijze Britse staatsman begaf zich naar Monte Carlo om er een vakantie door te brengen en er te werken aan zijn gedenkschriften Afschaffing der rantsoenering. Thans werd de rantsoenering volledig in Luxemburg en in Polen afgeschaft Bestrijding van de Tse-Tse-plaag- Twee Britse geleerden beweren een ge neesmiddel gevonden te hebben tegen de gevaarlijke slaapziekte die veroorzaakt wordt door de steken van bepaalde Tse- Tse-vliegen Dit nieuwe geneesmiddel zou in het Afrikaanse binnenland de bevol king en de veestapel tegen de slaapziekte kunnen helpen. De nieuwe Franse poot!i neven. Het is sedert 6 Januari af dat de nieu we Franse posttarieven. waardoor het be grotingstekort van P. T. T moet worden gedekt van kracht werden. Het port voor een brief is op 15 Franse fr. bepaald (vroeger 10 fr.). Aangeteken de brieven zullen een bijslag van 50 fr. moeten betalen De telegrammen zullen 10 fr per woord kosten Londenaars za^n de koninklijke babv. Voor de eerste maal hebben de Londen aars op 5 Januari de gelegenheid gehad de koninklijke baby te zien. toen de auto waarin prinses Elizabeth en de hertog van Edinburg samen met hun kindje hadden plaatsgenomen. Buckingham verliet op weg naar de koninklijke residentie te Norfolk Duizenden personen hebben het prinselijk gezin toegejuicht De hertog be stuurde zelf de wagen. Belgen die naar Nederland reizen mogen slechts 38 losse gulden in- of uitvoeren. De Belgen die naar Nederland reizen zullen voortaan, in plaats van vijftig gul den. slechts dertig gulden in Nederland mogen invoeren zonder van dit geld de oorsprong te moeten aangeven. Er is na melijk in de Nederlandse Staatscourant een nieuwe deviezenbeschikking bekend gemaakt. waarin bepaald is. dat binnen landse betaalmiddelen door de niet-m». zetene die Nederland binnenkom* ,- i*' kunnen zonder vergunning worden ï-ecijjj lUae voerd tot een bedrag van dertig guïd^ en met vergunning tot beloop op de vergunning aangegeven beffj»? Buitenlandse betaalmiddelen en gei^ waardige papieren kunnen thans vrij mT der vergunning worden ingevoerd De niet-ingezetene die Nederland ver laat. is verplicht de buitenlandse betaal" middelen en de geldswaardige papiere. «elke hij heeft ingevoerd weder uit j! voeren, voor zover zij niet zijn inge»-^ se'.d tegen binnenlandse betaalmiddelen, met vergunning van de Nederlandse Baar of door een gemachtigde instelling. De niet ingezetene die Nederland ver laat. mag zonder vergunning binnenland se betaalmiddelen uitvoeren tot een be drag van ten hoogste dertig gulden Koning Leopold bij de Hertog van Windsor Kening Leopold, zijn gemalin prinse* van Rethy. Prins Boudewijn en prinses Charlotte, woonden Maandagavond ee» maaitijd bij. die door de hertog en de hertogin van Windsor in hun villa aan de Riviera gegeven werd. ter ere van de h en mevr. Winston Churchill. Ook de ge wezen koning Michaël van Roemenië, zijn echtgenote prinses Anne de Bourbon- Parma. en de hertog en de hertogin van Westminster, waren aanwezig. De Belgische koninklijke familie zou Dinsdag naar Zwitserland terug reizen Afschaffing van het internationaal rjj. brevet. Een internationale overeenkomst voor het wegverkeer werd opgesteld te Genua door een groep deskundigen, aangewezen door de economische commissie voor Bu- ropa. Die commissie schaft het internationaal identificatiebewijs voor auto's en het in ternationaal rij brevet af. De internationale vergunningen zullen voortaan naar een zelfde model worden opgemaakt en door alle ondertekende landen worden erkend. Hier hebben we een geheime opslagplaats, waar gesneuvelde vorsten hun schat ten hebben verborgen sprak de kat. en zij deed een der koffers open en liet Alidas een heleboel parelmoeren schelpen zien. Alidas wilde al direct z'n zakken vol glin sterende dingen stoppen, maar de kat zei dat hij nog even geduld moest hebben. Er is toch niemand die deze schuilplaats kent. dus ze blijven hier voor jou liggen stelde de poes hem gerust, zodat de ondeugd zich voorlopig amuseerde met het be wonderen van zoveel kostbare dingen. Alidas was zó verdiept in het bekijken van het grote zwaard dat hij niet wns in de gaten had. dat de poes door het donkere gat verdwenen was. Toen de kat hem eindelijk riep legde Alidas vlug het zwaard op de grond en. ging naar de kat toe. En nu ontdekte hij zoiets geweldigs, dat hij er wel naar had willen grijpen met beide handen. Daar vóór hem. lag ongeveer een halve meter onder de grond, op een stut watten, een blauwe diamant, die zeker millioenen waard moest zijn. <1 Dat is nou de diamant waar de koning al jaren naar zoektsprak de kat met 'n wijs gezicht en zu duwde het luikje weer dicht en gelastte Alidas om met haar mee te gaan. FEUILLETON 55 door Jos. JANSSEN Thea vermoedt, dat haar vader het Steven nóg moeilijker zal maken, dan de arme jongen 't al heeft. Steven.roept ze. Even kijkt de jonge doktoor haar ernstig aan. Dan gaat ie naar haar toe. «Thea. zegt ie stil. Ik ver trek van hier... naar de stad. Het bloed stroomt uit Thea's ge zichtje weg. c Ja Ja. knikt Stevea. Maar gij gaat mee. als... m'n vrouw. Wilt ge?» Thea kijkt naar Steven op. Droomt ze? Of is 't... werkelijk waar, wat ze hoort Ik Steven knikt opnieuw Ja. Langzaam wendt ze zich tot haar vader. Vader Nog half nijdig bromt Manten z'n dochter toe: «Die kerel wil dat nu. Wat kan ik daaraan doen «Och. vadertje toch!» En schreiend van geluk valt het meisje haar vader om de hals. Dat pakt Manten Boone. Ten slotte is ie dan toch ook nog... haar vader. En Thea was altijd 'n best, braaf kind. Verdorie, nu zou ie algauw ook nog last krijgen... aan z'n ogen.- Zenuwachtig klopt ie z'n dochter op de rug «Ja ja, dat mankeerden we nog. De dondervlage, die losbarst. Dat was te verwachten. Na 'n poosje is Thea 'n beetje kal mer geworden. Meewarig kijkt ze haar vader nu aan. «En gij, vadertje Wat «Gaat ge hier alleen achterblij ven Dat zoudt ge geerne genoeg hebben, hé Maar ik ga mee, hoort ge 't. Of ge 't geerne hebt. of niet, ik ga mee. Jubelend vliegt Thea hem weer in de armen. Vadertje tochDa's goed Da's goed Manten schijnt aan zoveel liefdes betuigingen niet meer gewoon te zijn. «Ja ja. zucht ie. 't Is al wel genoeg. Pakt hèm maar 'n keer in uw ar men. Hij is al jaloers van mij. dat ziet ge toch wel. Lachend staat Steven vader en dochter te bekijken. Met stralende ogen wendt Thea zich tot hem. Steven Thea En voor het eerst sluit ie z'n dier baar meisje in de armen. Als 'n lopend vuurtje is de mare door 't dorp gegaan, dat de gendar men te Manten Boone's binnenge vallen zijn. De opgewonden zieken zijn 't gaan vertellen in 't Zwart Lamen in de Bonte OsVandaar heeft San- der Bekaert het nieuwtje meegedra gen naar Lotte. Lotte heeft er de koster mee getrakteerd. De koster is 't op hoge poten naar menere Pas toor gaan vertellen. En de Pastoors maarte is er te vierklauwe naar bur gemeester Verkarre's mee gelopen. Voldaan heeft Verkarre gegrinnikt. En Margriete heeft zich in 't lang en in 't breed geheel de vertelling laten doen van de inval, van de op stand van de zieken en van de reaktie van 't volk. als 't geweten was, dat die Steven maar 'n simpele dok toor is. In de Bonte Oszitten 'n paar zieken van alteratie hun ontgooche ling te verdrinken. De grote boeren- kerel wil, na ieder nieuwe pint, nog eens weerkeren naar Manten Boone's, om die fameuze Doktoor Steven 'n keer onder handen te pakken. Z'n verdiende loon wil ik hem geven, voor dat ik hier van Veerde- gem weg gaschreeuwt ie. 'n Oud ventje zit bij de stove te zeuren En zo schone, dat ik aan 't genezen was. «En m'n kind, dat zienderogen beterde.weeklaagt 'n jonge moe der. I Zo 'n nietweerdvloekt 'n bleke slungel van 'n vent. Ons op zo 'n gemene maniere in de steek la ten 't is schande. Baas Poliet, die er evengoed het herte van in is, dat het nu zal gedaan zijn met de klandisie van de zieken, probeert het nog om er 'n draai aan te geven. Maar, mensen, al is ie nu maar 'n gepatenteerde doktoor, als ge 'r bate bij voelt, hij of 'n ander, dat blijft toch hetzelfde, zou 'k zeg gen. Wat Hetzelfde Da's 't zelfde niet. Da's bedrog. En wie zou er nog vertrouwen kunnen hebben in zo 'n gloeiende bedriegertiert de boerenkerel. Het oud vrouwtje zit te schudde bollen En zo schone, dat ik aan 't genezen was. M'n kind M'n kind Waar moet ik er nu mee naartoe Dokus Geeraert... is er nog.» gooit de baas er tussen. Dokus Geeraert Meer dan 'n jaar heb ik in z'n handen gezeten, voor dat ik bij doktoor Steven kwam. De vent wordt oud. Mistroostig haalt de bleke vent z'n magere schouders op. Boertje Eegers van Barevel- de Die Och Goed voor 't rhu- matiek. Maar voor mijn geval?!...» Even zwijgen ze. verdiept in hun ontgoocheling en in hun miserie. En zo schone, dat ik aan 't ge nezen was. huilt het oude vrouw tje. Geef me nog 'n pmte, kerdjie vloekt de boerenkerel. Straks ga Tc weer naar die vent en ik sla hem z'n gezichte in gruizelementen. Als we daarmee geholpen wa- ren. 9 zucht de bleke vent. Dokus Geeraert is moeizaam naar huis gesukkeld. H.j grinnikt, als hij er aan denkt. hoe het dat jong ventje vergaan is Eigenlijk heeft ie nooit 'n goed og* gehad in 't gedoe van die jonge snot neus te Manten Boone's. Maar dat ie een van die gediplomeerden wast Dat had ie toch nooit kunnen denken Hoe Manten Boone, die ie kende voor 'n serieuze vent, dat in zijn huis had toegelaten, dat begreep Dokus nog altijd niet. Misschien had ie zich zelf laten vangen aan die charlatan Wie weet wat drankje, dat die ke rel hem opgegoten had om zo ineens dat schrijnende zeer in z'n lenden te stillen. Niersteen Dokus grinnikt even. Wat zou zo 'n kereltje daarva8 weten Daar hebt ge ze weer, die scheu ten in z'n lenden. Als z'n fles met terpentijnolie pieringen maar gereed was. Nog maar eens proberen met petro- lie en de hitte van 'n laaiend vuur Thuis is alles doodstil. Met moeite maakt Dokus het vuur aan. Wrijft zichzelf dan, over dat «cm. VV11J14 zicnzen ucu*, w» het gaat, de lenden met petrolic en gaat daarna in de heerd zitten. Dat geeft wat solaas Maar daarmee komt ie niet ve' der. Dat voelt ie wel. Ais 't hu toch eens niersteen zoals die doktoor Steven beweer Dat bloed in z'n water Die scb ten tot onder in z'n lijf? Koppig steekt ie die gedachten het hoofd. Maar ieder nieuwe scheut kom twijfel vergroten. t) Niersteen O erv0

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4